Onderwijs. Land- ss Tmiiwnw. WetgBsefcap en Kunst ZaekMtjes. Berichten over onze adverteerders. Zaamslag '48 punten (bij loting); gewone schutters M. v. d. Ree, Hoedekenskerke (bij loting) 48 punten. Korpsbaan Marga, 12 M. Max. 50 p. Mr scherpschutters G. Sturm, Veere, 47 p.; scherpschutters: B. Koppejan, Zou- telapde, 49 p.; gewone schutters: J. J. de Jager, Nieuwdorp, 50 p. (bij loting). Personeele banen. Buiten de gewone prijzen werden voor dezen iv.edstrijcl ook nog 2 prijzen be schikbaar gesteld door den kolonel F. H. Umbgrove, voorzitter van het Pro vinciaal comité Zeeland. Personeel scherp. 100 M. Max. 50 p. Mr scherpschutters: P. Vreeke, Sou burg, 47 p.; S. de Roo, Vrouwepolder, 46 p. Scherpschutters: P. Kloosterman Nisse, 49 p. H. Polderman, Vrouwepolder 49 p. (loten) J. de Putter, Zaamslag, 48 p.; P. Baart, Stoppeldijk 47 punten; A. Jansen Goes 47 p.; J. Rouw Goes 46 p.; J. van Zweden Goes, 46 p.; CJ. van Vessem Zaamslag 46 p.; A. de Witte, Wemeldinge 45 punten. Gewone schutters: P. A. Goedegebure St. AnnaJand, 49 p.; F. van der Peijl, Hansweert, 49 p.; H. Uijl, Poortvliet, 48 p.; A. J. Slabhekoorn Ierseke. 48 p.; J. L. van Dijke, Oud-Vossemeer, 47 p.; P. de Lange Biggekerke, 47 p.; C. Mahu, Stoppeldijk 47 p.; J, van Goor, Neuzen, 47 p.; C. J. de Mol, Baarland, 46 p.; J, D. Schipper, Goes 46 p.; G. Melio Baar land, 46 p.; A. Raamsdonk, Vlissingen, 46 p.; M. C. Eckhardt, Ierseke 45 p.; H. Danker, Ierseke 45 p.; J. v. d. Klooster, Oud-Vossemeer 45 p.; A. Langebeeke, Vrouwepolder 45 p.; Personeele baan. Marga 12 M. Max. 50 punten. Mr .scherpschutters: G. Sturm, Veere 46 p.; J. Aers, Oostburg. 40 p. Gewone schutters: A. de Munck, Bors- selo 50 p.; A. Koets, Grijpskerke, 50 p. P. Karelse, Borssele 50 p.; J. J. de Jager Nieuwdorp 49 p.; J. Vlieger, Grijpskerke 49 p.J. Martens, 's Heerenhoek, 49 p.; J. L. v. d. Have, Nieuwerkerk, 49 p.; W. H. Modderkreeke Nieuwdorp, 49 p.; J. iWondergem, Serooskerke 48 p.; B. J. de Smit, Sluis 48 p.; M. Stoutjesdijk, Stavenisse, 48 p.; J. A. Mot, Kapelle, 48 p.; 4. Hoondert, 'sHeerenhoek, 48 p.; N. Moerman, Nieuwdorp, 48 p.; A. Bos- telaar, Aagtekerke, 48 p.; H. Meijers, Se rooskerke, 48 p.; A. G. v. d. Berge, Nieuw dorp, 48 p.; H. Geldof, Serooskerke, 48 p.; A- J- Bevelander, Sluis 48 p.; A. Melis Borsselen, 47 p.; J. Wirtz, 's Heerenhoek, 47 p.; H. Poortvliet, Nieuwdorp, 47 p.; M. P. Pleiijte, Nieuwdorp, 47 p. Revolver-wedstrijd voor officieren: Be rekend naar de twee eerst geschoten series, waarvan de hoogste telt. Kapitein G. W. Graafhuis, Middelburg 57 p.; Ie luit. P. J. Elout, Domburg, 53 p. Buiten mededinging: Kolonel F. H. Umbgrove, 68 p.; majoor D. J. Gorter, Middelburg, 64 p. Kamperland. Bij Kon. besluit is be noemd tot voorzitter der Cal. polders On. rust, Jacoba en Friso, dhr Corneüs Janse ialhier.zijnde no. 1 der voordracht. Aardenburg. Zooals reeds gemeld is, woonde de Officier van Justitie, alsmede de kapitein der Kon. Marechaussee de verrichtingen in stembureau 2 bij. Door deze heeren, is na afloop der verkiezingen een extra-verzegeling gelegd op de ver zegelde paketten, zoodat deze niet kunnen worden geopend, vóór de zitting van het lioofdstembureau vandaag te 10 uur v.m., waar ook de Officier van Jus titie weer tegenwoordig zal zijn. 'tWas Maandag nog lang druk op straai doch de politie, die extra versterkt was, hield een oogje in 't zeil. (M. C.) Thoten. Wat velen reeds lang verwacht hadden, is naar de Midd. Crt. meldt, iri den nacht van Zondag op Maandag aan den Thoolschen kant van de Eendracht geschiedt. Ten behoeve van den brug genbouw was de heiput gedeeltelijk ge need gekomen en. deze was nog slechts door een dunnen aarden wand gescheiden van de Eendracht, in afwachting van het slaan van den damwand door den aan nemer van de heiwerken. De zwakke aar den wand is bezweken en het rivierwater is met zoo'n kracht naar binnen ge stroomd, dat de eenigen tijd geleden ge reed gekomen heul tot verversching van de oesterputten en die bestaat uit boten huizen van ruim 300 K.G. geheel door elkander is gesmeten door de kracht van het water. Voorts begaf een aarden dam, scheiding tusschen de putten, het, zoodat deze met slik en zand gedeeltelijk over stroomd zijn. Een .schadepost voor den aannemer, hoewel nog niet gezegd kan worden, wie de schade zal moeten dragen. De damwand aan de Brabantsche zijde is geslagen, doch is gebleken, zooals ter plaatse bekenden reeds langen tijd kon den zien, veel te laag zijn, daar bij een flinken vloed de heiput geheel onder loopt. De damwand zal daar moeten wor den verhoogd vóór de heiwerken kunnen 'doorgaan. Ncd- Herv. Kerk. Beroepen te Den Helder, J- D>- v. d Veen te Purmerend. Aangenomen naar Koog a. d. Zaan, G- Hornstra te Warmenhuizep. Bedankt voor Elburg, J- C- Klomp te Westbroek; voor Oen©, B- N. B- Bouthoorn te Zeist. I Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Vennep, W- Seinen te Opperdoes; te Genemuiden, P. Boes te ZDieAA '/èsen ivatr „.„de cvdoeeïêntlevan w/gericl rvummen €ez>&n,.^ i)tts t/eiri acedcfigc/etf -WORDT VERVOLGD. en Beetgum; te Tornaard, A- Mout, cand. te Botterdam. Naar het „Fr. Dagbl." meldt, is het bericht omtrent de beroeping van Ds A- Rolloos naar Surhuistarveen voorbarig ge weest. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Vlissingen', K- G- van Smeden te Kampen. Vrij Evang -Gemeente. Bedankt voor Apeldoorn, W- D- Lind- hout te Dordrecht. (Verb, bcr.) i Evang. Staatskerk. Drietal te Gent (België) (vac. ds J. J. H. Visch) J. Hartjes te Rilland-Bath, A. E- V. Hoogeraad te Boxtel en J. F- Ossewaarde te Grijpskerke. Hulpprediker. De kerkeraad der Geref. kerk te iJmuiden heeft besloten, zoo spoedig mogelijk een hulpprediker aan te stellen. Beroepingswerk. De Kiesver.- eeniging „De Gezamenlijke Vriendenkrin gen" stelde voor, het drietal van.predikan- ten in de vacature Ds Chr. Hunningher te-Amsterdam, de volgende candidaten: Ds T. G. Reeuwijk te Hillegersberg, Ds Joh. Stebouwer te Weesp, en Ds J. C. H. Romijn te Workum. Vacature-beurten. De Kerke raad der Geref. Kerk binnen Hersteld Verband te Amersfoort heeft, in verband met de e.v. Classicale Vergadering, uit gesproken, dat hij wel gaarne zou zien, „dat nogmaals werd aangedrongen op een billijke verdeeling der beschikbare predi kanten voor de verschillende predikbeur ten en dat zoo min mogelijk op Zondag door de predikanten gereisd werd, en de consulenten ook regelmatig in de Ge meenten optraden, waarvan zij consu lent zijn." Op de Prov. Vergadering van Chr. Onderwijzers in Zeeland dit jaar te houden op 24 September te Middelburg, hoopt de heer J. Weeda, leeraar Chr. Kweek school aldaar, een referaat te houden over: Natuurkennis op cle L. Sch., in verband met de stelling, dat de school moet aanpas sen aan het leven. Ds J. 11. C. Kam|- stecg van 'sHeer Hendrikskindteren hoopt te lezen over: Moderne Dichtkunst. De Nederlandsche Tuinbouw in Duitschland geschaad. Dit jaar zijn voor het eerst ingevoerd in het Westland de z.g. „eenmalige" vei- lingskisten, die, zooals het woord uit drukt, slechts eenmaal gebruikt worden voor de verzending van fruit, tomaten, druiven enz. Het doel daarvan is een mooie, oogelijke en propere verpakking te krijgen waardoor, zooals de resultaten ondubbelzinnig aantoonen, de handel in deze producten zeer bevorderd wordt. Het voordeel daarvan is bovendien, dat de ledige fust niet behoeft te worden terug gezonden, waardoor veel vervoer en ad ministratie bespaard wordt. Deze éénmalige kisten zijn met rood© letters gemerkt „Westland-Holland", gevat in een blauwe 'lijst. Men ziet ze op het oogenblik, gevuld met druiven en toma ten in do étalages van bijna alle fruit winkels hier te lande. Zoo is het ook in het buitenland, waarheen ze gezonden worden en waardoor te Londen, Berlijn, Kopenhagen, Stockholm en ontelbare an dere plaatsen opgezocht reclame gemaakt wordt voor onze Nederlandsche producten. Men kan zich daar een denkbeeld van vormen als men weet, dat dit jaar reeds ongeveer anderhalf millioen van deze kis ten .gebruikt zijn. De Nederlandsche pro ducten hebben een goeden naam, van daar dat deze nieuwe verpakking zeer op prijs wordt gesteld. De concurrentie in Duitschland en ook de buitenlandsclie handelaren aldaar zien dit met leode oo;gen. Er blijken als gevolg daarvan op dit oogenblik te Berlijn handelaren te zijn, die de ledige kisten, die nog goed ge bruikt kunnen worden, verzamelen. Deze kisten doen dan dienst voor het aanvoe ren van fruit enz. niet van Hollandsoheoi bodem. Zoo worden er op het oogenblik in de Hallen te Berlijn zeer veel Duitsclie tomaten in die kisten verkocht. Daarbij blijft het helaas niet. Een Ita- liaansclie importeur laat in deze reeds eenmaal gebruikte kisten zijn druiven uit Frankrijk komen en verkoopt deze dan onrechtmatig onder het „Westland-Hol- land"-merk. Van betrouwbare en alleszins bevoegde zijde weten we, schrijft de „Msb.", dat (dei. zer dagen groote hoeveelheden van deze hakken naar Italië, onzen grooten con current op tuinbouwgebied op de Duit- sche markt, zijn gezonden, met het doel om ook Italiaansche producten onder Hol- landsch merk in den handel te brengen. Dit alles mag heel vleiend zijn voor goedep naam en kwaliteit van onze pro- duoten, maar op den duur ondervindt onze tuinbouw daarvan groote schade. Het is een staaltje van de grofste on eerlijke concurrentie, die men zich denken kan en met kracht dient te worden opge treden, om het misbruik, dat van onzen Hollandschen naam wordt gemaakt, met alle tein dienste staande middelen te voor komen. Naar de „Msb." verneemt, worden reeds stappen in die richting gedaan door het deponeeren van dit handelsmerk voor onze zeer terecht zoo hoog geroemde Holland- sche tuinbouwproducten. Ook op dit ter rein zullen dan processen zeker niet uit blijven, ter bestraffing van oneerlijke con currentie. Coupeeren van paarden. Onder dit opschrift lezen we in het maandblad van den Bond voor Daadwer kelijke. Dierenbescherming: Door den inspecteur der Geldorsche Ver- oaniging van Dierenbescherming „Niels Holgersson" werd te Eist proces-verbaal opgemaakt tegen een hoefsmid, wegens het ooupeeren van paarden. De smifc trachtte zich vrij te pleiten door te zeggen„Dat gebeurt hier zoo veel". En helaas, het gebeurt zeker nog veel! Nog veel te veel wordt de domheid be gaan liet dier te verminken ter wille van winstbejag, gevolg van een modegril. Het is toch in hoofdzaak domheid en gevoelloosheid die doen besluiten het dier een lichaamsdeel te ontnemen, althans door verminking onbruikbaar te maken, hetwelk hem door de natuur is gegeven om zich tegen aanvallen van allerlei kleine kwelgeesten, de insecten, te verdedigen. Het ooupeeren zelf is een buitengewoon pijnlijke dierenmishandeling- Om dat duidelijk te maken, zullen wij ei' een beschrijving yan geven. Het paard staat in de travaJje, of noodstal bij den smid, alsof het beslagen moet worden. Voorbereidende maatregelen zijn genomen, die zijn: een ketting achter en. een voor het paard langs aan de posten van de traValje vast, opdat het dier niet voor- of achteruit kan. De haren van de staart, op de plaats Waar de staartwortel zal worden afgesne den, zijn weggeknipt. Dwars onder den staart, ter hoogte van de zitbeenderen, wordt een stuk hout be vestigd, opdat het paard straks, na de amputatie, niet het stompje tegen het lichaam zal knellen vanwege de pijn, want dan zou de mishandeling: niet, of voor den smid zeer moeilijk, tot liet einde kunnen worden volbracht. Op de bovenlip van het paard wordt dan een z.g. praam gezet. De praam is een werktuig, bestaande uit een eind hout van omstreeks 25 a 30 c.M. lang, meestal rondhout, waarin aan het .pene einde twee gaten zijn ge boord, op een onderlingen afstand van 4 5 5 c.M. Door die gaten wordt een sterk touw gestoken, heen en terug, zoodat een lus gevormd wordt, waarna de einden met een knoop op het hout komen te liggen. Door de lus wordt de bovenlip getrok ken en met de een© liand vastgehouden, terwijl met de andere hand het hout wordt rondgedraaid, zoodat de zeer gevoelige bovenlip door het touw wordt bijeen ge kneld en het paard hevige pijn voelt. Na het aandraaien puilt aan de buiten zijde van het touw de bovenlip als een sterk gespannen bol uit op barsten af. Het achter het touw gelegen gedeelte van de bovenlip wordt ook sterk bijeen getrokken en zit, door het wegtrekken van het uitpuilende deel gespannen om het tandvleesch. De lippen van het paard bezitten tal rijke spieren en zenuwen en zijn daardoor zeer gevoelig en bewegelijk. Wagens de gevoeligheid worden zij dikwijls gebezigd om een paard door middel van een praam, pijn te veroorzaken, ten einde daardoor de opmerkzaamheid van andere zaken af te leiden. De bovenlip is bovendien nog gevoeliger dan de onderlip. Daar het paard dus ontzettende pijn aan de bovenlip heeft, is al zijn aandacht daaraan gewijd en denkt hij niet aan de beulerij die hem van achteren staat te wachten. Om de pijn nog wat erger te maken, wordt door hem die bij1 het'hoofd van het paard dit vasthoudt, do praam met korte rukjes op en neer getrokken. Nu wordt de staart in de coupeertang gelegd, de hefboomen samengedrukt, even een knarsend geluid ende staartwor tel is er voor-een gedeelte af! Het paard is voor zijn geheele leven verminkt! Met krom getrokken rug en een hou ding alsof het moet urineeren, staat het paard te krimpen van pijn. Het bloed spuit met straaltjes uit de afgesneden aderen op den grond. Maar dat zal men gauw verhelpen! Met een wit gloeiend stuk ijzer, hem door een handlanger aangegeven, schroeit de smid de bloedspuitende aderen en de geheele afgrijselijke wonde dicht, wat het paard weer ontzettende pijn veroorzaakt en nog zeer langdurige napijn. Als nu de mishandeling tot het einde is volbracht, worden de voorzorgsmaat regelen weggenomen, de praam van de lip en wordt het paard, dat dan gewoon lijk van achteren wijdbeens loopt, weg geleid naar zijn stal. Aan der menschen domheid, aan een gril is voldaan ten koste van enorm ljj- den van een dier door verminking, en liet gijn verder leven onmogelijk maken zich tegen aanvallen van insecten te ver dedigen, want het verdedigingsmiddel hij uitnemendheid, heeft men hem ontstolen! Dikwijls is na het coupeeren .tevens 't karakter van het paard voor goed be dorven. Het laat zich niet meer kalm behandelen bij het optuigen, schoonmaken of wat ook. Het dier heeft maar al te goed begrepen, dat hij van het zoo hoog staand wezen, den mensch, niet veel goeds te verwachten heeft. Nieuw kerk-orgel voor Zuid-Afrika. Reeds geruimen tijd geleden werden! door een jury ontwerpen gevraagd voor een nieuw pijporgel in de bekende Kerk van Machado, in Transvaal- Behalve een aantal bindende voorschriften over mate riaal, b-v. leak-houten kast enz., werd de detailkering van het binnenwerk ge heel overgelaten aan de daartoe uitgenoo- digde bekende Engelsche, Duitsclie en één Nederlandsche firma. Mede door van hoogerhand verleenden! financioelen steun, werd de gemachtigde commissie in staat gesteld "het bekroonde ontwerp aan te koopen'. Dienovereenkomstig werd aan! de Or gelbouwers A- S- J- Dekker te Goes de opdracht verleend tot den bouw van het instrument, volgens do ingediende plan- Kunstmatige benzine. De voorbereidende werkzaamheden der I. G. Farbenindustrie in de fabriek Merseburg (Leu- nawerk) zijn zoo goed als geëindigd, en het is te verwachten, dat de maatschappij zeer binnenkort met haar synthetische benzine aan de markt zal komen. Dit blijkt wel heel duidelijk uit de ver leden week ingediende aanvrage der Mij. bij de rijksspoorwegen om een apart tarief voor de synthetische olie. Reeds kan gemeld worden, dat voor het loopende jaar voor 120.000 ton leveringscon tracten afgesloten zijn. Het volgend jaar zal de productie in de Leunafabriek al tot 300.000 ton verhoogd worden. De I. G. Farbenindustrie ontziet kosten noch moeiten voor de uitbreiding harer fabrieken. De laatste weken alleen waren 12.700 bouw arbeiders aan het werk om de noodige in stallaties op te richten en te vergrooten. De Winklergeneratoren in de Leunafabriek, die volgens een nieuw systeem werken, hebben een zeer groot gemiddelde. Ze verzetten per dag ongeveer 4000 ton kolen, terwijl in de gene ratoren van oudere constructie slechts 100 ton per dag verwerkt kon worden. Dm de voor zulk een .productie van syn thetische olie benoodigde hoeveelheid bruin kolen te krijgen, stelt de maatschappij pogingen in het werk om de bruinkoolgroeven in het Geisseldal uit te bouwen van een productie van 12.000 tot een van 24.000 ton per dag. De vooruitzichten voor liet komende jaar worden als buitengewoon gunstig beschouwd, daar de productiekosten van de nieuwe be- drijfsstof prijzen mogelijk maken, die een con currentie met de natuurlijke olie in binnen- en buitenland toelaten. De Nederlandsche Slagershond Ijeeft beslo ten pogingen aan te wenden om de metischea te bewegen meer vleesch en vel te gebruiken. Er is zelfs een oommissie benoemd om ua te gaan op welke wijze het best propa ganda voor het „meer vleesch en vet" kan worden gemaakt. Ongevraagde adviezen, zegt het spreekwoord, zjjn zelden aangenaam, anders zou ik wel een voorstel willen doen, n.l. de vleeschprijzeo niet onbelangrijk te verlagen. Voorzoover ik na kan gaan is er van tegenzin tegen vleesch en vet bij de groote meerderheid van ons volk geen sprake. Maar er is bij tal van huismoeders veel tegenzin tegen het befalen van prijzen die door velen onnoodig hoog worden geacht. Ik weet wel, dat het mofeilijk is eens anders boeken te lezen. En ook hier geldt misschien dat de dingen niet altijd zijn zoo ze schijnen. Maar toch geloof ik, dat de slagers goed zouden doen aan het .prijzenvraagstuk eens ernstig aandacht te schenken. OPMERKER. van 5 millioen Mark, dus in totaal van 35 millioen Mark. Misschien zijn er onder onze deskun dige lezers wel, die weten, of hier inder daad iets nieuws onder de zon te be speuren valt? Toch iels nieuws onder de zon. Het klinkt wel vreemd, wat uit Duitsch land bericht werd. In Februari van dit jaar gaf het Duit- sche Rijk een 5 pCt. Rijksleening uit ad 500 millioen mark. Deze leening werd uitgegeven tegen een koers van 92 pCt. op een oogenblik, dat het geld zeer ruim was. Wie deze obligaties nam, maakte dus feitelijk een rente van 5.43 pCt. Maar de geldruimte verminderde. Ook om het grof speculeeren tegen te gaan, verhoogde de Rijksbank haar disconto van 5 tot 6 pCt. Zij, die deze obligatie met geleend geld gekocht hadden, of z© later beleend hadden, moesten dus nu 6 pCt. betalen, terwijl ze maar 5,43 pCt. ontvingen. Gevolg een groot aanbod van deze obligaties op de markt, en dus daling van de koers. Deze kwam reeds op 85.9. Wie tegen deze k.oers deze 5 pCt. obligaties kocht, maakte 5.81 pCt. van zijn geld. Binnenkort werd om andere redenen een nog grooter aanbod dezer obligaties verwacht, dus ook een verdere koersdaling. Om deze nu te voorkomen, kondigde de Durtsche regeering aan, dat zij de rente dezgr obligaties, met ingang van 1 Aug. gedurende zeven jaar, van 5 op 6 pCt. bracht. Dit is toch waarlijk, als wij ons niet vergissen, zegt het Centrum, iets nieuws onder de zon: een debiteur, die uit eigen beweging van een niet-opzegbare schuld een hoogere dan de bedongen rente gaat betalen! Er is zeker iets voor te zeggen, dat de Staat tracht de koers van zijn obli gaties op eenig behoorlijk peil te houden. Vooral met het oog op andere alsnog te sluiten leeningen kan dit van belang zijn. Toch staat hier tegenover, dat ten koste van de belastingbetalers aan de houders van deze 5 pCt. obligaties, gedurende zeven jaar, een geschenk wordt gegeven Ongelukken. Een dienstbode te Urk, drukte bij het openen van een flesch carboi- zuur, de stop naar bimien, waardoor de vloei stof in haar oogen spoot. Men vreest dat 't meisje niet meer zal kunnen zien. Zaterdagmiddag had iemand te Wageningen een beerput losge maakt, waarna hij zich even verwijderde. Zijn 1 Va-Jarig zoontje dat in de nabijheid was, raakte er in. Hoewel de arme kleine er vlug uitgehaald werd, waren, de levensgeesten reeds geweken. Gisteren is te Rotterdam door een tramwajjen. een 55-jarige arbeider aan gereden. De tram moest worden opgevijzeld, doch het zwaar verminkte lichaam bleek reeds levenloos. Op de kermis te Reusel is de 20-jarige v. d. R. uit een Iuohtschommel gevallen en levensgevaarlijk gewond. Dat kon hij niet weten. Het ge beurde te Katwijk aan Zee, aan den Noord Boulevard, in de nabijheid der villa's waar H. K. H. Prinses Juliana komt wonen. Daar wei-den Donderdag door de werklieden voorbereidende werkzaamheden verricht voor den intocht van H. K. Hoogheid. De weg was hiervoor afgesloten voor het gewone verkeer. Tijdens dat werk kwam een auto aangere den, waarin, behalve de chauffeur, drie dames. Een der werklieden: „Ho, je mag hieT niet deur, daemes. Waer mot jelui naer toe?" De chauffeur: „Naar het einde van den Noord Boulevard". De werkman: „Dat gaet niet. As jelui daer naer toemotten, mot je 'n arre (anderen) kant heen. De weg is hier ofesloteoi voor Zaterdag as Juliaentje komt". De inzittenden in de auto hadden veel schrik in het geval en de chauffeur ging den aangegeven weg. Het was H. K. H. Prinses Juliana met twee vriendinnen, die even een uitstapje naar ,,'t Waerle" en „Hoogcate" gingen maken. Cycloonverschijnsel. Een der lezers van het Hbld., die ofschoon het weer zich in de vroegte niet te best liet aanzien, Zondagochtend met zijn motorjacht met gasten den Amstel was opgevaren, zendt aan genoemd blad de volgende interessante beschrijving van een cycloonverschijnsel, dat hij heeft waar genomen Tegen kwart voor tien staken wij van wal. Het weer was intusschen aanmerkelijk opge knapt en wij verheugden ons reeds op een schitterenden dag. Het zonnetje, af en toe door een wolk onderschept, bescheen het land schap vroolijk en koesterde ons ter dege. Nog voor Ouderkerk echter bemerkte ik in het Noord-Westen aan den horizon een wolken bank, die niet veel goeds voorspelde. Een grauwe wolkenstapel vertoonde zich n.l. die langzaam onze richting uitdreef. Als oud-zeiler ben ik voor dergelijke wolkenpartijen steeds op mijn hoede, daar ik uit ondervinding weet, dat daar dikwijls een brok wind onder zit met slagregen. Hoewel wij bij mij aan boord niet veel last daarvan zouden hebben, daar ik in het ergste geval mijn gasten in de kajuit kon plaatsen, gaf ik er de voorkeur aan een beschutte plaats op te zoeken en zonder de dames te verontrusten, wist ik een voorstel om te lunchen in de „Waver" voorbij „de Nes" aangenomen te krijgen. Wat meer gas en met een flink vaartje bereikten wij de „Waver". Direct na den ingang daarvan hoeft men een bocht in N.-O. richting waar zich een flinke rij lage boomen met voel riet bevindt. Daar achter zocht ik bescherming en meerde mij stevig vast. Wij zullen daar ongeveer een 10 minuten hebben gelegen, toen plots een der dames riep: „Kijk eens, wat is dat? En zie daar hadden wij het natuurverschijnsel van den cycloon. Om den hoek van hot geboomte kwam langzaam aandrijven het door mij reeds eerder bemerkte zwarte wolkengevaarte, ge flankeerd en daarboven door lichter getinte wolken en in N. O. richting zelfs door helder blauwe plekken. Aan genoemde zwarte wolk hing onder 'n hoek van circa 15 gr. ,achter- waarts gericht een slurf lot op ongeveer 50 a 100 meter van do aarde. Naar schatting be droeg deze slurf een lengte vau 7 a 800 meter en wentelde duidelijk, zichtbaar in groote snel heid om zijn as, in de richting N.O.Z.W.. dus met de wijzers van een klok mode, de scheeps klok wees toen 11.14 uur. Af en toe kromp deze slurf tot op een derde of een vierde in, om dan meteen weder zich te verlengen tot op bovengenoemde lengte. Dit verschijnsel herhaalde zich verschillende malen, totdat ten slotte de slurf geheel door de wolk werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2