No. 292 Dinsdag 13 September 1927 4-le Jaargang Be kinderen van Ben Hesed. Buitenland. FEUILLETON. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUSDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 9.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting zoo druk dat dc! politie de menigte in bedwang moest houden. De koning was in Schötsche Needing en fungeerde als bloemenverkooper- „Jalm- metr", zeide hij tegen een klant, „dat onze voorraad witte hei op is, maar wat vindt n van deze mooie lathyrus?" Duim tw.eo uur ging hij voort met ver- koopen. De koningin, die in ©em ander kraampje stond, moeist verklaren dat de zeep op was en bood toen parfums aart. Do hertog cin de hertogin van' York maakten allerlei grappige opmerkingen te genover do koopers, zoowel pairs als boe ren. Hun dochtertje, dat in een kinderwa gen vlak bij hun ouders was, ha§ veel bekijks. Men verwacht dat dei verkoop meer heeft opgebracht dan noodig was om Cra- thie Hall uit de- schuld te1 helpen. Boeren- en Arbeiders-opstanden Zuid-China. In Zuid-China moeten talrijkei opstanden van boeren era arbeiders togen de regee ringen van Nanking, Kanton en Woehan uitgebroken zijn. Volgens een bericht uit Shanghai re kent men 'met de mogelijkheid, dat liet tot een communistischen opstand zal ko men, welk© ten doel heeft de genoemde regeer ingen omver te werpen. Br moeten reeds verschillende roode legers gevormd zijn, welke uit enkele regimenten gere gelde troepen en in opstand gekomen boeren, gevormd- zijn. 50 huurders plotseling eigenaars! Te Gent is dezer dagen een dame over leden, die eigenaresse was van een vijf tigtal huizen in eert volkrijke buurt der stad. Toe.n haar testament werd geopend, las men daarin de bepaling, dat haar hui zen aan de huidige bewoners werden' vermaakt. Men kan zich voorstellen hoie groot do vreugde der gelukkige „erfgena men" was bij het vernemen van dit to taal onverwacht nieuws. Volkenbond-nieuws. De volkenbondsvergadering heeft beslo ten het Nederlandsche voorstel over een hervatting der discussies over de begin selen van arbitrage!, veiligheid en ontwa pening naar de derde commissie te ver wijzen. Bij de algemeiene beraadslagingen heb ben Motta, de president van Zwitserland en de waarnemende voorzitter van den volkenbondsraad Villegas (Chili) nog waim het Nederlandsche voorstel onder steund en den wensch uitgesproken, dat ae beginselen ,die op arbitrage betrekking hebben, door dei derde commissie naar do eerste zullen worden verwezen, opdat de juristen in die commissie volledig over het denkbeeld van de verplichte interna tional - re htspraak van gedacht n kunnen wisselen. Ook do Nederlandsche delegatie zal deze verdeeling van werk tusschen de eerste ©n de derde commissie met instem ming begroeten. In de derde commissie der volkenbonds vergadering, die zich met het ont, wapeningsvraagstuk bezig houdt, drukte jhr. Loudon zijn teleurstelling uit, dat de regeeringen sinds April zoo weinig gedaan hadden om te trachten in de nog onop geloste vraagstukken tot een compromis te komen. De heer Loudon sprak het vertrouwen uit, dat do discussies in dei achtste volken- bondsvergadering veel zullen hebben bij gedragen tot de vermeerdering der mo- reefe ontwapening en dat de derde com missie nog een flinken stoot van aanmoe diging aan dc voorbereidende commissie zou geven. Chamberlain is voornemens Donderdag avond, nadat de verkiezing van de niet permanente' leden van den raad zal heb ban plaats gehad, uit Genève te vertrekken. Het verluidt, dat hij1 zicfn Voor korten tijd met vaeantie naar een der Middel- landsche Zee-badplaatsen zal begeven. Ook Briand is voornemens Vrijdag te vertrekken om Zaterdag weer te kunnen deelnemen aan de zitting van den kabi netsraad. Een aansiag op het lialiaansche consulaat te Parijs. Gistermorgen heeft een nian, waarschijn lijk .een Italiaan, op het Italiaansch con sulaat te Parijs ©enige revolverschoten go- lost op den heer Carlo Radini, vice- consul, waardoor deze zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd moest worden. Men heeft hier waarschijnlijk te doen .net een politieken aanslag, want de man be gon te schieten, zoodra hij binnengelaten was. Hij is opgesloten. De getroffene is later overleden. Een noodlanding van Broek en Schlee. De Pride of Detroit is Zondagochtend om kwart voor zes uit Sjanghai vertrok ken om te trachten Tokio nog denzelfden dag te hereiken. Het toestel heeft echter, tengevolge van storm, mist en benzine gebrek den tocht 's middags om half vier moeten staken en heeft een noodlanding gedaan op liet vliegveld Omo-era bij Sasjoe (Kioesjoe). „Naar de wereid-revolutie". De sovjetbladen publiceeren een nieu wen oproep van het uitvoerend comité van de derde internationale te Moskou, aan de arbeiders van de geheel© wereld. Daarin worden teekenen der „naderende wereld-revolutie" a.ls volgt geschetst: „De Fransche arbeiders zijn na! eein langen wapenstilstand opnieuw tot straat gevochten overgegaan. De herinnering aan de Juli-revolutie to Weenon heeft zich in de1 harten van de Weensche arbeiders diep ingeprent. Deze revolutie werd gesmoord door socialisti sche verraders en fascisten. De Dnitsche arbeiders zijn trouw aan hun plechtige belofte, welke een half mil- lioen roode strijders gegeven hebben, om zonder vrees onder de roode vanen van de sociale revolutie te strijden. De Engelsche arbeiders herstellen zich van de verschrikkelijke nederlaag, welke een gevolg was van verraad tijdens de algemeene werkstaking en zij organiseeran thans straatbetoogingen. De aanhoudende en dringende plicht van de voorvechters van de arbeiders bestaat hierin, al deze revolutionaire stroomingen te leiden tot een aanval in den beslissingsstrijd tegen de burgerlijke justitie, welke de proletarische strijders foltert en doodt." Vergeetachtige menschen. Als men sommige lijsten leest van de gevonden voorwerpen, vraagt men zich af, wat er toch omgaat in de verstrooide hersens van sommige menschen. In dit verband is liet lezen eener op somming van wat men in een periode van zes maanden zooal in de Belgische treinen heeft achtergelaten, al zeer interes sant. Die opsomming luidt: 196 heeren- en 280 dameshoeden en 161 mutsen. Verder 104 overjassen, 181 regenjassen, 104 broeken, 153 vesten, 16 ondervesten, ,337 halsdoeken,. 19 shawls, 29 paar kousen, 801 paar handschoenen, 26 ongelijke schoenen, 164 ongelijke hand- Propaganda op het platteland. De Zeeuwsch© plattelandsbevolking ge niet het voorrecht dat ze het voorwerp is van de aanhoudend© zorg Van de So cialistische propagandisten. Wé hebben daarop al meer gewezen en we doen het opnieuw, in d© eerste plaats om allen wien het aaWgaat te waarschuwen op hun hoed© te zijin, maar dan ook om te wijzen op do eigenaardige strijldmanieren die de Socialisten' er op' na blijken te houden. Hel merkwaaxdigei van de Socialistische propaganda is toch dat men niet spreekt' van het Socialisme ©n van de Socialisti sche beginselen. Deed men dat, dan was men althans bij' een deel der Zeeuwsche bevolking al spoedig uitgepraat. Maar dat doet men dan ook niet. Vain] het revolutionaire' >en het en-christelijke karakter van de S- D'. A- P. wordt zorg vuldig gezwegen, om alleen aandacht te schenken aan de belangen van de men schen die men hoopl. te trekken. Dat is echter lang niet altijid gemakkelijk, om dat mén zoowel dei .kleine boeren als de landarbeiders moet trachten te winnen- Als Sociaal-democraten zou men natuur lijk bet socialistisch program en dei so cialistische eischciti o>p den voorgrond moe ten stellen, Maar door dat te doem zou men kans loopen niet alleen vruchteloos werk te verricht/eg, maar zelfs verkeerd' werk te doen. Het is de heer G. F. Lindeijier, die daarop in „Het Volk de aandacht vestigt en die zijne opvatting volgenderwijs ver duidelijkt: „In ©en deel van Drenthe is (of was) de varkensmesterij, van groote beteekenis. Door hdt invoerverbod van vleesch vorig jaax in Engeland, weTdan d© betrokkenen rechtstreeks in hun bestaan bedreigd, en ik meen, dat b.v. p.g. Sikkens toen uitste kend werk heeft 'gedaan, juist in aanslui ting hierbij de mondeling© en schriftelijke propaganda in te zetten- Een deel der plattelandsbevolking van N.-Holland is afhankelijk van den export naar Duitschland b-v. Die laatste verhoo- aing dcT invoerrechten daar, is vangroot© beteekenis voor den afzet, wreekt zich vermoedelijk niet alleen op het bestaan van de boeren, maar eveneons van hun arbeiders- De bollenstreek wordt getroffen als Amerika den invoer verbiedt, met het ge zochte argument van besirtatte bollch; zoo als men in Elngeland den invoer van vleesch verbood, omdat door in Holland! geslacht en n.b. gekeurd vleesch liet mond- en klauwzeer in Engeland zou gei. bracht zijn. Zeeland bestaat voor ©en belangrijk deel van den verbouw van aardappelen en suikerbieten. Hoewel in den bieten ver bouw altijd een speculatief element zit, werden in de laatste jaren toch als regel geen goede zaken gemaakt; gevolg van het eindigen van die Suiker-conventie, waardoor de wereldproductie onbeperkt steeg, wat hier en daar nog kunstmatig werd bevorderd. Zoodat we zelfs principi- eelo vrijhandelaars, die dit eigenlijk een idealen toestand moesten vinden, vooraan zien staan in de beweging voor een pro- duktie-premie voor d© suikerbietenteelt in ons land- Ik deed maar enkele grepen, maar be doelde aan tei toonen dat vooral bij de propaganda op het platteland, waarbijl we èn de kleine boeren, èn de landarbeiders moeten winnen, met allerlei verschillende factoren rekening is te houden-" Hier is dus een zoeken, niet hoe men het Socialisme ingang kan doen vinden men rekent ©r op, dat dit vanzelf in orde komt als de menschen maar eerst Naar het Engelsch. 54) - -o— „De wet is deze: „Hij, die den naam des Heeren lastert, zal ter dood gebracht wor den, en de geheele vergadering zal hem steenigen. De vreemdeling, zoowel als hij, die in het land geboren is indien hij den naam des Heeren lastert, zal ter dood ge bracht worden". „Volvoer de wet aan deze mannen," riep hij uit, zich weer in zijn kussens latende zinken. „Neen," antwoordde ik, „dat kunnen wij niet, of het zou ons slecht bekomen. Wij leven in alle opzichten de wet na bur gerlijk zoowel als kerkelijk en de wet gedoogt niet, dat wij iemand ter dood brengen." „Er zal u geen leed geschieden," riep hij uit. „Ik zweer het u. Er is nu geen gou verneur in Jerusalem. Ik ben een Romein. Ik ben de wet." „Geef mij een toestemming, gezegeld met uw zegel," zeide ik. En hij gaf het mij terstond. geleerd hebben rood tc stemmen maar hoe men kan spraken naar het hart, heter nog naar den mond van do platte landsbevolking, In hoeverre dat 'gelukken zal, valt moei lijk te voorspellen- Maai- dit is wel zeker, dat wij van onze zijde hier ©en taak hebben te vervullen en dat wij onverantwoordelijk zouden han delen door maar ,op' zien komen te spe len. Voor licit dreigende gevaar moet worden gewaarschuwd, terwijl tevens de voor treffelijkheid van de Christ bjke b ginse'en in. het licht moet worden gesteid. Met name. onze Kiesvereen.iigingen hebben' hier toe maatregelen te nemien. Zij hebben te zorgen dat in de komende wintermaan den aan de schriftelijke en mondelinge propaganda behoorlijk aandacht wordt ge schonken. Er moot worden vergaderd- Gezorgd moet worden dat onze pers aan. invloed en beteekenis wint. En vooral hét huisbezoek mag niet wor den verzuimd. Van belang is voorts ook dat a.an de sociale vraagstukken d© noodige;aan dacht wordt gewijd. 'Inzonderheid in verband hiermede is van toepassing het kernachtige woord van Groen van Prinsterér, dat zoo ook de pre diking een daad mag heeten, ook d e naad predikt! Windhcos in België. Het dorp Bissegeim in de buurt va,n Kortrijk (België) is Zaterdagmiddag om twee uur door ©e,n windhoos getroffen;. De lucht was inktzwart, een donderslag weerklonk, gevolgd door een onweerstaan- bairen wervelwind, die in de richting van Heul© als een machtige zuigpomp werkte. Dc- groote vlasschuur van 20 bij 11 mc-ier, van den vlashandelaar Maurice Vanackeire, stortte als een kaartenhuis in- Twee arbeiders konden tijdig weg vluchten, maar een jongeling, m'et name Maurice Sintobin, die bezig was met kaf te verzamelen, wercl onder het puin, be graven en kwam om liet leven- lOp gansch zijn doortocht richtte' deze korte, doch ongewoon hevige wervelwind groote schade aan. Het dak van het drankhuis „In' Wevel- gem" werd weggeslingerd; een woonwa gen, staande tusschen Wevergem en Bis segeim, werd opgelicht en verscheidene meters verder geslingerd. Twee groote kippenhokken in de na bijheid van het vliegplein werden omge rukt. Zware dekplaten van 80 k g- vlogen van het dak van een "bergplaats een 100- tal meter verder. Hot platdak der machine kamer van de fabriek Oosterlinck, te Kortrijk, werd insgelijks weggerukt. Te Heulei ©n verder richtte de orkaah1 ook schade aan- De Engelsche Koning en Engelsche Koningin als verkoopers in een kraampje. 'Zaterdaig hebbem da koning ©n de konin gin van Engeland en d© hertog en de hertogin van York oip het terrein van hot kasteel Balmoral meegedaan aan het verkoopen van allerlei artikelen in kraamp jes. De zuivere1 opbrengst was bestemd om de weldadige instelling Crathie Hall van schuld vrij te maken- Vei© koopers wierpen papieren geld op de toonbank, zonder te wachten, op li©t gold dat zij terug moesten ontvangen. Voor de koninklijke kraampjes was het. „Hebt ge het geschrift bij u?" zeide Saulus. Annas haalde een perkamentrol te voor schijn uit zijn kleed en reikte 'het den jon gen man zwijgend over. „Indien," las hij hardop, „de vrede van Jerusalem en geheel Judea bedreigd is door onruststokers, die verkondigen, dat een gekruisigde boosdoener, een zekere Je zus van Nazareth, in leven is, en binnen kort het tegenwoordige bestuur wil omver werpen, opdat Hij zelf moge regeeren, en daar deze personen bovendien met laste rende taal getuigen, dat gezegde boosdoe ner de door Jehova gezonden Messias is, machtig ik, Herodes, den senaat van het volk Israels, ook het Sanhedrin genaamd, om met zulke oproermakers te handelen volgens hun eigen oordeel en volgens hun wetten, waarbij ten volle voorzien is: voor geeseling, gevangenneming, en ter dood brenging van alle personen, hetzij He- breërs of vreemdelingen, die gelooven, be vestigen en verkondigen de schadelijke leerstellingen. „Geteekend en gezegeld tot heil van Je hova en den vrede van de natie, op den vijfden dag van Nisan, in het Asmonische Paleis." „God heeft hen in onze handen gegeven mijn zoon," zeide Annas plechtig. „Wij moeten met hen handelen, zooals Elia met de profeten van Baal, en niemand van hen laten ontsnappen." HOOFDSTUK XXVI. Wanneer de dag aanbreekt. Op den morgen van denzelfden dag, nog voordat de ochtendschemering was aange broken, verliet Step'hanus zijn woning en ging de poorten der stad uit. Na het groote offer, dat hij gebracht had den vorigen avond, was een wonder lijke vrede op hem neergedaald; hij ge voelde zich alsof hij reeds tot een ander le ven was heengegaan. En terwijl hij zich daarover verbaasde en zich verheugde, was hij ingeslapen. Hoe vele uren voorbij waren gegaan, voordat 'hij ontwaakte, wist liij niet; het was donker in huis en de duisternis drukte zwaar op hem. Met de duisternis was ook de kille schaduw van het naderend onheil op hem neergedaald; de vrede en vreugde waren verdwenen. Hij trachtte te bidden, doch zijn tong kleefde aan zijn gehemelte. Vlak naast hem hoor de hij het geregelde ademhalen van Jo hannes en Andreas; dat geluid vermeer derde de bitterheid van zijn leed. Voor het eerst gevoelde hij ten volle, hoe eenzaam zijn ziel was. „Zij hebben mij lief," zeide liij bitter tot zichzelf, „doch zij slapen." Na een poos stond hij stil, en zijn mantel omslaande, trad hij naar huiten op de binnenplaats. De frissche wind, die hem om de slapen woei, bracht hem een soort van verlichting aan. De sterren schitterden met helderen glans tegen het donkerblauw des hemels; de geur van een hooge witte lelie hing zwaar in de lucht. Een onweerstaanbare aandrang, om zich op weg te begeven waarheen dan ook, maakte zich van hem meester. Hij opende de grendels van de buitendeur en trad vlug de straat op, hoogst voldaan er over, dat hij dit zonder gerucht ten uitvoer gebracht had. De ha nen kraaiden, toen hij snel door de straten ging; eerst een, toen weer een ander, daar op verscheidene te gelijk; dan stierf het geluid weer weg, alleen om opnieuw los te barsten, als een uitdagend kraaien uit de verte triomfantelijk weer de lucht ver vulde. Overigens was er nog geen teeken merk baar van den aanbrekenden dag; de wach ter maakte slaperig de poorten der stad open voor de lieden die ter markt gingen schoenen, 19 paar klompen, 77 paletos voor vrouwen en kinderen, 2.283 regen schermen. 950 wandelstokken, 284 hand- taschjes. De rookers lieten 140 pijpen ach ter, 55 tabakzakken, 10 sigaarhonders, 5 kistjes sigaren. Dan noig 21 foiografietoe- stelieu en 21 driepikkels; 34 portefeuilles en 73 acte-tasschen, 34 rozenkransen, 204 geldbeugels, 6 verrekijkers, 90 pince-nez, 77 brillen, een revolver, een karabijn, een pak patronen, drie messen en 6 scheer messen. „De lijst sluit niet 1 viooj,. 1 klaroen, 1 bugel 'en 1 trommel, 8 trouwringen, 10 armbanden, 11 borstspelden, 24 dames horloges, 8 heerenhorloges entwee decoraties. Dat. men een karabijn vergeet en een pak patronen, zoo iets kan men nog goed praten. Maar dat een Belg zijn decoraties ver liest, is tooli wel het toppunt. Het zoogenaamde spionnage-proces te Petersburg. Het te Petersburg plaats vindende groote proces tegen 26 burgers der Sovjet- Unie, ,,di© beticht worden van spionnage ten gum 'stie van Engeland en Finland, nadert zijn einde. De vertegenwoordiger van het O.M. heeft Zaterdag na een pleidooi van 5 uur de doodstraf tegen 9 der beklaagden geëischt. Twee vrouwen die eveneens op de bank der beschuldigden zaten, zouden volgens hem eveneens de doodstraf heb ben verdiend. Daar echter de1 eene zeer jong en de andere zeer oud is, zouden, zij tot gevangenisstraf kunnen worden be genadigd. Slechts voor drie der beklaagden kwam vrijspraak in aanmerking. Tegen de anderen eischte spr. gevangenisstraf fen. Het geboorte-cijfer in Engeland. Met uitzondering van het oorlogsjaar 1918 is het geboortecijfer sedert 1860 in Engeland en Wales nog niet zoo laag geweest als verleden jaar. Ook bet aantal huwelijken was in 1926 naar verhouding lager dan verleden jaar en met uitzonde ring van het oorlogsjaar 1917 het laagste sedert 1886. Het aantal geboorten was 694.563 (jf 17,8 per 1000. De totale bevolking van Groot Britannic en Ierland Was verleden jaar 48.190.000 zielen. Kinderverlamming. De kinderverlammingsepidemie in Roe menië breidt zich met schrikbarende snel heid uit. Honderden kinderen zijn reeds gestorven, alleen te Boekarest bedraagt het aantal slachtoffers 134. Ook onder de volwassenen heerscht de ziekte. In weerwil van de door de Hongaari selie autoriteiten ingestelde scherpe grens controle, is de epidemie naar Zuid-Hon- garije overgeslagen, waar te Debreezin reeds zeven kinderen er aan zijn over leden. Een bericht uit Weenen meldt nog, dat ook daar ernstige voorzorgsmaatregelen worden genomen. Korte berichten. Volgens 'berichten uit Moskou heeft het territoriale legerbestuur beslist, dat de jongelingsvereenigingen aan d e herfst- manoeuvres te Peters burg en Kieff zullen deelnemen. Het is waar, dat er een proefmobilisatie voor de lichtingen van 1896 tot 1903 is gelast. In den nacht van Zondag op Maan dag om 1 uur 20 is in de omstreken van Gonstantinopel een aardbeving ge voeld, welke enkele seconden duurde. Uit de omgeving van den ex-koning van Bulgarije, Ferdinand, die thans te en spoedig uit alle oorden zouden opdagen. Stephanus aarzelde een oogenblik, daarop gleed hij onopgemerkt door de opening. Voor hem lag de Romeinsche weg, hard en wit, zich verliezende in de duisternis. De liefde voor zijn jonge leven vervulde zijn borst. „Ik behoef slechts dezen weg te volgen," peinsde hij, „en hij zal mij naar een veilig oord voeren. En waarom zou ik eigenlijk blijven? Slechte mannen hebben netten voor mij gespannen, en het is mij bekend gemaakt door Gods genade. Ik moet ont vluchten. Ik ben nog jong; ik kan en wil goede diensten bewijzen aan hen, die in de komende jaren gelooven zullen. Wie zal er haat bij vinden, dat ik sterf?" Hij liep des te sneller voort, terwijl hij dit bij zichzelve overlegde, en toen hij iets 'hoorde, of meende te hooren, een geluid alsof hij achtervolgd werd, stopte hij zijn vingers in zijn ooren en snelde, zoo vlug als hij kon, den weg langs, die zich in de duisternis voor hem ontrolde als een kron kelend lint. Nadat hij een grooten afstand had afgelegd en geheel buiten adem was, terwijl zijn hart onstuimig klopte, stond hij stil en zijn vingers van zijn ooren ver wijderende, bleef hij staan luisteren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1