Se Froracie. Gemengd Nieuws. minute® bedriagett vóór gesprekken ge voerd met plaatsen in de le zóne! fl.65, in de 2e f 1.80 en vervolgens voor iedere aan© 30 cent meer, zoodat voor de 12e zone bet tarief f4.80 bedraagt. De Neder- landsche kantoren verstrekken inlichtin gen, in welke zóne de Duitsche kantoren zijn gelegen. De Neder landsclxe handels politiek. Gisteren hebben de vertegenwoordigers rail de katholieke standsorganisaties in Limburg, n.l. de Limburgs che R.K. Mid denstand, de Limhurgscbe R.K. Werklie- dtenboiid en de Limburgsche Land- en Tuinbouwbond vergaderd te Roermond, ter bespreking van de economische malaise in de Zuidelijke provincies. Men was al gemeen van oordeel, dat niet langer ge wacht kan worden op een wijziging in de Nederlandscbe handelspolitiek. Beslo ten werd, in verbinding te treden met de zusterorganisaties in Noord-Brabant, om te komen tot een algemeen© actie, gericht op wijziging van onze handels politiek. Het ligt in de bedoeling, indien niet spoedig mocht blijken, dat de regeering maatregelen in bovenbedoelden zin treft, betoogingen in de voornaamste plaatsen der Zuidelijke provincies te houden. Een ongeldige verkiezing? Naar gemeld wordt, bestaat er groote kaïns, dat te Sliedreeht de wethoudersbe- uoeming zal worden vernietigd. Eerst werd hier de heer Pl Rijsdijk gekozen met 10 tegen 5 stemmen. Daarna verkregen de heeren W. van Delft en A. W. de Landgraaf elk 7 stemmen, waardoor geloot moest worden. Het lot viel op den heer W. van Delft. Na twee vrije stemmingen word geloot, en dit was niet volgens het reglement. Perst had een herstemming moeiten géhou- cien worden en dit is verzuimd. Vermoedelijk zal dus in de eerstvolgen de vergadering weer geloot moeten wor den, zoodat de S.D.A.P. precies zooveel kans heeft voor een wethouderszetel hls de Vrijheidsbond. Men begrijpt, dat deze geschiedenis de gemoederen danig in onrust heeft ge bracht. Het. ontwerp-Drankwet. Op het te Apeldoorn gehouden twee- «taagsch congres van de Nat. Chr. Geheel Onth. Vereeniging werd naar aanleiding van een referaat van ds A. J. Montijn: „Iets over de Drankwet", waarin hij het ontwerp-drankwet van minister Slotema- Jcer de Bruine onder de loupe nam, de vol gende motie aan dezen minister gezonden: „De alg. vergadering der N. C. G. 0. V. te Apeldoorn op 7 en 8 September 1927, „kennis genomen hebbende van het ont werp-drankwet, zooals door Z.Exc. Minis ter Slotemaker de Bruine bij de Tweede Kamer is ingediend, brengt den Minister hulde voor de spoedige indiening eener gewijzigde drankwet, spreekt er zijn groote voldoening over uit, dat aan de voornaam ste wenscben der gezamenlijke drankbe strijders, zooals die in het rapport der N. G- A.-Commissie waren geformuleerd, is tegemoet gekomen, met name dat zijn opgenomen: le een regeling voor den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, andere dan sterke dranken en 2e Plaatselijke keuze; betreurt evenwel, dat bij event. P. K. stem mingen voor de vergunningen verleend vóór 1 Mei 1904 een uitzondering is ge maakt, dringt aan op verscherping van enkele bepalingen, met name die betrek king hebben op de bescherming der Jeugd, door verhooging van den 16-jarigen tot den 18-jarigen leeftijd en tevens om ver bod van alcoholvrije verkoop op plaatsen van openbare vermakelijkheden en draagt het H.B. op alle pogingen aan te wenden tot verbetering van het wetsontwerp in de zen geest". Uit enkele gemeenten ontvingen we nog een aanvulling van de Gemeente, raadsverslagen van Dinsdag j.l. Voor zoo ver ze belangrijk zijn, vinden ze hier onder plaats. EllewoutsdijK. Hier werd ruim IV2 uur gediscussiëerd (kon de voorzitter hier niet ingrijpen?) over een brandweerkwestie. Bij een beproeving van brandblusch- toid'delen was door het toenmalige raads lid Rinders, sectie-chef, niet onmiddellijk voldaan aan een opdracht van den gene- raal-brandmeester J. de Jonge, en werd deze daarover, ten aanhoore van het per soneel onderhanden genomen, gevolgd door een ernstige berisping van B. en W. Dhr Rinders verzocht den Raad schriftelijk (een nauwgezet onderzoek in te stellen. De heer Klooster laakte de houding van den brandweer-autoriteit en van B. en (W. en wilde alsnog een onpartijdig onder zoek. De heer Meulenberg achtte deze zaak thuisbehoorend bij B. en W. en niet bij de^i Raad, Een door den heer Klooster ingediende motie, dat B. en W. alsnog een onderzoek met getuigen zul- Jjen instellen, werd met 4 tegen 3 st. verworpen. (Vóór dhrn Klooster, Zoeter, en Verheijke). Oudelande. Hier is het ook warmpjes toegegaan. De heer De Bakker, bekend vanwege zijn onverzettelijkheid in de kwestie der bijz. school en de toelating ven een onwettig gekozen verklaard raads lid, die in beide gevallen den Raad een flater deed slaan, een vrijzinnige van het teoort, zooals dat uit vorige jaren, over bekend is, werd niet herkozen als wet houder. Gekozen werden dhrn van Win- gen (C.-H.) en Boonman (R.-K.) De heer de Bakker liet zich, na die ver kiezing, een pluimpje door den voorzitter geven. Hij vroeg notabene aan den voor zitter, of hij gedurende al de jaren, dat hij het wethoudersambt hekleed had, in zijn plicht was te kort geschoten. Of mijn heer ook gebelgd was, maar niet zoo felim, om dit niet te laten merken. De voorzitter antwoordde op die vraag (ontkennend. Toen werd mijnheer zóó boos. dat hij de Raadsmeerderheid toeriep: Zoo leeft men met oude zakken of versleten dweilen en sommigen ook met afgeleefde arbeiders. Dhr De Jager, een der rechtsclie raads leden, deelde heel eenvoudig mede, dat, aangezien de burgemeester linksch en de meerderheid in den Raad rechtsch is, het logisch is, dat de beide wethouders rechtsch zijn. Dhr de Bakker noemde dit een foefje daar de voorzitter meermalen met rechtsch meestemde. ,W<at een bewijs I De Burge meester zal er wel zijn redenen voor gehad hebben, dat hij wel eens den heer de Bakker afviel, 'tls waarlijk geen won der. Denk alleen maar aan de dwaze houding van dien wethouder in de school kwestie en de toelating van het onwettig gekozen verklaarde linksche raadslid. De Burgemeester zou zich geblameerd hebben, als hij toen de partij van dhr de 'B. gekozen had! Is het overigens zoo vragen wij, niet logisch, om een burgemeester, die can- didaat is voor de Prov. Staten op de lijst van den Vrijheidsbond, tot links te rekenen? De heer Goetheer meende ook nog een duit in het zakje te moeten doen, zei, dat de rechtsche Raadsleden den ver keerden kant uitsturen en partijbelang stellen boven gemeentebelang. Een afgezaagd liedje, waarom men het beste maar kan lachen. Hoek. Gemeld is reeds, dat tot wet houders gekozen werden de heeren H. Pladdet A.-R. met 4 st. tegen 3 op den heer J. A. Meertens en J. van 't Hoff V.-B. met 4 st. tegen 3 op den heer A. Meertens. De voorz. bracht dank aan de afgetreden wethouders voor de aange name wijze waarop hij steeds met hen heeft mogen samenwerken, er op wij zende, dat gedurende hun zittingsperiode wel verschil van inzicht over sommige zaken, maar nimmer persoonlijke kwes ties zijn voorgekomen. De heer J. A. Meertens Staatk. Gerei, de woorden van den voorzitter beant woordende, zegt, steeds de belangen van de Gemeente te hebben voorgestaan op eene wijze, die hij dacht, dat de goede was. Uit den aard der zaak zijn er natuur lijk ook gevallen voorgekomen, waarbij door verschil van inzicht in zaken het College niet in alle opzichten homogeen was, doch is dit nimmer aanleiding ge weest tot persoonlijke kwesties. Ofschoon ik,, aldus spreker, niet gewoon ben er de politiek hij te halen, wensch ik thans toch even vast te stellen, dat het hied wel een bijzonder geval is, dat ik als rechtsch lid van den Raad, door mijn rechtsche collega's als wethouder er wordt uitgezet. Dit zal wel een unicum in de geschiedenis van onze gemeente zijn, te meer, waar het mij niet bekend is, dat ik met een der heeren een persoonlijke kwestie heb gehad, en de verschillen, die er zijn geweest, steeds van zakelijken aard waren. Alleen, wanneer het gemeen te-belang volgens mijne meening in het gedrang kwam, hebben wij niet steeds dezelfde lijn getrokken, doch waar het principiëele zaken betreft, .geloof ik niet, dat ik mijn program heb verloochend. De heer A. Meertens dankt voor de woorden van den voorzit ter. De goede verstandhouding, aldus Spreker, die steeds in ons College heeft bestaan, heeft tot gevolg gehad, dat de zaken door'ons steeds op aange name wijze zijn afgehandeld geworden, behoudens het verschil van inzicht over sommige zaken. En thans vraagt U mijn vertrouwen voor de thans aangebroken zittingsperiode, thans voor mij als (raads lid, en spreekt u de hoop uit, dat er een goede verstandhouding tusschen de leden onderling zal mogen blijven heer- schen. U, mijnheer de voorzitter, geef ik gaarne als zoodanig het volste vertrou wen, maar de nieuw gekozen wethouders zullen nooit en nimmer mijn vertrouwen krijgen. Dat hebben zij tegenover ons niet verdiend, want wij zijn van den wet houderszetel verdreven door haat. Maar dat ook ik kan haten, dat zal ik jullie de eerstvolgende raadsvergadering laten zien. Persoonlijk voor mij heb ik voor het wethouderschap nooit veel gezet, want zooals bekend 'is, heb ik het over acht jaar aan mijn specialen vriend Guiran ge geven, en ook is het bekend, dat, toen Guiran hier wegging, ik het heb willen overgeven aan G. Dieleman. Stond nu de zaak zoo, dat hier zaten twee linksche en twee rechtsche boeren, dan kon ik er mij gerest bij neerleggen, maar dat een wericmans-candidaat moet vallen door toedoen van een werkman, daar heb ik op het oogenblik geen woor den voor- Alleen dit lag voor mij in het wethouderschap opgesloten, dat ik het daaraan verbonden salaris besteed heb, om mijn ouders van de Diaconie af te houden, want al ben ik geen Christen, die liefde heb ik toch in elk geval voor mijn ouders. Of dat nu good gezien en ge daan is, laat ik aan het publiek over. Maar tosn wij' Zondagmorgen allc-n als kinderen thuis zijn geweest, hebben wij desniettegenstaande besloten, onzo ouders niet aan de Diaconie over te geven. Ik weet dat eir in het publiek gezegd is, dat wanneer ik kwam te vallen als wet houder, ik mijn ontslag zon nemen als lid van den Raad, maaJr daar is geen sprake van, ik heb er nooit aan gedacht, om de 344 kiezers, die mij hun vertrouwen heb ben gegeven een slag in het gezicht to gaven. Dat zal de tijd loeren. Z.h.s. wordt besloten overeenkomstig heit verzoek van de Chr. school te Knol, de gevraagde gelden toe te staan voor den aankoop van schoolhenoodigdlieden, met uitzondering evenwel van wandkaarten. Vrouwepolder, In do Dinsdagmiddag ge houden vergadering van den raad dezer gemeente waren, uitgezonderd dhr Kes- teloo, die meit kennisgeving afwezig was, alle leden tegenwoordig. Na installatie der raadsleden sprak del voorz. den wensch uit, dat in de thans aangebroken nieuwe periode wederom een vruchtbare samen werking tusschen del raadsleden onder ling in het belang der gemeente moge plaats hebben en dat de goede geest die steeds in de vergaderingen van den raad heeft geheerscht moge bestendigd blijven, opdat veeil in het belang der ge meente door den raad zal kunnen wor den tot stand gebracht- De heer Mesu dankte als oudste lid in jaren de voorz- voor de tot den Raad gesproken woorden en sprak de hoop uit dat het den voorz- en den secretaris gegeven worde nog ta] van jaren medei in het belang der ge meentel werkzaa.Ttira te zijn- Daarna wer den, zooals reeds gemeld, de heeren Mesu en Maas tot wethouders herkozen, die staande de vergadering die benoeming aannamen- Naar aanleiding van het adres van den heer W- van den Hamme te Veere, houdende verzoek om hew met in gang van 1 October a.s. ontslag te wil len verleenen als gemeente-geneesheer, werd m-a.s. besloten ham het gevraagde ontslag eervol te verleenen onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig in hat belang der gemeente bewezen dien sten. Na breedvoerige bespreking, werd m-a.s. besloten mieit ingang van 1 Oct a.s. voor den üjd van een jaar tot ge meentegeneesheer belast met het verrich ten van den doodschouw en de vaccinatie, te benoemen dhr pr P. C- Pols te Veere. Daarna werd m-a.s. besloten tot vaststel ling van een besluit tot wijziging in de begrooting voor het jaar 1927- Da vast stelling van de gemeente-begrooting voor het jaar 1928 moest worden aangehou den tot een volgende vergadering, daar bi) stemming over heit voorstel van den heer Arendse c-s., om de op die begrootïrig uitgetrokken posten tot het verleenen van subsidie aan de musschengildes en do Stiorenvefreeniging te schrappen, de stem men staakten. Daarna sluiting. (Pas Zater dagmorgen ontvangenRed.) Op de voordracht voor hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat in Utrecht komt als nr. 1 Voor dhr ir H. Brink horst, hoofdingenieur bij den Rijks Wa terstaat te Vlissingen. Kippendief stal. Een dezer da gen kwam de landbouwer V. te Terhole, tot de minder aangename ontdekking, dat door tot nog toe onbekenden een 17-tal kip pen uit een op zijin erf staand hok waren •ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. De wachtmeester der Kon. mare- chaussée C. Boonman te Philippine is met ingang van 9 dezer verplaatst naar de brigade te Breda. Voor den derden keer. De landbouwer P. van Luijk te St. Annaland die deze week met zijn vrouw naar zijn weiland reed om de koeien te melken, bad weder het ongeluk met, paard en rijtuig van den gewezen Zeed jk bij den Joanna Maria polder te tuimelen. Het rijtuig werd geheel vernield, ter wijl man en vrouw er vrij goed van zijn afgekomen, ofschoon laatstgenoemde zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het paard, bekwam geen letsel. Koeien, die op den dijk liepen, moeten oor zaak van het ongeluk zijn. Dit is nu de derde maal in dit jaar dat Van Ldfjk op den dijk zoodanig ongeval is overkomen. (M. C.). Middelburg. Zooals wij wel hebben ver wacht, is gisterenavond gebleken, hoe dui zenden stadgenooten de goede muziek van het Middelburgsch muziekkorps toch nog steeds op hoogen prijs weten te stel len en vooral als er iets bijzonders te genieten valt gaarne naar het Molenwater komen om te luisteren, ook al is het zooals gisterenavond wat dreigend weer. Steeds groeide het aantal belangstellen den aan en op een enkele uitzondering na wat doen die personen toch bij een muziekuitvoering is er met onverdeel de aandacht naar het afwerken van het programma geluisterd- Voor de pauze was het speciaal de Tannhauser, die een wel verdiend applaus uitlokte1, maar de at tractie van dit concert was toch het laatste nummer de Fremersberg. Ook dit meer dan een kwartier lange stuk werd onder diepe stilte aangehoord. Het werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, storm en regen werden natuurgetrouw nagebootst en ook het korte vocale inter mezzo kwam tot zijn recht- Aan het slot klonk een langdurig warm en dank baar applaus. Een toegiftje1, en ook dit voorlaatste Molenwater-concert behoorde weer tot het verleden- Naar wij; namelijk vernemen, zal nog een Molenwater-uit voering plaats hebben en. dan is het con- certseizoen afgeloopen. Het staat vast, dat het aipplaus door bestuur, directeur en uitvoerenden op prijs wordt gesteld, maar dei daaruit spre kende dankbaarheid moest door hen, die het maar eenigszins kunnen doen, in klinkende munt worden omgezet, ieder naar zijn vermogen. Het zou het werk zeer verlichten en met nog mleer animo zouden genotvolle avonden als die van gisterenavond worden geschonken aan de muziekliefhebbers- Kloetinge. Gistermiddag viel bij het spe len de 10-jarige Goeree, in de schuur van de Gebrs. Straub, van den pl.m. 5 meter hoogen zolder, op een betonnen vloer. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond, terwijl zijn been boven de knie gebroken was. Dr Wbuda verleende geneeskundige hulp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haarlem G. J. Waardenburg te Zierikzee; te Ede G. Alers te Nieuw- Lekkerland. Geref. -Kerken. Tweetal te Delft P. Deddens te Rijswijk en H. Hummelen te Zutphen. Ierseke, vm. en nm. ds B. Meijer. Kapelle, vm. ds Scheele, nm. leesdienst. (ver beterd bericht). Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuwe Pekela J. Hovius te Sneek en P. J. de Bruin te Veen endaal. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Haarlem J. M. Leemdertz te Koog a. d. Zaan. MIDDELBURG. Blijkens het verslag van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg in de „Zeeuwsche Kerkbode", ligt bet in de bedoeling uit het gestelde drietal twee pre dikanten te beroepen, Tbeol. School Apeldoorn. Aan de theologische school te Apeldoorn der Chris telijk Gereformeerde Kerk in Nederland heb ben deze week de jaarlijksche admissie-exa- mens plaats gehad. Er werden ditmaal slechts 4 candidaten aangenomen, de heeren G. Baan, van Maassluis; J. Geels, yan Apeldoorn; J. Tamminga van Franeker en W. Uitersohout van Apeldoorn. De nieuwe cursus zal op 19 dezer aan vangen. Het rectoraat zal dan worden over genomen door Ds F. Lengkeek, hoogleeraar aan deze inrichting. De theologische school telt thans 30 studenten. Generale Synode Geref. Kerken. Iu de gisteren gehouden zitting werd een aantal deputaten benoemd. Verder werd mededeeling gedaan van het in comité-generaal genomen besluit inzake het rapport van da Deputaten der Synode voor de1 moeilijkheden in de clas sis Haarlem- Dit besluit lliidt: a. Deputaten dank tei zeggen voor de vervulling van de hun door 'dei Synode van Assen verstrekte opdracht en voor den gewichtigen arbeid door ben daartoe verricht, en hun beleid, 'gelijk dit uit hun rapport blijkt, goed te keuren; b. de aandacht van do classis Haarlem te vestigen op de toelichting door Ds Bressaard van Bloemendaal in het week blad „Woord en Geest" van 28 Jan. 1927 op zijne voor haar den 14 Dec. 1926 afgelegde verklaring gegeven, welke toelichting dezei verklaring aanmerkelijk heeft verzwakt en haar te verzoeken zich bij Ds Bressaard te vergewissen dat zulke verzwakking niet in zijn bedoeling ligt en hij met name erkent „dat wie de meening is toegedaan, dat men disputabel zou kun nen stellen of de vier bekende bijzonder heden uit Genesis 2 en 3 in eigenlijken of letterlijken zin zijn op te vatten en dus zintuiglijk waarneembare' werkelijk heden waren, daardoor in, strijd komt mot bet in art. 4 en 5 der Ned. Geloofsbelij denis beleden gezag der Heilige Schrift"; Ten opzichte van Dr N. Di- van Leeu wen te Harkoma Opeinde werd besloten ernstige afkeuring te kennen te geven over diens niet verschijnen voor de pracadyi- seerendet commissie, en er de aandacht van de classis Drachten op te vestigen, dat deze handelwijze zeker de vraag doet rijzen, of er nog wel reden is hem in zijn afwijkend gevoelen te dragen. D© Synode besloot verder, voor aleer het rapport van de Deputaten tot advies bij de Synode in behandeling wordt ge nomen, de rapporto erende commissie op tel dragen eerst in de cl. prachten nader onderzoek in te stellen naar de motieven welke tot het besluit van opheffing der schorsing leidden en over de vraag of da cl. Drachten nog altijd van oordeel is, dat Dr v. L. in zijn afwijkend gevoelen te drggen ,is. De praeses stelde voor, de zitting der Synode te verdagen totdat van deputaten inzake de moeilijkheden in de classis Haarlem en Drachten rapport is ontvan gen. Aldus wordt besloten. Daarna werd de zitting gesloten. Geref. Kerke* 'a-Gravenpolder, vm. leeskerk, 2.30 u. ds R. J..v. d. Veen (Voorber. H- Ar.). Radio-kerkdie nst, 9.50 dienst in d* Ned. Herv. Kerk in Aalsmeer. Voorga*g«r Ds W. J. van Elden. ■SiïXrï^tr «J.J3 r-urs.vxxxjruKruKX ar crBBTTCA^J Zondag 11 September. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, nm. ds Homburg, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. ds Steinz. Geslaagd te Amsterdam voor het examen politiediploma Alg. Ned. Politie bond zonder aanteekening, de heer Ch. G. van Ast te Poortvliet, Tot onderwijzeraan een openbare school te Vlaardingen is benoemd de heer J. Lucieer te Oostburg. Geslaagd voor examen politiediploma Alg. Ned. Politiebond: J. M. van Dijke, Bergen op Zoom, A. Deij, Sluiskil, Pb. V. Goppieters, Hontenisse en H. v. d. Dorpel, Heinkenszand. Ongelukken. Donderdagmiddag is bij de batte Adrianalaan van de Zuidh. Electr. Spoorwegmij. de 21-jarige v. R. door een trein overreden en gedood. Donderdag avond bad te Haarlem een ernstige aanrijding plaats, die te wijten was aan de onvoorzich tigheid van een fietsend medsje. Een 16- jarig meisje stak een bocht af, waardoor zij links van den weg kwam en door een auto, die rechts van den weg met matigen gang reed, werd aangereden. Het meisje kreeg geen letselwel echter haar zusje, oud 7 jaar, die op de bagagedrager zat. 'Het linker voorwiel van de auto ging ,over haar heem. Zij werd naar de Mariasticihting vervoerd waar zij onmiddellijk een huikoperatie moest onder gaan. Te Hoogersmilde (Dr.) is Donderdag middag het 7-jarige zoontje van H. H. door een auto aangereden en op slag gedood. Een groote steur. De stoom trawler Martha is te IJmuiden aangekomen met een buitengewoon grooten steur welk» niet minder dan bijna 170 K.G. woog. De stormramp in den Ach terhoek. 't Was in de tweede 'helft van Augustus, dat wij in het kleine Groenl» vertoefden en natuurlijk toen niet de gele genheid voorbij wilden laten gaan, om de verwoestingen te bezichtigen, welke d* cycloon in den omtrek van dit stadje heeft aangericht. Men zou zoo denken: na drie maanden kan al heel wat opgeruimd zijn en aan die eenvoudige, oude boerenhuisjes, welke bij na alle slechts uit een groote keuken, een pronkkamer en een ruime, ruwgebouwde schuur bestaan een enkele maal met een sober bijgebouwtje erbij is toch niet veel werk. En daardoor valt het te meer op, dat van de totaal verwoeste boerde rijen nog geen enkele weer geheel opge bouwd of zelfs maar bijna hersteld is. De bewoners zelf een boer is nu een maal door zijn voortdurend afhankelijk zijn van het weer, van invloeden van bui ten dus, waartegen hij zelf zich in het ge heel niet kan verzetten zijn 'n weinig fatalistisch aangelegd. De wederopbouw van de meeste boerderijen is aangenomen werk, het kost hem indien hij van de herstellingskosten een weinig mee betalen moet niet meer, indien de arbeiders er langen tijd aan werken, en dus berust hij er in, zonder verzet, dat hij met zijn dik wijls groot gezin in de in dor haast in el kaar getimmerde houten woninkjes moet hokken, waar bij warm weer een ondrage lijke hitte heerschto en wa,ar in de regen dagen 'het vocht schier van de wanden droop. Op een ochtend in Augustus deden wij de ronde door het verwoeste gebied. 's Morgens om acht uur ging het op de fiets, een eindweegs den Lichtenvoord- schen weg op en vervolgens een der tal rijke binnenwegen door de kleine buurt schap Pefsele in. Een zandweg natuurlijk, maar zooals bijna overal in den Achter hoek met een door ruwe paaltjes van hot overige gedeelte van den weg afgescheiden fietspad er langs, dat de eerste 500 meter goed berijdbaar bleek. Toen echter kwa men we op een gedeelte waar wete gen den stroom in moesten fietsen. Er liep namelijk een beekje langs den weg, dat op dit gedeelte buiten zijn oevers was getreden en het geheele fietspad plus nog een klein deel van den zandweg over een lengte van ruim 100 M. als tijdelijke bedding Week te hebben geantnexeerd. En fin, we kwamen er zonder ongelukken, met een paar natte voeten doorheen. Nauwe lijks waren we déze hindernis gepasseerd, of we zagen de eerste teekenen van de ver woestingen: een paar met wortels en groo te kluiten aarde uit den bodem gewrongen boomen lagen in een hoek van een groot stuk bouwland languit op den grond. Even verder zagen we het bouten geraamte oude, zware ruwe eikenhouten balken van dat, wat eens. een flink Geldèrsch boe renhuis was geweest. De steenen waren er geheel uitgeslagen. Van de voorraad schuur, welke er gestaan had, waren al leen nog maar de fundamenten te zien. In de openlucht was een zeer primitief var kenshok gezet en daarnaast stond de voor- loopige woning, een houten gebouwtje met een kamer voor overdag en een kamer, waarin het gezin den nacht doorbracht. In het woonvertrek stond in een hoek een potkachel, en om de ronde tafel za ten op schamele stoelen, de leden van het gezin hun boterham roggebrood met spek naar binnen te spoelen met behulp van koffie, gedronken uit groote kommen zonder oor. Er heerschte een temperatuur, welke sterk aan bet reptielenhuis in Artis herinnerde. „De boer" vertelde van den ongeluks middag, hoe het geheele huis op hen was neergestort, maar hoe als door een won-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2