No. 290 Zaterdag 10 September 1927 4le Jaargang BIGGELAAR'S 60 cent per pond. KOFFIE //0e Gouden Jtocnd' Oit nummer bestaat uit 2 bladen. EElRSTE BLAD. OVERHEID EN MIDDENSTAND. in. die zoeken f raap iets fyris! Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ. L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG De middenstand, ook de handeldrijvende middenstand, verricht een functie die voor het maatschappelijk welzijn van groote be teekenis is. Mocht die stand verdwijnen, dan zal de taak die hij verricht in het distributie proces door anderen moeten worden over genomen. Of de coöperaties zouden dan tot een nooit gekende ontwikkeling moe ten komen of de Overheid zou een groot deel van de productie en de distributie der ,goedercn tot zich moeten trekken. Voor welen is dat in onze dagen het ideaal. Vergeten wordt echter, dat inheide gevallen moot worden gewerkt met be- S taalde krachten, dat het eigenbelang niet t die rol zal spelen als thans het geval is, en dat de consumenten daarvan in S meer dan oen opzicht de dupe zullen voider). Over 't algemeen hebben de coöperaties, waartegen naar het ons voorkomt geen principieele bezwaren kunnen worden aangevoerd, niet aan de verwachtingen beantwoord. Voor een niet gering deel is dit een gevolg van liet feit dat de bedrijven vaak aan niet vakkundige leiders zijn toe vertrouwd, terwijl waar dit wel't geval is, de niet-deskundige bestuurders meerma len met de beste bedoelingen een goede ontwikkeling tegenhouden. De voordeelen blijven in verreweg de meeste gevallen ver beneden de gekoester de verwachtingen. Maar ook al is dat niet het geval en voldoet een coöperatie aan alle billijke eischen, dan nog is de deel name vaak betrekkelijk gering. De groote meerderheid van bet publiek wensebt zicli nu eenmaal niet te schikken naar den gang van een bedrijf, ook al geeft dit op- zichzelf eenige voordeelen, maar bet ver wacht omgekeerd, dat de zaken zich naar de wisselende en grillige en niet zelden onbillijke eischen van bet publiek zullen schikken. Bij z.g. overheidsbedrijven wordt dit be zwaar nog veel meer gevoeld. Daar zijn nu eenmaal tal van kleinig heden die de middenstander gebruikt om de klanten aan zich te binden, maar waar aan bij het Overheidsbedrijf niet wordt gedacht. Een ambtenaar heeft een vaste positie, bij voelt zich niet van bet publiek afhankelijk. En al zijn er tal van ambte naren die met groote voorkomendheid het publiek tegemoet treden, niet gering is ook het getal van ben, die nu eenmaal niet van zich af kunnen zetten het denk beeld, dat bet publiek er is om de ambte naren te believen. Is de middenstander 's avonds laat en 's morgens vroeg in de weer om alles voor de ontvangst der klanten in gereedheid te brengen, het Overheidsbedrijf beeft daar aan geen behoefte, maar ordonneert een voudig op welke uren er gelegenheid zal ■zijn om geholpen te worden. Tracht de winkelier het zijn begunsti gers zoo aangenaam mogelijk te maken, door (het aanbieden van een kop koffie en een sigaar, enz., 'bij de Overheidsgebou wen is niet zeldzaam de aankondiging dat fietsen niet worden toegelaten, terwijl aan bet. aanbieden, van een versnape ring aan ver-afwonende klanten niet kan worden gedacht. Dit zijn kleinigheden, toegegeven, maar die toch van groote beteekenis en invloed kunnen zijn. Uitschakeling van den middenstand zou zeker geen vooruitgang beteekenen, het zou niet tot bezuiniging leiden en niet zijn in bet belang van de eerst belanghebben den, de consumenten. De bediening van het publiek zou er on der lijden, bet gemakkelijke en losse dat tnans voor velen het winkelen tot een ge not maakt zou plaats maken voor stroef heid en stijfheid en er is geen enkele grond om te verwachten dat de kwaliteiten beter zouden zijn en dat de prijzen zouden da len. Is dus bet bestaan van een gezonden middenstand een algemeen maatschappe lijk belang, een andere vraag is of de Herheid ten opzichte van dezen stand een teak heeft te vervullen en waar noodig, deunend en helpend heeft op te treden. In vroeger jaren, toen de middenstand over t algemeen in ver van gunstige om standigheden verkeerde is meermalen een »eroep gedaan op de Overheid en waren met weinigen van oordeel, dat de Overheid dezen stand tegen de gevaren die van bo ven (groot-kapitaal) en van beneden (coö 1 peraties) dreigden bad te beschermen. Een meening, 'die ook nu nog wel wordt verkondigd. En daartegenover staan anderen, die juist bet omgekeerde verzekeren. Zij beschouwen den middenstand alleen nog van beteekenis als belastingo'bjecit. Rijk en gemeenten toch, steunen voor een niet gering deel op den middenstand, die doordat hij zich niet gemakkelijk kan verplaatsen door de belastingen op de meest gevoelige wijze wordt getroffen, in ruil waarvoor hem door gemeentelijke winkels en dergelijke, die niet als particu liere zaken onder gebrek aan bedrijfskapi taal gebukt gaan, een zeer ongewenschte concurrentie wordt aangedaan. Hoe hierover te oordeelen? In 't algemeen kan zeker gezegd, dat bet geen aanbeveling verdient, dat de Over heid van hare macht gebruik maakt om bepaalde bedrijven kunstmatig in het le ven te houden, of, zooals Mr de Wilde het indertijd uitdrukte, onzeewaardige sche pen in de nationale vaart te houden. Buitengewone omstandigheden mogen soms buitengewone middelen eischen, re gel moet zijn, dat de middenstand zich zelf heeft te helpen. Dat hij niet moet springen op van de Overheid geleende krukken, maar dat hij op eigen beenen heeft te staan en te gaan. En daarnaast kan deze stelling verde digd, dat de taak der Overheid niet is, middenstander te spelen en dat zij buiten haar sfeer gaat, indien zij den middenstand onnoodig moeilijkheden in den weg legt, waardoor een gezonde ontwikkeling wordt tegengehouden. De leuze „souvereiniteit in eigen kring" eischt een verstandige toepassing. Maar toch, het is een An ti-R evolu tionaire leuze, die aangeeft, dat ei- grenzen zijn die de Overheid heeft te eer biedigen en dat haar terrein van werk zaamheid niet onbegrensd is. Tegen de Oceaan-vliegtochten. Dö Londenschei bladen dringen er op aan, dat er zal worden opgetreden tegen al te vermetele vliegtochten om geldprij zen. Ook zijn zij' tegen bet meenemen, onder die omstandigheden, van passagiers, en in het bijzonder van vrouwelijke pas sagiers. Do Berlijhscbei bladen schrijven in den- zelfden geest- Zij zullen het in de betrok ken vliegers prijzen, indien dezeln den moed hebben hun pogingen te staken!. Mond- en kfauwzeer in Engeland. Te Houghton Cenquest, halfweg tus- schcn Londen en Badford, is een nieuwe haard van mond- en klauwzeer ontdekt, en fluks zijn daarop 32 runderen, 78 schapen en 15 varkens afgemaakt, volgens het stelsel, dat men jn Engeland nog altijd toepast. Het is gebleken dat de besmetting uit Kelmpston bij Red ford af komstig was- Een boer uit Houghton Cen quest had op de markt schapen gekocht die met besmette dieren in aanraking wareïL geweest- Men spoort nu andere dieren op, die op die markt verkocht ein vermoedelijk be smet waren- c De eiectrische stoel. Mevrouw R.uth Snyder, ter dood ver oordeeld wegens den moord op haar man, is Woensdag naar het huis des doods in de gevangenis van Singling overgebracht. Naar men zich zal herinnoren had de vtouw met een minnaar op weerzinwek kende wijze haar man vermoord en heeft zij bij de behandeling van de zaak eenl onnatuurlijke onverschilligheid aan den dag gelegd. Zij zal haar daJad in den electrischen stoel moeten boeten. Treinontsporing. Gisternacht is de D-tredn 90 bij liet station Obardachstatten nabij Wurzburg ontspoord. Tengevolge van een nog niet opgehelderde oorzaak kwam de trein plot seling op een verkeerd spoor, waarop een goederentrein stil stond. De machinist remde terstond uit alle macht om hi botsing te voorkomen. Dei locomotief ont spoorde daarop, doch werd door het ge wicht van de volgende wagens nog een eind voortgeschoven- Ook de bagagewa gen en het eerste reizigersrijtuig vielen! om, terwijl nog vijf andere wagens uit do rails liepen. Niemand is om het leven gekomen. Slechts X2 personen werden ge wond, doch slechts 2 zoo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd- De overige gewonden konden, na dat een eerste verband was aangelegd, hun reis per eerstvolgende gelegenheid voortzetten. Een brassende propagandist. De politie van Boedapest deed onlangs een gelukkige vangst- Een man gaf voor boedhistiscb priester te zijn en noemde zich Avamantanago, maar het bleek spoe dig, dat hij een Hongaarsclie zigeuner was, Julius Lakatos genaamd- Wel was hij met het Boedhisme in aan raking gekomen. Als kind van een zigeu nermuzikant in de Poesta. geboren, kwam liij als knaap op een gymnasium en word om zijn zeldzame muzikale begaafdheid, naar het Conservatorium te< Weenen ge zonden. Na de voltooiing zijher studio vertrok hij naai' Ceylon ein trad daar in een Boedhistemklooster- Twaalf jaar stu deerde hij er het Sanskriet en de moderne talen- Enkele maanden geleden werd hij door zijn kloosteroverste1 naar Hongarije ge stuurd om daar oen Bocdhistisclie sekte to organiseeren, waarvoor hij een groote som gelds had meegekregen. In Hongarije kwam zijn zigeunernatuur echter boven; zijn. propagandistische opdracht was hij vergeten en de 40 millioen kronen werden in enkele weken verbrast in de nacht lokalen van Boedapest- Zijn leven van vroolijko Frans gaf hij niet op; het ge duld zijner schuldeischers was echter kort van duur en het heerschap werd ingepikt. De; Bioedhisten van Ceylon zullen hot wel hij deze eerste poging laten om aan hangers te vinden in Hongarije- 21 Oceaan-vifegers verdwenen! De Oceaanvlucht-woede heeft sedert Mei van dit jaar 21 slachtoffers gevraagd. In hun poging den Atlantisehein Oceaan te overvliegen van Oost naar West, ver ongelukten de volgende vliegers: Nungesser en Coli, vertrokken op 8 Mei van Parijs naar New-York. Kapitein de Saint Roman, luit. Mouney- j res en de mecanicien Petit op 8Mei, ver trokken voor de vlucht Senegal-Zuid Ame rika Mincliin, capt. Hamilton en prinses Loc- wenstein op 31 Augustus uit Engeland vertrokken naar Canada. Uit Amerika vertrokken naar Europa doch kwamen niet aan: Bertaud, Hill, en Payne op 6 Sept. met „OWL Glorv". Tully en Medcalf op 7 Sept. op „Sir John Carling". Van Brunswick (Noord-Amerika) ver trok voor een vlucht over den Oceaan naar 'Brazilië Paul Redfern. Hij startte op 25 Aug. met de „Port of Brunswick" doch kwam niet aan. Bij de vluchten over den Stillen Oceaan van San Francisco naar Hawaï zijn even eens spoorloos nog de volgende vliegers verdwenen Jack Frost en Gordon Scott 16 Aug. Pedlar, V. R. Kope en miss Doran, een onderwijzeres, op 16 Aug. W. Erwin en Mr Eichwalt, op 16 Aug. Al deze mislukte Oceaanvluchten wer den ondernomen met landvliegtuigen! Levine heeft verklaard ondanks alles te zullen starten, zoodra de weersomstan digheden zullen zijn verbeterd, ondanks het feit, dat zijn technische raadgever heeft verklaard dat het nu te laat in het jaar is en de poging met klem heeft af geraden. Ook de Aviatrice miss Elder heeft het plan opgevat een vlucht over den Atlan- tischen Oceaan te maken. Miss Elder wil volgende week haar Oceaan-vlucht maken. De Voikenbonds-bibliotheek. De V.B. Raad heeft het aanbod van eenige Amerikanen/die een fonds van vijf millioen gulden willen stichten voor de jaarlijksche uitbreiding van de Volken bondsbibliotheek, in dank aanvaard en de Vergadering verzocht deze aanvaarding te bevestigen. Hoe men deze gift denkt te besteden, kan nog niet worden vastgesteld, zoolang geen besluit is genomen omtrent de bouw plannen voor het nieuwe Volkenbounds- paleis en men weet, hoe men de bibli otheek zal inrichten. Boos weer en regenval in Spanje. Na zes maanden van droogte zijn er heftige onweder.s losgebroken, gepaard met sterken regenval in het dal van de Ebro en in Catalonië. Te Castejou is de Ebro 13 M. gewassen, te Saragos-sa 4 M. Langs de Jiloca heeft het zoo geweldig gehageld dat hier en daar de steenen 80 c.M. dik lagen. In Huesca heeft het noodweer groote schade aangericht. Een record aan passagiers. Sinds den oorlog, toen de Amerikaan- Sclie soldaten naar Europa gevoerd wer den, zijn met de trans-aüantische lijnen niet zooveel passagiers vervoerd, als Donderdag, toen met negen stoomschepen aldus de New York Herald, 8000 Ame rikanen naar Europa vertrokken. Dit is voor het grootste deel toe te schrijven, aan het bezoek van het Amerikaansche legioen aan Parijs. De Mauretania, zusterschip van de in dertijd gezonken Lusitania, vertrok om- I streeks middernacht met 1000 toeristen, groolendeels tot het legioen behoorende. Sinds den oorlog heeft het aantal Ame rikanen, dat elk jaar naar Europa wordt vervoerd steeds de meest optimistische verwachtingen van de reedars overtroffen. In één jaar gingen er 200.000 naar Europa maar het volgend jaar was dit aantal de helft grooter. Dit liep jaarlijks op, zoo dat het cijfer dit jaar op meer dan een^ half millioen geschat wordt. Korte berichten. Volgens de Sovjet-bladen bestaan' er plannen tot stichting, in dei onmiddel lijke nabijheid van St. Petersburg, van oen „sanitaire stad". Deze stad za'I bestaan uit medische en sanitaire inrich tingen van de grootst mogelijke verschei denheid. Hel centrale punt zal een reus achtig ziekenhuis zijn, dat een oppervlakte zal beslaan van ongeveer 12 H-A. en waarvan de kosten worden geraamd op 6 inillioein roebel. Verder komt er o.m. een Pasteur-instituut- De totale schade', aangericht door de jongste oveirstroioming in het Verre Oosten van Rusland, moet becijferd worden op 12.500.000 roebel, te weten: 7 millioen aan de landbouwbedrijven, 3-5 millioen aan de industrie en 2 millioen aan hot transportwezen. In den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October zal de normale tijd in Biclgië worden hersteld- Het einde van don Zomertijd valt ditmaal samen met de invoering van den winterdienst op de spoorwegen. Uit Konstantinopol wordt gemeld, dat onlangs een aantal personen in hech tenis is genomen wegens deelneming aan een beraamden aanslag op Kemal Pasja. Enkelen van hein zouden bekend hebben, dat het plan was den trein, waar mee Keimal naar Angora terugkeerde, in de lucht te laten springen. Wethoudersverkiezing te Amsterdam. Gisteren werden opnieuw tot wethou ders van Amsterdam gekozen de heeren Wibaut (S. D. A. P.), De Miranda (S. D. A. P.) en Abrahams (V. D.), die echter al len bedankten. De heer Abrahams legde een verklaring af. Do eisch der sociaal-democraten, zoo zeide hij, om drie zetels te bemachtigen, is onredelijk, niet ontleend aan recht en bil lijkheid. Welk college kan nu zonder soci aal-democraten worden gevormd? De eeni ge mogelijkheid is een rechtsch college, dat niet klopt met de samenstelling van den raad, dat niet democratisch zal kunnen besturen, waarbij een groote groep in den raad blijft huiten bestuursverantwoorde- lijkheid. De verantwoordelijkheid hiervoor berust op degenen, die dezen eisch stelden. Deze verantwoordelijkheid wenschen wij niet te deelen. Daarom kan ik de benoe ming tot wethouder niet aanvaarden. A.s. Dinsdag zal opnieuw worden ge stemd. Na afloop der gistermiddag gehouden raadsvergadering zijn de vertegenwoordi gers van de burgerlijke fracties, de V. D. uitgezonderd, weder bijeen geweest. In die vergadering is uitvoerig bespro ken welke richting, na de ervaring in de beide jongste raadszittingen opgedaan, zou worden ingeslagen. Uit de beraadslagingen bleek, dat men niet wilde zwichten voor den eisch der sociaal-democraten en, zoo noodig, de con sequentie wilde aanvaarden om het col lege van B. en W. enkel uit de fracties die aan het overleg deelnemen, saam te stel len. Langdurig werd het denkbeeld be sproken om het dagelijksch gemeentebe stuur in te krimpen tot vijf wethouders; ook gingen er stemmen op om dit college uit slechts vier wethouders en den burge meester te doen bestaan en twee plaatsen open te laten voor het geval de sociaal democraten het stadsbelang boven 'het par tijbelang zouden gaan stellen. Over deze vraag: vermindering van het aantal wet houders en tot hoever men met een even tueel voorstel in die richting zou gaan, werd zoo uitvoerig van gedachten gewis seld, dat de besprekingen gistermiddag niet konden worden beëindigd en a.s. Maandag des morgens 10 uur zullen wor den voortgezet. Over de eventueel aan te wijzen perso nen voor de te vervullen wethouders-vaca tures is bij deze beraadslagingen nog niet gesproken. De vliegtocht van Koppen ■naar Indië. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Bij het comité Vliegtocht Nederland- Indië is een telegram ingekomen, hou dende mededeeling, dat het race-terrein te Medan, dat door Van der Hoop en Geysen- dorffer als landingsterrein gebruikt is, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting BIGGtt-AAR'5 KOFFIE BOOM VOOR BOOM KWALITEIT A v.D.BK36ELAAR CS ROOSENDAAL voor den vliegtocht van don heer Koppen niet beschikbaar zal zijn. De heer Koppen is daardoor genood zaabt, zijn route te verleggen, zoodat hij met vermijding van Medan, van Sengora naar Muntok zal vliegen. Het ligt in zij» bedoeling op den weg naar Batavia Pa- lembang aan te doen. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om in ieder geval een snelle ver zending van de post naar Medan, even tueel met een watervliegtuig Muntok-Be- lawan, te verzekeren. De onderhandelin gen hieromtrent zijn thans nog gaande. Werkverschaffing. Dezer dagen is gemeld, dat besloten was tot een proefneming met uitzending van Utrechtsche arbeiders naar de buurt va» Zwolle om daar in werkverschaffing te werk gesteld te worden. .De Volkskr. heeft in verband hiermee van den Utrechtschen wethouder A. H. Smulders het volgende vernomen: De werkverschaffing, waarover het hier gaat, betreft het tot wei- of bouwland geschikt maken van tot nu toe onvrucht bare gronden. Deze gronden welke in cultuur worden, gebracht, bestaan uit laag gelegen landen, welke liet grootste deel des jaars onder water staan en waar men ten hoogste eens per jaar hooi van minder goede kwaliteit, z.g. pakhooi, kan verkrijgen. Het aantal arbeiders, dat te werk zal worden gesteld, bedraagt ongeveer honderd en de duur van het werk wordt op plus minus één jaar geschat. Huisvesting zal te Zwolle verleend wor den in behoorlijke houten woningen en van Zwolle uit zullen de menschen da gelijks van en naar hun werk per auto vervoerd worden. Het loon, dat aan deze arbeiders zaL worden uitbetaald, zal belangrijk hoven- het steunbedrag uitgaan. Oud-Minister H. Colijn. De Zwitsersche correspondent Van do,. „N. R. Crt." meldt: De Volkenbondsraad heeft gisteren met algemeene instemming den heer H. Colijn benoemd tot voorzitter van de Volkem- homdsoonferentie, die op 17 October te Genève zal worden geopend en die ten doel beeft de opheffing van de in- en uitvoerverboden en in- en uitvoerbeperkin- gen. Zooals men weet, heeft de heer Colijn op de economische conferentie, die in Mei te Genève gehouden is, het voorzit terschap van de handelscommissie bekleed en zich daarbij zoo onderscheiden, dat het algemeene instemming vindt, dat de eerste conferentie, die voor de verwezenlijking; van een van de wenschen der handels commissie gehouden zal worden, door on zen landgenoot gepresideerd wordt. Telefoonverkeer met Duitschl and. Met ingang van 1 October worden alle telefoonkantoren en -stations in Neder land toegelaten tot het telefoonverkeer met alle telefoonnetten in Duitschland. Tezelf- der tijd wordt eeji nieuwe tariefsregeling ingevoerd in het verkeer met Duitsch land, waarbij dit land in 12 zones wordt verdeeld. De kosten per gesprek van drie:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1