No. 289 Vrijdag 9 September 1927 41e Jaargang L DÜVEKOT Sz„ De kinderen van Ben Hesed. BRITANNIA BiBgenland. Buitenland. FEUILLETON. ROOKT 20 ct. per half ons. CROSTE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUSDEMA. Bureau: Lanfle Vurststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—» Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Een taaie legende. „Ondanks allö tegenbewijs, dat zijn kracht zoeken in de cijfers, die duidelijk© taal spreken, houdt m-eln, zegt onze N. Prov. Gr- Crt-, van liberale en socialisti sche zijde maar vol, dat ons onderwijis duur is geworden door kiel splitsing, waar toe de lager onderwijswet, de vrijheid van het onderwijs, leidt. Deze legende heeft een taai leven. En daarom moet telkens weer de waarheid in het licht gesteld. De uitgaven voor het onderwijs worden! gevormd, door de kos'tein van de school lokalen, de salarissen der onderwijzers en de kosten der leermiddelen. TNTaim men nu alle Christelijke scholen weg en daarmede ook de gelegenheid tot de „splitsing", dan zouden alle 'kinderen, die nu Christelijk onderwijs ontvangen, op de openbare school geplaatst moeten worden. Men zou- do daartoe dei noodige lokalen moeten hebben, liet benoodigd aantal onderwijzers en de leermiddelen. Was tnen dan goed- kooper uit? Dit zou alleen dan het ge val zijn als de Christelijke! school klei nere Wassen had en meer lokalen en on derwijzers vroeg. Maar dat is niet het ge val- Integendeel. De wet geeft voor het bij zonder onderwijs geen anderen regel dan voor 'het openbaar. Het ©enige geval, dat het onderwijs kostbaar zoude maken is, dat tengevolge van de splitsing veel klei ne scholen ontstonden. Maar reèds meer dan eens is pielt cijfers aangetoond, dat daarvan heel weinig sprake is- Het ont staan van kleine scholen wordt veelal bepaald door plaatselijke omstandigheden. lAls nu een volgend jaar de uitgaven! voor onderwijs sterk stijgen, zal dit dab een gevolg zijn van de vrijheid voor liet bijzonder onderwijs? Men zal het allicht beweren. Maar do feiten zijn deze, dat de nood zakelijk geworden bezuiniging op het on derwijs in 1923 verkregen is door: a- de verlaging der door heit rijk betaalde sa larissen; b- de veranderde leerlingen- schaal, één onderwijzer per 48 leerlingen!, wat feitelijk is geworden een onderwijzer per 40 leerlingen; c. het uitstel van den zevenjarigien leerplicht- Thans is de verplichting van de ge legenheid voor het zevende leerjaar reeds weer ingevoerd. De leerverplichting voor het zevende leerjaar zal binnenkort wel volgen- En dat kost geld. ;Men zou dit meerdere geld op een an dere wijze hebben kunnen besteden, zoo als wij het begeerden, n-1.* door de leer- iingenschaail te wijzigen ©n de kleine scho len dus in de eerste plaats te helpen! maar ook dit zou zoowel voor het open baar als voor het bijzonder onderwijs gelden. De "bewering, dat de ontwikkeling van! het bijzonder onderwijis het lager onder wijs duur zoude maken, is een bewering, die men wel kan herhalen, maar niet waar kan maken-" De waarheid van wat hier wordt opge merkt, zal door wie de dingen objectief kan bezien, niet worden ontkend-, De legende, dat de financieele gelijk stelling oorzaak zou zijn dat het onderwijs wijs zoo duur is geworden, leeft nog altijd voort- Jlet is een taaie legende- Maar .toch oen legende. De Volkenbond. Onder- de gedelegeerden te Genève werd gisteren druk gesproken over de Neder- landsch-e en Poolsche voorstellen. Het Naar het Ettgelsch. 51) -o- Nadat zij de zachte bruine wangetjes gekust had ten téeken, dat zij 'heen moes ten gaan, bleef zij nog even het tweetal na kijken, terwijl zij met het slaperige kind in hun midden, de straat doortrippelden. Ben Obed had reeds plaats genomen op een steenen bank in de koele schaduw van het huis en sprak met gedempte stem tot een jongen man van ongeveer denzelfden leeftijd, die met gefronste wenkbrauwen en ernstig gelaat aandachtig naar hem luisterde. „Ik kan nauwelijks gelooven, dat zulk gepraat iets meer is, dan om angst aan te jagen," zeide hij. „Ginds den dag, dat Ga- maliël in het Sanhedrin den raad heeft ge geven ons met vrede te laten, is er geen bepaalde vervolging meer geweest. Zij moeten nu inzien, dat de Heer met ons is; daarom is de goede raad van Gamaliël be wezen. Er kan toch stellig niemand onder hen zijn, die zoo stoutmoedig is, om tegen God te strijden? En dit heb ik ook tot Si mon gezegd; ik bracht hem in herinnering, zeer lichte geurige HEEREN-BAAI tan Poolsche kwam daarbij meer op den voor grond. Stresemann sprak voornamelijk met Chamberlain en leek het met dezen -eens te zijn geworden. De juristen hielden er zich mee on ledig een algemeen aannemelijken vorm te vinden voor het Poolsche voorstel. Men schijnt het eens te zijn geworden over; een formule, die iedereU oorlog verbiedt -en zegt, dat ter beslechting van con flicten tusschen staten alle vreedzame middelen moeten worden uitgeput. Naar verluidt heeft de Duitsche delegatie zich bij deze formule aangesloten, welke men bevorderlijk acht voor- een stap vooruit van het ontwapeningswerk. Nadir de bladen vernemen, zullen Frankrijk, Engeland en Duitschland de compromis-motie indienen. De deelneming van Italië en Japan is nog onzeker. Intusschen is Polen maar weinig ge sticht over deze wijziging zijner motie. Van de oorspronkelijke bedoeling is maar weinig -overgebleven. Daarom heeft de Poolsche gedelegeerde wederom een mo tie, ongeveer .gelijk aan de oorspronke lijke ingediend, luidende: Elke aanvalsoorlog is en blijft verboden. De Volkenbondsvergadering verklaart, dat voor alle staten, die leden van den Volkenhond zijn, de verplichting bestaat, zich aan dit beginsel te onderwerpen en zij noodigt derhalve de leden van den Bond uit, non-agressie-pacten te sluiten, welke zijn1 geïnspireerd door het denk beeld, dat alle vreedzame middelen ter vermijding van internationale conflicten van welken aard ook, moeten worden toegepast. De Duitsche regeering en de vlieg tochten over den Oceaan. Het Duitsche ministerie van handel en vexkeeir is in de pers en op veagaderingen aangevallen omdat het de vliegtochten' over den Ooeiaan van Duitsch grondgebied af niet ten ©enenmale verboden heeft- De bladen vernemen di-enaangaaindci dat het standpunt van den minister is, dat de overheid in deze slechts voor de veiligheid van derden te zorgen heeft en de sportman voor zich ze'ff moet zorgen. Indirect maakt de overheid die vluchten echter toch zeer moeilijk, omdat iedere Oceaanvlucht met een sterke over belasting van het vliegtuig moet begin nen, en ©r een strikt verbod bestaat om met overgelaste vliegtuigen boven be woonde streken te vliegen, en scherpe bochten mee1 te maken en eenige verdere bepalingen, die -een opstijging behalve aan het strand vrijwel onmogelijk maken. De Oceaan-vluchten. Men heeft geen hoop meer, dat de Sir John Carliiig rn-et de vliegers Tully en Metcalf nog aan kan komen. Wanneer g de vlucht geslaagd was, hadden ze da delijk zoodra hel land bereikt was, moe ten dalen in verband met hun benzine dat het volk ons goedgunstig gestemd was, en dat, daar wij de wet nauwkeurig be trachten, zelfs de priesters zich daaglijks bij ons voegen. Maar hij is van een ander gevoelen; bovendien verzocht hij mij, allen van dit gezin te waarschuwen voor Saulus van Tarsus." „Welk gevaar bedreigt ons?" vroeg Anat bezorgd. Ben Obed sloeg zijn oogen op tot haar gelaat en de hartstochtelijke uitdrukking in zijn blik deed bet meisje het bloed naar de wangen steigen. „Gevaar dreigt Stepbanus," zeide hij langzaam, „doch hoe groot het gevaar is, kunnen wij niet zeggen." Het gelaat van Anat werd doodsbleek. „Vertel mij," zeide zij met 'heesche, ont roerde stem, „alles wat ge gehoord hebt." Iddo sloeg zijn oogen neer. „Zij zullen hem gevangen nemen, indien hij voortgaat met prediken, dat de Christus machtiger is dan de wet," -zeide hij op ijskouden toon. „Meer weet ik niet. Het zal het beste voor hem zijn, om Jerusalem te verlaten." Anat wendde zich snel om en trad het huis binnen. Dien avond vertelde zij den kinderen het verhaal, dat zij him beloofd had, en zong voor hen wilde zangen uit de woestijn, die zij zich nog vaag herinnerde uit de dagen, voorraad, maar geen enkel bericht meld' de, dat ze ergens gezien zijn. Na. de Rafael en de Old Glory dud nu ook de Carling verongelukt. Het is geen wonder, dat de Duitsche vliegers bericht hebben dit jaar geen nieuwe po ging te zuilen wagen den Atlantischen Oceaan over te vliegen. Oorzaak hiervan is het steeds slechter worden van de weerberichten, terwijl op verbetering niet te rekenen valt. Naar de United Press uit Washington seint hebben een honderdtal vrienden van Broek en Schlee de wereldvlieger-s, een telegram aan het departement van ma rine gezonden om de vliegers te Tokio ■op te laten houden wegens de gevaren die aan den overtocht over den Grooten Oceaan verbonden zijn. Robinson, de on derstaatssecretaris van marine, heeft ech ter geantwoord, dat het departement nief bevoegd is tusschenbeide te komen. Intus schen weet hetzelfde telegraafagentschap te melden, dat de drie broers van Schlee een schip gecharterd hebben om de vlie gers van de Pride of Detroit morgen te Tokio af te halen en naar San Francisco over te brengen. Misschien, dat zij er dan toch nog iu slagen het snolheids- record voor de reis om de wereld, dat thans nog op naam' van Liriton Wels staat ,m-et 28 dagen, mét eenige dagen te verbeteren. Het tweede Canadecsche vliegtuig de Royal Windsor", dat van Windsor in Canada wil vliegen naar Windsor in En geland, is te Harbour Grace gedaald om den tocht bij1 gunstig weer voort te .zetten. „Europa is rijp voor de revolutie". Volgens bericht uit Stockholm heeft de Bolsjewiek Boec-harin aan het uitvoerend comité der communistenpartij te Moskou een rapport voorgelegd, waarin liet o.m. heet, dat ...Europavoor de revolutie rijp is". De wereldrevolutie moet in Frankrijk a!au aanvang nemen. Heel de aandacht en heel de kracht der derde internatio nale moet zich op Frankrijk con.cent.ree- ren. Korte berlchteif. Dit jaar wordt in Frankrijk een! wijnoogst van vijftig tot vijf-en-vijftig miilioen 'hectoliter verwacht. In de Midi- is de oogst in vollen gang. Zooals dus d© opbrengst middelmatig is, schijnt oolk d© kwaliteit van den wijn over het alge meen middelmatig te zijn. Zooals wij gisteren reeds in 'tkort meldden, is in dei buurt van Kaisjoe, in de Koreaatische provincie Kodaido een veerboot omgeslagen, ten gevolge van welke ramp naar verluidt 280 Koreanen verdronken zijn- Dit geschiedde Dinsdag. Slechts zes personen zijn gered. Eieisds zijn 29 lijken geborgen. Te Evansville, in den staat Indianja! (Ver. Staten), Is ©en passag-ierstrein -op drie wagens geloopen, die met klinkers waren geladen. Er zijn drie dood-en ei\ en 25 gewonden. Te Koningsbergen is de Russische vlieger Schebanoff aangekomen uit Mos kou, die in vier of vijf dagen een rond vlucht door Europa denkt te maken. Na eenige uren oponthoud is de vlieger naa,r We enen vertrokken. (Het Engelsche vakvereenigingscon- gres heeft het voorstel van den algeJ meenen raad goedgekeurd om de betrek kingen met. de Russische vakvereepigin- gen te beëindigen. Voor stemden afge vaardigden, die 21/2 miilioen arbeidend vertegenwoordigden, er tegen gedelegeer- toen zij in Egypte woonde; en daarna den psalm der zorgzame liefde, dien zij 's mor gens gezongen had. Daarop bracht hun moeder hen naar huis en klom Anat zacht de trappen op naar het dak. Een eenzame ■gestalte stond langen tijd bij de borstwe ring en staarde naar den gouden gloed dei- ondergaande zon achter de bergen. Daar na stond zij een oogenblik besluiteloos, waarop zij -zich met vluggen tred van de plek verwijderde. „Hebt ge het gehoord," zeide zij zacht, „welke slechte tijdingen de zoon van Obed vandaag hier gebracht heeft?" „Ik heb er met Johannes over gespro ken." „En wat zeide hij? Hij heeft er toch ze ker op aangedrongen, dat ge Jerusalem zoudt ontvluchten?" en de stem van het jonge meisje beefde van haar hartstochte lijk smeeken. De jonge man wendde zich om en zag haar aan. „Anat, geliefde," zeide hij zacht. „Ik weet alles, wat ge zeggen wilt; en in mij zijn vele woorden, die ik u zeggen wil de; doch de tijd is kort, dat ik niet meer kan werken voor den Meester, terwijl voor 11 nog vele jaren blijven, waarin ge Zijn naam verheerlijken kunt; en dit zult ge doen en er vrede in vinden den vrede, die de ziel vervult." LichteGeurige ROOKTABAK IE> ROODE-STER THEODORUS MIEMEI4ER g i GRorsinóEM i/ 9 f i Nimmer hebben de. pijprookers van Nederland zich eenpariger uitgesproken dan in hun lof over ROODE-STER. Er moet een reden zijn voor deze nationale voorkeur. De ROODE-STER moet wel van onovertroffen kwaliteit zijn, daar honderdduizenden voor hunne pijp niets anders willen dan ROODE-STER. En dat is inderdaad zoo. De ROODE-STER staat ver aan de spits. Nooit is er aan de kwaliteit van STER-TABAK getornd. De onverflauwde ijver van Neerland's grootste producent van pijptabak is gewijd aan de volmaakte samenstelling van ROODE-STER. Als gij nog nooit het genot eener pijp ROODE-STER hebt gesmaakt, probeer dan eens en gij zult bemerken dat ROODE-STER haars gelijke niet heeft N. V. o.h. THEODORUS NIEME1JER. Groningen en Rotterdam. 102 den die 620.000 arbeiders vertegenwoor digden. Woensdagmiddag zijn verschillende streken van Wurtemberg en Hohenzol- tern getroffen dooir zware w o 1 kb reu ken. Het water is in verschillende plaat sen de huizen binnengedrongen. Stormwind en en geweldige regenbuien hebben over geheel N.- Zeeland ernstige overstroomingen veroor zaakt. Vooral te Kensington was dit in zeer sterke mate het geval. In verband met de herfstoefeningen van het Fransche en Engelsche Rijnleger in den -omtrek van Mainz, hebben de militaire leiders, op verzoek van de Duit sche ..autoriteiten, een verbod uitgevaar digd voor de soldaten, om de wijnber gen te betreden. Gemeld wordt, dat in België het mond- en klauwzeer onder het vee volkomen is verdwenen. Oud-Minister H. Co lijn. De Zwitsersche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Naiar ik verneem, zal de Volkenbonds- Het meisje was naast hem op de knieën gezonken, terwijl baar teedere gestalte schokte van hartstochtelijk snikken; doch een groote kalmte daalde op haar neer, toen Stephanus zijn handen op haar ge bogen lioofd liet rusten en met trillende stem die lieflijke zegening uitsprak: „De Heere zegene u en behoede u; de Heere doe Zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig; de Heere verheffe Zijn aange zicht over u en geve u vrede." HOOFDSTUK XXV. De toorq der menschen. „Hebt ge de getuigen?" „Ik heb de getuigen, heer; maar het kostte -geen geringe moeite, om er iemand toe over te halen om te getuigen. Een twintigtal weigerde openlijk en beschimpte mij; zelfs dreigden zij mij te dooden, in dien ik den man een haar van zijn hoofd durfde krenken. Ik bracht hen zoo goed mogelijk tot bedaren, zeggende, dat ik al leen mij wenschte te overtuigen, of de ge ruchten welke tegen zulk een uitstekend mensch werden uitgebracht, niet valsch waren. Toch vrees ik, dat dezen hem zul len waarschuwen, zoodat hij ons ontsnap pen zal." ra!ad weldra! onzen landgenoot H. Coliju benoemen tot voorzitter van de Volken- hondsconferentie voor afschaffing van in- en uitvoerverboden en in- en uitvoerbe- perkingen, die op 17 October te Gei- nève zal worden geopend. Ge wijzigde M otor- en Rij wiel wet. De „Tel." verneemt, dat zeer spoedig is te verwachten de afkondiging van het koninklijk besluit, waarbij de inwerking treding van de gewijzigde Motor- en Rij- wielwet en van liet nieuw© motor- en rijwielreglement wordt bepaald op 1 No vember a.s., den datum, waarop, naar reeds medegedeeld is, ook in werking treedt de nieuwe motor- en rijwiëlbesehik- king. i - i Herziening Veiligheidswet. Naar de Msb. verneemt, wordt thans aan het departement van Arbeid gewerkt aan een herziening van de Veiligheidswet van 20 Juli 1895 (Stbl. 137), houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblij ven ip fabrieken en werkplaatsen. Deze herziening heeft noodzakelijk ten doel de werkingssfeer der wet uit te'brei den, waardoor ziji zich niet meer uitslui tend z-al beperken tot fabrieken en werk plaatsen. Het ligt in de bedoeling de Vei ligheidswet ongeveer een gelijk terrein te „Hij zal niet vluchten. "Welke getuigen hebt ge?" „Een zekere Esek, een geldschieter, die voor de som van tien zilveren sikkels er in toegestemd heeft te getuigen, en dan twee van .mijn eigen onderhoorigen, 'die precies zullen zeggen, wat hun in den mond ge legd wordt, niet alleen om de belooning, die ik hun beloofd heb, als ze zich goed van hun taak kwijten, maar ook uit angst voor de geeseling, die hen wacht, indien zij niet volgens mijn wil handelen. Een van hen is Iddo Ben Obed, een veelbelovend jongmensch, die in den laatsten tijd op mijn bevel, menigmaal hun synagoge be zocht heeft en daarom met verstand over de zaak kan spreken. Aan hem heb ik stel lig beloofd, dat hij veel bevorderd zal wor den, indien hij den Raad heden van dienst zal zijn." „Ge zijt een getrouwe dienaar, Caleb, en zult zelf ook rijkelijk beloond worden," zeide Annas goedkeurend. „Zorg nu, dat de raadzaal met allen spoed in orde wordt gebracht; wij moeten alles vlug ten uitvoer brengen, anders zou deze gunstige gele genheid ons ontsnappen. Laat den man overal volgen, opdat gij zonder uitstel de hand op hem kunt leggen!" IWbïdl TervdtgLfc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1