285 Maandag 5 September 1927 41e Jaargang it de Promote Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. BHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Christelijke landarbeiders. Wij ontvingen liet jaaroverzicht over 1926 van den Nederl. Christelijken Land- arbeidersbond. In dit verslag wordt van zegen ge sproken. Het ledental ging eon weinig vooruit (van 5646 tot 5696), bet chiïstelijk-sociaal besef kwam bier en daar meer tot uiting en op meer dan één plaats mocht de Bond tot verbetering van de positie der land arbeiders meewerken. Maar ook de zorgen ontbraken niet. Naast vooruitgang in zeven provinciën staat achteruitgang van het ledental in drie provinciën. „Opvallend, aldus bet verslag, is het, dat de grootste achteruitgang is bij de taaie Friezen en stoere Zeeuwen. Wij betreuren dat verlies. Het komt ons voor, dat in deze beide provinciën de uittreding een gevolg is geweest van overdreven ver wachting. Want juist is de achteruitgang daar bet grootst, waar men eerst een tiental jaren aan „de kat uit den boom kijken" beeft gedaan, en eindelijk ook laanpakte, in de 'hoop dat direct het hoogste kon worden bereikt. En zóó gaat het nu eenmaal niet. Dat zou onder abnormaal vallen. De regel is: eerst zaaien, dan de ontwikkeling, opgroeien, en bij goede ver zorging tot resultaat: vrucht. De vakvereeniging is nu eenmaal geen automaat, waar na één inworp, op één ruk liet resultaat voor de voeten valt. Onze christelijke Vakbeweging; als orga nisatie die een grootsche taak heeft, moet gedragen worden door mannen met geeste lijke kracht. De christelijke beginselen moe^ ten ons drijven tot arbeiden. Waar in Friesland en Zeeland zeer vele mannen zijn diè den Christus Gods be lijden, moet onze bond daftr krachtiger worden." Ook in andere opzichten wordt, over Zeeland niet steeds de loftrompet gesto ken. In het ^verzicht van de verrichte werkzaamheden, wordt er op gewezen dat Zeeland nog teleurstelling gaf te boeken. „Het is hard en zwaar werken om eendgszins tot het bewustzijn van de menschen door te dringen. Toch is er wel eenige verbetering, te bespeuren. Naast bet contract van St. Philipsland, dat er mag wezen en dat ook dit jaar weer in vredelievend overleg met de werk gevers tot stand kwam, komt er ook wer king tusschen de afdeeling van den C.B.T.B. en de onzen te Nieuw-dorp. Het gaat in de goede richting en wij twijfelen niet of uit de samensprekingen, in 1926 gehouden, zal zeer spoedig het collectief contract tc voorschijn komen. Het resultaat was reeds eenige verbete ring. Wel kwamen we niet waar wej-graag wilden wezen, n.l. invoering van een con cept-program, dat opgemaakt was door de wederzijdsehe districtsbesturein, om te komen tot meerdere egalisatie der loonen in deze provincie. In betere richting is het wel gegaan. Te Woïphaartsdijk blijft het van de zijde der werkgevers nog maar steeds, dood zwijgen. Deze werkgevers kunnen zich nog maar niet tot die hoogte opwerken om eens met ons bestuur een samenspreking te houden. Van een goed inzicht en het begrijpen van de vragen des tijds gaven ZÜ tt°g geen blijk. Tocli is ons werk ook bier niet hee.lei- maal onvruchtbaar. Bij het vaststellen der loonen van hunne zijde is er wel ter dege rekening gehouden met ons stand punt. Hun aanbod bleek een verhooging: te bevatten van 20 cent per dag, wat er zeer zeker niet zou zijn gekomen indiein; de organisatie er niet was geweest. Toch liep dit maar weer over een korten ter mijn. Zoo zien we, dat bet hier ook nog niet is wat het wezen moet. Woïphaartsdijk is nog niet in 't gareel. Dit kan terecht komen als de landarbeiders daar ter plaat se maar begrijpen wat hiervoor hun eerste plicht is. Van die plichtsgetrouwheid zijn wij nu niet zoo sterk overtuigd, 't Gaat ook hier met de arbeiders zooals op vele andere plaatsen, krijgt men niet direct wat men verlangt, dan laat men 't hoofd weer hangen. De flinke afdeelingen St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer hebben geen officieele lacitie gevoerd voor een collectief contract. Zij hebben daarvoor redenen, doch echte vakorganisatiemannen moeten niet op bij zaken blijven staren. Het gaat de christs- lijke vakorganisatie er om, of met haar gerekend zal worden, neen dan ja. Dat kan in Zeeland, dat möèt in Zeeland, want hier is veel te doen. En van .(de christelijke arbeiders behoort de meeste activiteit uit te gaan. Leeft het beginsel in ons, dan moet dat zich uiten. In woord' en daad." Terecht wordt er verder op gewezen, dat nog vele christelijke arbeiders buiten de beweging blijven omdat zij blijkbaar niet verstaan, dat zij op het terrein van den arbeid een beginselstrijd liehben te voeren. Moge dit in de toekomst anders worden en drin-ge ook tot onze christelijke land arbeiders in Zeeland door dat zij waar het g:aia,t om den opbouw van het maat schappelijk leven niet werkeloos terzijde mogen, staan, maar dat zij ook op dit ge bied hebben te woekeren met de talen ten hun geschonken. Overstroomingen. Tengevolge van den aanhoudenden re genval zijn verscheidene Roemeensche ri vieren huiten haar oevers getreden. In Ze venburgen zijn onafzienbare landstreken ondergeloopen. Het spoorwegverkeer tus schen Kronstadt en Fogaras moest wor den gestaakt, daar ettelijke spoorbruggen zijn weggerukt. Fogaras staat grootendeels onder water. Ook in de Boelcowina is de toestand zeer ernstig. Men schat het aantal slachtoffers in dit gebied op ongeveer 120. De watersnood in Galicië blijft steeds ernstiger vormen aannemen. Het water stijgt nog voortdurend. Ruim 600 dorpen en vijf landelijke districten zijn over stroomd. De steden en dorpen in het cen trum van het geteisterde gebied zijn van de buitenwereld afgesneden. Het aantal doo- den wordt thans reeds op 180 geschat. Een diplomatiek novum. Een novum in de diplomatieke gebrui ken heeft de wereld te danken aan den Belgischen minister Vandervelde. Men weet, dat deze in. een zijner nota's aan Duilschland, die over de quaestie der franctireuTS handelde, herinnerde aan een oud voorstel van België, n.l. om deze quaestie door een neutrale commissie te laten onderzoeken. Hij voegde er aan toe, dat België nog steeds bereid was tot een dergelijke enqête. Minister Stresemann antwoordde op deze qitnoodiging, dat hij haar gaarne aanvaardde. Waarop de Belgische minis terraad Zaterdag besloot te antwoorden/ dat hij' de „Duitsche voorstellen niet kon aanvaarden". Daar eir geen Duits'che voor stellen zijn, maar slechts een Belgisch voorstel, beteekenl; dit besluit, dat de regeering in Brussel baar eigen voorstel verwerpt. Interessant is in dit verband de eritische opmerking, dat het „geen twijfel lijdt, dat een dergelijk onderzoek in de tegenwoor dige omstandigheden de nationale harts tochten zou aanwakkeren en dus 't tegen overgestelde resultaat hebben van de ver zoening tusschen beide landen, waarvoor de regeering van Brussel en die van Ber lijn moeten werken." Over de oorzaak van den ommezwaai verluidt: De Fransche regeering achtte een onderzoek, als door Vanderveïde voor gesteld, verwerpelijk. Onder die omstan digheden had de Belgische minister geen keus. België moet nu eenmaal naar Frank rijk luisteren. Schaarschte, duurte, gebrek Naar de correspondent, van het „Berl. Tag." uit Moskoumeldt, heeft de gefor ceerde graanuitv-oer uit Rusland ten ge volge dat .cle levensmiddelenvoorziening hier en daar ernstige moeilijkheden on dervindt. Reeds in Juli werd in ettelijke steden in het Wolga- en het Dongebied het brood gerantsoeneerd. In vele dorpen heerschte gebrek aan birood en te Mos kou begint men met de aanwezige meel- voorraden uiteirst zuinig om te gaan. D,e Coöperatieven, die een groot gedeelte der arbeidersbevolking van voedings-mid- d-elen voorzien, beginnen dezer dagen, met het rantsoeneeren van meel, suiker, vet, enz. Ook textiel-goederen zullen nog slechts in beperkte hoeveelheden worden geleverd. Voor de staatswinkels te Moskou ziet men al sedert maanden de menschen ureni 'lang in de rij staan te wachten. De prijzen zijn aanzienlijk gestegen. Bin nen een jaar tijds is die van meel in den particulieren handel van 12 tot 22 kopeken per pond omihooggegaan. Ofschoon de oogst niet zoo goed is als verleden jaar, heeft men c.a. 180 a 190 millioe-n poed, dus nog meer dan verleden jaar, voor den export bestemd. Communistische actie in Hongarije. Rei officieuze Christliche Reiolrspost ver neemt uit Saloniki, dat half September in Parijs een bespreking tusschen commu nisten gehouden wordt over een' nieuwe actió in Midden-Europa en den' Balkan. Dit keer z,ou Bela Kun weer op het neel verschijnen. Alle Russische func tionarissen op den Balkan ein Ho-ngaarscho communistische emigranten zijn reeds naar Parijs vertrokken- Omtrent de arrestatie van talrijke com munisten te Boedapest en in andere Hon- gaarsche steden wordt nog gemeld, dat de politie een samenzwering op het spoor was gekomen, die onder leiding stond van den 32-jarigen zenuwarts dr Ignaz Kor- nisz. Deze onderhield nauwe betrekkingen met de Sowjetlegatie te Weenen en met de Oostenrijksche communisten. Eenigen tijd geleden had hij uit Weenen een belangrijke som gelds ontvangen om te Boedapest onlusten te verwekken naar het voorbeeld van de bloedige botsingen, die in Juli te Weenen hebben plaats gehad. Deze onlusten zouden dan de inleiding vor men tot een communistisöhen opstand. Het verluidt dat Bela Kun, de voormalige leider der Hongaarsche radenrepubliek, reeds weer op weg naar Boedapest was, ten einde de leiding der beweging op zich te nemen. Bij de huiszoeking in de woning van dr Kornisz heeft de politie platte gronden van alle openbare gebouwen en van de groote Czepeler munitiefabriek te Boedapest gevonden. De communisten wa ren van. plan, deze gebouwen in de lucht te laten vliegen. De treinaanslag in Frankrijk. Eerst langzamerhand verneemt men het juiste omtrent de ernstige on.tspo-rin'g'van den Gö'te-d'Argent-express, die de nacht trein uit Parijs is voor de Pyreneeën, Madrid en Lissabon- IIJt is thans officieel bevestigd, dat do ramp te wijten is aan een aalnslag. Do trein bestond uit locomotief, tender, bagagewagen en zes Pullman-rijtuigen: en reed mtlt volle snelheid, toon bij Jo-ué- les Tours, acht kilometer voorbij Tours, waar van locomotief wa.s gewisseld, do locomotief plotseling wegzakte en de trein van de rails liep. Wonder boven wonder bleven' de Pull- man-rijtuigen overeind, terwijl de bagage wagen tusschen dei opduwende Pullma-n'- wagons en de in den ballast vastge werkte -ein gekantelde' locomotief en ten der totaal verbrijzeld word- Do conducteur en de tre'inchef hebben echter door tijdigi naar buiten te springen zich kunnlenl redden. Do machinist werd bij heit bergings werk verpletterd gevonden onder de loeo- motief. Geein der reizigers, die allen slie pen, had letsel bekomen, doch na de ont stane. piamiefc was hot moieilijik deze weer ts verzamelen- Zoo ispoeidig met het bergingswerk was aangevangen, bemerkten' de vaklieden, die uit Tours waren ontboden, dat naast dei plek der ontsporing werktuigen lagen, die dienen om de rails los tei schroeven en: die blijkbaar waren weggenomen op een plek, ©enige honderden meters: verder, waar overdag een ploeg baanwarkersl had gewerkt en werktuigen had geborgen. Bij het nader onderzoek bleek, dat de rails over 24 M- waren losgeschroefd' geweest en dat men 28 klamm-ers had 'gelicht- De daders van doz-ei schrikkelijke sa botage hebban hun plan vooraf beraamd, dicht bij een boscbje, waardoor zij' konden wegvluchten en zijn zeer sn'al opgetreden. De strijd tegen de communisten in Frankrijk. Naar de Parijsche bladen melden, heeft de. Fransche ministerraad zich uitvoerig bezig gehouden met het vraagstuk der bestrijding van. het communisme:, zulks in1 verband met een mededeieling van! mi nister Eriariid- Briand hegft namelijk te Moskou door den Franschen geizan't bij Tschitscheïin laten protesteeren tegen! het feit, dat Rakowski eein manifest van de derde internationale-, gericht tot de- solda ten en arbeiders van alle landen, onder teekend hoeft, dat zich tegen de burger lijke reigeieringen richt en waarbij de sov- jetregemng aangespoord wordt, om terug te koeren tot -een krachtige' politiek voior dti wereldrevolutie. De ministerraad moot ©enstelmmig heb ben besloten, don strijd tegeïh het commu nisme krachtig voort te z-etfcen- Vooral Parijs en omgeving moeiten systematisch van communisten worden gezuiverd. Terwijl anders h-eit aantal personen, dat uit het land wordt gezet, ongeveer 6000 per jaar bedraagt, zijin thains sedert het optreden van heit kabinet de-r nationale eienh'fcii-d ïiiqt mïnid-er dan' 8500 personen.' over de -grenzen gebracht. Del politie doet -dajgeiijlks nieuwe arresta ties, die to-t nieiuwei uitzettingen aanlei ding geven. Sedert heit bejgin van 1927 zijn ongeveer 100 communisten ve-roordeield, waaronder 14 -delr voornaamste kiid-exs van coim'mn- nistisc-hef organisaties en 30 der bekendste propagandisten van dei communistische; partij, dia dpi het oogeinblik nog gevangen! zitten, terwijl 52 zaken nog voo-r de reichtbank aanhangig zijin- In velband met de jongste onlusten zijin 36 personen veroordeeld, terwijl 11 zaken nqg 'aanhangig zijn. Negentien communistische kranten zijn verboden, terwijl een groot aatntal commu nistische burgemeesters en gemeenteraads leden uit hun ambt ontzet zijn. De Oceaan-vliegtochten. De Engelsche vlieger kapitein Court ney is Zaterdagmorgen 6.26 uur te Ply mouth gestart met zijn watervliegtuig voor de vlucht over den Atlantischen Oce aan. De weersomstandigheden zijn gun stig. De twee eerste pogingen om te starten mislukten. Eerst bij de derde poging ver hief het vliegtuig zich in -de luc'ht. Binnen enkele minuten was het uit het gezicht verdwenen. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich behalve Courtney nog drie personen, een Engelsc'h vliegerofficier, de mecani cien en een Amerikaan, die als passagier de vlucht meemaakt, wiens naam geheim gehouden wordt. Beweerd wordt, dat het een Ganadeesc'he millionnair' of een wel- 5 gestelde Amerikaan is. Kapitein Courtney is van plan op 'de Azoren en New-Foundland een tusschen- 'landing te doen, teneinde zijn benzine voorraad aan te vullen. Het vliegtuig, waarmee hij de vlucht maakt, deWAL 25, is hetzelfde vlieg tuig, waarmede Amundsen zijn Noord pooltocht heeft 'gemaakt. Van de Rafaël, het vliegtuig, waarmee Minchin, Hamilton en prinses Loewen- stein zijn opgestegen, is nog steeds niets vernomen. Afgezien van de mogelijkheid, 4dat de St. Raphael door een -schip zonder draad- looze geholpen is, heeft men nu alle hoop op redding 'der vliegers opgegeven. Wijziging Ongevallenwet 1921. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ongevallenwet 1921. Het ontwerp bevat een regeling, waarbij aan ondernemingen, welke in het bezit zijn van een behoorlijk ingerichten eigen ge neeskundigen dienst, -de gelegenheid wordt opengesteld, dien dienst te gebruiken zoo wel ten behoeve van de ongevalsverzorging van in de betrokken onderneming -door een ongeval getroffen arbeiders en de genees kundige controle op die arbeiders, als ten behoeve van vermindering van de admini stratieve bemoeiingen, welke de Ongeval lenwet voor den werkgever medebrengt, waarbij daartegenover waarborg wordt gegeven voor de rechten en belangen der verzekerde arbeiders. Voor -de erkenning van den geneeskun digen dienst is uiteraard eerste eisch, dat de dienst deugdelijk zij. De beoordeeling hiervan berust bij 'het bestuur der Rijks verzekeringsbank. De geneeskundige wordt benoemd en voor zijn arbeid beloond door den werk gever. Teneinde waarborg te geven zoowel te- I genover de arbeiders in de onderneming, als tegenover de bank voor onpartijdige oordeelvellingen door den 'geneeskundige, is de eisc'h gesteld, dat de geneeskundige dienst onder zelfstandige leiding van den geneeskundige moet staan. De werkgever zal dus geen zeggenschap mogen hebben inzake -de leiding van den dienst en in het bijzonder zich niet mogen mengen in de geneeskundige behandeling, welke de dienst verleent, en de aanwijzingen, welke de geneeskundige in het belang van de ge nezing van den door het ongeval getroffen arbeider wenschelijk acht. Het ontwerp verbindt aan de erkenning van den geneeskundigen dienst vooreerst ■dit gevolg, dat met betrekking tot ongeval len, ter zake waarvan de geneeskundige 'behandeling geschiedt vanwege den dienst ongevalsaangifte ingevolge art. 66 der On gevallenwet 1921 kan worden nagelaten, zoolang de gevolgen van ihet ongeval niet langer dan 6 weken duren. Aangifte is echter vereischt ingeval 'het ongeval den dood heeft veroorzaakt of vermoedelijk tot gevolg zal hebben, alsmede voor het geval de getroffene de eerste hulp of de verdere geneeskundige behandeling ontvangen heeft, onderscheidenlijk ontvangt, van -een geneeskundige, die niet aan den dienst is verbonden. Het -ontwerp handhaaf t derhalve het be ginsel 'der vrije artsen-keuze. Een tweede gevolg van de erkenning is, dat ten aanzien van arbeiders, werkzaam in ondernemingen, waaraan een erkende medische dienst is verbonden, voor de toe kenning en uitbetaling der eventueel ver schuldigde tijdelijke uitkeerin-gen de bank wordt uitgeschakeld, en de werkgevers in die ondernemingen daarmede worden be last. Daarnaast stelt 'het ontwerp verschillen de waarborgen voor -de rechten en belan gen der betrokken arbeiders. Als krachtig ste waarborg tegen benadeeling bepaalt het ontwerp, dat de werkgever verplicht is een ongevallenregister aan te houden, waarin aanteekening moet geschieden van alle in de onderneming voorgekomen let sels, terzake waarvan door den genees kundigen dienst hulp wordt verleend. De werkgever zal niets van het loon van de arbeiders mogen afhouden ter bestrij ding van de kosten van den dienst. Invaliditeits- en ouderdoms wet Aan het overzicht van de ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919 toegestane renten onü-eenen wij1: Op 1 Aug. werden 8545 weduwenrenten en 9294 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens art. 373 dier wet 60.197 personen in het genot verkeerden van -een als vrucht hunner verzekering verkregen -ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 17.665 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren o-p vor-engenoemden datum 114.542 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verz-ekering verkregen ouderdoms rente vqn drie gulden pe:r week. - De verlichting der motoir- afhaalboo ten te Vlissingen. Het Eerste Kamerlid Lind-eijer heeft de vol gende vragen aan den Minister van Marijnie gesteld Is liet den Minister bekend, dat op een der motor-afhaalbooten (nm. 8) te Vlissingen, kortgeleden ter vervang,ing van den vorigen, een motor tot opwekking van electriciteit v-oor verlichting van dit vaartuig is geplaatst, welke motor eerst reeds geplaatst was aan boord van het stoomboottr-ansportvaartuig C-oertzen, en daar blijkbaar niet heeft voldaan? Is het den Minister bekend, dat de vorige motor (evenals die op de andere -afbaalbooten) was een benzine-motor met electrische -ontsteking, welke direct ko-n draaien, terwijl de nu geplaatste motor een Bolinger-motor met gloeikop is, welke eerst draait na behoorlijke voorverwar- ming, en bovendien „af en toe weigert? Is het den Minister bekend, dat door deze verwisseling v,an motoren op een vaartuig, dat in verband met de omstan digheden, waaronder het dikwijls moet gebruikt worden, ir-eeds nu leidt tot stag natie in het afhalen en beman|nen, wat steeds door één „motorboot moet geschie den; en dit in den winter ongetwijfeld tot nog grooter stagnatie moet leiden, ter wijl -ook het gevaar voor aanvaringen wordt vergroot, w-aimeer -eventueel de dienstdoende kwartiermeester -om verdere stagnatie .te voorkom-en, niettegenstaande door dezen minder gescliiklen motor er nog geen navigatie- -of andere lichten branden, toch mocht besluiten te ver trekken, welk gevaar voor aanvaringen! ook bestaat, wanneer -deze minder-bedrijfs- zekere motor, tijdens de v-aart mocht wei geren? Is ook Uwe Excellentie niet van oor deel, dat in het belang van het snel, ge regeld -en veilig uitoefenen van den dielnist weer -eenzelfde type motor als vroeger op genoemde afhaalboot moet geplaatst worden? Vreemdelingenverkeer. Met uitzondering van enkele nablijvers, die .thans profit-eeren van den mooien nazomer kan het vreemdelingenseizoen in de om geving van liurgli als geëindigd beschouwd worden. Niettegenstaande -den vrij on gun- stig-en zomer viel dit jaar weer een toe nemend vreemdelingenb-ezoek te consta- 'teeren. Behalve zij, die voor enkele weken 'hun intrek namen in hotel of particulier -pension, kwamen een massa bezoekers per tr-am, auto of fiets -een dagje in onze omgeving doorbreng-en om te^genieten van de frissche zeelucht en het eenvoudig mooie natuurschoon. Bij Kon. Besluit is' opnieuw benoemd tot burgemeester de,r gemeente St. Kruis de heer L. J. de Smet. "D-e Aardenburgsche kwes tie. In tegenspraak met het vorige be richt meldt men aan de Maasbode uit Aardenburg liet volgende: Er is .geen -onderzoek door den rech- ter-commissaris te Aardenburg ingesteld. Wel zijn enkele personen als getuige op geroepen naar Middelburg en door den recbtcr-cormnissairis ondervraagd, betref fende d-e 'benoeming van den heer van Voor-en tot reg-ent. van het b-ur'gergasthuis. Vierder is het verhaal over een vermoe delijk aanbrengen van verandering in de notulen van de o,p 31 D-ecember j.l. ge houden gecombineerde vergadering een Verzinsel. Officier van administratie -2e kï. Th. R. D-eelder is' te Vlissingen geplaatst, om de proeftochten, mede te maken met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1