Ho. 280 Dinsdag 30 Augustus 1927 41e Jaargang KINADRUPPELS Buitenland. 3e kinderen ran Ben Hesed. Uit de Provincie FEUILLETON. - Dr. H.NANNING'S VERDELGT: xJ Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAC Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—t Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiënr 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke kortiag Koninginnedag. Morgen vieren, we weer onzen nation,a- len jubeldag- Want, al leveren de gebeur tenissen in 1927 eer stof tot boete en verootmoediging dan tot feestvieren op», zoo mogen we toch op 31 Augustus den Heere onzen God uit 's harten diop- sten grond danken voor de rijke weldaad, welke Hij ons in onzei geliefde Koningin' heeft geschonken, een weldaad, die we zeker veel te weinig waardeeren, maar waarvan het heerlijke bezit toch bij' be paalde gelegenheden en daaronder re kenen wij den dag va;n morgen wel tot ons spreekt- Wij vertrouwen, dat in dei honderden Christelijke scholen, die we rijk zijn, en ook in vele Opanbarei Scholen morgen aan de kinderen van ons volk worde voorgehouden, wat Keldetrland aan Oranje te danken heieft. Maar ook de ouderen spreken het gaarne uit, dat we in onz<ei Koningen' Wilhel'mina eeren de Vorstin bij Gods genade, die zich het Evangelie vanj Chris tus niet schaamt, maar zich met een groot deel haretr onderdanen buigt voor den Koning der Koningen- Den Heere danken we, dat aan onze Koningin weer eten jaar levensverlenging werd geschonken, dat zij vandaag na) ©eni gen tijd van welverdiende rust te hebben genoten, weier in het eigen land terugkeert en velen zullen het morgen in den hui- selijken kring bidden, dat onze God nog vele, zeer vele jaren aan haar leven toe doe» Moorden te New-York. Zaterdag was een zwarte dag voor New- York. Er zijn dien dag niet minder dan drie moorden gepleegd. Van de diverse: daders geen spoor. Een lijk was gevon den, geheel naakt en zonder hoofd. Het tweede lijk was van een jongmensch, met twee schoten door het hart. De derde moord, die in Bronx was gepleegd met diefstal als motief. Het slachtoffer is een jong ingenieur, die geld voor zijn werk lieden bij zich had en daarvan is beroofd.; Men vond hem met doorschoten hoofd in zijn auto zitten voor het stuur. Een vreemdsoortige chocoladefabriek. Dezer dagen zou een deurwaarder over gaan tot het ontruimen van de kantoren, opslag- en werkplaatsen van den groot handel in levensmiddelen en van de cho coladefabriek Kauffmann G. m. B. H. te Berlijn. De nut zetting geschiedde op grond van een rechterlijk vonnis, onlangs uitgespro ken, omdat de firma sedert jaren geen huur had betaald. De deurwaarder bevond, dat er in de kelders van de firma voor- een waarde van ongeveer 500.000 mark levensmidde len lagen, die echter bedorven waren, herder vond de man van de wet in een kelder een verborgen brandkast, die door vijf waakhonden werd bewaakt. In de brandkast bleek zich een geheime correspondentie van de fir ma te bevinden, welke aan de justitie ter hand werd gesteld. Tenslotte bleek, dat de firma sedert jaren geen telefoon, gas, electriciteit of waterleiding had be taald, doch dat buiten de meters om ge heime aansluiting op een andere verbin ding was verkregen. De chocolade, die in de fabriek weid vervaardigd, werd niet verkocht, doch een voudig in de kelders .opgeborgen, waar zij lag te bederven. Evenzoo ging het met 'groote partijen levensmiddelen, tabak enz. Naar heit Enlgelsch. 45) o „Ik wil wel over hem heen rijden, in dien ge het wenscht," zeide de man, die de teugels hield, en over wiens witte tunica een sjerp van 'het keizerlijk purper beves tigd was. „Zoo zij het," antwoordde zijn metgezel met een boosaardigen lach. „Het zal een gelukkig toeval zijn, dat de wereld van zulk een man bevrijdt." „Een toeval natuurlijk!" zeide de andere eveneens met wreeden lach. „Wie zou het in twijfel durven trekken?" En hij liet de lange zweep met een fluitend geluid op de glanzende ruggen der paarden neerdalen; deze sprongen voorwaarts. Iets anders sprong ook vooruit: Er werd een kreet ge hoord, en het geluid der ijzeren hoeven klonk een oogenblik gedempt; daarop rol de de wagen voort en reed de laan achter het paleis in. „Bij alle goden, Alexander!" riep Hero des uit, „hebt ge den man gezien, die voor waarts sprong? Hij trok den bedelaar nog juist in tijdis terug; een oogenblik later zou De firma deed ook op groote schaal commissiezaken met het buitenland. Noodweer in Noord-ltalië. Aangaande het noodweer, dat boven Triest geheerscht heeft, wordt nog ge meld, dat de" .stom zóó krachtig was, dat het verkeer in de straten gestaakt moest worden. De talrijke gewonden heb ben hoofdzakelijk hun kwetsuren opge- loopen op de markt, jvaar de venters met stalletjes en al tegen den grond woeien. Bij Udine heeft het zwaar gesneeuwd. Ook uit de Dalmatische bergen "boven Trente wordt sneeuwval gemeld. In het dal van Aosta heerscht een groote koude. Op den kleinen St. Bernard viel bijna 20 c.M. sneeuw. Ook uit Zwitserland komen berichten omtrent hevigen sneeuwval hoven 4200 meter. In vele dalen was het noodig, het vee naar lager streken te brengen, Orkaan boven New-Foundland. De orkaan die de knst van New-Found land "teisterde, heeft drie en dertig men- schenlevens geëischt. De materiëele scha de wordt op 150.000 dollars geschat. Vijf visschersschepen zijn met de be manningen gezonken, terwijl van nog elf andere visschershooten die eveneens ge zonken zijn, de bemanningen gered konden worden. Cook in actie. Volgens berichten uit Londen heeft Zon dag op het Trafalgar Square een groote betooging plaats gehad, om te protestee ren tegen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti. De betooging had over het algemeen een kalm verloop. Cook, de secretaris van den m.ijnwer- kersbond kondigde aan, dat hij en zijn collega's in plaats van zooals andere lei ders bij de pakken neer .te zitten hij had daarbij vooral Thomas, den leideir van het spoorwegpersoneel op het oog een nieuw verzet van de mijnwerkers zullen organiseeren. De wereldvlucht van Broek en Schlee. De vliegers Brock en Schlee zijin gister middag met de „Pridel of Detroit" op het vliegveld tei Miinehen geland, waar zij door een vertegenwoordiger van da Zuid-Duit- sche Luff-Hansa en den Amerikaanschen consul werden begroet- Zijl blijven van nacht te München etn zullen vandaag hun reis voortzetten. Lord Cecil afgetreden. De geruchten, dat Lord Cecil, lid van het Britsche kabinet, van zins was, zijn portefeuille neer te leggen, zijn bewaar heid. Omtrent de redenen, die hem tot zijn voornemen hebben genoopt, is een en ander uitgelekt. Hij kan niet verbergen, dat er geien werkelijke overeenstemming bestaat tus- schen hem en de meerderheid van het kabinet over de ontwapeningspolitiek in groote trekken. Cecil gelooft, dat een M- gemeene vermindering en beperking van de bewapening noodig is voor den vrede van de wereld en dat van dien vrede niet alleen het bestaan van heit Engel- sohe rijk, doch ook dat van de(Europeesch.e beschaving afhangt. Hieruit volgt, dat Cecil de beperking van de bewapieining als verre weg het meest belangrijke! vraagstuk van het oogenblik beschouwt. Volgens zijn oordeel moet de regeei- ring haar krachten in hoofdzaak op het tot stand brengen van een internationale overeenkomst richten. Lord Cecil zou van meening zijn dat definitieve, mislukking van de drie mogend- hij onder de wielen verpletterd zijn." „Ik zag het ja", antwoordde de an dere knarsetandende van woede. „Het le ven van den ellendeling is betooverd." „Wij moeten terugkeeren, om naar het ongeval te vragen," vervolgde Herodes met hatelijken lach. „Pollux zette zijn hoe ven iets zachter op het plaveisel neer. Nietwaar, Pollux, mijn schoon paard? Indien bij toeval het hoofd van den man onder zijn hoef is gekomen, zal hij niet meer over doode boosdoeners kunnen pra ten en van levenden ook niet. Wat is er knaap!" riep hij, de vurige paarden in too rnende, toen zij de menigte naderden, die zich dadelijk op de plaats van het ongeval verzameld had. „Was de man ernstig ge kwetst?" „Niet ernstig, zeggen ze, uw Hoogheid," antwoordde de knaap, tot wien hij het woord gericht had, en die 'diep neerboog bij den aanblik van zijn vorstelijken onder vrager, doch de vreemdeling, die hem ter hulp gesneld is, is ongetwijfeld doodelijk gewond." „Wat een dwaas!" riep Herodes spot tend uit. Terwijl de paarden weer vooruit sprongen door den slag van zijn zweep, wendde hij zich tot zijn metgezel: „Het zou wel een aardig tijdverdrijf zijn voor ons, om die gevaarlijke mannen in de Heilige hedeuconferentie een grooten slaig heeft toegebracht aan de zaak der ontwapening. Lord Cecil zou, zoodra hij uit Cenève van de vlootconferentie terugkeerde, van zijn zienswijze mededeeling hebben gedaan aan Baldwin. Het ontslag gaat terstond in. Hij gaat dan ook niet naar Cenève ter Volkenbonds vergadering. Korte berichten. Tengevolge van den orkaan in Japan zijn te Kochi 35 en iet Nagasalhi 27 personen omgekomen- To Nagasah'ï zijn 11 gewonden, terwijl' nog 8 personen! vermist worden. De ex press-trein ChicagoNew- York is gederailleerd. De machinist en de stoker werden gedood, doch van de passagiers werd niemand gewond. Gisteren is een aanslag gepleegd op da auto van den Bulgaarschen minis ter-president. Benige schoten werden ge- loist. De chauffeur kon echter in versnelde vaart ontkomen. De minister bevond zich niiet in de auto- Naar uit Berlijn wordt gemeld, heb ben ongeveer 50 personen, die bij de v e r- valsching van s i g ar et t enhan- d er oil en in Berlijn, Hamburgen Dres den enz. betrokken waren, zich dooi' de vlucht naar het buitenland aa'n een even tueels arrestatie onttrokken. De igeweizen D|uitsche kroon prins is Zaterdagavond te Wennen aan gekomen en onder den naam van graaf Geldern in heit Bristol-hotel afgestapt. De Fransche bladen maken mel ding van een bots ing tusscbem den trein AutunParijs en eien machine in het station van Joig'ny. Er zijn 35 gekwetsten. Vandaag wordt dö asch van Sacco en Vanzetti naar New York overgebracht. De New Yorksche politie heeft uitgebreide maatregelen, getroffen om de oirde te hand haven. Zondag hebben oen paar honderd leden van de> communistische jeugdver eleniging te Brussel een straathetooging ge houden. Br deden zich' daarbij! geen inci denten voor- Er waren bijlnai evenveel po litieagenten gemobiliseerd als er mani festanten waren- De ch ol er a-öpidom ie, dia in Peirzië woedt, is thans ook naar Mesopo- tanië overgeslagen. In da laatste 14 dal gen zijn reeds 252 gevallen met doode lijk en afloop voorgekomen. EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. De Noorsclie reis der Konink lijke familie. Uit Oslo wordt geseind, dat de Kon. Familie daar Zondagmiddag om 4 uur is aangekomen en des avonds hij. den koning en de koningin van Noorwegen het diner gebruikte in de koninklijke villa Oskarshal op het eiland Bydö. Gisterenmorgen vertrokken zij met den trein van 7.40 uur naar Nederland. Patrimonium- De herdenking van het 50-jarig bestaan (tevens 44ste algiem. vergadering) van Pa- 1 Stad uit te roeien, en daardoor zouden ze ker een menigte zonden uitgewischt wor den." „Mogen wij op uw hulp rekenen, mijn vorst?" zeide Alexander opgewonden. „Wij die tegen de Nazareners zijn, worden dagelijks kleiner in getal; reeds het groot ste aantal Farizeërs gelooft of is toege vend gestemd jegens hen. Dezen verklaren allen openlijk, dat de doode timmerman van Galilea weer in leven is, en iederen dag kan terugkeeren, om over Israël te re- geeren." Op het gelaat van Herodes kwam een onheilspellende uitdrukking. „Laat Hem terugkeeren en dat beproeven!" riep hij toornig uit. „Achter mij is Rome!" HOOFDSTUK XXII. Langs de doornige paden zijner zonde. Op een legerstede in het huis van Jo hannes lag de vreemdeling, die Stephanus van den dood gered had. Om hem heen waren allen vereenigd, die zich thuis be vonden, toen de treurige stoet aankwam. „Hij gaf zijn leven voor het mijne," zei de Stephanus plechtig, neerziende op het kalme gelaat, waarover de schaduw van den naderenden dood reeds lag uitge- FLIT L' yfiegen. muggen, motfen, miesm wandluizen, ka&fcerjakken en bun ©eren trimonium zal plaats hebben op Dins dag, Woensdag en Donderdag 20, 21 en 22 Sept- a.s. te Utrecht. Dinsdagavond wordt in de Domkerk een Wijdingssamenkomst gehouden, waarin zullen voorgaan: Ds A- M- Berkhof, Chr. Gonef. predikant te Amsterdam; Ds Jhr. J. L. A. Martens vain Sevenhoven, Ned. Herv. predikant te Utrecht; Dr B» Wielenga, Geref. predikant te Amsterdam. Benige orgelvoordrachten door dein organist der Domkerk zullen do sprekers afwisselen- De samenkomst zal peir radio uitgezonden worden. Woensdagmorgen heeft de eerste zitting plaats in het gebouw voor Chr. Soc. Belan gen. In deze vergadering worden alleen huishoudelijke zaken, behandeld. 'siMiddags van 35 uur houdt het Bondsbeistuur receptie in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, terwijl 's avonds 8 uur in hetzelfde gebouw een feestelijk samenzijn der afgevaardigden! wordt gehouden. In de tweede zitting, die Donderdag morgen 10 uur aanvangt, komen in be handeling de vraagpunten der gewestelijke organisaties en afdeelingen- De agenda der derde zitting, die des middags 1 uur begint, vermeldt o.m.: Behandeling van de conclusies van het rapphrt over „Werkstaking" door den heer Mr S- de Vries Czn. en: behandeling van het rapport over „Dei Beroepskeuze" van dö heeiren Prof. Dr J. Waterink, G- Baas Kzn. en G- J- van der Ploeg. De' Voeinendaalsche raads- l^westie. In hun gisteren gehouden openbare zit ting hebben Gedep. Staten van Utrecht meegedeeld, dat zij de bezwaarschriften! van de 10 personen tegen hun niet toe lating als raadslid van Veenendaal ge grond hebben verklaard; dat ziji het be sluit van den 'gemeenteraad van Veenen'. daal van 9 dezer tot nieit-toeJating nietig hebben verklaard, en dat bedoelde 10 personen als raadslid worden toegelaten- De HollandIndië-vliegers- De HNADP van de K-L-M- met den heer Van Letar Black aaln boord, is gis teren van Hamburg naar Londen ge vlogen. De Amerikaan had een bezoek aan Kopenhagen gebracht. Het toestel is wel boven Waalhaven geweest, maar niet geland. Den 24'sten September, zoo is voiorloopig het plan, gaat de heler Van Lear Black naar Amerika, maar om het volgende jaar weer terug ta komen en opnieuw! gröote tochten te onderneimeini. De vliegers Geysendorffer ein Scholte zouden hem op zijn reis naar Amerika (per boot) vergezellen. Intellectueel© samenwerking tusschen Nedeirland en Bel gië- In aansluiting op ons bericht in verband met de intellectueel© samenwerking tus- spreid. „En God heeft 'het offer aangeno men; het is niet Zijn wil, dat hij behou den zou worden. Ik wenschte zoo gaarne te weten, wie het is, aan wien ik mijn dankbaarheid kan betuigen, voordat hij heengaat." „Hij zal nog wel hij kennis komen, denk ik," zeide Maria, haar koele hand op het voorhoofd van den lijder leggende. „Hij is geen Jood," voegde zij er bij, terwijl zij met onderzoekenden bli'k het donkere gelaat op de kussens gadesloeg. „Breng mij een kom en spons, mijn dochter, misschien dat het koele water hem zal verkwikken." Het meisje, tot wie zij gesproken had, haastte zich te gehoorzamen. Terwijl zij zich bukte, om water uit een kan te gieten, die op de binnenplaats stond, trad een jonge man met haastige schreden naar binnen. „Waar is Stephanus?" riep hij, terwijl zijn oog op het meisje viel. „Ik hoorde zoo juist, dat Her odes hem onder de wielen van zijn wagen verbrijzeld heeft. Een schandelijke daad; de man, die het mij vertelde, was ooggetuige. „Door de genade Gods," antwoordde het meisje met een snik, „is hij aan het gevaar ontkomen met slechts een enkele schram; een ander werd in zijn plaats getroffen en is nu stervende. Ik moet snel het water schen Nederland en België, kunneh we nog mededeelen, dat de uitwisseling be halve! voor universitaire leerkrachten ook zal geschieden voor Hoogesohoolstuden- ten. Zooals men weett beslaat' reeds een dergelijk© overeenkomst tusschen België en Frankrijk en Amerika! 'en worden op het oogenblik ook besprekingen gevoerd met Spanje, om tot een dergelijke samen werking te komen- De onbewaakte overwegen. Naar aanleiding van een persbericht volgens hetwelk het in de bedoeling van de 'Nederlandsche Spoorwegen zou lig gen, aan het aantal onbewaakte over wegen in het geheel geen verdere uitbrei ding te geven, meldt men, dat bij de Ne derlandsche Spoorwegen getracht wordt, de bezwaren van gezichtsbelemmering, welke het onbewaakt doen zijn van en kele overwegen nog in den weg stonden, weg te nemen. Door aankoop van terrein zoo wordt b.v. ©en stuk booimga!airdlaan gekocht als anderszins, is men bezig, het mogelijk te maken, dat zonder ge vaar „voor de veiligheid het aantal onbe waakte overwegen met nog enkele wordt vermeerderd. Wel zullen anderzijds enkele overwe gen, welke thans onbewaakt zijn, weer bewaakt worden, aangezien men van oor deel is, dat door de getroffen maatregelen de gezichtsbelemmering ter plaatse in som mige jaargetijden niet voldoende verdwe nen is. In de onderhavige gevallen zal deze bediening evenwel geen personeel kosten voor de spoorwegen meebrengen. De radiozender te Huizen. De zender der Prat. Chr. en R.-K. Ra'- diovereenigingen te Huizen is nog niet zoover voltooid, dat reeds bij' benadering kan worden aangegeven wanneer hij in gebruik kan worden gesteld. Gisteren is een aanvang gemaakt met het ophan gen der antennes, de machines staan reeds opgesteld en bedrijfsklaar, maar in de zendruimte moet nog heel wat montage werk verricht worden, alvorens met ex perimenteeren kan worden begonnen. uwiMEBroawiBBUiwniiBiWBtwiiiwii wn—pwwi i iihj. m mmtmma Oplichter gearresteerd. In den zomer van 1924 werden verschillende menschen in de gemeenten Goes, Sluis en omgeving voor geldsbedragen opgelicht door een persoon, die zich uitgaf voor een bekende vischhandeilaar uit Breskens. Door de politie werd alstoen een onder zoek ingesteld, doch het mocht deze niet gelukken den oplichter zekere M. te ar- resteeren, daar de man inmiddels naar buitenland was vertrokken. Een dezer da gen echter is hij nadat wederom aenige menschen de dupe van 's mans praktijken W—WW—W brengen!" en zij sprong op en spoedde zich heen. De jonge man volgde haar, en de leger stede naderende zag hij over den schouder van het jonge meisje, terwijl zij de kom gereed hield voor Maria. Hij schrikte, toen zijn oog op den gewonde viel. „Hij is een Egyptenaar," riep hij uit. Terwijl hij sprak, opende de gekwetste de oogen. „Water!" hijgde hij met zwakke stem. Stephanus hief het moede hoofd op, terwijl Maria hem den beker voorhield. In de doffe oogen lichtte een heldere glans. „Heb ik hem gered? O ja. Den go den zij dank, gij leeft! Is u geen letsel overkomen?" „Neen; maar ik leef, helaas, omdat gij sterven moet." „Zoo is het goed, niet alleen dat gij zult leven, maar dat ik zal sterven; indien de God, dien gij aanbidt, mijn nutteloos le ven slechts als offer wil aannemen voor mijn vele zonden." „Neen, broeder," zeide Stephanus, „in dien ge slechts gelooft in Jezus Christus, dan is geen opoffering van een leven noo dig, om de zonden uit te wisschen. Hij gaf zichzelven als offer voor onze overtredin gen, uit liefde voor ons." (Wordt vervolgd.) I .fc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1