No. 279 Maandag 29 Augustus 1927 4!e laargang De kinderen van Ben Hesed. Buitenland. NIVA TANDPASTA FEUILLETON. VOORKOMT TANDBEDERF 73 ct».per tube, Zbcts p.'A tube. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.J Losse nummersf0.95 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Indien wij ons niet vergissen, heeft een tiental gemeenteraden in Zeeuwsch- Vlaanderen duidelijk te kennen gegeven, tegen een spoedige en ongewijzigde uit voering van „liet plan 1926" betreffende de waterleiding in die streek te zijn. Ver reweg de meeste van die gemeentebestu ren zegden tevens steun toe aan het pogen der Neuzensche Raadsleden om tot ont binding der Naamlooze Vennootschap te geraken. Onder dit tiental hier bedoelde gemeen ten bebooren Terneuzen, Axel en Sas van Gent, die met hun drieën reeds een zeer belangrijk contingent leveren van hen, die straks van de Waterleiding zouden kun nen profiteeren. Wij kunnen dan ook wel zeggen gezien het inwonertal der tien gemeenten, dat de meerderheid der toe komstige abonné's deze Waterleiding niet wil. Men kan dit toejuichen of afkeuren, te gen te spreken valt l et naar onze meening niet. De groote vergadering, die enkele weken geleden te Terneuzen gehouden is, heeft blijkbaar al heel weinig resultaat opgele verd. Het schijnt wel, alsof het verzet daarna zelfs nog krachtiger geworden is. Wij 'behooren tot hen, die een waterlei ding een zegen achten voor een gemeente of gewest. Maar daarom te meer betreu ren wij het, dat de voorloopige leiding bij den opzet en de aanvankelijke uitvoering der plannen niet angstvallig alles verme den heeft, wat aan de zaak een minder ge- wenschten schijn kon geven. Het Bestuur voelde blijkbaar de dingen niet fijn psy chologisch aan. En dat was toch vooral noodig in een zaak als deze, die gedragen moet worden niet alleen door het geld, maar ook door de sympathie en den mo- reelen steun der betrokkenen. Er is wantrouwen ontstaan. En is dit er eenmaal, dan is het daartegen kwaad vechten. Dat is ook hier gebleken. Gezien den stand van zaken van 'toogenblik, mag zeker wel de vraag ge steld: moet er nu toch worden voortge gaan? Wij zijn niet op de hoogte van het aan tal stemmen, dat in de aandeelhouders vergadering vóór ontbinding der N. V. moet worden uitgebracht. Maar gesteld, dat er niet precies de daarvoor noodzakelijke meerderheid ge vonden wordt, mag de vergadering zich toch wel ernstig beraden over den verde ren gang van zaken. En zelfs 'hoogere colleges en autoriteiten zullen zeker de vraag wel moeten overwe gen of miljoenen moeten worden uitgege ven aan een onderneming, waarop mo menteel meer dan do helft der betrokkenen :geen prijs stelt. Een angstige overtocht. Schepen met welhaast uitgeputte be manningen en dankbare passagiers kwa men Zaterdag te New York na een storm- achtigen overtocht ever den Atlantischen Oceaan aan. De stormen, welker snelheid afwisselde van tachtig tot honderd mijl per uur, joegen geweldige muren van wa ter op, die soms een hoogte van vijftig voet bereikten en op de dekken der sche pen ineenstortten, zoo dat zelfs de groote schepen als kurken ronddobberden. De slechtste ervaring had het Italiaansche passagiersschip „Martha Washington", dat een dag te laat binnenliep met 617 passagiers uit Middellandsche Zeehavens. ■44) Naar het Emgelsch o „Neen, ik heb er niet over gesproken;, het behoorde onnoodig te zijn, dat er over gesproken werd, zeg ik." „Vergeet niet het woord van den Mees ter: „Oordeel niet, opdat ge niet geoor deeld wordt," zeide Stephanus ernstig. „Wij moeten zorgvuldig ons eigen hart on derzoeken, voordat wij een ander veroor- deelen en het minst van allen de uit verkorenen en gezalfden des Heeren." Daarop, na een oogenblik nagedacht te hebben, voegde hij er bij: „Ik zal met Jo hannes over deze dingen spreken." De man, die het eerst gesproken had en die Apelles genaamd was, zag hem na, terwijl hij zich verwijderde. „Van hem kan ik een terechtwijzing verdragen en van niemand anders," zeide hij, „hij heeft in zich den geest van den ten hemel gevaren Verlosser." „Evenals Dezen heeft hij ook vele vijan den onder de hooggeplaatsten," zeide An- dronicus op beteekenisvollen toon; „de ve- Het schip werd Dinsdagnacht door een or kaan getroffen, terwijl de storm den ge- heelen volgenden dag in hevigheid toe nam. Woensdagnacht genoot niemand aan boord eenigen slaap; de tusschendekpas- sagiers brachten hun tijd door met bid den, de vrouwen snikten onophoudelijk. Zestig verwonde passagiers moesten me disch worden behandeld. Storm te Triëst. Uit Triëst wordt gemeld, dat daar een hevige storm heeft gewoed, waardoor tal van schepen, die voor anker lagen, los ge slagen zijn. In de stad werd aan vele hui zen ernstige schade toegebracht, terwijl een honderdtal personen letsel opliep. Ook boven Undine heeft een zwaar onweer gewoed. Drie huizen werden door den blik sem getroffen en zijn afgebrand. Kou te New York. Het is Donderdag te New York een kou de dag geweest, 56 gr. F. Sinds 1876 was het in Augustus niet zoo koud geweest. Op het Oosten van Long Island was het zelfs zoo koud alsof het vroor. Elders in het land stormde het. Nog altijd relletjes. Na afloop van een vergadering, die er te Cherbourg is gehouden om te protestee ren tegen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti, begaven de betoogers zich naar het Amerikaansche consulaat, dat echter door politie en brandweer werd bewaakt. Toen de betoogers weigerden zich terug te trekken, is er geen vuur dochwater gegeven. De brandweer bespoot de menigte en tot ernstige botsingen is het niet geko men. Gevolgen van den zwaren regenval. Naar uit Brussel gemeld wordt, is, ten gevolge van den zwaren regenval in den loop der laatste weken,de oogst der graangewassen in België nagenoeg het heele land door fel beschadigd. Bijna overal staan de schoven nog op het over vloedig mot water doordrenkte land en be gint 'het graan te gisten. Het. deficit zal dan ook, naar raming, wel 30 a 40 pet., in sommige streken zelf 50 a 60 pet. bedra gen. Ook voor de haver is de opbrengst zeer bedroevend en bedraagt het aan den regen toe te schrijven verlies ruim 40 pet. De Rijnland-bezetting. Het Fransche kabinet heeft na lange besprekingen ingestemd met de door de Engelsche regeering voorgestelde vermin dering van de drie bezettingslegers in het Rijnland. Frankrijk heeft thans 56.500 man in het bezette gebied, Engeland 7300, België 6300, in totaal dus 70,100 man. De Fransche regeering had een totale vermindering van 10,000 man goedge keurd, maar tevens verklaard dat zij zon der gevaar voor Frankrijk's veiligheid haar eigen bezettingsleger met niet meer dan 5000 man kon verminderen. Dat zou dus zijn neergekomen op een percentsge wijze veel sterkere vermindering van de betrekkelijk kleine Engelsche en Belgische strijdkrachten. Door de aanvaarding van het Engelsche voorstel heeft de Fransche regeering zich thans bereid verklaard tot een verminde ring in verhouding tot de bezettingssterk te. Dit komt hierop neer, dat van de Fran sche troepen 8050, van de Engelsche 1050 en van de Belgische 900 man zullen wor den teruggetrokken, in het geheel dus 10,000 man. De Fransche regeering behoudt zich evenwel het recht voor, om wanneer En geland of België later mochten besluiten le aanslagen op zijn leven zijn daar bewij zen van." „Wat bedoelt ge?" Hij werd bedreigd, dat is waar, door eenige Sadduceërs, om zijn moedige verklaringen in hun midden over de opstanding; doch geen enkele man beeft de hand aan hem geslagen." „De Herodianen, en vooral de Farizeër van Tarsus zijn zeer op hem verbitterd om de een of andere reden, welke wij niet be grijpen kunnen. Hebt ge vergeten, hoe hij gered is door Ben Hesed, meer dan twee jaar geleden, en ook, wat er driemaal ge beurd is sinds dien tijd terwijl hij nau welijks aan den dood ontsnapte?" „Zeker, hij is genadig bewaard gebleven te midden van groote gevaren; doc'h iedere keer was er een eenvoudige oorzaak te vinden voor het gevaar, zonder het aan een vijand toe te schrijven," zeide Apelles nadenkend. „Eens was hij gered uit de handen van roovers, die hem vermoord zouden hebben alleen uit lust tot moorden, zooals zij gewoon zijn. Een ander keer viel een zware steen van den muur, terwijl hij tot het volk sprak, vlak langs zijn hoofd naar beneden." „Ja, ik weet alles, wat ge kunt vertel len," viel de ander hem in de rede, „maar luister eens! Gisteren werd hem een mand met fruit gezonden, waarbij geschreven stond: „Deze vrucht is voor den heiligen hun bezettingstroepen geheel terug te trekken, deze door Fransche troepen te vervangen. De strijd in China. De Nationalisten verzekeren, dat zij de Noordelijken, die over de Jangste geko men waren, teruggedreven en de meesten ontwapend hebben. Zij zeggen, dat zij de spoorlijn hersteld 'hebben en in alle haast 8000 soldaten naar Tsjinkiang gezonden hebben. Briefcensuur in Spanje. Een in Spanje gepubliceerd koninklijk decreet zegt, dat alle postbeambten niet alleen het recht, maar ook den plicht heb ben, alle niet gesloten brieven, en voorts alle briefkaarten en drukwerken te lezen en uit den inhoud de gedeelten te verwij deren, die tegen de openbare orde of tegen de zedelijkheid mochten indruischen. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Madrid acht de toepassing van deze verordening nauwelijks mogelijk, daar 50 pet. van het personeel der Spaansche pos terijen uit analphabeten bestaat! De Oceaanvliegers Broek en Schlee. Het vliegtuig met Broek en Schlee aan boord, is Zaterdag om 5 u. 14 in Amerika opgestegen bij een zwakken noordwesten wind en een onbewolklen hemel. Nadat zij een aanloop genomen hadden ter lengte van het halve vliegveld, stegen zij fraai op en koersten oostwaarts over den Atlanti schen Oceaan. De vliegers hadden zeven uur geslapen en leken in goede conditie te zijn; zij gebruikten een stevig ontbijt, reden naar het vliegveld, zetten den motor aan, zwaaiden en waren weg. De boschbranden in Frankrijk. De branden in Zuid-Frankrijk blijven woeden, aangewakkerd door den krachtig waaienden mistral. De overtuiging der op zichters dat de branden het werk zijn van kwaadwilligen, wordt sterker. Gendarme rie en politie verscherpen hun onderzoek. Scwjetgezanten in ongenade. In verband met het verwachte aftreden van Krestinski als sowjet-gezant te Ber lijn verneemt de Roel nog, dat Tsjitsjerin over het door hem gedurende den laatsten tijd gevoerde beleid niet tevreden is. Aan dit beleid wordt het toegeschreven, dat de Duitsclie bladen sinds een veel Scherper toon tegen de sowjet-unie aanslaan dan daarvoor het geval was en tevens, dat de groote Duitsche firma's thans veel minder geneigd zijn, credieten aan de Russische industrie te verleenen dan eenigen tijd ge leden. Behalve Kretinski zou ook de gezant te Tobio, Dowgalewski, in ongenade zijn ge vallen. Als zijn mogelijke opvolgers wor den reeds genoemd Litwinof en Karac'han. De cavalerie toont nog nuttig te zijn. In de vlakte van Salisbury (Eng.) zijn vorige week manoeuvres gehouden, waar bij in groote mate van tanks en andere me chanische oorlogswapens gebruik werd ge maakt. Doch ook de cavalerie nam aan de manoeuvres deel en toonde ook bij de mo derne .oorlogvoering nog voor haar taak berekend te zijn. Zij wist menige tank 'bui ten gevecht te stellen en buit te maken. Strijd tegen de reizigers derde klasse. Na den oorlog en vooral na de inflatie is een groot deel van het intellectueel© Duitscliland arm geworden. Een van de 'gevolgen daarvan is, dat sindsdien tallooze reizigers, die vroeger eerste of tweede namen, van de derde klas gebruik maken. Ik ken, zoo schrijft men aan het Hbld., rijke menschen, die uit beginsel derde Stephanus, van iemand, die gelooft, dat de appelen uit het Paradijs zelfs niet te goed voor hem zijn." „Een mooie gedachte voorwaar!" „Ja, bizonder mooi! Indien hij er van gegeten had, zooals degene, die 'het hem zond, veronderstelde, dat 'hij doen zou, zouden nu de appelen van het Paradijs in zijn bereik zijn." „Wat bedoelt ge daarmee?" „Ik wil niet van deze mooie vrucht eten," zeide Stephanus, „maar ik wil ze naar den bejaarden Glementius brengen, die sinds korten tijd zich bij ons heeft ge voegd," doch terwijl hij zich bedacht, wan neer hij het geschenk er heen zou brengen, lag de vrucht buiten op een vensterkozijn en de vogels kwamen en pikten er aan; voordat ze weer weg konden vliegen, na hun gestolen maaltijd, vielen de diertjes dood neer." „Hoe afschuwelijk! Was de appel dan vergiftigd?" „Stellig. Nu ziet ge dus wel dat hij een vijand heeft." „Maa» wien." „Ik heb vermoedens, en ik heb hem ge waarschuwd, zijn antwoord was: Hij is met mij, zelfs tot het einde der dagen; tot dat mijn tijd zal komen, kan geen leed mij deren; ook zal ik niet vreezen, wat de men seden mij trachten aan te doen." reizen. „Daar zit je in den zomer koel", zeggen ze, „en waarom voor spoorrci- zen zooveel geld uit te geven. Dan eet ik er liever onderweg een paar maal tgoed van. De derde klas is zindelijk en goed koop, en men treft er eenvoudige men sclien in aan, die niet meer willen schij nen dan ze zijn. Een heel wat aangenamer publiek bijvoorbeeld dan in de tweede, waar je nooit iets anders te hooren krijgt dan zakengesprekken van abonnenten, die elkaar allen kennen, en die je maar als indringer beschouwen." De Duitsche adel en de gegoed© bur gerij waren voor den oorlog niet voor (het nemen van 'een lagere klasse te vinden. Dat veroorloofde al dadelijk het hier zoo scherpe standsverschil niet. Nu ze over het algemeen de marken tellen en driemaal omkeeren moeten, zijn ze wel verplicht naar de derde de verhuizen. En zoo ziet men nu in die klasse een pu bliek, dat vroeger alleen maar fluwee- len banken kende. En de reizigers derde klas zijn voor een deel naar de vierde verhuisd. In de meeste Duitsche treinen kan men tientallen ooupee's tweede en eerste aantreffen, waarin geen enkel reizi ger zit. Maar het reizen in Duitscliland is niet met dat in Nederland te vergelijken. Hief zijn de menschen gedwongen regelmatig afstanden van '6Ö0 en meer kilometers af te leggen.' Vaak in nachttreinen, om niet te veel tijd te verliezen. En dan is de derde klasse, waarin men met acht of tien personen samen zit zonder steun voor hoofd en armen, een kwelling. Handige zakenmenschen hebben daar eenige jaren geleden wat op gevonden. De onderneming „Siësta" werd in het leven geroepen en sloot een contract met de Duitsche spoorwegenOnze landgenooten, die Duitscliland bereizen, kennen de „Siestawagentje's" aan de groote stations, die even populair geworden zijn als de krantenkiosken, de wandelende buffetten en dergelijke inrichtingen. Men huurt voor 'een klein bedrag een toestel, dat aan het wandelstokkennet in de coupé opge hangen wordt en Waardoor men een steun voor het hoofd en voor beide armen en tevens een zitkussen beeft. Men rust op deze wijze minstens zoo aangenaam als in de hoogere klassen. Geen wonder dan ook, dat van deze gemakken een zeer druk gebruik gemaakt wordt. Nu deelt de rijksspoor mede, dat zij (het contract met deze „Siesta"-firma opgezegd heeft, en wel, omdat zij de reizigers 'dwin gen wil meer van de tweede klassei gebruik te maken Is het een wonder, dat het ingezonden, stukken in de Duitsche kranten regent? En kan men den reiziger ongelijk geven? Men zou nog kunnen begrijpen, dat de Rijks spoorwegen zeggen: de eixtrakussens zijn een zoo goed zaakje geworden, dat wij dat zelf gaan overnemen. Geen reiziger zou daar iets tegen' gehad hebben. Maar dat men nu gaat voorschrijven: ge zult on aangenaam reizen, of ge moet maar wat meer geld voor eeni hoogere klasse over hebben, dat is een maatregel, die een voudig onbegrijpelijk is. Men weet toch immers al te goed, dat de menschen het geld voor een hoogere klasse niet hebben! Ontrouwe ambtenaren. De directeur Tomescu van de te Boe karest verschijnende Roemeensche staats courant Monitorul Official heeft onthul lingen gedaan over verduistering op groo te schaal bij de Roemeensche staats drukkerij gepleegd door den directeur-ge neraal Falooianu, die met zijn secretaris in hechtenis is genomen. „Hoe wonderbaarlijk! Ik heb geloofd en beleden, dat Jezus de Christus is, doch ik vrees dat mijn geloof in Hem nietig is, in vergelijking met dat van Stephanus; in dien mij zoo iets overkomen was, zou ik uit de stad gevlucht zijn." „Ik raadde hem ook aan. „Ga heen uit Jerusalem. Er zijn Joden in iedere stad van Griekenland, die gaarne van den Christus zouden hooren; in het land uwer vaderen zult ge veilig wonen," doch hij schudde het hoofd. „De dag is niet verre," antwoordde hij mij, „dat niet alleen tot de Joden deze verlossing gepredikt zal wor den, maar tot ieder volk, van elk geslacht en eiken tongval op de aarde; want Chris tus kwam, om de wereld te redden, en daarom zal de wereld geheiligd worden; maar ik ben niet tot dit werk geroepen: mijn plaats is hier." Terwijl de jonge Grieken zoo tot elkaar over Stephanus spraken, spoedde de jonge man zich door de straten naar zijn wo ning; terwijl zijn gedachten zich hoofdza kelijk bezig hielden met hetgeen Androni- cus hem 'had meegedeeld betreffende de dagelijksche bedeeling. „Het_ geval moet onderzocht worden," zeide hij bij zichzelf. „De Twaalven zijn riet voldoende voor al het werk. God zij geloofd! Zeer machtig heeft de Heilige Geest met ons gewerkt, dat de dag niet ver verwijderd is, dat het Falooianu heeft bekend, dat hij gedu rende de twee laatste jaren c.a. twee millioen lei uit de schatkist lieeft ver duisterd en zich bovendien nog 70 mil lioen lei uit andere bronnen heeft toe geëigend. Men acht het niet onwaarschijn lijk. dat het verduisterde bedrag in totaal meer dan 100 millioen lei bedraagt. Later wordt gemeld: De directeur van de Roemeensche staatscourant heeft zich in zijn bureau door een revolverschot van het leven beroofd. Op zijn schrijftafel vond men een brief aan de politie, waarin de be driegerijen van Falooianu werden onthuld. De Roemeensche staatsdrukkerij had ja renlang onder leiding van haar chef enor me sommen verduisterd; de directeur va» de staatscourant, die medeplichtig was, wenschte zijn geweten niet langer te be zwaren en betaalde zijn onthullingen met een vrijwilligen dood. De directeur der staatsdrukkerij ontkende alle schuld, zijn secretaris echter bekende, waarop ook de directeur door de mand viel. In de laatste jaren hadden zij gezamenlijk 22 millioen lei aan staatsgelden verduisterd en de directeur-generaal liad bovendien nog alleen 70 millioen ïn den zak ge stoken. Korte berichten. De „Matin" meldt, dat de Fransche minister van binnenlandsche zaken beslo ten heeft een groot aantal vreemde lingen u i t h e 11 a n d te zetten. Iedere buitenlander, die heeft deelgenomen aan de betooging ten gunste van Sacco en Van zetti, zal over de grens worden gezet. Onbekenden hebben te Juan Les Pins een bom geworpen tijdens een bal in de open lucht. De bom ontplofte tij dens de pauze. De dansers en danseres sen namen de vlucht, Er moeten zeven ge wonden zijn, waaronder drie ernstig. erVpoetst 's-morgens en 's-avonds met De reis van de Koninklijke familie. De Koninklijke familie heeft Bygdini Za terdagmorgen om half 10 met mooi weer verlaten. De Koningin heeft haar groote voldoening uitgesproken over haar welge slaagde verblijf daar. De nacht is doorge bracht in Breidablik inl Valdres, giste ren werd de reis voortgezet naar Oslo en Vandaag keert de Koninklijke familie naalr ons land terug. De ex -keizer te Boskoop. De ex-keizer van, Duitschlalid bracht Zaterdag met gevolg eeni bezoek jaan de boomkweekerijen van den heer G. Van Noordt te Boskkoop. Onbewaakte overwegen'. Nahr de „Limb. Koerier" verneemt, wordt op last der regeering een onder zoek ingesteld naar de practische waarde van bet toestel, door Dr Stassen te Elsloo uitgevonden ter beveiliging van onbe waakte overwegen. Een conferentie tus- schen een door het rijkstoezicht op spoor- en tramwegen aangewezen inspecteur en den uitvinder is reeds gehouden- kruis niet langer het symbool van schande en spot der menschen is, maar een heilig teeken der bevrijding." Zoo met zichzelven overleggende, sloeg hij de oogen op en zag het groote plein voor het paleis van Pilatus. „Het was 'hier," mompelde hij, „dat zij Hem ge bracht 'hebben op den dag van Zijn dood. Hier riep het volk: Ifruisig Hem! Kruisig Hem! O, die vreeselijke dag!" Daarop stak hij het plein over, terwijl hij een oogenblik zich ophield op dezelfde plek, waar hij wist, dat de Man van smarten zoo gedul dig gestaan had op den laatsten dag van Zijn aardsche leven. Toen hij het mozaïek van het veelkleurig marmer naderde, dat de plaats voor den rechterstoel aanwees, reed juist een Romeinsche wagen, waarin twee mannen zaten en die bespannen was met een paar vurige paarden, het plein op. „Ziet ge dien man daarginder, Hero des?" riep de man uit, die achter den menner stond. „Ik bedoel dien met het witte kleed. Dat is die bedelaar, Stepha nus, die de geheele stad onlangs in oproer gebracht heeft met zijn onzinnige redenee ringen. Ik haat het geheele verachtelijke gebroed, maar hij is de verachtelijkste van allen." .t.lzgP Jó.1 ~T y --zt (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1