No. 276 Donderdag 25 Augustus 1927 41e laargang De kinderen van Ben Eesed. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUfJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersfG.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korfing Anti-revolutionair—Christelijk his torisch. Ee-ïïige maanden geleden werd in het „Prot Zuiden" de van weinig meeleven getuigende opmerking gemaakt, dat de An tirevolutionaire partij, in tegenstelling met de Chr. Hist. Unie in negatie haar kracht zoekt- Dat blijkt zoo heette heit toen reeds uit haar naam. „Zijl is de negatie van iets dat wijl ook allerminst liefhebben, maar toch een negatie." Verder heette het dan:, dat een antit standpunt een door den tegenstander be paald standpunt is, zoodat wiel „anti" is, de' schaduw is va.n een ander, wat het gevaar meebrengt, dat men hetzelfde in1 't omgekeerde gaat doen. (Propaganda nummer van het „Prot. Zuiden" van 11 Maart *27) - De-ze beschouwing is nieit nieuw. Een kleine 60 jaar geleiden werd ze ook reeds gehoord, wat toen Groen vair Prinsterer het volgende deed schrijf venc (Ned. Ged. Sept. 1869): „Antirevolutionair. Ik mag niet afzien van ëem-ei titulatuur met wier eigen» aardigheid onze partij!, in strekking en weL zen, zou te niet gaan. Christelijik-historiscb ben ik wél, zegt deze en gene, maar niet antirevolutionair. Deze distinctie verwerp- ik. Immers het kenmerk der Christelijk» historische richting is, dat zij het beginsel der Revolutie bestrijdt- Wederkee-rig ligt de' kracht der anti-revolutiona,irei partij in haar christelijken en historiscben grond slag". Dat is even schoon als juist opgemerkt. In overeenstemming met dit woord van Groen spreekt bet program der Antire-vo» lutionaire partij' dan ook van de antirevo lutionaire of christelijk-historische rich ting. Sinds Groen van Prinsterer zijnei Neder, landsche Gedachten in heit licht gaf is er veel veranderd- Naast-da Antirevolutionaire partij1, heb ben we gekregen de Chr. Hist. Unie, die wat da hoofdzaken betreft op hetzelfde antirevolutionaire standpunt staat- Dat mag hij het gebruiken van uitspra ken als van Groen van Prinsterer niet uit het oog worden verloren- Maar dit neemt niet weg dat hat out. toelaatbaar is, met een beroep op haar naam, de Antirevolutionaire partij! tei bei. schuldigen dat zij in negatie haar kracht zou zoeken, en dat het anti voor haar de hoofdzaak zou zijp. Sacco en Vanzetti. Nog steeds relletjes. Het blijft van alle kanten zoowel uit Amerika als Europa berichten regenen over opstootjes en betoogingen naar aan leiding van de terdoodbrenging van Sacco en Vanzetti. Vooral in Parijs was gisteren de toe stand onrustig. Er werden formeele vecht partijen tusschen politie en rebellen ge leverd. Een veertigtal agentuur zijn daarbij- ge wond, tien ernstig. De bladen, spreken zelfs van een re^ volutionnaire beweging en wijzen er op, dat de betoogers er in slaagden, midden in de stad barricaden op te werpen, waar zij zich ruim een uur wisten te hand haven-, ondanks de aanvallen van de poli tie en de republikeinsche garde. In het geheel zijn ongeveer 200 per sonen gearresteerd, waaronder lieden, die o-p bet graf van den onbekenden sol daat onder de Are de Triomph hadden gespuwd. - PEUIULETOW. Naar het Engelsch 42) _o— „Eigenlijk te knap. Waarom ben je te vreden, je dagen door te brengen in gezel schap van een troep waanzinnigen, wier leven eindigen zal evenals dat van hun Meester ofschoon Hij het niet verdien de aan het kruis. Waarom het loon des duivels te ontvangen, voordat ge eerst zijn genoegens gesmaakt hebt? Indien ik nu aan het kruis zou sterven, zou het om een' meer gegronde reden zijn, dan om predi ken, bidden en het genezen van vuil bedel volk." „Hiernamaals is het oordeel," zeide Ste- phanus. „Wat kan mij het hiernamaals schelen!" riep Gestas. „Wie weet daar iets van? Maar komaan," voegde hij er hij, plotse ling van toon veranderende, „het is slechts één uur voor middernacht; ge moet voor dien tijd verdwijnen." „Ik heb geen haast om terug te kee- ren," zeide Stephanus met innemende stem. „Ik wil wel tot morgen blijven, in dien ik hulp kan bieden." „Ge kunt niets meer doen na midder- Blijkans een telegram uit Rijssel doet de burgemeester van die plaats ook mede aan d-e protestactie. Hij heeft de natio nale driekleur half stok op het stadhuis doen liijschen en den minister van bin- nenlan-dsche zaken een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij den 19en a.s. niet mee zal doen aan de feestelijkheden ter eere van het Amerikaansche legioen. Hij zal -dien dag ook niet vlaggen. Te Den Haag was gisteravond we derom een openbare pr o-testv-ergadering be legd, welke door een paar duizend per sonen. was bezocht. Als sprekers traden o.a. op d-e hoeren Sneevliet uit Amster dam en het Tweede Kamerlid Lo-u de Visser. Mede ten gevolge van deze bijeen komst was bet op de Prinsegracht nog drukker dan de vorige avonden. De motorpolitie, rechercheurs, agenten te voet en te paard zorgden ervoor dat de menigte teruggedreven werd. Vooral bij de brug op de- 's Gravenzandelaan spookte het en de bereden politie moest hier met de blanke sabel menige- charge uitvoeren. Velen-echter het waren vooral weer opgeschoten, op relletjes be-luste kwajon gens die het de politie lastig maakten trachtten zich te verstoppen in portieken en nauwe steegjes. Met de blanke sabel werden ook zij verdreven. Ook de -deuren der café's moesten geslo ten worden, omdat bij het uitvoeren van een charge velen hierin vl-ogen om dan latei- met frisschen moed opnieuw te be ginnen. De eerste dagen verwacht men bij de politie nog geen avondlijke rust o-p de Prinsegracht. ,To Rotterdam zijn in d& huurt van -den Goudschen Singel gisteravond ernstige onregelmatigheden, voorgekomen- He't scheen niet naar den zin vain de- menigte, dat del politie eerst niet hande lend optrad. Er werd met steeman gegooid en tenslotte drong zulk een talrijke me nigte o-p in de richtilnig van den Goud'sch-eta Weg, dat de politie wiel ingrijplen moest- Da gummistokken kwamen voor den dag, twee politieauto's rukten oip' en er wer den charges o-p dei vollei breedte van den Goudschen Singel uitgevoerd. Dei klei ne auto's redein over de verhoogde voet paden en veegden den Goudschen Singel schoon. Aangezien de Goudschei Singel opgebrot ken is, konden de belhamels d-e verhoogde voetpaden met keien volgo-oien. Eir was hier materiaal -genoeg om het den auto's lastig te maken. In de Lange- Lijnstraat kreeg een re chercheur een steen op- 't hoofd, zoodat hij in het ziekenhuis verbonden moest wor den. O-p hetzelfde- o-ogenblik werd er in die straat geschoten op dei rechercheurs. D-e straatlantaarns werden stukgegooid, zoo dat eir diepe duisternis he-erschte. Eenige politieagenten kragen steene-n tegen 't li chaam, zonder ernstige gevolgen evenwel. Versterking der politiemacht was nood zakelijk. Toen de versterking gekomen was werden eierst de Po-mpenburgs-ingel en toen rechtsomkeert -d-e Go-udsche Sin gel schoongeveegd. Eén -der belhamels kreeg een bloempot, die niet voor heim bestemd was, op het hoofd, waarna liiji bewusteloos ineenzakte. Ilalftwaalf is dei groote politiemacht weer teruggeroepen- 't Bleef evenwel opi -den Goudschen Singel -en omgeving nog vrij! rumoerig. Te Amsterdam voerde -de politie- die uitgebreide maatregelen tot handha ving van de orde had genomen, in d-e v- cl. Veildestraat -en in de P. C- Hooft- nacht," zei-de Gestas ruw. „Als er een hiernamaals is," mompelde hij in zichzelf, „dan zal het geen groot verschil voor hem maken." Het tweetal wandelde een geruimen tijd zwijgend voort en bleef eindelijk bij een laag struikgewas staan, waar men dooi de takken de flikkering van een bijna uit gedoofd vuur kon zien. Gestas baande den weg door de struiken langs een kronkelend paadje, hem blijkbaar goed bekend, en zij bevonden zich weldra in het midden van een soort kamp. „Waar is de -stervende man?" zeide Ste phanus, verlangend om zijn liefdewerk te verrichten. Als eenig antwoord greep Gestas hem bij den arm en bracht hem te midden van een groep mannen, welke hun komst schenen af te wachten. „Gij zijt de ster vende man!" fluisterde hij met heesche stem. „Bereid je vlug voor je hiernamaals voor." Onwillekeurig deed Stephanus een krachtige poging om zich te bevrijden uit den greep van den schurk, die hem vast- hield; het leven scheen hem plotseling zoo lieflijk toe. Het kon niet waar zijn, dat God zulk een einde had toebedacht aan eenen, die Hem lang en getrouw dienen wilde. Hij was toch nog te jong om te ster ven! En toch niet jonger dan Titus, die straat charges uit- In eerstgenoemde straat werd met steen-en naar haar geworpen- In de Ho-oftstraat zaïg' men dein R,o-ode Kruis wagen rijden, zoo-dat 't schijnt, dat daar één of meer gewonden zijn gevallen. Op den Dam was veel publiek verzameld, maar tot 12 uur was daar niets bij zonders -gebeurd. personenwagens werden vernield. Van de ernstig gewonden verkeeren er Sedert heit begin van het seizoen zijn in Tirol zeis en dertig personen o|m- O O u—w.w O velen in levensgevaar, zoo-dat men vreest, gekomen bij bergtocht-en. Het zijn Dr.H. MANNING'S Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.Ó0 p.'A flesch, ƒ1.60 p Vz flesch Verdubbeling van het Amerikaansch vlootprogram? Wilbur, de Amerikaanschei minister van marine, het wo-ord voerend op de marine werf van het eiland Marei, zeide-, -dat hiii voornemens is heit congres in de volgen de zitting te verzoeken, het vlooitbouw- pro-gram met 100 pet. te- verhoioge-n, dat thans in den bouw van 8 kruisers van 10-000 ton en verschillende kleinere een heden voorziet. De- mislukking der confe rentie van Genève zo-u tot een versterking der Amerikaansche vloot moeten leiden, zeide Wilbur- Smokkelen van Immigranten in Amerika. Tengevolge van de samenwerking van de Amerikaansche -en Canadeesche immi- gratie-inspecteiurs is een internationale or ganisatie ontdekt, waarvan h-et hoofdkan toor te Hamburg is gevestigd en welke ten doel heeft vreemdelingen in de Ver- ee-ni-gdei Staten binnen te- smokkelen. Deze organisatie verschafte valsche visa voor de Vereienigide Staten en vo-or Ca nada. Dei organisatie kwam aan h-et licht door de aanhouding van elf Italianen, die allen in hot bezit waren van paspoor ten met valsche visa -en op- w-eg waren naar Hamilton in Ontario- Vijf van hen bekenden van 100 tot 500 -dolla-r vo-or de valsche visa te hebben betaald, terwijl de zes anderen verklaarden -de visa langs -den gewonen weg te bebbe-n verkregen. Woningnood en leege huizen. Een van de eerste daden van Chiap-p'e, don huldigen perfect van politie te- Parijs, toe-n hij- Mo-rain opvolgde was een telling te igel-asten van de leegstaande woningen in de stad, m-eit het doel h-et woningvraagstuk een schreide nader tot de oplossing te brengen. Daarbij is gebleken, dat er meer dan 2000 w-oningen lee-gstaan e-n de overheid vraagt zich nu af, wat zij do-en kan o-m de eigenaars te ver plichten die woningen te verhuren- In de aanstaande Kamerzitting komt -een wet aan de- orde om helt ope-ischen van leeg staande woningen mogelijk tei maken, maar dat duurt nog eenigen tijd- Treinongeluk in Engeland. Rij, Seven-oaks is o-p- dei -Southern Rail way een reizigerstrein ontspoord- Ver schillende wagons zijn omgekanteld. Een later telegram vermeldt, dat het aantal do-o-den 11 bedraagt. Behalve 20 zwaargewonden zijn -er 30 lichtgewonden- De Pxillman-wagen is tot gruis geslagen- De oorzaak van het ongeluk is nog steeds niet bekend- In de late- avonduren werd het «prui- mingswexk bij fakkellicht verricht. Men heeft nog slechts de lijken van drie per sonen kunnen identificeeren. Bijna alle heengegaan was door den vreeselijken weg van het kruis, om met hem in het Paradijs te zijn. Bij -deze gedachte maakte een groo te vrede zich van zijn ziel meester. „Niet mijn wil, maar de Uwe geschiede," pre velde hij halfluid, terwijl hij zijn oogen op hief naar de sterren, welke met helderen glans boven zijn hoofd schitterden. „Dus dit is de man," riep een ruwe stem, terwijl een twaalftal handen hem aan den stam van een boom vastbonden. „Het kam zijn, dat indien hij de macht heeft om te genezen, hij ook -de tooverkunsten meester is, waarvan hij gebruik kan maken om zich te bevrij-den. Laten wij er dus maar vlug een einde aan maken." Stephanus zag rond in den kring van hoosaardige gezichten, welke hem omring den, en een diep medelijden voor zijn -beu len vervulde zijn ziel. Zoo ver waren zij van God verwijderd! Zoo diep in de peil- looze diepte -der ellende! Voor zich zeiven vreesde hij niet; van de aarde tot den he mel was slechts één schrede. .„Mannen en broeders," riep hij; en zijn Stem klonk duidelijk en helder in de ron dte: „Laat mij nog eenige oogenblikken le ven, totdat ik u de woorden des levens heb geopenbaard. Voor dezulken als gij zijt stierf Jezus aan het kruis. Hij zal u ver lossen uit de ellende van het tegenwoor dige leven, en hiernamaals u het leven ge- dat het aantal slachtoffers nog zal stij gen. Talrijke jewon-den moesten uitge zaagd worden. De Hongaarsche duurte-bestrijding. Staatssecretaris Dre-hr, van het depar tement van volksgezondheid, verklaarde in een onderhoud met journalisten, dat de strijd tegen d-e duurte krachtig zal worden voortgezet. Hij wees er o-p-, dat da arbei ders op het oogenhlik 30 a 40 pfct min der verdienen dan d-e minimum ko-sten van levensonderhoud bedragen- Ongeveer 80 pet- van- dei bevolking van B'o-ada,piest helstaat uit ambtenaren met een vast in komen en arbeiders, wier levensstandaard onvoorwaardelijk moet wo-rdeln verbeterd. Zagioel Pasja, f Zaglo-el pasja, de leider der Egyptische nationalisten en geiw-e-ze-n eerste-minister is overleden. D-e doo-d is veroorzaakt door een aboeis in het oor en een ont steking aan de- rechterzij! in de- nabijheid van de lever- In den laatste-n tijd was Zaglo-el pasja! niet meer op- den voorgrond getreden- Hij was ook reeds geruimen tijd ziele- Ver moedelijk leed hij aan kanker, doch blijk baar is een middenoor-ontsteking de on middellijke oorzaak van zijn do-od geweest. Korf© berichte». De lijken van Sacco ein Van zetti -zullen Zondag te Bo-ston worden verascht- De asch zal door dei zus-ter van Vanzetti in bezit wordein ge-nomen', en over New York, Londen, Parijs, Bierlijh Stockholm en andere steden naar Italië worden overgebracht. In Skutari woedt el -ei n gro-ot e brand. Honderden deir door de gro-o-te' hitte- van den laatstem tijd uitgedroogde huizen branden als lucifers- Blussche-n is onmc allen slachtoffers van het slechte weer. Acht andere toeristen worden nog vermist- Gisternacht drie minuten over twaal ven werd in boven-Enga'din (Zwitserland) een sterke- aardbeving waargen o-- men- Naar Italiaansch voorbeeld heieft zich te Athene- een fascistische or ganisatie gevo-rmd- D-ei leden zullen ge-le hemd-en drag e-n. Tijdens de begrafenis van Zaglo-el Pacha stortte te Cairo -eien balcon in de Mahomet Ali-straa,t in- Twaalf personen vielen op straat. Drie hunner werden op slaig gedood. Gistermiddag hebben zoowel h-et dek personeel als de machinisten en stokers den arbeid o-p dei Riijinschepie-n hervat, zoo- dat de staking als beëindigd kan wordein beschouwd- Ter bijlegging van helt conflict in di e R ij n v a a r t is een arbitrale beslissing geveld, die tot 1 April 1928 een loons- veirhoogjing van 8 tot 10 pet- voo-rziet. Bieide partijen hebben de beslissing aan vaard- Naar uit Kaapstad ge-meld wordt, heerscht tengevolge van de langdu rige dro-o-gte in vel-ei districten van de kaapkolonie groiote nood- Op1 vele plaat sen moe-ten meier dan 50 pet- va-n de boeren -en hun huisgezinnen uit de o-pen!- bare middelen worden gevoed en gekleed. Volgens een bericht uit Belgrado zal he-tverdrag van vriendschap- tus schen Frankrijk ein Jo-eigo-Slavfë binnenkort worden geBloiten- Hoofddoel van helt verdrag is -dei pacificatie van den Balkan envan Midd-em-Euro-p-a- ven, dat niet eindigt. Gejoof slechts in Hem en laat af van uw slechte we-gen." „Praat niet van den Joodschen Mes sias," riep er een. „Hij is niet voor ons, zelfs indien wat je zegt waarheid is: wij moeten sterven, zooals wij geleefd hebben. Wij zijn onbekeerde Grieken, die niet ge steld zijn op een eeuwigdurend verblijf met hen, die in -dit leven op ons neerzien." „Hij is gestorven voor de zonden der wereld, en Hij is uit de dooden opgestaan, om eeuwig te zijn bij den Vader, die den heiden zoowel als den jood geschapen heeft, en beiden lief heeft." „Geef ons een teeken!" riep een ander. „Indien hetgeen je gezegd hebt, waarheid is, laat de Man Jezus dan uit den hemel neerdalen en je bevrijden; dan zullen wij in Hem gelooven. Neen, nog meer ge zult dan onze hoofdman zijn in plaats van Ge-stas hier, die veel te dom is, om aan voerder van onze bende te zijn." Dit hoorende zwoer Gestas een duren eed. „Treedt allen terug," bulderde hij, „ik wil hem treffen; en niemand zal hem uit mijn hand bevrijden, noch op aarde, noch in den hemel." Daarop hief hij zijn armen op; Stepha nus zag het glinsteren van het staal. Hij sloot de oogen. Zijn lippen bewogen zich in gebed. Plotseling gevoelde hij iets te-gen zijn borst stooten, doch het was niet het De Koningin -in Noorwegen. De heer Lampe, directeur van de Noorsche Reisvereeniging, die de Konin gin .en Prinses Juliana op haar reis door het b-ergland van Noorwegen vergezeld heeft, geeft in „Aftenposten" de volgende bijzonderheden van -deze reis: Gedurende het verblijf in Fefor heb ben de Koninklijke reizigsters niet al te m-ooi weer gehad, maar desondanks is h-et de Koningin en de Prinses aldaar best bevallen. lederen dag werden uit stapjes te paard of te voet gemaakt naar, de mooie punten in de omgeving. De lunch werd dan in d-e o,pen lucht ge bruikt. De Koningin schildert uitstekend en heeft gedurende haar verblijf in Fefor het tafereel vanuit haar hotelkamer op doek gebracht en vele schetsen gemaakt. De Koningin toonde zeer goed op de hoogte te zijn van het Noorsche berg land. Toen de heer Lampe voorstelde een gemakkelijke en korteren weg naar Byg- din te n-em-en, wierp de Koningin tegen, dat de weg over liet Sogngebergte toch zooveel interessanter was. Dat had zij zelf ontdekt. Den volgenden dag ging de reis over net Sogngebergte naar Tu-rtagroe. Deze tocht duurde tien uur, van 's morgens negen uur tot twinLig uur 's avonds. Het weer was prachtig en de zon scheen helder. D-e lunch werd onder denbloo- ten hemel, op het rendiermos zittend, gebruikt. Een prachtig uitzicht had men hier over diepzwarte toppen naar de blikkerende gletschers, die tegen d-en di-ep- blauwen hemel sterk afstaken. De Ko ninklijke gasten vonden het er heerlijk. Toen het gezelschap in Turtagroe aan gekomen was, wenschte de Koningin den grooten berg Store „Skagastoelstind meer van nabij te leeren kennen. Alleen zeer go-ede Alpinisten kunnen dezen bergbe klimmen, maar ook aan den voet vani den top heeft men een prachtig uitzicht. Te paard ging toen de reis naar den glet- scher en te voet verder den gletscher op. De reizigers moesten zich aan tou wen vasthouden. Na eenige dagen rust in Xurtagoe werd de tocht naar beneden voortgezetlangs de steile bergwegen tot Fortun in Sogn De Koningin bleef lang op den berg staan, en bewonderde het prachtige uitzicht. Van Fortun ging de reis verder naar! Skjoldei}, voorts per schip naar Laerdal en per auto naar Jotunheimen, waaT de koninklijke gasten nu in het Alpenhotel verblijv-en. Grafmonument P. Brouwer. Dinsdagmiddag had o-p de Alg. Begraaf plaats .te Sneek in een kleinen kring, de overdracht plaats van het grafmonu ment op het graf van wijlen P. Brouwer, in leven hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Ds M. M. Dethmers, „Geref. Pred. te Sne-ek, dro-eg namens „de lezers en medestrijders" van nu wijlen den heer P. Brouwer het grafteeken over aan de familie m-et een korte toespraak. Namens de familie Brouwer dankte een jj schoonzoon van den heer Brouwer, de i heer Alb. Lever van Den Helder voor dit harde staal, zooals fl-auw tot zijn geest doordrong, voordat bij zijn bewustzijn ver loor. Gestas, in het hart getroffen, door een pijl uit den hoog van een onzichtbaren boogschutter, was zonder een kreet te slaken, opgesprongen, en daarna met zijn hoofd tegen den gevangene aanvallende, langs hem heen gegleden op den grond, waar hij als een vormlooze massa aan de voeten van Stephanus bleef liggen. De anderen bleven een oogenblik als versteend staan; daarop vluchtten zij met een wilden angstkreet in het struikgewas. „Ik vrees, dat de schurken hem toch het leven benomen hebben, wie hij ook is," riep een stem, terwijl een jonge man uit de struiken te voorschijn sprong. „Neen, mijn zoon," zeide Ben Hesed, die hem op den voet gevolgd was. „De boos doener had zijn dolk juist opgeheven, toen mijn pijl hem trof; laten wij den man hier bevrijden, en hem spoedig meevoeren van deze plaats, want zij zullen terugkeeren, en op ons aanvallen, indien zij gewaar worden, dat wij maar weinig in getal zijn. „Ik zal den witten -dromedaris hierheen brengen," zeide de stem van Se-th naast hem. „Hij is ginds vastgebonden." „Haast je dan; er is geen tijd te verlie zen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1