No. 275 Woen^ag 24 Augustus 1927 41e Jaargang De kinderen van Ben Besed. FEUILLETON. irrs m.j7f>Kinrö<; Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Niemand kan ontkennen, dat wij door den loop der omstandigheden langzamer hand gekomen zijn op een spoor waar tegen naar Antirevolutionaire zijde voor- hoen steeds met grooten nadruk is gewaar schuwd. Het particulier initiatief was vroeger de leuze. Zelf doen. Niet allerlei regelingen van bovenaf opgelegd, niet een leunen en steunen op den Staat, maar wel een in grijpen van Overheidswege om het parti culier initiatief te prikkelen en het zelf doen mogelijk te maken. In de practijk is daarvan bitter weinig terecht gekomen. Wij zijn meerdere wetten zijn er.een bewijs van steeds verder afgezakt van het vroeger hoog gehouden ideaal. Nu moeten wij de Regeering en hen'die hahr daarbij steunden niet te hard vallen. Feit is nu eenmaal, dat het particulier initiatief meestal bleef sluimeren tot door de overheid werd ingegrepen. Ook in on Ze kringen. Eerst wanneer de Regeering op een of ander gebied dwingend optrad, schrok men wakker en werden de liefdesbetuigingen aan het adres van het particulier initiatief weer gehoord. Dit mag ons echter niet verhinderen om aan het oude ideaal vast te houden en op het „zelf doen" steeds weer de aandacht te vestigen. Want. daar moet het toch heen zal op den duur bet maatschappelijk leven niet worden doodgedrukt, door wetten en ver ordeningen die met de sterk uiteenl oop en- de belangen van de bedrijven in de ver schillende streken van ons land geen re kening kunnen houden. De vrees dat ons volk langzamerhand „verambteriaart'met al de schadelijke ook financieele gevolgen daaraan ver bonden, is niet ongegrond. Maar klagen alleen helpt hier niet. Voor het particulier initiatief moét- ruim baan worden gelaten. Maar dan moet er ook initiatief zijn. Vooral onze Clmstelijke landelijke bon den van werkgevers en werknemers moe ten zich dit voor gezegd houden. Want alleen door samenwerking en, or ganisatie is op dit gebied iets te jbereiken. Na tie terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Relletjes in veje steden. 0 n s m a k 1 ij k e propaganda- Het Comité Sacoo-Vanz-etti te Boston deelt mede, dat met het stoffelijk overschot der terechtgestelden in. speciaal vervaar digde lijkkisten een rondreis naar de ste den in de oostelijke Amerikaansche: staten zal worden gemaakt en misschien verder 'westelijk tot Chicago. Eerst zullen de lij ken op een. praalbed in den zetel van het Comité worden tentoongesteld. B o m o n t p 1 o f t. Te Cleveland (Ohio) is bij de deur van de St. Joseph-kerk een. bom ontploft, die de ruiten deir kerk en die van een naburig huis vernielde. Er werd niemand gewond. Vreemde staking. Te Buenos Ayres heeft een aantal gedetineerden in de gevangenissen zich hij de beweging voor Sacco en Vanzetti aangesloten door. een dag niet te eten als blijk van sym pathie voor de beide veroordeelden. T e P a r ij s. De F'ransche minister van buitenlandsche zaken, die betoogingen voor de Amerikaansche ambassade en op de groote boulevards heeft verboden, heeft buitengewone maatregelen verordend om ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting 41) Naar het Engelsch. „Hij was veracht en de onwaardigste onder de menschen, een man van smarten en verzocht in krankheid; en een iegelijk was als verbergende het aangezicht voor Hem." „Hij is uit den angst en uit het ge richt weggenomen, en wie zal Zijnen leete tijd uitspreken? Want Hij is afgesneden uit het land der levenden; om de overtre ding mijns volks is de plaag' op Hem ge weest. En men heeft Zijn graf bij de god- deloozen gesteld, eii Hij is bij den rijke in Zpn dood geweest." Al deze gezegdes vond ik betreffende Hem," vervolgde de jonge man ernstig, „geschreven vele geslachten v oor Zijn dood. Ook door de hand van den profeet Daniël: „En na die twee en zestig weken zal de Messias uitgeroeid worden, maar het zal niet voor Hem zeiven zijn; en een volk des voreten, hetwelk komen zal, zal de stad en het heiligdom verder ven en zijn einde zal zijn met een over- stroomendén vloed en tot het einde toe zal er krijg zijn, en vastelijk beslotene ver woestingen." de minste samenscholing uiteen te jagen. De brandweer zal de betoogers bespuiten indien zij ongeregeldheden verwekken. Aan voetgangers en voertuigen is het verboden de ambassade en het consulaat te passeeren. Gisteravond'is het'gepeupel korten tijd baas geweest in de binnenstad van Parijs. Opgeschoten jongens hebben de boulevard Sehastopel' totaal ontredderd. Zij braken de roosters onder de hoornen op, drukten winkelruiten' in, die niet door ijzeren rui ten beschermd waren en maakten alles stuk wat zich op den openbaren weg bevond. Er werden barricades opgeworpen, die 't verkeer vrijwel onmogelijk maakten. Ook in andere doelen van da stad (werden ruiten ingegooid. Van stelen is niets ge1- merkt, al weiden de étalages natuurlijk door steen-en leelijk vernield. Later was de politie den toestand meester. Hoeveel menschen gewond werden is niet te zeggen. De binnenstad is nog als het ware in staat van beleg. Nog een hom. Te Montpellier (Fr.) heeft een hevige ontploffing plaats gehad, veroorzaakt door een bom. Het commissa riaat van politie heeft groote materieel© schade geleden. Een agent werd licht ge wond. Een andere ontploffing 'had plaats voor bet Jeanne d'Arc-beeld, waarbij een gedeelte van het hek en het beeld werd vernield. Te Genève. Hier liecft het gespan nen. Eenige personen slaagden er in liet gebouw van den Volkenbond binnen te dringen, waar zij trachtten brand te stich ten, hetgeen hun door een beambte werd belet. Uit het onderzoek schijnt te zijn. (ge bleken, dat de onlusten waren voorbereid door plaatselijke en buitenlandsche extre mistische elementen. Er z,al een burger wacht worden opgericht! De staatsraad heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin de bevolking worclt uitgenoodigd liaar kalmte te bewaren. Sa menscholingen en optochten zijn verbo-- den. De door de betoogers aangerichte schade wordt pp 100.000 francs geschat. Het, Vol- kienbondsgebouw en het Amerikaansche consulaat worden door een sterke polities macht bewaakt. Dinsdagavond schoolden hij bet Amerikaansche consulaat groote menschenmassa's samen, welke door de politie met brandspuiten werden uiteen gedreven. Heit schijnt, dat de politie te Genève niet voor liaar taak berekend was. Tal van winkels die op hun uithangbor den de Amerikaansche vlag droegen, wa ren het slachtoffer van de vernielzucht der menigte. De glasruiten werden ingeslagen en in enkele gevallen, zooals in een groo ten schoenwinkel werden de artikelen in het meer geworpen of gestolen. Bioscopen, waar Amerikaansche films vertoond wer den, werden eveneens het slachtoffer der opgewonden massa. Personen, die het on geluk hadden, in een Ford of Buick te rij den, werden eveneens door het volk lastig gevallen. Natuurlijk was de groote glazen zaal waar de Volkenbondsraad zijn zittingen pleegt te houden, een heerlijk mikpunt voor de steenen der belhamels. Binnen 5 minuten waren dan ook alle groote ramen ingegooid en wendde de menigte zich naar den hoofdingang, om haar woede aan den Volkenbond te koelen. Bij de deur bevond zich echter de waakhond, die zoodanig te keer ging, dat den kwajongens de moed in de schoenen zonk en zij hem niet durfden naderen. De hond liield het beleg zoolang uit, tot eindelijk de politie kwam opdagen om het Volkenbondspaleis tegen verdere euveldaden te beschermen. „Het einde is nog niet daar," zeide Ben Hesed, terwijl hij onwillekeurig zijn ge spierde handen samenvouwde en naar de muren van den machtigen tempel staarde, welke wit en geheimzinnig blonken in het zachte licht der opkomende maan. „Hij zelf voorspelde alles, wat gebeurd ■is," zeide Johannes treurig, „en wat nog gebeuren zal; hoe Hij uitgeleverd zou worden aan de Romeinen, die Hem be spotten, en schandelijk behandelen zou den, dat men Hem in het gelaat-zou spu wen en geeselen, en kruisigen. Het drukte zwaar op Hem, zoodat zelfs Hij, die altijd in het licht van God wandelde, treurig ge stemd was; en toen Hij ons aanzag, opdat wij met Hem zouden medegevoelen in dien laatsten vreeselijken nacht, waren wij in slaap gevallen. „Hij heeft ons alle dingen vergeven," zeide Petrus. „Hij heeft onze zonden op het kruis gedragen. Ter liefde van Hem moeten wij geduldig het leed dragen, wat ons nog is opgelegd. Want Hij heeft ons duidelijk gezegd, dat de wereld ons zou haten, zooals zij Hem haatte, dat ook wij vervolgd, gegeeseld en ter dood zouden ge bracht worden. En toch, hoe spoedig zal dit alles voorbijgaan en dan zullen wij tot Hem gaan." In de stilte, welke op deze woorden volg- De Zwitsersche bondsraad heeft zich in buitengewone zitting met de incidenten te Genève bezig gehouden. Hij besloot een verklaring te publiceeren wagjrin gezegd wordt dat de bondsraad met verontwaar diging van de incidenten heeft kennis ge nomen. Hij heeft zich dadelijk met de re geering van het kanton Genève in verbin ding gesteld om met haar overleg te ple gen over de maatregelen tot handhaving der openbare orde. Be Zwitsersche regeering besloot aan vankelijk, het Zwitsersche leger te niobili- seeren, doch daar de Geneefsche regeering zich hiertegen verklaarde, nadat de socia listische leiders verklaard hadden, niets met de rebellen te maken te hebben en geenerlei betoogingen te wenschen, besloot mén, het leger slechts in gereedheid te houden, om zoo noodig dadelijk te kunnen optreden. Te Rotterdam. Gisteravond zijn eenige duizenden menschen samengeko men, daar was afgekondigd, dat Van Bu- rink zou spreken. Op de Botersloot werd een charge uitge voerd en vrijwel tegelijkertijd een bij liet Hofplein. Bij deze charges werden harde klappen uitgedeeld. Drie mannen moesten in het ziekenhuis worden verbonden. Bij deze eerste charge werd de groote groep onmiddellijk uiteengedreven; daar na bleven in hoofdzaak opgeschoten jon gens in de binnenstad, die nog ruiten heb ben vernield. Op den Goudsche Singel, Hoogstraat, Nieuwe Markt en in de Jonker Frans straat werden den geheelen avond nog charges uitgevoerd. Het Amerikaansche consulaat en de burgemeesterswoning' werden voortdurend bewaakt. Te Amsterdam. Tot laat op den avond bleef liet in den omtrek van den Dam onrustig. Troepen jongens van acht tot 12 jaar, ook veel kleinere waren erbij, liepen rond en hoonden cle politie, door fluiten en schimpen. Jongens, die de meerderjarig heid naderden, deden mee aan dit flauwe spel. Af en toe, als de volksverzamelingen wat te dicht werden, dreef een ruiter het groepje uiteen. Ook hoorde men nog 't rin kelen van glas. Half elf was de Dam nog vol kleine jon gens, die al lang in hun bed hadden be lmoren te liggen. Het was een ergerlijke vertooning. De politie behield intusschen haar kalmte. Toch kon de politie niet inrukken, om dat er onder de menigte, welke na half elf wat kleiner werd, ook ongure elementen schuilden. Bij de relletjes van Maandagavond is o.a. op den Nieuwendijk een ruit ingewor pen, namelijk van een kruidenierswinkel. De politie slaagde er in een van de daders te vatten. Gistermorgen werd de jongen op 'het bureau gehoord. Op een vraag ant woordde hij, wel de namen Sacco en Van zetti gehoord te hebben; wie dat waren wist hij niet!! Op het Rembrandtplein kreeg een jon getje van de politie een tik met een gum mistok, welke voor een man was bedoeld. De commissaris deed den vader ontbie den en begpn met zijn spijt te betuigen, dat de jongen was geraakt. „Schei u maar uit," zeide de vader, ,,'tis zijn eigen schuld. Hij had niet uit Y-ORMASIG/I^V mogen gaan, maar is stil weggeloopen. 't Is zijn verdiende straf." Te Den Bosch. Na afloop van een Maandagavond gehouden massameeting onstonden botsingen met de politie. Deze moest van den 'blanken sabel gebruik ma ken en slaagde er na herhaalde charges in de menigte te verspreiden. Na geruimen tijd eerst was de rust weergekeerd. de, werd een luid kloppen gehoord aan de poort. Stephanus stond bedaard van zijn plaats op en daalde de trap af. Toen hij de deur geopend had, zag hij een man op straat staan. Hij was armelijk gekleed, zooals Stephanus kon. zien bij het flauwe licht; daarom klonk zijn stem vriendelijker nog dan gewoonlijk, toen hij zeide: „Wat wilt ge, vriend?" „Is hier een jonge man, Stephanus ge naamd?" „Die ben ik; wilt ge binnentreden?" De man schuifelde verlegen met zijn voeten heen en weer; hij wendde het ge laat van Stephanus af, en toen hij sprak, staarde hij de straat in. „Er is een zieke, die u noodig heeft voor genezing en om de krachtige woorden van uw geloof te hooren," en dit zeggende vestigde hij zijn blik op Stephanus. „Wilt ge dit niet liever aan een der Twaalven vragen?" „Neen, hij Verlangt naar Stephanus, een Griek, zooals mij gezegd is. De man, van wien ik gesproken heb, is ook een Griek en wil geen genezing aannemen uit de handen van een Jood." „De genezing komt van God," zeide Ste phanus ernstig. „Doch ik ga met u. Wie is de zieke?" „Ik zal u wijzen, waar hij ligt," zeide Sneeuw te New-York. Naar uit New-York aan de Fransche bladen wordt gemeld, heeft het daar Za terdag j.l. gesneeuwd! De oudste stadsbe woners herinneren zich niet, op dien tijd van het jaar zóó iets ooit te hebben mee gemaakt. De Spanjaarden in Marokko. Volgens een bericht, uit Madrid heeft de opperbevelhebber van de Spaansche troepen in Marokko verklaard, dat de oor log geheel uit is en dat thans met den aanleg van wegen moet worden begon nen, teneinde onlusten, in de toekomst spoedig te kunnen onderdrukken en met de kolonisatie van Marokko een begin te maken. Binnenkort zullen ten minste 20 compagnieën Spaansche troepen naar liuis worden gezonden, terwijl de rest van het Spaansche expeditieleger zoo spoedig mogelijk zal volgen. De fiscus en de pagekopjes. In het Belgische ministerie van finan ciën zou het denkbeeld worden gekoesterd tot invoering eener heffing op depage kopjes, n.l. door het knippen en (of) >on- duleeren te beschouwen al,s iets waarop de weeldebelasting moet worden toegepast. Niet ten onrechte mag het eien of'twee maal per week „een beetje laten in orde brengen" van een modern kopje van jonge en meer bedaagde dames als luxe worden beschouwd, een luxe, waarvan de fiscus het zijne wil hebben. De opbrengst zal dan ook ongetwijfeld de staatskas niet onaanzienlijk ten goede komen. Aardbevingen. Uit Moskou wordt bericht, dat in het district Namangan in Siberië opnieuw he vige aardbevingen hebben gewoed. Meer dan tienduizend gebouwen zijn ingestort, waaronder zevenduizend woonhuizen. Der tigduizend bewoners hebben geen onder dak meer. De seismografen te Moskou melden enorme aardschokken in dien Indischen Oceaan en men vermoedt daar, dat ook Sumatra en andere Nederlandsoh-Indische eilanden er door getroffen zijn. Somber toekomstbeeld. Bij den Rijksboekhandel te .Londen is een boekje te koop met vuurrooden om slag, getiteld: Verdediging tegen gas. Het is een voorloopigei legerorder, waar def buiiger ook belang in moet stellen. Het vertelt uitvoerig en technisch hoe men gasaanvallen moet bestrijden. Een voor woord zegt, dat de Britsohe regeering zich bereid heeft verklaard te beproeven, vain vijanden bij! het uitbreken van een oorlog de afspraak te krijgen, dat wederzijds geen gifgassen zullen worden gebruikt, maar „voor het geval het verkrijgen van zulke overeenstemming mislukt, zal de reig'eering vrij zijn diei stappen te1 doen, welke de omstandigheden eischen." Er wordt niets in gezefgd van bescher ming der burgerlijke bevolking, maar ver klaard wordt, dat men gasaanvallen uit de lucht tegemoet moet zien. Een moigei lijke methode bestaat in het besproeien van bevolkte oentra met vloeibaar gifgas, dat in hakken in vliegtuigen tot boven het te teisteren gebied wordt gevoerd. Het valt als regen an verdampt tot ver gift- Voor individueel© bescherming ver meldt het boeikje in de eerst© plaats gasmaskers of respirators- Een volledige beschrijving van de samenstelling: dezer gasmaskers wordt gegeven. Voor collec tieve bescherming beveelt de order gas- dichte lokaliteiten aan en nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid, voedingst middelen te beschermen- Korte berichten. Volgens een dooi" den raad van bei. heer va.n de Nationale: Mij'.- voor goed koop© woningen getphbliceierd ver slag harer werkzaamheden bedraagt het aantal door deze maatschappij! in Bel gië gebouwde woningen reeds 31-513- Dn gemiddelde waarde van deze' woningen, welke verspreid zijn over 361 gemeenten, wordt geraamd op 26.400 francs. Door het rijk is aan de maatschappij' reieds 611 millioen francs voorgeschoten. -In een zandgroeve bij Nossen (Sak sen) had een instorting plaats, waar door een echtpaar uit Kassenberg en ees schooljongen uit Saultitz bedolven wer den. Na een inspannenden arbeid van verscheidene uren kon men de lijken ber gen. Het echtpaar laat negen kindieren! onverzorgd achter. Een bericht uit Moskou maakt melding van groot© overstroomingen, welke ook Armenië geteisterd hebben. Vol gens de mededeelingen van de Armeen se!)©. regeering. zouden er 67 personen zijn omgekomen. In de omgeving van Brugge zijn tengevolge van den regenval der laatste dagen talrijke weiden en velden overstroomd. Groote hoeveelheden' koren in schoven, die nog op het veld stonden, zijn daardoor verloren gegSan. De choler a-epidemie in Voor-Indië neemt volgens een bericht uit Bombay steeds grooteren omvang alan. In de afgeloopen week zijn 2000 nieuwe ge vallen voorgekomen, waarvan er 900 een' dioodelijken afloop hadden. In de magnesietgroeven van Tsjecho- Slovakije is een aanzienlijke diefstal van ontplofbar© stoffen gepleegd. Het beheer van de groeven beeft vastge steld, dat 22 K.G. eerasiet, 500 dynamiet- patronen en 150 meter lont ontvreemd is. De politie deed bij eenige- communisten huiszoeking en arresteerde' een hantal werklieden. Te Saarbrücken is de bijwagen van een tram, die vol kinderen van een' her stellingsoord uit Rotenbühi terugkeerde, in volle vaart langs de hellende straat naar omlaag en op een anderen tranrwa^ gen gereden. Bij de botsing wenden 14 kinderen gedeeltelijk licht, ten deel© zwaar gewond. I De commissie yroor de hervorming van het strafwetboek der Zwitsersche re publiek besloot de afschaffing der dood straf voor te stellen. de man, „en ik bid u. haast u, want het geval is 'zeer ernstig." „Laat mij eerst spreken met degenen, die binnen zijn. Ik kom dadelijk bij u," zeide Stephanus, terwijl hij terugtrad en de deur half open liet staan. De man luisterde naar de zich verwij derende voetstappen, toen hij de trap op klom. „Ze zijn allen hoven," mompelde hij, zachtjes naar binnen sluipende. „Indien nu bij toeval.... Ha, wat is dat? Een heerlijk warme mantel; die kan mij van dienst zijn in deze kille nachten. Bij alle goden! ik ben toch altijd een geluksvogel!" Toen Stephanus terugkeerde, wachtte de man in nederige houding buiten de deur. Het tweetal begaf zich dadelijk op we'g, de man ging vooruit; zij liepen met vluggen 'stap door de donkere nauwe straat, terwijl de vreemdeling verscheide ne malen omkeek om zich te overtuigen, dat Stephanus hem volgde. Na een poosje stond hij stil. „Het is buiten de muren," mompelde hij. „Wij moeten de Jaffa Poort uitgaan." „Er is 'helder maanlicht," zeide Stepha nus met zachte stem, terwijl hij zijn oogen ten hemel sloeg, waar zijn gedachten al dien tijd verwijld hadden, dat hij zijn vreemden gids volgde. Stephanus beschouwde ziju gids nu met Geen mond- en klauwzeer moer in Nederland- Naar aanleiding van het bericht dat ge- duiende de week van 31 Juli tot 7 Aug- 11.. ia Nederland g'eieiu gevalleln van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, meer aandacht dan hij eerst gedaan had; het witte licht, dat van boven neerviel, be scheen de gelaatstrekken van den man voor 'hem. Hij schrikte zichtbaar terug. „Ik heb u meer gezien!" riep hij uit. „O, nu weet ik het; ge behoort tot degenen, 'die vroeger. De man lachte hardop. „Ik ben Gestas, de tweede in rang en macht na Dumachus, 'die het hoofd was van onze bende en je vader. Sinds de Romeinen een eind aan zijn leven brachten, met Titus en den Na- zarener ben ik hoofdman geweest." „En verlangt een van uw makkers ge nezing, vroeg Stephanus, onwillekeurig terugtredende, met iets van zijn angst uit vroeger dagen. „Ja. Zijt ge bang?" „Neen," antwoordde Stephanus kalm, „ik vrees niet; voor zeker van alle men schen 'hebt gij bet meeste den machtigen steun van den Heer noodig; het is goed, dat ik dit in uw midden verkondigen kan." Gestes zag hem aan met een mengeling van minachting en medelijden. „Ge zijt een man van flinke gestalte," zeide hij, terwijl hij zijn oog op den jongen man liet rusten. i (Wordt vervolgd.)"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1