Dit de ProYineie iat in dat geval de Betrokkenen zich reeds thans tot den Commissaris del' Ko. nfngin kunnen wenden; in die provincie, waar zrf voor 1 Mei 1924 hun rijbewijs hadden ontvangen, om een verklaring hout deinde dm datum van a%ifte en het jaar. nummer van het aan him verstrekte bet wSje- De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleid ing. Aan een artikel, dat het „Prot. Zuiden" aan deze kwestie wijdt, ontleenen we het volgende: Naast de tariefkwestie staat de ver kiezing van commissarissen. We schreven reeds vroeger over de grievende achteruit zetting van den burgemeester van Terneu- zen, de man, die zich zooveel moeite hij de voorloopige werkzaamheden getroost had. Deze fout krijgt echter een nog onaan genamer bijsmaak, als de geruchten waar heid zoudien bevatten, dat de geheele samenstelling van dit college door een pastoor in elkander is gezet. Wel heeft Mr Dieleman, de Voorzitter, gezegd, dat het hem onbekend is, öf de hoeren bij elkaar geweest zijn en in welkehoedanigheid, welke door ons gespatieerde woorden wel een handig© ontduiking van eon erkenning kun nen behelzen maar het ware wel zoo verhelderend geweest, zoo de gemeente raadsleden, die als afgevaardigden te stem men hadden, eens verklaarden, nimmer met een pastoor over deze verkiezing te hebben gespreken, noch zijdelings, noch rechtstreeks. Wellicht dat door verandering der Statuten nog iets te herstellen is, en dus Terneuzen één of twee zetels krijgt. Deze fouten hadden in elk geval ver meden kunnen worden. En het zou reeds een voordeel zijn, zoo uit den thans ont stallen toestand een les voor de toekomst getrokken werd. Want zoo de N.V. niet ontbonden wordt, blijven er nog; groote moeilijkheden te overwinnen. Immers men beweert nu reeds dat de Directeur dei1 waterleiding in elk geval een Roomsche moet zijn, en dat Terneuzen niet de gemeente zal zijn, waar het bureau ge. vestigd wordt. Ook deze kwesties, zoo zij reeds achter de schermen bedisseld zijn geworden, zullen weer tot veel kra keel aanleiding geven. Belgische kwajongens. Tus- schen Vrijdag en Zaterdag werden te Re- tranchemenl eenige kleine vierkante pa piertjes aangeplakt, waarop gedrukt staat: „Nous voulons not.re Escaut. Wij willen onze Schelde." Zout water in den polder. Aan de sluis in de Eendracht tegen over Oud-Vossemeer, dienende voor suatie van de polders Nieuw-Vossemeer hadden eenige jongens, die ter krabben- vangst gingen, een paal tusschen de sluis deuren gezet, om de vangst te vergemak kelijken. Hun voornemen was na de Vangst de zaak weer in orde te maken, want ze wisten, dat dit gevolgen kon hebben. Zij vingen een goeden voorraad krabben, gingen vergenoegd huiswaarts, malar dachten in hun blijdschap niet meer aan sluis of paal, met het gevolg, dat met vloed het zoute water in den polder kwam en schade aan de gewassen berokkende. Een onderzoek werd inge steld. (M. Ct.) De ferryboot. Het Prot. Zuiden weet mede te deelen, dat bij' de tochten, naar Breskens op Dinsdag en Donderdag j.l. is gebleken, dat de bestuurbaarheid van de ferryboot nog; niet zoo groot is, dat ze op goede wijze de haven jan Breskens binnenliep. Het was daarom zeer verstandig, dat de Belgische badgasten met andere booten van Vlissingen werden teruggebracht. Verplaatst met ingang van 1 Sep tember a-s. de telefoniste 2e klasse bij den Interlocalendienst J. M- Geense van het post en telegraafkantoor te Goes naar dat te Middelburg. Het carillon van Zierikzee. Men schrijft aan de N. R. C.: In het begin dezer maand, juist op den dag waarop de grijze beiaardier, die ze "zoo lang had bespeeld, voor goed de oogen sloot, zijn de klokken van het raadhuis te Zierikzee, die door een nieuw carillon worden vervangen uit den toren genomen in afwachting van nadere be schikking over hun lot. Slechts één der 14 klokken, de grootste, behield haar plaats, de dertien andere liggen nu tijde lijk beneden in het stadhuis. Dat gaf de gelegenheid, dit klokkenspel, door mr Doosjes in zijn Torenmuziek het kleinste, oudste en ongetwijfeld merk waardigste van ons land genoemd, nader te bekijken. Eén klok mist ieder opschrift of ver siering; de mogelijkheid schijnt niet uit gesloten, dat zij later er aan toe js ge voegd. De andere, alle het werk van den Mechelschen klokkengieter Pieter van den Ghein, en in de jaren 15501554 door hem vervaardigd, zijn daarentegen fraai versierd en van opschriften en medaillons voorzien. Een draagt de namen lier beide de Huyberts, die in 1549 burgemeesters waren en die ongetwijfeld de opdracht hebben verleend; ook de burgemeesters van 1550 zijn op een andere klok vermeld. De klok genaamd Peter noemt den quaes tor van 1553, een andere van hetzelfde jaar.een bijzonder fraai exemplaar, diens Collega. Andere herinneringen aan "Keizer Karei den Vijfde: Carolo V augusto cum Philippo filio faeliciter in Belgio regnante zooals een klok van 1550 vermeldt, terwijl een ander naast Karei diens broeder Fer dinand noemt; een andere klok, van het zelfde jaar, noemt paus Julius III en her innert aan het jubeljaar, dat toen werd gevierd. Behalve deze inscripties, jaar, naam en wapen van den gieter, treft men op de meeste klokken fraaie cartouches aan. engelenkopjes, medaillons met een Sint Joris, een mansgelaat, een uil, een Heilig avondmaal, een stal van Bethlehem, Sint Pieter, keizer en paus weergevend. Het ware dan ook in hooge mate te betreuren, indien deze fraaie producten van klokkengieterskunst zouden worden versmolten, en niet zónjer reden hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het besluit van den raad der gemeente Zie rikzee, om de klokken aan de firma, .die het nieuwe carillon levert, in mindering van de koopsom daarvan af te staan, hun goedkeuring onthouden. De motiveering ia van belang: „Het komt ons thans bij nader inzien voor, dat de klokken, waar uit het carillon bestaat, onroerend zijn door bestemming, in welke opvatting wij worden gesteund door Ket Koninklijk Be sluit van 23 Febr. 1916 no. 97, zoodat het desbetreffend raadsbesluit krachtens de bepalingen der Gemeentewet aan de goedkeuring van het college was onder worpen". Doch hiermede "is de zaak nog niet .beslist; het besluit van de Kroon, waarbij de raad in beroep is gegaan, is nog niet bekend gemaakt. Hoe ook deze beslissing moge uitvallen, het is te hopen, dat een middel worde gevonden, waardoor deze fraaie produc ten van zestiende-eeuwsche kunstnijver heid bewaard blijven, hetzij doordat al thans de belangrijkste in een museum worden opgenomen, hetzij hetgeen beter is zij1 in een toren, zooal niet in Zee land, dan toch in Nederland kunnen wor den gebruikt. Middelburg. Vorige week plaatsen we een verslag van „Handelsbelang", waar in een gerezen geschil met de Middel- burgsehe Crt. word behandeld. Wij ach ten het billijk, ook het verweer van dit blad op te nemen. Wij hebben, schrijft de M. Crt., ten eerste gemist de vermelding van het feit- dat we in ons antwoord op de uitnoodiging tot het meegeven van een verslaggever op dien tocht naar Rotterdam, reeds dade lijk meedeelden, waarom ons dit overbodig leek. Ten tweede missen we in het verslag het wel zeer belangrijke feit, dat na ons antwoord, de hoofdredacteur van twee bestuursleden (niet één, het waren de heeren L. Leijdesdorff en L. A. Stofkoper) de telefonische mededeeling kreeg, dat de .uitnoodiging louter was bedoeld als een vriendelijkheid aan den verslaggever die gewoonlijk de vergaderingen bezoekt. En we missen ook, dat de hoofdredacteur achtereenvolgens aan beide bestuursleden meedeelde, dat hij dan niet het minste bezwaar had dien .verslaggever mee te laten gaan, evenwel onder de uitdrukke lijke. ,en door beide bestuursleden zonde» eenig bezwaar aanvaarde voorwaarde, dat er toch slechts een zéér kori bericht als verslag zou worden geplaatst. Die voorwaarde is ook aan den verslaggever meegedeeld. Ten opzichte van onze houding tegen over „Handelsbelang" diene kort het vol gende: Wij zullen precies doen wat we tot nu toe deden. We zijn ons niet bewust, dat we, buiten die hier behandelde kwestie, een speciale „houding" tegenover „Handelsbelang" hebben aangenomen. Serooskerke. (W.) Gisteren hield de ge meenteraad een openbare vergadering- Af wezig wegens ziekte dhr P- de Visser en L- Cornelisse' met kennisgeving. Die voorzitter opent met gebed- Ingeko. men stukken; Begroeting verbindingsweg Oranjezon in ontvang en; uilgaaf f 305, goedgekeurd. Gemeenterekening 1926 wordt -goedgekeurd na uitgebracht rap port der commissie van onderzoek- Ge- meentehegrooting 1928 bedraagt £30329.26 met een hoofdelijken omslag van f 9933.331/2- Zal 14 dagen ter in zage worden gelegd. De begrooting vleieschkeuringsdienst is vastgesteld op f6150- Deze wordt voor kenhisgeving aangenomen- Ingekomen een schrijven van dhr P- Willeboordse inhoudende verzoek om eer. vol ontslag als grafdelver wegens ziek te. De voorzitter stelt voor dit eervol' te verkenen, waarmee de raad instemt- In zijn plaats wordt met algemeen© stem; men benoemd dei assistent P- den Hollan. der- B. en1 W- worden gemachtiigd om oproeping te doen voor een nieuwen as sistent. Een schrijven van dei Commissie tot ver harding van da Lepelstraat, inhoudenlde verzoek om de leiding van de bestrating zelf uit te voeren naar een door B'- en W. te bepalen loon. B;- en W- stellen voor afwijzend te beschikken, en zoo spoedig mogelijk 't werk t© doem uitvoeren door J. Geldof voor 't dooi- hem ingeschreven bedrag per vieirk- Meter. Van 't bestuur van den Polder Walche- ren is antwoord ingekomen op eien schrij ven van B. en W„ dat 20 pC-t. wordt toegestaan door den Polder aan de Com. missie van de Lepelstraat, aangezien 't een algemeen belang is. Bij de omvraag wijst dhr I. de Buck op de Lepelstraat en dhr .Wondergem op den "Leeuwendamscheweg, dat daar verbetering noodig is. Do Voorzitter zegt! onderzoek toe1. Daar het de laatste vergadering is die doze raad houdt, zegt de1 Voorzitter hart teiijlc dank voor de aangename samen; werking en voor wat ieder in het belang van da gemeente heeft gedaan. Den Voorzitter spijt het, dat dhr P- da Visser wegens ziekte nog niet aam- wezig is, doch wenscht hem geheel her. stel toe. Doordat dhr L- Cornelisse niet ter vergadering is, kan hij hem niet per. soon]ijk bedanken voor 't geen hij' in het belang van de gemeente gedaan heeft. Nu gaat de raad over in besloten ver gadering. BIggekerke. Do raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag voltallig- In. gekomen o-a. een schrijven van 't raadslid P. Janse1, waarin hij den Raad voorstelt, om werken uit te voeren in dienst der get meente ien 'n bedrag van f300 te boven gaando, voortaan te laten aanbesteden'. Werd met 'toog op bespreking door B- en W- aangehouden tot 'n volgende vergadei. ring. Thans kwam in bespreking het prae- advies van' B- en W. betreffende even- tueele .invoering eener hondenbelasting. (Door dhr P. Janse is hierom indertijd gevraagd, in verband met het vele on gemak van sommige honden ondervorm den). Het praaadvies kwam hier qp neer: zeker, er is een te veiel aan honden; maar een belasting, die hierin verba; tc-ring zou kunnen brengen, moet zoo hoog zijn, dat daardoor da nief-kapita,al- krachtige hondenhouders zouden gedu; peerd worden, terwijl het met het oog op de rattenbestrijding geiwenscht is, dat er, behalve door anderen, ook door laatst genoemde personen honden worden ge houden. Uit fiscaal oogpunt wordt de voorkeur gegeven aan een belasting naar draagkracht. Daarom kunnen zij niet tot invoering advisecren. Dhr P. Dekker vond, dat degene, die een hond wil hebben er ook maar wat voor over moet hebben. Het doel is het hondental te verminderen. Er "komt tevens nog wat van binnen. Dhr J. Poppö meende, dat wanneer er klacht ten over honden vernomen worden, daar van de houders van nict-lastige honden niet de dupe moeten worden- Dhr CopL poolse is het met Poplpei eens, tevens wil hij, dat de kleine man niet wordt gedupeerd. Dhr P. Jansei is met het p'raet advies van B- en W. tevreden. Volgt nu aanbieding ontwerp-Gemeentebegrooting 1928 met in ontvang en uitgaaf f23.554.23V2'- En tenslotte wijziging bel grooting 1927. In verband met de laatste vergadering in deze periode meende de Voorzitter te kunnen constateeren, dat de vergaderingen in dezei zittingsperiode goed bezocht waren, dat de leden met lust gewerkt hebben en dat ieder, hoewel op zijn eigen wijs, dei belangen der gemeente heeft 'gediend. Moge Gods zegen op het volbrachte werk rusten- Wethouder Dek ker spreekt hierna nog eenige woorden van dank tot den Voorzitter. Hierna sluil ting met dankzegging- St. Annaland. Een Raadsvergade- ri ng met scherpe debatten. Wij ontleenen aan de Z. Nsb. het volgende verslag van de laatste vergadering van den Raad dezer gemeente. Als eenig punt is op de agenda vermeld een ingekomen stuk, zijnde een afschrift van een schrijven van Ged. Staten aan dhr M. J. Heijboer, aangaande diens be zwaarschrift tegen de toelating als raads lid van dhr D. Quakkelaar, waaruit blijkt, dat waar dokter Quakkelaar sedert het voorjaar 1927 geen vaccinatie meer heeft verricht en hij verklaart, dit ook in bet vervolg niet meer te zullen doen, Ged. Staten zijn toelating als raadslid niet in strijd achten met art. 23, Ietter f der gemeentewet. De voorz. stelt voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en niet in beroep te gaan bij de Kroon. Nadat de heeren Heijboer en Goedege- buure hebben verklaard, buiten stemming te blijven, wordt met algemeene stem men het voorstel van B. en W. aange nomen. Hiermee is de agenda afgehan deld, doch dhr Quakkelaar verzoekt het woord en zegt: U ziet dus, mijne heeren, dat de 'laffe aanval van Hhr Heijboer tegen mijn toelating als raadslid, is mis lukt. Teleurgesteld door de uitspraak der kiezers, heeft hij in zijn grootheidswaanzin gemeend, wel een middel te weten, om mij' van dezie plaats te verdrijven. Op ver diende wijze kreeg hij echter de kous op den kop. Echt Farizeeërsachtig is hier bij de houding van dhr Goedegebuure geweest, die op den avond der verkie zingen bij' me kwam, om me te felici- teeren, doch blijkbaar toen reeds het be sluit had genomen, om mij te helpen steenigen en uit de raadzaal te trappen Gelukkig is, evenals 30 jaar geleden, nu ook gebleken, dat er nog andere rechters zijn dan de heeren Heijboer en Goedege buure. Dhr Goedegebuure: Ik zou willen vra gen, of er een instructie bestaat voor den gemeente-geneesheer? Voorzitter: Neen. Goedegebuure: Uit de beslissing van Ged. Staten valt op te maken, dat dhr'Quakke laar pl.m. 30 jaar zitting; heeft gehad als raadslid, wat feitelijk niet mocht. Vóór 30 jaar is uitgemaakt, dat hij zitting mocht nemen. Nu zou Tiet niet meer mogen als IjÜ bleef vaccineeren. Hij is indertijd onder liberaal regiem lid van den Raad geworden. Soms met ge knoei? Of met eerlijke middelen? Is daar om soms geen instructie opgemaakt? Wan neer doodsschouw en vaccinatie door een anderen dokter moet gebeuren, jaagt men daarmee de gemeente op kosten. Nu heb ben we een voorzitter, die toch als aanhanger der Chr. Hist, partij zijn intrede in de gemeente heeft gedaan. En toch wendt ge Uw invloed aan om hem te be houden. Ik verklaar niet te begrijpen "dat zulks mogelijk is. Of is dokter en bur gemeester eensgeestes, d.w.z, vrijzinnig- democraat? Juist is, dat ik op den avond der verkiezingen den heer Quakkelaar ben wezen feliciteeren. Dat was echter niet Farizeeërsachtig, want ik leefde toen in de overtuiging, dat hij lid mocht zijn, terwijl ik nu meende, dat het niet mocht. Maar later is me gebleken, dat het alleen door geknoei mogelijk is geweest. "Voor- zitter: Wat mijn persoon aangaat, wil ik opmerken, dat ik recht dooi- zee ga en altijd de waarheid hoop te dienen. Ik bewandel geen zijwegen en wie of wat mc daarbij in den weg komt, duw ik op zij, De waarheid is in dezen gediend. Er heeft geen handigheidje plaats gehad. U hebt de zaak verkeerd begrepen. Uit de stukken kan u blijken, dat de dokter nimmer is belast met de vaccinatie. Dat is een vrij willige daad van hem. De dokter kan weigeren te vaccineeren, dus er is geen sprake van bedanken. Er is in dezen nooit een aanstelling geweest. Goedegebuure: Waarom is die er niet? Voorzitter: Dat weet ik niet. Goedege buure: 'tls verschrikkelijk, dat hier bij een deel, in plaats van het gemeentebelang, altijd het partijbelang voorzit. Quakkelaar: en anderen: Dat is uw schuld. Jullie bent begonnen partijen in den raad te brengen. Geluk: Ik begrijp maar niet, waarom dhr Goedegebuure zich zoo in spant, om yoor een ander de kastanjes uit het vuur te halen? Waarom doet hij dat? Op mijn agenda staat toch duidelijk, dat het bezwaarschrift door dhr Heijboer is ingediend. Waarom voert die dan het woord niet? Heijboer: Pardon, ik durf zelf wel.. Denk je. dat ik niet durf? Quakkelaar: Je durft van alles, dat is wel gebleken. Maar u krijgt nu toch de kous op den kop. Heijboer: U ook. Quak kelaar: Om die kleinigheid. Die trek ik me niet aan. Maar u hebt tijdens de ver kiezingen durven rondstrooien, dat ik bij verkiezing mijn benoeming niet meer zou aannemen. Heijboer: Personen noemen, anders las ter je. U hebt zelf oneerlijke middelen gebruikt. Quakkelaar: Er is niemand die zeggen kan, dat ik op eenigerlei wijze de ver kiezingen beïnfluenceerd heb. Maar u hebt aan verschillende personen Uw gunst ver zocht. Heijboer: Personen noemen; maar las teraars noemen geen personen. Quakkelaar: De namen wil ik niet be kend maken, want 't zijn pachters van tuintjes en landerijen van je en dan jaag je ze weg. Heijboer: Ik jaag niemand weg. Noem personen. Quakkelaar: Jullie bent vier jaar ge leden bij de verkiezing van wethouders zelf begonnen met partijpolitiek. Jullie moest toen een wethouder hebben. •Heijboer: Wij kwamen een weth. toe. Quakkelaar: Hoe dan toch? Er waren 3 verschillende partijen, A.-R., C.-H. en Staatk. Geref. op uw lijst en van elke partij nam er één zitting. Wie hadden we dan moeten nemen? Heijboer: Dat zouden wij wel uitgemaakt hebben. Nu heb' je 'n wethouder, die jezelf niet willen. Bij allerlei gelegenheden geef je hem allerlei scheldnamen. Nog bij1 het afscheid van den oud-secretaris heb je allerlei scheldnamen voor wethouder Elen- baas gebezigd. Prachtnamen. Niemand meer het woord verlangende werd deze bewogen zitting gesloten. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Oeno B- N. Bi- Bouthoorn' te Zeist; te Hattem W- Okken te Urk. te Garmerwolde L- de Baan te Dracht- steriCompagnie- Aangenomen naar Jorweird door W- P. Strating te Noordbroek. Bedankt voor R;enesse en Noordwelle (toez.) J. Vink te Drimmelen. Geref. Kerken. Bedankt voor Nieuwerkerk a- d. IJssel H- M, Ploeger tel Appelscha; voor Hoek van Holland en voor Heiinenoord door D. Brommer te "BraLnissetOostein land. Voor Klundert, door A. J. Rouma'te "Wanswerd a. d. Streek. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Zierikzee, H. Hoogendoorn te Bunschoten en P. de Smit te Boskoop. Vrije Elvanig'. Gemeente. Beroepen te Bussum W- Veldkamp' te Oude Pok-da. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Utrecht, door M. Hofman te Krahbendijke. Dr D'. J. van Katwijk. Het heeft verwondering gewekt, dat door den K-ent keraad der Geref. Kerk van Oegstgeest, een gemeente van 500 zielen, naast den predikant, Ds K. Schilder, een tweede predikant beroelpteli is in Dr D1- J. van Katwijk te Schipluiden. Naar verluidt, zal Dr Van Katwijk zich voortaan geheel gaan wijden aan het ondeirwijls in de godsdienstvakken aan de Chr. H. Bi- S. Daar hij evenwel gaarne predikant blijven wil, heeft de Kerkd raad te Oegstgeest hem als 2de predi kant beroepen. -Het eindexamen H. B. S. Het laatstuitgekomen nummer van het „Week blad voor gymn. en middeib. Ond." be richt, dat een adres is verzonden aaniden minister van Ond., K. en W., waarin verzocht wordt, een zoodanige wijziging te brengen in het reglement der eind examens H.B.S. 5-j. c., dat het afnemen van het eindexamen niet meer uitslui tend aan de eigen leeraren wordt overge laten. Het adres is onderteekend door 21 di recteuren en leeraren van openbare en bijzondere H. B. scholen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de hoofdakte mej. A. Zuidema te Leiden. Het vliegongeluk op de lijn Londen— Amsterdam. Eenige dagen vóór het vertrek van den directeur der K L M naar Indië, ter voor bereiding van het luchtverkeer aldaar, treft de maatschappij een ongeluk, waar bij een jong en veelbelovend leven werd afgesneden. Juist in dezen tijd nu het luchtverkeer zeer in belangstelling toenam, komt dit ongeluk wel zeer ongelegen. Hier had men een nieuw vliegtuig, dal door de beste .vliegers van de K. L. M. om beurten een week beproefd was, dat na iederen tocht nauwkeurig was nage zien en waarvan plots het richtingsroer afbreekt De grootste kalmte en luchtvaardigheid wordt dan van den vliegenier geeischt. om zijn toestel v]ak te houden, wat bij den strmr- loozen staart uiterst moeilijk is. Uitkijken naar een goed landingsterrein gaat dan I niet en het is plicht van den bestuurder, wil hij geen grooter gevaar loopen, zoo spoedig mogelijk te landen. Dat de om standigheden hem niet gunstig waren en hij niet anders landen kon dan op de toppen van de hoornen, mag betreurd worden, maar dat kon helaas niet voor zien worden. Dat er een jonge man als fl slachtoffer gevallen is, is diep te bejam- I meren. De motor, waarachter hij gezeten was, 'botste tegen een eik en beknelde j' hem. Hij is gevallen in de uitoefening van zijn bedrijf, waaraan hij zich geheel gegeven had en waarin een groote toe komst voor hem open lag, want hij was bestemd de leider te worden van een nieuw bestuurderskorps, waarvan hij de eersite was. Een draadloos telegram uit Londen geeft nog van het verloop de volgende lezing: Het vliegtuig vloog bij een krachtigen wind op een hoogte van 1000 voet. De bestuurder bemerkte, dat de staart van het toestel begon te schudden en dat het toestel begon te duiken. Hij slaagde er in den neus van het toestel omhoog te hou den, totdat het richtingsroer afbrak, waar op eerst de neus van het vliegtuig tus schen 2 boomen vernield werd. Dit brak echter eenigszins den val. De benzine tank geraakte in brand, doch de vlammen deerden het overige samenstel van het toestel niet. Alle reizigers prijzen zich gelukkig, dat zij er met het leven afgekomen zijn en brengen hulde aan den bestuurder voor de bekwame wijze, waarop hij het vlieg tuig heeft bestuurd. De vlieger van Dijk verklaarde, dat de vliegmachine zich op een hoogte van acht duizend voet bevond, toen hij een trilling in den staart der machine constateerde, die direct begon te duiken. „Ik wist echter zoo te manoeuvreeren dat de neus weer in de hoogte kwam. Opeens ging de machine dalen. Daar ik het traject dozijnen malen heb afgelegd en dus zeer goed kende besloot ik laag te vliegen, temeer, daar de lucht zeer be wolkt was, toen het roer de aarde aanraak te en de machine tusschen twee boomen kwam. De neus raakte den bodem en de mat chine kwam te land ongeveer drie inclil van pen boom. De benzinetank barstte open en vatte vlam, doch gelukkig had iedereen de machine bijtijds verlaten- De vlammen raakten de machine niet. Het was zeer 'gelukkig, dat allen hun kalmte wisten te bewaren. Van paniek was- geen sprake. De Ne derlanders bewaarden een buitengewone kalmte. Broek verklaarde, dat toen hij om acht uur Croydon verliet, de con. dities uitstekend schenen. Toen de ma: chine op den grond terecht kwam, wer. den de zitplaatsen in de cabine met gei weid de hoogte in geduwd- Het is een wonder, dat gieen der past sagiers is gedood. De toestand der ge wonden is niet ernstig- De vliegende mecanicien van de Kon- Luchtvaart Maatschappij, die in Engeland bij de noodlanding om het leven is ge komen, was 22 Mei 1902 te Dordrecht geboren. Eerst had hij eenige jaren lieinst gedaan ais mecanicien te Saesterberg, later als militair vliegtuigbestuurder- In J 1925 kwam hij! bij de K- L. M- oom als vliegend mecanicien te worden opgeleid- Zoo is hij de eerste vliegende mecanicien geworden, die' de K- L- M- In dienst nam. I- L- A- M- Branklaus, zoo heette hij. was een serieus werker, die groote ken. nis van motoren had opgedaan en ba sternd was om een klein corps in den a-s. winter op te leiden tot vliegend mecanicien. De K- L- M- lijdt, naar zijl ons medel deelde, do-or het ongeluk, dat h'em ge troffen heeft, een groot verlies- Het Vliegtuig zelf had 270 vlieguren achter den rug -en was pas 2 maanden in dienst. Het was door verschillende bestuurders bevlogen en had alle proeven goed doorstaan- De machine zal waarsclijjinlijfc onher stelbaar blijken- 'Wat hier gebeurd is, noemde de dl recteur der K- L- Mi-, de heer Plesman, een groote verrassing. Het gebeurde nog nimmer, dat een vliegtuig zijn stuurin richting verloor. Hot richtingsroer is ech. ter gevonden en men is er nu op uit om een grondig onderzoek in te stellen naai' de .mogelijke oorzaken van deze cata strophe- Het stoffelijk overschot van den z°° tragisch om het leven gekomen meca' nicien zal te Sittard, waar zijn ouders wonen, ter aarde worden besteld. Ongelukken. Te Monster is een 13-jarige jongen, die een gratis ritje aicb-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2