PUZZLAAR5 DIE 5 LAGEN St KOMEN 1 SEPTEMBER OP PLINIU57EQEWAGEN Se Herberg „Hst Mlijtis', Openbare Verkooping Kapitale Hofstede „largaretha Hof" MIBIIIIEIMKSril Mwieert is dit Blaf. De Appels en Peren, hoopjes automobielen, IZAAK GELDOF, KOM' ZEEPFABRDE DUIF AAMBEIEN KLAVE&, Lange Delft 140 Middelburg. Woensdag 24 Augustus 1927, een Werkmeisje, 's GRAVENPOLDER. Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen door H. C. J.NIEUWDORP. Woensdag 31 Augustus 1927, openbaar veilen: DEN KAPITALEN Paardewaitt, Melkgereedschap, Huisraad, Van Richter m'n Zilver, Van Richter m'n Goud, Wiens adres te Middelburg? Burg C lil U s. v. p. onthoudt NIEUWDORP. Abonnementen en Adver tentiën worden aangeno men door P. BOONE, Post en Telegraafstation. BOUWLAND, Te koop, of fe pachten 5! Aren 30 Centiaren Bouwland Te koop bij inschrijving Te koop; Bruine Kleppen TE KOOP: Een in goeden staat zijl gebruikte Ford Touring ren over het peil, waarop de genoemd© 'bronnen van welvaart in dien tijd in de Zeven Provincies stonden. Hij maakte o.a. de opmerking, dat de kaalste heide ein de zandigste gronden in Holland, bij de hier gebruikelijke methode, rijker op brengst gaven dan de vetste grondein in Engeland. De Hollanders munten ook uit in het draineeren van hun land, zegt hij, en de sluizen in Engeland werden dan ook gemaakt naar het model „Holland sluices". Aan het feit, dat de Hollanders zich zoo op het onderhoud van hun weilanden toelegden, schrijft hij de dichte bevolking toe. Holland, Zeeland, Friesland en Vlaan deren behooren dan ook tot de meest-be- volkte streken van Europa. Een vernuftige Hollander had een mid del uitgedacht, om hot vroeger rijp wor den der gewassen te bevorderen. 'tWas een compost, dat op de wortels werd aan gebracht. Ook merkt do schrijver op, dat de Hollanders uitstekend voor hun vee zorgden, „dat zij zomer en winter op stal houden". Verder noemt de schrijver de Hollan ders als degenen, die het klavergraszaad! in Engeland invoerden. De Hollandsche Mei- of grasboter noemt hij „beroemd", terwijl de Hollandsche kaas als „uitste kend" wordt betiteld. „Zij wordt niet ge maakt van de melk van morriën, zooals sommigen beweren, maar van koemelk!" De Hollandsche kaas wordt in verschil lende. soorten gemaakt, waarvan de Edammer en de Stolk de beste zijn. Ver der is er nog de groene schapenkaas van 'sGravesand, Tessel en Grind", (mis schien wel gruis Friosch voor Gronin gen). Do methode, die bij do schapenfok kerij werd toegepast, prijst hij zeer en beveelt de manier aan, om de1 schapen ïn overdekte loodsen op stallen te houden. Van de Hollandsche schapen wordt ge zegd, dat zij in den regel twee a drie lam meren hadden. Hij beveelt ook de Hollandsche metho de aan, pm het graan in magazijnen te bewaren (iets, dat echter reeds Jozef aan de Egyptenaren leerde). Daardoor kwam in Nederland zelden of nooit hongers nood voor, hoewel het land zelf weinig ,of geen koren voortbracht. Hoe de Hollan ders het graan zóó fijn konden malen, be hoort bij de zaken, die hip niet begreep. Wat de tuinproducten betreft, merkt sir Weston op, dat de Hollanders zelfs de koninklijke tafel in Engeland van groepten voorzagen. „De groentenkwee- korij staat in Holland reeds op een hoog peil, terwijl zij: in Engeland nog zoo goed als niet gevonden wordt." De Hollandsche methode, om jaarlijks den grond om te spitten, wilde men in Engeland niet in voeren, daar men bevreesd was, er den grond door te bederven! De schrijver van de „Discours" maakt ook eenige opmerkingen over verschil lende industrieën in Holland, o.a. over de papier- en de linnenfabricatie, do touwslagerijen, enz. Hollanders voerden in Engeland een dik sterk papier in, dat als „Dutch paper" bekend was, en ook een sterk bruin papier, dat veel door de kruideniers werd gebruikt. Fijn linnen touwwerk en lijm kwamen eveneens uit Holland. Men vervaardigde lijm van de schelpen van mosselen en oeste-rs. Voor het midden der 17e eeuw zonden de En- gelschen hun wol naar Antwerpen, om bewerkt te worden, de .wol ging echter van daar dikwerf naar Holland. Resumeerende kwam de schrijver tot de conclusie, dat de Zeven Provinciën ten voorbeeld gesteld konden worden aan de kooplieden, de industrieelem en de boeren van Groot-Brittannië. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. Boor Bi- en W- worden tea* goedkeuring aangeboden de rekeningen over 1926 van het Burg. Armbestuur, sluitende met een goed slot van f234.67, na verantwoor ding in ontvangst van een subsidie van de gemeente groot f 41.400; Van de Zeeman®, en Visschorsboiurs met een goed slot van f 2366-61; van heit Gasthuis met een goed slot van f 22.46, en eien subsidie van da gemeente groot f 63.400; van de1 Ge zondheidscommissie met een gcied slot van f26.19 cn een bijdrage van de geL meent© ad f670; van den Vee. en Vleeschkeuringsdienst met een eindcijfer van f16.18110 en een winstuitkering aa|n de betrokken gemeente van f 1631-06; van het burger weeshui? met een goed slot van 13601-94 en een bijt- drage van de gemeente ad f6180; van het havenbedrijf met een eindcijfer van 157-631-34, w.o'. een uitkeiefimg aan het Reservefonds van f 8899-98 en van het reservefonds met een batig' saldo: van 128.814.04; van de Groenten- en Fruit veiling met een eind-cijfer van f 15-520.97, en een bijdrage van de gemeente tot dek. king van het tekort van f5610 77; van het bad-bedrijf met een eindcijfer van f12.807 94, w.o. een uittering aan het vernieu wings- cn reservefonds van f 2268.90 endo rekening van dit fonds met een bsjti'g saldo van f3106-99- Tcir vGorloopigo vaststelling wordt aan geboden de rekening van hot Grondbedrijf ovcir 1926- De gewone dienst sluit met een nadeeüig saldo van f 9024-29, welk bedrag is overgebracht naar den kapitalal. dienst- Op den geiwonen dienst is in uit gaaf gebracht een bedrag grootTE 17.391.45 zijnde de terugbetaling aan de gemeente van aflossingen der ten laste van het Grondbedrijf overgeschreven gemeentelijke schuld. De kapitaahlienst sluit in ont', vang en uitgaaf met een bedrag van 167.134 07- na verantwoording in uitgaaf van hef saldo van den gewonen dienst, groot f 9024-28 en van1 een bedrag van f38.395.51, als uitkeering aain heit reservel- fonds c.n na verantwoording in ontvangst van een bijdrage der gemeente tot dekking van hot tekort groot f 2-453 07- Voor delr verkoop van gesteriliseerd vleesch in het verkooplokaal aan het Bo- terplein wordt door B- cn W- het volgende tarief voorgesteld: voor den verkoop van het vlotseh van een stier, os, koe, vaars, pink of een eenhoevig dier^ ouder dan| één jaar; voor da eerste 2 etmalen totaal f5 en verder f2.50 voor een etmaal of gedeelte daarvan; voor het vleesch. van andere dieren, resp. f2 en f 1.50 en voor vleesch of vet per 10 k.g. fO-35- Ter voorloiopige vaststelling wordt aan geboden dei rekening van het Woningbei drijf over 1926, sluitende! met een eind» cijfer van f28.569.53, na verantwoording van oen bijdraigei der gemeente tot dek», king van het tekort van f 1509-67- Het tekort is ontstaan door hot aansluiten,1 van vele oudo gemeentegebouwen aan de rioloering, omdat dö gemeente opk pan taculieren aanschrijft dit tei doen, verder waren de onderhoudskosten van vele ge bouwen door schilderwerk binnenshuis hooiger 'dan waarop was geraaimd- 'Ten slotte wordt doior B- en W- voorge steld aan N. Cysouw te Oost- en West- Souburg en andere aanpalende landgabru?- kers f 60 te vergoeden voor de verbetering van een deel van den Vi'soweg, welke aanvankelijk wel van dein ligger is afge voerd, maar daarop weer zal terugkeeren, waardoor de gemeente weer mede-onder houdsplichtige zal worden- Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 9 Aug. j.L, waarbij B. J. N. S. 35 j., be drijfsleider te Vlissingen, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduiste1- ring. „Oude rotte n". Van de rijwiel- dieven, die Dinsdag voor de Vacantieka- mer der Rechtbank te Amsterdam te recht stonden, waren er twee, die zonder aarzielen toegaven „oude rotten" op crimi neel gebied te zijn. Ontkennen viel dan ook moeilijk. Het strafblad van den een, een 31-jarig persoon, .vermeldt negen von nissen; dat van den 35-jarigen verdachte bevat zes vonnissen, waarvan de straffen van drie tot anderhalf jaar varieeren! Rechercheurs hadden hen op 16 Juli 1.1. gevolgd en zij hadden toen waargenomen dat no. 1 uit het trapportaal van een per ceel aan den N.Z. Voorburgwal een fiets wegnam en dat no. 2 het gestolen rijwiel van no. 1 overnam en wegbracht. De tenlastegelegdc diefstal en heling werd grif bekend. Slechts over één punt bestond geschil. De bestolene verklaarde, dat lrij het rijwiel maar vijf minuten onbeheerd had laten staan. No. 1: Weet u zeker, dat het rijwiel maar vijf minuten onbeheerd gestaan heeft:? Getuige: Ja, niet meer dan rijf minu ten No. 1. Het zullen er wel vijftien geweest zijn! President mr Tlrüne: 't Doet er eigenlijk weinig toe. 't Is misschien alleen voor de techniek van rijwieldiefstal van ge wicht hoelang een rijwiel onbeheerd slaat. No. 1: Een rijwiel moet heelemaal niet onbeheerd staan! Als er geen rijwielen onbeheerd stonden, dan zouden wij hier nooit voor zwijntjes jagen gestaan hebben. President: Een mooie opvatting! U zal moeten leeren, dal u van de rijwielen moet afblijven, ook al staan ze onbeheerd! Het O. M. was van meening, dat de rechercheurs) een goeden slag sloegen toen zij deze „oude rotten" arresteerden en eischte tegen ieder één jaar gevangenis straf. No. 1 zei niet veel toen hij dezen eisch hoorde. No. 2 ecliter betoogde plat het juist voor „oude rotten" een zeer moeilijke zaak is om in de maatschappij te kun nen bestaan. ,,'t Is, zoo ging hij voort, voor een net mensch al moeilijk, maar voor een „oude rot" is het nog. moeilijker! Wij hebben, zei hij verder, een tijdje steun gehad van het Burgerlijk Armbestuur, d.w.z. wij wer den aangebracht bij het Leger des IJeils. Wij kregen onderdak en eten, maar kregen niets in handen. Geen dubbeltje om je te scheren, niets voor tabak! Wat maken ze op die manier van je? Waarom heb ik voor den steun bedankt? Het stelsel is zoo, dat er bij geschooid moet worden, omdat de menschen anders niet kunnen bestaan. Schooien kan ik echter niet en vragen ook niet. Het is een zeer moei lijke tijd voor een „oude rot"! Na dit betoog bepaalde de Rechtbank de uitspraak op 30 Augustus a.s. Zijn stiefvader gedood. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de 20-jarige koperslager en loodgieter H. te Roermond, beschuldigd op 25 April te Roermond zijn stiefvader IJ. H. Leijendekkers met een mes de halsslagader te hebben doorgesneden, ten gevolge waarvan L. is o,verleden. De stiefvader had zich boos gemaakt omdat een der kinderen huilde. Hij greep een koffiepot en slingerde die naai- ver dachte, terwijl hij naar hem toe kwaM. Verdachte, die zijn leven in gévaar zag, greep een mes en sloeg daarmee rechts en links, waarhij hij zijn stiefvader trof. De getuigenverklaringen waren voor den verslagene niet gunstig. De weduwe en de meeste kinderen verklaarden, dat de man driftig was en niets van de kinderen kon verdragen. Ze waren bang voor hem en liepen het huis uit als er ruzie,was. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis der Roermondsche rechtbank, dia vend. tot 6 maanden heeft veroordeeld. Do verdediger pleitte op grond van nood weer ontslag van rechtsvervolging, subs, een voorwaardelijke veroordeeling. Uit spraak 29 dezer. Het sc h ietter rein te Hars- k a m p. Voor het kantongerecht te Wage- ningen is behandeld de zaak tegen een ar beider te Ede, die met zijn rijwiel had ge reden over de wegen in het schictterrein te Harscamp, toen dit terrein verboden was, blijkens de uilgehangen roode kor ven, roode vlaggen en borden met verbo den toegang. Verdachte, die was aangehouden door een sei-geant der militaire politie, werd verdedigd door mr A. van der Deure te Bennekom. Volgens pl. treedt de nieuwe kampcommandant zeer willekeurig op. In 't geheel zijn er reeds pl.m. vijftig pi'oces- senverbaal opgemaakt en de stroom houdt nog steeds aan. Er is te Harscamp een soort comité van verweer gesticht, dat zich pl. tot raadsman heeft gekozen. Spr. wijst op de contracten tusschen het Rijk en de eigenaars der gronden geslo ten, en de rechten die deze inhouden. Volgens de contraeten heeft men vrijen toegang tot de schietterreinen, hetzij als vruchtgebruiker, heizij om de openbare wegen te benutten als er geen schietoefe ningen worden gehouden. Vóór den aan vang eener schietoefening moet tijdig wor den gewaarschuwd; er na dienen de waar- sclniwiugsteekenen dienzelfden dag weder ten spoedigste te worden verwijderd. Een kwart eeuw lang is er geen reden tot wrij ving geweest, doch de nieuwe kampcom mandant maakt de menschen het leven zuur. Dagen lang als er niet geschoten wordt, belet hij hun werk te verrichten. Bovendien zijn B. en W. van Ede in de nieuwe methode van waarschuwen niet gekend en is daarom de regeling onwettig. Het 0. M. verklaarde na het pleidooi geenszins van de schuld van verdachte overtuigd te zijn en wilde ook den Com mandant van de Harscamp hooren, waar om de verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot 7 October. Getrounvti i JACOB VIS Cz. C. W. HONIG. Zaandijk, 18 Aug. 1927. Eenige en algemeene kenni geving. >j vti '-SÖ sa "SJI cïamts&i Op 20 Augustus a.s. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd jg en Grootvader, B. VAN DE REEPE Az., J jj£ zijn 90sten Geboortedag te JU herdenken. Zijne dankbare Kinderen, g Behuwd en Kleinkinderen, p a Heinkenszand, Aug 1927. ia»)®*! Op Maandag 22 Augustus hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, SIMON MEIJERS en NEELTJE ADRIAANSE, hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen met Zijn gunst b'ijve om ringen is de wensch van Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Serooskerke, Aug 1927. j| I Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, onze innig geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd Groot en Overgrootvader, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Uit aller naam, Wed. Iz. GELDOF— Van Keulen Grijpskerke, 17 Aug, 1927. VOOR DEELNAME PUZZLE SLECHTS NOODIG 5 DUIFMERKEN VAN ZEEPPOEDER-VETLOOGMEEL EN 10 DUIFZEEPMERKEN INLEVERING UITERLUK 1 SEPTEMBER 1927 AFDRUKKEN PUZZLE GRATIS OP AANVRAGE VHCHR PLEINCS V .DEN OOLOER S? pijnlijke, jeukende ij of bloedende, ge- Si nezen door ÉÉN pot GEBUCO'S AAMBEIENZAU FL 1.40 per pot o a. bij A. C v. d REST, Lange Kerkstr. 42, Goes; SCHULTE THIEME, Lange Delft 94, Middel 'burgA. BENIEST, Lepelstr. 8 13, Vlissingen. FORD-SEDAN. 2 deuren in schitte renden staat niet beste banden, garu itie, f 725. FORD-SEDAN, 4 deuren, als nieuw, met Lincoln schokbrekers ext a zij lampen, zoeklicht, auto mati.sche rmtenwasscher Heeft gekost f2600.nu f875 FORD, één ton truc splinternieuwe motor van 3 dagen oud, met zeldzaam sterke laadbak, zeld zaam goedkoop, f775. Onderricht gratis. Pi-eefril toegestaan. De Notans Mr. JAN LOEFFzal Dinsdag SO Augustas 19?.?, des nam. om 2 uur, te Westkapelle, in het opembs&sr waarin „Vergunning wordt uitge oefend, met 2 Woonhuizen, Keuken, Batkeet Stalling en verderen Opstal, Erf en Tuin te Westkapelle, tegen over het Gemeentehuis aan de Zuid- straat ea de Monnikenstraat, wijk A nr. 146 en wijk B nr. 27, groot 0.10.75 HA (82 r.). Te aanv. 1 December 1927, het Woonhuis B 27 den 1 iMei 1928, met eene huur vac f 1.per week. De kooper neemt de Herberg in boedel over. Veilingsbiljetten en inlichtingen geeft de Notaris te Koudekerke. OP des morgens te 10 uur (N. Tte Heinkenszand, in het Koffiehuis van dhr. M Geus, ten overstaan van den Notaris PILAAR te Goes, van de bestaande uit: Woonhuis, Schuren, Erf, Tuin, Boom gaard, Bouw- en Weilanden en Dijk, in de gemeenten Heinkenszand, 's Heer Abtskerke en 's Heer Arends- kerke, samen groot 47 HA 02 A. 52 c.A. Te veilen in perceelen en com binatiën, doch niet in massa. Veilmgsboebjes met kaart te bekomen ten kantore van den j Notaris. De Notaris J. K. C. MATTHIJS te Kortgene, is voornemens op Woensdag 24 Augustus 1927, des avonds 6 uur (zomertijd) in het Café „Het Wapen van Kats" te Kats voor den heer M. WISKERKE, in het openbaar te werkoogeni A. Een Woon-Winkelhuis, LaniS- bouwschuur, Koemelker-ij Erf en Hovenicring te Kats, op het dorp, aan de Z.W. zijde der Voor straat. Te aanvaarden uiterlijk 1 October 1927. B. 2 79 4tl H.ft. of 6 Qc.ni» 211 Roeden Douwland, onder Kats en Colijnsplaat, in den Oud Noordbeve landpolder aan den Groenenweg Te aanvaarden roovea ooget 1927. A. en B. te veilen in 9 perceelen en gecombineerd. Te bezichtigende gebouwen en hovenieriog Donderdag 18 en Vrij dag 19 Augustus 1927 van 35 uur (zomertijd!, en het bouwland eiken werkdag. Notitiëa verkrijgbaar bij den ver- kooper, in gemeid café en bij den Notaris. Gevraagd boven 21 jaar. Loon f25 per maand. Liefst uit den boerenstand. Brieven letter G boekh. DHU1J, M'burg. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal des voorin, om 9 uur te Koudekerke, op de Hofstede „Moesbosch", ten verzoeke van den heer 1AC0BUS BOONE, in het Zwart Merriepaard, oud 6 jaar (Klepper); zwart Merriepaard, oud 10 jaargrijs Merriepaard, oud 12 jaarvosbles Merriepaard, oud 14 jaar; vos Merriepaard, oud 8 jaar; vos Merriepaard, oud 3 jaar bruin Merriepaard, oud 1 jaar; vos Mer riepaard, oud 1 jaar 14 beste Melkkoeien, 14 Kalf vaarzen, één 2'/2 jarige Vaars, 13 il/2 jarige Vaarzen Varkens, Kippen en HaneD, Een den, Ganzen, Hond met Hok 3 Menwagens met toebehooren, Veerwagen, Gier- of Waterwagen (als nieuw), Driewielskar, Melkkar, Maaimachi ne (Albion H.R 2), Hooi- schudder, Hooihark, Rolwagen, Rechtstroo Dorschmachine, 2-paards Ros (Lanz), Koppelstangen, Hoek- omzetter, 17 Eggen, Kettingeg, 3 Koksploegen, 2 Wielploegen, Aard- appelploeg (als nieuw), Cultivator, 2 Veldsleden, Arreslee, 2 Blokken (één tweedeelig), Mol bord, Sleep- deur, Kort- en Langtouwen, Schij ven, Kouters, Mestiuleggers, Krui wagens, Kortmolen, Mangelmolen, Windmolen, Builkist, Meelkist, Kunstmoeder, Handwiedmachine, Geeselstoel met Steen, Vleeschblok, Spekstanderd, Slijpsteen, Wagen- lichter, Schalen, Balans en Gewich ten, Bascule met Gewichten, Ma ten, Waterbakken, Rieken, Vor ken, Zeisen, Repen en Blokken, Pongers, Mestputplanken, Melk- planken, Zeil. Ladders, Trap, Paar- debocht, Aardappel- en andere zakken, Graanzakken, Aardappel- ziften, Graanziften, Manden, Klaver- ruiters, Mutserds, Horden enStaken, Brandhout, Kanthooi en Stroo Handgert edschap, w. o. Kasten, Tafels, Franklin kachel, Bedden, Baktrog, enz. Berging voor fietsen, geen stalling, geen muziek. De Notaris J. K. C. MATTHIJS te Kortgene, is voornemens op Vrijdag 26 Augustus 1927, des avonds 7 uur (zomertijd) in het hotel „Zyelandta" te Colijnspiaaf, voor de Erven ven de Wed. L. VAK SPLUNTER—Van der Zwart, in het openbaar te verkoopem 2 70 30 H.A. of 6 6em. 145 Roeder te Colijnsplaat, in den Oud-Noord- bevelandpolder, nabij den Groenen weg. Te aanvaarden rooven oogst 1928, Te veilen in 7 perceelen en ge combineerd. Notitiën verkrijgbaar in gemeld I hotel en bij den Notaris. I «oor 7 jaar: gelegen voren aan den Pekeling- schen weg, op 't gebruik na het rooven van den oogst. Briefjes in te zenden tot en met 27 Augustus te Grijpskerke A No. 61 (dorp). wassende in den boomgaard b} W. F. VAN GORSEL te Rilland Bath, alwaar dagelijks inlichtingen bekomen zijn. Inschrijvingsbiljetten moeten z# ingeleverd uiterlijk Woensdag Augustus 6 uur (N. T.) keur uit. P. JANSE, Oost- en West J Souburg. 4 peraaona. C. VERHAGE, Hoedekenskera

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 4