No. 270 Donderdag 18 Augustus 1927 4le Jaargang I BANK VOC )R ZEELAND I 86 olevei PÈ 9 8epi ssilo's lol 5 per jaar. 08 kinderen van Best Hese! iioiienland. FEUILLETON. Directeur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.0t Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting Rood of geen brood. Wij hebben gisteren via cle „Gelderlan der" een en ander meegedeeld omtrent de wijze waarop de socialistische vakorgani saties in Antwerpen optreden. Een arbeider, werkzaam bij de lossing- van een schip, werd eenvoudig voor de keus gesteld zich bij een socialistische vakvereeniging aan te sluiten of uit het werk gestooten te worden. En toen de man weigerde naar de pijpen der roode heeren te dansen, werd het werk stilgelegd tot de onwillige arbeider was verwijderd. Een treurig feit. Nu zal men misschien zeggen dat der gelijke geloofsvervolging, ze mag- dan in België voorkomen, hier onbekend is en dat dergelijke schandelijke broodroof in ons land niet voorkomt. Dit is echter niet juist. Ook te Rotterdam hebben zich indertijd soortgelijke feiten voorgedaan en wat meer zegt, het socialistische hoofdorgaan dat op deze kwestie de aandacht vestigt, heeft daarvoor geen woord van afkeuring. Integendeel. Met instemming wordt uit een Gentsch blad aangehaald, dat wat thans te Antwerpen gebeurde ook in Roomsehe streken in België plaats vond, zoodat de weeklachten van de christenen niet den niinsten indruk behoeven te ma ken. Hier wordt dus deze broodroof, nu eens niet, zooals dan te Gent gebeurd zou zijn door een lid van het gehate patroonsgilde, maar van arbeiders op collega's in be scherming genomen. Het is goed dat aan deze dingen de noo- dige aandacht wordt geschonken. Immers, terwijl men steeds den mond vol heeft over v r ij h e i d, deinst men voor den schandelijksten dwang en voor ge loofsvervolging in optima forma, niet te rug. Men betoogt voortdurend dat de begin selen buiten beschouwing moeten blijven, dat het in den socialen strijd alleen gaat om belangen en tegelijkertijd worden de menschen geprest, op straffe van werk loosheid, hun beginsel te verloochenen. Men roept om ontwapening en tegelij kertijd predikt men het evangelie van den haat, niet alleen tegen de „kapitalisten", maar ook tegen de kameraden die den moed hebben naar hun eigen overtuiging te handelen en die weigeren het roode vaandel te volgen. Wat daar te Antwerpen gebeurde en door „Het Volk" wordt goedgepraat is ook voor ons land van belang. Er blijkt toch weer opnieuw uit, dat de S. D. A. P. niet alleen den klassenstrijd predikt, maar dat zij ook en niet in de laatste plaats een beginselstrijd voert, en dat zij voor de bereiking van haar doel voor de meest verachtelijke middelen niet terugdeinst. Blijkens mededeelingen in de socialisti sche pers ?al in 't bijzonder Zeeland en de Zeeuwsche arbeiders door de S. D. A. P. worden bewerkt. Een uiterste poging zal worden gedaan om ook de christelijke arbeiders te lokken achter het roode vaandel. Welnu, onze arbeiders weten nu wat hun te wachten staat indien ze luisteren naar „den voog'laar op bedriegen uit (die) de vogels lokt met zoet gefluit". Bolschewistisehe propaganda in Amerika. Geruimen tijd reeds voert de communis tische internationale ook actie in de Ver- Naar het Engelsch. 37.) o „Wij zijn uit de gevangenis bevrijd, opdat wij tot het volk zouden spreken van Hem, die in staat is, hen van hun zonden te verlossen," antwoordde Johan nes- Toen gleed ook over zijn gelaat een glimlach, doch het was als de glim lach van een engel, aan wien de onster felijke Vorst een hemelsche gave had toe gereikt. „De dienaar is niet meer data zijn Heer," zeide hij, „en indien wij met Hem lijden, zullen wijl ook mat Hem re- geeren; Hij is heengegaan om een plaats voor ons te bereiden, opdat, waar Hiji is, wij ook zullen zijn." Daarop verhief Annas zich toornig van zijn zetel. „Laat hetgeen ge uit onze handen ontvangen hebt, u een les zijn, om er u aan te herinneren, dat het u Ver. boden is, den naam van den gekruisigden Galileër in Jeruzalem uit te spreken. Ver dere ongehoorzaamheid zal gefetraft wor den op een wijzei, waarbij dit vergeleken niets is." Zij dan gingen henen van het aangezicht des Raads, verblijd zijnde dat zij waren eenigde Staten. De affaire Sacco-Vanzelti s bood haar slechts de gelegenheid, die be drijvigheid meer openlijk te toonen. De regeering heeft echter harerzijds uit gebreide maatregelen getroffen, om het bolsc'hewisme te keeren. De roode propagandisten wijden, even als in Frankrijk en elders, ook hier een goed deel van hun zorgen aan het leger. De autoriteiten vonden bij een daar gehou den enquête voorraden propaganda-lec- tuur van een zelfde strekking als de in de Fransche kazernes gevonden sovjetblaad jes. De „Daily Worker" heeft het zelfs aangedurfd naar het voorbeeld van de Fransche „Humanité" oproepen te publi- ceeren, waarin de soldaten worden opge hitst tot verzet en opstand. Naar thans gemeld wordt zijn de zes voornaamste redacteurs van bedoeld or gaan in hechtenis genomen. Zij zullen zich voor het gerechtshof te New-York te verantwoorden hebben en kunnen, volgens de wetten van den staat, tot gevangenis straffen en zelfs tot dwangarbeid veroor deeld worden. Onrust in Roemenië. In de kazerne te Galatz is Dinsdag een munitiedepot in de lucht gevlogen. Won der hoven wonder zijn er geen dooden te betreuren, alleen zijn een officier en een soldaat zwaar gewond. Men vermoedt dat de ontploffing aan een misdaad is te wij ten. 's Avonds om 9 uur was het plein voor de kazerne het toonee! van een raadselachtige gebeurtenis. Twee ruiters naderden het depot en schoten vijf maal op de wacht. Toen er alarm werd gebla zen, verdwenen de ruiters in razend ga- lop'. Hoewel langs den geheelen weg een strenge controle werd uitgeoefend, kon den ze niet meer worden gevonden. De ongerustheid over het gebeurde is groot, temeer omdat eenige dagen geleden in Bessarabië een geheime organisatie is ontdekt, die, voor zoover op htet oogenblik is vastgesteld, spionage ten bate van Rus land pleegde. Er zijn gisteren tal van arrestaties uitgevoerd. Onder de gearres teerden zijn ook bekende personen uit de eersite kringen van het publieke en politie ke leven. Meer dan 1.600.000 slachtoffers van het Bolsjewisme. In de Russiscli-orthodoxe Verlossers- kerk de grootste Russische kerk in New-York werd onlangs een kapel ingewijd, welke toegewijd is aan „dien rouw van Rusland". Op> de wanden van deze kapel werden opschriften aangebracht, waarondel' men o.a. een getallenstaat vindt van de aan het bolsjewisme ten offer gevallen Russen. 'Volgens deze op gaaf werden door het bolsjewisme ver moord De Czarenfamilie, 31 bisschoppen, 1560 geestelijken, 34.585 leeraren en artsen, 16.367 studenten en professoren, 79.900 ambtenaren, 65.890 edelen, 56.340 offi cieren, 196.000 arbeiders, 268.000 solda ten en matrozen en 890.000 boeren. De vele slachtoffers, die onder den boe renstand te betreuren zijn, zijn toe te schrijven aan de langdurige en uiterst bloedige gevechten, welke geleverd wer den tusschen de roode troepen en de hun eigendom 'verdedigende dorpsinwo ners. Be Italiaansche luchtvloot. Op het oogenblik wordt in Italiaansche luchtvaartkringen propaganda gemaakt voor de versterking van de Italiaansche luchtvloot. Het voorstel is gedaan, dat iedere provincie voor haar rekening een waardig geacht geweest, om £ijns naams wil smaadheid te lijden- En zij! hielden niet op, alle dagen in den tempte! en bij de huizen te lceren en Jezus Christus te verkondigen. HOOFDSTUK XIX- In de schaduw van den muur- „Dus gaat ge hedenmorgen niet met mij mee?" „Neen; ik moet leieiren spinnen. Die moei. der van Jezus zal het mij leerein; daar na zal ik een tunica voor je maken- Nu kunt ge eens begrijpen, wat een heerlijlc. heid het is, te kunnen zien." Anat zag naar haar kleine handjes, welke ziji op haar schoot had saamgevouwen. „Deze hier," vervolgde zij, dei smalle bruine vint gers uitspreidende, „zijn tot nu toe zoia lui geweest als dei banden van een prin. seis; doch onze vrouwe Maria zeigt, dat ze veel nog moefan loeren, om Hem te dié. nen, die mij genezen heeft," Sfcth staarde met verdrietigen blik het opgewonden gezichtje aan- „Dus .zullen j wij niet meer samen womein zooals te vo- j ren- Heb je de woestijn vergeten?" „Ik heb niets vergeten: maar ik wilde 5 liever hier blijven." „En do dromedaris?" vliegtuig zal laten bouwen. De benocdigde bedragen moeten door openbare inschrij ving worden bijeengebracht. De uitslag daarvan zal op 4 November aan minis ter-president Mussolini worden meege deeld. De branden aan de Rivièra. Naar de Fransche bladen melden, ne men de boschbranden in het Zuiden van Frankrijk steeds groo Leren omvang aan. Een krachtige Zuid-Westen wind wak kert het vuur geweldig aan. Ook op het eiland Corsica woeden boschbranden, waardoor verschillende plaatsen worden bedreigd. In de nabijheid van Nizzn zijn de olij- venplantages en de jasmijn- en mimosa culturen door de vlammen verwoest. Ook ten Zuid-Westen van Nizza breidt het vuur zich uit. Bij Avignon moet een woud grootendeels door birand zijn vernield. Tntusschen rijst het vermoeden, dat aan de Fransche Rivièra. brandstichters aan het werk zijn. Een veldwachter li-apporteer de Maandag j.l. een groep van drie vrou wen en een man doende te hebbein ge zien, toen zij daar struikgewas in birand staken. De veldwachter maakte alarm, waarop 'de brandstichters in een auto ijlings de vlucht namen. De Fransche bladen wijzen er nog op, dat de branden op1 verschillende plaatsen tegelijk zijn uitgebroken en dat een aan tal telefoon- en telegraaflijnen is doorge sneden. Het Duitsch—Fransche handelsverdrag. Omtrent het gisteren gesloten Franschl Duitsche handelsverdrag wordt geroeid: Over de bepalingen die den uitvoer van weeldeartikelen, fayence, porcelein, chemische en electroteohnisch© artikelen, machines enz. regelen, is men in Duitschi- lanid zeer tevreden. Daarentegten is men niiot tevreden over de uitvoerbepalingen nopen ssjpteelgoederen. Beperkt is slechts de uitvoer van Fransche wijnen naar Duitschland en wel tot 360-000 dubbele centenaars per jaar. Frankrijk is Duitschland tegemoet geko. men wat betreft den uitvoer uit Duitsch land van producten van den landbouw, de textielnijverheid, dei autodnidustrie, en parfums- Duitschers hebben, bet recht zich in Frankrijk ein in de Franschei koloniën te vestigen, met uitzondering van Indochina en Marokko. Duitschlandmaig consulaten instellen, in alle plaatsen waar ook andere naties consulaten mogen hebben- De strijd in China. De laatste berichten uit China melden, dat Nanking Woensdag door de troepen van het Noorden is gebombardeerd. De Britsche onderdanen werden op twee En- gelsc'he torpedojagers in veiligheid ge bracht. Poekou, dat tegenover Nanking ligt, is door de troepen van het Noorden ver overd. De troepen van de nationale regee ring van Nanking zijn in de richting van Sjanghai gevlucht. Te Sjanghai is het tot een ernstig Britsch-Chineesch incident gekomen. Een Britsch militair vliegtuig had Dinsdag buiten het gebied der internationale ne derzetting op Chineeschen bodem een noodlanding moeten doen. Het Britsche verzoek om teruggave van het vliegtuig werd door den kommissaris van Buiten- landsche Zaken van Sjanghai afgewezen. De hoogste aanwezige kommandant van de Britsche strijdkrachten, generaal Du- can, heeft daarop aan den kommissaris doen weten, dat hij voor liet geval de ma chine vóór Woensdag 11 uur niet zou zijn „Dien moet je zoeken. Ik wilde hem niet in de handen van den vreemdeling: achterlaten. De beheerscher van cle woes, tijm heeft recht, dat hijl het dier uit je han den opeischt." De knaap wendde zich van haar af. „Het zij zoo", riep hiji driftig uit. „Totdat ik hem gevonden lieib, zul je mijn aangeu zicht niet meer aanschouwen; het kan zijn nooit meer; wat dan noig-.-." v „Seth, Seth! Blijf nog hier! Verlaat mij! zoo niet." Doch hij was reeds heengegaan, zonder zijn hoofd om te wenden- „Hoe kan ik het dier vinden?" mompel de hij knorrig, terwijl hij doelloos het la byrinth van nauwe straten doorkruiste- „Ik heb overal naar den, man Reistas gevraagd niemand kent hem; wat den witten dromedaris betreft, de menschen zien mij aan, alsof ik van mijn zinnen beroofd ben, als ik er van spreek. Indien ik nu in Egypte was, zou ik een offerande aan Ptah Ilotep brengen, of een gpirlaude aan den tempel van da heilige hoeken; dan zou ik wijisheid ontvangen. Indien ik tot de goden van dit land bid, zullen zij zich niet om mij bekommeren, die hier een vreemde ben." Terwijl hij! zich' in deze gedachten verdiepte, wierp! cte knaap zich in de schaduw van een grootei poort neer, terwijl zijta oogen eenïge mus1- scheli nastaarden; hun gesjilp en gepiep Kantoor JSrcote Markt 21. SOES Telefoon 74 (2 lijnen) uitgeleverd, de noodige maatregelen zou nemen. Daar aan deze insirukties niet is voldaan, heeft de Engelsche kommandant de spoorbaan Sjangkai-Kioetsjou-Ningpo afgezet. Bovendien is het Engelsche leger korps te Sjanghai opnieuw gemobiliseerd. De verdedigingslinie langs de internatio nale kolonie is intussclien weer bezet. Korte berichten. Naar uit Brisbane in Queensland (Australië) wordt gemeld, heeft eeni bomontploffing daar de kantoren van de koloniale recherche-afcleeling! ver nield. Men nciemt aan dat het de bedoeling is geweest, de dossiers, op strafzaken! betrekking hebbende, te vernietigen. Di o kabinetscrisis in' GrieL kenland is opgelost- Zaïmis zal eteni nieuw coalitiekabinet vormein, waarin alle païtij'. hoofden worden opgenomen, met uitzon dering van die van dei volkspartij!- In verscheidene streken van België hebben Maandag, zware on we de rs gewoed: In de Condrox, provincie Namen, is vooral het dorp' Seny fel geteisterd. Vijf tien daken zijn totaal weggerukt- In boom gaarden en bosschein zijn honderden hoo rnen ontworteld- Tb 'Esneux liepen ver scheidene huizen onder water; in de Kerm. petal zijn een paar boerderijten door den! bliksem getroffen en afgebrand. Feille hagelslag heeft Dinsdag in het Moezeldal een deel van den wijn. oogst vernield. Vier onbekende daders overvielen een baanwachter op de lijn Sofiaf-Varna, boeiden hem en trachtten toen door sig- nalen den sneltrein SofiaVarna tot staan te brengen. Men vermoedt, dat men met een misdadigers ben de tei doen heeft, die. de reizigers van den sneltrein wilden berooven. Heit stadion van Wembley is voor 150.000 verkocht aan een syndicaat, dat er een baan voor windhonden die er wedren nen a c, h t e r e n m e c ha - nische haas zullen houden, wil inrich ten. De laatste maanden is dit in heel Engeland een zeer geliefde sport. Een bericht uit Innsbrück meldt, dat .hij schietoefeningen van eeni Ita- liaanscli artillerieregiment in 'de omgeving van Franzenfeste, drie kanonniers, die oud Oostenrijksoh geschut wilden afvaren, wer den gedood. Gistermiddag heeft in een machine fabriek te Darmstadt een ernstige1 k e - telontploffing plaats gehad. Het dak van de fabriek werd weggeslagen, stoenen en balken vlogen meer dan 100 Meter ver door de lucht. De machinist werd ernstig gewond en overleed spoedig na aankomst in, liet ziekenhuis. Er zijn ver scheidene gewonden. Een hevige ontploffing, heeft kort na middernacht een wijk van de stad Peoria (Illinois) in opschudding: ge bracht. De bewoners werden uit hun bied- dien geslingerd; de ruiten vlogen in stuk ken. De oorzaak der ontploffing is nog bracht hem den dag weeir in herinnering, toen hij wanhopig bij de bewusteloioze ge stalte van Anat was neergeknield. ,,Ei' is j een God, die mij hoort, overal," zeide hij! halfluid. „Want Hij hoorde en antwoordde den man, die Anat, genas; maar heit is ook iets van groote befaekenis, om blind. iheid te geniezen. Ik durf Hem niet vrat- gen, om mij te helpen, het lastdier te vin den. Zouden' er geien kleinere goden be staan, dia zich om zulke kleinig,heiden be kommeren. „Niet één muschkein zal op- aarde vallen zander uwen Vader". Waar had hij deze woorden! gehoord? Johannes had ze uitgesproken na del gieeseling voor den Biaad. „Dat beduidt zijn Vader, niet den mijnen," vervolgde hij! nadenkend, „ik hen geen Jood. Toch zijn daze musschen ook in Egypte; indien ik tot dezen God bid, zal Hij mij toch niet dooden, denk ik. Ik wil het beproeven, wat er van komt- „God van dit land, Jezus, indien dat Uw naam isIk ben, zooals Gij! ziet, eeln EgYPL temaar, en ik weet niet, welke offerande U 'gevallig is; en .indien ik het wist, zou ik hc-it U toch niet kunnen aanbieden, want ik hen armer dan gindsche muscb. Toch, indien het waar is, dat Gij U om dezulken bekommert, help mijt dan ook, bid ik U, om den witten dromedaris te vinden, welke te recht uit mijne handen' wordt opgeëischt door dén beheerscher niet bekend. De politie zoekt verhand tus schen dezen aanslag en de jongste ar beidersonlusten. De Leeuw, gemeente-secretaris van Dewetsdorp (Z.-Afri.) is ter dood ver- o orde e ld in verband met de ontploffing in April van dit jaar van een petroleum- verlichtingsinslallatie, waardoor het ge meentehuis in de lucht vloog. Tengevolge van de ontploffing werden drie ambtenaren gedood, die een onderzoek instelden naar De Leeuws boeken, die niet in orde zou den zijn geweest. Minister Kan te Brussel. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr 'J. B. Kan, bracht gisteren Woensdag, een bezoek aan het Holland- huis te Brussel, waarbij hij onder meer den officioelen stand van den Nederland- schen landbouw in oogenschouw nam. Minister Kan ontmoette er zijn Belgi schen collega, den minister van landbouw; en openbare werken mr Henri Baels. Bei den confereerden langdurig over land bouw-, tuinbouw- en veehandelsaangele genheden, die Nederland en België teza men betreffen. Ook do kwestie van de Belgische maatregelen betreffende de be strijding van tuberculose bij hoornvee, wel ke eveneens belang lieeft voor den Neder- landschen veehandel, kwam ter sprake, maar was niet liet hoofddoel van deze samenkomst. Beide ministers wisselden verder van gedachten over eventueele gezamenlijke aqtie van Holland en België bij de Ver- eenigde Staten voor invoer van bloem bollen en andere producten' van Neder- landschen en Belgischen tuinbouw en bij Engeland voor invoer van varkensvleesch uit Nederland en België afkomstig. Nederland en België. Uit Brussel wordt aan de „Maasbode" gemeld, dat ondanks de benoeming vani Prins de Ligne tot Belgisch gezant te Washington en ondanks het feit, dat de ministerraad reeds heeft geconfereerd over een eventueele benoeming van den heer van Zuylen, directeur van het departei- ment van buitenlandsche zaken, medfs- onderliandelaar in het BelgischNeder- landsch verdrag tot opvolger van Prins de Ligne tei Den Haag, de Belgische regee ring thans de mogelijkheid overweegt, Prins de Ligne als Belgisch gezant taiDen Haag te handhaven, om de hervatting] van de NederlandschBelgische onder handelingen te vergemakkelijken. De We gen. belastingwet. De minister van waterstaat heeft de volgende ambtenaren van den Rijks- en van den Provincialen Waterstaat aangewe zen, welke met de opsporing, van de .over tredingen van de wegenbelastingwet zullen zijn belast; rijkswaterstaat: de hoofdingenieurs-di recteuren, de hoofdingenieurs, de inge- der woestijn." Toen hij gebeden had, was er een'soort van berusting over 'hem gekomen; hij opende de ooigein, ein de straat inziende,, zag hij twee mannen naderen. Eén van hen herkende hij dadelijk als de man, ivien hij den witten dromedaris had toe. vertrouwd- Met een kreet van vreugde sprong hij op' de heen', doch trok zich da delijk terug in een opening in de muur en bleef onbeweeglijk staain. „Ik zal hen volgen, als zij voorbij gegaan zifn," over legde hiji biji zichzelf. „Zoodoletade kan ik milslschien het lastdier vinden; als hij mij ziet, zal hij; het verborgen houden." Doch bet tweetal bleef in de poort stlil'staan en nam weldra plaats op' de steenen, terwijl geien van bteiden de on- beweeglijke gestalte bemerkte, die zich in de schaduw van den muur bad terugget trokken. „Geef mij de flelsch, indien er nog een droppel wijn in is; mijin keel is ver droogd van de hitte", zeidei die eene, die Geistas genaamd werd. ,,'kHeb geen wijn,' 'antwoordde de an dere, „water is beter". „Bah!" bromde Gestas, de aangeboden fleisch wegduwende. „Ik drink geen water; dat is goed voor de beesten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1