Maandag E5 Augustus I927 4!e Jaargang Bnltenland. De kinderen van Ben Hesed. J paar minuten |e op een paar V FEUILLETON. is een stuk itm van een D0LL1E. HEUVEL. oltikt oogen - voor den flag steken. >rl daarom doe m ik 't thuis ok niet eens wat voor. Hij naai gedaan, zoo'n gewei - had zoo stel- liet weer zou Nico. Ieder- ■kt! t natuurlijk or verklikker aar hij dacht is in den BijL loorzaamheid van Samuël. jn de andere was spoedig •ok, vond hij1, te liggen en n bovendien, en heele- aar zoo vree eer niet. li ca, dat va- 1. igens op, toen •or hen stond, gegeven hier fü Nico. Maar van mij >t je hier de Je weet toch okt mag wor- lagen de si- het zand en ras, zetten de en, ze bleven beier ver uit ►pen? Dat. heb imeii naar de lorven. laaien zijn ze iet dat je die indit. Weet je i einde om en weer in. ing van T.ter- jit geraakt; ze geloopen, en rdbeienvehl. Irden, zei Corl lico. Zeg liever limp is. tart zei Thijs, kaart werd op lestudeerd. Isten waar we feet jullie in In zijn? 1 niet,. Maar ze dat ze onge- waren geloo- J besliste Nico. ■hier bij Zand- lilje in en dan Jan komen we liet bramem- jeer heelemaa.l iig. De „dien- lijn en anders Inde beweging If minuten ge- Injlaantje kwa- |i,ts van rechts ran, want dat (niet voor. Nog tl hij. 1 geloopen had- aai een zij- hit. op het doel o. Die moeten I, dat. wij liier ligenlijk ook en ven aan te bel- preeies de ver- lomen en dat van het dorp Ik weet nu Jrtrouwen meer atweg nemen? kn loopen, zei (doen kunnen is weer terug, ht vervolgd.) Hl Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 De Aardenburgsche kwestie. De „Maasbode", die indertijd de zonder linge meening verkondigde dat in Middel burg (bedoeld was bij Ged. Staten) voor Katholieken geen recht zou zijn te krijgen, wijdt een beschouwing aan de nietigver klaring van de Aardenburgsche raadsver kiezing. „Hoe langer wij over die beslissing na dachten, aldus dit R.-K. orgaan, hoe meer de bezwaren zich vermenigvuldigden. Wij meenen, dat die beslissing tot stand kwam op zeer zonderlinge wijze. Waarom hebben Ged. Staten alleen ge ïnformeerd bij den substituut-officier van justitie en den rechter-commissaris? Waarom hebben zij ook niet de personen gehoord, die Techtstreeks bij de zaak be trokken waren? De ambtenaren der justitie hebben even eens verzuimd alle partijen te hooren: over de meeste punten ondervroegen zij alleen tegenstanders van den verkiezings uitslag. Voorstanders van dien uitslag, welke óók getuigen wilden, werden niet gehoord. De officier van justitie heeft meer eigenaardige dingen gedaan. Wat beteekende zijn optreden inzake de plaatsvervangers-kwestie op het stembu reau te Aardenburg, waar hij een Katho liek lid weghaalde en wilde doen vervan gen door een niet-Katholiek? Met welk recht maakt deze ambtenaar gebruik van de politie om wettig gekozen Katholieke regenten den toegang tot de vergadering der Gasthuis-regenten te ont zeggen? Een ambtenaar die in twee kwesties, welke zoo de gemoederen verdeeld bonden, dusdanig optreedt, behoorde allen schijn van partijdigheid te vermijden bij zijn on derzoek. Hij heeft dat, naar veler meening in Aardenburg, niet gedaan en mede op zijn conclusies vellen Ged. Staten vonnis." Wij weten niet of dit laatste juist is. Maar in elk geval dient hier dan de na druk te vallen op het „mede op zijne conclusies". Een bekend feit is toch, dat bij het on derzoek van de geloofsbrieven de R.-K. burgemeester voorstelde niet tot toelating van de gekozenen te besluiten, maar de stemming wegens gepleegde onregelmatig heden te vernietigen. Ook de burgemeester blijkt dus van mee- ning, dat er bij deze verkiezing een en an der gepasseerd is, dat niet in den haak is. Intusschen ook de „Maasbode" komt tot de conclusie, dat na alles wat er gebeurd is een nieuwe verkiezing wenschelijk moet worden geacht. Deze conclusie schijnt ons juist. Alleen een nieuwe verkiezing, waarbij de burgers in de gelegenheid worden ge steld zich rustig uit te spreken, kan aan de gespannen verhoudingen te Aarden- burg een einde maken. Léon Daudet. Aan den Rrusselschen correspondent van de „Daily Mail" heeft Daudet, de ont vluchte Fransche nationalist, verteld, dat hij tijdens zijn vlucht onmiddellijk op de hoogte was geweest van iederen maatre gel, genomen om hem opnieuw aan te hou den. De waakzaamheid der politie werd volgens hem versterkt door het feit, dat er een belooning voor zijn aanhouding was uitgeloofd. Hij deelde voorts o.a. mee, dat hij wellicht naar Nederland zou gaan om Naar het Engelsch 35) o Toen men den hoofdman van de tem- pelwacht tersluiks zag naderen, riep een man wiens lange zilverwitte baard op .de borst hing, en in wiens oogen het vuur der woestijnzon glansde: „Ziet gij die mannen? Ze zijn gelijk het luipaard van den berg, dat onver wachts op zijn prooi aanvalt. Ziet toe, dat zij den mannen Gods geen geweld aan doen!" En het volk antwoordde met een luiden kreet: „Laat ons ze steenigen; indien ze dood zijn, kunnen zij ons niet meer be lagen". Caleb vreesde ten zeerste, dat zij hem zouden gevangen nemen, doch daar hij geheel doordrongen was van zijn plicht trad hij stoutmoedig voor hen. „Gij mannen van Israël", riep hij, „wij willen geen geweld jegens deze mannen gebruiken, indien zij slechts gewillig met ons mee willen gaan. De Raad en Senaat van het volk van Israël wilden iien onder vragen over hetgeen zij u prediken, en daarom zjjn nu allen verzameld. Laat de apostels gaan, bid ik u, opdat ook deze hooggeplaatste!» hun woord mogen boo- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.- Losse nummersfO.fl Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting er een letterkundige voordracht te houden. Op de vraag wat er zou zijn gebeurd als de Fransche justitie er in was geslaagd Daudet na zijn vertrek uit de Santé-gevan- genis weer te vatten en opnieuw op te slui ten, antwoordde deze: Op den dag van mijn wederopsluiting zouden de minister president en de ministers van justitie en binnenlandsche zaken in een hinderlaag zijn gelokt, en tot aan mijn bevrijding ge vangen zijn gehouden. De interviewer dacht dat het een grap was, doch Daudet verzekerde dat het hoo- ge ernst was. Het plan was rijpelijk over wogen en alle maatregelen waren getrof fen. Mislukte staatsgreep in Portugal. Vrijdagmorgen is in Lissabon een mis lukte poging tot een staatsgreep gedaan. De regeering verklaart, dat zij den toe stand meester is. Later wordt gemeld, dat getracht is een staatsgreep uit te voeren. Een deel der troepen is in opstand geko men. Echter wordt verklaard, dat de op stand door het snel ingrijpen van de re geering in de kiem is verstikt, de regee ring meester van den toestand is en het overgroote deel van het leger aan de zijde van de regeering staat. Andere berichten melden echter, dat de revolutionnaire beweging nog niet geheel onderdrukt is. De opstandelingen eischen het aftreden van den staatspresident. Een telegram uit Lissabon meldt nog over de aanleiding van deze revolutiepo ging: Generaal Carmona, president der Por- tugeesche republiek en voorzitter van den ministerraad, had onlangs tot vice-voor- zitter van den raad benoemd Passos Sou- za, een man van links. Deze daad was rechtstreeks in strijd met de politiek van de partij zijner medewer kers, onder wie rich een aantal monar chisten bevindt. Naar aanleiding van deze benoeming is toen een complot gesmeed, hetwelk Vrijdag tot uitbarsting kwam. Een groep militai ren drong de appartementen van den pre sident der republiek binnen en sommeer de dezen, met de revolver in de vuist, den viee-voorzitter af te zetten en een ministe rie van rechts te vormen. De rebellen behaalden slechts een kort stondig succes. Door het krachtig ingrij pen der regeeringstroepen werden ze, spoe dig teruggedreven en thans is de orde in Lissabon hersteld. De regeering oordeelde het echter voor zichtiger, zich terug te trekken naar het aerodroom Amadora, bij de hoofdstad. Telefoneeren met Amerika. Binnen enkele weken zal men van elk Belgisch telefoonkantoor uit met de Veree- nigde Staten kunnen telefoneeren. De ver binding zal verzekerd worden door de cen trale te Brussel langs den ondergrond se hen en onderzeeschen kabel Brussel- Gent-De Panne-Londen, draadloos verder worden doorgezonden om in de Vereenig- de Staten langs den gewonen telefoonkabel de bestemming te bereiken. Een gesprek van drie minuten zal ongeveer 2000 a 2500 franc kosten. Naar Rio de Janeiro. Vrijdag zijn naar Amsterdam vertrok ken de Belgische kamerleden mr graaf Carton de Wiart, gewezen minister-presi dent; mr baron Tibbout, vice-president van de kamer van volksvertegenwoordi gers en mr Wouwermans, wethouder van Brussel, om zich via Amsterdam naar Rio de Janeiro te begeven tot het bijwonen aldaar van het congres van de internatio- ren". Dit zeide hij, niet omdat hij zelf geloofde, maar omdat hij een verstandig man was en wist, dat, indien hij het volk niet tot kalmte bracht, er leed zou ge schieden, niet alleen aan hem. maar ook aan den Senaat. „Indien deze mannen de, hoogepries- ters zouden beschuldigen van den moord van 'den Nazarener", zeide hij bij zich zelf, „zou het gepeupel hen dadelijk uit de raadskamer sleuren en hun de armen en beenen uitrukken." Een oogenblik dacht hij er zelf3 aan, iemand naar de citadel te zenden, om een versterking van Romeinsche soldaten te vragen, doch hij bedacht zich, dat dit slechts een bewijs van zijn angst zou geven. Dus sprak hij weer en ditmaal alleen tot Petrus. „Ik smeek u, goede Rabbi", zeide hij met voorgewende nederigheid, „dat gij het volk zult doen bedaren, daar het u gehoor zaamt; en ik heb. ondanks mijn ambt, geen macht over hen." „Noem mij niet goed, die den Heere ver loochend heb" antwoordde Petrus. „Ik zal met u gaan". Daarop wuifde hij met de hand tot de menigte, opdat zij hem hun aandacht zouden schenken, en toen zij zwegen, in afwachting, wat hij hun be velen zou betreffende de tempeldienaren, zeide hij: „Gij mannen van Israël, deze Jezus, ran Wien wij voor a prediken, be val, terwijl Hij nog in het midden ra» ons nale parlementaire unie voor den handel. Zij zullen de reis ondernemen samen met de Zweedsche, de Hongaarsche en de Nederlandsche delegaties. De onlusten van Juli te Weenen. Naar de Weensche avondbladen meld den, zijn verscheidene arbeiders van de gemeentelijke electrische centrale in hech tenis genomen, van wie eerst thans is uit gekomen, dat zij tot de raddraaiers van de onlusten van de vorige maand behoord hebben. Volgens de links-socialistische Abend zouden de betrekkingen tussclien Rusland en Oostenrijk gespannen zijn, doordat de regeering tot dusver de anti-Russische uitlatingen van den vice-kanselier in het debat over de Juli-gebeurtenissen in het parlement niet verloochende. Rusland zou dreigen met economische represaillemaat regelen tegen Oostenrijk. Het grootste schip der Engelsche vloot. Het grootste oorlogsschip der Engelsche vloot, de slagkruiser Rodney van 35.000 ton, heeft de dokken te Liverpool verlaten en is naar Portsmouth opgestoomd. Ne gen sleepbooten trokken het oorlogsschip naar den mond van de Mersey. De beman ning bestaat uit 800 man, maar als het schip in dienst gesteld wordt komen er nog 400 bij. De bouw heeft 20 maanden geduurd en de kosten zijn ruim 7 milli- oen pond. De kerkvervolging in Mexico. Het departement van binnenlandsche zaken in Mexico spreekt tegen, dat er on derhandelingen gevoerd worden tot bij legging der godsdienstconflicten in Mexi co. Een tegenspraak dus van de dezer da gen gesignaleerde berichten over verzoe ningspogingen tusschen Galles en de ka tholieken in Mexico. Het departement voegt er aan toe, dat de ondervinding in het afgeloopen jaar bewezen heeft, dat de bevolking overal in het land, het zonder priesters kan stellen. De Duitsche Oceaan-vliegers niet vertrokken. Het vertrek van de Junkers-vliegtuigen van Dessau naar Amerika, dat op Zater dag jl. was bepaald, is uitgesteld, wegens de ongunstige weerberichten, die melden dat de stormen boven den Atlantischen Oceaan voortduren. Het uitstel was een groote teleurstelling voor het leger van journalisten en fotogra fen en voor de massa's belangstellenden uit alle deelen van Duitschland, die de ho tels en pensions vulden. De vrouwen van de vliegers waren over gelukkig, dat hun echtgenooten niet op een ongeluksdag (13 Aug.) zijn vertrokken. Wat een bijgeloof! Maar daarvoor leven we ook in de verlichte 20e eeuw. De Amerikaansche journalist Knicker bocker, die den tocht zal meemaken, ver klaarde na de proéfvlucht met de Europa dat hij bijna bewusteloos was geraakt door de uitstroomende benzinedampen. Een technische verandering was dringend noo- dig, daar hij anders aan den tocht onmo gelijk zou kunnen deelnemen. (Men zie verder onder telegrammen.) Ford en de vliegkunst. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat Ford ter gelegenheid van Lindbergh's ver blijf te Detroit zijn eerste luchtreisje heeft gemaakt. Wel bouwt zijn maatschappij zelf vliegtuigen, maar hij had zich nog nooit aan de ongewisheden van een lucht reisje toevertrouwd. Die eerste keer is hem echter zoo goed bevallen, dat hij Vrij dag alweer het luchtruim in is gegaan. was, dat zij, die Hem volgden, anderen geen leed zouden doen. Ja, Hij yerklaarde zelfs, dat, indien een man zijn buurman op de wang zou slaan, degene, die ge slagen was, zijn vijand de andere wang zou toesteken; en toen in den nacht voor Zijn dood, de Overpriesteren en Ouderlin gen des volks een groote schare met zwaarden en stokken zonden, pjm Hem te vatten, was ik van verontwaardiging vervuld, ,en trok ik mijn zwaard uit en slaande den dienstknecht des Hoogepries- ters, hieuw zijn oor af. Toen zeide Jezus: „Keer uw zwaard weder in zijne plaats, want allen, die het zwaard nemen, zul len door het zwaard vergaan". En toen daarna zooals gij u herinneren zult, Hij bespot en gehoond werd, en Zijne vijan den Hem in het gelaat spuwden, droeg Hij het geduldig; slechts zeide Hij: „Meent gij, dat Ik Mijnen Vader nu niet kan bid den, en Hij zal Mij meer dan twaalf legi oenen Engelen bijzetten?" Indien gij dus Hem wilt volgen, in Wien gij gelooft, laat uw toorn dan varen en gedraagt u vredig. Want gij kunt er op vertrouwen, dat de Heere Jezus, Wien wij toebehooren en Wien wij dienen, ons geen beproeving zal opleggen te zwaar voor cmze krachten, maar ons, indien Hij het noodig oordeelt, den weg ter bevrijding zal aanwijzen. En toen bet volk deze woorden hoorde lieten zij de apostelen vertrekken iaat de HOE DE WINDHOOS TE HATERT BIJ NIJMEGEN HUISHIELD. Talrijke boomen werden uit den grond gerukt, die vele huizen en te velde staande gewassen in hun val beschadigden. Ditmaal in een vliegtuig met drie motoren uit zijn eigen fabriek. Ook nu vergezelde Lindbergh hem, terwijl Brooks, de chef vlieger van de maatschappij het toestel bestuurde, daarbij afgewisselddoor Ford zelf, die hoog in de lucht onder Brook's leiding, ook een tijdje de stuur stangen bediend heeft. Noodweer in Zwitserland. Uit de jongste berichten uit Zwitserland blijkt, dat het daar wederom noodweer is geweest. Donderdagmiddag barstte opnieuw een hevig onweer los over Lausanne en omge ving. Het regenwater drong de kelders binnen en vele malen werd de brandweer te hulp geroepen. In Villeneuve is het heel zwaar weer ge weest. Door den storm werden schoorstee- nen weggerukt en boomen ontworteld. Ook Montreux moest het duchtig ontgelden, waar spoedig de straten in beken waren veranderd. In St. Maurice overstroomde de St. Bar- thelemydieek de spoorbaan, zoodat' het verkeer tengevolge van de door het water meegesleurde steenen, boomen, enz. eeni- gen tijd moest worden gestaakt. 's Avonds bereikte de storm zijn hoogte punt, geweldige regenvlagen sloegen toen neer over de Jura en het gebied rondom het meer van Genève. "Wijnbergen werden vernield en boomen ontworteld. De storm ging vergezeld door een plotselingen val van de temperatuur. Groote schade is ook dit keer weer aan gericht door hagel en wind in de streken van Bern en Lucern, waar militairen en brandweer druk bezig zijn om de wegen vrij te maken, de ontwortelde boomen op te ruimen, enz. Korte berichte». De Grieksche royalisten hebben be sloten uit het Grieksche kabinet te treden. De staatspresident heeft zijn va- cantie onderbroken. In Zuid-Frankrijk is door hevige stormen veel schade aangericht. In de dalen aan den benedenloop van de Rhone en van de Saone is de oogst zoo goed als geheel vernield. In tal van kleinere ge meenten werden van alle huizen de daken tempeldienaren. Doch Ben Hesed, en met hem vele anderen, die een moedig hart bezaten, volgden hen van nabij en wacht ten bij de deur van de raadskamer. „Want", zeide Ben Hesed, „er staat ook geschreven: „Wees goedertieren jegens de goeden, en wees streng met de boozen. De Heere wil de bedroefden troosten, doch de hoovaardigen zal Hij ter neder buigen", en ook: „Hij leert mijn handen te strijden, zoodat een stalen boog door mij ver broken is; ik heb mijne vijanden achter volgd en hen gevangen; ik ben niet terug gekeerd, voordat zij vernietigd waren". En toen Caleb bemerkte, dat de man nen aan de deur stonden, schreef hij op een tafeltje, zeggende: „Wees voorzichtig, bid ik u, in uw handelingen met deze apostelen; want er staan mannen buiten, die in staat zijn, u en allen, die daar binnen zijt, te dooden". En dit deed hij in het geheim aan Annas toekomen. Toen Annas deze woorden las, brandde het in hem als gloeiende kolen vuur. Toch was zijn voorhoofd kalm en effen, terwijl hij zijn doordringende oogen op de mannen richtte, die nederig stonden in tegenwoordigheid van de indrukwekkende vergadering. „Weder zien wij ons genood zaakt, u openlijk over uw godslasterende gesprekken te onderhouden. Hardnekkige en onwetende risschers, hoe komt het, dat gij alzoo voortgaat, dingen le verrich- afgerukt. Of er ook personen om 'het leven, zijn gekomen, wordt niet gemeld. Op de petroleumvelden van Bakoe waren onlangs een aantal arbeiders, wier werkkracht overbodig geworden was, ont slagen. Een drietal hunner deed daarop uit wraak een poging om de petroleum- reservoirs in brand te steken. De toeleg werd echter verijdeld. De drie arbeiders zijn gefusilleerd. Zoo gaat het in Rusland! Maar Amerika mag Sacco en Vanzetti niet ter dood brengen. In de mijn Emscher-Lippe rijn drie mijnwerkers door een aardstor- tingbedolven. Twee werden dood on der de puinhoop vandaan gehaald. De derde is zwaar gewond. Evenals elders blijkt h e t w e e r bok in Duitschland „om" te zijn. De groote hitte van de laatste dagen is gevolgd door een aanmerkelijke daling van tempera tuur, na eenige zware onweders, gepaard gaande met hevigen hagelslag en regenval. Zaterdag is te St. Moritz een vrij sterke aardbeving gevoeld, die eenige minuten duurde. Er is geen schade aangericht. Vrijdagnacht hebben onbekenden een flesch met een rood, bijtend vocht verbrij zeld tegen het voetstuk van het Moltke- monument te Berlijn. Het vocht heeft zich over een oppervlakte van een vierkanten meter in het marmer ingevreten en zal slechts zeer moeilijk kunnen worden ver wijderd. De kassier van een Berlijnscho fa briek iservandoorgegaan, na on geveer 150.000 mark ten nadeele van zijn firma te hebben verduisterd. De man is 30 jaar, was reeds sinds 1912 in dienst van de firma en genoot haar volle ver trouwen. In Karpathisch Rusland vonden twee herdersjongens een handgranaat, waarna zij een vuurtje maakten en de hel- sche machine erin wierpen. De granaat ontplofte, met het gevolg dat beide jongens gedood werden. Uit Madrid wordt gemeld: De „He- raldo" verneemt, dat de gearresteerde ten, die slechts onlusten veroorzaken. Hebben wij u niet ernstiglijk aangezegd, dat gij in dezen naam niet zoudt leeren? En zie, gij hebt met deze uwe leer Jeru salem vervuld, en gij wilt het bloed van dezen mensch over ons brengen." „Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen", zeide Petrus een voudig. Annas beefde van ingehouden tooi*: doch hij sprak nog met kalmte: „Dit hebt gij te voren verklaard als de reden en de verontschuldiging van uw ongehoorzaam heid aan den heiligen Raad van het volk Israëls. Denkt gij dan, dat de God onzer Vaderen tot niemand anders spreekt dan tot visschersvolk, zondaren en tollenaren? Neen, want op ons rust de macht van God en de wijsheid van God; daarom willen wjj uit misdadige handen het geloof redden., dat wij onbesmet bewaard hebben uit de dagen van onzen vader Abraham tot nu toe." „Wij hebben hierop slechts eén ant woord te geven", zeide Johannes, met open blik den ouden man in de toornige oogen ziende, „en het is dit: „De God onzer vaderen heeft Jezus opgewekt, wei- ten gij omgebracht hebt, hangende Heat aan een hout. j ip'l j' (Wordt Ttfrvolgd.) ..ffir'fe"' T/B?- "-"P. *ti 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1