265 41e Jaargang Vrijdag 12 Augustus 1927 KLOKSTRAAT GOES. KLEEDING NAAR MAAT EN CONFECTIE. Dïpecteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gees Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Vrijer handelsverkeer. Het feit dat de overwegingen en beslui ten der economische conferentie niet van invloed konden zijn op de aangegeven blij vende en semi-permanente oorzaken van de economische ontwrichting, leidde er als vanzelf toe, dat men het arbeidsveld steeds nauwer begrensde en tenslotte uitkwam bij die oorzaken die men zelf na den oor log in het leven had geroepen en die men zelf dus ook weer kon opheffen, m. a. w. dat men alle aandacht concentreerde op de handels-politieke aangelegenheden. De conferentie was verstandig genoeg om te begrijpen, dat zij deze groep van schadelijke factoren niet met één slag kon opruimen en dat zij daartegen niet één universeel geneesmiddel aan de hand zou kunnen doen. Zij bleef op den beganen grond en be paalde zich er toe eenige algemeene ge dragsregelen voor te schrijven. Op den voorgrond werd gesteld, dat de onderlinge afhankelijkheid der volken zóó groot is, dat ieders welvaart met die van den ander samenhangt. Somtijds en tijdelijk moge dit anders schijnen, op den duur kan geen land ge baat zijn door de mindere welvaart van andere volken. Voorts werd in herinnering gebracht, dat de basis van alle welvaart in de pro ductie ligt, terwijl als derde algemeene leefregel werd aanvaard de specialisatie op productiegebied. „De goederen moeten worden voortge bracht daar waar de voortbrenging onder de gunstigste omstandigheden kan plaats vinden, en door ruil van goederen moet dan in de wederzijdsche behoeften worden voorzien." Eenmaal hiervan uitgaande was het ook duidelijk waar men zou uitkomen. „Als die grondgedachten juist waren en als men ze in practijk wilde brengen, dan was dat alleen uitvoerbaar indien de ruil van goederen in stede van zoo lastig mogelijk, zoo gemakkelijk mogelijk werd gemaakt. De isolatie, de separatie, het strakke na tionalisme in de handelspolitiek, het ster ke protectionisme moest dan plaats maken voor een vrijer handelsverkeer. Niet eenzijdig, maar algemeen." Wat bereikt werd. De heer Golijn vestigt vervolgens de aandacht op de moeilijkheden die na het erkennen van deze grondfout nog over wonnen moesten worden. „Er waren 50 landen ter conferentie vertegenwoordigd. Daaronder waren er die op het punt stonden hunne tariefpolitiek te gaan wij zigen in een richting die met den geest der conferentie weinig in overeenstemming was. Daaronder waren andere, wier han delspolitiek een zoo sterk protectionistisch karakter droeg, dat men nauwelijks hopen kon ook hun steun te verkrijgen voor denkbeelden, die daaraan volstrekt tegen overgesteld waren." En nu is het wel waar, dat de afgevaar digden ter conferentie naar eigen econo misch inzicht konden handelen, maar al te veel beteekenis had dit niet, daar wel duidelijk bleek dat meerdere delegaties het nationale gezichtspunt geenszins uit het oog verloren. Bovendien, besluiten die de Regeeringen zouden kunnen binden, konden niet geno men worden. „Het meeste wat verkregen kon worden was dit, dat er van de confe rentie een sterke moreele druk zou uit gaan om de bestaande handelsbelemme ringen weg te nemen, dan wel in aantal of beteekenis te verminderen." Om dat te bereiken moest er echter èen unanieme uitspraak komen en het is duidelijk dat dit in de gegeven omstandig heden ver van gemakkelijk was en dat het gevolg daarvan moest zijn dat niet altijd de klaarste en krachtigste uitdrukking ge zocht werd. Wanneer men dit alles in het oog houdt, dan is er zeker reden tot tevredenheid. De conferentie heeft zich krachtiger ge uit dan te verwachten viel en het is zeker niet zonder beteekenis dat zij zich u n a- n i e m uitsprak o.a. tegen de herhaalde en soms plotselinge wijzigingen in de han delspolitiek, en tegen uitvoerrechten op grondstoffen en in 't algemeen tegen de strekking om andere landen die deze grondstoffen noodig hebben in een inferi eure positie te brengen voor wat betreft de vervaardiging van producten uit die grondstoffen. En het is eveneens van belang dat zij zich alweer unaniem uitsprak o.a. voor de opheffing van in- en uitvoerverboden; voor vereenvoudiging van de douane tarieven; voor de verlaging der hooge ta rieven en om niet meer te noemen, voor de wenschelijkheid eener arbitrage-regeling of verwijzing naar het Internationaal Hof van Justitie voor geschillen over de toe passing van de handelsverdragen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf9.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Sacco en Vanzett!. Het uitstel van de executie van deze beide moordenaars is eerst genomen, na dat het kabinet van den gouverneur van Massachusetts daarover 9 uur had beraad slaagd. Het besluit is genomen in ver band met de stappen, door de verdedigers van Sacco en Vanzetti bij het 'opperste gerechtshof gedaan, teneinde dit hof ge legenheid te geven, de zaak der twee be klaagden nog eens uitvoerig te onder zoeken. Sacco en Vanzetti zijn uit het „dooden- huis" van de gevangenis naar een andere cel overgebracht. Zij maken den indruk, tengevolge van de hongerstaking zeer ver zwakt te zijn. De zitting van het opperste gerechtshof zal waarschijnlijk Dinsdagmorgen worden gehouden. De woning van Dawes, den vice-presi dent der Vereemgde Staten, wordt thans door de politie bewaakt. Deze «bewaking is bedoeld als voorzorgsmaatregel tegen mogelijke aanslagen van den kant deï aanhangers van Sacco en Vanzetti. Ook in Europa houdt de terroristische agitatie in verband met deze kwestie aan. Te Bazel ontplofte Woensdagavond in het stationsgebouw van de tram op de Barfüsserplatz een bom, waardoor 15 tot 20 personen gewond werden, van wie eenigen zwaar. Een der gewonden is over leden. De politie stelt te Londen een onder zoek in, in verband met de ontdekking van een nog niet ontplofte bom in een winkel in Eastland. De bom werd aan een onderzoek onderworpen door deskun digen, die verklaarden, dat zij enkele mi nuten later zou zijn ontploft. Te Barcelona is een bom ontploft in een publieke telefooncel. De stukken ijzer Werden meters ver weggeslagen. Revolutionnaire organisatie ontdekt. De politie te Philippopel heeft een ge heime organisatie ontdekt, welke nauwe relaties onderhoudt met revolutionnaire propagandisten Verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. In de nabijheid van het consulaat der Ver. Staten is een bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers, en er i,s geen schade aangericht. Een verdach te is .gearresteerd. Aanslag op den ex-koning van Griekenland. Öp het station Kikinda aan de Roe- meensch Ilongaarsche grens loste een Roemeensch journalist verschillende schoten op den uit een coupé-raam kij kenden ex-koning George van Grieken land. Deze bleef echter ongedeerd. De dader van den moordaanslag is gearres teerd. Hevige aardbeving geregistreerd. Naar uit Londen gemeld wordt, is ami de aardbevingswacht aldaar een zware aardschok opgeteekend. De trillingen wa ren zoo hevig, dat de naald van de seis- mograaf brak. De haard der beving wordt aangenomen op 100 mijl zuidoost van Panama. De Rijnland-bezetting. Volgens de „Avenir" is in dein Fran- schen ministerraad in beginsel vastgesteld om het aantal bezettingstroepen in Duitschland met ,5000 man te vermindel. reit iBriand heeft opdracht ontvangen oim verder gaande Duütschei eischen af te wijzen. Van een verdere vermindering van het aantal troepen zal slechts sprake zijn, indien Duitschland daarvoor redelijke compensaties aanbiedt. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." verneemt, dat er in den laatsten tijd een niet-officieele gedachten- wisseling tusschen Londen en Parijte heeft plaats gehad met betrekking tot da ver mindering van het aantal troepen aan den Rijn. De medewerker geeft te verstaan, dat men een veonnindaring van het aantal' Fransclie bezettingstroepen met 5000 man niet als voldoende beschouwt en dat men in Engeland hoopt, dat het aantal FrauL schö troepen spoedig met ten' minsfc 10.000 zal worden verminderd- In dat geval zal de Engelsche' rageering bereid zijn het aantal Engelsche troepen aan den Rijn met nog ongeveer 1000 te ver minderen. Korte berichten. De grondwetfeesten in Duitschland hebben een waardig verloop gehad. Alleen uit Halle worden eenige orde-verstoringen gemeld. In Thüringen heeft een hevig on weer gewoed, dat op verschillende plaat sen aanzienlijke schade heeft aangericht. Talrijke overstroomingen zijn voorgeko men. De sovjet-gezant te Teheran is van zijn post teruggeroepen. Deze te rugroeping is, naar gemeld wordt, ge schied op verzoek der Perzische regeering, diel ontevreden is over de houding1, door 'dezen gezant aangenomen bij de onder handelingen tusschen beide staten over een handelsverdrag. Volgens een bericht uit Belgrado aan de Neue Freie Presses heersclit er oip- ïjieuw gisting in Albanië tegen Achmed Zogoe. Er is eein beweging' om hem af te zetten en hem te vervangen door zijn zoon. De gewezen prins von Wied zou tevens nog aanspraken op den troon willen doen gelden. De ch o 1 era-e p idcim ie breidt zich in voor-Indië uit. In de afgeloopen week zijn 2600 nieuwe gevallen voorge komen, terwijl er ruim 1000 sterfgevallen plaats hadden. Niet toegelaten' als raadslid. In hun openbare vergadering hebben Geid. Staten van Noord-Brabant behandeld1 hét bezwaar ingebracht door den burgeu meester van Zundert tegen da beslissing van den R,aad dier gemeente, waarbij P. J. Antonisseh is toegelaten ais lid van dien Raad. Ged. Staten hebben bij met redenen omkleed besluit het bestreden besluit van den raad der gemeente Zundert vernietigjd en bepaald, dat P. J- Antonissen, op grond van art. 23g der gemeentewet niet wordt toegelaten als lid van dien raad. Een nieuwe vliegtocht naar Indië. Het comité Vliegtocht NederlandIndië schrijft aan heit Haagsche Aneta-kantoor: Da eerste'-luitenant-vlieger G- A- Kappen zal zich op 1 Oct. a-s. per vliegtuig van Schiphol naar Batavia begeven, met de bedoeling om binnen dezelfde maand in Amsterdam's vlieghaven terug te kee- ren. De bemanning van heit vliegtuig zal, behalve uit den leider van den tocht, bestaan uit den sergeant-vlieger G- M- H. Frijns, thans verkeersvlieger bijl do K. L- M„ als tweeden bestuurder, en een werktuigkundige, wiens naam later zal worden opgegeven. Do vlucht zal ge schieden met elen Fokker.vliegtuig F Vila., voorzien van 3 motoren Armstrong Sid. deley Lynx. Da to volgen routa stemt in hoofdzaak overeen met die, welke gevolgd werd door Van der Hoiop en door Geijsend/orf. fer. Zij zal worden verdeeld in daigj. étappen, van 11501550 K-M-, zoo dat de heen en terugreis elk in ongeveer 10 vliegdagen zullen worden verricht. Op1 bei. dei trajecten zal Singapore niet, Medan wel worden aangedaan. Het verblijf te Weltevreden is voorloopig bepaald op 6 dagen. De vlucht zal tevens „postvluclit" zijn/, zooals reeds is gebleken uit een brief van het Hoofdbestuur Tfer Posterijen: en Telegrafie. Ingevolge een door genoemd hoofdbestuur met luit. Koppen gesloten overeenkomst verplicht laatstgenoemde! zich, een postzending van Amsterdam naar Batavia te' vervoeren tegen een ver goeding van f 12.500 in eens- benevens de helft van de opbrengst van bet te heffen luchtrecht, zijndei f2.50 per brief, kaart en f10 per 20 gram van andera poststukken. Alle poststukken zullen wor den afgestempeld met een: voor deze gele genheid opzettelijk tei vervaardigen stem pel. Met den Post-, telegraaf- en telefoon dienst in Ned. Indië is eein soortgelijke overeenkomst tot stand gekomen, voor een postzending Biataviai—Amsterdam. De heer Koppen geniet voorts den gel- delijken steun van heit comité vliegtocht NederlandIndië en van een aantal be langstellende personen en lichamen. Het vliegtuig en de motoren worden resp. door de Nederl. V1 icgtuigenfabriek (Fok ker) en de Armstrong Siddeley Motors Li mited te Londen kosteloos beschikbaar gesteld, mits onder behoorlijke verzekering tegen schade. Arbeiders naar Diuitsch land. Duitschland vraagt voortdurend meer Nederlandsche werkkrachten. Deze week zullen weer 70 a 80 arbeiders uit Emmen worden tewerkgesteld in de Oldenburg), sche venen, de loonem zullen na aftrek van kostgeld voor den te verrichten veen- arbeid f14 a f15 per week bedragen'. Dö proef om ook werkkrachten in België te plaatsen, vindt bij de arbeiders blijkbaar niet veel instemming. De eerste ploeg is, na één week in Bielgië tel hebben gewerkt, teruggekeerd. Vader en kind verdronken. Gistermiddag viel het negenjarig zoontje van schipper A. van IJsseldijk,,uit Wouw ''gedomicilieerd te Ierseke nabij1 Culem- borg in de Lek. Zijn vader sprong dadelijk van de „Luctor" ,op reis van Rotterdam naar Kleef om te pogen zijn zoontje te redden. Van vader en kind is niets meer gezien. Beiden zijn in den snellen stroom verdwenen. Een uur na dit droevig ongeval werd de „Luctor" naar de Culemborgsche ha ven overgebracht, waar voor do ongeluk kige weduwe, die in zeer overspannen toestand verkeerde, een geneesheer werd ontboden. De zoo treurig om het leven gekomen 43-jarige schipper laat esn vrouw en drie kinderen achter. Zeeuwse li - Vlaamsche Wa terleiding. Gisteren is afgekondigd „St.-bl." no. 280: K. B. van 29 Juli, tot schorsing van een besluit van den raad der gemeente Neuzen dd. 12 Juli, om met medewerking van alle aangeslo ten gemeenten pogingen aan te wenden om de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding-Mij. te ontbinden. De ferryboot voor den dienst Vlissingen Breskens. De ferry boot Koningin Wilhelmina voor den Provincialen Stoombootdienst. en wel speciaal voor de lijn VlissingenBres- kens, is gisteren weder van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk naar Vlissingen overgebracht. De tocht, die bin nendoor ging over de Zeeuwschei stroo men en door het kanaal door Walcheren, ging zeer voorspoedig. Heden (Vrijdag) wordt te 2 uur op de Westerschelde de officiëele proeftocht ge houden, waarop wij nader hopen terug te komen. Door den Koning van Noorwegen is benoemd tot ridder tweede klasse in dö orde van St. Olaf de heer J. A. van Rjompu, vice-consul van Noorwegen te Terneuzem. Vlissingen. De man die bijl vergissing salpeterzuur dronk, is aan de gevolgen daarvan overleden. Hoeéekenskerke. In de gecombineerde vergadering van de besturen der Groene Kruisvereenigingen van Hoedekenskerke en Baarland is tot wijkzuster voor die gemeenten benoemd mej. Zuster Lachnict,* werkzaam in het gasthuis te Middel burg. Bij' de uitvoering van werkzaamhet den aan de Ned. Herv. Kerk alhier kwam op een onverwacht Qogenblik de zware hard'steenen ezelsrug met groot geraas naar beneden. Dei steiger werd beschadigd' en de werklieden daarop aanwezig wisten zich nog bijtijds in veiligheid te steil len. Eén der brokstukken kwam terecht op het dak der consistorie, waaraan bei- langrijke' schade werd toegebracht. Rittlrem. Naar aanleiding van de aan. vrage om subsidie door de Burgerwacht aan den gemeenteraad, deelt de bericht, gever mede, dat hij door de drukke dis cussie die gehouden werd, niet duidelijk verstond, wie voor of wie telgen had ge- stemd. Volgens 't laatste gemeenteraadsi. verslag zouden tegen het voorstel Wisse1 100 subsidie tot verbetering schietgele- genheid) alleen gestemd hebben de hee. ren W- Cevaal en J. Meiliefste. Later heeft dhr Lijkte e aan den berichtgever verklaard, ook te hebben tegen gestemd, daar de burgemeester niet kon verklaren, "dat na 't verbruiken der f100 tot ver betering der schiatgplegenheid, hij (de bur gemeester n.l. als voorz. vau de Burger wacht), dan geheel verantwoord was voer de veiligheid. N. en St. Joostancf. Door de heeren Vorlare en R.oozo werd Woensdag met hun auto's een rijtoer gemaakt door Wal cheren met zeis der oudste ingezetenen uit deze gemeente, waaronder een dame. Samen telden ze 505 jaar. De oudste was 93 en de jongste 80- Het heeft hun op die reis aan niets ontbroken. De oudjes hebben volop genoten en waren een en al dankbaarheid. St. Laurens. Ongeveer 2 maanden ge leden verloren de kinderen van W- alhier een portemonnaie met f 11.waarvan zij aangifte deden bij da politie. Het is thans aan de rijfcsveldwacht met behulp van den gemeenteveldwachter gelukt den vinder op te sporen. Tegen hem is wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van het geld procesverbaal opgemaakt, even als tegen twee andere personen wegens heling. Terneuzen. In de openbare vergadering van den gemeenteraad deelde de burge meester mede, dat van dhr J. J. de Jager (wethouder) beriöht was ingekomen, dat hij wegens voortdurende ziekte-omstan digheden da vergadering niet kon bijwo nen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat, ook waar de mogelijkheid van een operatie niet schijnt uitgesloten, de heer de Jager weer binnen korten tijd hersteld zijn werk zal kunnen hervatten. Na behandeling van eenige kleine za ken werd het voorstel van B. en W. tot wijziging der instructie van den gemeente ontvanger en in verband daarmede tot na dere vaststelling van diens zekerheid, aangenomen. Het bedrag, waarvoor de ge meente-ontvanger ten behoeve van de ge meente zekerheid moet stellen, werd be paald op f 10.000. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening groot f 28.000, ten behoeve van het werk aan de Schelde- kade werd aangenomen. De geldleening zal worden afgelost in 28 jaar tegen een rente van ten hoogste 4,75 pet. per jaar. In verband met punt 7: voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting Bur gerlijk Armbestuur, dienst 1927, ontspon zich een breede discussie. De heer Freriks (R.-K.) deelde mede, dat het antwoord in den brief van het Burg. Armbestuur naar aanleiding van zijn vraag, hem niet tevre den stelde. Hij vroeg of de raad in dezen ook niet wat te zeggen heeft. De heer Gol- sen sprak in eenigszins scherpe bewoor dingen zijn meening uit over het schrijven van het Burg. Armbestuur. De heer Ha- melink merkte op, dat de voorz. van het Burg. Armbestuur in dezen niet kan doen wat hij wil; gedaan moet worden wat vol gens de wet moet, en zeker moet steeds gerekend worden met den persoon met wien men handelt en tegenover wien men staat. De heer Van Dijke, als gemeente raadslid lid van het B. A., heeft in den korten tijd van zijn functie veel meege maakt. Aan enkele algemeene opmerkin gen knoopte dhr Van Dijke deze vraag vast, of de R.-K. kerk niet in staat is haar eigen armen te helpen, waar toch de R.-K. armen verwezen worden naar het Burg. Armbestuur. De financiën zijn uitgeput, schrijft men, doch spr. wilde even wijzen op den plicht die er hierin bestaat. De heer Hamelink zeide, dat de Herv. kerk de R.-Katholieke niets te verwijten heeft als zij ook haar armen naar het Burg. Armbestuur zendt. Dhr D. Scheele wil het hebben over de kwestie zelve. De vraag van dhr Freriks in de vorige vergadering gedaan, was als zoodanig hier niet op zijn plaats, zeide spr. Beter ware geweest, dat dhr Fr. eerst inlichtingen had ingewonnen. Met betrek king tot de woorden van dhr Hamelink wil dhr D. Scheele zeggen, dat het d«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1