Garaenpt Allerlei gevolg van zijn arbeid werden nieuwe aideefiligen opgericht te Lekkerkork, Wons en Kampen, waar onder de studenten der Th col. School een aparte afdeel ing werd opgericht. Ook te Leiden, Roosendaal en Winterswijk kwamen nieuwe afdeelingeo. Opgeheven werden de afd. Iarseke, Sia- getrswowde en Uithuizen. Het aantal afd. klom tot 116, waarin georganiseerd aïjn 3954 leden. Het aantal verspreide leden daalde van 914 tot 828- Zoodoende daal de ondanks de vermeerdering met 6 nieu we afdeelinigen het totaal-ledental van 4842 op 4782- Het maandblad onder redactie van Ds W. H- Gispen te Schevemingen, was het voornaamste propagandamiddel. Het ver scheen in totaal met 85 000 ex. per jaar of 7500 ex. per maand. Het jaarboekje ver scheen in 3000 ex. Als nieuwe uitgave verscheen een brochure van de hand van Da W. Bech van Aalten, getiteld „Titus en Thnotheus". Aan boeken en brochures werden 12497 ex. omgezet, aan tractaten 26-450 ex.. Bovendien werden 1693 bro chures en 4900 tractaten gratis verspreid. De ontvangsten bedroegen over 1926 totaal f7062.88 en de uitgaven f70'58- In kas is een batig saldo van f4.88, terwijl het brochure- en tractatenfonds een batig saldo heeft van f48.61- Ont vangsten en uitgaven van dit fonds slui ten met een eindcijfer van f 797-77- De verslagen werden goedgekeurd en de begrooting voor 1928 vastgesteld met een eindcijfer van f 6674-12- Vervolgens werden in deze morgen ver gadering afgedaan eein zestal voorstellen van het moderamen inzakei de contributie afdracht, het maandblad, een vragenlijst voor de prov. bonden, eein actie tegen alcoholvrije avondmaalswijn, het reclas- seeringswerk en de samenwerking met andersdenkenden in de Blauwe Week, be nevens voorstellen van den Overijselschen Bond inzake de contributieheffingvan Ermelo eveneens inzake de samenwerking in de Blauwe weeik en van Middelburg inzake den verkoop van alcoholhoudende bonbons aan kinderen. Na de morgenvergadering vereenigde men zich in de Gasthuiskerk aan een gemeenschappelijke koffietafel om daarna een bezoek te brengen aan de markt. Middagvergadering. In de middagvergadering hield Ds H. Enserink, Geref. pred. te Zuiidwolde (Gr.) een referaat over ,,Dr A- Kuyper Sr. als Drankbestrijder". Ref. ving aan met aan zijn gehoor een tweetal citaten van Dr A. Kuyper voor to leggen, n.l. één uit 1880 en éen uit 1919, om te doen zien het groiote verschil in diens beschouwing en waar deering van het alcoholisme. Wat Dr Kuyper's uitspraak van 1880 (zie „De. Heraut" van 5 Dec. 1880, nr. 154) betreft: „Bij1 den chocoladekeitel en de water- en melkkaraf kweekt ge geen geslacht van kloeke Calvinisten", betreurt spr. het dat deze zich daartoe liet verlei den, wijl ze pijn heeft -gedaan en ont zettend is misbruikt. Kuyper's houding t.o-v. het Alcoholisme is echter beter te beoordeelen uit de 24 artikelen die hij in 1896 over Ont- houding in „De Heraut' 'schreef, dan uit een los daarheen geworpen woord naar aanleiding van de critiek, omdat aa!n een feestmaaltijd der Vrij© Universiteit wijn was gebruikt. Het is opmerkelijk, hoe weinigen er mee bekend zijn, dat Dr Kuyper In ©en latere periode van zijn leven van gei- dachte veranderd is. Men weet nieit, dat de geniale veldheer, die forten en sterkten tegen de „Onthou ding' 'opwierp, ze tenslotte zelf heeft verlaten en prijsgegeven. En met eigen hand de kanonnen heeft vemalgeld. Rief. staat nu stil bij Kuyper's bezwaren tegen geheel onthouding en tegen het pro- pageeren van dezen leefregel. Als echter in 1900 de Geref. Ver. voor Drankbestrij- ding wordt opgericht, oordeelt Kuyper anders en roept haar ©en hartelijk welkom toe. Het is een g(enot in de Parlementaire en Ministerieel© redevoeringen van 1903 1904 na te lezen,, met welk een aangrijt penden ernst dr K. bij dei behandeling der Drankwet tegen bet alcohol-kwaad jwaarschuwt en strijdt. Die kentering was geien plotselinge over gang bij Dr K. Wel is eigenaardig dat de periode van dei sterkere waardeering samenvalt met Kuyper's reis naar Amei- rika in Oct. 1898. In „De Standaard" treft g;e dan artike len, waarin hij de dranlcvrije Amerikaan,, sche feesten prijst. Hoewel Dr K. de Gereformeerde Ver- eeniging voor Drankbestrijding met sym pathie begroette, sloot hij zich toch niet bij haar aan. Hij; had bezwaren. Bij was het er niet mee eens, dat wie tot deze vereeniiging wildei toetreden, zich op het standpunt moest stellen om zich van allen aleoho- lischen drank of althans van sterken drank te onthouden. En op dat standpunt stond hij toen nog niet. Hij had liever gehad een vereeniging tegen het misbruik van sterken drank. Kuyper verklaarde zich ook voor Plaat selijke Keuze. Het komt spr. voor, dat Dr K. in 1916 de vroegere afkeuring in trekt. Geeft Dr A. K. in 1916 toe, dat het mogelijk is, dat geheelonthouding het eenige middel is om het misbruik te keeren, in 1919 gaat hij nog een stap ver der en beveelt de geheelonthouding als het eenige middel aan. Hij doet dat in zijn beroemd geworden driestar in „De standaard" van 15 Oct. 1919. Aan den avond van zijn leven aan vaardt Dr K. de geheelonthouding en be veelt ze aan als het eenige middel om anders niet te stuiten misbruik van ster ken drank te weren. We moeten ons niet alleen hij de g. o. aansluiten omdat Kuyper dit wilde. Maar wel moge het advies van dezen geloofs held e'en ieder dringen tot bezinning en zelfonderzoek. Spr. wees hier ook o.p de geschriften van wijlen Dr J. C. de Moor en D.s W. H. Gispen, om daarna allen op te roepen tot medewerking om den laatsten wil van Dr A. Kuyper te helpen uitvoeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wildervank, J. N. van Dru- ten te Noordwolde (Fr.). Aangenomen naar Vreeland, J. Kuijl- man te Maasdam. Bedankt voor Putten en Enter, E. V. J. Japchen te Kockengen. De heer W. Koster, president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, heeft van iemand buiten Middelburg eau bedrag van twaalfhonderd vijftig gulden ontvangen, onder voorwaarde, dat deze som besteed zal worden voor noodige her stellingen aan de Oostkerk aldaar. Synode N ede rl. He rv. Kerk. Aangezien de heer mr L. M. de Jong Schouwenburg voor zijne benoeming tot secundus-lid ouderling der Synodale Com missie heeft bedankt werd thans in zijn plaats benoemd de heer E. baron Prisse o. o. te Ginneken. De wijzigingen in het reglement op de huurtgenieenten, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, werden nu met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Zij zullen dus (onveranderd) aan de hoofde lijke stemming der provinciale kerkbestu ren worden onderworpen. Breedvoerig werd van gedachten gewis seld over de consideratie betreffende de terugbrenging van de Waalsohe gemeenten tot een classikaal ressort. De commissie was tot de volgende con clusies gekomen: I. Een lid stelt voor de wijzigingen te verwerpen II. Twee leden stellen voor de behande ling van deze wijzigingen te verdagen tot de vergadering der Synode in 1928, op grond van a. dat er vooraf rechtskundig advies kan worden ingewonnen over de waarde van hei contract van 1578; b. dat men dan ook met de Walen kan spreken over het vinden van een oplossing, die beide partijen bevredigt- III. Drie leden stellen voor de wijzigin gen definitief aan te nemen en ze te on derwerpen aan de hoofdelijke stemming van de leden der Provinciale Kerkbestu ren en van de commissie tot de zaken der Waalsche kerken. Een vierde lid sluit zich daarbij aan, als conclusie II wordt verworpen. De eerste conclusie, de wijzigingen niet aan te nemen, werd verworpen. Voor stemden de heeren Stoel, Tammens, Bolt, Boonstra, Franck, Picard ©n de president. Er tegen de heeren Schokking, Grave- meijer, Oorthuys, Idenburg, Bongers, Tromp, Van Zwet, Woffensperger, Bloem, Prisse, Barbas en de vice-president. De tweede conclusie tot verdaging werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Er voor waren de heeren Stoel, Tromp, Wolf- fensperger, Tammens, Bolt, Boonstra, Franck, Picard <en de president; de overi gen tegen. De derde conclusie werd aangenomen. Er tegen warenTammens, Bolt, Boonstra, Franck, Picard en de president; de ande ren voor. Daarna kwam in behandeling het voor stel, ingediend door J. J. Timmer c.s. tot samenstelling van de z.g. „Groote Sy node". Uit het rapport van dr Schok king blijkt, dat hier bedoeld is hetgeen in '1922 en '23 door de meerderheid der toenmalige synode is gewild, doch door het veto der provinciale kerkbesturen on gedaan is gemaakt. De meerderheid der ciommissiie van rapport adviseert nu deze „groote synode" (van 45 leden) te aanvaar den volgens de eind-redactie van 1923. Na ©enige bespreking werd deze conclu sie aangenomen met 11 tegen 8 stem men. Vóór adviseerden de secretaris en dr van Nes. Vóór stemden de h.h. Zoete, Bar bas, dr Schokking, Gravemeyer, dr Oort huys, Idenburg, Bongers, Tromp, Bloem, Prisse en de president. Tegen adviseerde dr Brouwer en stemden de h.h. Stoel, van Zwet, Wollfensperger, Tammens, Bolt, Boonstra, Franck en Picard'. Synode Geref. Kerken. Om trent de generale Synode, die a.s. Dinsdag te Groningen aanvangt, meldt de N. Pr. Gr. Grt. de volgende bijzonderheden: Deze Synode is een gewone Synode, waar alle mogelijke kerkelijke vraagstuk ken ter sprake komen. Wel komen er, althans op de voorloo- pige agenda komen ze voor, nog enkele za ken ter sprake, die verband houden met wat te Assen besloten werd; 'die als een uitvloeisel daarvan kunnen worden be schouwd. Zoo zijn er nog enkele bezwaarschriften tegen de besluiten dier Synode. En ook een bezwaarschrift van den kerkeraad te Half weg inzake de verklaring van Ds Brus- saard op de Glassisvergadering te Haar lem, dato 14 Dec. 1926. En tenslotte nog een bezwaarschrift van den kerkeraad te Harkema-Opeinde tegen het besluit der Classis Drachten in de zaak Dr van Leeu wen. Behalve deze zaken komen er op de agenda niet voor, die verband houden met de ten vorigen jare te Assen gevallen be slissing. We hebben te doen met een gewone Sy node, die o.m. ook voortzet het werk van vorige Synodes. Immers daar werden'de- putaatschappen benoemd, die bepaalde zaken in studie moesten nemen, en van welke deputaten thans rapport wordt ver wacht. We noemen b.v. dat inzake den uit bouw der belijdenis; inzake een nieuw leerboek; inzake de liturgie-vraagstükken; inzake de echtscheiding; inzake het vrou wenkiesrecht. Het is wel bekend, dat de meeste depu taten nog niet gereed zijn gekomen met hun arbeid, ook al, omdat zij verleden jaar de lange Synode te Assën met haar vele voorbereidingen moesten meemaken. Ter tafel komt wel het rapport over het vrouwenkiesrecht, waarover in de kerke lijke bladen reeds uitvoerig is geschreven. Bij deze behandeling komen ter sprake be sluiten en voorstellen van de Part. Syno des van Noord-Brabant en Limburg; Utrecht, Drente; Zeeland; Gelderland; Z.- Holland-Zuid en een schrijven van Ds Post te Axel. Verder zal vrij zeker veel tijd in beslag neanen het voorstel, om de Theol. School te Kampen het promotierecht te verleenen. Van belang zijn ook verschillende voor stellen omtrent de Radio-kerkdienstuitzen- dingen. Gelderland, Zuid-Holland-Zuid, Zuid-Holland-Noord en de Classis Stads kanaal (doorgezonden door de Part. Syno de van Groningen) doen voorstellen. Verder zullen ook besprekingen worden gevoerd over het werk der zending. Tenslotte komen zaken aan de orde, die verband houden met de kerkelijke exami na; de predikantstractementen en verzor ging van emeriti; de evangelisatie; de cor respondentie met de Hooge Overheid; de geestelijke verzorging van militairen en van die van Nederlanders in het buiten land; de door verschillende Classes ge troffen grensregelingen tussc-hen verschil lende kerken. Wij vernemen nog, dat door de Classis Batavia (die het recht eener Part. Synode heeft) zijn afgevaardigd Ds A. Pos te Djocja en de ouderlingen R. Sloot te Ma- gelang en P. de Koning te Bandoeng. Geslaagd te Utrecht voor de akte Fransch L. O. dhrn J. W. Almekindeir's te Retranchement, W. J. Kouwe te Zuid- zande en W. L. v. d. Linde te Seroos- kerke. Ongelukken. De heer L. uit Rot terdam, die te Delft bekneld geraakt is tussc'hen de brug Reineveld en eën motor boot, is eenige uren na aankomst in het gasthuis overleden. Gisterenmorgen is een 3-jarig kind te Delft in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met kokend water gevallen. Geheel met brandwonden over dekt, is de kleine naar het ziekenhuis ver voerd. Voor het leven wordt gevreesd. Op het stille strand te Hoek van Holland is de 22-jarige T. uit Utrecht bij het zwem men verdronken. Gisteren is te 's-Her- togenbosch de 5-jarige S. in de Zuid-Wil lemsvaart gevallen en verdronken. Te Erp is het driejarig kindje van den brug wachter D. in het kanaal gevallen en ver dronken. Verduistering van 40 mil- 1 e. De politie heeft gearresteerd den eer sten kassier B. van de te Rotterdam geves tigde expeditie-firma V. en Co., verdacht van verduistering van circa veertigdui zend gulden ten nadeele van deze firma. De arrestant is reeds in het Huis van Be waring ingesloten. Een zeldzame passagier. Toen de heer M. te Beverwijk dezer dagen met zijn luxen auto van een uitstapje te rugkeerde, meende hij des avonds een don ker voorwerp voor zijn wagen te zien. Hij stopte direct, doch kon niet ontdekken, wat dit geweest was. Den volgenden morgen echter, bij liet nazien van zijn auto, be merkte hij tot zijn groote verbazing een roofvogel van flinke afmetingen, die be kneld zat tusschen een der voorspatbor den. Weldra kwam nit, dat men hier met een torenvalk te doen had, die, hoewel ver suft, toch oogenschijnlijk geen letsel had 'bekomen. De vogel was zeer hongerig en verorberde met graagte het hem aangebo den voedsel. Het dier verblijft thans bij een vogelhandelaar, die zich met de ver zorging van den vreemden gast voorloopig belast heeft. Hij kon goedkoop eieren le veren. Dezer dagen vervoegde zich te Delft in een kosthuis een zich noemende Van Dam, die een kamer besprak. Hij gaf voor rangeerder bij de Ned. Spoorwegen te zijn en van Beetsterzwaag te zijn ver plaatst naar Delft. Den volgenden morgen vertelde hij dat zijn vader in Beetster zwaag/een boerderij bezat en zoo goedkoop eieren kon leveren. Hij wist de kostjuf- frouw te bewegen hem f 10 te geven, waar voor hij eieren bij zijn vader zou bestellen. Daarna vertrok hij om zijn koffers van het station te halen, doch hij keerde niet te rug. Het signalement van dezen persoon heeft veel overeenstemming met dat van den zich noemenden Bakker, die in meer dere plaatsen van het land soortgelijke delicten heeft gepleegd. Vergeetachtige wisselloo- p er. Te Delft hing de wissellooper van L., toen hij voor een overweg moest wachten, zijn geldtasch inhoudende f 50 aan specie, op het hek, terwijl hij zijn jas op zijn fiets bond? Toen de hoornen geopend waren, reed hij weg en vergat de tasch. Na korten tijd bemerkte hij zijn verzuim en keerde terug. De tasch was inmiddels verdwenen. Heden regen van meteoren. Augustus is de maand der „vallende ster ren". Den elfden Augustus zal het aantal me teoren dat door het luchtruim vliegt zeer groot zijn. Voornamelijk in de uren na middernacht zal men den meteoren-regen het best kunnen waarnemen. Het treft eenigszins ongelukkig voor hen, die den regen willen gadeslaan, dat het juist volle maan is, waardoor het licht der hemellichamen misschien zeer ver bleekt zal worden. (Tel.) Betoogingen voor Sacco en Vanzetti. Een Kamerlid ge wond. Te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft men de laatste avonden protest-vergaderingen gehouden tegen de executie van de beide Amerikaansche anarchisten Sacco en Vanzetti. Zoo hiel den de Communisten gisterenavond te Rotterdam een vergadering in het Ver kooplokaal, waar het stikvol was. De sprekers, die uit Amsterdam moes ten komen, kwamen echter niet opdagen, zoodat Lou de Visser, alias Loutje Bulk tenslotte maar een redevoering afstak. Daarna werd beraad gehouden wat er dezen avond verder moest gebeuren. Loutje Bulk zei dat hij voorop zou gaan als er gedemonstreerd moest worden. On der gejoel werd de vergadering te om streeks tien uur beëindigd, doch buiten had de politie voortreffelijke maatregelen genomen. Toen de circa 400 vergaderden op straat kwamen, ontstond een groot lawaai; de politie moest ingrijpen. Er werden door de agenten, eenige bereden politiemannen en een auto, waarin inspecteurs en agenten eenige charges uitgevoerd, toen de menigte niet spoedig genoeg wilde doorloopen. Loutje Bulk, die het vertikte door te loo- pen, kreeg een flink pak rammel, hij ging eenigen tijd later naar de post St. Jans- straat, waar hij door den Geneeskundigen Dienst verbonden werd. Hij was slechts zeer pijnlijk getroffen, niet ernstig ver wond. De menigte was inmiddels zoo hard als de beenen het vermochten, in beide rich tingen gevlucht. De bereden agenten en circa veertig politiemannen te voet dreven de rumoermakers den Goudschen Singel af; af en toe werd een charge uitgevoerd, waarbij het succes niet uitbleef. De echte oproerkraaiers trachtten nog het Amerikaansche Consulaat te benade ren, echter volkomen zonder succes. Hier waren alle toegangen zoo uitmuntend af gezet, dat er geen mensch kon doorkomen. ROTTERDAM- V-Di. Sedert 17 jaar was de heer J. P. hij de Expeditiefirma V. en Co. alhier als kassier werkzaam. Vóór hiji met vacantie ging, deelde hiji aan een der firmanten mede, dat er een groot tekort in kas was. Bij1, een daarop1 gehou den controle bleek het tekort f 50-000 tel bedragen, dat hij ten eigen bate had aangewend. In de laatste vier jaar had hij telkens bedragen uit de kas genomen. Om dit te verbergen, had hiji dan' telkens de boeken vervalscht. Vroeger ging dat gemakkelijk. Nu ging het niet langer, daar een nieuw systeem van boekhouding is ingevoerd. P- is in arrest gesteld. AMSTERDAM. V-Di .Waarschijnlijk door onoplettendheid is ©en 22-jarige jonge man met zijn fiets tegen de traim gebotst. Hij is aan de gevolgen overleden. AMSTERDAM. V-D'- Het was heden nacht weer roerig in enkele stadsgedeelten in verband met de protesten tegen de exeu cutie van Sacco en Vanzetti. Er werd in enkele straten met bloempotten uit de huizen naar de politie gegooid, zoodat de laatst0 val1 haar vuurwapenen gebruik moest maken. Te fwe© uur was de rust hersteld. LAREN. V-D'. De vijf zwaar gewonde slachtoffers van de tramramp maken bet thans allen iets beter. Ze hadden een rustigen nacht. LAREN. V-D- Die burgemeester ontving een telegram van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, waarin deze meedeelde, dat H. M- de Koningin hem heeft opgedragen hare deelneming te be tuigen aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de tramramp te Laren en tevens hem heieft verzocht haar in te lichten omtrent den toestand der gewon den. T)e Burgemeester heeft daarop een uitvoerig telegram gezonden en tevens de dankbaarheid der geiwonden voor de belangstelling overgebracht. LAREN. V-D- Hedenmorgen bracht H. M, de Koningin Moeder een bezoek aan het St. Jansziekenhuis alhier, waar de gewonde slachtoffers van dei tramramp verpleegd worden. SLIEDRECHT. V-Di. Die 42-jarige W- Gelderblom is hij het verrichten van werk zaamheden op een baggermolen te Poor- tershaven overhoord gevallen en verdron ken. Hij laat een vrouw en 5 kinderen achter. .WEDDE. V-D- Een kind van zekeren Kiel is door een auto overreden en ge dood. WAALWIJK. V-D. Alhier zijn twee wo ningen van Brok door onbekende oorzaak afgebrand. PARIJS. V. D. Te Maubeuge is het dak van een huis ingestort, terwijl de bewoners sliepen. Twee personen werden gedood en drie ernstig gewond. NEW YORK. V. D. Te Chicago is een tijdbom van hevige capaciteit in een schoenfabriek gevonden. De vermoedelijke daders zijn aanhangers van Sacco en Van zetti. NEW YORK. V.D. Uit Charleston wordt gemeld, dat de beide veroordeelden Sacco en Vanzetti onbewogen kennis namen van het uitstel hunner executie. Alleen Van zetti ?ei nog, tevreden te zijn. Direct na de publicatie van het uitstel der executie is de demobilisatie der troe pen, die rond de gevangenis waren opge steld, begonnen. KEULEN. V. D. Toen de democraten, de sociaal-democraten en leden van de cen trum-partij een betooging hielden, werden zij door communisten gehoond. Er ont stond een formeele vechtpartij. Er werd met steenen en bloempotten gegooid. De politie maakte een einde aan 't gevecht. Het welopgevoede kind. Moe der: „Jongen, toen je gisteren je ei in den trein hebt opgegeten, heb je toch de scha len niet op den grond gegooid?" „Neen, moeder, ik heb ze netjes in den zak van een heer naast mij gestopt". De verstandigste. Twee heeren, die elkaar niet lijden mochten, ontmoetten elkaar op een smal bruggetje. De eene liep recht door en zeide„Ik gat voor geen idioot op zij". „Ik wel", zei de ander. Sigaret of pijp. In het „Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbescher ming", heeft een gedachtenwisseling plaats gehad over rooken door gestichts jongens. Aanleiding was een post „rook artikelen" f 1010,64, in het financieel ver slag van het opvoedingsgesticht „Valken*- heide". De directeur van „Valkenheide" staat 't rooken toe, doch op beperkte schaal. Z. i. is een rookverbond voor ge- stiebts-jongens niet te rechtvaardigen. Van sigaretten rooken is hij echter een te genstander. Merkwaardig is het oordeel van Mr C. F. II. Huysman uit Zwolle. De ze schrijft: Tegen het rooken van sigaretten door voogdijpupillen, Regeeringskinderen en le den van jeugdvereenigingen heb ik mij steeds verzet. Mijn verzet is voortdurend stelliger geworden. Ik zag nimmer iets goeds voortkomen uit het rooken van siga retten: de lust daartoe bracht te dikwijls tot oneerlijkheid. Het sigaren rooken van jongeren kan buiten beschouwing blijven, omdat deze vraag zich in de praktijk bijna niet voor doet. Doch nooit heb ik rooken van pijptabak als de daarvoor geschikte leeftijd be reikt is ontraden. Integendeel: waar si- garettenrooken tot oneerlijkheid of tot on gezondheid inhaleeren bracht en aan het algeheel verbod de bezwaren, door Ds Pierson gereleveerd, zijn verbonden, daar was eene aanmoediging tot een rooken van een pijpje de oplossing. Gemakkelijk gaat deze verandering niet. Doch als een Goud- sche pijp met tact wordt geïntroduceerd in een kring van jongeren, die ieder een pijp ontvangen, waarop eigen initialen worden gesteld, dan zal op den duur de pijp het winnen, vooral als zij geestelijk wordt ge ïntroduceerd bij een vereenigingsavond, excursie of praatavond in de groep. En laat de leider den jongen, die zijn pijp ge regeld gebruikt en er zuinig op is, ter ge legener tijd „zoo maar eens" een zak ta bak geven. Dat moedigt het pijp rooken door hem en zijn kameraden, die mede deelen in dit buitenkansje, aan. Merkwaardig is, dat juist vandaag een 23-jarige oud-regoeringspupil mij bezocht, die niet wetend van mijn schrijven mij uit eigen beweging vertelde, dat hij nog steeds een Gouwenaartje heeft, hem bijna vier jaar geleden bij een excursie door mij gegeven. Een oud-voogdijpupil schreef mij eens, dat op zijn officierstafel in zijn tegenwoordige Amerikaansche woonplaats een Bijbel en een pijpje wak ker houden de herinnering aan onze vriendschap. Draagt een pijpje niet het hare bij tot het scheppen van een gezellige, eenvoudige en huiselijke sfeer? Een pijpje rookende bij de kachel heb ben wij gesprekken gevoerd, welke beide partijen tot zegen zijn geweest. Van de sigaret hoorde ik zoo iets nim mer. -!8t| Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Aug., 1.30 uur. Berlijn 59.28—59.30. Brussel 34.7134.73, Parijs 9.771/29.781/2 Londen 12.123/412.13 New-York 2.491/22.495/g GOES. Gehuwd: Jacob Adriaan Dani els e, 26 j- jm. te Goeis en Cornelia Adri- ana Zuijdweg, 20 j. jd. te Ierseke. Overleden: Francina Ja'nse van Noord- wijk, 17 j. Over de maand Juli. 's GRAVENPOLDER. Huwelijken: 15, Johannes Moerman, 30 j. jm. te 's'H. Arendskerke en Maatje van, Lier©, 29 j. jd. te 's Gravenpolder. Geboren: 12, Marinus z.v. Jacobus Ver- mue en Jozina Smits; Cornelis z.v. Jan Zuidweig en Agatha Moelefcer. Overleden: 4 Juli; Jacobus Johannes z.v. Lieven Etekhardt en Maatje Minnaar. MIDDELBURG. Boter f I.02V2, part f I.I2V2, kipeieren f6-50, part. f7-50, eendeieren f6, part. f7,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3