Vrijdag 5 Augustus 1927 Wo. 259 41e Jaargang GEBRS. STEUTELI Menlaai Os kinderen van Sen feel iiMfaii &LEEOING NAAR MAAT EN CONFECTIE. FEUIU-ETON.' locaurvfT*r- ram» Dtrecieur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tal,: Redacti? en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUf J, L. Burg. Tel. no. 259 Siaaisman-Evangeiiebelijder. Er zijn tal van uitspraken van Groen van Prinsterer, die uit hun veirband gel- rukt en misbruikt worden. Zoo de leuzeIn ons isolement ligt onze kracht, Waarmee zoo het dan heet, de samenwerking met andere partijen veroor. deeld is. Zoo ook het woord: Een staatsman' niet! een evangeliebelijder! Met een beroep op deze uitspraak van Groen trachten velen hunne afkeerigheid van alle politieke actie goed te praten. -Van de politiek moeten zij niets hebben. In den staatkundigen strijd nemen zij geen werkzaam aandeel. jDe politieke actie1 wordt door hen als minderwaardig beschouwd. Zij houden liet met Groen toen hij uitrie'p: een staatsman niet! een evanigeliebelijder Op deze wifze wordt echter van wat de grondlegger der A.R- partij uitsprak, misbruik gemaakt. Zóó heeft Groien van Prinsterer het nooit bedoeld. „Wat, zoo schreef hij in 1869, betael kent deze zinspreuk anders, dan dat enkel in de belijdenis van heit Evangelie, ook in den politieken strijd, mijnel kracht ligt?" Hier is dus geen tegenstelling. Hier is geen veroordeelen van den po|- litieken strijd, maar eeln binden van dien strijd aan en een bouwen op het Woord van God. Door dit woord van Groen wordt die strijd dan ook niet als iets minderwaar digs veroordeeld, maar integendeel, als van het hoogste belang, geadeld. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA® Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.öf Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 eti Bij abonnement belangrijke korting KIOKSIRHT CAES. a De mislukking der Conferentie te Genève. De vlootconferentie te Genève heeft zich voor onbepaalden tijd verdaagd. Bridgeman rechtvaardigde uitvoerig' de voorstellen ,die acht dagen geleden door de Engelsclie delegatie zijn ingediend, en voegde er aan toe, dat de oneenigheid de vriendschapsbetrekkingen tussehen de drie delegaties niet in gevaar brengt. Saito, namens de Japansche delegatie, bevestigde dat de Japansche en de Brit- sche delegatie het vóór enkele dagen eens geworden zijn en verklaarde dat het met groote teleurstelling is, dat de Japansche delegatie vastgesteld heeft, dat er tus sehen de Britsche en de Amerikaansche delegatie diepgaande geschillen blijven voortbestaan. De vertegenwoordiger der Vereenigde 'Staten gar een .uitvoerige uiteenzetting van de redenen der houding zijneir regee ring. Eindelijk ging de conferentie uit elkaar pp een gemeenschappelijke ver klaring der drie delegaties, die zegt, dat zij .overeengekomen zijn, hun respectieve regeeringen te wijzen op de wenscbelijk- heid van een overeenkomst tussehen de onderteekenaars van het verdrag van Washington, opdat de bijeen te .roepen conferentie gehouden zou worden vóóir Augustus 1931. Een Duitsche krans te Londen. Een krans van eikeblaren, 'met een lint in de kleuren van de Duitsche repu bliek, is aan den voet van den Cenotaaf in Whitehall te Londen gelegd. Het ge schiedde uit naam van het Keulsche sta tion der Duitsche Luchtverkeerscombina- tie, dat hiermede de nagedachtenis wilde eeren van den beroemden vliegtuigbe stuurder kapitein Barnard, welke onlangs hij een vliegtuigongeluk het leven had verloren. De krans is op een in het oog val lende plaats gelegd en trok zeer de aan dacht, wijl gister de datum van het uit- CPM■1'IIMIIlHMMJtUaMllWBaWHllll Ml ,1 Naar het Engelsch. 28) HOOFDSTUK XV. De'ver volging der vluchte lingen. Tot Abu Ben Hesed, zittende, zooals zijn gewoonte was bij zonsondergang in de deur van zijn tent, kwam Pagiel. Het was de avond van den vierden dag, nadat hij de beide kinderen had zien vluchten op den rug van den witten dromedaris. Hij had zich niet gehaast, om terug te keeren; hij moest tijd hebben om na te denken, want hij was niet vlug van begrip en het geval was gewichtig. „Geen beter oord dan de eenzaamheid der woestijn om na te denken," sprak Pagiel. Daarom bleef hij nog een geheelen dag op dezelfde plaats. Doch de zoon van Kish, den schaapher der, was ongeduldig. „Laat mij terugkeeren, smeek ik u," zei- de hij tot Pagiel; „ik verlang het gelaat breken ^van den oorlog tussehen Enge land en Duitschland verjaarde. Herdenking der Dtilsche invasie van 1914. Gisteren was liet dertien jaar geleden, dat de Duitsche legers België binnenvie len en de rampzaligste oorlog begon, die ooit de menschheid heeft geteisterd. Om dit te gedenken werden om half 10 des morgens de klokken der kerken geluid. De stoomfluiten van booten, loco motieven en van fabrieken lieten zich eveneens hooreu, terwijl in garnizoenste den kanonsalvo's werden gelost. Volgens officiiëele documenten zou in 1914 de schending van het Belgisch grond gebied om' 8 uur 2 min., 's morgens heb ben plaats gehad, vlak tegenover het dou anekantoor van Gemmenich. De invallen de troepen bestonden uit de voorhoede van de uit Aken komende Noordelijke co lonne, die op haar beurt uit twee divi sies ruiterij en uit de 34ste infanterie brigade bestond. Om 9 uur bevonden zich reeds zes invals-oolonnes op Belgischen bodem, Toenemend vreemdelingenverkeer in België. JMet den toevloed van vreemdelingen en badgasten, waarop men, voor dei maant! Juli, in de Belgische hoofdstad eln' badplaats.?,n had gerekend, doch die, hoofdzakelijk naai' men meeht' tengevolge 5 van het' slechte weder, is uitgebleven, begint het thans, zoowel tei Brussel als J laan de Vlaamsche kust en in de Arden nen te verbeteren. De Belgische hoofd stad blijft, naar de volle toerauto's tei oordeelen, nog steieds een groote attraa tie op de vreemde bezoekers waarort- der de Nederlanders eö de Engelschen en Amerikanen het talrijkst zijn uitoef ©- nen. Duftschers ziet en boort men er niet veel en ook te Blankenberg©' is het Duitsche element, dit jaar, minder sterk vertegenwoordigd dan in 1925 ein 1926- De anli-Duitsche relletjes, welke zich, het vorig jaar, aldaar voordeden en waarvan de Duitsche pers gebruik heeft gemaakt om hare lezers aau te sporen Duitsche badsteden te bezoeken, liever dan zich, in België, aan molest bloot te stellen. blijL ken wel een der voornaamste oorzaken van hef afnemen van de Duitsche cliëu- teele te Blankenberg© en elders aan de yiaaanscho kust te zijn. Het aantal Oos- tenrijkers is echter toegenomen. [Eranschen zijn er, dit jaar, vooral aan de kust, wel drie- of viermaal meer dan in 1926. Montreux geteisierd. Uit Genève worden nadere bijzonder heden gemc-ld omtrent de verwoestingen aangericht in de omgeving van het meer van Genève door het nooclweier, dat over West-Zwitserland heeft gewoed. Montreux werd hevig geteisterd door geweldige massa's water, die van de Dot ches de Naye naar benaden stortten, alles meesleieipende wat zich op hun weg' be vond: steienen, hoornen, modder, een paar huizen en dit alles kwam neer in de straten van Montreux, zoodat het ver keer ook op de spoorlijn geheel geblok keerd werd. Zoo reed een trein oip een f brug vast in een geweldige hoeveelheid f modder en meegesleepte voorwerpen. I De schade alleen al 'in het district van Montreux is enorm. Een noodweer als dit is in de laatste 50 jaren in Zwitserland niet voorgekomen. Korte berichten. Uit Henderson (Kentucky) wordt ge meld, dat in een mijn van de West Ken tucky kolenmaatschappij te Itlay eeuont- ploffing heeft plaats gehad, waardoor 200 mijnwerkers van de buitenwereld af gesneden zijn. Reeds nu is bekend, dat vier hunner zijn gedood. Veertien worden er nog vermist. Gisternacht is een lichte aard beving gevoeld te Los Angeles, Santa Monica, Pasadena, Holywood en San Ber nardino. Er is geen schade aangericht. -y van mijn bruid te aanschouwen." „Waar praat je over, man?" snauwde Pagiel hem toe. „Denk je, dat ik je mijn dochter zal geven? Onze afspraak vervalt nu geheel." Doch Ben Kish had de dochter van Pa giel lief. Daardoor was hij stoutmoedig en vastberaden. Bovendien bemerkte hij, dat de man hang was om terug te keeren. „Mijn vader is verbitterd," zeide hij, „om dat de beide kinderen gevlucht zijn met den dromedaris. Ik zal naar mijn meester gaan en hem vertellen, wat ze gedaan heb ben. Het was zeker zooals het behoorde, dat zij als slaven verkocht zouden worden, en de som, welke zij opbrachten, aan de dochter van Pagiel als bruidschat werd geschonken." „Neen, ge zult niet terugkeeren!" riep Pagiel. „Indien het aan Ben Hesed ver teld wordt, zou ik verbannen worden uit de nabijheid van mijn broeders en bloed verwanten." Ben Kish glimlachte. „Is het u aange namer verbannen te worden," zeide hij, „of als uw zoon den zoon van Kish te hebben. Want een van deze beide dingen zal zeker geschieden." „Zweer mij, dat gij het geheim zult be De reis van Koningin en Prinses. Uit Hamburg wordt aan het Hdbld. d.d. 3 Augustus gemeld De Koningin en Prinses Juliana kwa men hedenmiddag om 4 uur '2 min. op haar doorreis naar Noorwegen te Ham burg aan. Toeh de salónwagen, die aan den ge wonen trein was aangehaakt, onder de kap van het station stond, verlieten de Koningin en de Prinses' den wagen, orn l ftkar een voor lïSar gereserveerde wacht kamer te gaan. Het was werkelijk eigen aardig t& zien, lioe beiden héél ge won©" passagiers het perron afliepen en de straat opgingen. Ongeveer 'n kwartier na aankomst verliet de Prinses de waclitka- gner, om, 'gevólgd door haar adjudatat en freule JJentinck, benevens den wnd. con sul-generaal, dhr Merens, 'n klein water tochtje op de Alster te maken. Het is voor de Prinses zeker wel de eerste keer geweest, dat zij als een gewoon bur geres op een publiek vaartuigje, door nie mand herkend, een dergelijk tochtje heeft gemaakt. Om zeven uur verlieten de hooge gdst.en Hamburg weer. De Koningin en Prinses Juliana kwa men gisteravond om 20 minuten over 9 te Oslo aan. Ofschoon 'de Koningin en de Prinses incognito reizen, was een groote menigte samengekomen huiten het station. Er waren geen officiëele vertegen woordigers aanwezig in verhand met het particuliere karakter van de reis. De Koningin en de Prinses werden ont vangen door de vertegenwoordigers der Nederlandsche legatie. Zij verlieten het station onmiddellijk en maakten een korte wandeling door de stad. De Koningin en de Prinses brachten den nacht door in haar eigen slaapwagen en gaan morgen met den trein verder naar Tefor bij Lillehammer. Het weer laat zich uitstekend aanzien. Wat is er aan de hand? Het „Bat Nieuwsblad" meldt, dat Hr. Ms. kruiser „Java" 's nachts met grooteu spoed uit Tandjong-Prioik weggestoomd is meit onbekende bestemming. De autoriteiten weigerden'alle inlichtin gen. Het blad verneemt intusschen, dat het vertrek in verband staat met een verzoek van den heer Ilillen, Gouverneur van West-Java, en dat er opdracht gegeven is met de meest mogelijken spoed een art der schip te achterhalen. Het vaccinatie-vraagstuk. Naar aanleiding van de vragen vair het Kamerlid Krijger en heit uitvoerig ank waren," zeide Pagiel, „en ik zal het ge heim bewaren." Toen zwoeren zij beiden een duren eed, en zij bouwden dien dag met de steenen van de plaats, waar zij zich bevonden, een gedenkteeken, als bewijs, dat evenals de steenen onveranderd blijven, zoo ook hun verbond moest zijn. Daarop ondernamen zij den terugtocht. En de zoon van Kish lachte in zijn vuistje om hetgeen geschied was, doch Pagiel was zoodanig in gepeins verzonken, om te bedenken, welk verhaal hij zou opdisschen over het verlies van den witten dromedaris, dat hij niet ver der over het geval nadacht. „Ben Hesed is een streng man," peins de hij. „Indien ik zeg dat er dieven geko- ken zijn en het beest gestolen hebben op onzen terugtocht, zal hij zeggen: „Waarom hebt ge ze niet achtervolgd en gedood? Ge zijt niet gewond." Indien ik vertel, dat het dier ons ontvlucht is de wildernis in, zal hij mij uitlachen. Neen, ik zal hem de waarheid vertellen; het is eigenlijk het beste; bovendien hebben de goden een waarheidlievenden man lief. Ik zal dit zeggen: „De Egyptische kinderen stonden op, terwijl wij midden op den dag ons te slapen hadden gelegd, en ze namen het woord daaroip van dein minister, heeft dö hoofdinspecteur van da Volksgezond heid, cli' Terbui'gh, aan de geneeskundigen in Nederland, onderstaande circulaire ge richt; „In verband met de antwoorden van den Minister van Arbeid, Handel en Niji- velrheid, gegieVem op de vragen aan Zijine Excellentie door het lid der Tweede Kat mer, dèn heer Krijger, gesteld, deel ik U me'de, dat tot 2£ Aug. a-s- geien koepok) Stof Tfgdéverd zal worden. Na dien dat turn zal bacterieel-sterieie vaccin© wor den verstrekt, i pMoclrt na de enting met deize stof zich onverhoopt nog een geival van en cephalitis in Uwe practijk voordoen, dan wordt U dringend verzocht daarvan on middellijk telegrafisch of telefonisch' bel richt tö zenden aan dein Directeur van het Rijks Serologisch Instituut te Utrecht (Telefoon 11830)- Eventueel© kosten zul len door mij. oip aanvrage worden vergoed. Ik verzoek U geen stof te gebruiken1 dia nog in Uw bezit mocht zijn. Hoewel overbodig maak ik er U op merkzaam op, dat het van de grootste waarde zal zijn, indien de behandeling yan deze baeterieiel-steriele stof, alsmede de' vaccinatie zelf geheel aseptisch gei sichie'tdt- In liet bijzonder zij! er telgen gewaarschuwd db stof uit het capillaire buisje te blazen. Wanneer beide punten worden afgebro'hen, zal dei lymphei, die zeier vloeibaar is, door eigen zwaarte naar huiten treden. Öük' voor een goede sterilisatie der lancetten dient gezorgd tei worden. Do schrapjes worden niet tö lang (b.v. (3 a 5 m.M.) en vooral niet te dieip gei maakt. Van uwe medewerking in deze houd ik miji overtuigd." Een port zeg el van 6 cent. Ingevoerd is een nieuw portzegel van 6 cent, dat gebruikt zal worden voor briefkaarten, welke volgens drukwerktarief gefrankeerd zijn, doch niet aan de daar voor gestelde eischen voldoen. Het zeg'el is, evenals trouwens die ove rige portzagels, voor belangstellenden te gen den kostenden prijs op de postkan), toren (dus niet op1 de wijk- en hulp kantoren en op de stations) verkrijgbaar. Wethouder De Wilde. Het „Vaderland" spreekt zijn voldoening uit over het besluit van Mr J. A. de Wilde om zich weer voor het wethouderschap van 's' Gravenhage beschikbaar tel stel len. In het gemeentelijk bestuur en al heel zeker in het beheer der gemeentelijk© schatkist, zegt het blad, geldt al even dier en vluchtten weg. Wij vervolgden hen tot zonsondergang; doch konden hen niet achterhalen." Dus vertelde hij dit aan Ben Hesed, en toen hij gesproken had, wachtte hij, wat zijn heer zeggen zou. Lang bleef hij zwij gen, omdat hij toornig was, en het was zijn gewoonte, niet te spreken, wanneer zijn toorn de overhand op hem had. „Is het goed, dat een man raast als een beest?" zeide hij dan. „Neen, want zoo doende, is hij geen man meer; laat hem liever zwijgen en zich herinneren, dat God liem naar Zijn beeltenis hepft geschapen. Uit de hemelen daalt geen toornende stem, zelfs wanneer de aarde rood gekleurd is van bloed. De menschen lasteren den naam van Jehovah, toch daalt geen zwaard neer om hen te dooden. Laat ons geduldig dra gen, zooals hun.betaamt, die iets lager slechts dan de engelen staan, geschapen volgens de gelijkenis van den Oneindige." Bij deze gelegenheid zweeg Ben Hesed zoo lang, dat Pagiel zich ongerust maak te; hij had tot den grond gebogen, en hij bleef in deze nederige houding, opdat hij niet de verontwaardiging zou zien, welke zich van zijn gebieder meester maakte, toen hij dit verhaal hoorde. goed als in het gewonei leven, dat je wel weet wat je hebt, maar bij een veranl derin'g niet weet, wat je krijgt. Nu hebben we een wethouder, die vóór alles een man is en die daarbij we' zijn het wel eens oneens igeweest meW. hem, op belangrijke punten zelfs' en mee," nen het daarom juist te igiereeder te mogen zeggen en die daarbij' weet wat hij! wil en" een vast beleid voert, waarover we im grosfeen Ganzen slechts tevreden bunnen zijh, i Dat de zoon, die' een elven krachtig© figuur en een even. goede wethouder is als de vader was, het pas verwezenlijkt bót. sluit van dien vader ten slotte toch niet heeft nagevolgd en ondervonden heefh lioe zeer zijg beleid en zijft capaciteiten1 op prijs worden gesteld, is ieifs dat prettig steimf. '"«L i Het, maakt zijn posltiö tégenover den, R,aad ook flink sterk. N. Eln dat vooral moet een wethouder van Financiën zijn: een sterbei man in een sterke positie. Het opgezegde contract met yan .Gend en Loos. Het geval, dat de directie der Neder 1~* Spoorwegen aan de firma Van Gend en. Loos, heeft kenbaar gemaakt, dat zij bet bestaande contract met deze firma teg'en 1 Juli Van het volgend jaar niet meer wenscht te verlengen, wekt in breede kringen groote belangstelling. r r De „spoorwegmedewerker" van de „Avondpost" vestigde dezer dagen er de aandacht op, dat dit beteekent, dat de firma Van Gend en Loos, die voor de Spoorwegen een zoo belangrijke taak ver vult, op een zoo uitnemend© wijze en die in den loop der jaren zoo prima bij het publiek is ingevoerd, over ©enigp maanden wordt uitgeschakeld uit het goe derenvervoer der Spoorwegen. De Spoorwegen zullen daartegenover moeten stellen ©en organisatie voor dezen talc van vervoer, die niet minder accu. raat werkt en die het publiek even coulant behandelt als Van Gend en Loos. Zal dat mogelijk zijn? vraagt de Spoorwegmedewerker' Hij meent van niet, want van een or ganisatie van dit vervoer is voorloopig noig niets te bekennen; materieel is er evenmin. Als men bedenkt, dat dei spoorwegt autobustoniderneming de A-T-O- dertien maanden noodig heeft gehad voior studie, organisatie enz. voor een piaar buslijntjes, waarvan de ©ersta nu pas geopend is, dan houdt men z'n hart vast, als men bedenkt dat diezelfde. A.T-O- het als een klok werkend bedrijf van Van Gend en Loos zal moeten overnemen. Na een poos werd hij erg benauwd; het zand, waarop zijn voorhoofd rustte, was heet; zijn knieën knikten. „Waarom ver neder ik mij voor dezen man?" zeide hij in zichzelf. Bij deze gedachte werd hij ook boos, en daar zijn toorn de overhand had op de vrees, sprong hij op de been en bleef voor Ben Hesed staan. Ook Ben Hesed stond op. „Ik wil zelf de Egyptische kinderen achtervolgen," zei de hij, „en ik zal ze terug brengen in de woestijn; de woestijn zal mij wreken." Daarop haastte hij zich en was binnen het uur uitgetrokken, doch Pagiel bleef achter; hij moest nu over het huwelijk na denken. En naar zijn eigen tent gaande, trok hij de haren uit zijn baard en riep luid tot God, om hem te helpen. Doch voortdurend keerden de woorden van den psalmist David in zijn gedachten terug: „De booze maakt plannen tegen den recht vaardige, En knarsetandt vol woede tegen hem; Doch de Heere zal hem uitlachen, Want Hij ziet, dat zijn uur zal komen." En hierin vond hij zoo weinig troost, dat hij niet verder kon bidden. (Wordt vervolgd.) t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1