rgyS.aJi -..v.-.-- den «an verseheiuene minister*,, zoodra de nieuwe leening van 15 millioen pond, waarover met Engelsche, Fransche on Amerikaansche banken wordt onderhan deld, zou zijn afgesloten. Vooral de mili taire elementen te Oporto zouden zich roe ven en men is bang, dat er een royalisti sche staatsgreep wordt voorbereid. Haring voor sowjet-Rusland. Na de breuk tusschen Rusland en Enge land heeft het bewind te Moskou de maat schappijen die levensmiddelen inkoopen verboden, verdere bestellingen in Groot- Britannië te doen. Daardoor moesten ook de aanzienlijke bestellingen van haring nu elders worden geplaatst. Men heeft daar voor o.a. ook aan Nederland gedacht, waar men naar nieuwe afzetgebieden voor de haring uitziet. Men heeft er echter van afgezien bij ons ter markt te gaan, omdat ook Nederland geen officieele betrekkin gen met de U. R. S. S. onderhoudt. Het grootste deel van de behoefte is nu in Noorwegen gedekt. Er is daar reeds voor ruim een half millioen roebel (ruim 600,000 gulden) aan haring ingeslagen. Een nieuwe slag in China? De „Shanghai Evening News" publi ceert een telegram, meldend, dat reeds 3000 gewonden in de hospitalen van Nan king en Poekou zijn opgenomen en dat nog steeds nieuwe slachtoffers uit het Noorden worden aangevoerd. Een krijgslist van Coolidge? Het besluit van president Coolidge om zich in 1928 niet weer candidaat te stel len voor het presidentschap schijnt de grootste sensatie sinds vele jaren in Ame rikaansche politieke kringen te hebben veroorzaakt. Menschen, die in nauw con tact met den president staan, zijn van meening, dat hij zich door deze verklaring voorgoed heeft teruggetrokken uit den wedloop om het presidentschap' in 1928- Dit is echter geenszins de meening van de meeste bladen en politici, die Coolidge de laatste maanden van dichtbij hebben waargenomen. Na vele dagen van nauwe lettende waarneming zijn deze geneigd te gelooven, dat het besluit zorgvuldig is berekend om zijn mededingers in den schoot van do republikeinsclie partij te ontdekken. Zij zijn ervan overtuigd, dat Coolidge heel sterk zal staan als liij, zooals velen deuken, wordt gedwongen door het algemeen verlangen in den lande om, tegen zijn schijnbare wensch en be doeling, zich een deirde ambtstermijn te laten welgevallen. De wijze, waarop Coolidge zijn besluit heeft kenbaar gemaakt,.was buitengewoon komiek. Hij ontbood journalisten en over handigde hen een blaadje, waarop ge typt stond: „I do not choose to run for the Presidency in 1928". („Ik verkies geen gooi te doen naar het presidentschap in 1928." Dit was alles. Hij wilde geen nadere verklaring geven, maar gaf met de hand ©en teeken, dat de journalisten weg zou den gaan. 1 Ford gaat reuzen-vliegtuigen bouwen. Naar uit Detroit gemeld wordt, zal de Ford Motor Company binnen afzien- baren tijd een aanvang maken met de fabricage van geheel uit metaal ver vaardigde reuzen-vliegtuigen, die in staat zullen zijn 100 passagiers te bevatten. De beide machines, die< in opdracht zijri gegeven, moeten 100-000 dollar kosten en nog in den loop van het volgend© jaar gereed komen. Iedere machine zal door zes 1000 P. K-motoren gedreven worden, welke door de Ford Motor Company zul len worden geleverd. De vliegtuigen zullen felaapoabines bevatten, en een snelheid van 125 mijlen per uur kunnen bereiken. Een tornado in Noorwegen. In Noorwegen heeft in het boschrijke gebied van Eidsberg over een afstand van veertien kilometer een tornado gewoed, die meer dan honderden meters breed was. Verschillende boerenwoningen wer den van den bodem opgelicht. De schade is zeer groot, kan echter nog niet precies bepaald worden. De leider van den Noorschen meteoro- logischen dienst beweert, dat zulk een tornado tot nu toe alleen in Noord-Ame rika is waargenomen. De windsnelheid bedroeg honderd meter per seconde. Korte berichten. In strijd met andersluidende berich ten, wordt thans door de „Kreuzzeitung" verzekerd, dat het kroonprinselijk paar er niet aan denkt, zijn residentie naar Pots dam te verleggen. Het zal van zijn vacan- tieverblijf te Heiligendamm naar Oels te- rugkeeren. De meeste Duitsche rijksministers, die op het oogenblik met vacantie buiten Berlijn vertoeven, zullen op het einde van deze of in het begin der volgende week te Berlijn terugkeeren, ten einde deel te ne men aan de viering van den constitutiedag en verder over den algemeenen politieken toestand te beraadslagen. Boven verschillende deelen van Zwit serland hebben zware onweders ge woed, die van hevige regens en hagelslag vergezeld gingen. Op verschillende plaat sen moest bet treinverkeer verscheidene uren worden stopgezet. DeVesuviusis weer tot zijn ge wone matige activiteit teruggekeerd. Naar gemeld wordt, zal de D o o de Z e e in Palestina, welke voor 300 milliard gulden aan chemische zouten bevat, door de Palestijnsche regeering zelf worden ge ëxploiteerd. De houtbewerkers, de arbeiders der meelfabrieken, de bakkers en de metaal bewerkers van talrijke ondernemingen te Boedapest staken en eischen loonsverhoo- ging. Uit vrees voor een algemee- u e staking heeft de politie voorzorgs maatregelen getroffen. De bladen geloo ven dat er achter het conflict politieke be doelingen schuilen. Een Fransch blad deelt mee, dat Léon Daudet, de ontvluchte nationa list, ondanks alle bewakingsmaatregelen, Maandag Frankrijk verlaten heeft op weg naar België, waar hij enkele weken ver blijven zal. Gisteren viel bij Linz een twee dekker in den Donau. De machine werd ernstig beschadigd en de beide in zittenden werden gewond. Dezen bleken Engelsche officieren te zijn, die 's middags te Cranwell opgestegen waren met een militair vliegtuig, om te trachten Indië te bereiken zonder tussclienlanding. Prins Max van Saksen werd te Freiburg in Zwitserland door een fiet ser overreden, waarbij hij een dijbeen brak. De prins is hoogleeraar aan de Roomsche universiteit van Freiburg. De reis van de Koningin en de Prinses. Op last van de Koningin brengt de di recteur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende haar verblijf in het buitenland de aan baar ge richte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij bet Ka binet der Koningin te 's-Gravenhage. Marken heeft last van het water. In de zomerzitting van de Staten van Noord-Holland is besloten steun te ver- leenen voor de oprichting van een bema ling op Marken. Hiervoor zal echter eerst nog de stichting van een waterschap noo- dig zijn. Hoezeer spoed noodzakelijk is, blijkt wel uit bet feit, dat thans, naai de Tel. meldt, de landerijen, ten gevolge van den grooten regenval, onder water staan, het gras niet gemaaid kan worden en de hooioogst dreigt te worden vernield. Het land is in een moeras herschapen; bet vee kan niet worden geweid. Dezer dagen is in een vergadering van belanghebbende boeren besloten, tijdelijk zelf de banden ineen te slaan. Voor een maand is een pompinstallatie gehuurd, waarvoor vrijwillig f 2000 is bijeenge bracht, ten einde nog te trachten den hooi oogst te redden. Deze wordt geschat op 750.000 K.G., waarvan voor een waarde van omstreeks f 20,000 wordt uitgevoerd. De gevolgen van het mislukken van den oogst zijn voor de arme eilandbewoners niet te overzien. Weduwen en ouden van dagen zijn dan gedwongen bun stukjes grond te verkoopen Dat ook de volksgezondheid door den bestaanden toestand ernstig gevaar loopt, behoeft nauwelijks betoog. Wethouder De Wilde. Naar gemeld wordt, beeft Mr J. A. de Wilde, aan den burgemeester van 'sGravenhage medegedeeld, terug te ko men op zijn voornemen, als wethouder af te treden, zoodat hij zich met Sep tember a.s. voor een benoeming als wet houder beschikbaar stelt. Niet alleen door de Anli-Revolutionairen maar ook uit andere fracties is op den heer Mr de Wilde aandrang uitgeoefend om terug te komen op zijn voornemen om zich in September a.s. niet meer beschikbaar te stellen voor liet ambt van wethouder. Naar wij vernemen heeft de heer De Wilde in verband daarmede te kennen gegeven, dat hij zijn overige werkzaam heden zóó zal trachten te schikken, dat liet liem mogelijk wordt althans voorloopig wethouder te blijven, indien de Gemeen teraad liem opnieuw als zoodanig be noemt. Christ el ij ke Nationale Werk mansbond. In de gisteren voortgezette jaarvergade ring van den Chr. Nationalen Werkmans bond, zijn de heeren P. J. Nahuizen te Utrecht, Joh. van Meggelen te Rotterdam en Jobs Visser te Haarlem als hoofd bestuursleden herkozen. Inzake bet bondsorgaan „De Voorzorg" werd met 193 tegen 12 stemmen aange nomen een voorstel van de afdeeling Utrecht, om een commissie te benoemen, ten einde het vraagstuk in dezen zin op te lossen, dat het blad geheel in eigen beheer wordt uitgegeven, welke commis sie voordat de overeenkomst met den huidigen drukker afloopt, ©r voor zorg behoort te dragen, dat in overleg met het hoofdbestuur de onderhavige zaak een oplossing vindt in den geest als in de ver gadering met overgroote meerderheid tot uiting is gekomen (n.l. naleving door een drukker van de bepalingen van het col lectief arbeidscontract). Een commissie van 5 leden weTd hier na benoemd. De heeren K. Kruithof en J. S. Ruppext spraken vervolgens de vergadering toe onderscheidenlijk namens het Chr. Nat. Vakverbond en den Ned. Luth. Bond voor Chr. Sociale Actie. Het aantal hoofdbestuursleden werd op 11 gebracht (thans 9). Dit besluit zal evenwel eerst het volgend jaar in werking treden. Bij de behandeling van het voorstel der afdeeling Zaamslag, inhoudende een ver zoek aan de regeering om een uitvoerver bod van z.g.n. ongebeukt vlas, wees bet Tweede Kamerlid, de heer Bakker, namens het hoofdbestuur, op het moeilijke van dit punt, wijl het samenhangt met de vraag: vrijhandel of bescherming, waar mede de Bond zich niet moet inlaten. De vlascultuur moet in Nederland .opge voerd en meer loonend woTden gemaakt, zulks in samenwerking van patroons en arbeiders. De vergadering vereenigde zich dan ook met het afwijzend oordeel van het hoofdbestuur. Een voorstel van de afdeeling Apel doorn om bij de regeering aan te dringen op wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering zal het hoofdbestuiu' nader overwegen. Verschillende zaken van organisatori- schen aard werden nog behandeld, waar na de vergadering, nadat aan den voor zitter dank was gebracht voor zijn voor treffelijke leiding, werd gesloten. De spoorweg naar Zeeland in gevaar? De heer Drop, lid van do Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen get steid: I. Weet de minister, dat door d© lage ligging van den spoorweg, richting Zeet- land, bij Bergen op Zoom, wachtpost 13 en onvoldoende rioter ing of onvoldoende regeling van die notering der belendende straten en wegen fBalsche baan en Pa rallelweg) sterk© regenval tot gevolg heeft, dat de spoorlijn onderspoclt, zand en grind tusschen de aldaar liggende wis sels verzameld wordt ein dat dit gevaar voor bet spoorwegverkeer oplevert? II. Is de minister bereid ©en oplossing voor de genoemde bezwaren te bevorde ren? Onteigening voor „D1 e Schelde". In het Voorloopig Verslag" dor Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceel en, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor uitbreiding van het werfbedrijf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, te Vlissingen, komt de vraag voor van sommige leden, welk publiek belang van den staat gediend wordt door detze ont eigening. Als de Maatschappij De Schelde deze eigendommen eenmaal heeft kan zij er elke willekeurige bestemming aan ge. ven. Daarom hadden dezei leden princi pieel bezwaar tegen het wetsontwerp. Een Zeeuw sche Bachver- eeniging. Naar aanleiding van een daartoe verzonden circulaire hebben zich thans 108 leden opgegeven ,o.w. 17 leden begunstigers, voor de op te richten Zeeuwsche Bachvereeniging, die nu in September verder zal worden geconstitu eerd. Het doel dezer vereeniging is, steun te verleenen bij eventueele tekorten, als de Zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" te Middelburg een der Passi onen van Bach uitvoert, wat steeds met groote kosten gepaard gaat, die niet mak kelijk te dekken zullen zijn. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot reserve-Ie luitenant de reserve-Se luite nants C. H. Mulder, L. G. Witte, J. M. Koeman en A. K. Zweede van het 14e regiment inf. Goes. Bevolking gedurende de 2e helft der maand Juli 1927. Ingekomen: Joh. Korthagen. jOff. L. des Heils, van 'sGravenhage, Ravelijn 10; Joh. Biesheuvel, Off. L„ des Heils, van 'sGra venhage, Ravelijn 10; M. L. Pundke, wed. Velsen, zonder beroep, van Rotterdam, Groote Markt 17; C. J. P. Rosier, werkt, ingenieur van Delft, Turfkade 7; C. C. Teeling, ondermach. N. S. van Barneveld, Lange Vorststraat 33; L. Pli. van Meteren geb. Koop-s, zonder beroep, van Zwolle Violenstraat 40; H. G. Leupen, kellner, van Ep,e, Groote Markt 40; M. Hooge- steger en gezin, veldarbeider, van Kloe- tinge, Voorstad 52; Joh. Visser, kruide niersbediende, - van Soest, Groote Kade 30; P. J. Roose, wed. van der Linde, ver pleegster, van Rotterdam, 'sH. H. kin- derenstraat 42a. Vertrokken: M. Sandijck, administrateur naar Ned. Indië, Weltevreden; M. C. Al- mekinders, verpleegster, naar Domburg A '23; J. C. Monshouwer, hulp in de huish. naar Amsterdam, Uithoornstraat 41; M. W. Kamphuisen, leerares naar Gouda, Gouwe 19; P. Ovcrbeeke, slagers knecht, naar Sas van Gent; H. van de Put zonder beroep naar Tilburg, van Hessen Kasselstraat 35; J- G- A Tjarks, leurder, naar Ilansweert, Hoofdstraat 183; A. Ver boom, bankwerker, naar Ridderkerk, Bol nes Donkschelaan 49; II. van Eijkeren, barbier, naar Aalten, Kerkstraat; M. B. L. Pols, timmerman, naar Middelburg, Heerenstraat 1,43; J. A. Margaroli, leerl. mach. N. S. naar Rotterdam, Pieter de Raadstraat 50a; P. K. Burgs, bankwerker naai- Amsterdam, Aurikelstraat 105; P. Mieras, arbeider, naar Middelburg, Wage- naarstraat. Borsselen. In de vergadering van den Dijkraad van den Calamileuzen .polder Borsselen werd de rekening over bet dienstjaar 1926—'27 vastgesteld in ont vang f 83.196.97i/2 en in uitgaaf op een bedrag van "f 62.190.391/2. Batig slot f 21006.58. Wolfaartsdijk. Dinsdagavond omstreeks 7 uur ontstond brand in een strooklamp op het erf van den landbouwer A. Rijk in den Broeder- en Zusterpolder alhier, De strooklamp (pl.m. 1000 bos stroo) ging in vlammen op. De brandweer is niet uitgerukt. De oorzaak van den brand is het spelen van een der kinderen van ge noemden landbouwer met lucifers. Ver zekering dekt de schade. Kruiningen. Dinsdagavond ongeveer 9 uur had op den gevaarlijken hoek alhier een ernstige aanrijding plaats. Het zeven jarig zoontje van den heer A. Bauer kwam hard loopende uit de Slabbestraat en zag den auto van den heer Dees uit de richting van het dorp komende niet. De bestuurder die kalm reed remde uit alle macht en stond bijna onmiddellijk stil, het mocht echter niet haten. De kleine werd door een toevallig ter plaatse aanwezigen ouderen broer in het café van Strien binnengedra gen. Na door dr Nieuwenhuize onderzocht te zijn, werd de kleine per auto naar huis gebracht. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder niet de minste schuld. Dit is nu reeds het derde ongeluk in twee jaar in deze straat. Het wordt waarlijk tijd, dat het toenemende drukke verkeer buiten de dorpen omgeleid wordt. Maar men wacht hier reeds lang op den zoogenaamden Rijksweg Zeeland-Brabant. Een beetje meer haast met dezen weg was wel ge- wenscht. (Volk.) 's-Gravenpo!der. Woensdagmiddag kwam de Gemeenteraad in openbare vergadering voltallig bijeen. Onder do ingekomen stuk ken was een schrijven van B. en W. van Kapelle alsmede van het bestuur der Bree- de Watering over den weg onderlangs den Zaaidijk, doch geen van beide geven eenig uitzicht op verbetering. Thans zal getracht worden dien weg in 't provinciaal wegen plan alsnog op te nemen. Blijkens procesverbaal van kasopname was op 24 Juni in kas hij den gemeente ontvanger f 4514,86. In de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de her kozen of nieuwgekozen leden van den raad werden benoemd de heeren Joziasse, Ver hulst en De Koster. Daarop had op voor stel der commissie met alg. stemmen toela ting plaats. Medegedeeld werd nog dat verschillende oude materialen samen f 73,75 hebben opgebracht. Aangeboden werd de gemeenterekening 1926 alsmede die van het B. A. over het zelfde tijdvak. Ook do begrooting van het B. A. over 1928 werd ingediend. Het voor stel van B. en W. om mede te werken tot electrificatie werd met alg. stemmen aan genomen. Dhr Vermue werd op -zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der schattingscommissie en benoemd in diens plaats dhr J. Louisse. Een aanvulling heeft plaats op de politie- en motor- en rijwiel verordening. Een wijziging in de heffing van keurloon voor vee en vleesch werd aangebracht. Een verzoek voor jaar afschrijving hondenbelasting werd toegestaan. Besloten werd de boomen op de begraafplaats te verkoopen en verder de begraafplaats wat op te knappen. Bij de rondvraag werden nog eenige vragen gesteld. Daarna sluiting. Terneuzen. Zijn eigen rechter. B. en W. dezer gemeente hebben gemeend 'op grond der concessievoorwaarden voor electrische stroom en gaslevering bezwaar te m o eten maken tegen het gebruik van gas voor verlichting in het vanwege de gasfabriek te Axel voor gasdemonstraties ingericht lokaal aan den Axelschen weg. Bij de gisteravond gehouden kook- en bak-demonstraties kwam de administra teur der electrische centrale aan het eind het Jokaal binnen en vorderde, dat 2 gaslampen, verbonden met een experi mentmeter, zouden worden gedoofd. Toen de directeur der gasfabriek dit weigerde haalde de electriciteitsman een hamer uit zijn zak en sloeg die lampen stuk. Begrij pelijk volgde op die daad een minder aan gename woordenwisseling. Naar we vernemen worden de demon straties niet meer voortgezet. (Tern. Crt.) Krabbendijke. Uitslag loting voor de Militie: A. P. Traas no. 1; A- Kok 2; W. F. v. d. Berge 3; F. Haverhoek 4; A. de Kok 5; A. Kievit 6; Th. H. Slabbekoom 7; A. Houtekamer 8. Arnemuiden. Gedurende de maand Juli zijn in deze gemeente ingekomen en ver trokken Ingekomen: G. v. d. Louw, uit Mid delburg Langstraat A 14. Vertrokken: Wa Blaasse, Vlissingen, hotel Albion; A. W- van der Graaff, naar Gouda, Turfsingel 41; Ge Schroevers, naar Goes, hotel Korenbeurs; G. Schaalje paar Driewegen, no. 108. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Harderwijk, J. Dou- wes, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Heinenoord, D. Bremmer te Bruinisse-Oosterland. Gand. G. Steenblok deed Zondag jl. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Lopik, na bevestigd te zijn door Ds P. Ch. van der Vliet, van Utrecht, met een predikatie over 2 Gor. 5 vs. 20a. De nieuwe leeraar deed zijn intrede met een predikatie over Psalm 71 vs. 16b. Ouderling G. van Dijke en Ds van der Vliet spraken Ds Steenblok toe, wien Psalm 119 vs. 3 werd toegezongen. Ds Joh. H. Laatsman. f In den ouderdom van 59 jaar is te Brussel over leden Ds Joh. H. Laatsman, predikant bij de Belg. Chr. Zendingskerk aldaar. Ds Laatsman werd in 1868 geboren. In 1890 werd hij candidaat aan de Theol. School te Kampen, om in December van datzelfde jaar zich aan de Geref. Kerk van Brielle te verbinden. Na nog in 's Gra venmoer en Gent gestaan te hebben, ver bond hij zich 12 Oct. 1919 aan de Belg. Chr. Zendingskerk te Brussel. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. De heer Gravemeyer rapporteerde over de invoeging van art. 70 8o Alg. Re glement. De commissie stelde voor te be sluiten, dat de invoeging .behoort te wor- In „Het Volk" wordt moord en brand geschreeuwd over de verhooging van de invoerrechten in Duitschland, waardoor onze aardappelen-export in ernstige mat dreigt getroffen te worden. En daar is ook wel reden voor. Het ligt in de bedoeling het invoerrecht op aard appelen te verdubbelen, wat op den. handel wel niet zonder invloed zal blijven. Wat me echter verwondert ie, dat op hoogen toon aan de Regeering wordt ge vraagd wat zij gedaan heeft om deze ver- hooging tegen te gaan. Dat is toch een beetje al te gek. Als hier op verhooging der tarieven wordt aangedrongen, mede om daardoor de regeering gelegenheid te geven in der gelijke gevallen met vrucht te onderhan delen en zoo noodig een stok achter de deur te hebben, dan komt heel het vrijhan- delsleger in actie. Dan heet het: alles is beter dan lioo- gere tarieven. Leve de eenzijdige vrije in voer! Nu is dat een standpunt. Een ver keer d standpunt m. i., waardoor de landsbelangen worden geschaad, maar een standpunt, waarvoor men toch respect kan hebben. Maar ik begrijp niet hoe men het z.g. vrijliandelsdogma kan belijden en daarmee de regeering machteloos maken en dan toch op hoogen toon durft vragen wat zij gedaan heeft om onze belangen te behar tigen. Als men „vrijhandelaar" wil zijn moet men ook de gevolgen dragen en mét Mr Pierson met lagere loonen, slechtere prij zen en een verminderde omzet genoegen willen nemen. OPMERKER. den vastgesteld, maar dan in dezen vorm; „het beslissen van geschillen over de uit legging en de toepassing van het regle ment op de algemeene weduwen- en wee- zenbeurs der Nederlandsclie Hervormde kerk en van het reglement op het pensi oenfonds, behalve in de gevallen, waarin artikel 23, 24 en 25 voorzien". De conclu sie werd aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de toevoeging aan art. 3 regl. H. Onderwijs (rapporteur de heer Boonstra), nadat zij aldus is ge wijzigd: „zij (de kerkelijke hoogleeraren) moeten wonen in de burgerlijke gemeente waar de universiteit gevestigd is, aan wel ke ze verbonden zijn. Van deze bepaling kan dispensatie worden gegeven door de algemeene synodale commissie". Echter heeft bij de behandeling van dit punt nog al eenige discussie plaats gehad, waaruit bleek, dat verschillende leden de nieuwe bepaling weinig doeltreffend achten, ter wijl sommigen er op wezen, dat dan ook wel de studenten zouden mogen worden verplicht, te wonen in de universiteitstad, waar zij studeeren. Daarna volgden de consideratiën (in groote meerderheid gunstig) over de wijzi ging van art. 15 regl. predikantstrakte menten. Hierover rapporteerde de heer Tromp en hij adviseerde deze voorloopig aangenomen wijziging, met toevoeging van eenige verduidelijking, aan de eindstem ming der prov. kerkbesturen te onderwer pen. Schier eenparig gunstig was liet oordeel der kerk over de wijziging van art. 39 Regl. Pensioenfonds, waarover de heer Van Zwet rapporteerde. Ook deze wijzi ging werd definitief aangenomen. De heer dr Schokking rapporteerde over een voorstel van J. J. Timmer c. s. om te komen tot een Synode, samengesteld uit 45 leden. Het rapport werd ter inzage ge legd. De heer Stoel besprak een voorstel van den heer Gravemeyer tot wijziging van art. 1 al. 1 en 5 van het synodaal regle ment voor de kerkeraden. In dat artikel wordt gehandeld over het bedanken, af scheiden, schorsen of ontzetten van kerke- raadsleden, waardoor de kerkeraad on volledig wordt. De voorsteller wil daaraan toevoegen de woorden: „of door andere oorzaken". Door deze aanvulling wenscht hij n.l. overeenstemming te brengen tus schen hetgeen in het organieke reglement en in art. 18 van het Alg. Reglement is bepaald. De meerderheid der Synode was van oordeel, dat de voorgestelde toevoe ging veel te ruim is, en te veel mogelijk heden in zich sluit. Dit oordeel werd door de meerderheid in de Synode gedeeld. Zoowel de heer F. Tammens als de heer Gravemeyer hebben een voorstel ingediend tot wijziging van art. 11 Reglement kerke raden. Do een wil echter het omgekeerde van hetgeen aan den ander gewenscht voorkomt. In de eerste alinea van art. 11 wordt bepaald, dat hij ouderlingen en dia kenen een geregelde aftreding plaats heeft, welke zich immer gelijktijdig slechts tot een deel van hen bepaalt. Zij gaat gepaard met de bevestiging der nieuw benoemden. De heer Gravemeyer wil in den laatsten volzin van al. 1 opnemen de woorden: „in dien mogelijk". Die invoeging maakt naar zijn gevoelen duidelijk, dat al. 1 en al. 3 niet met elkander in strijd kunnen zijn. Dit werd aangenomen. V< Bij Kon. besluit zijn wederom tijde lijk benoemd tot leerares aan de Rijks- hoogere-burgerschool te Neuzen mej. W. A. Zijlslra en mej. J. M. van den Meyden. Geslaagd voor examen Engalsch L-O- mej. J. G- Woittier te Middelburg, voor examen nuttige handwerken mej. R P. Verbrugge te Oostburg, voor examen handteekenen L. O- dhr W. P. Goppoolset te Nijmegen. - Oagolukk vijfjarig meisje doe e* godood. Te farigo doovo man, «verstak, door een rechterbeen werd «orgwekkenden toe- het ziekenhuis ver dam is zekere S. dronken, in een slo schijnt 's nachts ges te water geraakt. 12-jarige jongen uit zoodanig terecht gel gevolgen overleed. - 31-jarig© spoorwegai trischen trein overre middellijk in. De ma den geleden gehuwc is een 17-jarige jont een 22-jarige man 1 dronken. Te L< jongen door een vj HÜ bekwam een he' Rotterdam is een 5 lende van een sch dronken. In een een gietstuk naar b trof den 52-jarigen 7 later aan zijn verwo Te Scheemda gen dochtertje van den n kanaal. De vader, di< beuren, begaf zich ter. Zijn pogingen on: mochten evenwel ni zelf verdween in de zijn later opgehaald, stum en Kantens rijwiel in het Boten dronken. Onder 2 jarig kind verdronke: see S- uit Zuidwolde verdronken. Bij schip aan de Coöp. -Vlaardinigcu is een door een hijsch me fan en later aan de Te Aduard geraa detr met paard en Toen hij onder den haald was, bleken d< geweken te zijn. W- drie kinderen achter, viel een kind van 1 kinderstoel. Het kindi lijk. Roof overv. s t a d. In perceel Sing 'heeft, naar de Tel. m een groot pension ge wel doorloopend tien zijn. In den regel zijn onderwijzers, monteur kappersbedienden, kei Genoemde pension} ir oud is, bevond ziel streeks kwart over dri ke geheel achter in dil tigd. Zijn vrouw was iemand zou afhalen. Op dat tijdstip vers geergasten, de Oosten: mann, die reeds gerui. sion vertoefde, beneder den deken. Haberman ken zien, zeggende, da gebruikt te worden. I hem schijnbaar ook vond, antwoordde dat zou halen om den deke Inmiddels waren oo. •siongasten, de Duitsche Max Kramer in de kei wijl de oude man zijn den schuier te halen, hem plotseling den de en een hunner drukte mond. Vervolgens gooii grond en een hunner st. oen witten keukenhand /ten einde hem het schi Met vereende krachten man, die den deken no met een groot touw. To nog rumoer maakte, slo. malen in het gelaat, rtl dezen overval niet gebe Terwijl het slacht of f< I oen grond achter blee: naar de voorkamer welk vertrek in gebrui. Wessel en maakten ee: Zij behoefden het slot daar de kast niet gesl geldkistje werd een boe f 150 gestolen, hetwelk feuille bevond. Terwijl de roofover was, werd de aandacht gangers, een 70-jarige stommel en geschreeuw zaam ging hij naar bei geworsteld werd ir. meende aanvankelijk, d I Jandscho gasten aan hl ■toen deze echter baastin gen, besefte hij pas, daC mj riep hard aan de tra nat ook nog andere ko: Kwamen. Een surveilleerende gewaarschuwd en dezej gekneveld en in den dekt eambte bevrijdde het nen commissaris Harre ^en. Ook werd een dokt constateerde dat de toe ernstig was. Toch aan toe. Ten gevolge van de mis ren neusbloeding opgcloil g was gesloten, terwi I moeding was ontstaan. El Caad°ffer het danig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2