'Nijmegen en Arnhem. De verkoop der plaatskaarten tot een beperkt aantal, heeft plaats van Woensdag 3 tot en met Dinsdag 9 Augustus. Voor nadere bijzonderheden zie men de aanplakbiljetten enz. De ferry boot Bres kens VI issingen. Naar men ons van be voegde zijde meldt, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten, alvorens de ferryboot in den dienst tusschen Bres- kens en Vlissingen in de vaart te brengen, daaromtrent nogmaals het advies van de Scheepvaartinspectie in te winnen. Een strandfeest te Zoute- lande. Begunstigd door prachtig zomer weer werd Zaterdagmiddag te Zoutelande een strandfeest gehouden, dat was georga niseerd en waarvan de kosten geheel wer den gedragen door de zeer talrijke aldaar vertoevende badgasten. Ongeveer 120 kin deren namen aan het feest deel, dat voor namelijk bestond in het houden van spel letjes als koekhappen, zakloopen, e.d. Een en ander ging vergezeld van rijkelijke tractatie, terwijl den kinderen ook allen een aardig souvenirtje werd geschonken. Enkelé Westkapelsche muzikanten droe gen het hunne bij om de feestelijkheden luister bij te zetten. Des avonds werden de feestelijkheden voortgezet, terwijl thans het plaatselijk muziekkorps „Luctor et Emergo" onder leiding van zijn directeur, den heer André J. Geijsen te Vlissingen, zijn medewerking verleende en op 'het strand oen aantal nummers op verdienstelijke wijze ten ge- hoore bracht. De dag werd besloten met een rondgang door het dorp, het muziek korps aan het hoofd, gevolgd door kin deren, die met verlichte lampions een aardigen stoet vormden. Dat Zoutelande als badplaats begint mre te tellen blijkt wel uit het feit, dat mo menteel ongeveer 300 badgasten aldaar vertoeven. Door den Commissaris der Koningfh is benoemd tot lid der gezoinidheidscomt missie, zetel Kruinilngen, de heer W. F- Pfeiffer, arts te Kapeile. Middelburg. Onze- stadgenoot, Kees Hel der had de voldoening, dat op de Jubi leumtentoonstelling van den Ned. Fotogr. Kunstkring in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, aan hem werden toegekend: een verguld zilveren medaille in de groep por- Iretwcrk, en oen verg. zilv. N. F. K. jined. voor de groep landschappen. Goes. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zal de Harmonie „Euphoria" een muzikale wan deling door een gedeelte der stad maken. Afmarsch 8 uur. lerseke. De raad der gemeente lerseke was gisteren voltallig bijeen. Vermoedelijk de laatste vergadering van den ouden raad. Ingekomen was een dankbetuiging van het muziekgezelschap Mozart voor den verleenden steun voor de nieuwe muziektent. De rooilijn aan de oude To renstraat (bij de hoeve van dhr Wabeke) werd vastgesteld. De gemeente-rekening 1926 werd aangeboden. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren Ph. Bom, M. Mol en P. de Koeijer. De rondvraag leverde veel op, maar zooals meestal „niet veel zaaks". Klachten over rijden over trottoir, doorrit Dam, klachten over straatschenderij, beter verlichting des zomers, verbetering der wegen, aanleggen van nieuw plantsoen, in zage begrooting enz. Dhr Ph. Bom, diende het voorstel in, om de raadsvergaderingen met gebed te openen en met dankzegging te besluiten, hetwelk na eenige discussie met 8 voor 3 tegen werd aangenomen. De verdediging door den voorsteller, dhr Bom, en door den voorzitter was in menig opzicht te prijzen. De laatste her innerde aan de woorden van Luther, die eens op een dag, dat hij het bijzonder druk had zeide: „ik heb veel werk ik mag wel 3 uur bidden". Ook aan de woor den van den Heere Jezus: Zonder Mij kunt gij niets doen. Dlirn Ossewaarde en Scheele waren tegen; h.i. was hel; beter, dat ieder dit voor zich zeiven deed. Zij achtten het voorstel in strijd met de verdraagzaamheid tegen andersdenkenden. Oj? voorstel van dhr Mol werd er niet meer over gespro ken, maar werd tot stemming overgegaan. Tegen stemden M. Scheele, J. Ossewaarde en G. de Jager, de anderen voor. Gisterennacht had do schippers knecht Gerard Paauwe aan boord van de motorkorboot YE 48 het ongeluk door het in brand vliegen der lamp van den motor zijn geheele aangezicht te verbranden. Direct werd de hulp van Dr Klinkenberg ingeroepen. Kruiningen. Zaterdag had alhier de wed strijd plaats van den kring der Burger wachten Oost Zuid-Beveland. Geschoten werd op 100 M. met scherp. Korpswedstrijd: Klasse A. Kruiningen 260 punten in 138 sec.; Wemeldinge 236 in 143; Goes 221 in 153. Kloetinge 211 in 150; Klasse B. Goes 255 punten in 166 sec.; Kruiningen 241 in 173; Waarde 228 in 148; Wemeldinge 228 in 181; lerseke 227 in 173; Kloetinge 198 in 177. Klasse C. Goes 237 p. in 189 sec.; We meldinge 220 in 207; lerseke 200 in 196. Personeele baan: 1. Koster, Wemel dinge 49; 2. J. van Riet, Goes 48; 3. Han- newijk, Wemeldinge 48; 4. Slabbekoorn, lerseke 48; L. J. Dekker, Kloetinge 48; 6. J. Rouw, Goes 48; 7. L. Meijaard, Krui ningen 47; 8. A. Jansen Goes 47; 9. J. Buteijn, lerseke 46; 10, I. Daane, lerseke 46; Sinke, Goes 22, troostprijs. Hoogste korpsschutter A: v. d. Peijl. Hansweert 57; ld. klasse B.: van Gorp, Wemeldinge 55; Id. kl. C.: C. J. Kooman Wemeldinge 57 punten. Vrije Baan: 1. Rouw, Goes S7 p. in 28 sec. (2 maal 27); 2. L. Meijaard Kruinin ningen 87 in 28 sec.; 3. Slabbekoorn, ler seke 86 in 27; 4. Hannewijk, Wemeldinge 85 in 27; 5. van Stee Goes 82 in 26; 6. Jansen, Goes 82, 7. Eckhardt, lerseke 81 in 27; 8. G. Duindam, Kruiningen 81 p. (2 maal 26). Hoedekenskerke. Zondagmorgen is al hier, waarschijnlijk door het spelen met lucifers door do kinderen, een klamp hooi, staande op het erf van den kleinlandbou- wer G. B., in vlammen opgegaan. Daar do wind gunstig was, liepen de gebouwen geen gevaar. Het. hooi was niet verzekerd. Baarland. Blijkens een gisteren geplaat ste advertentie zal hier op Woensdag 3 Augustus een collecte worden gehouden ton bate van de stichting „Tehnis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezen, een inrichting, die plaats biedt voor blinden uit het geheele land en van alle richtingen. Ook hier zal men ongetwijfeld willen medewerken om oen lichtstraal te wer pen in de duisternis. Nisse. In do Zaterdagavond gehouden raadsvergadering waren allo leden aanwe zig. Aan de orde werd gesteld de begroo ting voor 1927 te wijzigen tot een bedrag van f810. Daarna werden de geloofsbrie ven der nieuwgekozen raadsleden onder zocht en werd tot toelating besloten. De gemeenterekening over 1926 werd den raad aangeboden. De ontvangsten bedroe gen f 19886.83 en de uitgaven f 19178.82, alzoo een goed slot van f 708.01. In de commissie tot nazien dier rekening werden benoemd de leden J. Slabbekoorn en A. Huijbregtse. Aan J. v. 't Westeinde werd f20 vergoeding toegekend in verband met art. 13 der L. O.wet 1920. De Burgerwacht werd een gift ineens toegezegd van f 10. Besprekingen over electrificatie werden uitgesteld tot een volgende Vergadering. Door de aandeelhouders van de weegbrug „De Palmboom" zijn definitief tot bestuursleden benoemd de heeren L. Nieuwenhuijze, voorz.; Joos Mol, vice- voorz.; A. J. v. Dijke, secr.D. Boonman en C. Riemens, commissarissen. Door het bestuur werd tot weger benoemd J. M. de Jonge te 's-Gravenpolder. Ellewoufsdijk. De Handboogsociëteit „Zorgvliet" alhier hield Zaterdag haar jaarlijksche concours, waaraan werd deel genomen dooi' 57 schutters van 13 ver- eenigingen. De prijzen werden behaald als vplgt. De hoofdvogel door A. Lous van De Edele Handboog, Oudelande; le klep met verguld zilveren ipedaille door W. Looij van Zorgvliet; 2e klep door L. de Jager, van Doel naar Hooger, Wolfaaits dijk; De zijvogels door A. Wirts van Ons Genoegen, Oudelande en A. Rijk van de Vrije Schutters te 's Heerenhoek; De hoofd kallen door A. Rijk voornoemd en A. Plat- schorre van Zorgvliet, de kleine kallen door Joh. Smallegange van Zorgvliet en J. Koopman van Soranus te Ileinkenszand. De meeste kleine vogels met zilveren medaille door A. Oele van Ons Genoegen. Van Oudelande. Westkapelle. Maandagavond heeft zich hier een comité .gevormd, met het doel geld 'in te zamelen voor het plaatsen van nen eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen mep J. C. Muller. Dezer dagen zal door het circuleeren van een lijst langs de huizen elk huisgezin in de gelegenheid gesteld worden, daar voor een kleine bijdrage te geven. Meliskerke. Zaterdag vergaderde de Ge meenteraad. Aanwezig alle leden. Met ken nisgeving afwezig wegens een licht onge val, de burgemeester. Besloten wordt in beroep te gaan over niet goedgekeurde aanslagen in de forensenbelasting. Over de gemeenterekening 1926 wordt door de aangewezen commissie rapport uitge bracht. Ze wordt voorloopig vastgesteld. Vervolgens bieden B. en W. de gemeente- begrooting aan voor den dienst 1928, met een bedrag van f11061 in ontvang en uitgaaf, waarvan uit inkomstenbelas ting f 6340. Bij de rondvraag vraagt dhr Dekker nog naar het bedienend personeel van de brandspuit en wanneer de ligger der voetpaden afgewerkt wordt. De voorzitter brengt daarna, waarbij alle leden en de secretaris zich aanslui ten, een hartelijk woord van dank aan dhr K. Wisse, die voor het laatst de vergade ring bijwoont, en in den nieuwen raad niet terugkeert. Dhr Wisse was steeds met ijver en lust op zijn post om de gemeentebelangen te behartigen. Dhr Wisse dankt ook allen voor de aangename samenwerking. Dhr Koppcjan eindigde daarna met dankzegging. St. Laurens. Bevolking in Juli: Ingekoi. men; L- W- Feelders en gezin, B. 167 uit Schiedam; P. Sturm, B- 152 uit Middel burg. Vertrokken: W. J. Brandse em gezin, B 167 naar Alkmaar. Keudekerke. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. Voorzitter weth. de Buck. Na de opening met gebed sprak de voorz. een woord van deelneming in de nog steeds voortdurende ongesteldheid van het Raadslid L. Brasser, en hoopte op spoedig herstel. In de commissie tot nazien der aangeboden gemeenterekening '26 werden benoemd de heeren Contant, Sanderse en Geschiere. Het verzoek van dhr Doornick (nieuwe eigenaar van Molenzicht) om het zgn. Molenpad te mogen verbreeden en verhar den met sintels, werd na overleg gepleegd te hebben met den gemeente-opzichter, toegestaan, onder voorwaarde dat adres sant zelf zal moeten zorgen bij eventueele bouwing aldaar, voor rioleering, verlich ting en verharding van den weg. Het verzoek van de Continontal-Mij. tot het' plaatsen van een Pompinstallatie bij het begin van den weg naar de Duinen, werd toegestaan met bepaling, dat jaar lijks f 10 zal worden betaald. Het door dhr Sanderse op een vorige vergadering ingediende voorstel om te ko men tot een progressieve heffing van de directe belasting naar het inkomen, werd door den voorsteller breedvoerig verde digd. Spr. begon met dank te brengen aan het personeel der gemeente en aan B. en W. voor de medewerking, ondervonden bij de samenstelling van deze nieuwe regeling. In de laatste 15 jaar zijn de belastingen steeds verhoogd. De gemeentelijke uitga ven zijn aanmerkelijk gestegen door het onderwijs. Dat kost veel meer dan vroeger. Ook onderhoud van wegen en voetpaden vraagt groote bedragen. Voor 10 jaren waren de salarissen allertreurigst laag. Die kunnen nu redelijk genoemd worden. Ook de gemeentehuishouding is veel duur der. Dit alles is oorzaak dat nu de belas ting weer is verhoogd van 3,5 tot 4,1 en daardoor komt de arbeider en kleine boer in 't gedrang. Spr. wil de belastingbetalers splitsen in 3 klassen: arbeiders en kleine landbouwers, middenstanders en bezitten- den, geeft verder een becijfering van zijn ontwerp, wat tengevolge zal hebben dat de eerste klas, door hem genoemd, zal worden vrijgesteld, de middenstander iets en de bezittende klas heel wat zullen ver hoogd worden. Mocht de Baad dit z. i. billijke voorstel niet aannemen, dan zal spreker zich met andere politieke richtingen in de gemeente in verbinding stellen tot wijziging van de bestaande regeling. Spr. citeerde enkele gedeelten uit het Gemeenteprogram van de C.-H. en uit een verkiezingscirculaire van „Gemeentebelang", waarin een hunner candidaten werd aanbevolen om de belan gen der arbeiders te behartigen, en con cludeerde, dat de belangen der arbeiders beter moeten worden behartigd, waartoe hij zich beriep op uitspraken van den Bij bel, die hij op de Bijzondere school heeft geleerd. De heer Contant was van meening, dat er in de thans bestaande regeling niets on billijks is en door deze nieuwe bepaling zal de druk voor den middenstander en bezit tende klas zwaar worden, wat spr. met cij fers aantoonde, en zal daarom tegen stem men. Ook de voorz. kon om dezelfde rede nen niet met het nieuwe plan accoord gaan. Ook de heer Lorier kon zijn stem niet geven aan deze nieuwe bepaling. Hij meende dat het niet goed is om alle arbei ders te ontheffen van de belasting en de tijd niet rijp is voor een nieuw plan. De heer Geschiere wilde zich niet uitspreken over deze progressie, maar stelde voor, de beslissing over te laten aan den nieuwen raad. Over dit voorstel (ondersteund door den heer Boone) staakten de stemmen. Vóór het voorstel stemden de heeren Ge schiere, Brasser, Boone, v. d. Harst en Sanderse. Op de volgende vergadering zal opnieuw gestemd worden over dit voorstel. Naar aanleiding van het verzoek van de bouwvereen. „Couburg" om de huurprij zen der woningen te mogen wijzigen in dien geest, dat de huurders op het dorp met een inkomen van f 18 per week beta len f3; van f 18f22 f3,25; van f22 f 26 f 3,50; van f 26f 30 f 4; van f 30 en hooger f 4,50 en op het Zand tot f 18 f 3,50; van f 18—f 22 f 3,80, van f 22—f 26 f 4,15; van f 26f 30 f 4,50; van f 30 en hooger f 5, stelde de heer Lorier voor een commissie te benoemen om deze zaak na der te onderzoeken en op een volgende vergadering rapport uit te brengen. Spr. kan onmogelijk dit verzoek zoo inwilligen. Anderen zouden dan moeten betalen aan den huurprijs dezer woningen. Dit voor stel vond geen ondersteuning. Dhr Sanderse wees er op dat, als dit verzoek niet wordt ingewilligd, de schade nog grooter zal worden dooi' het ledig staan der woningen. Spr. voelde nie^s voor de benoeming van een commissie Om minder edele motieven wordt daardoor getracht dit op de lange baan te schuiven. De heer Stoppels vroeg of het wel bere kend is wat de nadeelen zullen zijn dei' huurverlaging en meende dat daardoor f 400 minder zal worden ontvangen. De heer Contant zeide dit verzoek niet te kunnen inwilligen; hierdoor zal het te kort in de exploitatie nog grooter worden. Nu wordt er gesproken van een vermoede lijk tekort van ruim f 3000, terwijl er een overeenkomst is, dat niet meer dan f 1600 door de gemeente moet bijgepast worden. Spi'. zou de minimumprijzen, bij het begin vastgesteld, willen handhaven. Hij is niet zoo bevreesd, dat alle huurders dan de woningen zullen verlaten. Als alle 28 wo ningen met f 1 per week worden verlaagd, beteekent dat een huurderving waarvoor 7 woningen ledig kunnen staan. Spr. wil voordeeliger werken, b.v. door den onbe- bouwden grond beter te exploiteeren en te verzoeken verlenging der annuïteiten, of renteverlaging. Als men begint met huur verlaging, zal spoedig moeten gevraagd: hoeveel wenscht u te verwonen? De voorz. vond het jammer dat in deze zaak is geroerd en ontvredenheid is opge wekt bij de huurders en zeide dat het beter was de huur te verlagen dan de woningen niet te verhuren. Het verzoek werd inge willigd met de stemmen van dhrn Con tant, Lorier en Geschiere tegen. Aan den oud-burgemeester werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambte naar van den burgerlijken stand en als lid van' de commissie tot aanslag in de belas ting. Besloten werd in deze vacatures voorloopig nog niet te voorzien. De vergoeding voor de bijzondere scho len werd vastgesteld op f 13,27 per leer ling en per jaar. Naar aanleiding van een verzoek van de muziekvereen. „Voorwaarts" alhier om een muziektent te mogen bouwen en daar voor te mogen ontvangen een bedrag van f 250 benevens een nog in voorraad zijnde hoeveelheid hout en dan de tent over te dragen aan de gemeente, sprak de heer' Lorier zijn teleurstelling uit dat door par ticulieren hier niet moer is gedaan en kon niet toestemmen hiervoor f 250 te geven. De voorz. zeide, dat eerst f 500 was ge vraagd en waar het nu met de helft is ver minderd, hebben B. en W. geen bezwaar, onder voorwaarde dat bij nationale feesten de muziekvereen. zich beschikbaar stelt, dit verzoek in te willigen. Op een vraag van den heer Geschiere hoeveel die tent zal moeten kosten, werd door den voorz. geantwoord, dat op be seheiden voet gebouwd, dit f 1200 zal moe ten kosten. Dr v. d. Harst liet zich nog overtuigen dat dan een tont zal worden ge bouwd die aan alle cisehen voldoet. Dhr Geschiere is bang voor het geven van sub sidies en zou de liefhebbers dit willen la ten betalen en bovendien zal dan deze tent nog in onderhoud bij de gemeente komen en heeft de vereen, niets te betalen. Dhr Stoppels zeide dat zoo degelijk gebouwd wordt dat onderhoud weinig zal kosten. Dhr Sanderse is van meening, dat do vereen, recht heeft op steun en zou het verzoek willen toestaan zonder bepaling, nl. om bij nationale feesten ook nationale liederen te spelen. Aan een neutrale ver een. mag men geen bepalingen opleggen, maar geheel vrij laten. De voorz. wenschte deze voorwaarde te handhaven. Ook de heer Contant is van meening, dat die eisch mag worden gesteld. Het verzoek werd in gewilligd met de stemmen van Lorier en Geschiere tegen. Aanwijzing waar de tent zal geplaatst worden werd overgelaten aan B. en W. Ze zal waarschijnlijk op het groentje komen te staan. Dhr Contant vond het jammer, dat de raad niet is gekend ip de bespreking van het wegenplan en zou alsnog een poging willen doen om met Ged. Staten te onder handelen over een weg van Middelburg naar Westkapelle, niet langs de Duinen maar door den bestaanden Breeweg. Daar door zal verkregen worden dat de schoon heid van Walcheren gemakkelijker zal kunnen worden aanschouwd. Deze gedach te werd door dhr Sanderse ondersteund. Dhr Geschiere vroeg wanneer en hoe cje verbetering van den Breeweg nu tot stand komt, waarop de voorz. antwoordde, dat binnenkort wordt begonnen om met keien den weg te verleggen en het aanbrengen van goten met klinkers voor waterafvoer. De heeren Contant en Sanderse merk ten op, dat in beginsel is besloten in de kommen der gemeente niet met keien maar met klinkers te bestraten en zouden willen dat in dien geest gehandeld werd. De voorz. meende dat daarvoor geen geld meer beschikbaar is en dat deze verande ring nu ook een afdoende verbetering is. De heer Lorier wenschte te weten hoeveel geld al gebruikt is van den post f 7300, wat de voorz. gedeeltelijk toelichtte. Nadat dhr Geschiere nog gewezen had op de wenschelijkheid den weg dan nog wat te verbreeden (wat door B. en W. in over weging zal genomen worden) werd op voorstel van Dr v. d. Harst besloten met de stemmen van dhrn Contant en San derse tegen, B. en W. te machtigen om volgens hun plan de verbetering aan te brengen. Op verzoek van dhr Sanderse zal aan de werkloozen van de meelfabriek de steun zoo noodig verlengd worden. Bevolking van 1631 Juli 1927. In gekomen: Mej. C. Verhage, wijk A no. 93, uit Grijpskerke; Mej. J. Bimmel, wijk E no. 8, uit Middelburg; J. N. Verstelle, wijk E no. 136, uit Amsterdam. Vertrokken: Mej. L. Sturm van C no. 26 naar Oostkapelle; II. P. Baron van dei' Borch tot Vei'wolde met gezin van wijk C no. 26 naar De Bilt; Mej. J. Snoep van wijk E no. 132 naar Middelburg; J. Bliek met gezin van wijk E no. 91 naar Middel burg; N. J. Speijer van wijk E no. 154 naar Eindhoven; Mej. M. Joosse van wijk D no. 188 naar Middelburg; H. Koppejan met gezin van wijk C no. 30 naar O. en W. Souburg; H. Riemens van wijk D no. 116 naar Middelburg. Vaccinatie-gevaren. Op vragen van den heer K r ij g e r be treffende het optreden van ziektegevallen met en zonder doodelijken afloop na in enting met koepokstof antwoordde de Mi nister van Arbeid: De inspectie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid houdt zich reeds eeni- gen tijd bezig met do in deze vraag be doelde ziektegevallen, die eerst in den laat- sten tijd zijn voorgekomen, hoewel gedu rende tientallen van jaren te voren met op dezelfde wijze bereide stof was gevac- cineerd, zonder dat het verschijnsel was waargenomen. De bemoeiingen blijken b.v. uit het in het „Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde", 1926, tweede helft no. 12, gepubliceerde rapport va.n Dr F. S. van Bouwdijk, Bastiaanse, Dr J. P. Bijl, hoofd van de bacteriologische afdeeling van het Centraal Laboratorium voor do Volksge zondheid, en Dr J. Th. Terburgh, hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, waarin de vrucht van ge durende maanden voortgezet, onderzoek is vervat. Noch hier te lande, noch in het buiten land, waar zich hetzelfde verschijnsel voordoet, bestaat een stellige meening om trent de oorzaak van de ziektegevallen. Het vraagstuk wordt te ingewikkelder, doordat identieke ziekteverschijnselen van het centraal zenuwstelsel zich voordoen na griep, mazelen en andere ziekten. Men is nergens verder gekomen dan tot eenige hypothesen, die met enkele gronden van waarschijnlijkheid kunnen worden be pleit, maar geen van alle zoo gefundeerd zijn, dat zij als basis voor regeerbeleid bruikbaar zijn. De eene hypothese is, dat er in de bevolking hier en daar een latent virus aanwezig is, dat in sommige maanden van het jaar (do eerste 4 of 5) sterker dan in andere maanden (de laat ste twee) geactiveerd wordt door het pro ces van de vaccinatie. Een andere hy pothese is, dat in het vaccin zelf een bacterie of virus aanwezig is, die, hetzij rechtstreeks, hetzij in contact met eenige in het lichaam van den ingeënten per soon aanwezig bacterie of virus, het ziek teverschijnsel opwekt. In dit verband worde er op gewezen, dat het bereiden van een bacteriëel-stelsel en virulent vac cin nog niet binnen het wetenschappelijk gezichtsveld lag. Van verschillende zijden zijn nog andere hypothesen naar voren gebracht. Het vo renstaande is voldoende om de moeilijk heid van het vraagstuk te doen uitkomen. De Rijksorganen, t.w. de hoofdinspec teur, do directeur van het Rijks Serolo gisch Instituut Prof. Dr H. Alderslioff, het hoofd van de bacteriologische afdee ling van het Centraal Laboratorium voor de Volksgczcndh id, benevens de koepnkin- riehting te Amsterdam, werken reeds maandenlang in nauw contact samen om tot een oplossing van de moeilijke vraag te komen. De commissie van den Gezondheids raad voor de besmettelijke ziekten houdt zich geregeld op de hoogte van den stand van het vraagstuk en adviseert de regee ring. Waar, zooals reeds hierboven werd me degedeeld, geen der hypothesen voldoen de gefundeerd was om tot grondslag voor beleid te dienen, is tot dusver de aan dacht geconcentreerd geworden op het vaccin. Hoewel, zooals bekend is. de op de huid van kalveren gekweekte vaccine- stof nog nooit in eenig land bacteriëel- steriel was verkregen, kon oorzakelijk ver band tusschen de entstof on de ziekte verschijnselen nog niet worden opge spoord. Met kracht werd niettemin ge streefd naar het verkrijgen van zulk een vaccin. Aanvankelijk scheen een metho de van bereiding, door don directeur van het Rijks Serologisch Instituut naar aan leiding van een studie in Duitschland voor gesteld, goed succes te beloven. De onderzoekingen te dier zake hebben echter aangetoond, dat een bacteriëel-ste- rielo en tevens virulente koepokstof nog, niet te verkrijgen is. Terwijl deze onderzoekingen in gang waren, stelde voornoemde directeur een onderzoek in naar een neuro-vaeeiin, dat in Spanje wordt gebruikt en waarvan de resultaten volgens do literatuur, die ter beschikking stond, volkomen bevredigend zijn. Den 26sten Juli ontving de dir. van het Rijks-Serologisch Instituut do inlich tingen, dio hij eenige weken te voren had gevraagd aan den bereider van het in Spanje gebruikte neuro-vaccin, Dr Gal- lardo, onder-dir. van het hygiënisch insti tuut Alfonso XIII, te Madrid. Daaruit bleek, dat met dit neuro-vaccin 21/2 mil- lioen inentingen zijn verricht, zonder dat ooit eonig ziekteverschijnsel is opgetreden, terwijl het vaccin steeds virulent is. Proe ven, die reeds in het Rijks-Serologisch Instituut met neuro-vaccin waren geno men, hebben bewezen, dat hot baoteriëel- steriel en tevens virulent is. Uit deze summiere uiteenzetting van moeizame proefnemingen en onderzoekin gen, tot welke uiteenzetting de vragen een gereede aanleiding gaven, moge blijken, dat met alle kracht gezocht is. Het onder zoek moot in allerlei richtingen worden voortgezet, in contact met het buitenland. Nu op grond van de proeven in het Rijks Serologisch Instituut en van de dooi den directeur ingewonnen inlichtingen moet worden aangenomen, dat. het neuro- vaccin, dat in Spanje gebruikt wordt, bac- teriëel-steriel en virulent is een om standigheid, waaraan, in verband met de feiten van den laatsten tijd en met het tot dusver verkregen inzicht, groote waar de moet worden gehecht heeft de ondergoteekende, op eenstemmig advies- van den directeur van het Rijks Serolo gisch Instituut, den hoofdinspecteur en den Gezondheidsraad, besloten, dat met de verstrekking van de tot dusver gebruik te koepokstof niet zal worden voortgegaan, maar dat in hel vervolg alleen het bo venbedoelde neuro-vaccin, bereid in het Rijks Serologisch Instituut (dat voor de bereiding paraat is) en voortdurend daar gecontroleerd, zal worden verstrekt. Uit het bovenstaande blijkt, dat er voor instelling van een speciale commissie geen aanleiding is. De commissie van den Ge zondheidsraad geeft al wat noodig is ten deze. Van de verstrekking van een niet-on- schadelijk vaccin kan tot dusver niet wor den gesproken. Immers entingen met op dezelfde wijze bereide en gedistribueerde stoffen gaven, vóór 1924, voor zoover de waarneming reikt, nooit aanleiding tot ziekteverschijnselen, en van 1924 af wer den die verschijnselen 11a zeer veiel en tingen niet, na een kleine minderheid wel waargenomen. Dit wijst er op, dat er andere, helaas nog niet ontdekte, factoren in het spel zijn. Op de vragen van den heer Kersten antwoordde de Minister: De waarneming van gevallen van ence- phaliLis post vaccinationen strekt zich uit over do jaren 1924, 1925, 1926 en 1927. In dien tijd zijn in totaal 118 gevallen! van aandoening van hot centraal zenuw stelsel waargenomen. Hierbij wordt op gemerkt, dat per jaar ongeveer 150.000 inentingen plaats vinden. De verhouding van de ziektegevallen tot de inentingen (van 1924 tot dusver geschat op 550.000) is dus 0,21 per duizend. Gevallen van andere ziekten, bij welke oogenschijnlijk een samenhang met. een te voren verrichte vaccinatie moet aan genomen worden, zijn niet waargenomen. Wel is waargenomen, dat encephalitis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2