No. 256 Dinsdag 2 Augustus 1927 4!e Jaargang De kinderen van Ben Besed. PUROL Jnitenland Binnenland. Dit de Provincie. FEUILLETON. Zonnebrand en Smetten 1 9 VERDELGT* X. vliegen, muggen, motten, mieren, wandluizen, j kaJUssilakk en en hun eieren Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAQ Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fO.OI Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting De Koningin-Moeder. Vandaag viert H. M- de Koningin-Moe der haar 69en verjaardag en ons volk viert dien verjaardag mee. Ons volk is veel aan H. M- KoninginL Emma verplicht. Onschatbare diensten) heeft deze! lieve Vrouwe aan' ons land, haar tweede vaderland, moigen bewijzen. Zij heeft zich verdienstelijk gemaald: door Hare Dochter, Koningin Wilhelmilna, voor hare moeilijke taak op te voeden! en voor te bereiden. Maar ook als KopiinginkR-egentes heeft zij aan land en volk onschatbare diensten bewezen!. In de proclamatie waarmede zij zfcb op 24 November 1890 na het overiijldeni van Koning Willem III tot het Nederland, sche volk richtte, verklaarde .zij! o.m.; Vertrouwende op Hem in Wiens hand het lot is der Vorsten en Volkeren, neem ik do mij toebetrouwdei regeeringstaak op mij, met een bede dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van Land en Volk en tot bevestiging vain het Koninkrijk. Diei wensch en bede is vervuld. Op 30 Augustus 1898 toen haar taak was afgeloopen en ziji opnieuw ©en procla matie' deed uitgaan', mocht zij! verklaren: In dei dagen van smart en rouw trad ik op als Regentes van het Koninkrijk, thans scha;art zich' het geheel© volk in vreugde om den troon zijner jonge Kot nin'gin. God hoeft mij in' dezei jaren gesteund. Mijn dierbaarste wensch is vervuld. Moigö het ons land met zijlnel bezitting gen en Koloniën onder del rageering van Koningin' Wilhelmina wel gaan! Het zijl groot in allels waarin ook een klein volk groot kan zijn." Sinds die proclamatie werd uitgevaar digd zijn bijkans 29 jaren verloopen. Koningin Emma heeft de vervulling van hare wenschen mogen zien. Het is ons land onder de regeering van Koningin Wilholmijna wel gegaan, dank zij mede de voortreffelijke wijze waarop deze Vorstin door hare Mloeder voor de regeeringstaak werd voorbereid. Daarom kan zij, met hare kinderen, de zen verjaardag met opgewektheid vieren. En daarom leeft ook ons volk op dezen' dag met de Koninklijke Familiei mee en weet de jarige Vorstin zich gedragen door de liefde van helt volk. Spare God H. M- de Koniin'gin-Moeder tot in lengte van dagen. De vaccine-ongevallen. Het antwoord van Minister Slotemaker de Bruine op de vragen van de heeren Krijger en Kersten betreffende het optre den van ziektegevallen na inenting met koepokstof, kan niet anders dan een ont stellenden indruk maken. Uit dit antwoord blijkt toch, dat de in spectie van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid zich reeds geruimen tijd met deze kwestie heeft bezig gehouden. Men was dus met de gevaren die hier dreigden, op de hoogte. Alleen, het was niet met zekerheid be kend, waar de oorzaak van de ziektegeval len gezocht moest worden, hoewel moet worden toegegeven, dat het bereiden van een bacterieel-steriel vaccin nog niet bin nen het wetenschappelijk gezichtsveld lag. Bekend was dus, dat de verstrekte koe pokstof besmet was. En deze wetenschap dateerde niet van vandaag of gisteren, neen, maanden lang werd er door verschillende rijks- Naar het Engelsch. 26.) Hij opende den mond, alsof hijl spreken wilde; daarop krabde hij nadenkend zijd hoofd en wendde vervolgens zijn blik weer naar den wittein dromedaris. „Ga de stad in," zeide hij eindelijk, „en vraag naar den man; daar zal men het je wel vertellen. Ik zal voor het beest zorgen, terwijl je weg bent." „Kom, Anat, laten! wij ons haasten," riep de kn'aap verheugd. „Wij moeten Hem dadelijk vinden." Dus richtten beiden hun schreden naar Jerusalem, dat op kleinen afstand gelegen was en waarvan de muren en torens helder wit afstaken telgen de groene heu velen op den achtergrond. Dei man, wiens naam Gestas was, lachte lang en luid, terwijl hij' de statigei Mirah hij den toom vastgreep. „Inderdaad, de goden hebben mij lief," zeide hij, „dit beest zal een! aardig sommetje opbrenl g'en". En hij sloeg met zijin stok den witten dromedaris dwars over den kop om hem ta toonen, dat hij een nieuwen meester had gekregen. organen gewerkt om tot een oplossing van de moeilijke vraag te komen. Dat is geen kleine zaak. Het was bij de autoriteiten bekend, dat de gebruikte pokstof niet bacterieel-steriel was, m. a. w. dat onder deze omstandig heden aan de vaccinatie groote gevaren voor leven en gezondheid verbonden wa ren. Maandenlang werd gezocht naar een oplossing van dit vraagstuk. Maar intusschen ging men rustig voort, met de besmette pokstof uit te geven. Intusschen bleef men de ouders ver plichten hunne kinderen aan deze ge vaarlijke behandeling te onderwerpen. Intusschen werden, o.a. te Goes, meer dere kinderen in den dood gedreven. Dat is toch een schrikkelijke bekentenis. En het spreekt naar het ons voorkomt vanzelf, dat hiermee deze zaak niet uit kan zijn. Niet bevredigend. Niet bevredigend zijn de inlichtingen door Minister Slotemaker de Bruine ver strekt inzake het voorkomen van ziekte en sterfgevallen na inenting met koe pokstof. Niet bevredigend, omdat thans blijkt, dat niettegenstaande bekend was, dat met besmette koepokstof gewerkt werd en dat zich dientengevolge een groot aantal ziektegevallen en meer dan dertig sterfgevallen voordeden, toch maar rustig werd doorgegaan met deze entstof te verstrekken on men de ouders geheel noodeloos bleef verplichten, hunne kin deren aan dit zeer ernstige gevaar bloot te stellen. Niet bevredigend ook, omdat wel ge zegd wordt, dat met de verstrekking van de tot dusver gebruikte koepokstof niet zal worden voortgegaan en dat een ander vaccin zal worden verstrekt, maar niet dat ,la_st is gegeven de nog in omloop zijnde koepokstof te vernietigen. Hieruit, evenals uit de laconieke mede- deelingen omtrent het gebeurde krijgt men den indruk, dat de hooge ernst van deze zaak niet tot de autoriteiten is doorge drongen. Het uitsterven van inboorlingen. Het uitsterven der oorspronkelijike bei. volking van Australië onder invloed van het moderne leven heeft de Australische regeering er toe gebracht, maatregelen t© treffen, om de weinig© stammen, die er nog zijn, te behouden. 'Australische negerstammen zijn er nog alleen maar in het binnenland, do-ch ook daar begint de „beschaving" door tel drin'r gen. Telde Australië telgen het einde van del 18de eeiuw nog 150-000 inboorlingen, thans zijn er nog slechts 60-000; volgens deskundigen zou het enkel een kwestie van ©enige tientallen van jaren zijin, om ook deze te doen verdwijnen. Om dat nu te voorkomen, is de ref. geering van plan met diel stammen uitgei- strekte, bijna onbewooindel gebieden in het Noord-Westen van Australië te bevolken, en ze van alle verkeer met de buiten wereld af te zonderen. Op die manier hoopt men de lichamelijk verzwakte ne- „Daar gaat eeU eerwaardig man,' 'zeide Seth tot het blinde meisje, toen zij de poort binnentraden; en hij snelde vooruit en vatte den man bijl zijin opperkleed. „Kuift u mij ook zeggen, waar ik den man Jezus kan vinden, die blindheid gei. hazen kan?" De oude man wendde zich toornig om tot den knaap. „Bedelaar!" beet hij hem tob, „maak dat je wegkomt! Hoiei durf je mijn ooren bezoedelen met dien naam?" Seth staarde hem vol verbazing aan, terwijl hij; zich verwijderde, toornige woor. den prevelende1, zijn sneeuwwitte baard door den wind bewogen. „Bij den heiligen Nijll" riep hij uit. „Wat heb ik misdreven? Den goden zij dank, ze hebben zulke gewoonten in Mem. phis niet. Komaan, ik zal het aan een ander vragen." Hijl vatte het blinde meisje weer bijl de hand en zij wandelden samen verder. Het was nog vroeg op den dag, doch reeds was het levendig in de straten) van menschen, die heen en weer lie pen. Kooplieden, gemakkelijk bij hun stal. letjcs gezeten, riepen met luider stem de voorbijgangers aan om hun goederen te koopen, bedelaars vertelden met klaaglijke stem hun leed en ontblootten hun_ af. zichtelijke misvormdheid voor de afge wende blikken van de voorbijsnellende mtnigte; waterdragers deden de tinnen gers weer op kracht tei brengen en hun aantal te doen toenemen, vooral wanneer zij beschermd worden tegen alcohol en besmettelijke ziekten, wat op de eerstel plaats do bedoeling is van den strengen a f z o nd er i ng sm aatr eg el Ex-kroonprins Carol. Door politieke kringen tei Boekarest wordt do kwestie van terugroeping van exekroonprins Carol overwogen. Er zou den plannen bestaan, in verband hiermede' een volksreforendum te houden. De Fransche bladen publioeieren een verklaring va.n den ex-kroonprins, waarin het o.m. heet, dat hij anderhalf jaar gef. leden afstand heeft gedaan van zijn rech ten op den troon, maar dat het beisluift daartoe hem was opgedrongen, in ernstige omstandigheden, door personen, over wie hij zich liever niet wil uitlaten. f Hij hcieft er zeer onder geleden, tot dien stap, waarvan hij de consequenties bei- treurt, verplicht te zijn. Hij' zal -echter geen agitatie in zijn land uitlokken. Ik meen intusschen, zoo heet het veit der, als Roemeen en als vader, het recht en den plicht te hebben, te zorgen, dat aan de grootheid van de natie, waaralaa twee roemrijke souvereinen hun krachten wijdden, geen afbreuk wordt gedaan, opdat mijn zoon, als zij'n tijfel gekomen is, een intacte erfenis kan aanvaarden. Deze plicht en dit reicht geeft mij! ook da bevoegdheid, om persoonlijk tusschenl beide te komen. Ik was steeds en ben nog een warm en loyaal patriot. Vurig wensch ik nut tig te zijn voor mijn land. Eln als het Ro-emee-nschei volk een beroep- op mij! zo-u doen, zou ik gehoorzamen. Rusland en de Volkenbond. Dei Russische regee-ring is blijkbaar1 niet al te ontevreden over de eerste kennismak king met een volkenbondscoinferenti© te Genève, die in del bijwoning -der econo-mi. scha conferentie bestaan heeft. Do Rus-sen hebb-en namelijk aan sir Eric Drummond laten weten, dat zij bereid' zijn da uitnoo-diging tot deelneming aan de derde algemeiene verkeersconferenjtie1, die op 23 Augustus te Genève zal gei- ope-nd worden, aan te neime-n. Natuurlijk voegt Tschitscherin aan dez-ei aanvaarding der uitnoodig.ing het voior hem -gebruikelijke voorbehoud toe, dat dit niets wij'zigt in de alge-m-eiene ho-udfng van Rusland te-genover dein volkenbond. Ook spreekt Tschitscherin heit wel wat onnoo-dige vertrouwen uit, dat dei so-vjet- gedelegeerden in elk opzicht gelijke rech ten zullen bezitten als de gedelegeerden jj der andere landen. Tenslotte hebben do R.ussen ook nog het vertrouwen uitgesproken, dat de Zwitser- sche regeeringi zal zorgen niet alleen voo-r de vedligheid, doch ook voo-r dei waari dighaid der Russische delegatie. Deze laat. sta toevoeging is een gevolg van de overdreven beschermingsmaatregelen der Geneefsche politie tijdens de eerste dagen dgï economische conferentie. Ontploffing op een oorlogsschip. Er heeft gistermorgen aan boord vani den mijnenlegger „Tokiwa" gedurende de vlootmano-euvres ter hoogte van Kyoes- hoe 'n noodlottige ontploffing plaats ge had. D-e speciale correspondent van de „As-ahi' 'meldt, dat drie mijhen op- het middendek ontploft zijin, waardoor twintig officieren en manschappen gedood werden. Er brak brand uit, welke echte-r door matrozen van andere oorlogsschepen ge- bekers rinkelen en prezen luid de verkoe lende dranken aan, die ziji in de leeren zakken! op hun rug droegen. Eens moiesten de bei-de kinderen een schuilplaats zoeken in! een nis in den muur, terwijl -een troep Romeinsche soldaten voorbij' marcheerde, met hun metalen schilden glinsterende in de zon. De aiigst sloeg Seth plotseling oim hot hart, hoewel hij nauwelijks kon zeggen waarom. Hij was bijna ban-g om dei vraag tö doen, welke op zijn lippen zweefde, aan al die drukke onverschillig uitziende menschen. Daar ontdekten zijn© oo-gen een blinden man, die zich, rondtastende met- zijn staf, een weg baande', en een klaag, lijk s-inecken om een aalmoes deed hoeren'. Del moed ontzonk hem nu geheel. „Indien hier in deze plaats eien taovenaar is, die blindheid ge-ne-z-e|n kan," dacht hij', „waar om zoekt deze man Hc-m dan nije-t?" Doch hiji snelde den man achterna -en raakte zijn arm aan. „Kunt ge miji ook zeggen," zeide- hij1 bedeesd, „of hier er gens een Man woont, Jezus genaamd die blindheid genezen kan?" De bedelaar bleef staan en wendde het hoofd om. „E|r was zulk een man," zeidei hij, doch Hij is dood gekruisigd, drib maanden geleden. Ik heb Hem niet kim. men bereiken," voegde hij er op bittei ren toon bij, „ik kwam te laat". Daarop vervolgde hij zijn weg, en de knaap hoorde FLIT „Pt gele bus mei zwarten karuT bluscht werd. D-e „Tokiwa" is ernstig bel- schadigd e-n werd onmiddellijk naar heit dok gebracht. Korte berichten. De Vesuvius is gisteren weer aanmerkelijk actiever geweest. Eenbree-de -en snelle stroom lava vloeit ove-r den Westelijken sector van den krater e-n baant zich gedeeltelijk ondergronds een weg. Da stroom levert geien gevaar op. De werkloosheid in heit bouw bedrijf te We-ei men is op- het oogenblilc zeer 'groot. Er zijin 2000 werkloozein, ter wijl men rekent, dat d-eize week nog 3000 arbeiders hun ontslag' zullen krijgen. De oorzaak hiervan is, gelegen in de verniet tiging van de stukken van kadaster bij den brand in het paleis van justitie. Verkoop met c a d e a u x. De Ned. Bond van Behangers en Meu belmakerspatroons heeft zich aangesloten bij het Comité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux, ingesteld door de-n Nederl. Middenstandsbond, de-n R, K. Middenstandsbond e-n de vereeni- ging van den Chr. Handeldrijvend en en Industriëelen Middenstand. Het bestuur -stelt voor aan de leden stempels met den volgenden tekst verkrijg baar te stellen voor plaatsing op allo uitgaande zakenstukken„Wanneer u ar tikelen koopt met cadeaux, verliest u het oordeel over de waarde van hetgeen u koopt. De-ze z.g. cadeaux worden toch door u betaald, verminderen de kwaliteit of hoeveelheid en verhoogen den prijs". Nederland en Reilgië. Naar verluidt zullen in October a.s. da onderhandelingen hervat worden tus- Sichcn Nederland en België, met betrekking tot dë kwesties, w-elka nog hangende zij'n tus-schen beide 'landein, ten gevolge van de verwerping van heit Nederl-Belgisch Verdrag door de Eerstel Kamer. Voordat de besprekingen heropend zul. len worden, zal minister Beielaerts van Blokland in het begin van September tö Genève een onderhoud hebben met mij nister Vanderve-l-d-e. Di0 ministers zullen elkaar ontmoeten ter gelegenheid van de Volkenhondsvergade-rin-g. Zij zullen dei voorwaarden onder de oo-gen zien, waarop- de onderhandelingen tusschen Nederland en België hervat kunnen worden. Luchtpost v o oi r I n d i Korten tijd nadat v. d. Hoop- en de zijnen de eerste luchtverbinding met Indië tot stand hadden gebracht, vatte, luitef- nant Koppen het plan op naar Indië te vliegen. da klagende stem nog lang, totdat ze in dd verte wegs-tierf. Hij bleef op dezelfde plaats staan, waar hij wals, en staarde wezenloos de-n man achterna, terwijl de woorden „te laat" hem nog in de ooren klonken. „Vervloekt zij je onno-ozelheid. Waaro-m versper je d-en weg?" En een striem op zijn wang van de zweep van een muilezel drijver bracht hem tot het besef, waar hiji zich bevond. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij Anat een] kreiat slaken; sne) opziende werd hij geiwaar, hoe zij! op -den grond viel onder de hoieven van den ^zwaarbeladen ezel, die door den man wörd voort-gedreven. Mlet een angstkreet sprong de knaap op haar toe en sleeipte het meijsje onder dö muildieren en mannen vandaan; de drijver schreeuwde -en vloekte en voorbij gangers bleven staan, om nieuwsgierig het toon'eel gadei te slaan. Niemand bood eeni-ge hulp aan, en terwijl het angstzweet hem uitbrak, lichtte hij! de tengere gestalte in zij'n armen op. Dicht bij was een' gewelf m-ef een groote poort in den muur gemetseld; daar legde hij zijn last neer en staarde wanhopig het lieve gezichtje aan!. „Anat! Anat!' 'riep hiji over haar heen buigende. Doch er kwam geien antwoord. D-e gezonde, frisschel kleur van de bruine wangen was plotseling vaalbleek gewor- Aanvankelijk zou hij in het voorjaar van 1927 starten, maar hij stelde dei afvaart uit tot het najaar. Intusschen bezetten Geysendorffer en Scholte de tweede plaats.- Toch schijnt luitenant Ko-p-pen aan zij'n plan vast te houden. Naar gemeld wordt, zal luitenant Kop-pen p'ost meenemen. Hij was er nog niet in geslaagd voldoende) kapitaal bijeen te brengen, toen hij zich' tot het Hoofdbestuur der Posterijen wend. de. In overleg met den minister van Waterstaat heeft het Hoofdbestuur hem toen do toezegging gedaan, dat zijn vlieg tuig post aan boord zou krijgen, waarvo-or. hem f 12.500 werd toegieizegd, benevens! de helft van de opbrengst. Het luchtrecht zal bedragen f 2.50 per briefkaart en f 10 per 20 gram voor brieven. Levering van buizen voor de waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen. Door den heer Polak, zijn aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteldV I. Is het Zijne Excellentie bekend, dat in De Telegraaf van 21 Juli 1927 een be richt voorkwam, aangaande vragen, ge steld aan den burgemeester van Axel- door het raadslid A. T. 't Gilde, waarin' deze zinsnede: „Ook wordt de aandacht gevestigd op een huizenlevering waarvan verscheidene! leden van den raad van toezicht niet op de hoogte waren gesteld; daarbij zou zelfs uitdrukkelijk aan Nederlandsche firma's- die voordeelige aanbieding deden, gewei gerd zijn offerte te maken?" II. Zoo ja, kan Zijne Excellentie dan mededeelen, of inderdaad eene Nederland sche firma, of eene buitenlandsche, die in Nederland een fabriek wilde vestigen, geweigerd is, offerte te maken. ,of dat zulks eene in het maken van offerte be moeilijkt is geworden? III. Indien zulks het geval mocht wezen is Zijne Excellentie dan bereid alsnog tei bevorderen, dat de levering der huizen, benoodigd voor de aan te leggen waterlei ding in Zeeuwsch-Vlaanderen, worde op gedragen aan eene Nederlandsche firma, althans aan eene, die deze buizen in Nederland en door Nederlandsche arbei ders wil laten vervaardigen? IV. Indien vraag III ontkennend beant woord wordt, wil Zijne Excellentie dan mededeelen, welke redenen er bestaan, om de levering der buizen te gunnen aan eene buitenlandsche en in het buitenland fabriceerende firma? Goedkoope trein. Op Woens dag 10 Augustus zal een goedkoope trein rijden van Vlissingen—Roosendaal naar den; de oogleden waren over de glans, looze ooge-n gezonken, de smalle handjes waren! ijskoud. „Aü-at! Anat!" riep hij. „wordt wakker!" en hij schudde haar bijl den arm, nauw-ei lij'ks wetende wat hij deiad. „Mijn God! ze is doo-d!" Juist werd met het knarsend geluid van! verroeste scharnieren de wijde poort achter hen opengeworpen, en een man met -een tulband op h-eit hoofd keek nieuwsgierig naar buiten. Meit nieuwe hoop vervuld wendde dei knaap zich tot hem. „Heer!" zeide hijl smeekend, „mijn; zuster is ernstig gewond, ik weet zelfs niet, of zij nog in leven is. Wilt u mij een beker water geven, opdat ik beproe ven kan, haar in het leven terug te roei pen?" 1 De mart zag hem met koelen blik aan.- „Dit is het Godshuis," zei-de hij; „heit is zeer onbetamelijk, dat de drempel veront. rea'nigd wordt met hetgeen dood is; het is een gruwel in hef oog van Jehovah'. [Verwijder u; het uur van het gebed breekt aan." „Maar ik smeek u, bijl de liefde van Isis! Geef mij een1 beker een kleinen beker water slechts!" (Wont vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1