No. 255 Maandag I Augustus 1927 41e Jaargang Be kinderen van Ben Hesei BiniiM. FEUlLLETOfC Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—t Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Groen's belijdenis. In 1865 werd ten, onrechte- evenwel aan Groen van Prinster er het voornemen toegeschreven zich geheel uit de politiek terug te trekken. In verband daarmede gaven verschil lende bladen beschouwingen over het le ven van den leider der Antirevolutionaire partij. Door de „Winschote-r Crt." werd ei o.a. op gewezen, dat de heer Groen op noig jeugdigen leeftijd, weinige jaren na z ijnpromotie de beginselen was toegedaan geworden, die hij gedurende zijn verder leven onafgebroken beleed en verdedigde. Groen van Prinsterer verklaarde in zijn „Aan de Kiezers" deze herinnering op hoogen prijs te stellen. De voorstelling, zoo zegt hij, dat ik aan vankelijk tot -de school van Bilderdijk be hoorde is onjuist. „Nadat ik de lessen van den zeldzame®, en ook thans nog te weinig ge-waardeerden landgenoot over onze volkshistorie bijge woond had, heb ik in 1823 de Akademie verlaten. En toen, en nog in 1826, was ik met de publieke opinie tamelijk homo geen; ik had aanspraak op al de verschei denheden, der just e-m i 11 e u (het juiste midden) titilatuur; ik was gematigd libe raal, vrijzinnig-constitutioneel, liberaal-con servatief of oonservatief-lib-eraal." Maar toen kwam de -groote verandering. Toen kwam het bij Groen tot een be sliste keuze. „Eerst van 1829 tot 1831 heb ik, onder het gieren van den omwentelingsstonm, uit de boeken en uit de ervaring geleerd, dat het liberalisme met het radicalism'e in onafscheidelijk verband is; dat de wor tel in de stelselmatige verloochening der oppermacht JJods ligt; dat elk staatsge bouw waggelt, zoo het niet rust op chris- telijk-historischen grondslag; dat aan de rechtmatige eischen van vrijheid en voor uitgang, bij uitnemendheid door het co-n- stitutioneele staatsrecht kan worden vol daan, doch enkel, wanneer ook op politiek gebied, de vreeze des Heeren het beginsel der wetenschap is. Dit was en bleef mijn overtuiging tot op dein huidigen dag." Een overtuiging die -ook nog de onze moet zijn. De wortel der revolutie ligt in de stel selmatige verloochening van de opper macht Gods. Dat is eigenlijk al -de revolutie. Hat revolutionaire beginsel dat noodzakelijk re volutionaire daden tot gevolg m-o-et hebben. En willen we daartegen sterk staan, dan zullen we met Groen moeten vast houden aan de belijdenis, dat ook op po litiek ge-bied en ook op sociaal gebied^, de vreeze des Heeren het b-eginsel der wetenschap is. UIT DE STATENZAAL. II. De electrificatie van de Bevelanden. Wie wat wil weten van -de plannen voor de electrificatie der Bevelanden, moet vooral niet in Goes zijn licht opsteken. Ve len in Goes zien verlangend uit naar elec- trisch licht, maar op hun vraag, wanneer het nu toch eindelijk komt, moeten ze in hun woonplaats geen antwoord verwach ten. Daar is alles wat men te hooren krijgt: „er wordt onderhandeld met Ged. Staten". Het Goesche Gemeentebestuur is en dat heusch niet alleen in deze kwestie - erg, erg bang, om ook maar iets los te la ten. Maar in de Statenzitting hoort men wel Naar het Engelsch 25) -o „Het is toch nog een groote som," zeide zi], terwijl zij verdrietig naar de zilverstuk ken keek. „Wij zouden er fraaie kleederen voor onszelf van kunnen koopen, of ik zou er een halssnoer voor -kunnen nemen ik heb er geen." „Echt vrouwelijk gesproken en daarom ook onverstandig," zeide Ananias, terwijl hij de zilverstukken door zijn vingers liet glijden. „Ik zou er een wingerd voor willen koopen; wij konden dan overvloedig wijn hebben." "Niets van dat alles kan gebeuren," zei de Saffira met een zucht. „Wij moeten het geven, want als de Messias zal komen, zal .Petrus zeggen; „Deze lieden hadden land, verkochten het, doch gaven ons niets"; dan zal de Messias ons geen plaats en geen macht geven." „Verondersteld, dat Hij niet komt?" zei de man wrevelig. „Wij zullen dan toch op goeden voet staan met de apostelen en de rest. Ze -roe- eens wat. Uit hetgeen verschillende spre kers meedeelden (we zullen ons maar niet verdiepen in de vraag, hoe bv. -dhr Over- hoff aan zijn gegevens kwam) is ons ge bleken, dat men in de Midden-groep met verschillende moeilijkheden zit. Volgens -den heer v. d. Wart en we hebben -dit niet door mr Dieleman hooren tegenspreken wenscht het -grootste deel der Bevelandsche gemeenten niet aan te sluiten. Nu trachten Ged. Staten, of (wat prac- tisch hetzelfde is) de Raad van Bestuur der P.Z.E.M., de gemeentebesturen tot an dere gedachten te brengen, door de garan ties wat soepeler te maken, al komt men daardoor terug op het eenmaal ingenomen standpunt: „geen spa in den grond, vóór de garantie er is". Maar het was -dhr Welleman, die als het ware de gemeentebesturen tot voor zichtigheid -en bedachtzaamheid maande. Men komt nu tot de gemeenten met het voorstel: „gij, -gemeenten, betaalt alleen -de rente voor de verliezen, die -de P.Z.E.M. lijdt en waarvoor de P.Z.E.M. gelden zal gaan leenen". Maar, zoo vroeg -dhr Welleman, hoe zal men die verliezen berekenen? Dat kan men -op verschillende wijzen doen. Denk -maar aan -de kwestie van afschrijvingen en aflossingen! De andere, groote moeilijkheid is de gas-, of juister gezegd de Mabeg-kwestie. Uit hetgeen in de Statenzitting is ge zegd, valt op te maken, dat de P.Z.E.M. getracht heeft die Mabeg-gemeenten (Ril land, Krabbendijke, Waarde en Kruinin- gen) te helpen door hen gas te leveren uit de Goesche gasfabriek. Zoo is du-s -de Goesche gasfabriek aan de Mabeg-kwestie vastgekoppeld. Maar men scheen dat op zóó'n wijze te willen doen, dat -de Goesche Gemeenteraad op voorstel van haar gascommissie, feestelijk voor de eer bedankte. Het Goesche gasbedrijf mag er zijn. Het produceert gas tegen een niet hoogen prijs, schrijft behoorlijk af en levert jaarlijks voor de gemeentekas nog een aardig winstje op. De P.Z.E.M. scheen nu die gasfabriek ongeveer cadeau te willen heb ben, althans te willen onderbrengen in een vorm van bedrijf, waarin de gemeente -Goes haar alleen-zeggenschap kwijt was, ja sterker nog, waarin ze maar heel wei nig te vertellen zou hebben en ze met ge mak overstemd zou kunnen worden dooi de andere ge-meenten en de P.Z.E.M.- gedelegeerden. Het had -den Goeschen gemeenteraad wel aan gezond verstand ontbroken, als hij daarin getreden was. 't Is absoluut on begrijpelijk, dat men van P.Z.E.M.-zijde zulk een voorstel durfde doen en van Goes vergde, -dat het een bloeiend, ren-deerend gasbedrijf uit handen zou geven. Het schijnt nu, dat het Goesche gasbe drijf zich bereid heeft verklaard aan de Mabeg- en andere gemeenten op Zui-d- Beveland -gas te leveren, maar dan op conditie, -dat het baas in eigen huis blijft. Dit schrijven is nog in overweging bij de P.Z.E.M. T-ot -de a.s. najaarszitting hebben P.Z. E.M. en Ged. Staten nog tijd gekregen. Maar is dan geen oplossing voor de Mid dengroep gevonden, -dan zullen enkele Sta tenleden voorstellen, -de Bevelanden vrij te laten. Wij juichen het ten zeerste toe, dat er eindelijk toch eens Statenleden zijn, die zeggen: „het is nu genoeg", en zoo noodig het -besluit van 1917 willen intrekken. Door al -dat onderhandelen en -deliberee- ren is Goes nu al langen tijd onnoodig van electriciteit verstoken. Bestond er geen P.Z.E.M., -dan het is pen heden allen over de edelmoedigheid van Joses. „Welk een man! een heilige!" zeggen zij. Morgen zullen zij ook over ons spreken. Wat wij zullen geven is meer dan zijn armzalig beetje zilver." En de vrouw hief uitdagend het hoofd op. Welnu, ik zal het -geven." „Doch laat niemand iets van het andere te weten komen," fluisterde Saffira. „Daar kun je op aan!" zeide de man met een onaangenamen lach. Den volgenden morgen, toen allen vol gens hun gewoonte bijeengekomen waren, trad Ananias binnen, het geld met zich brengende; Saffira was tehuis gebleven, om op den begraven schat te passen en hij legde het zilver aan de voeten van Petrus neer en zeide: „Ik heb mijn land verkocht ten dienste van den Heere en hier is de geheele som." En het volk, al dat geld ziende, dat hij had neergelegd, verbaasde zich over zijn edelmoedigheid, zeggende: „Joses was een goed man, doch deze hier heeft een veel grooter som gebracht." Doch Petrus richtte zijn doordringende oogen op den gever. Hij doorgrondde zijn ziel en zeide tot hem: „Ananias! waarom heeft de satan uw hart vervuld, dat gij den Heiligen Geest liegen zoudt, en onttrekken van den prijs des lands? Zoo het gebleven ons nog kortgeleden van goed ingelichte zijde verzekerd had Goes al geruimen tijd electriciteit en kon het gas en electrici teit leveren aan omliggende gemeenten, die er om vroegen. Rechtspositie. Ook over de rechtspositie van het P.Z. E.M.-personeel is nog menig woord ge sproken. Na de onverkwikkelijke zaken van dlirn Reuvers en Roosa (twee P.Z. E.M.-geëmployeerden, die naar hun mee ning zonder geldige redenen ontslagen werden, maar niet in hooger beroep kon den gaan, omdat -daarvoor volgens de ver ordeningen geen college was) voelde de overgroote meerderheid wel, dat hierin verandering moest komen. In eerste instantie deed mr Dieleman, namens Gedep. Staten, dan ook de toezeg ging, -dat hierin een regeling getroffen zal worclen, maar toen bij de replieken enkele leden hierop nog nader ingingen en -de meest gewenschte wijze van samenstelling van een scheidsgerecht zelfs gingen uit eenzetten, kwam dezelfde mr Dieleman er heel even aan herinneren, dat de Prov. Staten hierin niets te -zeggen hebben, zoo dat dan ook geen voorstellen zullen worden ingediend, maar alleen mede- d e e 1 i ng zal worden gedaan van hetgeen de Raad van Bestuur der- P.Z.E.M. hier omtrent heeft gedaan. Deze mededeeling werkte zichtbaar teleurstellend op vele leden! Ook over -de rechtspositie van het pro vinciaal personeel is nog bij de begrooting gesproken. Er lag zelfs een motie klaar, onderteekend (niet door alle, maar) -door vijf Ghristelijk-Historischen, waarin ge vraagd werd een spoedige regeling dezer materie, m-aar nadat het lid van Ged. Sta ten, mr Van Dusseldorp, had gesproken en de toezegging had -gedaan, dat Ged. Staten volgend jaar met een voorstel dien aangaande zullen komen, indien de rijks regeling dan nog niet geldt, werd deze mo tie ingetrokken. Relletjes. Rielletjes van emMiigen aard 'hebben! Zaterdagavond plaats gehad te Berlijn! Schóneberg waar een bende opgeschoten' iongens bezoekers van eien kermis- lastig vi-elen en hun voorwerpen van waarde ontrukten. Ee-nige agent-em die de orde- trachtten te herstellen werden mishandeld en met mes-ste-ke-n gewond. To-en verster king ter plaatse vei'scbeien nam de mef. nigte een .zoo dreiig-ende houding aan te-. g.emi de agenten dat dezen van de- wapenen; moesten gebruik maken. Ti-en personen wecrdeni ingerekend. De luchtmanoeuvres. De luchtmanoeuvres boven Londen zijn geëindigd. In totaal zijn 105 aanvallen op Londen ujtgevoerd, waarvan ongeveer de helft als geslaagd wordt bescho-uwd. Deize uitslag wordt in bevoegde Engelsch-e krin gen beschouwd als een bevestiging van de opvatting dat de luchtverdediging van Londen verder moet worden ontwikkeld. De vacantie-uittocht. Da jaarlijfcsche uittocht aan de Londen, sche stations van vacantie-reizigers was Zaterdag al in vollen gang en mein 'had buitengewone maatregelen moeten n-emen, om allen, te vervoeren. Sommige treinen w-erden in sterkte verdubbeld, achter an dera werd de- eene volgfrein na den an!, deren afgezonden. Iets nieuws waren da treinen di-et d-e menschen zonder ei!, gens stil te houden naar hef zeestrand brachten. ware, bleef het niet het uwe? En verkocht zijnde, was het niet in uwe macht? Wat is het, dat gij deze daad in uw hart hebt voorgenomen? Gij hebt den menschen niet gelogen maar Gode." En Ananias, deze woorden hoorende, viel neder en gaf den geest. En er kwam groote vrees over allen die dit hoorden. En de jongelingen, opstaande, schikten hem toe, en droegen hem uit en begroeven hem. En het was omtrent drie uren daarna, dat ook zijne vrouw daar inkwam, niet we tende, wat er geschied was. En Petrus antwoordde haar: „Zeg mij, hebt gijlieden het land voor zooveel ver kocht?" En zij -zeide: „Ja, voor zooveel." En Petrus zeide tot haar: „Wat is het, dat gij onder u hebt overeengestemd te verzoeken den Geest des Heeren? Zie, de voeten dergenen, die uwen man begraven hebben, zijn voor de deur en zullen u uit dragen." En zij viel terstond neder voor zijne voe ten, en gaf den geest. En de jongelingen ingekomen zijnde, vonden haar dood en droegen ze uit, en begroeven haar bij ha ren man. En er kwam groote vreeze over de ge heele gemeente, en over allen, die dit hoor den. Do exp-restre-in naar de kust van den Atlanltischen Oceaan reeld Zaterdag in vier. afdeelingen -en de expres-treinen vo-or de booten over het Kanaal volgden elkaar met korte tuss-chenpooiz-en op. Op het vliegveld wachtten meer ment schen op vervoer naar hot vasteland dan de vliegdienste-n konden verwerken. 'Soldatenmishandeling. K-egelmatig komen' in dei D-uitsche blai- deni berichtjes ov<er soldatenmishandeling! zco goed bekend uit da -dagen yan weleer, voor. Thans .heeft weer in Beieren een artillerie-luitenant terecht ges-laan, die zijn lele-rlinlgen bij bet rijlonderwijls met de zweep placht te heiwerken, hen ook wel melt den steel er van dei noodiige kenkife trachtte bij- te brenlgien. Miet het gevolg, dat. zijn slachtoffers- voor den rechter verklaarden, dat ziji met angst -en beven! de rijlessen eiken dag weer zagen nade ren. Die man kwam er af met -een week streng- arrest. De aardbeving van 23 Mei in Kansoe. Aan de „Westminister Gazette" wordt uit Shantghai gemeld, dat thans eerst na^ dero hij'zonderheiden omtrent de aardbei, ving in de provincie Kansoe uit elen brief, vani een missionaris zijin bekend gewor den. De a-ardbevihg. had op 23 Mei plaatsi. De- stelden Sisiang met eien bevolking vani 174-000 zie-len, Liangchoiw; met een be volking van 200.000 zielen en Koelang; met een bevolking van 54.000 zielen zijn verwoest. T'e Lianigchow moteten 10-000 personen om het leven zijn gekomen. De missionarissen schatten het totale aani- tal personen, die om het leven zijn gei. komen- op 100-000. D-o ellende- van d-e in het leven gebleven bevolking is niet te beschrijven. Hulp is dringend noodig. De Vesuvius in werking. Uit Napels wordt gemeld, dat de Ve suvius in werking is. Uit alle deele-n van Italië spoeden de touriste-n zich naar Na pels om het grootsche schouwspel van -den in werking zijnden Vesuvius gade te slaan. Uit de-n central-en kegel stijgen lava-massa's omhoog ©n er zijn rood-eele vlammengordijnen zichtbaar, die boven den middenkrater gassen ontwikkelen, wel ke aanhoudend tot fantastische explo- sie's komens. Rondom den top dwarrelen enorme- rookwolken. Deze nieuwe eraptie's zijn niet van dien aard, dat m-e-n zich ongerust behoeft tei maken en het leven in de omringende wijngaarden heeft zijn gewoon verloop. Nader wordt nog vernomen: Na een periode van 8 maanden van nagenoeg volkomen inactiviteit heeft zich aan de Zuidelijke helling ©e<n keg-el ge vormd van meier dan 100 M. hoogte, di-e Vrijdagnacht gebarsten is. De lavastroom -die met een vaart van 3 M. per seconde naar beneden stroomde, heeft zich een b-ed gevormd van. ruim één K.M. lengte bij 5 tot 15 M. breedte. De houten trap, langs welke toe-risten in den krater plegen af te dalen, is geheel verschroeid en ver schillende instrumenten van het observa torium, die niet zoo gauw versleept kon den worden, zijn eveneens vernield. On danks de heftigheid van de uitbarsting en de breedte van den stroom is er niet hel minste gevaar*, en de laatste be-rich- tem melden, dat het onderaardsc-h gerom mel alweer veel zwakker wordt, een tee lten, dat de lavastroom aan de opening begint op te houden. Hij had „iets" te hard gereden. Uit Parijs wordt gemeld: Het onderzoek naai* dö oorzaak van het spoorweg-ongeval HOOFDSTUK XIV. Een beker water. „Dus het kameel is je eigendom niet?" „Ik heb u reeds gezegd, dat het Abu Ben Hesed toebehoort, die in de woestijn van Shur woont. Alleen voor deze reis mochten wij het gebruiken. Ik moet het den eigenaar teruggeven, zoodra ik mijn boodschap verricht heb in gindsche stad." De man staarde den jongen wel een mi nuut lang vol aandacht aan; een glimlach verscheen op zijn gelaat, doch hij wendde zijn hoofd om, opdat de knaap het niet zien zou. „En wat voert je naar Jerusa lem? Wat kan het zijn? Ben je misschien een koopman, die fraaie parelen komt uit zoeken, of een slavenhandelaar, of mis schien een pelgrim?" „Wat ik er te doen heb, gaat u niet aan. Ik heb u een vraag gedaan. Wilt ge voor het heest zorgen, totdat ik terugkom? Ik zal er u voor betalen." De man liet zijn oog nog eens gaan over den witten dromedaris; het dier schudde zijn kop en al de zilveren bellen van het zadel rinkelden met helder geluid. „Ik zal zorg voor hem dragen," zeide hij, een paar maal zijn hoofd knikkende, terwijl een grijnslach zijn gelaat ontsierde. „En wan- hiji Abbeville heeft uitgemaakt, dat de machinist op de plaats des onheils meit eenl snelheid van 120 K.M- hoeft ge-reden-. De voorgeschreven' snelheid is slechts 30 K.M. De machinist was te laat en wilde door een igroiotenei snelheid dei vertraging! inhalen Het gevolg hiervan was, dat de sneltrein ParijsCalais op den Oriënt- expres is -geloop-en. Korte berichten. D-e normale diplomatieke betrekkin]* -gen tusschen ,J o e- g o-S 1 a v i en A1 - banië zullen dezer daigen worden hervat. De nieuwe Joegoslavische gezant in Ti rana zal 4 Au-gustus uit Belgrado veil* trekken, om zich naar zijn standplaats te begeveln. D-ei Alhaneesche regeering zal' deinzelfdeni -dag haar vertegenwoordiger naar Belgrado zenden. Een 'bericht uit Krefeld meldt, dat wegens loon-geschillen meer dan 1.300 ar beiders en arbeidsters in de zijde-industrie werden ontslagen. Zaterdagavond is een arbeiderstrein bij het binnenkomen van het station te Lyo-n' ontspoord. De locomotief, de tenlder en eien wagen vielen om. Er zijn 24 personen min of meer ernstig get wond. Volgens berichten uit Dessau aan enkele Berlij'nsehe bladen worden daar de laatste voorbereidingen) getroffen voor elenlvlucht overd el n Oceaan. Daar het 8 Aug.ustu-s volle maan! is waardoor eeni nachtelijke vlucht zal worden be vorderd, is niet uitgesloten, dat dan reeds del tocht zal worden! ondernomen. Uit Rome wordt gemeld, dat het Itai- lüaansche ministerie van oorlog besloten heeft, ook de ihfahteri-et-regimenten van een eigen bescherming door ka nonnen te voorzien. leider regiment zal een! batterij- van 6 kanonnen van 37 m.M!. met de -daarbij! hehoorenide machin-egeiwei* ren en het trednmateriaal krijgen. De g e w e- z a n Duitsebe kroon!, plrins zou volgens enkele Rerlijnscha bladen het voornemen hebben van Oela naar Potsdam te verhuizen en daar zijn intrek te nemen in het kas-teel Ceciliahof. Van het Hof. H. M. de Koningin en H. K. H- Print seis Juliana vertrekken! 3 Augustus- van Soestdijfc naar Noorwegen, vanwaar Zij 30 Augustus terugkeeren om zich voor eenigen tijd naar den R,uigenhoek te be* -geven. R ij w i e 1 b e 1 a s t i n g. Hot bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft den, minister van finan ciën verzocht eene wetswijziging te wil len bevorderen, waardoor het mogelijk wordt door b.v. voor de rijwielbelas- ting als belastingdienstjaar 1 Mei tot 30 April vasr te leggen dat deze belas ting in de maand Mei kan voldaan wor den, ook door hen, die geregeld van hun rijwiel gebruik moeten maken. Belang rijke groepen arbeiders, als b.v. bouw en landarbeiders, kunnen in Mei deze belasting met veel minder bezwaar be talen dan in Januari. Vrij willige dienstneming. D-e actie, om door vrijwillige dienstne ming de nade-elen van de loting te elimi- neeren, althans tot een minimum te be perken, vindt al-om in den lande groote belangstelling. Naar wij vernemen, circuleert thans een neer -denkt ge terug te keeren?" „Heden nog tegen den avond, indien ik den man vind, dien ik zoek. Zijn naam is Jezus. Kunt u mij ook zeggen, waar ik Hem vinden kan?" „Er zijn wel twintig menschen van dien naam in de stad. Meent ge Jezus Barab- bas?" en de man lachte luid, alsof zijn gedachten hem erg vroolijk stemden. „Is hij een toovenaar?" vroeg de knaap. „Een toovenaar? Bedoelt ge iemand, wien de goden onder een gelukkig gestern te geboren lieten worden?" „Stellig!" „Hoe is uw naam?" weerklonk plotse.- ling een helder stemmetje. „Mijn naam?" zeide de man, verschrikt opziende. „O, ben jij het, meisje. Mijn naam is Gestas, kleintje. Waarom vraag je dat?" „Opdat wij u kunnen vinden als wij van de stad terug komen. Kan de Jezus Bar- rabas, van wien u gesproken hebt, blind heid genezen?" „Ben je blind?" „Ja, ik hen blind, ik wilde genezen wor den; en ik heb gehoord, dat een man, Je zus genaamd, blindheid genezen kan." De man keek met een vluchtige opwelling van medelijden naar de glanslooze oogen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1