üid<£elb&jr$ No. 254 Zaterdag 30 Juli 1927 41e Jaargang 60 cent per pond. r L. DÜVEKOT Sz., G JÖOSSE, St Idriaaiistr. Soes s: f 353.068.» a 99 EERSTE BLAD. öe kinderen van Hen Ëesei HET ADRES A. WILKING Mpzonfa Stokken KOFFIE //0e Gouden Jfoazn' Buitenland. Goedkoopst Adres lag I en Dinsdag en Dinsdag van 50, bel. inbegr. ven prijs. iekbank en f 100. niet rijk te zijn GOES. lag 3 Augustus 1927, de G emeenten Kats, Colijnsplaat, >rke en Kamperland, \.dvertentien en ment en aange- Loor G. DE MOOR nkerke. PARTIJ31SC1PLIK. GOUDEN STUKKEN JQ0SSE, St Aiiriaanstraai (Soes. FEUILLETON, Aanbevelend, C J00S8E, 81. êdriaanslraat, Goes. I Aanbevelend, C. JOOSSE^St. üüriaanstpaaf, Goes. die zoeken f naai3 iets fijns! BIGGELAAR'S GROOTE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". j VERLOVINGSRINGEN Alle maten. Scherpe prijzen. Zilver suikerschapje of Klokje cadeau f mmmam—m 5ÜS. M lp!p lip# j AW DER MINNE. het genoegen van te verschaffen, coope Piano's en Orgels ïen aanbieden, vindt U dat U bekoort. Boven- e betaling op gemak eregeld. illedige inlichtingen rtuigiog komen, dat tv huis muziek en mmmoop emeentehuis en van ire School te Hieuw Sïnt-Joosland, mmiddags 2 uur. adverteeren. Notaris STRUVE. Directeur-Hoofdredacteur: .Ff. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Jit nummer bestaat uit 2 bladen. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—* Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting Is in onze besturende en vertegen woordigende colleges een zekere partij discipline gewenscht? Deze vraag wordt verschillend beant woord. Niet weinigen stellen er een zekere eer in, dat zij van partij-discipline en alles wat daarop lijkt, beslist afkeerig zijn. De leden van Kamer en Staten, een maal gekozen, moeten een sterke mate van vrijheid hebben om na.ar eigen in zicht te handelen. Van een leider ■spreken zij liefst niet en van bindende afspraken moeten zij niets hebben. Vrij heid, blijheid. Bekend is, dat er tegen de wijze waar op Dr A. Ruyper het leiderschap op vatte, dan ook meermalen ernstig be zwaar werd gemaakt, al moet daaraan worden toegevoegd, dat de denkbeelden van Dr ICuyper omtrent partij-discipline en partij-organisatie in de practijk vaak meer instemming vinden, dan men zich zelf wel wil bekennen. In i860 toen de (liberale) heer Van Zuylen van Nijevelt, op het leiderschap van Thorbecke felle critiek uitoefende, en door hem een poging werd gedaan om de thorbecldanen van Thorbecke af vallig te maken, heeft Groen van Prinsterar aan dit vraagstuk enkele be schouwingen gewijd. Groen van Prinsterer, was ook leider. Leider van 'de Anti-revolutionaire partij. Maar behalve onder de „kleine luiden" het „volk achter de kiezers" werd hij Slechts zelden als leider erkend. Spot tend werd hij dan ook aangeduid als een ■veldheer zonder leger. De heer van Heu- kelom kenschetste aldus Groen's positie op parlementair terrein: ,,De spreker uit Arnhem is de leider van eene partij die uit niet veel meer dan den geachten ■spreker zeiven bestaat". En Groen kon de betrekkelijke waarheid van deze uit spraak niet ontkennen. Een gewenschten toestand achtte hij .«dit echter niet. Ook in den parlementairen strijd, zoo schreef hijis een soort van krijgs tucht onmisbaar. De uilkomst is zelden gelukkig, wanneer elk zijn eigen .gang ■gaat. De toestand van den leider wordt be zwaarlijk en ongerijmd wanneer niemand verkiest te worden geleid. Doch hoever mag en moet de aansluiting gaan? Daar Jigt de knoop waarvan de losmaking niet licht valt". En na clan herinnerd te hebben aan een uitspraak van een der liberale leden, dat iiij zich omtrent de vergaderingen van de liberale partij (of fractie?) niet wilde uitlaten omdat dit een glibberig terrein was, vervolgde Groen „Glibberig inderdaad; want die geregel de bijeenkomsten kunnen zoo licht lei den tot een afspraak, tot een vastheid van overtuiging, waardoor de discussie in een comediespel ontaardt. Doch, aan den anderen kant, het is de ontbinding GROOTE KEUZE. Aanbevelend, MODERNE REGULATEURS met bimbamslag vanaf f 22.—. P racbtmodellen eener partij, wanneer zij aan haar erken den leidsman, ten ware zijn afval zonne klaar zij, niet een ruime mate van cre- diet geeft. Van een stemmen legen overtuiging mag geen spraak zijn; maar ik acht den wenk van Thorbecke, in het derde dei- vergelijking, niet onjuist: een jong offi cier moet, in de hem alleszins geoor loofde critiek, niet te spoedig van oordeel zijn, dat de veldheer ongelijk heeft." Door "een der leden was opgemerkt: „Ik kan niet anderen voor mij1 llatein denken". „Maar ,zoo betoogde Groen, niet ongees tig, die karakteristieke onbekwaamheid is verre van algemeen. Velen, zeer velen kunnen dit wel. Ik verstout mij het ver moeden te opperen, dat een talrijke wet gevende vergadering alleen hierdoor het gevaar van een poolschon landdag te wor den, ka" nritcrnari -» ju.et ziekenhuis vervoerd. Aanslag op een D-1rein. Op de lijn MaagdenburgBerlijn is gisternacht, dicht bij het station Brandenburg een aanslag op een I>-trein gepleegd, doordat men 20 groote keien en muurbrokken op de rails had ge legd. Een goederentrein die 5 minut.en voor den eersten D-trein passeert heeft de steenen stuk gereden en terzijde geschoven, zonder te ontsporen, zoodat ook de D-trein zonder on geval de gevaarlijke plek is gepasseerd. Een onderzoek is aan den gang. Twaö booten gekapsijsd. Vol gens een bericht uit Chicago zijn op het Mickiganmeer twee plezierbooten gekapsijsd en gezonken. Verscheidene personen, voor het meerendeel kinderen zijn verdronken. De po litie is echter nog niet in. staat juiste cijfers te verstrekken. Het aantal slachtoffers wordt op vfjf en twintig geschat. Een inbraak verhinderd. Uit Warschau meldt een bericht, dat een bende, bestaande uit zes personen, eergisteravond het plan had beraamd om in de Staatsdrukkerij in te breken, ten einde nieuw gedrukte bank biljetten ten bedrage van zes millioen zlozy te stelen. Zy werden echter door de politie, toen zij langs een onderaardscke gang het gebouw wilden binnenkomen, gepakt. Een van hen, die zich tegen de politie verzette, werd gedood. voor %nufacture» Blames- en Kindere^nMif Tapijten - Goi-dijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante sriSfteiew ia GOES RULST .24) Naar heit Enigelsch. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Redachte Redactie. Gaarne zag (schrijver dezes elenige ruimte voor onderstaande regelen in Uw geëerd blad, waarvoor bij voorbaat dank. De Voorzitter van de Z.L.M- heeft op de Algemeen© Vergadering onder meer ook zijn jaar-rede gehouden, die ik met belang stelling gelezen heb, zooals het in 't ver slag was samengevat, voorkomende in het nr. van j.l -Woensdag 20 Juli in „De Zeeuw". i Mijn aandacht werd getrokken, waar hij; het volgende zegt. Spr. komt dan dan tot de wenschelijfeheid dat de afdeel, lingen en kringen hun aandacht wijden aan het collectieve arbeidscontract, dat veel sociale vrede kam brengen, sameni. Iwerking kan bevorderen tusschen kapitaal en! arbeid, en ondernemingsgeest, tot heil der maatschappij: Men moet het contract z'oo maken, dat men de bezwaren er tegen. o.a.. geliikstel- Mannen en beginselen. Nu ruim 60 jaar geleden, was in de pers de vraag aan de orde hoe het kwam' dat de conservatieve partij zoo weinig invloed uitoefende. D© heer Wintgens, lid van de Tweede Kamer en volgens Groen van Prinsterer een van de bekwaamste leden der conser vatieve richting, schreef dit toe aan het gebrek aan leiders en het gemis van een hechte organisatie. Groen was het met deze opvatting niet eens. „Dr kan niet toegeven, zoo schreef hij, dat de oorzaak, gelijk men beweert, in het gemis aan een bekwamen leider moet worden gezocht. Aan mannen va.n bekwaamheid heeft het der conservatieve partij niet ontbroken, én ontbreekt het haar ook thans niet. Haar -ontbreekt een eigen beginsel. In een eigen beginsel ligt, al zou iemand alleen staan, de oorsprong en de sterkte eener partij. In een eigen beginsel, dat zich zoodra het noodig is, in een leider belichaamt, die zelf door het beginsel geleid wordt. De conservatieve partij wordt medege- sleept door het liberaal beginsel, door de gemeenschappelijke locomotief. Wat' baat het of er iemand meer in den trein zit?" Van de tegenwoordige liberale partij, van den Vrijheidsbond geldt zoo ongeveer hetzelfde als wat Groen bij de conser vatieve partij constateerde. Zij wordt op haar beurt weer meegesleept door de S.D.A.P., die in belangrijke momenten weer door ©en andere locomotief wordt voort getrokken. We zouden echter al heel onverstandig doen, door bij het lezen van dit woord van Groen van Prinsterer alleen naar an deren te zien. Het heeft ook ons wat te zeggen. Aan mannen van bekwaamheid ont breekt het de A.-R. partij niet. Hare or ganisatie, hoewel niet onverbeterlijk, is in vele opzichten voortreffelijk. En we mogen daarvoor dankbaar zijn. Het is van groote beteekenis. Maar toch mag nooit uit het oog wor den verloren dat dit niet het voornaamste is, maar dat voor alles noodig is het hebben van en het vasthouden aan een eigen beginsel. HORT O G E S in Goud, Zilver en Nikkel. Als vest- en polsmodel mama—aamnwwaarnaa—m—aa—mHnat— Het vaccinatie-vraagstuk. Over dit onderwerp schrijft Or J. J. Wallien te Bresbens in de N e d e r I. een artikel waar van wjj hier een gedeelte laten volgen. Na er op gewezen te hebben, dat gevallen als zich te Goes voordeden ook in Duitsch- land voorkwamen, terwijl de juiste oorzaak nog niet bekend is, en na op het belangrijke nut van de vaccinatie in het algemeen de aan dacht te hebben gevestigd, vervolgt de schrij ver: de overgroote meerderheid van ons volk zal verlangen een onschadelijke entstof. En zeer zeker ook zal die overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk van de Overheid vragen, dat zij onze kinderen niet dwingt tot het ondergaan van een kunstbe werking, waaraan toch gevaar verbonden blijkt! Wanneer wij de zaak in dit licht bezien, dan kan het niet anders of wij juichen toe, dat het Kamerlid, de heer Krijger, vragen stelde aan den minister van Arbeid, in ver band met deze zoo hoogst belangrijke zaak: vragen, die o.i. zeer juist weergeven de quaes- ties, waar het om gaat en die ook aangeven de goede richting, waarin de oplossing van het vraagstuk moet worden gezocht. De Minister heeft in de inspectie der volks gezondheid het orgaan, dat hem van voor lichting dienen moet. Schiet dit orgaan in kennis of in kunnen te kort, hetgeen bij de moeilijkheid van de zaak niet onmo gelijk moet worden geacht, dan is een com missoriaal onderzoek door deskundigen de eenig juiste weg, om tot kennis der waarheid te komen. Maar ook zoo lang gpen beslist, ongevaar lijke entstof bestaat, behoort de Minister ge bruik te maken van de hem bij K. B. ver leende bevoegdheid, om de verstrekking van niet-onschuldige entstoffen totaal stop te zetten. Het belang van de betrokken bevolking, maar ook de eisch: de vaccinatie niet verder onpopulair te maken, vraagt een dergelijben maatregel. Duurt het onverhoopt, lang eer de deskun digen de vereischte oplossing gevonden heb ben, dan kan misschien een tijdelijke nood maatregel gewenscht zijn, tot verruiming der .mogelijkheid, dat niet gevaccineerden op school worden toegelaten. Deze maatregel zou echter zeker slechts van tijdelijken duur mogen zijn." BlöSFLAAR'S KOFFIE BOOh VOOR BOOM KWALITEIT A.V.d.BKJGELAAP C§ ROOSENDAAL BPiw.-i ia mi«-TJiumnii. PENDULES in brons, marmer en eikenbout. j Prijzen vanaf f 14.00. Jarenlange garantie, i Aanbevelend, C. JÖÖSSE, St. Gö65. de laatste acht en veertig uur. Het aantal- ingestorte huizen wordt op meer dan 1000 geschat. Er zijn drie personen gedood en tien gewond. De staat Baroda is door de overstroo mingen geheel geïsoleerd. Door het bezwij ken van de dijken rond het nabijgelegen meer zijn honderden huizen te Dholka in gestort. De Mont Blanc wordt Mont Mussolini! Den bij iederen natuurliefhebber als de schoonste der Alpentoppen bekende Mont Blanc zal een nieuwe naam gegeven wor den. In begin Augustus zal de Alpinis- tische club der Vereeniging van Italiaan - sche-Universiteits-studenten onder leiding van den secretaris-generaal van de fas cistische partij Tuidti een pelgrimstocht naar den top ondernemen, teneinde deze om te doopen in Mont Mussolini. Deze doopsplechtigheid is bepaald op 12 Augus tus en verscheidene duizenden jonge fas cistische alpinisten zullen er aan deel nemen. De oversfroomingen in Brltsch-Indië. Tengevolge van het verbreken der ver bindingen, zijn geen nadere berichten aan gaande de overstroomingen in Gujarat te verkrijgen, doch men meent te weten, dat de toestand ernstig is. Het regent nog onophoudelijk en er zijn wederom verschillende spoorwegdijken be zweken. Te Ahmadabad is sinds 23 dezer 116 c.M. regen gevallen, waarvan 74 gedurende 5iZeide Hij niet tot ons," zeide Petrus vol geestdrift: „Gelijkerwijs de Vader Mij heeft gezonden, zoo zend ik ook u." Om in dien tijd Christen te zijn, beduid- de eenvoudig, als Christus te leven. En dus waren de vrouwen bezig van den morgen tot den avond om kleederen te vervaardi gen voor lien, die er geene hadden, om het eenvoudige voedsel, dat zij gebruikten, van buis tot huis klaar te maken, aan iederen maaltijd gedenkende aan Hem, wiens dood hun leven was, en die heengegaan was om 'voor hun plaats te bereiden hierboven. En de mannen gingen uit, van verlossing der zonde te prediken, in een wereld, die in den booze lag, om vreugde te verwekken in een wereld, waar leed en gebrek heersch- ■ten, vrede te midden van strijd, te spreken van bet groote Licht, dat in de duisternis had geschenen. Het was zoo waar, zoo wonderlijk, zoo nieuw. Zij hadden nooit te voren van deze dingen in een boek gelezen. Zij hoorden het niet aan met ooren, die niet hooren wilden, want ze hadden den Heere gezien levende en wandelende in hun midden; zij hadden Hem aan het kruis gezien; zij hadden Hem in het graf gezien, dood met verminkte handen en voeten door de wreede nagels, en zij had den Hem ook weer levend gezien en ont vangen in de glorie des hemels. Op hun hoofden was het hemelsch vuur neerge daald. Geen wonder dus, dat zij zich ver heugden, geen wonder dat een heilige vreeze hun ziel vervulde en zij genade von den bij het volk. Want voor ons is 't ge schreven, dat de Hëere eens tot Thomas zeide: „Omdat gij Mij gezien hebt, zoo hebt ge geloofd; zalig zijn zij, die niet zullen ge zien hebben en nochtans zullen geloofd hebben." En nu, omdat vele armen tot de discipe len kwamen om gevoed te worden, en de apostelen nu geen tijd hadden om te vis- schen daar hun beroep vroeger visscber was en dus ook geen geld verdienden, vroegen zij den Heere, wat zij doen zou den, juist als toen Hij nog op aarde was. En het werd bun geopenbaard, en ze de den het in allen eenvoud des harten. Zij die landerijen of huizen bezaten, verkoch ten ze en legden het geld neer aan de voe ten der apostelen en er werd uitdeeling ge houden voor een ieder, naar hetgeen hij noodig had, zoodat er niemand onder hen II Aanbevelend, C. JOOSSE, 81. AltalM, GoeS. Een reuzenviiegfuig. Een vertegenwoordiger van de Dorniet- I vliegtuigfabriek in de Vereenigde Staten heeft verklaard dat te Friedrichshafen een 1 vliegtuig wordt gebouwd, waarmede 10O i) reizigers met hun bagage den tocht over den Oceaan zouden kunnen ondernemen. I Dit bericht wordt van bevoegde zijde bevestigd. Men heeft hier niet te doen met het nieuwe luchtschip L. Z. 127, dat te Friedrichshafen gebouwd wordt en dat bestemd is voor 'het verkeer met Zuid- was, die gebrek had. De Heere had gezegd: „Zoo gij wilt volmaakt zijn, ga henen, ver koop wat gij hebt en geef het den armen, en gij zult eenen schat hebben in den hemei," en ook: „Voorwaar, ik zeg u, dat een rijke bezwaarlijk in het Koninkrijk der hemelen zal ingaan". En daar zij in dien tijd veel aan den hemel dachten, en verlangden het koninkrijk binnen te gaan, viel het som migen rijken niet moeilijk om dit te doen; hun rijkdommen waren in hun oog niets in vergelijking van de schatten, welke God over hen uitstortte. Er was in Jerusalem een zeker man, met name Ananias, en hij was gehuwd met een vrouw, genaamd Saffira. Zij hadden het prediken van Petrus gehoord; zij ge loofden en kwamen en voegden zich bij de discipelen. Zij waren welgestelde lieden en bezaten land buiten de stad. Terwijl ande ren de bezittingen verkochten en ze neer legden aan de voeten der apostelen, waren zij daarmee niet ingenomen. „Waarvoor is dit noodig?" zeide Ana- nias tot zijn vrouw. „Indien wij een zeker deel van het onze geven, is dat niet, zoo als de wet eischt?" „Het is onrechtvaardig," verklaarde Saffira. „Wij zullen ook bedelaars worden, indien wij dit doen; bovendien is mij ver teld, dat de schriftgeleerden en ouderlin gen van plan zijn, de apostelen te vernieti gen, evenals allen, die gelooven. Wat mij betreft, ik heb geen zin om gesteenigd te worden. „Laten wij ons dan terugtrekken." „Neen, dat niet want God is met deze mannen, zooals je gezien hebt," zeide Saf fira. „En indien de Meester uit den Hemel neer zal dalen, zooals zij allen verwachten, zal Hij een koninkrijk in Jeruzalem stich ten, en bet zou dan niet wenschelijk zijn, dat wij bij de tegenpartij waren, als dat gebeurde." „Zij eiscben bet niet, dat wij ons land verkoopen," zeine Ananias, peinzend de wenkbrauwen fronsende. „Laten wij be dachtzaam zijn en onze bezittingen bijeen houden, totdat wij weten, wat er gebeuren zal." „Van morgen nog bracht Joses geld en legde het neer aan de voeten van de apos telen," zeide Saffira. „Hij beeft iederen kubieken meter van zijn boerderij ver kocht. Ze weten dat wij ook landerijen be zitten," voegde zij er wrevelig bij, „en ze verwachten, dat wij hetzelfde zullen doen. Er zijn reeds vijfduizend menscben bijeen en aan weinigen, komt zelfs grond genoeg toe om in begraven te worden." „Het is een bard geval," klaagde Ana nias, „dat eerlijke, vlijtige lieden alles wat zij bezitten, aan bedelaars moeten afstaan. Ze zullen bet als sprinkhanen verslinden. Wat ons betreft, die het gegeven hebben, wat rest ons dan in tijden van tegenspoed of voor onzen onderdom?" „Ja, wat rest ons?" herhaalde zijn. vrouw. „Doch wij moeten iets doen, anders- zullen wij erg bepraat worden. Indien wij eens" en zij liet haar stem tot zacht ge fluister dalen „het land verkochten en dat ook openlijk vertelden, doch van de som slechts een gedeelte weggaven; het overige kunnen wij dan veilig opbergen,, totdat wij bet noodig hebben." „Je bent inderdaad een verstandige vrouw!" riep baar man uit. „Ik ken ie mand die mij een goede som voor bet land zal geven." „Ga dan been en verkoop bet; doch laat niemand te weten komen, welk bedrag je ontvangen hebt. Dat blijft tusschen ons beiden geheim. De man Petrus zal veron derstellen, dat wij alles gegeven hebben, evenals Joses." Dus ging Ananias uit en verkocht het land; en bij ontving er een goede som voor,, welke bet tweetal in de aarde begroef, ter wijl zij er slechts een gedeelte afnamen; dit legde de vrouw op haar schoot. i (Wordt vervolgd.) i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1