Bioaenland. Fietstochten PUROL Dit de Provincie. Kerkiienws. melden is te Glasgow een autobus doöï een brugleuning gereden en van een hoogte van 13 meter in de Clyde gestort. Van de zes inzittenden werd een persoon gedood en vier gewond. De president van de Liberische re publiek is voor een officiëel bezoek, dat een week zal duren, te Londen aange komen. Het nieuwsagentschap Tass deelt mede, dat de Poolsche spion Sazonovitich te Mensk ter dood is veroordeeld. Hij had aan de regeering van Moskou inlich tingen verstrekt over het roode leger. Onrust in Indië De Indische bladen bevatten geruststel lende artikelen naar aanleiding van de jongste communistische actie. Zij merken op, dat de regeering paraat bleek en dat de nieuwe, maanden geleden ingezette communistische actie volmaakt dood geloopen is. Het doel om onrust te verwekken bij de bevolking is nergens bereikt. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat Raden Oerip, een oud dessa-onderwijzer, de geldschieter is van het nieuwe complot, dat eenige dagen geleden onder de Me- nadoneesche militairen werd ontdekt. Hij is gearresteerd en bij zijn arrestatie werd hij in het bezit gevonden van f80. De zuster van Soedono, die optrad als ipenningmeesteres, had nog f200; -zij js ieveneens gearresteerd. Naar het „Bat. Nieuwsblad" meldt, zijn de onruststokers vooral op de gouverne mentskantoren "te vinden. Verschillende inlandsche ambtenaren zijn in den loop van de vorige week plotseling verhuisd. De vagenten van Moskou wonen ver moedelijk te Semarang, dat het centrum is van waaruit ruimschoots geld verschaft werd. Nederland en België. Dezer dagen richtte de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant de volgende 'missive tot de burgemeesters der grens gemeenten: „Gelijk bekend is, is het reeds enkele malen voorgekomen, dat in Nederlandsche gemeenten biljetten werden verspreid of aangeplakt, welker inhoud op de verhou ding tusschen Nederland en België slechts een ongunstigen invloed kan hebben. Of schoon de Nederlandsche regeering niet heeft nagelaten de Belgische regeering daarop te wijzen, behoeft het geen betoog, dat het in de eerste plaats ligt op den weg der betrokken Nederlandsche autoriteiten om teigen herhaling te waken. Op verzoek van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, die ter zake overleg heeft gepleegd met zijn ambt genoot van buitenlandsche zaken, heb ik de eer u namens hen uit te noodigan ler vooral toe mede te werken, dat onge- [wenschte handelingen als bovenbedoeld naar mogelijkheid worden tegengegaan." Het Kamerlid Van Sasse v. Ysselt. Naar wij vernemen is het lid der Tweede Kamer, Jhr Mr A. F. O. van Sasse van lYsselt, ongesteld en gisterenmiddag in het ziekenhuis der Broeders van Joannes de Deo te 's Hertogenbosch ter behandeling 'opgenomen. Nederland en Turk ij e. De Ministerraad te Angora heeft beslo ten den duur van de voorloopige handels verdragen met Nederland en België, die Iden lOen dezer waren afgeloopen, met zes toaanden te verlengen. Het ziekenhuis te Leiden. Het Tweede Kamerlid de heer Van flen Heuvel heeft den Minister van On derwijs, K. en W. gevraagd: Is de Minister bereid, ten aanzien van het nieuwe ziekenhuis te Leiden mede (te deelen met welk doel, blijkbaar vrij belangrijke, verbouwingen in dit zieken huis plaats hebben; van welken omvang (deze verbouwingen zijn; hoe deze ge financierd worden; wanneer dit gebouw .voltooid zal zijn; wanneer de geheele in gebruikneming kan worden verwacht; wat fle totaalkosten tot op dit oogenblik zijn en welke nog verwacht worden? Wetop de Landverhuizers. In een nota n. a. v. de, op de van |26 Mei5 Juni 1926 te Genève gehouden achtste zitting der Internationale Arbeids- conferentie aangenomen, aanbeveling be treffende de bescherming van emigree- rende vrouwen en meisjes aan boord van schepen deelt de Min. v. Arbeid, H. en N. aan de Tweede Kamer mede, dat een geheel nieuwe wet op de landverhuizers in voorbereiding is. In verband daarmee zal ook de Schepenwet wijziging behooren te ondergaan. Daarbij zal overwogen wor den in hoeverre met den inhoud van de onderhavige aanbeveling rekening gehou den kan worden. Een gezinspas vereischt. Tot nu toe werd toegelaten, dat op het (paspoort, dat alleen geldend was voor het gezinshoofd, na voldoening van het verschuldigde zegelrecht, ook de echt- genoote en de kinderen werden bijge schreven. Nu de prijzen der paspoorten verlaagd zijn (een Groninger betaalt toch tiog f4.50 voor zijn pas!) meent de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, dat deze praktijk welke niet op de wet steunt, niet langer mag worden toegelaten. Aan de betrokken diensten is vanwege den Minis ter een schrijven gezonden, dat bijschrij ving van echtgenoote en kinderen op den pas van den man voortaan verboden is Sen dat in het vervolg een nieuwe pas' {gezinspas) dient te worden aangevraagd. Rumoerige Statenzitting. In de Staten van Noord-Holland is het rumoerig toegegaan gisteren. Het ging over een voorstel van der? heer De Miranda om uit te spreken, dat in het algemeen belang huurverordeningen niet behooren te worden vernietigd. De heer W ij n k o o p "had met genoegen de interpellatie van den heer De Miranda gehoord, Heftig bestreed spreker het standpunt van Ged. Staten. Overigens be schouwde hij deze „parlementaire come- die" als .mosterd na den maaltijd. Hij hoopte, dat de heer De Miranda en zijn partijgenooten 'de consequentie van de aanneming zijner motie zouden durven aanvaarden. De heer Bomans (Ged. Staten)„Wijn koop, hier is een glas water!" De heer W ij n k o o p„Wat een flauw grapje is dat! Houd dat maar vóór je. Ik ken je met je schijnheiligen De v o o r z (heftig hamerend)„Ik roep den heer Wijnkoop tot de orde!" De heer W ij n k o o p„Ik ken den heer Bomans met zijn schijnheilig gezicht" De v o r z.„Ik schors de vergade ring zoolang de heer Wijnkoop op deze wijze voortgaat." De heer W ij n k o o p (met de vuist op tafel slaande): „U hadt mijnheer Bomans tot de orde moeten roepen." De heer Westerhof: „Nu heeft hij gelijk!" De heer W ij n k o o p„O zooIk dank u!" Het incident was hiermede afge loopen. Nadat de voorzitter nog even in het kort geantwoord had, werd de motie-De Miranda in stemming gebracht. Zij werd verworpen met 35 tegen 34 stemmen. De „Meerkerk" zinkende. Volgens een Lloyds bericht is een sein opgevangen van het Duitsche stoomschip Artus", volgens welk het Nederlandsche schip „Meerkerk" dicht bij de kust bij den ingang van de -haven van Lissabon; bon snel zinkende is. De „Meerkerk" is 7838 ton bruto groot en is in 1916 gebouwd. De reederij is de Vereenigde Nederl. Scheepvaart-Mij. Het schip was op weg van Calcutta naar Rotterdam en passeerde 18 Juli Gibraltar. Het Doorzitten bij Wïelrijden, een door de zon verbrande Huid, SchrijL en en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Mooi Walcheren. Holland weet zich langzaam maar zeker bekend enbemind te maken in het buitenland. Thans is het weer een En- gelschman, die in een allervriendelijkst uitbundig artikeltje in „The Daily News" de aandacht vestigt op een mooi, voor vele Nederlanders zelfs nog onbekend deel van ons land. 'tls maar een heel klein plakje van misschien negen mijl middellijn", begint Philip Hervitt-Myring zijn artikel, „maar binnen dat klein bestek vindt men drie steden. De eerste is een oude haven, waar vlak langs de boulevards, de grootste zee schepen glijden; de tweede is een plaats, die haarsgelijke niet heeft in heel Euro pa en die herinnert aan glorie, pracht en praal van de middeleeuwen; het derde stadje ligt stil en afgelegen achter een met boomen begroeide kade, waar vis- schersbootjes voorbijvaren inplaats van de statige koopvaardijschepen uit vroeger dagen. „De naam van dat mooie plekje is Walcheren; de drie sleden heeten Vlis- singen, Middelburg en Veere. „Wanneer men de steden achter zicli laat liggen, ontvouwt zich een panorama van frissche groene weiden, rood-gedakte boerderijen, molens, bosschen en diep blauwe watertjes, 't Landschap doet den ken aan een décor en de tourist vraagt zich onwillekeurig af, wat voor stuk hij te zien zal krijgen. Als dan een troepje vrouwen en meisjes de dorpsstraat uitko men, allen hetzelfde gekleed, in wijde rokken, nauwsluitend keurs, een hagel witte jnuts op het hoofd en klompen [aan de voeten, is de voorstelling volmaakt. ',tLijkt een operette in natura!" „Nergens in Holland vindt men „oud en nieuw" zoo goed in overeenstemming met elkaar gebracht als op Walcheren. Zindelijkheid en comfort, geschiedenis en schoonheid gaan er hand in hand. Het is er belachelijk goedkoop en de bewoners schijnen er het eeuwige leven te hebben. Het aantal krasse oudjes, dat men er ont moet, is ten minste verbazend groot. „De meeste Engelschen zullen bij het hooren van den naam „Walcheren" even bevreemd opkijken als wanneer men over Timbuktoe zou spreken. En zij zijn uiterst verbaasd wanneer zij hooien, dat het eiland, dat zooveel bekoorlijks bergt, niet verder dan vijf en een half uur verwijderd ligt van .'hiin vaderlandsche kust. Welke Hollander, zegt het Hdbl. waar aan wij een en ander ontleenen, zou zich niet schamen te bekennen, dat dit Do rado ook door hem genegeerd werd tot nog toe? Middelburg. Het Ziekenfonds- In de Concert- en gehoorzaal weTd gisteren avond de aLg. vergadering gehouden van het Midde*Lnjrgsch Ziekenfonds onder voor. zitterschap van den heer Herman Snijders. Door den secretaris, den heer L. Oh- derdijk, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Spreker herinnerde er aan dat het jaar verslag van den secretaris gelijk loopt met het financieel verslag. Sprekers verslag loopt daarom ditmaal maar over een half jaar. n.l. van 1 Juli tot 31 Dec. 1926. Na te hebben medegedeeld dat de groei in ledental in de eerste helft van! 1927 reeds het dubbele was van geheel 1926, geeft de secretaris de cijfers over 1926 die zijn: 4 Januari 4654 leden en 1855 kinderen»; 5 Juni 4675 en 1847 en 3 Januari 1927 4688 en 1836. Er werden ingeschreven 390 leden en 91 kinderen, overleden zijn 35 volwas senen en 5 kinderen. Na de afschrijvingen] wegens vertrek, overlijden enz. blijft dus een vooruitgang van 32 leden en een achteruitgang van 19 kindeten. De secretaris zegt, dat het minder aantal kinderen nooit met zekerheid is te ver klaren maar toch wel wijst in de richting van steeds kleinere gezinnen. Bij de leden werden 113 kinderen geboren. Het spijt- den secretaris dat nog niet alle leden van de zuster voor de kraamvrouw ver pleging gebruik maken, maar hij ver trouwt, dat het, alle bakerpraatjes ten! spijt toch zoo ver zal komen, en velen reeds alleen om deze prachtige hulp lid zullen worden van het fonds. In het verslag van het consul tatiebureau voor zuigelingen wordt met waardeering gerwag gemaakt van het- mooie werk dat het fonds doet voor de bestrijding der zuigelingensterfte en voor den gezondheidstoestand van het opgroei ende geslacht. De secretaris wijst er dan op, dat er veel werk is gedaan! o.a. door de bodes om in 2 maanden tijd alles in gereedheid te "hebben voor heit invoeren met 1 Jan. 1927 van het verstrekken van tandheel kundige hulp. Het is nu reeds duidelijk dat deze maatregel goed gezien was en dank brengt de secretaris aan de ledenk tandartsen voor de prettige1 wijze, waarop zij met het bestuur deze zaak liebbeni geregeld, zoodat direct alles als op rol letjes liep. (Met een klein offer van de leden zal deze zorg tot geheele conserveerende be handeling kunnen worden uitgebreid. Op het oogenblik bestaat groote kans voor een bevredigende oplossing inzake heil gymnastiek en massage. Voor speciale behandeling werden 46 nieuw© gevallen ingeschreven. Voor die gevallen werd f3467.07V2 uitgegeven, wat tei zwaar drukt op de rekening eln verlaging of verdeeling van de betreffende begrootings- post is dan ook beslist noodzakelijk. Aan 33 leden werd voor 302 verpleegdagen in het gasthuis 1/4 terugbetaald, of 75V3 verpleegdagen. De winst- en verliesrekening over 1926 wijst een eindcijfer aan van f 64288-82 en een verlies van f 247.11, tegenover f3829.47 in 1925- De reservekas is groot f 6352.54V2 en de kapitaalrekening na af trek van genoemd verlies f5525.79- Goes. Historï s che tentoonstel- li n g. Ons werd verzocht de aandacht te vestigen op de gisteren geplaatste ad- vertentiën omtrent de feestelijkheden in verband met de historische tentoonstel ling. .Speciaal verdient de aandacht dat de rythmische composities staan onder leiding van den heer Mazure uit Mid delburg en niet van den heer Caro zooals abusievelijk werd opgegeven. Het Comité zal het zeer op prijs stel len, indien de ingezetenen om de feeste lijke stemming te verhoogen da vlag wil len uitsteken. Vergadering van den Gemeente» raad op Dinsdag 26 Juli 1927, 's av. half acht. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van dei vergade ringen van 10 en 17 Juni 1927- 1- Inge- komen stukken. 2- Verzoeken om afschrij ving van belasting. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van den Raad. 4- Verzoek van dei Conti- nental Petroleum Company om vergunning tót het plaatsen van een Lfcnzinc-pomp' oip gemeentegrond aan de Wilhelminastraat. 5- le suppletoir-kohier der honden belasting, dienst 1927- 6- Verzoek van den heer L- F- G- Kakeibeeke om onder hands te mogen pachten do jacht op een stukje gemeentegrond. 7- Verzoek van den heer J. A- Bootjes om onderhands te mogen pachten een stukje gemeentegrond aan den 's H. Hendrikskinderendijk. 8- Voorstel betreffende het leggen van trot toirs in de Lange Kerkstraat; 9. Verzoeken betreffende,1 voorziening in den toestand wat betreft het getal leerkrachten aan de openbare en bijzondere lagere scholen. 10. Verzoek van het Bestuur der Vereen, voor Chr. Rewaarschoolonderwijs omver, hooging van subsidie. 11. Voorstel tot het aangaan eencr geldleening groot f 12000 voor den bouw van woningen voor spoorwegpersoneel. 12. Voorstel tot onderhandsche aanbet steding der werkzaamheden van verbou wing van de beurs, de bewaarschool en de voormalige normaalschool. 13- Voorstel tot het opnieuw vaststellen van den pensi oensgrondslag van den gemeente-ontvan ger. 14. Voorstel tot het treffen van een overeenkomst met do Ambachtsvrouw© van Kloetinge betreffende het dempen van een sloot grenzende aan Bouwplan HL Hansweert Dhr A- Hartog, kommies te water aan boord van de „Albatros", wordt met ingang van 1 Aug. a-s. kom, mies te land, en geplaatst to Hoogerheide. De Belgische Staatsboot „Police de la Rade", welke een studiereis maakte met hooge autoriteiten van Antwerpen naar Dordrecht, is gisteren in het nieuwe vaar water (Oosterschelde) omboog gevaren, en blijven zitten. Door een sleepboot werd tevergeefs getracht de boot vlot te sleepen. Gisterenavond Iaat met hoog water is de boot weer vlot gekomen, en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Ovezand. De Raad vergaderde 20 de zer. Aanwezig de voorzitter, 6 leden en de Secretaris. Afwezig dhr- F- de Jonge met kenjniijsgeving. Een verzoek van „de Hanze" afd. Ovezand, tot het verbieden van den verkoop van klein© gewichtsboe. veelheden vleesch door particulieren, het z.g. uitponden, wordt aangehouden. Opt gemaakt wordt een staat oninbare! posten hondenbelasting ten bedrage van f4- De gemeentebegrooting voor 1928 wordt den Raad aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 28236.59V2. De gemeente- rekening over 1926 wordt vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft op f31970.43 in ontvang en f 25426-08Va in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 6544-34V2- Wat den kapitaaldienst ;aanga!at op f6352.20 in ontvang en uitgaaf. Souburg. Loop der bevolking gedurende de eerste helft der maand Juli 1927. v Gevestigd: G. P. Liefheid, v. Turnhout- straat E 49, van Rotterdam; C. F. Vether en gezin, Nieuwstr. B 59, van Helder; Mej. S. de Witte, Tuindorp C 76a, van Koudekerke; A. A. v. d. Knaap en gezin, Rittli.str. A 124, van Rotterdam; .P v. d. Helm en gezin, Rittli.str. A 124, van Rotterdam; K. A. H. de Best en gezin, van Turnhoutstr. E 20, van Rotterdam; A. Gelandt, Vlissingsche str., B 293, van Frankrijk; H. P. Capelle, Wissel C 13a, van Groningen. Vertrokken: Mej. D. J. van den Berge, Middelb. str. A 199, naar Vlissingen; W. H. C. Snikkers en gezin, v. Tumboutstr. E 44, naar Vlissingen; A. Millenaar en gezin, Mamixplein C 69, naar Vlissingen; W. van Schaik, Buteuxstr. B 201, naar Middelburg; Mej. M. C. M. Poorthuis, Tuin dorp D 3, naar Enschede; Mej. M. van der Maas, Braamstr. B 107, naar Serooskerke; J. H. v. Alphen en gez, Tuindorp D 26, naar Rotterdam; A. Pieterse, Wissel C 74, naar Zierikzee. N. en St. Joosland. Maandag 18 Juli hield de raad dezer gemeente een open bare vergadering waarin alle leden tegen woordig waren. Na eenige bespreking werd op voorstel van B. en W. het bouwen van een raad huis en onderwijzerswoning gegund aan den laagsten inschrijver dhr P. le Grand te St. Laurens voor f 11.790. B. en W. werden gemachtigd een dagelijksch op zichter voor dien bouw aan te stellen. Verder werd op voorstel van B. en W. besloten het tegenwoordige gemeentehuis met vergaderlokaal en onderwijzerswoning te gunnen voor afbraak aan den hoog- sten inschrijver dhr F. C. A. Hoornick te Goes voor f 711 plus f 100 voor garantie ter nakoming van de gestelde voorwaar den. Op diens verzoek wordt aan M. de Kraker ondersteuning verleend uit de ge meentekas en het bedrag daarvan vastge steld op f 4 per week. Tevens zal nog een onderzoek worden ingesteld naar de directe behoeften van zijn gezin, aange zien adressant reeds langdurig ziek is, en B. en W. worden gemachtigd naar be vind van zaken te handelen. Hierna worden de geloofsbrieven on derzocht van de herkozen leden en het nieuw gekozen lid van den raad, voor welk onderzoek door den voorz. wordt aangewezen een commissie van 3 leden, n.l. de heeren J. Dingemanse, J. Poppe en C. Rooze. Deze commissie rapporteerde, dat de geloofsbrieven in orde zijn en adviseerde tot hunne toelating. Overeen komstig dit advies wordt aldus 'besloten. Van J. Quist was een bezwaarschrift, ingekomen, mede namens meerdere niet genoemde ingezetenen, tegen de door B. en W. gehouden loting voor de brandweer. Deze loting die om de 5 jaar plaats heeft, en waaraan alle in de termen vallende mannelijke personen deelnemen, is volgens de meening van B. en W. geheel volgens de desbetreffende bepalingen in de ver ordening gehouden, en steil tón zij mits dien voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Dit adres gaf aanleiding te besluiten, dat in het vervolg bij een dergelijke algemeene loting geen algemeene aangifte behoeft plaats te hebben. B. en W. stellen voor bet vermenigvul- digingscijfer tc verhoogen en te brengen op 1.25 met het oog op de mindere ra ming door den Inspecteur der Dir. Bel. en voor de te betalen rente in verband met de te sluiten geldleening voor den bouw van het raadhuis, onderwijzers wo ning en aankoop raadhuismeubilair. Na ©enige bespreking wordt aangenomen het te bepalen op 1.15, nadat een voorstel om het op 1 te laten geen ondersteuning had verkregen en niet in stemming kwam. De aangenomen verhooging geschiedde met 5 tegen 2 st. Bij! deze behandeling werd de meening verkondigd, dat hier de belasting aanmerkelijk ontdoken werd, dóch bewijzen werden niet geleverd. De wed. A. van Zweden deelde in een ontvangen schrijven mede, dat zij de des tijds toegezegde en tot heden altijd be taald© f 100 per jaar als bijdrage in de verplegingskosten voor haar zoon niet meer kon betalen. B. en W. stellen voor haar te verzoeken of zij dan f50 kan betalen .voor 1927 temeer daar zij reeds f25 (le kwartaal) heeft betaald. Aldus wordt besloten. Voor 1928 zal een na der overleg plaats hebben met haar. H. Keur verzoekt financieele hulp uit de ge meentekas voor de kosten van een verple ging van 5 dagen in het gasthuis en het laten nemen van Röntgen-photo's van hem. De voorz. tegt, dat geneesheer en een en ander noodzakelijk achten, waar om B. en W. voorstellen hem daarvoor f30 te verleenen, aangezien de diaconie de verplegingskosten wil betalen. De raad gaat hiermede aceoord. Daarna wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten der geld leening voor den bouw vau het raadhuis enz. Dit ooilege gaf in overweging de Provinciale Schoonheidscommissie te hoo ren omtrent den voorgenomen bouw. Aan dit. verzoek hebben B. en AV. gevolg ge geven. Het advies der commissie was de schoorsteen van het raadhuis in het mid den en de onderwijzerswoning ongeveer 25 c.M. achteruit te bouwen, dus niet op één lijn met het raadhuis. Aan hun veTzoek zal zooveel mogelijk worden vol daan. i 1 j '|i r In de bovengenoemde goedkeuring van Ged. Staten deelen ziji ook mede, dat zij het beroep van eenige ingezetenen tegen het raadsbesluit betreffende het verleenen van gelden voor den bouw van een school voor Christelijk Lager Onderwijs, onge grond hebben verklaard en dat zij geen ter men aanwezig achten om het besluit tot het bouwen van een nieuw raadhuis enz. niet goed te keuren. Verder worden mede gedeeld: prooe's-verbaal van kas opneming van den gemeente-ontvanger; de begroo ting der Gezondheidscommissie, gezeteld te Veere, voor 1928; en de rekening van den vleesclikeuringsdienst over 1926 met, een „aandeel in de winst voor deze ge meente van f37.26. Alles voor kennisge ving aangenomen. Goedgevonden wordt voort te gaan met verharding van den weg onder aan den ouden tijk met aan- wezige oude keien. Van het fanfarekorps was een dank betuiging ingekomen voor de ontvangst op het gemeentehuis bij het gehouden concours op 2en Pinksterdag. Dö rondvraag leverde niets op. De voorzitter herinnerde er aan dat het lieden' fle laatste raadsvergadering is in! .dit gemeentehuis, hetgeen liem eenigszins weemoedig stemt, aangezien de vele jaren die hij hier vergadert heeft als raadslid, waarvan! menig jalar als wet houder err sedert een lOutal jaren als burgemeester-voorzitter van! den raad. Het doet hem echter goed te kunnen constatee- ren dat de behandeling der zaken altijd get. zellig heeft plaats gehad, al zijn er ook wel eens momenten geweest van mindere gezelligheid. Deze nieuwbouw van het raadhuis brengt verschillende beslomme ringen mede, doch allen zijn weer onder dak gebracht. De secretarie wordt gevest, tigd in ,een der lokalen van de O-L- school; del landbouwhuishoudcursus kon gehouden worden in het catechisaitielo- kaal, en de verschillende vereenigingen gaan repeteeren in de café's. De voorz. hoopt dat het in de nood- raadzaal ook goed zal gaan! om te ver gaderen, en herinnert er aan, dat het voor' 'den secretaris ook een mijlpaal in zijn leven is, omreden hij hier reeds 26 jaar als zoodanig is werkzaam ge», woest en voordien meerdere jaren als hulp bij wijlen zijn vader. Daarna sluiting. Terwijl men nog eenige o ogenblikken vertoefde, gaf de wethouder Polderdijk nog een historisch overzicht van het ont staan van het raadhuis, de onderwijzers woning en daarin gewoond hebbend© onderwijzers. Uit een en ander blijkt dat men in I860 dit raadhuis in bezit heeft genomen, terwijl het voordien dienst deed als school. Heden is men begonnen met het sloopen van onderwijzerswoning an raad. huis, en is de secretarie thans in de 0. L- School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Erica, J. A. Steenbakker Morilyon Loysen, thans voorganger te Erica. Te Vreeland, J. Kuilman te Maas dam. Te Vrouwen Parochie, J. de Jong te Losdorp. Te Dirksland, W. J. vaM Lok horst te Delfshaven. Geref. Kerken. Beroepen te Edam, E. Smilde, oaJad. te Heerenveen. Chr. Geref. Kerk.. Bedankt voor Maarssen, door J. L. de Vries te Rijnsburg. Doopsgez. Gem. Aangenomen naar Edam, A. Leistra], proponente bij de A. D. S. Baptisten Gem. Beroepen te Groningen, J. Louw te 2e Exloermond. Emeritaat. Aan Ds R. .TaaJrsma, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Maasland, is tegen 1 Oct. a.s. emeritaat verleend. Synode Nederl. Herv. Kerk. De 112e vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk is gisteren geopend door den presi dent van jaren, Ds Zoete, te Lemmer. Na Johannes X te hebben voorgelezen, her denkt de lieer jteete den oud-secretairls der Synode, den heer L. W. Bakhuizen van den Brink, en begroet bij diens op volger, den heer D. den Breems. Spreker herinnert vervolgens aan de geloofsbelij denis van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en gewaagt van de een voudigheid, den ernst, en de wijding, waarmede die gebeurtenis heeft plaats gehad. Dan handelt hij over de droogmaking van de Zuiderzee, niet uit technisch oog punt, maar met het oog op de geestelijke belangen die zich daarbij zullen voordoen. Hij hoopt dat er zegen zal rusten op het pogen om tijdig gereed te zijn met het geen voor die belangen dienstig is. Tot president van de Algemeene Sy node wordt herkozen Dr G. J. Weyland, pred. te Veere; tot vice-president Ds D. Zoete en tot secundus van den vice-presi dent de heer P. Bongers. De president, zijn taak aanvaardend,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2