No. 245 Woensdag 20 Juli 1927 41e Jaargang Be kinderen van Ben Hesefl. De Z. L. M. Algemeen© Vergadering en Tentoonstelling te Middelburg. FËtiiÜLËTOM. ^orwasig/1^ JULIANUS, leklante machinale igenmakerij, - MIDDELBURG rifcend prima Eigen- jelsn in alle houfc- dig 12 verschillende oirs, met en zonder feekast, Kamer- en ringen, Kantoor- klas werk aan zeer i aanbevelend, 211—217. éesch. Stukjes fl !0, csmolten Reuzel fl.— akt fl per K.G. ERHULST, Middelburg. V DE NEELING is 25 Juli 1927, tr\ 2 uur in het Café an dhr P. Versluijs iburg, Se verkoopent LEO H00IGRA8, in Boederwegeling, ofstede van den heer er, aan den Koude- groot i I H.A. 77 A. ELEN HOGI65ÏAS, 3de van den heer n a. d. Abeelschen 2 H.A. 75 A. J. C. BLAUPOT TEN >S 27 Juli 1327, publiek verkoopen: dags te half twee uur >an Wede. J. Harpe: en Erf, aldaar, aan wijk A no. 15, groot ntiaren. Dadelijk te te veürf®, als Bigo Iruine Boonen, Blauw irdappels. niddellijk daarna aan ïhuis arken, 6 Kippee, Ka- i, Stoelen, Bedden, Kachel, Naaimachine Lamp, Glas en Aarde^ sreedschappen, enz. huis daags vóór den 1012 en van 24 den verkoopdag van inboedel op den ver- D—12 uurveldvrucA verkdag. i F. ;VAN CLEEF te zal op ig 27 Juii 1927, s half twee (Oude Tijd} bij A. Vermeulen te ten verzoeke van de 1. K. GESCHIERE, nbaar verkoopen a 3de snede Lucerne ehaver 1ste nabouw, ÏTlhelminatarwe, Che- ste nabouw, Petkusser ,bou w, Friesche blauwe goedgekeurd door de andbouwmaatschappij -10, Friesche Eigea- nabouw, 4 perceelen Poel, ruim 22 gemeten, mmerd te bezichtigen mschreven bij billetter 'ijgbaar in het Café n ten kantore van deo pers wordt crediet ver- December 1927. E KOOP: Zeeland, met volledigen Ce bevragen onder no De Zeeuw", Goes. E KOOP: Kippenhok met Ren en G. F DE GRAVE, :1e A 222. iekte spoedig gevraagd i Bakkersknecht, van loon en bekwaam- ma H. G DEURLOO. )e Toekomst", Tholen- iden aan een Huis- gevraagd, van mid dei- tijd, bij J. HOLLE- Sr., St, Laurens A 20 f m 1., zag zich gaarne s Huiehoudeter. jnder letter B bureau ',-Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIOEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 8.0* Prijs der Advertentiëii: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting Gisteren werden de Z. L. M.-dagen te Middelburg ingezet met de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. De H.B.-leden en de commissie voor de ten toonstelling vereenigden zich te kwart voor zeven in het Schuttershof, vanwaar te ze ven uur, voorafgegaan door het muziek gezelschap van Koudekerke, werd gemar cheerd naar het Stadhuis. Daar had de officiëele ontvangst plaats. De burgemeester, de heer D u m o n Tak, verwelkomde de aanwezigen en deelde mede, dat wethouder de Veer door de zitting der Eerste Kamer was verhin derd hier aanwezig te zijn. Spr. herinnert aan de vele organisaties, dié dit jaar reeds door het Gemeentebe stuur zijn verwelkomd, maar het is spr. een bijzonder genoegen, nu onze echte Zeeuwsche Maatschappij te ontvangen. Reeds op school hebben we geleerd, dat Zeeland een landbouwprovincie is. En, ouder geworden, weten we het wel, dat wanneer het den landbouw goed gaat, daarbij ook de stedeling welvaart. En om gekeerd, wanneer de landbouw een ma laise doormaakt, gevoelt de stedeling dit geducht. De stedeling weet, dat de landbouwer in den regel wat conservatief is, maar hij weet ook, dat de landbouwwetenschap vor deringen maakt en ook in Zeeland de vruchten daarvan geplukt worden. De Z. L. M. is juist het lichaam, dat de richting aangeeft, waarin allerlei goede uitvindingen moeten worden gevolgd. Zij staat steeds vooraan om de belangen van den landbouw te bevorderen. Spr. hoopt, dat de algemeene vergade ring en de tentoonstelling op groote en grootsche wijze moge slagen, wat zeker een goede belooning zal zijn voor hen, die hier aan zooveel hebben gewerkt. MrDieleman, voorzitter der Z.L.M., dankt voor deze woorden van welkom en wijst op het portret van een oud-burge meester van Middelburg, dat aan den wand hangt, nl. den heer Pieké, die tevens een voorganger van spreker is. Deze bur gemeester had dus ook terdege oog voor de belangen van den landbouw. Ook de tegen woordige burgemeester van Middelburg is nauw aan den landbouw verwant. Trouwens, ook in het Romeinsche rijk kwamen de beste Senatoren van achter den ploeg. Spreker zeide, dat nu de kring Wal cheren aan de beurt is voor de jaarlijksche tentoonstelling, het niet behoeft te verwon deren, dat Zeelands hoofdstad als de be langrijkste plaats binnen Walcheren, daartoe is uitgekozen en het doet spr. op recht genoegen, dat het bestuur der stad de Z. L. M. officieel ontvangt. Men staat op een merkwaardig historischen bodem, waar veel welvaart geheerscht heeft door handel en scheepvaart. Het schijnt, dat reeds in 1100 Middelburgss eerste haven in Arnemuidsche richting gegraven is, een haven, die langen tijd een uitstekende bui- tenreede heeft gehad. Spr. wijst er op, hoe Middelburg, i.n 1217 reeds stad genoemd, toch veel vroeger al groote beteekenis had en men gaarne wilde wonen onder Haar burcht te midden van het eiland, veilig te gen zeeschuimers. In de Middeleeuwen speelde Middelburg een groote rol. Naast handel en scheepvaart bloeide er de wol industrie. Daarin lag aldus vroegtijdig een hand met den landbouw. Die band is altijd blijven bestaan. Zelfs in Middelburgs grootsten bloeitijd, toen in de 16e eeuw Naar het Erigelsch. 18) o— Dien avond sloegen zij een tent op en brandden een vuur van gedroogde strui ken. De man Pagiël sprak op ruwen toon tot de kinderen; hij beval den knaap ,om brandstof te verzamelen; wat het meisje betreft, hij schoof haar met zijn voet op zijde, alsof zij een hond was. Seth trilde van verontwaardiging, toen hij het zag; doch zeide niets hij dacht na. De witte dromedaris was op het zand neergeknield en herkauwde het voedsel; zijn groote trouwhartige oogen staarden peinzend in de verte. De knaap trad voorzichtig nader bij en streelde zijn sneeuwigen hals; het dier liet hem hegaan met een zacht goed keurend gebrom in zijn keel. „Dat moest je niet met een ander dier uit de kudde wagen," zeide een der man nen goedhartig; „zij zijn valsch, behalve tegenover hen, die ze kennen. Gindsche ka meel kan door niemand anders aangeraakt worden, dan door Jered, zijn drijver; doch Mirah is een ander soort; ik heb gezien, dat de kleine' kinderen van mijn meester op meerdere Antwerpsclie kooplieden zich hier vestigden, toen de Middelburgsche kleuren, het Bourgondische geel, wit en rood niet beperkt bleven tot de luiken der stedelijke gebouwen of de petten der Mid delburgsche werklieden, maar met de Mid delburgsche vlag wapperden op alle zeeën der wereld, toen ook kende Middelburg zijn korenmarkt en zijn botermarkt. Middelburg heeft dit belang niet altijd beseft. Menigwerf stond het als handels stad tegenover Zeeland. Het leefde niet in de eerste plaats van den landbouw, gelijk dit thans het geval is. Toch begrepen meerdere aanzienlijke inwoners der stad het belang en de beteekenis van den land bouw uitermate goed. Vader Cats was wel geen Middelburger van origine, doch een Schouwenaar, maar van uit Middelburg als zijn woonplaats, waar hij de rechts praktijk uitoefende, leidde hij toch belang rijke landbouwondernemingen, o.a. in het 4de district. O.a. in het laatste deel van het archief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen komt dit weer zeer naar voren. Walcheren was bezaaid met lusthoven en de daar wonende rijk gewor den kooplieden hebben den landbouw me nigwerf vooruit geholpen. Van uit Wal cheren werd dan ook de stoot gegeven tot de oprichting der Z. L. M. Hoeveel te meer mag de Z. L. M. thans op de belangstelling van het gemeentebestuur rekenen, nu Mid delburg meer en meer een landbouwstad is geworden en de nijvere middenstand, in zonderheid de winkeliers, maar al te spoe dig ondervinden, of het den boeren al dan niet goed gaat. In 1599 werden „de Lange Berdsche" en „de Zonne", de eerste Oost- Indië-vaarders hier met klokgelui verwel komd. In 1927 worden, zij het niet met den plechtig-zwaren galm van de groote klok in den Langen Jan, toch met blij in het luchtruim opklinkend geklingel van den Middelburgschen beiaard ontvangen de hengsten, de merries, de stieren en de koeien voor de tentoonstelling en de Z. L. M. geniet de eer eener verwelkoming in het prachtig Gothisch monument, wiens groote voornaamheid en prachtvolle zwier herinnert aan stoere kracht en van fonke lend leven tintelend karakter. Met de beste wenschen voor Middelburg eindigt spre ker. Hoof d bestuur s - vergadering. Te 8 uur opent de voorzitter, de heer Mr P. D i e 1 e m a n, de H.B.-vergadering in de sociëteit St. Joris. Spr. wijst in zijn openingswoord op de opvoedkundige be teekenis van een tentoonstelling voor de leden der Z. L. M. in de betrokken streek. Er moet dan gewerkt worden, de landbouw moet toonen, dat er vooruitgang valt te constateeren sinds de laatste tentoonstel ling. Spr. verwelkomt daarna de heeren R. M. van Dusseldorp en G. v. d. Putte, leden van Ged. Staten, den burgemeester van Mid delburg, Kielstra, voorheen secretaris der Z. L. M., de eere-leden J. Polderdijk en Kleinepier, Peters, rijkslandbouwconsu- lent in de Vereen. Staten, de burgemees ters van Arnemuiden, Biggekerke, Vrou wepolder, Raadsleden en wethouders van verschillende gemeenten, de adviseurs Ste vens, Zwagerman en v. d.^Plassche en meer andere heeren en ten slotte in den persoon van den voorzitter, Jhr. Boogaert, het bestuur van den kring Walcheren, waarvan de tentoonstelling uitgaat. We hopen het deze week te zien, dat ook Wal- zijn rug klommen. Hij is een wonder van vlugheid; dat heb je nog niet gezien, want de kameelen bewegen zich gewoonlijk langzaam." „Kan hij sneller .gaan dan een van die andere?" zeide Seth, terwijl zijn hart be gon te kloppen. „Stellig, jongen, niets vlugger, behalve de wind." „Haal brandstof, bedelaar!" snauwde Pagiël hem toe, terwijl hij zijn woorden door een toornigen blik deed vergezeld gaan, „en kruip daarna in de tent om te gaan slapen, jij en het meisje." „Waarom spreekt ge zoo hard tot den knaap?" vroeg de andere, nadat Seth heengegaan was, om aan het bevel te ge hoorzamen. „Hij is een heiden, waarom zou ik hem vriendelijk behandelen? Luister! morgen komen wij aan de fontein van Hodesh; het is maar een dagmarsch van de rivier; wij zullen daar den knaap en het meisje voor goud verkoopen. Het goud kunt ge tus- schen je drieën verdeelen, en ge moogt niets hiervan aan Ben Hesed vertellen; het geheele geval zal hem uit de gedachten gaan, evenals de mist voor de opgaande zon verdwijnt. Maar ge zult het geld heb ben tot vergoeding." De man luisterde met gefronste wenk- cheren niet achteraankomt, maar dat er op landbouwgebied vooruitgang valt waar te nemen. De voorzitter van den kring Walcheren Jhr. Boogaert, voert daarna het woord. Spr. verwelkomt de aanwezigen en dankt den heer Dieleman voor zijn vrien delijke woorden. Spr. hoopt, dat allen deze week zullen leeren en genieten. De heer G. v. d. Putt e, lid van Ged. Staten, dankt voor de vriendelijke ont vangst en wijst er op, dat de hoofdbron van bestaan in Zeeland nog altijd land-, tuinbouw en veeteelt is. Ged. Staten slaan daarom altijd met belangstelling het wer ken der Z. L. M. gade en verleenen waar noodig, ook financiëelen steun. Spr. hoopt, dat de aangename verhouding tusschen Ged. Staten en de Z. L. M. bestendigd mo ge blijven. Dhr Dumon Tak, burgemeester van Middelburg, dankt voor de woorden tot hem gericht en hoopt, dat deze en de ver gadering van morgen zullen bijdragen tot den bloei van den landbouw. De v o o r z. deed vervolgens enkele me- dedeelingen. Ten eerste, dat de Mij. besloten heeft, voor f 10.000 5 pet. obligaties te nemen in de Grondcredietbank, opgericht door de Centrale Raffeissenbank, doch dat slechts f 5000 werd toegewezen. Dat de werktuigencommissie studie heeft gemaakt van een Zeeuwschen landbouw- wagen, teneinde tot een beter en goedkoo- per transportmiddel te komen en dat op de tentoonstelling' verschillende modellen van boerenwagens, door deze commissie bijeengebracht, te zien zullen zijn. Dat aan het K. N. L. G. gevraagd is of, gezien de schade door eenden aan de ge wassen veroorzaakt, de jacht niet kan worden verlengd tot den uitersten termijn, waarop het vangen in kooien is toegestaan i. c. 30 Maart. Dat de secretaris en de Rijkstuinbouw- consulent met den directeur van den Prov. stoombootdienst een onderhoud hebben ge had. Deze was wel voor het geval van ge organiseerd vervoer van vee bereid, reduc tie te geven, doch niet voor individueel vrachtvervoer. Ten einde toezending van bessen en frambozen aan de veilingen te Vlissingen en Kapelle-Biezelinge van uit Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen bevorde ren, was de dirercteur bereid voor de ge organiseerde verzending 40 pet. reductie toe te kennen, terwijl ledige manden en kisten waarschijnlijk gratis zullen worden vervoerd. Het Dag. Bestuur heeft zich verklaard tegen het bindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten. Na onderzoek door het rechtskundig Bureau is gebleken, dat koopbriefjes, zoo als die in Zeeland voor den aardappelhan- del in briefvorm ontworpen zijn, vrij zijn van zegelrecht. Verder herinnert spr. aan de oprichting der Commissie voor de Z.- Vlaamsche vlasindustrie, waarin voor de maatschappij de heer D. J. Dees zitting heeft. Inzake de bestrijding der t.b.c. bij rund vee verklaarde het dag. bestuur zich voor vrijwillige bestrijding, doch wil de bestrij ding bevorderen door Staatssteun in den vorm van een premie per afgeslach^en open t.b.c.-lijder en bijdrage in de veeart- senijkundige kosten. Daarbij moet dan de eisch komen van het afmaken van de open lijders en het merken der reactiedieren. Gegevens omtrent de slagerswinsten zijn verzameld en aan het K. N. L. C. opge zonden. In verband met enkele moeilijkheden bij de merriekeuringen, werd besloten herin neringsmedailles toe te kennen aan de merriën, die 2 jaren no. 1 hebben gestaan. brauwen. „Wat bekommer ik mij om geld", zeide hij knorrig, „indien ik uw dochter niet tot vrouw heb? Zij is schoon om aan te zien, en ik heb haar liever dan goud. Pagiël staarde den spreker verbaasd aan. „Je gaat te ver," zeide hij streng. „Neen, ik weet heel goed wat ik zeg; ge zijt de zoon van de zuster van onzen mees ter; ik ben de zoon van Kish, den herder. En toch, wat doet het er toe in de woestijn ben ik niet een man evenals gij?" Pagiël zweeg eenige oogenblikken. „Het zij zoo," zeide hij eindelijk. „Het is waar, ge zijt een man, en mijn dochter is toch eigenlijk maar een vrouw. Ik heb ook zo nen, dank zij Jehova!" „En het goud?" „Het zal de bruidschat van mijn dochter zijn, met hetgeen zij reeds heeft." „Ge zijt mij goedgunstig geweest, heer. Ik beschouw mijzelf voortaan als uw zoon; en als uw zoon zal ik u gehoorzamen." 's Morgens bereikten zij de fontein van Hodesh en zij sloegen daar hun tenten op in afwachting van een karavaan. Op den derden dag, gedurende de middaghitte, sliepen de mannen in de tent; doch Seth stond op en ging op zijn teenen naar bui ten. Hij vulde den waterzak aan de fontein en bond hem op zijn rug; hij nam ook een Aardappel handel. In bespreking kwamen nu de voorstellen van de arbitrage-commissie voor den Aardappelhandel inzake de bestaande overeenkomst tusschen de Z. L. M. en den Ned. Bond van handelaren in aardappe len. De voorzitter leest nog een schrij ven voor van den heer Van Westen uit Poortvliet, waarin gewezen wordt op en kele misstanden in den aardappelhandel. Schrijver beweert, dat enkele handelaren wel van de boeren het gebruik der 33 mM. hor eischen, maar voor zichzelf de 30 mM. gebruiken. Spr. geeft daarna een korte toelichting op deze kwestie, waar heel wat aan vast zit. De vraag moet beantwoord worden; moeten we bij de hor volharden? Verder: moet die Zeeuwsche overeenkomst uitge breid worden tot eene over het geheele land? En houden we de hor, moet deze dan niet van tijd tot tijd geijkt worden? Dhr P. Linden'bergh uit Wemel- dinge voert daarna het woord namens de arbitrage-commissie. De commissie ont raadt met algemeene stemmen de idee, om van de Zeeuwsche overeenkomst er een voor het geheele land te maken. Er is een groote tegenstrijdigheid van belangen. In Friesland levert men weer op geheel an dere condities dan hier. Wel wil de com missie desgevraagd haar arbeid uitstrek ken tot West Noord-Brabant en de Zuid- Hollandsche eilanden. De arbitrage-commissie adviseert hand having van de hor. De Bond van Aardap pelhandelaren oefent controle op het ge bruik van de 33 mM. hor. Wel is ge- wenscht, dat er vanwege de Z. L. M. ook controle geoefend wordt, want er kan mis bruik van de 33 mM. hor gemaakt worden. Volgens spr. zou het wel gewenscht zijn, dat er eens op één haven een sorteer- machine werd geplaatst op kosten van den Bond van Aardappelhandelaren en de Z. L. M. Zulks bij wijze van proef. Misbruik is hier uitgesloten, mits men er bij het werken de handen af houdt. Wanneer er in zéker jaar een klein gewas groeit, be spreekt de arbitragecommissie altijd, of een andere hor noodzakelijk is. Wat betreft de 1 pet. korting, zegt spr., dat hierover geen eenstemmigheid in de commissie bestond. Spr. meent persoon lijk, dat de boeren, als ze eensgezind zijn, de afschaffing van de 1 pet. in hun hand hebben. Maar die eensgezindheid der boe ren laat wel eens te wenschen over. Spr. adviseert koopbriefjes vanwege de Z. L. M. beschikbaar te stellen en daarop te laten drukken: „zonder korting". De 1 pet. korting zal nog door den Bond van Aardappelhandelaren worden overwogen, maar spr. heeft niet veel hoop. Dhr Stoutjesdijk te Tholen deelt mede, dat ook hem bekend is, dat men niet van de hor afblijft. Men duwt de aardappe len er als het ware door. Volgens spr. zou ook de lengte van de hor bepaald moeten worden. Dhr A. H a r t o g zou willen, dat alle handelaren georganiseerd waren. Dhr S. J. Gast wijst op de moeielijk- heden die de practijk meebrengt. Er zijn beurtschippers, die klanten in de groote steden hebben en van geen Bond lid zijn. Dhr P. Lindenbergh wil er toch ook op wijzen, dat de toestand aanmerke lijk is verbeterd. Er is nu recht te krijgen. Vroeger waren de boeren overgeleverd aan de commissionairs. Het Dag. Bestuur stelt voor de kwestie van de hor en de sorteermachine in studie op te dragen aan een commissie, bestaande uit de heeren de Oude van de werktuigencommissie en Dommisse van de arbitrage-commissie. halve maat van het gedroogde koren en ook een handvol dadels, „want", zeide hij tot zichzelf, „dit alles werd voor ons gege ven door den beheerscher van de woes tijn." „Waarom vul je den waterzak, broe der?" zeide Anat, toen zij het bekende ge luid hoorde. „Maak de mannen ginds niet wakker," antwoordde Seth fluisterend. „Ze wilden ons behandelen, zooals de broeders van Jozef deden. Wij zullen vluchten op den rug van den witten dromedaris; dan kun nen zij ons niet inhalen." Dus slopen beiden zachtjes weg naar Mirah, die geknield lag in de schaduw der palmen, en ze klommen op zijn rug. „Het lot is ons gunstig, daar Pagiël be volen heeft, dat het dier gezadeld moest worden," zeide Seth. „Hij was van plan uit te rijden na zijn middagslaapje." Daarop sprak hij zachtjes in het oor van den kameel, zooals de drijver deed, en liet dier stond op en verwijderde zich stil in de woestijn naar de reeks van heuvelen, waarachter het land van Judea lag. Doch Pagiël ontwaakte uit zijn slaap en stond in de deur van zijn tent. En toen hij den dromedaris zag vluchten, slaakte hij een luiden kreet en deed ook de anderen ontwaken. En zij achtervolgden de kinde- I»* irr< ni P7rtwr»tr>c Dhr v. Langeraad dringt op spoed aan. Dit wordt toegezegd. Het voorstel wordt aangenomen. Benoeming eereleden. Tot eere lid worden wegens 50-jarig lidmaatschap benoemd de heeren Stoutjesdijk te Tholen, Hartog te Scherpenisse en J. J. Verhulst te Geersdijk. Voorlichtingsdienst. Dhr J. Bom te Waarde brengt ter sprake de vraag om beter ingelicht te worden over de afzet mogelijkheden van landbouwproducten in het buitenland. Ook dringt spr. aan op spoedige berichten van de oogstverwach- tingen in het buitenland. De v o o z. zet uiteen, wat er momen teel gedaan wordt aan voorlichting over het buitenland wat land- en tuinbouw aan gaat. We hebben niet in alle landen landd en tuinbouwconsulenten. En dio er zijn, kunnen bezwaarlijk spoedig over den toe stand in geheel zulk een land op de hoogt# zijn. Misschien zou gebruik gemaakt kun nen worden van onze consuls in 't buiten land. Spr. zou deze zaak bij het Kon. Ned. Landbouw Comité aan de orde willen stel len. Dhr Welleman wijst er op, dat da handel zich uit de vakbladen in 't buiten land op de hoogte stelt. Hij is dan vlugger op de hoogte dan de landbouw. De voorz.: dan zou de Z. L. M. zich, ook op die bladen kunnen abonneeren. Dhr v. Bommel v. Vloten adviseert zich te wenden tot de Landbouwhandels kamer. Daar leest men allerlei vakbladen. Dhr Vogelvanger zou de consulen ten, die er nu zijn, veel meer vrijheid wil len geven. Ze moeten nu op bureaucrati sche wijze alles naar Den Haag melden. Dat kost tijd. Het Dag. Bestuur zal deze zaak ten spoedigste in studie nemen. Gevaarlijke spoorwegover wegen. De kring Axel brengt ter sprake een door alle landbouworganisaties te voe ren actie tot opheffing van de bij uitstek gevaarlijke spoorwegoverwegen. De v o o r z. zet uiteen een vroeger hier over gevoerde actie. Vóór een nieuwe actie wordt gevoerd is noodig eerst een en quête in te stellen om te onderzoeken welke overwegen onbewaakt zijn en welke daar van bij uitstek gevaarlijk zijn. Zoo noodig, kan men zich wenden tot den Minister van Waterstaat. Spr. acht een onderzoek wel gewenscht, nu ook op Zuid-Beveland de lo- caal-spoorweg is geopend. Aldus besloten. Aardappelen naar 'tbuiten- la n d. De kring Schouwen-Duiveland vraagt of het niet wenschelijk is, dat er controle wordt uitgeoefend op de kwaliteit van de aardappelen, die naar het buiten land worden uitgevoerd. De vergadering beantwoordt de vraag bevestigend. Deze vraag zal aan de orde komen bij de e.v. bespreking der aardap pelkwestie, als de bovenbedoelde commis sie met haar rapport' is gereed gekomen. Invaliditeitswet. Dezelfde kring vraagt of het niet gewenscht is, dat er een heid bestaat ten opzichte van de uitvoering der Invaliditeitswet. Meerdere malen werd de vraag besproken in welke gevallen de landbouwer kan volstaan met het plakken van zegels van 50 cent en wanneer niet. Het schijnt, dat alle Raden van Arbeid niet dezelfde gedragslijn volgen. Dhr v. Oeveren deelt mede, dat een landbouwer op Schouwen, van wien naar ren gedurende vele uren; doch waren niet bij machte ze in te halen, omdat Mirah vlugger was dan de andere. Eindelijk ver dween hij geheel uit hun gezicht, evenals een wit zeil aan den verren horizont der zee. Toen Pagiël zag, dat de dromedaris ver dwenen was, met zich voerende de beide kinderen, die hij als slaven verkoopen wil de, rukte hij de haren uit zijn baard en schreeuwde van woede, omdat hij zijn dochter beloofd had aan den zoon van Kish, den herder. Want hij vreesde zijn vrouwen, hoewel hij een man van forscha gestalte was. J j - HOOFDSTUK XI. Voor de Schoone poort. De lange morgenuren waren voorbijge gaan; de zonnestralen beschenen niet meer het prachtig gesneden koperwerk van de groote poort van Shusdan. Buiten staande op het marmeren plaveisel, kon men het wonder van Gorinthiaansche kunst bewon deren; ook de verlamde man, die op zijn mat aan de eene zijde van den ingang lag uitgestrekt, kon het in zijn geheel aan schouwen. Doch hij sloeg weinig acht op de pracht zijner omgeving. (Wordt vervolgd.) k

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1