Dinsdag 19 Juli I927 4ie Jaargang kinderen ran Ben Hesei FEUILLETON. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting oe les uit Weenen. De Sociaal-Democraten hebben weer op nieuw blijk gegeven van hunne vredes gezindheid en hun afkeer van alle ge weld. De geschiedenis is, althans in hoofd zaak, bekend. Bij een socialistische betooging te Scbat- tendorf werden op de betoogers enkele schoten gelost, met het droevig gevolg, dat enkele personen doodelijk gewond werden. De daders werden echter vrijgesproken, omdat ze uit noodweer zouden gehandeld hebben. in hoeverre dat juist is, kan natuurlijk niet worden beoordeeld. Volgens de leiders der socialisten ge schiedde deze vrijspraak ten onrechte, waarom dan ook niet op verbetering van de rechtspraak en Op revisie van het vonnis werd aangedrongen, zooals men van zulk een vredelievende partij zou mogen verwachten, maar w e 1 de bevol king op alle mogelijke manieren werd geprikkeld. De arbeidersklasse, zoo heette het, mocht zich niet met geweld laten terug dringen van de eenmaal veroverde plaats, de jury, zoo werd het voorgesteld, had de arbeidersklasse vogelvrij verklaard, zij had een vrijbrief gegeven aan iedenen sluipmoordenaar, enz. Onder die omstandigheden werd van de begrafenis der slachtoffers een protest- betooging gemaakt. Het revolutionaire potje was te vuur gezet, en het was te voorzien ,dat de gevolgen niet uit konden blijven, temeer daar de "Communisten iedere gelegenheid aangrijpen om hunne revolutionaire drif ten bot te vieren. En zoo is het geschied, dat de protest- betooging een moordpartij op groote schaal werd. Er werd gevochten, brand gesticht, ge staakt en wat niet al. Toen de revolutionaire storm losbrak hebben de socialisten geschrokken van hun eigen bedrijf en ziende, dat zij voor de zooveelste maal weer gespeeld hadden in de kaart van de Communisten, hun best gedaan, om de leiding te hernemen wat aanvankelijk al heel slecht gelukte. Het is gemakkelijker het vuur aan te steken, dan het te blusschen. Tenslotte is zelfs een gewapend arbei- dersleger gevormd, met de opdracht, ten koste van alles de orde te handhaven en verdere gewelddaden ook met g e - weid te keeren, en waarschijnlijk tevens maar dat wordt er niet bij gemeld, om zoo noodig, verdere pressie op de re geering uit te oefenen. Dat is hierbij trouwens ook niet de hoofdzaak. Waar het bij deze droeve historie op aankomt is dit, dat de sociaal-democra tische partij weer opnieuw getoond heeft, te zijn een echt revolutionaire p a r t ij Dat zij hoe ook met de ontwape- ningsleuze gewerkt wordt, van geweld volstrekt niet afkee'rig is. Dat zij speelt in de kaart van de Communisten, die er altijd als de kippen bij zijn om op het brandende vuur olie te werpen. Dat de S. D. A. P. dus een gevaar blijft voor de rustige ontwikkeling van het staatkundig leven en dat, wie begeert eem toestand waarbij vrijheid en recht en welvaart zich kunnen ontwikkelen en die met name de arbeidersklasse niet onder de zwaarste verdrukking, in de wreedste ellende wil zien gebukt gaan, den plicht heeft, deze partij principiëel te bestrijden. Dat is de les, die Weenen ons leert. De roode terugtocht. „Het Volk" geeft bij het bericht uit Wee nen dat de leiding van de soc.-dem. partij en van het vakverbond besloten de staking te doen eindigen het volgende commen taar: Zij is hiertoe overgegaan op grond van de overweging, dat de reactionair gezinden het wel uit hun lijf zullen laten iets tegen de arbeidersklasse te onder nemen. Eenig voordeel uit het voorge vallene zullen de tegenstanders niet kun nen behalen. Het schijnt, dat de verdere besprekingen, die onze mannen in den loop van den middag met bondskanse lier Seipel gehad hebben, hen in deze overtuiging hebben versterkt. Waar nu de zaken zoo stonden, heeft de partijlei ding het niet verantwoord geacht het economisch leven nog langer den last van deze hinderlijke arbeidsonderbre- king te laten dragen. Bovendien was er, haar alles aan gelegen den toestand niet nutteloos te verscherpen. Hier wordt weer bevestigd de waarheid van het spreekwoord, dat een kat die in het nauw zit rare sprongen doet. Immers er was geen sprake van dat de reactionair gezinden iets tegen de arbei dersklasse wilden ondernemen of dat zij „eenig voordeel" uit het voorgevallene wil den behalen. Precies het tegenovergestelde was het geval. De socialisten wilden hunne m acht toonen en door intimidatie de Regeering dwingen naar hunne pijpen te dansen. Uit de misschien onrechtvaardige uitspraak van de rechtbank wilden zij trachten poli tiek voordeel te behalen. En b i e t het feit dat denkbeeldige aan slagen op de arbeidersklasse werden afge wend en n i e t hun pogen om den toestand niet noodeloos te verscherpen, maar a 1- 1 e e n het optreden van de Communisten aan de eene zijde en het krachtig optreden van de Regeering aan den anderen kant, heeft hen genoodzaakt de staking te doen eindigen. Er is weer, daarop komt het voorgeval lene neer, op een schandelijke manier ge speeld met de belangen van de arbeiders klasse en van de geheele Weensche bevol king. Het in Weenen vergoten bloed roept te gen de Soc.-dem. arbeiderspartij, die het geweld trachtte te stellen boven de w e t. Naar het Engels ch 17) De vaccinatie te Goes. In' dei G. Crt- wordt een poging gei daan om de beteefcenis aan de droeve gevolgen van de vaccinatie, die zich te Goes openbaarden, tel verkleinen. Vast staat, aldus dit blad, dat de ziekte, die zich hier .openbaarde, niet veroorzaakt wordt door het gebruik van: een minder goede entstof of door het toe- dienen van een te sterke dosis. Men is in medische kringen dei meening toege daan, dat sommige kinderen eien smet stof in zich dragen, die door de vacci natie tot ontwikkeling komt. Zaterdag is Dr Timmermans, verbonden aan het rijks- se'rologisch instituut te Utrecht in Goes geweest voor bloed-onderzoek. Gemeld kan nog worden, dat ook elders dei ziekte zich heeft voorgedaan. Bij 250-000 fn-entin- gen waren er 35 gevallen van „nek kramp". Het bovenstaande doet wel in- „Heb je ooit van den knaap Jozef ge hoord?" zeidie bij tot Anat, toen zij den tocht voortzetten. Zij waren nu eenigszins gewend aan de slingerende bewegingen van den dromedaris en gevoelden zich daardoor meer op bun gemak. „Den knaap Jozef?" herhaalde Anat met haa.r boog, doordringend stemiüetje. „Sst! laat ze je niet hooren. Ja, de knaap Jozef; is er iets vreemds mtet hem gebeurd; misschien is het maar een ver haaltje. Ik hoorde er in het gindscbe kamp van spreken. Je kent verscheidene van die verhalen; wat mij betreft, ik kan ze niet onthouden." „Er is het groote kanaal van Jozef in het land van Egypte, zooals je weet", zeide Anat na eenige óogenblikken te hebben na gedacht. „Er gaat een verhaal bétreffende hem, die het heeft laten maken; ik weet niet, hoe lang geleden. Ik heb het dikwijls van moeder gehoord. Hij was een groot prins" „Neen, dan was het niet dezelfde; ik wilde iets over den knaap hoonen en wat hem overkwam", viel Seth haar ongedul dig in do rede. „Indien ge bedaard wilt luisteren, water drager", antwoordde Anat vol waardig heid, „dan zal ik je het verhaal vertellen zooals het mij verteld is." „Vertel het dan maar; het zal den weg korter doen schijnen." „Hij was een groot prins", hervatte Anat met evenveel deftigheid; „maar hij was eerst een gewone jongen. Ik heb het verhaal van moeder gehoord. Zooals ik zeide, was het haar verteld, toen zij een meisje was, en aan den zoom der wildernis woonde. Het is een waar verhaal. Als knaap woonde Jozef in de woestijn; hij was de jongste van twaalf broederen; de anderen waren reeds volwassen mannen, en hun vader had Jozef lief boven alle zijne zonenen hij maakte hem eenen veel- vervigem rok. Als nu zijne broeders zagen, dat hun vader hem boven alle zijne broe deren liefhad, baatten zij hem. Ook droom de Jozef eenen droom". „O!" riep Seth opgewonden uit, .„Hij droomde, zeg je?" „Stellig", antwoordde het blinde meisje; „hij droomde, dat, toen hij zijn schoof bond in den oogsttijd, de schoven van zijn vader en moeder en van zijn broeders kwamen en zich nederbogen voor zijn schoof, en meer dergelijke droomen, het- zien, dat voor ongerustheid tot besmet ting geen grond bestaat. Voor da tegen standers van verplichte vaccinatie zal deze vrij nieuwe ziekte een prachtig hulp middel in den strijd worden. Tenminste zoolang de „bacteriënjagers" haar niet aan banden hebben gelegd." Wanneer men dit leest zou men den indruk krijgen, dat hier niet het minste gevaar dreigt. V ast staat immers, dat aan het seirum niets ontbreekt en dat het ook met de behandeling, in orde is. Wat echter voor den een vast staat wordt door anderen en nog wel door zeer deskundigen op dit gebied, volstrekt niet zeker geacht. Zoo werd ons nog onlangs door een oud-geneesheer verzekerd, dat hij, gezien de gebeurtenissen van den laatsten tijd, niet den moed zou hebben kinderen te vaccineeren omdat het vooi* hem vol strekt niet vaststaat, dat het thans verstrekte serum ongevaarlijk is. ■Eigenaardig is ook, dat er volgens de G. Crt- gezien de cijfers, voor ongerust heid tot besmetting geen grond bestaait. Dat is wel een heel schrale troost voor de ouders, die thans staan bij de lijkbaar van hunne kleinen of wier kinderen wel licht voor hun leven ongelukkig zijn. „Voor de tegenstanders van verplichte vaccinatie zal deze ziekte een prachtig hulpmiddel in den strijd worden." Inderdaaid. iWamt de vraag klemt: kan de Regee ring het met hare verantwoordelijkheid overeen brengen ter bestrijding van een denkbeeldig gevaar de kinderen aan zoo ernstige gevaren bloot te stellem. ,Mag men de ouders verplichten hunne kinderen bloot te stellen aan het zeer ern'stige gevaar, dat ze door een doodeL lijke ziekte worden getroffen? Wordt het geen tijd, dat aan de' ver plichte inenting een einde wordt get maakt? De revolutionaire woelingen te Weenen. De Regeering beheerscht den toestan.d. De Socialisten halen bakzeil. De laatste berichten uit Weenen zijn ge lukkig weer wat gunstiger. De Socialisten die van twee walletjes eten en die aan de eene' zijde de Regeering met revolutionair geweld trachten te dwingen en aan de an dere zijde front moeten maken tegen de Communisten, zijn genoodzaakt bakzeil tp balen. In een telegram uit Presburg heet Hét: De Oostenrijksche regeering voelt, dat zij sterker dan ooit in haar schoenen staat en toont zich daar om niet geneigd, aan de eiscben der sociaal-democraten toe te ge ven. Laat in den middag verschenen de so ciaal-democratische leiders ,bïj' Seipel, maar deze weigerde te onderhandelen, zoolang de Verkeersstaking voortduurt. Daarop beraadslaagden de leiders op nieuw en begaven zich wédprom naar Sei pel. Deze bleef echter Voet bij stuk houden en verklaarde er niet aan te denken, poli tieambtenaren te ontslaan, of op pensioen te zetten, zooals de sociaal-democraten dit eisebten. Daarop besloten de leiders, de sta king op te beffen. De leiders van de partij en van de vakbonden kwamen om 9 uur samen om over de voorwaarden te be raadslagen, waarop dit zal geschieden. Doch reeds 's middags had de Technische Unie instructie gegeven, dat de geëmploy- geen beteekende, dat hij1 een groot prins zou worden, en dat zij allen uit bet ge zin hem eer zouden bewijzen. Hij had zulke droomen niet moeten vertellen", voegde zij er met een hoogwijs gezichtje bij, „want natuurlijk haatten zij hem nog te meer. Op een dag werd hij de wilder nis ingezonden, om dadels en honing te brengen .aan de elf mannen, zijn broeders, die de kudden weidden. Zij1 zagen hem karnen; hij droeg den veelvervigen rok, en zij besloten, hem uit den weg te ruimen." „Wat deden ze?" vroeg Seth met inge houden adem. „Dat wilde ik juist vertellen; wat ben je ongeduldig. Je bent zoo verlangend naar dit verhaal als een troep musschen naar een schepel koren, dat op den grond geval len is." „Ik zal bedaard afwachten, mijn prin sesje", zeide Seth deemoedig; „doch ik smeek je, vertel mij, wat er met den knaap gebeurde." Eenigszins gekalmeerd door de onder worpenheid van den knaap, vervolgde de kleine meid haar verhaal- „Eerst", vervolg de zij gewichtig, „besloten zij om hemi te dooden, hem zijn kleurigen rok af te ne men en hun vader te zeggen, dat een boos dier hem had opgegeten; doch terwijl ze nog beraadslaagden, zagen zij een ka- eerden hij de staatsbedrijven zich tegen middernacht voor den dienst zouden aan melden. Tusschen de regeering en de sociaal-de mocraten, zoo wordt nog uit Berlijn ge meld, bestaat nog steeds hetzelfde diep gaande verschil van meening. Terwijl de sociaal-democraten een reorganisatie van het kabinet nog steeds noodzakelijk ach ten, ten einde de opgewonden volksmassa tot kalmte te brengen, is de bondskanselier van meening, dat deze reorganisatie van het kabinet onder den druk van de straat niet mag plaats hebben. Hij wil de beslis sing hierover uitsluitend aan den Natio- nalen Raad overlaten. De politieke toestand is op het oogenblik nog geheel ondoorzichtig. Hoe langer dr Seipel voet bij stuk houdt, hoe meer de situatie zich te zijnen gunste zal wijzigen, want meer en meer doet zich thans de in vloed van de bondslanden gelden, waar overal de sociaal-democraten in de min derheid zijn. Algemeen neemt men dan ook aan, dat de sociaal-democraten goed- of kwaadschiks zuilen moeten toelaten, dat de reorganisatie van het kabinet pas tot stand komt als de Nationale Raad weer vergadert. De toestand meer normaal. Daar vele zwaar gewonden aan de ver richte operaties zijn gestorven, is het aan tal dooden thans tot 92 gestegen. Onder de dooden zijn opvallend veel jeugdige kinde ren. Men moet erop rekenen, dat nog een aantal gewonden zullen bezwijken. De straten vertoonden heden bijna hfet ge wone aanzicht. Politie en militairen zijn bezig, de barricaden snel op te ruimen. Patrouilles van militairen en politie wor den zooveel mogelijk binnengehouden en zijn bijna van de straten verdwenen, om ne 'nervositeit van cte bevolking niet pnnoo- dig te prikkelen. Het radiostation te Weenen zal morgen weer beginnen te seinen. De sterke stijging van het aantal dooden heeft, öp de bevol king een diepen indruk gemaakt eri de ze nuwachtigheid zeer verhoogd. De geruch ten, dat het aantal dooden reeds 150 zöu bedragen, worden van officieele zijde met kracht tegengesproken. Een diplomatieke conferentie. Weensche bladen maken gewag van een diplomatieke conferentie die Zaterdag in het Tsjechische gezantschap is gehouden. Daaraan hebben vertegenwoordiger van Italië, Hongarije en de nuntius Pacelli deelgenomen. De besprekingen moeten hebben geloopen over de bescherming van de buitenlandsche missies en de houding van de buurtstaten ingeval van nieuwe on lusten. Van andere zijde verluidt echter, dat voornamelijk verkeerskwesties zijn be sproken om de te Weenen vertoevende bui tenlanders het vertrek mogelijk te maken. ravaan naderen; dus veranderden zij hun slecht plan in een nog slechter en ver kochten hem als slaaf. Ja, hun eigen broeder als slaaf!" herhaalde zij, zeer voldaan over den kreet van schrik, die haar toehoorder onwillekeurig ontsnapte. „Zij namen hem mee naar Egypte vervolgde zij. Doch Seth luisterde niet verder naar haar verhaalhij sloeg de handen vol wan hoop ineen. Nu was alles hem duidelijk. Zij zouden als slaven verkocht worden, nadat zij al dat leed en die gevaren reeds doorstaan hadden; zij1 zouden de- Heilige Stad nooit zien, noch den Man Jezus, die blindheid kon genezen. Hij1 kreunde hard op. Anat, geheel opgaande in haar verhaal vatte- dit op als een kreet van bewonde- ring of verbazing. Zij was juist gekomen aan het punt in het verhaal, dat de onge lukkige held in de gevangenis is gewor pen. „Wat zou jij dan gedaan hebben", vroeg zij plotseling. „Ik-ik-kan het je niet zeggen, kleintje", antwoordde Seth, uit zijn gepeins ontwa kende. „Je zoudt er gebleven zijn tot den dag van je dood, denk ik", zeide zij diep ver ontwaardigd „maar Jozef niet, hij „Ik hen slaperig, kleintje. Sechet toornt in de hemelen. Laten wij het verhaal tot Een diplomatiek protest. Uit Weenen wordt aan de Vossische Zei- tung gemeld, dat de Italiaansche gezant en enkele andere diplomaten bij het ka- binet-Seipel officieel in opdracht hunner regeering protest hebben aangeteekend te gen het vormen van een öit 2000 leden van den republikeinschen Schutzbund bestaan de veiligheidswacht. De Italiaansche ge-' zant verklaart dat dit in strijd is met da bepalingen van het vredesverdrag. Dit protest was natuurlijk buitengewoon welkom hij de regeering. Zij liet onmiddel lijk verklaren, dat deze veiligheidswacht zonder haar toestemming is opgericht en dat later zal worden onderzocht in hoe verre de wacht een wettig karakter heeft. Losse berichten. Uit Weenen wordt geseind, dat gehoopt werd, dat vanochtend het verkeer weer normaal zou zijn. De „Heimwehren" in Stiermarken heb ben een ultimatum gesteld, waarin zij eisebten, dat het verkeer gistermiddag om twaalf uur hervat moest zijn, daar zij an ders naar Graz zouden oprukken. Men verwachtte, dat dit ultimatum verlengd zou worden, hetgeen inmiddels ook ge schied is. Te Innsbruck dwong de „Heimwehr" het spoorwegpersoneel weer aan het werk te gaan. De Landeshauptmann liet den Hofburg te Innsbruck met machinegewe ren bezetten. In Karinthië hebben de soci aal-democratische arbeiders de „Heim wehren" ontwapend. Thans wordt bekend gemaakt dat bonds kanselier Seipel Zaterdagmiddag tijdens een autorit is aangevallen door een aantal jongelieden, die op de treeplank van den auto sprongen. Doordien de chauffeur on middellijk vaart zette, werden de aanval lers echter van de treeplank afgeslingerd. Möfeköü in Etctie, Naar uit Moskou wordt geiüeld, publi- ceert de „Prawda" een hoofdartikel, waar in verklaard wordt, dat het Oostenrijksche proletariaat zoo spoedig mogelijk zijn so ciaal-democratische leiders moet afschud den, daar deze de grootste hinderpaal op den Weg naar de overwinning vormen. Al- leen wanrieè'r de Oostenrijksche arbeiders den weg van Leriin inslaan, kunnen ze succes hebben. Het is voor het geheele Oos tenrijksche proletariaat van buitengewone beteekenis, dat het deze gunstige gelegen heid niet laat voorbij gaan. Men moet on verwijld Sowjets vormen, die de generale staf kunnen zijn en de leiding in den strijd om de macht op zich kunnen nemen. In hooger beroep. Naar zooeven gemeld wordt heeft de of ficier van justitie het vonnis in de straf zaak te Schattendorf, dat naar men weet aanleiding heeft gegeven tot de demonstra- ties, nietig verklaard. Reeds tijdens het morgen bewaren", zeide Seth met ge smoorde stem. Anat raakte voorzichtig met haat vinger zijn wang aan. „Het is waar, je bent erg warm. Zie, ik heb hier een granaatappel; eet hem, hij zal je verkwikken." Daarna spraken zij weinig meer. Onver moeid vervolgde de witte dromedaris zijn weg onder den verzengenden gloed der zon; zijn breede ponten maakten geen geluid op het zachte zand. Hét landschap trilde in de groote hitte, smeltende in gouden, rose en violette kleuren van vuur op verren afstand, terwijl dichtbij de vuur rood© bloesems van den cactus gloeiden als vurige kolen. Eens zagen zij1 een troep roofvogels zich te goed doende aan het karkas van een kameelze verhieven zich van den grond met schor gekras en trok ken zich terug op kleinen afstand, totdat de levenden voorbij zouden zijn. „Op het oogenblik heb ik nog niets met je te maken", schenen zij tot den witten dro medaris te zeggen, „maar zoo zal het je ook gaan; want de mensch is ondank baar". Daarop streken zij weer neer als hebzuchtige manschappen op het gestran de wrak van een verlaten schip. En de- statige Mirach vervolgde onvermoeid den, weg. I 1 b tl l.: j (Wordt vervolgd.) j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1