Land- en Tilikoaw. Telegrammen. Gemengd Slews. FinansieBje Berichten. et zooveei is door niet liet te sterk at zoo niet, meüschenl gt de radio brengen, inzender in nen ïn deze en openzet, door de ra- klinkt, de gezongen1, iie weet wat ïeeir slapen, logelijk, aan denken. De ■ste gespan- aip aan Tiet tot nu toe tot open wat straks onze ooren die van de waarvan moet men! n. 'S [ERKER. M. de Kook 6 ingediend saldo over n over 1926 over dat- r dus geen zou er in rangen dan ■ag in min- over 1925, 2,838. stel der fi- ïurd onder lag werden! betreffende te halfjaar 'angen voor een ba- die raming ).000. uur werden J. Aalders Oyens te L. Roder Gouda en er werden an Ds J. J. ioe-voorzit- Lerlandscho md vertoe- van Boet- verslag, van ei. Omtrent ergaderrnjg fed; Herv. )ld.: ie-voorstel- Und kein s het ook oorstel om lofte bij! de dogmatisch begrijpen, reorgani'sa- nwoordige tmaal wel en nieuwe De eigen- vatten: het instelling en uit de n het ver- benoieimen, over reor- ding,, oveir- er Confes- het verst ai (waarop ans is dan le andere schort te deze corn- Is liet vol- n. Dat be- zoo men maar bij rkbesturen oor claissi- tegenwoor- weigeren! n bet he la eenvou. die reden rorden ge- voorioopig elegenbeid het uit te komen. de 4e kl. Haarlem, sse. Bevorderd! 6e klasse Heyse, 'M. Umbgrove, in leerling II. Boas an Doom, an Geuns, lijboer, G. Hollaar en J. Sipkes. Eén leerling her examen. Vlam de 3e tot de 4e klasse: U. C. Fagginger Auer, T. Biegman, P. van Dijk, A. C. van Empel, A. P. J. Gregory, B. Vreed© en A. W. Vreeken. Eén leerlihg werd niet bevorderd. Van de 2e tot de 3e klasse zijn be vorderd: J. H. Bakker, C. C. M. M. Barends, C. F. Diesch, G. W. van der Fedtz, A. C. Feij, J. E. J. Geselschap, J. G. Gregory, H. ten Kate, J. V. Soeters, A. Stavorman, Th. Vollgraff, L. J. de Vries, en R. Warmenhoven. Acht leer lingen werden niet bevorderd. Van de le tot de 2e klasse: E. G. Bisschop, J. F. C. van Deinse, J. Dek ker, W'. Hamming, P. G. Hoorweg, J. A. Jan se, A. W. van Laer, W. van Lynden, J. B. de Neeling, W. F. Quarles van Ufford, P. J. van der Werff. Eén leerling herexamen. .Zeven leerlingen werden niet bevorderd. De leden der Tweede Kamer zijn door den president-curator der Landbouwho geschool uitgenoodigd. tot een bezoek aan de Landbouwhogeschool te Wageningen op Maandag 18 dezer. Hun wordt in het hotel „De Wereld" een noenmaal aange boden. Rijkskweekschool Zierik- zee. Geslaagd voor het eindexamen, J. Ph. Ilmer, St. Annaland; A. H. Moelijker, Oosterland; K. Slabbekoorn, Krabbendijke en J. Slootmaker, St. Annaland. VHtttnoen. R. H. B. S. Bij do gisteren gehouden eindexamens R- H. B. S. t© Vlis- singen, afdeelirig B, slaagden alle 15 can- diidaitein, n.l. die dames S. Ffelier, H. C. Swart, M. W. Vader on de heeren J. H. Appel, J. K. Biosma, J. Blom; M. C. Braat, H. H. Gijzeis, J. H. D. Heine, P. C. van Hoek, L. J. A. do Jonge, F. J. J, ■Lambooij, J. H. van dor Made, H. G. S. van' Raalte en B. F. M. Wijbanburg. Geslaagd voor hot examen kommies dir. bol. C. Leeindertso te Krabbendijke, wien als standplaats is aangewezen: Koe wacht. Te Utrecht is geslaagd voor het pro-paedeutisch examen geneeskunde de heer C. Hage Sz. te Bruinisse. H e t a m b a c li t s o d e r w ijsNaar ,(Het Volk" verneemt, wordt Vrijdagmid dag 'a!.s. en Zaterdag in de Rididerzajal te 's-Graveinhage een vergadering gehou- dlen, bijeengeroepen door den Minister van Onderwijs, waarin o.m. do vraag' zal wor den besproken of in het algemeen de duur van don cursus in ambachtsonderwijs niet van 3 jaar op 2 jaar is terug te brengen. Tot deze bijeenkomst zijn o.mi. uitge- nioodigd allo directeuren van ambachts scholen in het land en de centrale orga nisaties van werkgevers en werknemers. Minister Waszink schijnt zelf de Ver gadering te zullen leiden. Chr. Boeren- en Tuindeirsbond. Te Dordrecht werd de 10de jaar verga ring van den. Chr. Boeren- en Tuinders!, bond gisteren gehouden. De voorzitter, prof. mr P. A. Diepen horst herdacht in de openingsrede het 10-jarig bestaan van den Bond, en weieis er op, dat deze vergadering] gehoudelnl wordt in de historische stad Dordrecht, do stad van de Synode, waarvan ook onzen bond zijn principieelen grondslag ■ontleend heeft. Spr. bracht in herinnering het uiteen gaan voor 10 jaar van „Bobs", waaruit de afzonderlijke Chr. Boeren- en Tuinders- böud is ontstaan. In een uitvoerige rede behandelde spr. dei verhouding van den Bond tot de politiek, in sociaal opzicht en tot het onderwijis. i In de politiek zegt spr., hebben! wijl de vertegenwoordigers uit den landbouw bij de C.H. de heeren Weitkamp, Bakker en dr Lovink, hij de A.B;. de heeren v. d. Heuvel en Leiemstra. Op sociaal terrein hebben wij een. eigen Chr. werk en staat de bond tegenover dé neutrale vakvereeniigingen. Dp het gebied der paedagogiek hebben1 wij onize Landbouwscholen. Spr .zegt dat er veel te weinig Chr. Landbouwscholen zijn, en wijst daarbij op verschillende streken als de Geld. Achterhoek- Ju drieërlei zegein heeft de Bond mo gen roemen, maar ook moeiten klagen, Zégt spr., dat zoovel en! zich afzijdig hou den. Waar blijven de legioenen, vraagt spr., uit den, Alblasser- en. de Hoeksche Waard? ■Bij de bespreking van dei jaarverslagen iwerd gevraagd naar de betaekenis van de internationale congressen. De voorzitter antwoordde, dat tel [Rome tem te Genève "belangrijke vraagstukken als de belemmering van dien export enz. behandeld zijn. Bovendien ontmoeten de afgevaardigden elkaar en wordt overleg gepleegd. De heer Kamper (Haarlemmermeer) droiig aan op meerder contact tusschen het Hoofdbestuur en dei afdeelingsbeisturenj ïnzaks de collectieve arbeidsovereen komst. De voorzitter antwoordde, dat zulks voldoende is geschied en dat thans slechts aan de orde is geweest de civiiel-rechtelijke tregielmg. Voordat de bindendverklaring: aan de orde zal komen, zal zeker Over leg noodig zijn. De heer Woudenberg (IJpoldor) wees op de hooge contributie. Kan zulks niet Ondervangen worden door het winnen van gelden uit commissie-arbeid? De secretaris, Mr J. W- Gaeidbloed, Onderschreef deze opmerking. De jaarverslagen wenden onder aipplaus goedgekeurd. Do heer Wind uit Hardenborg gaf eenige mededeelingcn over de school te Hardenbeig. Sinds 1921, het jaar van: oprichting der school, weiden aan 81 leerlingen diploma's uitgereikt. Bijna al len zijn aangesloten bij! da vereen, van oud-leerlingen, waarin tal van practische vraagstukken worden behandeld. De school heeft thans 28 leerlingen. De heer Beigraver, hoofd van de la gere landbouwschool te Alphen aan den Rijn, deelde mede, dat de school aldaar zich steeds meer mag verheugen in de belangstelling van de bevolking. De school telt 48 leerlingen, verdeeld over vier leer jaren. De leerlingen van de eerste klasse komen twee dagen, die van de andere leerjaren één dag per week ter school. De overige dagen werken ze in hun vaders bedrijf. Spr. zotte uiteen' de beteekenis van dit onderwijs voor het boerenbedrijf en wekte op tot het oprichten van meerdere scho len. De heer Biemond (Bleiswijk) wees op den zevenjarigen -leerplicht, die het moei lijker zal maken aan de kinderen van boeren en tuinders landbouwonderwijs te geven. Do voorz. onderschreef de gemaakte opmerkingen en zeiide, dat de vraag of het zevende leerjaar gebruikt kan worden voor landbouwonderwijs, de aandacht zoo wel van de Eerste Kamer hls van de Re geering heeft. De Regeering heeft te dien aangaande een missive gericht aan de landbouworganisaties. In de middagvergadering sprak Prof. Dr J. Waterink,van Amsterdam over het on derwerp: „Stad en Platteland". Spi'. wees er op, dat cultuur zonder natuur niet mogelijk is omgekeerd kan de cultuur de natuurvoortbrenging bevorde ren. ,Spr. wees vervolgen's op de verschil len van stad en platteland, zoowel op maatschappelijk, zedelijk als godsdienstig gebied. De tegenstelling stad en platteland, al dus spr., mag de plattelanders niet voeren tot het afwijzen van de oude cultpur van de stad. ■Spr. waarschuwt tegen de algenoeg- zaamhoid van het platteland. Wijl mogen de cultuur gebruiken ein aanvaarden als van God gegeven, als die cultuur maar gebruikt wordt ten goede van ons volk. En dan vragen wij niet of diei cultuur van de stad, of de natuur van het platteland komt, als deze beidei maiar worden dienst baar gemaakt aan' de eere Gods. Spr. eindigde zijn rede met de bede, dat stad en land één worden met God, door Christus, waardoor wij allen als Christen kunnen leven. Bij de bespreking vroeg de heer Haver kamp, of toegejuicht moet worden', dat bij de plattelandsbevolking ©en deal van de krachten niet gebruikt wordt. Welke is de diepere oorzaak van het verschijnsel, dat de man van het platte land vo.or den stedeling terugwijkt? De heer Wind, van Hardieinbewg, wees op de overheersching: van de stad over het platteland en vroeg naar de ver klaring daarvan. De heer Diominiicusi, van Wemeldinjgle, vroeig naar de „vijandelijke" houding van dei stad tegenover het platteland. Ho© is de klove te overbruggen? Prof. Watarink, antwoordende, zeiide dat „Hoehkultur" noch geen hooge cultuur is.. Die volle spanning is niet' heit ideaal. Geestelijk genomen, spant men op' het platteland niet alle vermogens ten volle in. Op het platteland is. men meer inge spannen op het wilsleven dan op' het in tellectueel©. (Een .plattelander behoudt steeds een terughoudendheid tegenover de zich ge makkelijk bewegend© sitedeling. De oor zaak wil Spr. zoeken in eein zekere moei lijk te overwininen schroom, voortvloei ende uit de vreies. voor de gevatheid van den! stedeling. Spr. vroeg zich af of de stad wel altijd het platteland beheieirscht. Het verschil moet niet toegespitst .worden. Wie de eerste is in het productieproces; heeft altijd eenige ondergeschiktheid. In het eco nomische is er geen bepaalde1 tegenstel ling- Psychologisch wel. Er is een egoïsme van de soort. Toch moet men het verschil dat bestaat en hetgieien daarover gezegd wordt niet te tragisch nemen- Waar nu juist de Christen een roe ping heeft, heeft men zich niet te onttrek ken! aan die volle taak. (Applaus.) De voorzitter dankte Prof. Waterink voor zijn rede. Na nog eenige mededeelingen werd de vergadering door Prof. Waterink meit dankzegging gesloten. i k Aardappelziekte. In West-Friesland, met zijn uitgebreide aardappelcultuur.; openbaart zich thans de zoo zeer gevreesde aardappelziekte. Op sommige plaatsen izijh. de meeste akkers, aangetast, en wel zóó erg, dat men, vreest 'het rooien te moeiten staken. Dok de blauwe aardappelen zijn reeds aangedaan, zoodat het er voor deizie cul tuur niét rooskleurig uitziet. Ongelukken. De 17-jarige L. H., uit Arnhem, is bij het baden in den IJssel onder Westervoort verdronken. De jongen kon niet zwemmen. In de Schipbeek bij Buurse is een 19-jarige jongen uit Lonne- ker bij 't baden verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden en vermoedelijk door den hevigen stroom meegesleurd. Gister middag is de brug te Doesburg door een Duitsch schip aangevaren. De electrisch© installatie werd vernield, zoodat de schade eenige duizenden guldens bedraagt. Het verkeer was lang gestremd. Aan de Slotlaan te Zeist viel Dinsdagmiddag een anderhalfjarig kind van den winkelier v. H. uit een meidenkamertje op de derde verdieping op het trottoir. Uiterlijk viel aan de kleine, die bij bewustzijn bleef, vrij wel niets te bespeuren, terwijl ook de da delijk ontboden geneesheer voorloopig niets bijzonders kon ontdekken. Te Winschoten geraakte het driejarig zoontje van den beschuitfabrikant H. d. G. onder diens auto en was onmiddellijk dood. Te 's-Gravenhage is de 8-jarige N. aan den Westenburgerweg door een auto gegrepen en tegen den grond geworpen. De chauf feur bracht den knaap naar het zieken huis, waar zijn toestand zeer ernstig werd bevonden. De 19-jarige timmermans knecht v. 0. te Zeist is Dinsdagavond bij het baden in den Krommen Rijn bij Bun nik onmiddellijk na het te water gaan door kramp bevangen en verdronken. Het 3- jarig zoontje van den heer J. P. aan den Boterdijk te Uithoorn geraakte hij het spe len in de Wetering nabij de ouderlijke wo ning en verdronk. Te Maassluis zijn twee kinderen van 3 en 6 jaar, die bij de ouderlijke woning aan het spelen waren, door een motorfiets aangereden. Eerstge noemd kind brak een been en het andere bekwam verschillende kwetsuren. De poli tie stelt een onderzoek in. De ongeveer 10-jarige jongen uit Heemskerk, die de vorige week van een auto viel, waarachter hij geklommen was en daarbij overreden werd, is thans in het ziekenhuis te Haar lem overleden. In de Slachthuisstraat te Haarlem viel een 22-jarige man van een balcon van 334 M. hoogte op straat. Hij bekwam een ernstige hersenschudding en moest in een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Te Amstelveen is een meisje door een zwerm bijen aange vallen en zoodanig toegetakeld in haar ge laat, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Breda is een jongen, K. genaamd, die met een bood schappenmand op de fiets de tramrails in de Spoorstraat te Breda wilde oversteken, door een tram gegrepen. Hem werden een been en een arm verbrijeld. Zijn toestand is hoogst ernstig. Aan een der Breda- sche stembureaux is gisteren een man, v. G. genaamd, plotseling doodgebleven. Goedkoope bloemkool. Men meldt uit Sappemeer: Tengevolge van de warmte der laatste dagen, waardoor de groenten op den kou den grond zich snel ontwikkelen, zoodat de vraag zoowel uit binnen- als buiten land vrijwel tot nul is gereduceerd, kon hier Zaterdag j.l. op de veiling een kar bloemkool (75 a 100 .stuks) evenveel op brengen als een pond druiven (f 0.60). Bijhetspel. Gisterenavond is tij dens den voetbalwedstrijd op den Staat te Dordrecht een der spelers, de achttienjari ge B. L. Bogerts, vermoedelijk door over spanning, neergevallen. De ontboden di recteur van den geneeskundigen dienst kon slechts den dood constateeren. Moordaanslag. Een negentien jarig© landbouwer uit Nes (Ameland) begaf zich Dinsdagavond naar Buren om een oude veete met J. Kooiker te vereffenen. Na aanbieding van een sigaar, welke werd geweigerd met de woorden: „Ik rook nooit", trok de jonge landbouwer zijn re volver en riep: „Dan rook je deze maar". Hij loste daarna een paar schoten op Kooiker, die in rug en borst gewond werd. Het slachtoffer is gistermorgen naar het Bonifaciushospitaal te Leeuwarden ver voerd. Zijn toestand schijnt nogal bevredi gend. De dader is gistermorgen gearres teerd. Droevig ongeval. Dinsdag kwam de melkknecht van den landbouwer Brewers, te Schinnen (L.) wonende, met een met een paard bespannen kar, beladen met melkkannen, uit de boterfabriek. Op den Heisterbruggerweg zetten eenige jon gens zich bij hem op de kar. Opeens brak een stuk van het tuig en het paard sloeg op hol. Met -de boomen in de hoogte rende het paard voort. Twee jongens, de 10-ja- rige W. Nijsten en de 10-jarige J. Spronk, beiden uit Schinnen, konden niet meer van de kar. Op een gegeven moment sloeg de kar omver, en beide knapen kwamen er onder. Buren die op het hulpgeroep toe snelden, vonden den 10-jarigen J. Spronk reeds dood onder de kar liggen, terwijl Nijsten stervende was. Een grinttrein g e b o m b a r- deerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft er een ernstige ordeversto ring plaats gehad to Berkel-Rodenrijis. Onder leiding van den bouwkundig op zichter "M. werken gedurende den nacht een 100-tal spoorwegarbeiders groo- tendeels uit Den Haag afkomstig - aan de ©lectrische spoorlijn Den HaagRot terdam in de onmiddellijke nabijheid van Rodenrijs. Nu had zich het geval voorgedaan, dat twee der wegwerkers, F. S. en de R. G. den vorigen dag een uur te vroeg waren weggegaan. De leider van het werk wilde nu een uur vah hun loon inhouden. Maar hiertegen verzette beide mannen zich hevig en dreigden den heer M. m©t een schop de hersenen te zullen inslaan. .Een gedeelte van de aanwezige werk- lieden sloot zich bijl het tweetal aan, ter wijl de overigen uit vrees voor molest het werk niet durfden te hervatten. Een goederentrein met grint werd miet laschplaten ©u steeneu gebombardeerd, waarbij een der arbeiders vrij ernstig aan zijn hand werd verwond. Na ©enigen tijd bedaarde het rumoer en werd het werk weer hervat. De Officier van Justitie in Den Haag, die van een en ander gehoord- had gaf echter opdracht de beide belhamels, F. S. en de R. G. te arresteeren. Gisternacht zijn zij in hun woning aan gehouden en in het Huis van Bewaring ingesloten. Hoog water. Door de geweldige regens der laatste dagen zijh voor de zooveelste maal dit jaar de oeverlanden van Berkel, Schipbeek en Baaksbeek overstroomd. Veel hooi, dat in oppers staat, drijft in het water. In de weilanden loopen de koeien tot de knieën in het nat. Arme kleine. Te Chévremont gpm.ee.nte Kerkrad© (L.), kwam een 5-jarig kind .in aanraking met een brandende luicifer. De kleeren stonden in een oog wenk in vlammen. Wel kon .pi en spoe dig het vuur dooveri, doch het kind stierf aan de brandwonden. Familiedrama. Naar uit Boeda pest wordt gemeld, heeft zich in een buitenwijk dezer stad een bloedig, familie drama afgespeeld. 1 De gepensioneerde luitenant-kolonel Ju lius Frank, die met zijn stiefzoon Camtoell sinds verscheidene maanden in onmin leefde, vuurde, toen deze bij een twist zijln hand tegen hem ophief, zijn dienst revolver af, tengevolge waarvan de jonge man zwaar gewond werd. Vol wanhoop over zijn daad richtte Frank nu het wapen op zichzelf en joeg zich een kogel door de borst. Frank was op slag dood. De wonden van den door hem getroffen stiefzoon zijn niet levensge vaarlijk. Een handige boef. Charles Martin, alias Murphy, een handige boef uit de Amerikaansche Sing Sing-gevange- nis, heeft kans gezien uit zijn cel te ont snappen en zich in veiligheid te laten brengen door een welwillenden eigenaar van een auto. De vrouw van dezen laatste belde later de gevangenis op en zei, dat haar man per ongeluk waarschijnlijk een der gevangenen naar het station had ge bracht. Ik was bij mijn schoonmoeder op visite, vertelde ze, toen wij plotseling een man met grijze jas en broek uit het bosch zagen komen. Hij weende bitter, scheen lam te zijn en vroeg mijn man, of hij hem in zijn auto naar het station wilde bren gen om naar een dokter te gaan. Stap maar in, brave kerel, zei mijn man en hij bracht hem naar het station, waar hij een dollar voor zijn moeite kreeg. Later zag hij hem de trappen naar het station afstrom- pelen en keerde toen naar huis terug. Martin was in 1921 veroordeeld tot 14 jaar dwangarbeid. Verdwijnende molens. Een zestal molens, behoorende tot het Geestmer Ambacht te Hugowaard, zullen het volgen de jaar worden afgebroken. Zij worden niet meer gebruikt, daar een stoomgemaal den waterafvoer regelt. Het onderhoud is voor den polder te bezwarend. Rijkentocharm. In een zieken huis te Chicago is driekwart verhongerd en halfdood van verwaarloozing opgeno men de 74-jarige Ada Sawyer Garrett, die eigenares van niet minder dan 6 mil- lioen dollar kapitaal is. Aangezien het noodig bleek haar onder curateele te stel len, werd een inventaris van haar heb ben en houden opgemaakt. En toen kwam aan den dag, dat niettegenstaande het feit, dat ze haast niet at en dezelfde lorren ja ren en jaren lang als kleeding droeg, de vrouw aan geldeffecten 15 millioen dollars in huis had en 1,5 millioen in grond en hypotheken had belegd. Ada was lang geleden bekend als de „belle of the north side," maar woonde al sinds jaren op een schamel kamertje bo ven in een huis, waar ze gevonden is, ge lijk gezegd driekwart dood van honger en ellende. Door motten verraden. Op ongewone aanwijzingen is de politie uit een der plaatsen in de Parijsche banlieue achter een misdrijf gekomen en heeft zij de hand kunnen leggen op elf dieven. Een in specteur van politie, die in een restau rantje aldaar lunchte, bemerkte dat in den radiator van een op den weg stilstaanden auto, waaruit zooeven een gezelschap luid ruchtige toeristen was gestapt, een aantal groote motten gevangen zat. De pretma kers hadden tevoren reeds des inspecteurs aandacht getrokken door het feit dat zij een taaltje gebruikten, dat zich uitgedrukt niet strookte met het merk auto, dat zij be reden. Op zijn eerste vragen antwoordden de heeren den inspecteur nu, dat zij verschei dene dagen niet uit waren geweest. De man der wet wist evenwel, dat deze mot ten alleen 's avonds vliegen, en weldra stond bij hem vast, dat de auto den vori gen avond was gebruikt. Hij vroeg nog eens wat nader, en ten slotte bekenden de autotoeristen, den vorigen avond het voer tuig gestolen te hebben en het sindsdien te hebben gebezigd voor een rooftocht. Zij ga ven daarop het adres op van een hunner medeplichtigen, die den inspecteur met een revolverschot begroette en vluchtte. Hij werd later gepakt. In totaal waren 24 uur na de vernuftige ontdekking van Ren inspecteur elf man der bende achter slot en grendel. Inbreker vermoord. Op een der kaden van de Antwerpsche haven is dezer dagen het lijk gevonden van een ma troos, dat door een spoorwagon letterlijk in tweeën was gesneden. Uit het onderzoek bleek, dat het 't lijk was van een Letlandsche matroos, Kan- sach genaamd, terwijl in de zakken van het slachtoffer verscheidene voorwerpen werden gevonden, die van diefstal aan boord van schepen afkomstig waren. Bij onderzoek bleek verder, dat men bier met een afgrijselijken moord te doen beeft. Men vermoedt, dat Kansach tijdens een inbraak door de bemanning van het schip ontdekt werd. De mannen moeten den dief achtervolgd hebben en met stokslagen neergeranseld, daar op eenigen afstand van het lijk bebloede stokken werden ge vonden en aanduidingen, die wezen op een worsteling van verschillende personen. Vervolgens is de matroos op de rails ge legd en hebben de onverlaten een wagon in beweging gebracht, die over den man is heen gereden. Tot nu toe is de politie er niet in ge slaagd de mannen, die op zulk een wreede wijze voor eigen rechter hebben gespeeld, te arresteeren. AMSTERDAM. Het Fokker-vliegtuig op! weg van Indië naar Nederland is heden morgen van Karatsji naar Bender-Abbas vertrokken. ROTTERDAM. Hedenmorgen werd met goed gevolg van Burgerhout'.s Machine fabrieken en Scheepswerf te water ge laten de 2e sluisdeur in aanbouw voor de groote schutsluis te IJmuiden. De deur werd direct versleept naar Dok IV van de gemeente Rotterdam om de houten drijfkisten, welke noodig waren voor den afloop, te verwijderen. "De deur zal waar schijnlijk Woensdag a.s. naar IJmuiden worden versleept. HAARLEM. Hedenmorgen omstreeks kwart voor twaalf, moest een militair vliegtuig van Soesterberg een noodlanding maken op een terrein nabij de Amsterdam- sche Waterleiding te Heemstede. Die motor geraakte defect, waardooir men moest lan den. Het vliegtuig is geheel vernield. De piloot van Fijst en de andere inzittende bleven ongedeerd. PARIJS. De „Petit Parisien" weet thans te melden, dat tusschen de Fransche en' Duitsche delegatie met de economische onderhandelingen overeenkomst is bereikt behalve in enkele ondergeschikte punten. Wisselkoersen. Amsterdam!, 14 Juli, 2.30 u. Berlijn 59.25—59.27. Brussel 34.70—34.73. j Parijs 9.77—9.80. Londen 12.113/412.121/4. New-York 2.493/42.501/[. Een vliegtuig in de vrille. Na het treurige ongeluk, dat j.l. Maalt daig op het maririevliegyeld De Kooy aam twee leerling-vliegers het leven kostte doordat, naar de bladen meldden, hun' toestel op geringe hoogte in' een vrille geraakte, zullen ongetwijfeld volei out siders zich weer hebben! afgevraagd, wat het toch wel zeggen wil, als een vliegtuig in de vrille komt en of zulks waarlijk altijd levensgevaarlijk is voor d© inzitten den'. Een feit is heit, dat d© vrille in de luchtvaart nog steeds de groot© boeman is en het meerendeel der ongelukken te wijten is aan vrilles, waaruit de vliegers,, hun machine niet meeir weten te halen. Een paar woorden over heit zwart© schaap onideir de vliegpianoeuvreeringen mogen diienen om de weetgieriigem in te lichten en1eenige ongerustheid te doen ver dwijnen1. Een toestel is „in dei vrull©", wanneer het, met den neus naar beneden en wen telend om zijn lengteas, dus in kufketrek- kerbaan, naar beneden stort, zóó dat de lucht op de roeren' weinig of géén druk meer uitoefent. Deze laatste omstandig heid geeft ze het gevaarlijke cachet, dat ini den tegenwoordigen tijd dor hechte vliegtuigconstructie ander© kunsttoeren als looping, tonlneau of Immelmann haast nieit meer dragen'. Want da vlieg'er die, een' der laatste' figuren vliegende, zijn roeren beweegt, voelt het toestel direct gehoorzamen en den stand innamen, waar toe hij. het dwingt. Maar het toestel dat „in de vrille" is, heeft vrijwel geen lucht druk op de roeren meer, zoadat het ge neigd is, tot den gromid toe door te storten!. Daarin schuilt het gevaar. ,Valt een toestel gemakkelijk in de vrille? De beantwoording dezer vraag hangt geheel af van fabricaat eln type der machine. Zeer veda buitenlandsche' con structies hebben ©en geprononceerde nei ging om, zoo gauw als ze te weinig snelheid hebben, inderdaad die nood lottige beweging aan tei nemen en' er in 'te volharden. Bij' dei Nederlanldsclfe Mil. L-V.A- zijn dan ook verschillende typen in gebruik gewelöst, die deze eigen aardigheid bezaten' (bij!v. Rpmpler, Far- man, ook de Holl. Spijker) en in de buitenlandsche legers zijh za nog legio om de eeQvoudijgei reden, dat de meeste constructeurs nog gee'n andere typen weten ta bouwen. Een dergelijk toestel, dat door den vlie ger te steil wordt opgetrokken, betzij op zettelijk, hetzij uit onoplettendheid, duikf plotseling voorover- en begint, links- of techtsom draaiend met vaak nijdige ruk ken, omlaag te storten. En een groote behendigheid wordt vereischt, om de be weging te stuiten. De gecombineerde om standigheden, dat de noodige zelfbeheer,- sching althans bij leerlingen op zoo'n mo ment vaak mankeert, en dat de noodige manoeuvre om het toestel te redresseerenl nog een tegennatuurlijke is, leiden dan vaak tot een catastrophe. Moge nu menig buitenlandsch fabricaat neiging tot de vrille hebben de Fokker heeft in het algemeen juist neiging zich daauit vanzelf te hestellen. Sommige typen bijv. de Fokke'rjager D VII, zijn er zelfs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3