No. 240 Donderdag E4 Juli 1927 41e Jaargang BANK VOOR ZEELAND Alle Bank en Effecten zaken. iddelburg DERNISSE pvarkens, ersknecht. IJoosland, - De kinderen van Ben flesed. Middelburg. f 3.50 per Liter f 0.45 p. fleseh f 1 p. Llterflesch jjnfl.15 p. fleseh ie Zoete Wijn er fleseh. 90 per fleseh. Bediende Abonnementen omen door Molendijk 63. lelburg, wel- rklaard zon- het als be- Zoutelande ement geslo- ERICHT. van. 14 Juli: i. Betrokken iwolkt. Droog op onweer, ratuur. 2 uur. -4 g 756. lert: INMAAK: f 2 contanti JONGE—Dekker, Peren in den de buitenplaats madier" te Goes, veren ten kantore IAR te Goes, op s. voor 's middags ing te koop, >1) a contant struiken, in den n Eliwerveweg te van de Diaconie meente te Wemel- i te leveren vóór .m. tot 5 uur N.T.) >taris J. C. KRAM evenals in den SCHIPPER, in )tnen zijn. loóndorschery, be- ctschoone Dorsch- dniging, met Ho- :r en 10 P. K. 'e bevragen bij z., Souburg en idekerke. Billijk. OOP: Arnemuiden. DOP: brikken, goed als nieuw, assen. K. Z. O. K. Agent De Zeeuw, TE KOOP, in goeden staat, 2 40 M., voor leinden geschikt NIJGH VAN ■tentiebureau, Rotterdam. stelling gevraagd S, Krabbendijke. jor te Middelburg ;antoor- en loop :ter H burean van Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Verkeerde bestrijding. Hej verdient de aandacht hoe velen bij hunne bestrijding van het Socialisme hoe noodig' ook op zichzelf menigmaal verkeerde middelen gebruiken. Sommigen meenen verstandig te doen door zooveel mogelijk tegen de sociaal democraten op te bieden, teneinde hen op die manier den wind uit de zeilen te ne men. Een ijdel pogen is dat. Veilig kan wor den gezegd, dat de Socialisten als het gaat om het beloven en het eischen niet te over treffen zijn. Werd niet indertijd door een Her voormannen met een zekere bravoure gezegd dat men het was in den distri- butietijd allerlei eischen had gesteld waarvan men wist dat ze niet verwezen lijkt konden worden? Ter verduidelijking werd daaraan toegevoegd, dat men er groot mee geworden was. Anderen, en dat komt meer voor, trach ten den groei van het Socialisme tegen te gaan door alles wat van die zijde wordt gedaan of voorgesteld, onverbiddelijk te bestrijden, de socialisten uit alle colleges te weren en hen zooveel mogelijk van invloed te berooven. Het is inzonderheid Bismarck geweest, die, nadat hij eerst „met suikerbrood" ge werkt had, getracht heeft met gewelddadi ge middelen de verbreiding van het socia lisme te keeren. Het was in 1878 dat hij na een aanslag op Keizer Wilhelm I zijn Socialistenwet wist door te drijven. Het houden van vergaderingen waarin de socialistische beginselen werden gepro pageerd, werd verboden. Drukwerken met verboden inhoud werden in beslag geno men, socialistische agitatoren uit bepaal de streken verbannen, partijcongressen on mogelijk gemaakt. En wat is van al deze middelen, die ve len ook in onze dagen gaarne zouden zien toegepast, het resultaat geweest? Niets anders, dan dat het Socialisme te gen den druk in groeide. Het bloed der martelaren werd het zaad der beweging, die naar alle kanten om zich heen greep en tot een machtige ontwikkeling kwam. Bismarck heeft zijn doel niet bereikt en niet kunnen hereiken, omdat hij ver zuimde beginsel tegenover beginsel te plaatsen. Inplaats van tegenover de revolutionaire beginselen te stellen de beginselen van- Gods Woord, voerde hij een onchristelijke machtspolitiek, die alleen oogen'blikkelijk succes kon geven. In die fout van Bismarck mogen wij niet vervallen. Wij behoeven niet alles wat van socia listische zijde komt af te wijzen en te be strijden, en wij mogen ook niet, wanneer daartoe de gelegenheid bestaat, een machtspolitiek voeren om de Socialisten te onderdrukken. Alleen door tegenover de revolutie te stellen het Evangelie, zal deze heillooze be weging overwonnen kunnen worden. Het kanaal Luik-Antwerpen. Bij de Belgische Kamer is ingediend het algemeen rapport van de commissie voor groote openbare werken, betreffende den onmiddellijken aanleg van een directe ka naalverbinding tusschen Luik en Antwer pen geheel over Belgisch grondgebied. Frankrijk en België. Bij de debatten over België's buitenland- sche politiek verklaarde minister Vander- FEUILLETON. Naar het Enigelsch. 14) o— Ik lag geknield aan de zijde van de moe der van den Heere; mijn oogen waren op dat oogenblik op haar gevestigd, en de dunne vlechten, welke op haar voorhoofd lagen, bewogen zelfs niet." „Was dat alles?" fluisterde Anna, zich met saamgevouwen handen vooroverbui gende. „Daar ik de oogen op Maria gevestigd hield," vervolgde Stephanus, „want het kwam mij voor, dat zij Hem zag, bemerkte ik, dat zich boven haar hoofd een trillend licht vormde, het werd sterker en helder der, totdat liet er uitzag gelijk een^tong van vuur. Terwijl ik vreesde en beefde bij dien aanblik, riep plotseling een stem: „De belofte is aan u vervuld!" Toen zag ik, dat boven een ieder het hemelsche vuur zweefde." „En toen?" „En toen?" riep de jonge man uit, een gejubel weerklinkende in den plechtigen klank zijner stem, „werden alle dingen ons geopenbaard. Wij wisten, wat de Heere meende, toen Hij zeide: „Gij zult van Mij velde zich tegenstander van een Fransch- Belgische tolunie. Van een tolunie kan voor België alléén sprake zijn in het ka der van een algemeene West-Europeesche samenwerking. Rusland en Polen. Volgons berichten uit Warschau zou dr Patök, de Poolsche geizanl te Moskou, die sinds eeniigen tijd in Pokin vertoeft, Za terdag aanstaande naair zijn' post terug- keeron en na zijn aankomst aan de Sov- jefcrégeering bet Poolsche antwoord op de jongste Russische nota overhandigen. De moord op O'Higgins. Do begrafenis van Kevin O'Higgins, den vermoorden Ierschon minister, te Dublin, is gisteren een indrukwekkende plechtig heid geworden. Het geheele zakenleven stond stil. en in Sackville Street was bijna ieder huis met rouwfloers behangen. Alle winkels waren gesloten tot een uur na do begrafenis. Da mis van requiem in de Sint Andreas-kathedraal werd door allo collega's van den vermoorden mi nister, verscheidene andere autoriteiten) en een ontzaglijke menigte bijgewoond. Te Londen werd elr een mis van re quiem in de Westminstcr-katbe draal opge dragen, die ook door eenige Elngelsehe mi nisters en békende'Ieren werd bijgewoond. Do vlag van den Ierschon Vrijstaat woed 'halfstok van don toren van de kathedraal. Duurte in Hongarije. De voortdurende prijsstijging der levens middelen, welke vooral de laatste weken een ernstig karakter aannam, heeft den autoriteiten aanleiding gegeven, scherpe maatregelen te treffen. Gebleken is, dat verscheiden handelaren groote voorraden levensmiddelen in den Donau werpen, om dan, „wegens schaarschte van levensmiddelen", hoogere prijzen te kunnen bedingen. De laatste dagen zijn 250 handelaren ge arresteerd; ze zullen zicli voor een speciale rechtbank te verantwoorden hebben. Het „geheim" van Johanna. Een tijd geleden ging door de pers een bericht over een geheimzinnige doos, na gelaten door zekere Johanna South Cott. Het mysterieuze ding mocht eerst dezer dagen, vele jaren na haar dood, geopend worden in tegenwoordigheid van 24- bis schoppen; zoo had zij beschikt. Slechts een der bisschoppen echter was curiositeitshalve de „plechtigheid" komen bijwonen. Bij opening bleek de doos te bevatten een oud pistool, een slaapmuts, oorringen, een dobbelbeker, een puzzle, een loterijbriefje, een beurs met een paar munten, verschei dene medailles, een aantal boekjes en vlug schriften, waaronder een van een „pro feet", en andere snuisterijen. Verschillende bisschoppen, die aange zocht waren om bij de „onthulling van het geheim" tegenwoordig te zijn, hadden ge antwoord, dat zij met de affaire niets te maken wilden hebben. De bisschop van Kensington had ge schreven, dat hij niet tot vermaak van het publiek wilde dienen, dat niets liever zou zien, dan dat een groep bisschoppen het slachtoffer was van zulk een grappenma kerij. De aardbeving in Palestina. Omtrent deze aardbeving wordt nog het volgende gemeld; Nablus, het vroegere Samaria, biedt een verschrikkelijk beeld van verwoesting. De plaats is als een doodenstad, die er uit ziet alsof zij zwaar van een bombardement getuigen in Jerusalem en in geheel Judea en in Samaria en tot het uiterste der aar de. Niet langer vervulde ons de vrees, die ons alleen deed denken, hoe te ontkomen aan de handen van hen, die den Heere vermoord hebben; wij begrepen, dat in de oneindige en ondoorgrondelijke wijsheid van den Vader, Hij Hem tot het kruis had opgeheven, om te zijn een licht voor de wereld. Wij snelden naar huiten en de Heilige Geest verzamelde uit de geheele stad, de vrome mannen uit alle volkeren onder den hemel. Zij kwamen bijeen in groote menigte, opdat zij mochten hooren van den Verlosser, niet alleen van de Jo den, maar van de geheele wereld." „Hoe konden zij dan begrijpen," vroeg Anna, wier gelaat verhelderd werd door den gloed van zijn woorden. „Wat is de zwakheid van den mensche- lijken geest, wanneer de eeuwige God Zijn kennis over hen uitstort? Maakte Hij niet den tongval der Aziaten, evenals die der Grieken, Parthers, Meders en Elamieten, en ook die der Hebreen? Begrijpt Hij niet alle tongvallen? Hij sprak door ons, en een iegelijk hoorde in zijn eigen taal. Daarna sprak Petrus tot het volk, en hij overtuig de hen, zoodat velen riepen: „Wat zullen wij doen?" „Bekeert u," antwoordde hij hen, „en een iegelijk van u worde gedoopt in den naam van Jezus Christus, tot ver geving der zonden, en gij zult de gave des heeft geleden. Slechts enkele huizen bleven gespaard, sommige stortten geheel in, an dere schenen als door een wonder overeind gebleven te zijn. De gewoonlijk drukke straten zijn verla ten. Nu en dan ziet men lieden, die nog onder den indruk van het gebeurde zijn, huisraad redden en dit op de ruggen van kameelen en ezels brengen naar de ge- improviseerde kampementen buiten de stad, waar de inwoners een treurige groep vormen. Hooge huizen, die fantastisch boven nauwe straten uitstaken, stortten als kaar tenhuizen in en verwondden de lieden, op de markt. Het reddingswerk gaat geregeld voort onder leiding van Engelsche politie. Heele straten zijn wegens onveiligheid af gezet. Het bergen der lijken gaat gepaard met treurige en vreeselijke tooneelen. Aan de houding van de meeste lijken ziét men, hoe de dood hen verraste. Officieel wordt het aantal dooden ge schat op 150 in Palestina en 100 in Trans- jordanië en het totaal aantal gewonden op meer dan 500. Onder de slachtoffers zou den zich geen Engelsche of Europeesche onderdanen bevinden. Bergbeklimmer gedood. Bij een tocht naar de Ravenbürger Hüt- te in het Vorarlberg-gebergte werden een tweetal ingenieurs door een sneeuwstorm verrast. Eén hunner kwam om, de andere werd gewond. Beiden waren geroutineerde bergbeklim mers. Het noodweer in Duitschland. Uit Dresden werd gisteren geseind, dat ■er in liet MI'Jglitz- en GotUeubadal geen verdere dooden meer gevonden zijn, zoo dat men kan aannemen, dat 145 het defi nitieve doodienoijfer is. Ter bestrijding, van, ziekten in bet ge teisterd gebied lieeft de staatsciommissa- ris voor gezondheidswezen, een regeet- ringsbeambte gezonden, die niet de zorg voor de gezamenlijke verpleging in liet overstroomingsgeb-ied belast is. Uit Breslau werd nog gemeld: Het noodweer der laatste dagen heeft, naar ©ersl,, tlians wordt vastgesteld, be halve de verwoestingen in het Reuzenge bergte, ook overigens in de provincie schade aangericht door bliksemslag, hagel buien en wolkbreukachtige regenbuien. Ook menschonlevens zijn aan het nood weer te,n offer gevallen. Gistermorgen woedde boven Breslau een buitengewoon hevig wolkbreukachtig onweer. i Door da hierdoor ontstane overstroo- mingen, werd deels aanzienlijke schade aangericht. Boven Stuttgart hebben Dinsdagavond verscheidene zware onwediers gewoed. Op meerdere plaatsen ontspoorden tramwa gens. De bliksem sloeg in een tramwagen en deed dezen in brand vliegen, twee ■andere wagens kwamen in botsing ten gevolge van het slechte uitzicht, veroor zaakt door den dichten regen. Twee pas sagiers werden daarbij zwaar gewond. In Nagold, in het Wtürttembergsche Zwarte Woud, zijn 15000 voet dennen hout door storm vernield. Ter dood veroordeeld. Het rijksgerechtshof van Leipzig heeft het doodvonnis bevestigd dal de rechtbank van Hamburg eenigen tijd geleden had ge veld tegen den Finschen zeeman Bitter, die zijn minnares had doodgeschoten, daar deze hem wilde verlaten om zich aan te Heiligen Geestes ontvangen. Want u komt de belofte toe, en uwen kinderen, en allen die daar verre zijn." „Zeide Hij dit tot de Heidenen," vroeg Anna vol verbazing. Stephanus aarzelde even, voordat hij antwoord gaf. „Ik weet het niet," zeide hij, „of zij heidenen waren: hun kwam ook een deel van de zegening toe, evenals mij, door mijn moeder; God heeft alle menschen ge schapen. Het zal ons geopenbaard wor den," voegde hij er bij, met vertrouwen den blik opwaarts ziende. „En wien vereert de vrouw van den Hoogepriester met haar gastvrijheid?" deed een sarcastische stem zich plotseling hooren. Anna sprong op de been met een kreet van schrik, terwijl haar oogen zich ang stig vestigden op de hooge gestalte tegen over heq. „O, gij antwoordt niet? Dacht ge dan, dat ik voor altijd aan mijn legerstede ge kluisterd zou blijven? Ik wil eens nazien, wat er in mijn huis gebeurt. Het is tijd, merk ik." „Blijft niet staan," zeide Anna met moeite, „ge zijt niet sterk. Ik dacht dat ge in slaap waart." „De tijd snelt op gevleugelde wieken voorbij, als een vrouw aan zulk een knap pen jongen man gastvrijheid verleent," zeide de Hoogepriester spottend. „Nog Kantoer Groote Markt 21. GOES. Telefoon 74 (2 lijnen) sluiten bij het Leger des Heils. Bovendien heeft Bitter een paar revolverschoten af gevuurd op de agenten die hem in hechte nis wilden nemen. Ter dood veroordeeld. Do marine-krijgsraad te Cronstadt hooft mevr. Kolopikof, de vrouw van den ge wezen bevelhebber van dei Oostzee-vloot, die wegens spionnagei ten bate van Enge land gefusilleerd is, ter dood veroordeeld. Zij was van medeplichtigheid beschuldigd. De Russen in Engeland. In een redei te Twickenham zeide mi nister Joynson Hicks, dat hij zeer in beslag: genomen werd door de kwestie welke Russen zouden moeten worden uitgewezen, en welke in Engeland zouden mogen blij ven. Een dertigtal leden der Riussische am bassade zijn reeds uitgewezen en ook bijna alle leden van dei handelsdelegatie; het departement van binnenlandsclie za ken zal nu nauwkeurig nagaan, wat ten aanzien van de employé's van dei Arcos moet worden beslist. Hevige stormen in België. In' den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn, naar aan de Telegr. wordt ge meld, de omgeving van Brussel On eeni ge andere doelen van België door hevige stormen geteisterd. T'e Vorst (een der Brusselsche voorsteden) zijn door wolk- brsukachtige slagregens overstroomingen) veroorzaakt; de aangerichtei schade is aan zienlijk. In de omgeving van Bergen zijn de rivieren buiten haar oevers getreden, terwijl in! het centrum der stad ieien grond verzakking heeft' plaats getad. Te' Givry is een1 op het land werkende vrouw door den 'bliksem getroffen on gedood. Ook in Luxemburg hebben hevige stor men gewoed, waarvan talrijke overstroo- min'gen het gevolg: zijn geweest. Het lijk in den koffer. John Robin'son, dé man die te Loindein den' koffer afgaf aan de garderobe van' het Oliaring-Gross-station, den grooten le deren1 koffer, welke het in stukken ge sneden jijk bevatte van mevr. Bonati, is heden 'door de jury van het centrale cjrimineele gerechtshof in Old Bailey schuldig bevortden aan opzettelijken moord en 'derhalve veroordeeld tot de strop. Dit is het einde van heit steils a- tioneeie proces, dat drie dagen lang ge heel jonden in spanning hield. Korte berichten. Dr Ileld, de Beiersche minister president, is gekozen tot voorzitter der afdeeling München van de Duitsch© liga voor den Volkenhond. De Amerikaansche radio-export heeft, gedurende April 132.919 p1- st. bte- dragcaï. Dit is ongeveer 33V2 pet- meer dan' gedurende April 1926- Eon BT-A-telegram uit Brussel meldt, dat de Belgische Kamer besloten heeft, de parlementaire vergoeding op 25.000 frs- te stellen. Bij een volkscheni landeiigenaar te Sprottau in Silezië zijn gisteren 43 kis ten met 1039 handgranaten in beslag: genomen. Naar Wolff uit Warschau meldt, wei geren de politieke gevangenen te Biendin in de streek van Sosnowioei voedsel tot zich te nemen, uit verzat tegen him ke- tetning. Tengevolge van den zwaren regenval zijn in een steengroeve biji Strombterg in de Hundsrueck eeniga zwarö stukken rots naar beneden gestort, waardoor drie ar beiders gedood zijn. Gisterochtend bobben in het Westen van Canada heftige onweders gewoed, waardoor vier menschen zijn omgekomen cn groote schade is aangericht. eens vraag ik u, wie uw gast is?" Ook Stephanus was opgestaan, en staar de met vragenden blik haar aan, die hij bijna als een moeder had liefgekregen. Hij wachtte op haar antwoord. Haar lippen bewogen zich, doch geen geluid was hoor baar. Hij wendde zicli om en vestigde zijn oogen op den man. „Ik weet niet wie ge* zijt," zeide hij met heldere stem; „ook be grijp ik niet, waarom ge deze vrouw zoo ruw ondervraagt; maar ik kan zelf ant woorden. Mijn naam is Stephanus." De Hoogepriester deed een stap voor waarts; hij sprak niet, doch een doode- lijke haat was in zijn blik te lezen. „Ga, ga!" fluisterde Anna, haar bleek gelaat naar den jongen man wendende. „Ge begrijpt het niet, doch ga! ik smeek liet u." „Neen, ik ga niet, voordat ik verzekerd ben, dat ge veilig zijt. Wie en wat voor man is dit?" Kajaphas was zijn toorn niet langer meester. „Durft gij, de moordenaar van mijn zoon, mij in mijn eigen huis belee- digen?" riep liij met gesmoorde stem. „Daar ge in mijn huis zijt, wil ik je niet dooden; anders...." en zijn stem begaf hem door machtelooze woede. Stephanus scheen haar niet gehoord te hebben. „Wat bedoelt ge?" zeide hij ont roerd. „Ge hebt mij een moordenaar ge noemd." Do Zuiderzeewerk©n'. Vanwege den Rijkswaterstaat werd aa.n- -b eetc ed ilo. het. aanleggen van eleu hoofd en twee leidammen nabij! Dien Oever, in ver band met de afsluiting van de Zuider zee en van grondwerken n&biji Detni Oever, in! verhand met de droogmaking van: fld Wieringermeer. Laagste inschrijver L- van der Velde te Heemstede, voor f719.000- 2o. liet aanleggen van dein omringdam voor een sluisput van een bnitenkanaal met leidammen en van bijkomende wer ken nabij de Oostkust van den' 'Anna- Paulownapolder, een en ander ten behoe ve van het in verhand met de indijking der Wierinigerrneer aan te leggen afwa- terinlgs- en scheepvaartkanaJal langs de Noord-Hollandsche kust- Laagste inschrij ver was K. WKlous te Baarw voor f520.900- 3o. liet. aanleggen van verschillende grondwerken, van den oniringdam voor een sluisput en van bijkomende werken nabij Kolhorn. Het laagst was ingeschre ven door de N.V- Baggefmaatschappij „Holland" te Hardinxveld voor f656.000. Bievoegdheid vatt beilasting- amb teWar en. Bij de Tweedei Kamer is ingediend een i wetsontwerp tot uitbreiding van dei w-et- De Hoogepriester zag hem minachtend aan. „Zoon van een boosdoener, weet ge dan niet, dat op uw hoofd de bloedschuld van uw vader rust?" „Neen!" voegde Stephanus hem met donderende stem toe, gloeiende van veront waardiging. „Het vuur van den Heere kon niet neerdalen op een hoofd, waarop bloedschuld rustte. Ik ben onschuldig: God heeft het getuigd." „Vervloekte moordenaar en Godslaste raar!" schreeuwde Kajaphas hem toe, „ga heen, want zelfs de heilige wet der gast vrijheid zal mijn hand niet terughouden." Daarop zonk hij uitgeput op een bank neer. Getrouw aan haar vrouwelijk gevoel, snelde Anna op hem toe, om hem te hel pen, maar hij duwde haar met ruwe hand terug. „Sta voor mij, vrouw," zeide hij, zijn met bloed beloopen oogen op haar richtende. „Antwoord mij op hetgeen ik vragen zal. Nu de moordenaar van uw zoon ons van zijn tegenwoordigheid ver lost lieeft, kunt ge misschien luisteren naar hetgeen ik te zeggen heb." Anna stond onbeweeglijk voor hem, de oogen wijd geopend met onnatuurlijke kalmte op zjjü gelaat gevestigd. „Was u vroeger reeds bekend, wie en wat deze jonge man is?" (Word! vervolgd.)!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1