mM Dit dB Provïfloie. Terklaard, dat hij slechts aan een lichte griep lijdt en dat hij binnenkort naar de Vendée zal vertrekken. Korte berichten. Naar uit Lubeck wordt gemeld, is de Duitsche admiraal Koch, bekend uit den slag bij Skagerrak, bij het baden in de Baltisehe ze© verdronken. Een met 17 personen bemande toer- auto is Zondag tusschen Welsheim en Göppingen door het weigeren van de rem een helling afgereden en omgeslagen. Een meisje word onmiddellijk gedood, 4 toeristen werden ernstig, 8 lichter ge wond. Onder voorzitterschap van Vienot, den president van heit Fransehe protes tantisme, is de eerste steen gelegd voor den herbouw van het geboortehuis van Calvijn, dat in den oorlog door de Duit- schens is verwoest. Er waren afgevaar digden uit vele landen bij aanwezig, o.a. ook uit Nederland. In het eerste halfjaar zijn in Mexico 137 nieuwe bronnen voltooid met een gezamenlijke productie van ongeveer 280-000, barrios per dag. Duizenden wolven maken het gebied van Wilna onveilig. De militairen worden gemobiliseerd om de wilde dieren te ver drijven. In November zal een vlucht plaats hebben van Rome naar Brazilië, een af stand van 4000 mijl, met een Italiaansch vliegtuig. De Fransehe vlieger kapitein Fonck zal einde Augustus met luitenant Curtin van New-York naar Parijs vliegen. Neder 1. Werkl. Verbond „Patrimonium". Blijkens de voorloopige agenda stelt het Verbondsbestuur van Patrimonium aan de algemeene vergadering voor de volgende resolutie betreffende het voorstel-Axel in- zake Bedrijfsorganisatie. De Bondsvergadering, kennis genomen hebbende van de rapporten „Den groei be vorderen" en „Langs gebaande wegen naar nieuwe instellingen", waarin de meerderheid zoowel als de minderheid der Commissie, die een advies zou voor stellen naar aanleiding van het voorstel- Axel, haar denkbeelden uitvoerig heeft uiteengezet; overwegende, dat de kwesties, die hier in het geding komen, niet zijn in een sta dium, waarin het mogelijk is bepaalde practische conclusies vast te stellen; lettende op het feit, dat de uitbouw van het instituut der collectieve arbeids overeenkomsten, gelijk altoos is aangeno men, gaat in de lijn der door Patrimonium beleden en gepropageerde beginselen; overwegende, dat bij verdere ontwikke ling van de bedrijfsorganisatie, de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat aan deze de bevoegdheid gegeven wordt bindende bedrijfsverordeningen vast te stellen; overwegende verder, dat reeds nu ver schillende maatschappelijke groepen in de gelegenheid zijn, hunne belangen bij de Overheid kenbaar te maken en haar daar over op een of andere wijze te adviseeren en dat de uitbreiding van dat overleg overweging en steun verdient; van oordeel, dat elke van boven opge legde organisatie, die niet uit het maat schappelijk leven zelf opkomt, of in de ontwikkeling van dat leven steun vindt, gevaar loopt, niet alleen te mislukken, doch ook dat leven zelf te schaden; spreekt als haar meeriing uit, dat de eerste en belangrijkste taak van Patrimo nium in den komenden tijd is en blijft, opwekking en versterking van Christelijk sociaal besef onder allen, die het ko ningschap van Christus ook in de sociale verhoudingen erkennen, het bestudeeren en propageeren eener organisatie van het maatschappelijk leven, die rekent met de taak en rechten, zoowel van den enkeling als met die der gemeenschap, naar luidt der leer van de Heilige Schrift en met het oog op de behoeften van den tijd; het zoeken van de juiste verhoudingen tusschen Maatschappij en Staat en de roe ping van den laatste tegenover de organi sche ontwikkeling van de maatschappij; en .besluit, gedachtig aan wat Gods orde en der tijden nood van Patrimonium vorderen krachtig te streven naar en te steunen alles wat de ontwikkeling van ons maatschappelijk leven in gezonden, opbouwenden zin ten goede kan komen. Ook zal behandeld worden het rapport van oud-Minister Mr S. de Vries Czn. inzake werkstaking. Deze stelt voor de volgende conclusies: 1. Werkstaking, opgevat als eenzijdige verbreking van het arbeidscontract, an ders dan om zeer dringende redenen, is ongeoorloofd. 2. Als dringende redenen kunnen niet gelden eischen, waarvan de vervulling niet ligt in de macht van den werkgever bij wien gestaakt wordt. v 3. Z.g. politieke, sympathie- en protest stakingen zijn steeds te veroordeelen. 4. Stakingen van ambtenaren en van spoorwegpersoneel zijn ongeoorloofd, wijl de wet en terecht ze verbiedt. 5. Stakingen in bakkerijen, ziekenhui zen, lichtfabrieken en waterleiding-be drijven zijn in den regel altijd te veroor deelen, wij] het algemeen belang daardoor te ernstig wordt geschaad. 6. Werkstaking is niet ongeoorloofd, omdat zij een aanranding is van het patroonsgezag, doch omdat zij contract breuk is. 7. Een beroep op uitspraken der Heilige Schrift, die blijkbaar doelen op de ver houding van eigenaar en slaaf, ten einde werkstakingen te veroordeelen, moet met de meeste beslistheid worden afgewezen. 8. Het is beter om van patroonsgezag dan van patroonsleiding te spreken, ten einde de verhouding tusschen patroon en arbeider te kenmerken. 9. Dit gezag is echter niet onbeperkt, doch vindt zijn natuurlijke begrenzing in den aard van het arbeidscontract. 10. Werkstaking na afloop van een ar beidsovereenkomst is wettelijk sfeeds, zedelijk niet altijd geoorloofd. 11. In doorsnee is de schade, die wer- stakingen aanrichten, grooter dan de voor- deelen, die er door behaald worden. Op dien grond zijn werkstakingen in den regel te veroordeelen. Vee] animo voor het vliegen. Da groote vluchten van Lindbergh, Chanibcrlin, Levine en Byrd zijin van enorme propagandistische beteekenis voor het vliegwezen. Niet alleen dat ten gevolge van de vluchten de luchtvaart in het middelpunt der belangstelling staat van het groote publiek, deze geslaagde Oceaan- vluchten hebben tevens bewezen, dat er veilig gevlogen kan worden, waardoor de lust tot vliegen toeneemt. De invloed van een en ander weerspie gelt zich in de verhoogde belangstelling voor Waalhaven. Nog nimmer sedert het bestaan van de Rotterdamsche vlieghaven, zoo meldt „De Courant", heeft men op zulk een groot aantal bezoekers en zulk een stijgende liefhebberij voor deelname aan passagiervluchten kunnen bogen. Zelfs op weekdagen is het er stampvol en gaan zonder ophouden de passagiersvliegtuigen geheel vol de lucht in voor een vlucht boven Scheveningen of een tocht boven de stad. Zondag waren op Waalhaven ruim 3000 betalende bezoekers en zijn ruim 200 plei- ziervliegers omhoog geweest. Dit laatste cijfer is een record. Nog nimmer sedert de stichting van Waalhaven was er zoo veel toeloop voor het ondergaan van den luchtdoop. Deze stijgende animo dankt men aan het pionierswerk der Oceaanvlie gers. Onze gezant te Londen. Bij het departement van buitenlandsche zaken is bericRt ontvangen, dat gisteren een tweede operatief ingrijpen aan het been van Hr Ms gezant te Londen, jhr mr. De Marees van Swinderen, noodig is geweest, waarvan d© gezant groot onge mak ondervindt en waardoor hij dienten gevolge een onrustigen nacht heeft door gebracht. De gcnecsheeren zijn tevreden over den toestand. 'Minister Kan op reis. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr Kan, bracht gisteren een bezoek aan Goeree en Overflakkee, waar hij, begeleid door het dagelijksch bestuur van den Flakkeeschen boeren bond, verschillende landbouwinstellingen bezocht. Een postduiven wet? De ,,'sHert. Crt." verneemt, dat eer lang te verwachten is de indiening van een „wet op de postduivenhouderij". Deze jiieuwe wet zal o.m. omvatten eene belasting op de voetringen en de bescherming der postduiven. Een gefingeerd spoorweg ongeluk. Gistermorgen te 10.25 uur werd aau het Academisch Ziekenhuis te Leiden van den stationschef de telefonische mededeeling ontvangen, dat er bij Leiden een spoorweg ongeluk was gebeurd. Oogenblikkelijk maakte de spoorwegbrigade van Jiet Aca demisch Ziekenhuis zich gereed, om uit te rukken en hulp te verleenen. De zieken huis-auto begaf zich met vijf verpleesters en veel verplegingsmaterieel naar het sta tion, gevolgd door zeven brancards, twee artsen, vier assistenten en zes bedienden. Aan het station stond de locomotief met twee goederenwagens gereed, om de spoor wegbrigade met het materieel naar de plaats van het spoorwegongeval te vervoe ren. De directeur van het Academisch Zie kenhuis, de heer Maas, was ook zeer spoe dig na mededeeling van het ongeluk, op het spoorwegstation aanwezig, evenals Prof. Zaayer, die aan het hoofd staat van de spoorwegbrigade en met een auto van zijn huis was gehaald. Nadat alles in de wagons was geladen en ook het personeel van de spoorwegbri gade daarin had plaats genomen, bleek, dat er in het geheel geen spoorwegongelluk had plaats gehad, doch dat dit gefingeerde ongeval als een oefening was bedoeld. Voor dien tijd wist niemand van het per soneel er iets van af. Zelfs de directeur van het Academisch ziekenhuis had men hiervan volkomen onkundig gelaten. De eenige, die van alles op de hoogte was, was Prof. Zaayer. Een kwartier, nadat op het Academisch Ziekenhuis de mededeeling van het spoorwegongeluk was ontvangen, was alles in den trein geladen en had de spoorwegbrigade in de wagons plaats ge nomen. Een prestatie, die het bewijs lever de, dat de brigade van het Academisch Ziekenhuis in alle opzichten paraat is. Voordat zij naar het Academisch Zieken huis terugkeerde, gaf Prof. Zaayer nog eenig theoretisch onderricht. Talrijke menschen waren getuige van het uittrekken der spoorwegbrigade en het bericht van een spoorwegongeluk ver breidde zich als een loopend vuurtje door de stad. De H o 11 a n d-I n d i ë-v 1 u c h t. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft Geyssendorfer telegrafisch uit Calcutta gemeld, dat het Fokker-vlieg tuig daar gisteren om 2 uur is aangeko men. Men was des morgens om 6 uur 30 uit Rangoon vertrokken en had een moei lijken tocht door slecht moessonweer. Het vliegveld te Calcutta stond half onder wa ter. Men hoopt vandaag naar Allahabad te vertrekken. De Z.-Vlaamsche Waterleiding. Door „Zelandia" werd gemeld, dat bin nenkort 'n vergadering zal plaats vinden over de Z.-Vl. Waterl. in verband met de loopende geruchten. Door den secretaris dier Maatschappij, den heer J. W. Vie- nings wordt dit bericht „van a tot z onjuist" genoemd. In een ingezonden stuk in „Zelandia" schrijft hij o.a.: „Er is niets geschied, wat het hijeen- roepen van eene vergadering als boven bedoeld zou motiveeren, om de eenvou dige reden, dat de voorbereidende maat regelen tot het tot stand brengen van de watervoorziening van Zeeuwsch-Vlaan- deren, in overleg met het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, normaal ver- loopen. „De allerlei loopende geruchten" om trent de waterleiding, waaraan door de gemeenteraadszitting van Terneuzen van 16 Juni j.l. een nieuw leven werd inge blazen, zijn inderdaad niets meer dan „geruchten". Het beste bewijs hiervoor is, dat een commissie uit den Terneu- zenschen raad, naar Den Haag getogen, om bij het Rijksbureau, bovengenoemd, naar aanleiding van die geruchten na dere informatiën in te winnen, van deze conferentie bevredigd naar huis is te ruggekeerd, in de overtuiging, dat die „geruchten" deels berusten op een on juiste kennis van den gang der Water leidingszaken, deels hun grond vinden in verkeerde mededeelingen en scheeve voorstellingen.1) Ook wat in het bericht van „Zelandia" over de directeurs-benoeming wordt me degedeeld, noemt de heer V. onjuist. Het duurt zeker nog een maand, alvo rens de voordracht gereed zal zijn, die op de aandeelhoudersvergadering moet worden ingediend. Naar aanleiding van hfet ook in ons blad opgenomen schrijven van den voor zitter der Z.-Vl. Waterleiding, schrijft een voorstander van zulk een waterleiding in de „Tern. Crt." o.m.: „De voorzitter schrijft heel sober over teleurgestelden, omdat zij niet zijn be noemd voor dit of dat, maarbestaan er met betrekking tot de vorming van besturen van naamlooze vennootschappen ook geen usances, als het ware rechten gegrond op de voorgeschiedenis, en de vorming dier handelszaken? En het be treft hier toch ook een commercieele on derneming? Zou het ooit voorkomen, dat bij ,de stichting ©ener handelsonderneming ten slotte de promotor, de man die het geheele veld als een jachthond heeft af gejaagd, die geen moeite heeft ontzien onr de zaak te doen tot stand komen, als het doel bereikt wordt geheel uit het bestuur wordt gestooten, en dat men daar mede tevens een kaakslag geeft aan de meest belanghebbende aandeelhoudstar, die alleen ongeveer een zesde deel van het enorm© kapitaal moet fourneeren? Zou dat bij de oprichting van handelsonder nemingen voorkomen, dat men iemand die sinds eenige jaren in de zaak zit inge werkt op die wijze op zijde schuift en de bestuurszetels bezet door personen, die, van hoe goeden wil ook, toch niet in de zaak zitten? Is het wonder, dat een der gelijke daad alleen een college met derge lijke mentaliteit met een bedenkelijk oog doet bezien? Maar toch is dit naar ik vermeen niet de oorzaak van het in onzen raad gedaan voorstel om nog een poging aan te wen den om de N.V. te ontbinden. Dei voorzitter schrijft, dat het nu geen tijd moer is om over de tarieven te gaan spreken. Indien er nu echter raadsleden zijn die er in 1923 niet waren en die van oordeel zijn, dat er destijds wel wat te lichtvaardig over dat deel der zaak is heengegledtem, kan men het heil dan euvel duiden, dat ze zich daaromtrent wel eens nader wil len vergewissen en denken: beter ten halve gekoerd als ten beelo gedwaald. De omstandigheden zijn toch werkelijk niet gemakkelijkhet geheele gewest door heeft men te kampen met werkloosheid onder de werklieden en malaise onder den mid denstand. De waterleiding eenmaal tot sLand gekomen moeten de bedragen er komen en dan zouden de colleges van burgemeester en wethouders aan hun taak tekort komen als ze de bepalingen om trent verplichte aansluiting niet of soepel gingen toepassen, daar ze dan de water leiding en de financiën der aangesloten gemeenten in gevaar zouden brengen. In dat opzicht make men zich geen illusies. Boter dan met zijn weerlegging van de geruchten over handelingen van den Raad van Toezicht zou de voorzitter de zaak bevorderd hebben indien hij vast staand en onomstootelijk had meegedeeld, hoe de tarieven zullen zijn en hoe die op de woningen zullen worden toegepast. Dan kan beoordeeld worden of deze niet te bezwarend zijn. Hij schrijft: die worden later vastgesteld, onder 's Ministers goed keuring! Maar wat zegt dat? Dat de N.V. geen winst beoogt, wil ik gaarne aanne men, maar zij zal toch de tarieven zoo danig moeten vaststellen, dat de zaak zich overeenkomstig den opzet na eenige jaren bedruipen kan en als zij de tarieven niet zoo hoog stelde, zou de Minister haar daartoe juist wel nopen, daar deze we] een garantiebedrag heeft toegezegd, doch 's rijks kas er liefst niet mede zal zien bezwaren." In die „Tern. Crt." wordt hieromtrent gemeld, dat de oommissie nog geen rapport heeft uitgebracht. Weer een goedkoope trein. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal op Woensdag 20 Juli a.s. weer een goedkoope trein rijden van de stations aan de lijn VlissingenRoosen daal naar Rotterdam en Den Haag. Een mooie gelegenheid om voor een klein bedrag een reis te maken naar boven genoemde steden. De verkoop der kaarten vangt aan Woensdag 13 Juli en wordt gesloten Dins dag 19 Juli. Diaconessenvereeniging. Aan het driemaandelijksch verslag van de diaconessenvereeniging op Walcherens N. W. deel is het volgende ontleend: Aantal gebrachte bezoeken te Oostkapel- le 283, te Serooskerke 351, te St. Laurens 46, te Grijpskerke 81, huisbezoek en ande re bezoeken 307, totaal 1068. En dat onder zulke ongunstige weers omstandigheden. Hulde aan den moed en het volhardingsvermogen van de zuster. Ontvangen aan giften alleen uit Grijps kerke de volgende: f2, f3, f 2,50 en f 1, tezamen f 8,50, als dank voor bewezen diensten. Wie volgt? Algemeen af d e e 1 i ng s-z ie- fenfonds „Walcheren". Onder voorzitterschap van den heer dr A. Sta- verman hield het ziekenfonds „Walcheren" gisterenavond Maandag in het café Ver- meensch te Vlissingen zijn jaarver gadering. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer S. J. Engering, ontleenen wij het volgende: 1926 is voor het fonds een jaar geweest dat zondier moeilijkheden is verloopen, wij zijn er dan ook in geslaagd de financieele zorgen van 1925 te overwinnen en kun nen den toestand nu weer gezond noemen. De onderhandelingen met het Burgerlijk Armbestuur tot onderbrenging der bedeel den bij ons fonds hadden met dit bestuur zelf een bevredigend verloop, minder be vredigend evenwel was de behandeling in het college van Burg. en Weth, welk col lege niet bereid bleek een voorstel tot aan sluiting te doen. Als gevolg hiervan weril een desbetreffend voorstel in den gemeen teraad met vrij groote meerderheid van stemmen verworpen. De samenstelling van het bestuur bleef onveranderd, de aan de beurt van aftreding zijnde heeren werden herkozen. Vergade ringen werden gehouden zoo dikwijls zulks noodig bleek. Om gezondheidsredenen werd in den loop van 1926 door dr C. E. Plugge te Sou burg zijn praktijk als deelnemer apotheek houdend geneesheer neergelegd. Met veel leedwezen nam het bestuur van dit besluit kennis. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat dr Plugge er vrij spoedig in ge slaagd is een opvollgor te vinden; 1 Augus tus 1926 nam dr J. C. Huijsman de prak tijk van hem over, waar deze vóór de overname reeds eenigen tijd te Souburg werkzaam was kon de overschrijving op zijn naam zonder moeilijkheden geschie den. Van de geboden gelegenheid een an deren huisarts te kiezen maakte slechts één gezin gebruik. Het aantal volwassen leden in alle on- derafdeelingen bedroeg op 31 Dec. 1925 9802, op 31 December 1926 10.172, der halve een .stijging met 370. Van deze stijging kwamen voor rekening van de onderafdeeling Arnemuiden 2, Se rooskerke 10, Souburg 138 en Vlissingen 220 leden. Het aantal volwassen leden bedraagt nu in Arnemuiden 706, Serooskerke 275, Sou burg 1374 en te Vlissingen 7817. Het aantal betalende kinderen bedroeg op 31 Dec. 1925 4663, op 31 Dec. 1926 4728, een vooruitgang dus met 65. Te Arnemuiden steeg dit aantal met 2, te Serooskerke met 10, te Souburg met 24 en. te Vlissingen met 29. Het aantal betalende kinderen bedraagt nu in Arnemuiden 444, Serooskerke 197, Souburg 732 en te Vlissingen 3355. Uit deze cijfers blijkt, dat het fonds op de bevolking van Walcheren nog altijd groote aantrekkingskracht blijft uitoefenen en bijna ieder die volgens den welstands- grens lid kan zijn tot het fonds behoort. Verloskundige hulp werd in 1926 voor onze rekening 223 maal verleend te Vlis singen en 47 maal te Souburg. In vergelijking met 1925 dus 10 maal minder te Vlissingen en 7 maal minder te Souburg. Tandheelkundige hulp werd ook in 1926 weer zeer druk verleend, zoo zelfs, dat de tegenwoordige betaling naar de meening der tandartsen, onvoldoende moet worden genoemd. Ontegenzeggelijk blijkt uit de cijfers, dat deze hulp in een groote behoefte voorziet. In de inleiding tot dit verslag wezen wij er reeds op, dat de uitkomst van 1925 noopte tot versobering, vooral was dit het geval met de voorgeschreven geneesmid delen. Enkele cijfers zullen dit verduide lijken. In 1923 bedroeg het aantal voorge schreven gewone recepten 58.858, in 1924 64.795 en in 1925 71.118. Dit laatste getal was van dien aard, dat onze geldmiddelen langzamerhand ontoereikend bleken, te meer was dit het geval daar ook de duurdere recepten een onrustbarende stij ging vertoonden. 1926 was weer een normaal jaar. Ne men wij de stijging van het ledental in aanmerking, dan is het aantal gewone recepten, wat 64.076 bedroeg, niet bui tengewoon hoog te noemen. Dit getal zou nog wat kleiner geweest zijn zoo niet in het laatst van het jaar vrij veel griep voorgekomen was. Door de voortschrijding der medische wetenschap heeft de post Bestraling en Röntgenfoto's, vooral voor wat de Rönt genfoto's betreft, altijd nijging tot stijgen. In het afgeloopen jaar was deze al zeer groot, gelukkig was het ons mogelijk deze stijging het hoofd te bieden en konden alle foto's die. genomen moesten' worden op onze kosten worden gemaakt. Dieptebcstialing werd evenzeer nogal toegepast. Door onze overeenkomst met het Sint Joseph-ziekenhuis hieven de kos ten hiervan ongeveer gelijk met het voor gaande jaar. Do penningmeester, de heer dr A. J. de Koning, vermeldt in zijn jaarverslag dat de contribulie-ontvangst in alle onderafdeelin- gon te samen steeg met f 5134.17 en daar door werd gebracht op f 137.512.78. Het reservefonds is groot f 10.885.211/2; het pensioenfonds f 7580.68, terwijl nog aan wezig is een reserve voor koersverschillen op effecten groot f983.60. Het voordeelig saldo over alle onderai- dcelingen bedroeg f 3826.11Va- Middelburg. Voor de benoeming tot tij delijk Ieeraar in de lichamelijke oefening aan het Gymnasium worden aanbevolen: 1. de heer J. H. Koers, Ieeraar in de licha melijke oefening aan de school der Henge- losche Schoolvereen. te Almelo; 2. de heer Th. Heeg te Leeuwarden. Voorgesteld wordt te benoemen als tijdelijk Ieeraar in hout- en marmerschil deren aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, de heer I. Versprille, al hier. Ter benoeming van een Ieeraar in vak- teekenen aan die school worden voorge dragen de heeren: W. G. Calliber, alhier; J. Weststrate te Vlissingen en R. P. van Miert, alhier. Vlissingen. Bij Kon. besluit van 30 Juni is, met ingang van 1 Juli, aan den heer A. Woudstra, commissaris van het loodswezen, tevens ontvanger der loodsgelden alhier op zijn verzoek eer vol ontslag verleend ais onderinspectenr van den havenarbeid, en is als zoodanig benoemd de heer D. Bakker, commis saris van het loodswezen, tevens ontvan ger der loodsgelden te Harlingen. Oudelandc. In de gisteren gehouden Raadsvergadering kwam o.m. aan de or de een missive van G©d. Staten inzake de verkiezing voor den Gemeenteraad. Wij laten bedoeld schrijven hier volgen: Gedeputeerd© Staten van Zeeland, beschikkende op heit beroepschrift van D. Meulenberg, lid van den Raad der gemeente Oudelande, dd. 21 Juni 1927, tegen het besluit van den Raad dier gemeente dd. 20 Juni 1927, waarbij als raadslid is toegelaten P. Baart; overwegende dat uit het besluit van het centraal stembureau bedoeld in artikel 97 der Kieswet, dd. 19 Mei 1927, blijkt, dat er waren ingeleverd drie lijsten, welke respectievelijk een stemcijfer hebben van 48, 132 en 181; dat do kiesdeeler, bedoeld in artikel 99 der Kieswet, was 514/v, zoodat biji doe- ling van den kiesdeeler op de stemcijfers der lijsten werden verkregen de volgende quotiënten en overschotten: lijst 1 quotiënt 0, overschot 48; lijst 2 quotient 2, overschot 286/7; lijst 3 quotient 3, overschot 262/7; dal na déze toekenning nog twee plaat sen te vervullen waren, welke overeen komstig artikel 100, tweede lid, eersten en tweeden volzin, der Kieswet, achter eenvolgens werden toegekend aan lijst 1 en 3; óverwegende, dat het centraal stembu reau er blijkbaar gecne rekening mede heeft gehouden, dat ingevolge artikel 100, tweede' lid der Kieswet, voor de ver deeling van bovengenoemde twee plaatsen allereerst in aanmerking komen de lijsten, wier stemmencijfers, bij1 dading door den kiesdeeler, de grootste overschotten heb ben gelaten, mits deize lijisten na toeken ning eener plaats een gemiddeld aantal stemmen van 75' pet. van den kiesdeeler per toegekend© plaats zouden aanwijzen; dat na lijst 1, lijst 2 een grooter over schot heeft dan lijst 3 en bovendien! lijst 2 na toekenning eener plaats een grooter aantal stemmen aanwijst dan 75 pet. van den kiesdeeler per toegekende plaats; dat derhalve voor de veircLeeling der nog toe te kennen twee plaatsen in aan merking moeten komen lijsten 1 en 2, zoodat een dier plaatsen ten onrechte is toegewezen aan lijst 3; gelet op artikel 34 der .Gemeentewet en op art. 100 der Kieswet; besluiten: I. het besluit Van den raad der ge>- meente Oudelande van 20 Juni 1927, waarbij P. Baart is toegelaten als raads lid, te vernietigen wegens de onjuist heid van de vaststelling van den uitslag der verkiezing, tengevolge van verkeer de toepassing van art. 100 der Kieswet; II. er voor zooveel noodig de aandacht op te vestigen, dat ingevolge art. 36 der Gemeentewet de Raad, of de niet-toegeL latene, die in deize uitspraak niet berust, gedurende veertien dagen, te rekenen van do dagteekening van dit besluit, hiervan bij de Kroon in beroep kan komen. Na korte bespreking besloot de Raad met deze beslissing accoord te gaan. Heikenszand. Maandag hield de hand boogschutterij „Soranus" alhier haar jaar- lijksch concours, waaraan door 101 schut ters werd deelgenomen. De prijzen werden gewonnen als volgt: hoofdvogel P. Rijk, Concordia, 's-Heerenhock; le klep L. Na- gelkerke, Vooruitgang, Kwadendamme; 2e klep L. de Jager, Doel naar hooger, Wol- phaartsdijk; le zijvogel J. v. d. Dries, So ranus" alhier; 2e zijvogel J. v. d. Poel, Edele handboog, Oudelande; le hoofdkal J. Vermeulen, Soranus, alhier; 2e hoofd kal F. Vermeulen, Soranus, alhier; le klei ne kal J. Goense, Doel naar hooger, Wol- phaartsdijk; 2de kleine kal A. Boonman, Willem Tell II, Ovezand. Het grootst aan tal kleine vogels werd geschoten door P. A. Rijk, Soranus, alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2