No. 238 Dinsdag 12 Juli I927 4le Jaargang De kinderen van Ben Hesed. VERDELGT; FEUILLETON. Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Ffrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—i Losse nummersfO.OI Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. v Kiezersbedrog. Wijl hebben gisteren de aandacht geves tigd op een uitspraak van de „Voor waarts" waaruit blijkt dat de socialis ten met hun geroep om ontwapening niets anders bedoelen dan: de wapens hier. Hun bezwaar geldt niet bet leger op zichzelf, mits het gebruikt wordt als middel tot-verzet tegenl de „reactie" en mits het een instrument wordt in handen van het „proletariaat". 'Nu zou men ter verontschuldiging aan kunhen voeren ,dat in zulk een geval da weermacht geheel anders zou optre den dan tot nu toe bijl het uitbraken van oorlogen het geval was. 'Maar zóó blijkt de zaak niet te staan. Immers naar aanleiding van door de Maasb. gemaakte opmerkingen' schrijft thans het socialistische orgaan uit Rot terdam: „Met nadruk vragen wij aan „De Maas bode": 'durft gij volhouden', dat wij 'iets ge schreven hebben waaruit mag worden ge concludeerd, dat voor ons de moderne oorlog zijh verschrikkingen blijkbaar zal missen wanneer de weermacht in handen zal zijn van het proletariaat? Het antwoord op de vraag kan alleen luiden: Neen! Moet luiden: neem" r Door dit antwoord wordt de zaak nog een tikje bedenkelijker. Op den voorgrond wordt gesteld, dat de moderne oorlog in geiesn geval zijn verschrikkingen zal missen, wanneer de weermacht zal zijn in handen van heit proletariaat, waarmee dan! natuurlijk be doeld is: in handen van d|e dicta tors van het proletariaat, zoo- als b.v. in Rusland. Ein tegelijkertijd heet het dat men tegen eten weermacht in handen van (de dic tators van) het proletariaat geen bezwaar zou hebben, integendeel zich in zulk een geval tegen ontwapening zou ver klaren. Of het de roode heiereni ook ernst is met hun ontwapeningsleuzel Of de „bewuste proletariërs" ook mis leid worden! Niet geheel bevredigend. In de Woensdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten kwam o.m. aan de orde een adres van den gewezen chef van het electrisch net der P. Z. E. M. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Adressant achtte zich bij het hem ge geven ontslag onbillijk behandeld en wenschte daarom in hooger beroep een' uitspraak van de Provinciale Staten. Het College van Ged. Staten was echter van meening, dat deze zaak bij de Staten niet thuis behoort, omdat volgens de Sta tuten der P. Z. E. M. de benoeming en het ontslag van het personeel is opge dragen aan den Raad van Bestuur dier Vennootschap', welk college dus bevoegd is zelfstandig te handelen. Een voorstel van enkele leden om een der adressen naar de afdeelingen te ver zenden werd dan ook door Ged. Staten bestreden, terwijl zij voorstelden, het adres te stellen in handen van den Raad van Bestuur ter afdoening, welk voor stel met 21 tegen 20 stemmen werd aan genomen. De adressant werd dus met zijne be zwaren verwezen naair hetzelfde college, dat het door hem onbillijk geachte ontslag had verleend. Erkend moet Worden, dat Ged. Staten voor hun standpunt krachtige argumenten konden aanvoeren. Formeel stonden ze met hun beroep op de duidelijke bepalin gen 'van de statuten ongetwijfeld sterk. Voor den betrokken personen, wiens belangen èn voor het heden en niet min der met het oog op de toekomst, bij deze zaak in hooge mate zijn betrokken, is deze loop van zaken echter weinig bevredigend. De mogelijkheid van booger beroep is zelfs bij een zoo diep ingrijpende kwestie als ontslag zonder het praedicaat „eervol" definitief afgesneden. Dat is geen kleine zaak. En de kwestie is te ernstiger, omdat de Raad van Bestuur in hoofdzaak gevormd wordt door het college van fled. Staten Was dat niet het geval, dan was er al thans nog eenig correctief. De vraag komt dan ook als vanzelf naar voren, of zulk een toestand ge- wenscht is. een vraag die o.i. ontkennend behoort te worden beantwoord. Door 'de aanneming van .het voorstel van Ged. Staten moge aan de geldende voorschriften zijn voldaan, het rechts gevoel is daardoor niet bevredigd. En 'tzou, naar het ons voorkomt, dan ook aanbeveling verdienen, dat Ged. Sta ten zelf kwamen met een voorstel, om een andere, het rechtsgevoel meer bevre digende procedure, mogelijk te maken. De moord op' O'Higgins. 'Alle Ebgelsche bladen uiten hun ver ontwaardiging over den moord op O'Hiig- gin's. i In een hoofdartikel göeft de „Times" als volgt de algemeenla opvatting weer; O'Higgins had, als minister van Justitie van den Iersehem Vrijstaat de moeilijkste en! onaangenaamste taak in dei regeering, n.l. het herstel van vreide en orde, een; arbeid, waarbij hij' zijln vroegere kamera den ais tegenstanders had. O'Higgins gaf zijn leven als kampioen van de zaak van zijn land. Eertijds meen de hij; de belan'gen van Ierland te dienen door te strijden tegen Engeland, daarna echter werd hij de voornaamste voor vechter van' het Elngelsch-Iersch tractaat, eni hij; heeft voor den vrede en de vriendschap met Engeland herhaaldelijk zijn leven in de waagschaal gesteld. Stervende kon hij terugzien op een succeisvollen arbeid voor het welzijn van zijn land. In! reigeeringskringen te Londen is de consternatie even groot als te Dublin. Ierland heeft eien zijner trouwste en dap perste dienaren verloren, verklaarde Chur chill. Verschillende andere regeerings- persoUen hebben eveneens woorden van lof aan zijn nagedachtenis gewijd. Amery, de Bïitsehe minister voor de dominions, heieft Cosgrave telegrafisch zijn daelnleming betuigd. Rusland en Polen. Uit eien telegram uit Mosfeo-u aan het Berliner Tageblatt blijkt, dat er een zekere ontspanning in de Russisch-Poolsche crisis valt waar te nemen. Dei sovjet- pers is tevreden, dat Patak, de Poolsche gezant te Moskou, van zijn verblijf te Warschau gebruik heeft gemaakt om het Poolsche publiek in1 te lichten over het Russische standpunt. De Prawda, het oiigaani van de communistische partij', eischt in'tusschen dat nu op dei vele mooie woorden eindelijk eens daden zullen vol gen. Men vermoedt, dat de Poolsche noita van antwoord eerst te Warschau zal worden overhandigd na Patek's terugkeer, die niet voor 18 Juli te veirwaehten is. FLIT ■f vlïegenl'muggen, motten, mieren, wandluizen», kakkerlak k en en hun eieren Wel zijn de offensieve middelen alweer belangrijk toegenomen, en velen meenen dat de bombardementen door vliegtuigen uitgevoerd, ontzettender vernieling zullen teweegbrengen, clan eenig leger of vloot, maar afweerkanon en rookgordijn hebben reeds bewezen, zei Foch, hoe men zich tegen dien nieuwen vijand kan verdedigen. De maarschalk besloot zijn onderhoud met een krachtig pleidooi voor samenwer king tusschen Frankrijk en Engeland tot behoud van den vrede, want „de entente cordiale is nog steeds zooals voorheen de eenige waarborg voor den vrede." De terreur (n Rusland. Het Russisch Telegraafagentschap meldt dat in verband met de ontdekking van een z.g.n. spionnage-organisatie, die door den agent van den Engelschen spionnage dienst Boye. een beambte van het Engel- sche gezantschap, in Helsingfors en later in Reval geleid werd, meer dan 25 per sonen in Leningrad gearresteerd zijn. De Engelsche spionnagedienst oefende' met hulp; van monarchisten en personen van den Finschen spionnagedienst zijn spionnage uit in het Leningradsche mili taire district. Hij interesseerde zich vooral voor het roode leger en de roode vloot en voor de chemische oorlogs-industirie. I Onder de gearresteerden bevinden zich vroegere marine-officieren en beambten van de militaire administratie en van het staatsbestuur. De gearresteerden zullen binnenkort te rechtstaan. Levine's terugtocht over den Oceaan. De Amerikaan Levine, die onlangs met Chamberlin naar Europa vloog, heeft voor zijn terug-vlucht over den Oceaan in de „Miss Columbia" den Franschen vlieger Drouhin geëngageerd, die, naar bekend is, een poging voorbereidde om den Oceaan over te vliegen in een Fransch vliegtuig. De Farman-Mij., die deze machine ge construeerd heeft, verklaart dat een an dere vlieger binnenkort met dit vliegtuig vertrekken zal. Drouhin zegt, dat hij zijn contract met de Farman-Mij. verbroken heeft om Levine terug te brengen, omdat, tenzij de vlucht zonder uitstel wordt ge daan, de eerste die de vlucht ParijsNew York volbrengen zal, geen Franschman zal wezen; immers de Duitschers staan al bijna klaar om de vlucht te beginnen. Verscheidene Fransche bladen evenwel spreken de meening uit, dat wanneer een Fransche piloot de eerste moet zijn om in New York aan te komen uit de Oude We reld, hij dit zou moeten doen in 'n Fransch vliegtuig met een Franschen motor. Volgens een der bladen heeft Chamber lin gezegd, dat de vlucht van Parijs naar New York met de „Miss Columbia" onmo gelijk is. „Ik ken mijn machine goed, zegt Chamberlin, en de maximum-afstand, dien z,ij kan afleggen, is ongeveer 6000 K.M. De afstand van Parijs naar New York via de Azoren is op zijn minst 6500 K.M. en wanneer er tegenwind is of an dere ongunstige weersomstandigheden, is het onmogelijk, deze vlucht met de „Co lumbia" te volbrengen." Naar het Enlgelsch. 12) o— „Spreek, want mijn ziel brandt van ver langen, om den Heere te dienen tegen de overmachtigen." „Ge hebt wel gezegd, de overmachtigen, mijn zoon; want vreemde en vreeselijke dingen hebben plaats gehad. Ge hebt reeds gehoord, hoe plotseling, uit het heuvelach tige land van Galilea, een man opstond, genaamd Jezus van Nazareth. Hij was timmerman en de zoon van een timmer man. Hij oefende ook Zijn vak uit zonder feilen, totdat Hij omstreeks dertig jaar was. Toen verzamelde Hij eenige mannen om zich van de lagere volksklasse, onwe tend visschersvolk en zelfs tollenaren. De ze mannen noemde Hij Zijn discipelen. Toen trok Hij uit en begon vreemde leer stellingen aan het volk te verkondigen. Hij leerde hun, dat zij den Sabbat niet behoef den na te leven volgens de wet, dat de priesters en rabbi's geveinsden waren, zelfs zeide Hij, dat wij waren, den witge- pleisterden graven gelijk, die van buiten wel schoon schijnen, maar van binnen zijn vol doodsbeenderen en alle onreinigheid." Ook zeide Hij tot ons: „Alzoo ook schijnt gij wel den menschen van buiten recht vaardig, maar van, binnen zijt gij vol ge veinsdheid en ongerechtigheid," en de stem van den spreker trilde van bedwon gen toorn. „Hij gaf voor, wonderen te ver richten, en allerlei verhalen, het eene nog ongelooflijker dan het andere, deden de ronde onder het volk. Zelfs van de onzen werden eenigen tot Hem geleid Jozef van Arimatliea: moge God hem treffen! en ook Nicodemus, dus kunt ge de listen van den Booze begrijpen. Hij kwam uitda gend op tot Jerusalem ten tijde van de feesten; Hij gaf zelfs voor, ook de feesten met Zijn discipelen te vieren; toch onder mijnde Hij tegelijkertijd de wet en haalde daartoe ook anderen over. Herhaaldelijk genas Hij op den Sabbathdag." „Wat bedoelt u?" zeide de jonge man, de donkere wenkbrauwen fronsende. „Heeft Hij dan waarlijk genezingen ver richt?" Annas aarzelde een oogenblik en schoof onrustig op zijn zetel heen en weer. „Ge zult wonderlijke verhalen van Zijn hande lingen vernemen," zeide hij eindelijk, zijn oogen op den grond richtende. „Maar" en zijn stem klonk vaster „het is alles leugens alles leugens! De man gaf geld Aanvaring met een ijsberg. Volgens een bericht uit New York heeft hot Engelsche stoomschip Montcalm, dat de vorige week vanMontreal naar Liver pool vertrok, ernstige averij bekomen1 door aanvaring met een ijsberg, midden in den Atlanltischen Oceaan. Nadere bijzonder heden ontbreken nog, doch het schipiis blijven drijlven en zeit langzaam zijh reis maar Liverpool voort. Aan boord verder alles wel. Aardbeving in Palestina. Eien aardbeving heeft tal van slachtof fers gemaakt te Jerusalem, Jericho en elders en ook groente schade aangericht. D© kleine koepel van de baziliek van het Heiilige graf is ingestort. De overstrooming in Saksen. Sedert Zaterdag zijn een aantal com pagnieën der Rijksweer, de politie, de brandweer, mannen van de „Stahlhelm" der „Jung-Deutsche Orden" enz. onaf gebroken bezig om het verwoestingswetrk op te ruimen. Zij bergen de dooden en redden van de bezittingen wat nog te red den valt. In Berggiesshübel alleen zijn reeds 82 dooden te betreuren. Vermist worden nog drie badgasten en achttien arbeiders, 'die aan de kabellegging Berlijn Weenen werkten en in Berggiesshübel woonden. Zeven a acht families zijn vol komen uitgestorven, met hun huisjes zijn ze spoorloos in het water verdwenen. Een Wolffbericht uit Dresden van gis termorgen meldt, dat volgens offieiëele gegevens in Pirna 113, in Dippoldswalde 32 dooden zijn. In het geheel zijn in Gottleuba en Berggiesshübel 175 slacht offers te betreuren. De schoolstrijd in Duitschland. Tusischen de Duitsch-nationalen en het Centrum zijn gistermorgen onderhandelin gen' gevoerd over de schoolwet. Volgens enkele bladen zouden beide partijen het reeds in principe eens zijn geworden over heit godsdienstig toezicht, dat op> het on derwijs zou worden uitgeoefend. Volgens hot compromis moet in' eikei gemeente, waarin 40 ouders dit verlangen, eien con fessioneels school worden opgericht op kosten van den Staat. Het toezicht op deze scholen zal door eien Staatsambte naar worden uitgeoefend; ook geestelijken zullen deze functie kunnen bekleeden. Het Rijkskabinet zal zich morgennamid dag met het voorgestelde compromis on ledig houden. Zeker is reeds dat de1 Duit- scha volkspartij zich met de voorgestelde regeling niet zal kunnen vereeinigen. De ministers der volkspartij1 zullen echter in da minderheid blijven en de voornaamste punten van het compromis zullen wellicht reeds Woensdag als regeeringsontwerp worden gepubliceerd. Maarschalk Foch over een nieuwen oorlog. De Parijsche correspondent van de „Weekly Dispatch" heeft maarschalk Foch naar zijn opinie gevraagd over de moge lijkheid van een nieuwen wereldoorlog. Zou een nieuwe wereldoorlog binnen een vijftien, twintig jaar uitbreken, aldus Foch en absurd is een dergelijke ver onderstelling niet, meende hij dan zal zulk een oorlog niet gelocaliseerd kunnen worden, doch waarschijnlijk alle naties der wereld omvatten; en in ieder landt zullen niet enkel de mannen, doch ook de vrouwen en kinderen voor de nationale verdediging worden gemobiliseerd. De maarschalk was intusschen van meening, dat de verwoestingen, in zulk een oorlog aangericht, niet veel grooter zouden zijn dan die van den jongsten wereldkrijg. aan bedelaars, opdat zij zouden zeggen blind en lam'te zijn; en dan genas Hij hen van hun gebreken." „Men vertelde in Tarsus, dat Hij een man uit de dooden had doen opstaan," zeide Saulus, zijn oprechte, donkere oogen op het gebogen hoofd van zijn metgezel richtende. „Verteld! Jawel, ik heb ook van het wonder gehoord. De Hoogepriester zond zijn dienaar Malchus, om het geval te on derzoeken." „Waarom ging hij zelf niet?" „Waartoe? De man was te goeder trouw." „Waar is deze Malchus? Ik zou hem gaarne spreken." Annas staarde hem verschrikt aan. „De man is gestorven," zeide hij, de wenkbrau wen fronsende. „Wat zeide hij over het geval?" ,-,Wat kon een eerlijk man er over zeg gen?" antwoordde Annas met valschen lach. „Kan een timmerman een leven op bouwen, dat God den menscli ontnomen heeft? Maar ik heb nog niet alles verteld. Deze timmerman verklaarde ook, dat Hij de Messias was." Er was een oogenblik van stilte in de kamer, waarin alleen het snelle ademhalen van den jongen man werd gehoord. „Hij zeide verder, in tegenwoordigheid Gruwelijke misdaden. Zaterdag vond men in het struikgewas van het Batterij-park te New-York een pak met de afgesneden beenen van een vrouw. Zondag volgde hierop de vondst van allerlei stukken van vrouwenlijken in Manhattan en Brooklyn, waaruit de politie heeft kunnen vaststellen, dat er tenminste drie vrouwen vermoord moeten zijn. 'Van twee dezer, vrouwen van middelbaren leeftijd, js de identiteit reeds vastgesteld, het zijn de eigenares van een pension in Manhattan en van haar voorgangster. In een vuilnisbak van het pension vond men stukken van haar lijken, elders in den kelder een hoofd, met twee bebloede ha mers en een bijl. Over de derde vrouw heeft men nog geen nadere gegevens. Het moet iemand zijn geweest van omstreeks dertig jaar. De politie heeft reeds twee mannen in hechtenis genomen, van wie er een in het pension werkte. Zij' houdt hun namen nog geheim. Onweer te Berlijn. Maandagmiddag werd Berlijn bezocht door een urenlangen, aanhoudenden on weersregen, die bij poozen buitengewoon hevig was en vooral in het W. en Z. Wi. zeer ernstige waterschade aanrichtte. Hevig onweer boven Londen. Na een drukkend heeten morgen is gis termiddag een hevig onweer boven Lon den losgebroken. Het werd zoo donker, dat in de City-kantoorgebouwen en in het par lementsgebouw om drie uur licht moest worden aangestoken. Later viel zoo een zware slagregen neer, dat vooral in het zuiden van de stad in vele straten het wa ter ruim 30 cM. hoog stond. Yoor de voetgangers waren de straten op vele plaatsen onbegaanbaar. Het tram- en ondergrondverkeer moest in enkele wij ken worden stopgezet, terwijl de autobus sen tot over de assen in het water stonden. Twee autobussen werden door het langs een hellende straat neerstortende water omvergeworpen. Door het inslaan van den bliksem ont stonden op verscheidene plaatsen bran den, ook een vijftal fabriekschoorsteenen werd door den bliksem getroffen, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Clemenceau ernstig ziek? In politieke kringen te Parijs liep giste ren het gerucht, dat Clemeuceau ernstig ziek zou zijn en dat zijn familie aan zijn bed zou vertoeven. In de woning van den gewezen minister-president wordt echter van den Heiligen Raad van het Sanhedrin, dat Hij was de Zoon van God, de Koning van Israël, en dat Hij hiernamaals zou komen op de wolken des hemels." Saulus van Tarsus sprong op de been, zijn oog gloeide van verontwaardiging: „Godslasteraar!" riep hij met heesche stem. „Waarom heeft Jehovah Hem niet vernietigd?" „Jehova heeft Hem getroffen door de handen Zijner dienaren; weinige uren na dat hij dezen laster had uitgesproken, stierf Hij den dood der schande. Doch, luister! Ik hoor een gerucht als van op roer! Wat is er gebeurd? Beklagenswaar dig Jerusalem! Zijn rust wordt wreed ver stoord door den heiden binnen zijn poor ten. Telkenmale slaan de Romeinsche sol daten de bewoners neer, en dan weerklinkt het geluid van wapenen, en bloed vloeit zelfs voor de deuren des tempels." Zijn metgezel staarde het raam uit. „Het volk snelt toe uit alle richtingen," zeide hij opgewonden. „Laat ons gaan zien, wat er gebeurd is." „Ga, mijn zoon. Ik moet mij zelf nog wij den voor den dienst in den tempel." Op straat gekomen, volgde de jonge man de voortsnellende menigte en bevond zich weldra te midden van de armoedige en dichtbevolkte gedeelten der stad. Hier ver drongen de menschen zich, voortsnellende, elkaar voorbijdringende, allen naar het zelfde middenpunt. De Farizeër van Tarsus trok zich vol afschuw terug in het voorportaal van een synagoge, en uit deze schuilplaats zag hij op de menigte neer. De witte tulbanden van Joodsche rabbi's, de gebronsde ge zichten van Egyptische kameeldrijvers en de kleurige gewaden van Aziatische koop lieden warrelden bont dooreen. Allerlei tongvallen als het gegons van een reus- achtigen zwerm bijen, vervulde de lucht. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij eindelijk aan een man, die het gewaad van een Griekschen visscher droeg, en evenals hij een schuilplaats gezocht had in de syna goge. „Vuur uit den hemel is op de volgelin gen van den Nazarener gevallen," ant woordde de man, zonder om te zien. „Meent ge de volgelingen van' den man Jezus genaamd, die onlangs aan het kruis gestorven is?" zeide Saulus, geheel verge tende, hoe hij besmet werd door het spre ken met dezen heiden. „Denzelfden," antwoordde de Griek, na zijn ondervrager aanziende. „De man Je zus heeft veel wonderen verricht. Hij her leefde, nadat Hij drie dagen begraven was en rees op uit de dooden, om naast den God der Joden te troonen." (Wordt vervolgd.')

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1