No, 237 Maandag II Juli I927 4le Jaargang Buitenland. De kinderen van Ben Besed. SUPP05IT0RIA FEUILLETON. Dr. h. MANNING'S (Zetpillen teflen aambeien) ƒ1.75 perdoo5je van 12 stuks. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0S Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De roode ontwapenaars. Do roode ontwapenaars hebben zich weer eens leelijk in de kaart laten kijken. Op de vraag hoe het toch komt dat de S. D- A- P. hier voortdurend de ontwa- pcningsleuzo aanheft, om op die wijze kiezers te lokken, terwijl in andere landen de socialisten vah de ontwapening niets moeten hebben, heeft de Rotterdamsche „Voorwaarts" een antwoord gegeven, dat te leerzaam is om er hier geen melding van te maken. Er was gewezen op een uitspraak van de Oostenrijksche oud-minister van lands, verdediging Julius Deulsch, die van ont wapening. niets moet hebben. En wat antwoordt nu het Rotterdam- sche socialistische orgaan: „Waren wij Oostenrijkers, wij zouden de weermacht daar niet willen af schaffen. Immers, zij is in geen enkel opzicht een ooriogs-instrument, zelfs niet een voor de landsverdediging geschikt orgaan van gewapend verweer, maar zij! is allereerst en allermeest het mach tige middel tot verzet tegen1 aanslagen der reactie, dat de ar beiders het hunne; mogen noemen. Niet gelijk in andere landen het wapen tot schraging van de macht der nog heer- schende klassen, maar heit tegen dei ar beiders niet te, misbruiken orgaan, over gebleven uit de revolutie en in het Oos tenrijk van heden, waarin de macht van kapitaal en arbeid bijna in evenwicht zijta,, van groote revolutionaire beteekenis. Wanneer overigens reehtsche en Iink- sche militaristen ons „arme Nederland- schei sociaal-democraten" naar den Oos- tenrijfcscheii sociaal-democraat Deutsch willen verwijizen, latein zij1 het dan com pleet doen. Dan meteen voorgesteld, dat het Nederlandscbe leger verdwijn© en ver vangen worae door een op dezelfde wijze samengestelde en met denzelfden geest bezielde arbeiderswacht als in Oostenrijk bestaat; dan weg met dei reactio naire burgerwachten; dan de weermacht onttrokken aan dei) wli 1 der bourgeoisie en feite- 1 ijk in handen van het prole tariaat." Hier komt, naar de Msb. terecht op merkt, de roode aap uit de mouw. Al die roerende phrases over de gruwe len van den oorlog, die de „Voorwaarts" met lugubere prent-verbeeldingen propa geert, wanneer het gaat legen wat zij noemt het leger der „heerschende klas sen", verdwijnen als sneeuw voor de zon, zoodra de defensie-middelen in han den zullen zijn van het „proletariaat". Zoo is het. Als door de Soc. Dein. geroepen wordt „de wapengs 'nee r", dan bedoelt men daarmee „de wapens h i e r". Maar zoover zijn we nog niet. Dat is in 1918 gebleken! En daarom wordt nu onverdroten de ontwapeningsleuze aangeheven, niet om den vrede te dienen, maar om den weg vrij te maken voor de revolutie. Dat en niets anders is de bedoeling van de roode ontwapenaars. Een locomotief gestolen. In de spoorwegremise te Volksrust bij de Transvaalsche grens braken Donder dagmorgen dieven in en stalen een groote locomotief, waarmede zij naar Standerton reden, een afstand van vijftig mijl. Van daar werd de locomotief terugge- Naar het Engelsch 11.) o— Zij waren bezig geweest, zich a,an 't geraamte van 'n muildier te goed te doen, dat dood op 'tzand lag uitgestrekt; zijn aardig lood fluweelen zadel, met zilveren bellen behangen ,was gescheurd en besto ven. Op kleinen afstand, onbeweeglijk, lag een gekleurd katoenen kleed, waaruit een smal bruin voetje te voorschijn! kwam „Een kind!" zeide Ben Abu. „Twee kin deren zelfs," voegde hij er bij, toen bij de gestreepte katoenen stof oplichtte, wel ke hun gelaat bedektei. „Van dorst omge komen," was zijn eerste gedachte, nadat hij met scherpen blik had opgemerkt, hoe gezwollen hun tong was en hoe de leeren waterzak, welke naast Hen knaap lag, geheel ledig was. Daarop richtte liij zich op en blies lang en luid op de hoorn, welke hij iu zijh gordel droeg. HOOFDSTUK VII. De Farizeeër van Tarsus. „Indien Jehovah slechts de hemelgordij- zonden zonder bestuurder. De machine reed met een vaart van 40 mijl per uur on gestoord voort, totdat zij de remise bereik te, waar zij op een aantal wagens liep. Lo comotief en wagens werden zwaar bescha digd. De politie, die de daders nog niet heeft kunnen achterhalen, zoekt hen met politie honden. Negen dooden bij een brand. Te Vancouver zijn bij een brand ten minste negen personen omgekomen, waar onder twee kinderen. De oorzaak van de ramp is waarschijnlijk, dat er een bran dende lucifer op een ontvlambare stof ge vallen is. Een schilder, die het alarmsein gaf, is gearresteerd en zal vervolgd wor den wegens het veroorzaken van dood door schuld. Rusland en China. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sov- jetregeei'ing aan haar consul-generaal in China, Linde, opgedragen heeft, een on derhoud te hebben met Tsjang-kai-sjek, ten einde te trachten, te komen tot een her stel der vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-China. Verder wordt nog gemeld, dat de sovjet- regeering afgezien heeft van elke inmen ging in de binnenlandsche aangelegenhe den van China. Bulgarije en Rusland. Het Bulgaarsche telegraafagentschap meldt, dat Buroff, de minister van buiten- landsche zaken, in een rede over de bui- tenlandsche politiek er den nadruk op leg de, dat Bulgarije de diplomatieke betrek kingen met Rusland niet kan herstellen, daar de huidige Russische regeering de actie van de derde internationale dekt. Onrust op den Balkan. In politieke kringen te Rome zijn in lichtingen ontvangen, die bevestigen, dat Joego-SIavïë een hondgenootschap met Turkije wil sluiten. Drie Joego-Slavische afgevaardigden moeten te Constantinopel vertoeven. De onderteekening van het des betreffende verdrag, zal, naar verluidt, plaats hebben tijdens het bezoek, dat Emal Pacha op zijn doorreis naar Karlsbad aan Belgrado zal brengen. Te Rome staat men zeer wantrouwend tegenover deze pogingen van Joego-Slavië, om op den Balkan nieuwe vrienden te ver- werven. Een stormramp 'in Duitschland. Meer dan 150 dooden. Een verschrikkelijk onweer, dat Zater dagnacht- in het dal van de Elbe woedde, heeft een ontzettende ramp veroorzaakt Volgens de laatste nog oncontroleerbare berichten zijn 100 tot 150 personen om het leven gekomen. Omstreeks 11 uur had een wolkbreuk plaats, zooals men in deze streek nog nimmer had meegemaakt. In enkele oogen- blikkein tijds steeg het water van de Müglitz en van de Gottleuba, twee beek jes, die door nauwe dalen naar de Elbe stroomen, eenige meters en vulden de dalen geheel. Met donderend geweld sleurde het wa ter alles, wat het op zijn weg vond', mede, zware eeuwenoude hoornen werden ontworteld, bruggen en huizen omverge worpen, telegraaf- en telefoonpalen meege sleurd. De spoorweg werd vernield. De verschillende stadjes en dorpjes in deze streek zijin alle zeer ernstig geteisterd. Het zwaarst had Berggieshübel te lijden, waar volgens de laatste berichten niet minder dan 45 personen omj het leven zijn gekomen. Te Rotterndorf heeft mien 20 dooden, te Neuendorf 14, te Gottleuba nen vaneen deed scheuren, opdat Israël van Zijn macht overtuigd wordeMijn hart brandt binnen in mij! als gloeiend vuur. De slaap ontvliedt mijn oogen om al deze dingen. „God heeft u deze gevoelens gegeven, mijn zoon, daar gij Zijin uitverkorene zijt." Annas zeide deze woorden met zachte, overredende stem, terwijl hij met zijn dunne vingers langs zijn baard streek en met onderzoekenden blik door zijn half gesloten oogleden naar bet donkere opge wonden gelaat tegenover hem staarde. „Indien ik slechts den dag Zijner komst kon bespoedigen!" zeide de jonge rïian opstaande en rusteloos heen en weer loopende met saamgevouwen handen, ter wijl hij het hoofd op de borst liet han gen. Terwijl hij' zoo heen en weer liep, volg den de oogen van den ouderen man hem met eigenaardig welgevallen. Zijn blik rustte goedkeurend op de sterke gespierde gestalte, op het gebogen hoofd met het weelderige krulhaar, op de donkere wenk brauwen en schitterende oogen en de scherp besneden gelaatstrekken. „Van mijn jeugd af heb ik er voor ge streden, de wet te 'handhaven, met Zijn komst in het vooruitzicht!" vervolgde de spreker. „Indien ik degene zou mogen zijn, die door vromen levenswandel, door 10 en in het wereldberoemde Glashütte, het centrum van de horlogefabricage, even eens 10 dooden te beklagen. Het gehucht Oelsengrund is geheel verwoest, alle 25 huizen zijn volkomen door het water weg geveegd. In alle dorpen vermist men ook talrijke personen en men vreest, dat zeeiï veel der vermisten eveneens in het water zijn omgekomen. Een inwoner van Glashütte vertelde aan hot Acht Uhr Abendblatt, dat de ramp zich in slechts enkele minuten afspeelde. Het had den gelieelen avond geonweerd. Dit bleek nog slechts een inleiding te zijtn. Omstreeks 11 uur (j,rong plotseling een golf van wel twee meter liet dal binnen. In enkele oogenblikken tijds stond liet station twee meter onder water. Een stampvolle trein, die op liet punt stond van vertrekken, werd door het water in gesloten. In enkele seconden tijds steeg het water in do wagens tot een meter hoogte; eenige passagiers, die in hun doodsangst uit den trein sprongen, werden door den stroom meegesleurd en kwamen in de golven om. Do andere passagiers bleven echter in den trein en moesten eenige uren tot aan liet middel in het water blijven zitten voor zij gered kon den worden. i i Het 'dorpje Berggieshübel is verreweg het zwaarst getroffen; men vreest dat er van de 130 inwoners 60 a 80 zijn ver dronken, of door het instorten van huizen zijin gedood. Politie en rijksweer zijn aan het werk om de puinhoopen op te ruimen. Men vindt onder het puin nog voortdurend lijken; 12 huizen zijn spoorloos verdwe nen, van talrijke andere huizen zijn de gevels of zijmuren ingestort. Te Pirna zijn tot dusverre reeds 21 do-oden komen aan drijven. Al 'deze dooden zijn afkomstig uit de hooger gelegen bergdorpjes en zijn vele kilometers verder door het water meegesleurd. Voorts drijft er voortdurend zeer veel verdronken vee aan. De schade in het Erzgebergte wordt door -de Saksische regeering op gemiddeld 12 millioen mark geschat. Alleen te Gott leuba bedraagt ze 3 a 4 millioen. De dalen van Gottleuba en van de Müglitz zijn thans, nadat het water is weggevloeid, geheel bedekt met een laag slijk van wel -een halve meter dik. Uit alle deelen van lie-t land zijn rijksweertroepen naar de ernstig ge-troffen streken onderweg om hulp te verleenen. Nadere, bij zonderheden. De burgemeester van Gottleuba, welke plaats aan de rivier van denzelfden naam is gelegen, geeft in een officieel rapport de volgende beschrijving van de ramp, die zijn plaats heeft getroffen. Gisteravond omstreeks acht uur brak boven Gottleuba een onweer los van een zóó groote hevigheid, als men hier nog nimmer had beleefd. De hemel werd duis ter, zoodat het om acht uur reeds .volsla gen nacht was. Nadat het onweer een half uur had gewoed, brak een wolkbreuk los die het water in de omgeving van Gott leuba in den tijd van een half uur vele meters deed stijgen. Het doorbrak alle dijken, zoodat de vloed zich over het dorp uitstortte. Tegelijkertijd stak een orkaan op, die in enkele seconden vjer huizen en ver scheidene groote stallen tegen den grond sloeg en de bewoners onder de jminhoo- pen bedolf. Het vee verdronk in de weide of werd door den orkaan gegrepen, weg geslingerd en gedood. In mijn gemeente zijn tien dooden to betreuren, terwijl de materiëele schade die te Gottleuba en in de naaste omge- nauwkeuri'ge wetsbetrachting van den Al machtige, -den Messias in ons midden mocht brengen! Doch wie doet nooit misstappen? Re weet niet, wat i-k mis dreven heb. Van de tweehonderd acht en veertig geboden en de driehonderd vijf en zestig voorschriften, heb ik geen enkele overtreden sedert vele dagen, volgens mijn beste weten. Maar altijd is -eir iets tusschen gekomen een dropp-el ongewijd water misschien! op den schotel, waarvan ik gegeten heb, of mijn kleiad heeft iemand aangeraakt, die onrein was, hetgeen ik niet wist; of ik zelf heb in mijn ijVer iets nagelaten. Het moet alles of niets zijn in de oogen van Hem, die de God der •goden is, de oneindige-, de ondoorgronde lijke, die alle dingen weet. Wat is de mensch, dat hij Hem zou kunnen be hagen, die zetelt in dei hoogste hemelen?" Annas glimlachte even. „De ijv-eir van uw huis heeft mij verteerd", zeide hij' vroom. „Inderdaad, mijn zoon, dat ver schaft mij innige vreugde, deze heilige voornemens in zulk een jongen man op te merken. Nu weet ik, dat Go-d met mij was, toen ik mij geroepen gevoelde, om Saulus van Tarsus te zenden. Wat mij aangaat, ik ben een oud man. Ik kan de volle gestrengheid van 'de wet niet meer doorstaan; mijn lichaam is daarvoor te zwak. Zie, gehoorzaamheid is beter dan ving daarvan is aangericht, op vijf mil lioen mark kan worden geschat. In den slaap verrast. Op het oogenhlik is Berggiesshiibel één enkele puinhoop. Het aantal slachtoffers is daar zeer groot, aangezien de bewoners in den slaap verrast werden. De Gottleuba stortte zich op het dorp en deed de huizen instorten. De vloed steeg vier meters en de bewoners, die door het water werden gewekt, vielen in den stroom en werden door de golven meegesleurd. Toen het water een weinig gevallen was, zag men een aantal verminkte lijken in de takken der hoornen Rangen. Onder de vacantiegangers, die bij de catastrophe om het leven zijn gekomen, bevinden zich, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, geen buitenlan ders. Het jneerendeel der om het leven gekomen vacantiegangers is uit Saksen af komstig en wel voornamelijk uit Dresden Een paar slachtoffers kwamen uit Berlijn. Ontzettende verwoestingen. Uit Lauenstein wordt gemeld, dat daar, waar zich nog drie dagen geleden de groote straatweg van Dresden naar Lauen stein bevond, thans een drie k vier meter diepe en kilometers lange kloof gaapt, waardoor het bruine water van de Müglitz stroomt. De schade, die te Lauenstein en omgeving is aangericht, .grenst aan het fantastische. Het water vernielde alles, wat het op zijn weg ontmoette. Boomen, steenen, dijken, betonnen muren, alles is Weggevaagd. Het station Lauenstein be staat niet meer; slechts het stationsge bouw zelf is als door een wonder blijven staan. Ontzettend onweder boven Berl ij n. Boven Berlijn en omgeving woedde Za terdag een verschrikkelijk onweder, dat urenlang aanhield. Verscheidene stadsge deelten werden door de zware regens over stroomd. Te Potsdam' sloeg de bliksem in een opslagplaats van de spoorweg- werkplaatsen, waar 7500 kilogram kar- bid was opgeslagen. Door het zich ont wikkelende karbidgas had een geweldige ontploffing plaats. De loods is geheel ver nield. De aangrenzende huizen werden zwaar beschadigd, doch wonder boven wonder werden slechts zes personen niet levensgevaarlijk gewond. Nog meer onweer. Ook in andere deelen van Duitschland heeft een hevig onweer gewoed. To Erfurt heeft de bliksem, die verge zeld ging van een wolkbreuk, veel schade aangericht, vooral aan de telegraaf- en telefoonleidingen. In Dresden en omgeving is een zware hage-1 gevallen, waardoor eveneens veel schade is veroorzaakt. Te Hirschberg veroorzaakte een wolk-- breuk overstroomingen, die zulk een ont vang aannamen, dat bruggen weggeslagen werden. Ook in B-eieren heeft het hevig geon weerd en geregend, waardoor op tal van plaatsen overstroomingen veroorzaakt wer den. De vice-president van Ierland vermoord. O'HigginS, vice-president van den Ier- schen Vrijstaat en minister van .Justitie-, is te Booterstown, vijf mijl ten zuidoosten van Dublin, door drie onbekenden in een auto doodgeschoten. Hij was eerst Vrijdag teruggekeerd uit Genève, waar hij: had deel genomen aan de ontwapeningsconferentie. Hij, was op1 weg naar de kerk, toen drie mannen in een auto een aantal revolver schoten o)p hem losten. Vier er van troffen slachtoffer, opmerken dan het vette der rammen, zooals in de wet .geschreven! staat. „Daarnaar haak ik met groot verlangen gehoorzaamheid aan -de wet. U weiet waarom zou ik hat u eigenlijk in herinne-* ring behoeven te brengen, mijn vader' dat indien één mensch slechts voor één dag de geheele weit kon naleven, en in geen enkel opzicht ta kort schieten; zelfs indien één mensch éénmaal Volkomen den Sabbat des Hoeren, onzes Gods, kan betrachten, dat dan dan - de Messias zal komen; dan zal de Heera ta midden van ons wonen in zichtbare gestalte; dan zouden wij onze vijanden onder den voet vertreden; dan zou het Heilige der Hei ligen met glorie vervuld worden, zoodat Jerusalem zou jubelen als een bruid, die haren bruidegom verwacht. O, Heeire, wan neer zullen deze dingen gebeuren? Waar om draalt Gij'? Waarom is uw heilige stad ontwijd door de ongeloovigen?" De spreker zweeg nu en hief het gelaat op, alsof hij eeUig teeken verwachtte uit den hemel. Do diepe stem van den ouden man ver brak de stilte. „Deze dingen kunnen nooit gebeuren, voordat Jeruzalem gezuiverd' is van de volgelingen van dien Godslaste raar, die onlangs de rechtvaardige straf van zijn misdaad heeft ondergaan. Luister doel. Drie schoten doorboorden zijn borst en één het hoofd. Het slachtoffer trachtte nog de straat over te steken, doch stortte neer voor hij een schuilplaats kon he reiken. In ernistigen toestand werd hij naar zijn woning overgebracht, waar hij Zondagmorgen om vijf uur is overleden. De daders sloegen op de vlucht. Men! heeft den gelieelen dag naar hen en- hun auto gezocht, echter tevergeefs. Liefhebberij voor hef vliegen. Volgens een bericht van de TJnited "Press zouden de Ameri'ka.ansche vliegtuig fabrieken om en bij de 80 aanvragen! hebben ontvangen naar dei mogelijkheid van groote afstandsvluchteh. Fokker al-' leen heeft 60 aanvragen gekregen inzake vluchten over den Oceaan, daaronder een van Baichen, Byrd's metgezel, voor eed toestel voor een' vlucht Ncw-YorRNoork wegen, en ©en aanvraag voor een vlucht New YorkMéxico. Het toestel, waarmee Berfaud van' New York naar Rjome wil vliegen, is thans in aanbouw. De vestingen in Oost-Duitschland. Volgens een officiaele mededeeüing is het onderzoek van generaal Pajwels, waar aan op zijn uitnoodiging de Fransche commandant Curand en de Belgische maV joor Pulinx deelnamen, op 8 Juli afge- ioopen1. Door een gemeenschappelijk pro tocol werd vastgesteld, dat de overeen komst. van Parijs tusschen generaal Pa- wels en de geallieerde militaire commis sie van Versailles dd. Jan. 1927 over de vernietiging van schuilplaatsen aan da Duitsche Oostgrens volledig uitge voerd is. Korte berichten. Het door het rijksbureau voor de statistiek per 6 dezer be-rekeUde indexcij fer der groothandelsprijzen in Duitschland is in vergelijking met dei voorafgaande week met 0-6 pet- van1 137-9 totl37.l gedaald. D© Amerikaansche minister van oor log, Davis, heeft zich ingescheept naar Europa. Hij neemt een vacantie van twee maanlden, en gaat zijta. familie in Zuid- Frankrijk bezoeken. Minister Van der Velde en de Por- tugeesche gezant te Brussel hebben Za terdag het verdrag' van arbitrage en con- ciliatie tusschen beidei landen getelekend. Do Duitsche rijksdag is op recès ge gaan "tot 26 September, wanneer de be handeling van de Schoolwet aan de orde komt. Prinses Juliana. Prinses Juliana haalde Zaterdagmiddag 4 uur haar studiegenooten van den trein, die eenige dagen ten paleize Het Loo zull-en logeeren. De Prinses begaf zich te voet door de gewone controle naar bet Stationsplein. Mr F. Fernhout- f In den ouderdom van 51 jaar is te 's Gravenhage overleden mr F- Fernhout, goed naar mijn raad, mijn zoon, en ik zal u zeggen, hoe gij den dag kunt be spoedigen, waarvan ge gesproken hebt. Met uw eigen ooigen zult gei aanschouwen hel loon van den booze. De Heere zal Zijn volk niet verstoeten, evenmin zal Hij Zijn nakomelingschap verzaken. Hij spreekt tot u, mijn zoon, door de woorden van! mijn mond, luister dus; Recht zal ge schieden, en de rechtvaardigen zullen het volgen. Maar wie zal opstaan voor Mij tegen de boozen van harbei; wie zal op staan voor Mij tegen de dienaren! der ongerechtigheid? „Ik zal opstaan tegen de dienaren der ongerechtigheid." antwoordde de jonge man plechtig. „Ik zal hen geheel vernie tigen en hen uitstooten, evenals Elia deed op den dag, dat hij de profeten van Baal versloeg aan de rivier van Kison," „Op mijn zoon, is de mantel van don profeet neergedaald, en aan uw han den vertrouw ik dit werk toe. Doch gij moet u onderwerpen aan mijn bevelen in dit geval, want ik weet de gewoonten' van dit volk en van deze stad, en deze zijn! u niet bekend. Luister dus, terwijl ik u zal meedeelcta, wat ons te doert staat." (Woidt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1