Dit de Provincie. Kerknieuws. Merwys. Middenstands Kiesvereeniging samenge werkt met den Vrijheidsbond. De 7e plaats op de lijst van den Vrijheidsbond werd ingenomen door het raadslid der Midden standers, waardoor zijn verkiezing zoo goed als verzekerd was. Doordat echter no. 8 van de lijst door voorkeurstemmen is verkozen ,is de Middenstander uitgeval len, wat zooals te begrijpen is, heel wat rumor in casa heeft gegeven. Ziehier nu de wijze waarop „De Vrij heid", het liberale orgaan, aan een der liberale leden een wenk geeft om op te stappen „Intusschen komt het ons voor, dat de tijd vanzelf de oplossing zal brengen. Een der leden van onze raadsfractie is ouder dan, zoover de heugenis reikt, ooit eenig lid der Haagsche vroedschap ge weest is. Het laat zich begrijpen, dat deze kranige veteraan het in dezen tijd van gebroken records op prijs gesteld heeft, al die kranige voorgangers te over treffen. Maar het tijdstip, waarop hij zich zal terugtrekken, zal toch wel niet zoo heel ver verwijderd zijn! Naar wij hopen en vertrouwen in volle gezondheid en met onverzwakte belangstelling voor het werk, dat hem ook dan nog zal wachten. Maar eenmaal zal hij het besluit nemen, dat blijkens een interview in „De Telegraaf' van 25 Mei ook de enkele jaren jongere Harm Smeenge reeds genomen heeft. Een dergelijke beslissing zal ver moedelijk ook het oudste Haagsche raads- :lid (tevens een der waardigste leden der vroedschap) eerlang nemen. En als het belang zijner partij de goede kans op vruchtbare samenwerking voor de lie Kamerverkiezingen b.v. zou meebrengen, dat hij niet tot den dag zelf van zijn tachtigsten verjaardag wacht, zal hij uiter aard wel zelf het besluit nemen, dat de laatste nevelen wegvaagt. Maar het ware onkiesch, op het oogenblik pressie uit te oefenen, hetzij op hem, hetzij op eenig ander raadslid. Beidt uw tijd!" Het Wegenfonds. Verschenen is het Voorloopig Verslag ,der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegen fonds voor het dienstjaar 1927. Verscheidene leden, het wenscbelijk achtende, dat de uit de wegenbelasting verkregen gelden zoo spoedig mogelijk worden gebruikt, waarschuwden echter tegen partiëele herstellingen en wezen op de noodzakelijkheid om den wegen dade lijk een voldoende breedte te geven. Sommige leden vroegen, hoe het komt, dat terwijl de minister in 1927 niet meer dan 2.8 millioen uit 's Rijks kas op deze begrooting brengt, omdat hij niet meer dan de begroote 15 millioen in 1927 kan verwerken, de Staat tot dekking van die uitgaven bijna 2 millioen aan het Wegen fonds moet voorschieten. Zij konden voor alsnog niet inzien, waarom niet deze 2 millioen met en evenals de 2.8 millioen als „uitkeering" inplaats van als „voor schot" kunnen worden verstrekt. Een der leden sprak er zijn leedwezen over juit, dat in het Rijkswegenplan niet is opgenomen de weg tusscïren Middel burg en Vlissingen. Een rumoerige Statenvergadering. De vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, waarin de leden van Ged. Staten gekozen werden, werd voorafge gaan door een serie rumoerige incidenten, die voor de anders zoo kalme statenverga dering wel zeer ongewoon was. Enkele fractieleiders voelden zich geroe pen voor den aanvang der verkiezing ver klaringen af te leggen en daarbij kwam allereerst de heer j. ter Laan (s-d.a'.p.) fcij'n ontevredenheid uiten over bet feit, dat de rechtscbe fracties en! de Vrijheids bond zich de samenstelling der Gede puteerden dachten uit 4 reichtsdhen, 1 s.d- a.p- en 1 v.b. De s,d.a pu had z.i. recht (op 2 zetels, daar zij 26 pet. der bevolking Vertegenwoordigt. De r-k. zullen nu met 16 zetels twee plaatsen krijgen en de s.d-a.p. met elf zetels één]. Dit achtte spr. onrechtvaardig. Daarna kwam de heer Die Kanter (v.b-) de houdinjg van den Vrijheidsbond ver dedigen. Als de s-d.a.p. tweei zetels in het ooilege van Ged. Staten kreeg, heeft zij 83 pet., zeide spr., wat meer is, daini waarop hun percentage naar het aantal zetels recht geeft. Vervolgens betoogde de heer Van Bu- ririk (comm.), dat de communisten niet mee wenschen te doen aan deze verkie zing. Spr- ging daarop èn de sociaal democraten, èn den Vrijheidsbond over hun tactiek te lijf, van welke laatste hij meende te moeten constateeren, dat hij in deze zuiver rechts is. Hierop merkte de voorz., Baron Svoorts do Landas op, dat dit niets, met de verkiezing te maken had, waarop de heer Van Burinlc zeide, dat hij zou zeggen, wat hij te zeggen had, en dat hij1 zich door niemand hiervan zou laten afhouden (ru moer). De voorzitterU heeft beloofd, dat u de bepalingen der wet zoudt nakomen. Mocht u dit niet doen, dan is u geen fatsoenlijk mensch. Toen de heer Sweerts dit op zeer hal men toon had gezegd, stond de heer Van Burink woedend op en schreeuwde: Dat compliment van fatsoenlijk moet u bren gen aan uw Regeering, die mijl op schan delijke wijze in Indië heeft benadeeld en tot uw Indische regeering, die haar beloften niet nakomt. Zeg dat tot „de Indische beulen", die beslag hebben ge legd op mijn huisraad. Van u heb ik geen opmerking over fatsoen noodig (op winding en protesten). De beloften, die ik heb afgelegd, lap ik aan mijn laars, ver volgde hij, en zij' hebben voor mij geen enkele waarde. Al had ik toen beloften jafgelegd, dan zou ik er mij nog niet aan houden (protesten). Dat heb ik alleen gedaan om voor de arbeiders zitting te kuninen nemen en namens hen te kun nen spreken. De beloften aan de bour geois hebben voor mij geen enkele be- teekenis (lawaai). De voorzitter, baron Sweerts, perplex over zooveelvrijmoedigheid, vond het geraden maar verder niet tegen den heer Van Burink in te gaan, en nadat deze den sociaal-democraten de heftigste ver. wijten had gedaan, dat zijl in hun pers anders schreven dan zij thans handelden, kwam de heer Braat (plattelander) ver klaren, dat het onnoodig was om te stammen, nu van te voren beslist was. hoe de samenstelling van het college 'zou zijn en het zelfs al in de kranten had gestaan (stilte). De heer Lou de Visseir ("comm.) kwam ook nog met een verklaring, „dat hij1 niets met de verkiezingen te maken wilde heb ben en dat de s.d-a.p. de krijgsgevangene was der bourgeoisie en haar vertegen woordiger in het college van Gedeputeer den mede verantwoordelijk is voor de daden en wandaden door Gedeputeerden tegen de arbeidersklasse gepleegd." Daarna kon tot stemming worden over gegaan. De Indische militairen in Ze e 1 a n d. Gisterenmiddag kwam het de tachement Indische militairen, dat in het land is gekomen voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van Generaal van Heutsz, op Zeeuwschen bodem aan, waar het te Rilland-Bath den trein verliet. Hier waren ter begroeting aanwezig de le den van de Vrijwillige motorbrigade, on der leiding van den eersten luitenant Per sant Snoep. Met de auto's van deze leden werd de tocht door Zuid-Beveland voort gezet en daarbij werd halt gehouden te Goes, waar o.a. een bezoek werd gebracht aan het oorlogsmuseum van den heer Wil ton van Reede. Het einddoel van den autorit was dit maal Middelburg, waar de stoet te ruim half acht aan de kazerne aan kwam, waar overste Bierman hen aan den ingang ont ving om verder de leiding van het verblijf in dit garnizoen over te dragen aan kapi tein Neujans. Nadat op de binnenplaats der kazerne een foto was gemaakt van de Indische mi litairen, de automobilisten en een enkelen hier vertoevenden ridder van de Militaire Willemsorde, begaven de mannen zich naar de cantine, waar een keurig gedekte tafel hen wachtte voor een rijstmaaltijd. Maar voor met het nuttigen der spijzen werd aangevangen, nam een der Indische onderofficieren het woord om in zijn moe dertaal namens allen er op te wijzen hoe hoog zij de gulle ontvangst in Nederland van de zijde van autoriteiten en bevolking op prijs stellen en te eindigen met een woord van groote liefde voor H. M. de Koningin, wat op zijn initiatief door het geheele detachement met een driewerf Hoera werd bezegeld. De luitenant, die het detachement op den tocht door Nederland begeleidt, deelde hen daarop mede, dat het verblijf te Mid delburg rustiger zal zijn dan dat te Maas tricht, maar dat toch ook hier gezorgd is voor een zeker welkom afwisselend pro gramma. De door een kok van de Koloniale re serve gereed gemaakte maaltijd deed zich best smaken. In den loop van den avond maakten en kele der mannen nog een wandeling door de stad. Dat de kleine mannen met bruine gelaatskleur en hier onbekende uniformen veel bekijks trokken, kunnen wij ons be grijpen, maar dat velen zoo ver gingen met het groepje op den voet te vGlgen, is zeker niet goed te keuren. Hedenmorgen bracht het detachement onder leiding van kapitein Neujans een bezoek aan Vlissingen, met als hoofddoel de fabriek van de Kon. Mij. de Schelde en den daar in aanbouw zijnden torpedoja ger, terwijl hedenmiddag meer in het bij zonder liet stadhuis, de Abdijgebouwen en de drukte van den Marktdag in oogen- schouw worden genomen. Verdronken. Dinsdagmorgen moest te Selzaetci een zekere P. P., eeni 55-jarige man, een soort vierkant ponton naar Gent brengen, en had dit hiertoe aan de „Alice", bet beurtvaartuig van Selzaete op Gent, vastgemaakt. Juist bui ten Selzaete, waarschijnlijk door heit te vlug varen, schept® de bak wateir ®n kwam P. in het kanaal terecht. Dit'on geluk werd niet tijdig opgemerkt, zoodat de hulp te laat kwam opdagen. De Alice voer, zoodra de kapitein het ongeluk be merkte, onmiddellijk terug en stelde vruch- telooze pogingen tot redden in. Enkele toeristen, die het incident za gen gebeuren, sprongen ijlings te water doch mochten er niet in slagen, den drenkeling boven te halen. Na ongeveer twee uren dreggen, werd de ongelukkige gevonden. De levensgeesten waren gewe ken. (M- Ct.) De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen: bij den ontvanger der successierechten! te Middelburg, f55.16, wegens tei weinig betaalde vermogensbelasting, Verdedi gingsbelasting II en inkomstenbelasting over de belastingjaren 19251926 en 19261927; f114.04 wegens te weinig betaalde vermogensbelasting, Verdedi- ginigsbelastingen en inkomstenbelasting' over de belastingjaren 19251926 en 1926—1927; bij den inspecteur der registratie en domeinen te Middelburg, f 12-25 wegens te weinig betaalde vermogensbelasting over tie belastingjaren 1925—1926 en 1926—1927; bij deU inspecteur dei' directe belas tingen enz. te Goes wegens te weinig be taalde directe belastingen resp. f 236-67, f208.25, f235.30, f242.13; Ibij den ontvanger der directe belas tingen, enz. te Terneuzen f 97-07 wegens te weinig betaalde personeele belasting over het jaar 1926- De Staatsgronden in den in 1925 bedijkten Hellegatpolder, in de gemeenten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse, ter grootte van rond 99 H.A. zijn Dinsdag voor een termijn van zes jaren verpacht tegen een jaarlijkschen huurprijs van totaal f29.465, of voor een gem. prijs van f 132.50 per Gentsch ge- met of 44 A. 56 c.A. Nederlandse he Maatschap- p ij ter bevordering der phar- m a c i e. In de Woensdagmorgen voortge zette 76ste vergadering van bovengenoem de maatschappij werden allereerst een paar reglementswijzigingen goedgekeurd en daarna aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen wanneer zich daartoe een gunstige gele genheid aanbiedt, na overleg met de finan- cieele commissie, een huis aan te koopen, waar het Bureau der Maatschappij en an dere instellingen van de Maatschappij en het Departement Amsterdam kunnen wor den ondergebracht. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van Den Haag zal het bestuur nadere voorstellen doen in zake eene regeling voor de apotheken van weduwen en andere erven van apothekers, die een apotheek voortzetten. Besloten werd een hernieuwde en herziene druk van Stoeder's Geschiedenis der Pharmacie onder leiding van prof. van der Wielen te doen samenstellen. Bij de behandeling van een voorstel-Overijsel om met de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst middelen te beramen om verbetering te brengen in de zich steeds verder uitbreidende verwor ding in het voorschrijven en het gebruik zonder geneeskundig voorschrift van tal van geneesmiddelen waaronder vele zijn, die tot de sterkwerkende belmoren, bleek dat het bestuur reeeds in die richting werkzaam is. Tot voorzitter der Maat schappij werd met op een na algemeene stemmen herkozen de heer dr J. J. Hof man te Den Haag. Als plaats voor de vol gende algemeene vergadering werd Rot terdam aangewezen. Een motie-Rotterdam inzake het plakken van controlestrooken op door het Rijksinstituut onderzochte ge neesmiddelen werd na bespreking inge trokken. Na behandeling der financieele aangelegenheden en de rondvraag sloot de voorzitter met de gebruikelijke dankbetui gingen de 76ste algemeene vergadering. De lunch en het diner werden dezen laatsten dag in het Schuttershof gehouden en daar tusschen werd een autotocht naar Vrouwe polder en Veere gemaakt. Middelburg. Bij het overzetveer bij1 de Maisbaai aan het kanaial alhier is een 14-jarige jongen, K- v. d. B. uit de Breei. straat, bij het zwemmen plotseling gezon ken. Er is dadelijk naar hem gedregd, maar het duurde een half uur voor men hem had opgehaald. De pogingen om de levensgeesten op te wékken hadden geen resultaat. Goes. De reiziger v. V., uit Rotterdam, die vorige week te Heinkenszand onwel werd en naar het Gasthuis alhier moest worden vervoerd, heeft dit thans kunnen verlaten. Vlissingen. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd o.a. overgelegd de rekening der gemeente over 1926. De gewone dienst sluit in ontvang met f 1.479.318,23 en in uitgaaf met f 1.397.536,48, alzoo een batig slot van f 81.781,75, waaronder begrepen is een be drag van f 70.000 wegens reserve van vo rige jaren. Het batig slot bedraagt dus feitelijk f 11.781,75. Van de genoemde re serve van f 70.000 is echter reeds f 40.000 ten bate van den dienst 1927 gebracht, zoodat aan den dienst 1928 ten goede komt f30.000 en f 11.781,75 is f 41.781,75. In dit verband wordt er op gewezen, dat ten bate van den dienst 1927 is gekomen het batig slot der rekening over 1925 ad f 72.000 en de bovengenoemde f 40.000, samen een be drag van f 112.000. De kapitaaldienst sluit over 1926 in uitgaaf met f 1.769.693,38 en in ontvang met f 1.635.455,23, alzoo een nadeelig slot van f 134.238,15, dat reeds als buitengewone uitgaven opgenomen is in de leening van f 284 000. Nadat van de lijst van candidaten der S. P. reeds twee personen achter el kaar hadden bedankt, is thans voor den gemeenteraad gekozen verklaard de heer P. Poppe. Waarde. Dinsdagavond werd alhier de jaarlijksche keuring der geiten gehouden. Er werden aangevoerd 12 stuksi, waarvan 9 melk'geiten en 3 jongiei geiten. In het provinciaal stamboek weiden opgenomen 2 igeiten en in het plaatselijk stamboek look 2 geiten. Voor de provinciale geiten werden beschikbaar gesteld 3 'geldprijzen, welke werden toegekend aan: le prijs J. Nagelkerke, 2e pr. Mars. Weiststrate en 3e pr. Math. Weststrate. Voorts wer den nog 3 prijizen beschikbaar gesteld in den vorm van een diploma; le pr. J. (Nagelkerke, 2e pr. L- de Looze en 3e pr. C. Goud. Door de drukte der werk zaamheden was er niet veiel aanvoer van geiten. Wissekerke. De alhier gehouden collecte voor de stormramp heeft opgebracht te Wissenkerke f872.60 en te Kamperland f860.30, totaal f 1732.90. Colijnsplaat. Woensdagmiddag verga derde de gemeenteraad voltallig. Bij de ingekomen stukken was het Kon. besluit op het bezwaarschrift van het bestum' ile: vereeniging voor Gereform. schoolonderwijs tegen de beslissing van Ged. Staten, inzake de geschrapte posten uit de aan het gemeentebestuur inge zonden rekening over het drie-jarige tijd vak 19221924 en bleek uit bedoeld Kon. besluit, dat het schoolbestuur in hoofdzaak in het gelijk is gesteld en o.a, recht heeft op het bedrag ad f 539.54, wegens belooning aan onderwijzers, in het bezit van de acte Schoolraad en Kweek schooldiploma. Een verzoek van de slagers tot intrek king art. 8 der vleeschkeuringsverordening waarin is bepaald, dat voor vleesch, aan gevoerd uit een buiten den keurings-kring liggende gemeente, aan invoerrechten 4 cent per K.G. moet worden betaald, werd aangehouden tot de volgende gemeente- begrooting, daar de Raad wel tot vermin dering van genoemd tarief is te vinden, mits de z.g.n. administratie-kosten voor den keuringsdienst, geraamd op f 250, be duidend kunnen worden verlaagd. De geloofsbrieven van het gekozen en de herkozen raadsleden werden door de door den voorzitter ingestelde commissie onderzocht en, in orde bevonden, waarna tot hunne toelating werd besloten. Op een schrijven van 't bestuur van den Nieuw-N.-Bevelandpolder, waarin werd medegedeeld, dat zal worden overgegaan tot vernieuwing van den duiker in de gevaarlijke bocht aan het zuideinde van den Middenweg en aangeboden wordt, dien duiker op kosten der gemeente te ver lengen, stellen B. en W. voor niet in te gaan, omdat bedoelde weg in het voor loopig prov. wegenplan is opgenomen. De heer Flipse zegt zich met dit voorstel niet te kunnen vereenigen, daar het nog wel eenigen tijd zal aanlooperi, alvorens deze weg Voor een grondige verbetering in aanmerking komt, zoodat noodzakelijke verbeteringen van beperkten omvang niet dienen uitgesteld en stelt daarom voor de verlenging van dien duiker te bevor deren, door daarvoor een bedrag van ten hoogste f 50 beschikbaar te stellen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Tot lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting werd in de vacature W. Verburg benoemd de heer L. M. Vink. De begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1928 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 1629.60. Aangeboden werd de gemeen te-rekening 1926 en deze ter onderzoek in handen gesteld van de heeren Ridder, Potappel en Haringman. Bij het laatste punt der agenda, bespre king electriciteitsvoorziening Middengroep stellen B. en W. voor, thans in te gaan op het aanbod der P. Z. E. M. Uit de daarop volgende 'besprekingen bleek ver schil van opvatting der circulaire, in be trekking tot het door de gemeente te betalen rente-bedrag, terwijl voorts de op merking werd gemaakt, dat 't aanbeveling zal vérdienen de voorwaarde te stellen, om indien in eenige gemeente door de P.Z.E.M. wordt overgegaan tot schadeloos stelling voor een bestaand electrisch be drijf, ook deze gemeente daarop aanspraak maakt. In verband met de besprekingen werd op voorstel van B. en W. de be slissing over dit punt aangehouden tot de volgende raadszitting. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Scherpenzeel, E. Warmolts te Heerde en B. Batelaan te Utrecht. Beroepen te Rottevalle, H. de Vos te Akersloot. Te Niezijl, J. Juursema te Brit- sum. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwerkerk, G. H. de Jon ge te Lutjegast. Beroepingswerk. De kerke- raad der Ned. Herv. Gem. te Velsen over weegt de aanstelling van een hulpprediker, waartoe binnenkort een beroep op de leden zal worden gedaan. Men hoopt, dat het hu'lppredikerschap zal leiden tot een twee de predikantsplaats. 's-Heerenhoek. Ds J. Hofker, die het be roep naar de Ned. Herv. Gem. te Dene kamp aannam, hoopt 14 Aug. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente. Toegelaten. De classis Winscho ten van de Geref. Kerken heeft na afge legd peremptoir examen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten den heer E. de Jong, cand. te Rotterdam, beroepen predikant te Bellingwolde. -Kerk te Tholen. De Hervormde kerk te Tholen is een prachtige kruis^ kerk, van grauwen arduinsteen opgetrok ken, staande op een ruim plein, nu grootendeels van zijn groote boomen be roofd, maar het gebouw is in verval. De hooge en schoon gebouwde toren draagt een lange, spits. Het kunstig stee- nen, door pilaren gedragen gewelf wekt de bewondering der bouwkunstenaren. In het koor, dat van de preefckerk is afge scheiden door de zoogenaamde wandel- kerk, vindt men merkwaardige herinne- irinigen aan de heeren en vrouwen van« Tholen. Er wordt thans bericht dat men met behulp van .subsidies van het Rijk zal beginnen met de restauratie van het kunstwerk. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift getiteld „de leer der Wahlia'bieten" de heer R. W. v. Diffelen igeb. te Middelburg. De heer C. J- P. Rosier tel Goes slaagde te Delft aan de Technische Hoo g s iiool voer werktuigbouwkundig inge nieur. Es a in n nuttige handwer ken. Aan de Chr. Kweekschool alhier slaagden Woensdag voor het examen nut tige handwerken alle 4 candidaten n.l- de dames C- J- Leenhouts, A v. d. Hage, Kortgene, J. Mesie, Grijpskcrke, en J. C- :Ni)emvenhuize te 'Middelburg. Handelsdagschool te Mid delburg. Gisteren had in een der za len van de Handelsschool te Middelburg een bijeenkomst plaats van directeur, leer aren, gccommiteerdcn- voor het eindexa men, bestuursleden van del Vereen, voor Handelsonderwijs, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, en dei leer lingen der hoogste klassen'dei- beide han- delsdagscholen, ten einde de uitreiking der diploma's bij' te wonen. De heer W. Kosten, directeur der school cn voorzitter der eindeixamencommissie, heette allen welkom en ging er direct toe over mede tei doelen dat van de 27 candidaten voor het eind-examen der Hoogere Handelsschool met 5-jarigcn cur. sus er jammer genoeg aan1 4 geien diploma kan worden uitgereikt. Wel verkregen een diploma H. Brakman, P. J. Ie Due, W. Bosschaart, M .Balleur, J .J. Heeren, G. Verburg, F. Pantus, H. Petemneijer, A. Verburg, A. de Vries, M- Geerso, A. Dek ker, A. J. Mol en mej. Mi Brakman, allen te Middelburg; S- J- Klompe, Wolfaarts- dijk; J. Wanjon, Souburg, H- v. d. Werf, Wemeldin'ge, J. Roose, Oostkapelle, J. C- Minnaar, Kruiningen, A. W- Verscheping, Terneuzen, A. Hes seis te Goes; W- Verlare Kapelle, en mej. E .M .Mulder, Vlissingen'. Van ide 5 candidaten voor het eindexa men handelsdagschool met 4-jarig en cur sus konden 2 geen diploma verwerven. Dit was wel het geval met W- Camper en J. de Paauw te Middelburg' en C- M- Kik te Goes. Door den heer P. Dumon Tak werd namens gecommitteerden aan ieder der geslaagden het diploma uitgereikt. Na de uitreiking nam de heer Kosten andermaal het woord om dank te brengen aan gecommitteerden voor hunne mede werking. Dank bracht spr- ook aan 'de leeraren voor hun werk aan het exa men besteed. Dei leerlingen wenscht. spr. geluk met hun slagen, zij moeten het dajploma. beschouwen als een begin om vooruit te komen. Als men naar Goes wil met den trein moet mm niet begin nen met te Arnemuiden uit te stappen. Ook do jongelui dienen direct mot hun studie door te gaan en niet zooals som migen eerst een jaar te wachten. Spr. herinnert er aan, dat de school nu 10 jaar bestaat. Bij de oprichtinig vroeg het bestuur hem hoeveel leerlingen hij verwachtte. Spr .zeide toen ongeveer 60, maar het gemiddelde aantal is in de jaren 110 geweest, dus bijna het dubbele. In dien tijd behaalden van beide scholen resp .65 en 93 een diploma en vele van hen hebben thans een zeer goede betrekking of staan aan het hoofd van een zaak. Er zijn er adjunct-accountant bij' do belasting, commies bij den waar borg en deze is belast met het ontwerpen van een teekening, wel een bewijs dal men op de schooi ook dat vak niet ver geet. Er zijn er in Indië, bij' Handelsmaat schappij', bij Philips enz. Spr. kan dus zeggen wel wat bereikt te hebben, maar toch is hij' niet tevreden. Spr. doolt daar bij op de weinige belangstelling voor de school in Middelburg zelf; gezien het feit dat de helft der leerlingen van bui ten de stad komt. Als er wear een lustrum bereikt is zal spr. er niet meer bij zijn 'als directeur, maar hij hoopt dat men dan zal begrepen hebben wat de school voor Middelburg is. De heer Dumon Tak wenscht naanenb alle gecommitteerden evenals de heer Kosten had gedaan het bestuur geluk met het 10-jarig bestaan der school. Men is den heer Kosten zeer dankbaar voor hetgeen hij voor de schooi stosids doet en hoopt dat hij dit nog jaren zal mogen doen. De geslaagden wenscht hij van harte geluk met hun succes en hoopt dat zij den naam van de Middelburgsche Handelsschool steeds hoog zullen houden. Namens de leerlingen voerde A. W- Veirschelling het woord om namens hen dank te brengen voor het genoten onder wijs, dat de grondslag hoeft gelegd voor hunne verdere ontwikkeling. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. 1927, aan B- Hamburger, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leer- aar aan do Rijkshoogereburgerscliool te Ziierikzee; is met. ingang van 1 Sept. 1927, aan K .E- Ftei tag op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogereburgerschool te Oostburg. Geslaagd voor Stuurlieden-examen (tweeden stuurman, groote stoomvaart), de heeren A. B- Oonk, en J. L. Koster. Geslaagd voor de akte L-O- te Zie- rikzee (Rijkscommissie) de dames: J. S- de Regt en J. M- van Dalen, Zierikzeie; A. Evcrsö, Kloetinge; W- Franke, St- Maar tensdijk; E- Michielse, Rilland-Bath; M- J- Rotte, Kerkwerve. De Vrije Universiteit. Den 6en Juli werd in een van de zalen van Mu sis Sacrum te Arnhem een vergadering ge houden met leden en begunstigers der Vrije Universiteit, waarbij in hoofdzaak twee punten in behandeling kwamen: de toestand der Vereeniging en het Uitbrei dingsplan. Omtrent het eerste punt ontspon zich een uitvoerige discussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren De Jong, Dr Sclieurer, Ds Hummelen, Prof. Honig en de voorzitter. Nadat de voorzitter de eerst genoemde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2