No. 234 Donderdag 7 Juli 1927 41e Jaargang De kinderen van Ben Hesed. FEUILLETON. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes 7e!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: 'Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3, Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. *.s* Communisme en Fascisme. Oppervlakkig gezien is er tusschen het Communisme en het Fascisme den he melsbreed verschil. In vele opzichten zijn deze partijen eikaars tegenvoeters en staan ze lijn recht tegen elkaar over. De communisten beschouwen hot Fas cisme dan ook als hun grootsten vijand en omgekeerd gunnen de Fascisten het Communisme geen plaats onder de zon. En toch, hoe groot schijnbaar ook de tegenstelling mag zijn, beidei partijen ver- toonen merkwaardige punten van overeen komst. En dat is maar niet- toevallig, maar een gevolg van het feiit dat ze staan op denzelfden, revolutionairen grondslag. De Communisten staan op het stand punt, dat zij zich om God en zijn Woord niet hebben te bekommeren. Zelf maken' ze uit wat goed en' kwaad, wat nuttig en noodig is. j .Vandaar dat ze voor de meest gruwe lijke moordpartijen niet terugdeinzen. Men heeft dat gezien! in onze Indien, maar vooral in Rusland, waar een zee van bloed werd vergoten. En dat waarschijnlijk niet, omdat de leiders zoo bloeddorstig en moordlustig zijn, maar omdat ze alleen op deze wijze het gewenschte doel kunnen bereiken. En nu de Fascisten. Onlangs werd, gelijk bekend, dei Rus sische gezant te Warschau vermoord. De vermoorde had zulk een! einde zeker dub bel en dwars verdiend en het optreden van den moordenaar, die in de stellige overtuiging leeft, dat hij! zijn land door het van zulk een monster te verlossen! een dienst bewees, is verklaarbaar. Maar te verdedigen' is 't daarom nog niet. „De Vaderlander", het Fascistisch or gaan, oordeelt echter anders. Wij beschouwen, zegt het blad, den aanslag op den RiUssischen gezant niet als een „moord", zoodat hij' niet als zoodanig kan worden gestraft, sterker, hiji moet heelemaal niet gestraft worden. Wij de Centrale Raad van het Ver bond van Actualisten hebben dus ook aan den president van Polen een tele gram gezonden, waarin we den moord op Wojkcf een „daad van gerechtigheid" .noemen, sympathie betuigen voor de gevoelens, die den student hebben bezield, en' de hoop uitspreken, „dat aan dit slachtoffer van het bolsjewisme volledige gratie zal worden verleend." Dat is precies hetzelfde standpunt dat ook door de Communisten wordt ingeno men. Zij beschouwen ook het uit den weg ruimen van politieke tegenstanders als daden van gerechtigheid. De moordenaars Tan den Czaar en diens familie zijn dan ook geen misdadigers die straf verdienen, maar helden, die op de waaudeiering van hunne partij aanspraak kunnen maken. Zo|o raken de uitersten' elkaar. Omdat ze, hoe ook in' hun optreden ver schillend, stoelen op denzelfden revolu tionairen wortel. Er is tusschen' Communisme en Fas cisme geen principieel verschil. En daarom keert de antirevolutionair zich niet alleen tegen het Communisme, maar veroordeelt hiji eveneens het Fas cisme. Ottowa is met Lindbergh het plan bespro ken, om met een escadrille van twaalf Amerikaansche legervliegtuigen over den Atlantischen Oceaan te vliegen. Lindbergh heeft er in toegestemd de leiding van deze massavlucht over het breede water op zich te nemen. Hij deelde verder mede, dat co lonel Lamphier uit Detroit deel zal uitma ken van de expeditie. Ofschoon officieel nog geen namen van andere deelnemers werden genoemd, wordt het reeds als vrij zeker geacht, dat de legervliegers Maitland en Hegenberger, die de vorige week met een Fokker F. VII 3 motoren van San Francisco naar Hawaï vlogen, aan den tocht zullen deelnemen, evenals capt. Eaker en ltn. Whitehead, twee der deel nemers aan de Pan-American „G-ood Will" vlucht. Een samenzwering in Portugal. Naar de bladen melden zijn te Lissabon 13 politici in hechtenis genomen onder verdenking van het voorbereiden van een poging tot omwenteling, onder leiding van een comité te Parijs, waarvan Alfonso Costa voorzitter is en dat is samengesteld uit lieden, die ook hij de jongste revolutie betrokken waren. Korte berichten. Minister Hoover, die het over stroomde gebied in de Mississippi- valei heeft bezocht, raamt dat er van 1.400.000 H.A. land 520.000 overstroomd zijn geweest en waarschijnlijk dit jaar geen oogst zullen opleveren. Naar verluidt, bestaat in Turksche kringen het voornemen, om ter eere van het bezoek van Kemal Pasja aan 'Con- stantinopel den naam dezer stad te wij zigen in Kemali. Naar de Voss. Ztg. verneemt, heeft de Duitsche regeering de Rijksdag-com missie voor woningaangelegenheden een memorie gezonden, van welken inhoud bekend is geworden, dat de regeering een geleidel ij ke verhooging van de huishuren tot 130 a 160 procent van het vredespeil noodig acht. Te Antwerpen is het plan opgevat aldaar een politi e-m useurn op te richten, dat, in België, eenig in zijn so'ort zou zijn. In dit museum zouden onder meer een virij groot aantal voorwerpen door inbrekers en- andere misdadigers bij de uitoefening van hun kwaadaardig be drijf gebruikt, uitgestald worden. In de metaalindustrie te Keulen is ■gistermorgen de uitsluiting 'begon nen. Van de 17S fabrieken met meer dan tien arbeiders zijn 120 bij de werk gever s-vereeni ging aangesloten. Op al deze fabrieken is de uitsluiting ingegaan. 22000 arbeiders zijn bij de uitsluiting betrokken. -Het geheele personeel van de Ger man! a maalderij en van andere maalde rijen te Dusseldorf is in staking gegaan. -Naar .uit Kieft wordt gemeld, heeft te Sebastopol opnieuw een hevige storm groote schade aangericht. Voort durend worden S. 0. S. signalen van zee opgevangen. 23 visschersschepen konden niet meer de haven binnenkomen; naar alle waarschijnlijkheid zullen deze sche pen vergaan zijn. Hier volgen alsnog de volledige uit slagen G 1 d e r 1 a n d. Herkozen de heeren A. D. P. V. van Löben Seis A.R.; W. B. Kronenburg, R.K.; Jhr Mr H. 0. M. van Nispen tot Pannerden, R.K.; H. W. J. Sannes, V.B.; II. de Liefde, C.H.; J. L. B. Keurschot, S.D.. Utrecht. Gekozen de heeren Jhr W. E. Bosch van Oud-Amelisvveerd, R.K.; ,T. N. Th. O. Kettlitz, VLB.; H. van Andel A.R.; B. J. J. Wijkamp, S.D.; G. H. J- van Spanje, R.K.; en Jhr Dr H. W. L. de Beaufort, C.H. Hier werd een Vrijheidsbonder door een Christ. Historische vervangen. Groningen. Gekozen de heeren U. G. Schildhuis, VLD.; E. H. Ebels, VLB.; Dr R. Jvoppe, A.R.; W. ten Braak, R.K.; L. H. Mansholt en A. van Geuns beiden Soc. Dein. Hier werd een lid van den V.B. door een Soc. Dem. vervangen. O v e r ij s s e 1Gekozen de heeren Bloe men, R.K.- Snijders, R.K.; Elhorst, A.R.; Jordens, V.B.; Vogt, S.Ü.A.P.en De Vos van Steenwijk, C.H.; Friesland. Gekozen de heeren B. W. Okma, C.H.; K. de Jong, S.D.; Mr P. S. Gerbrandy. A.R.; M. Dijstra, A.R.; S. W. de Jong, R.K.; J. Wuite, V.D. Hier verliezen de Soc. Dem. een zetel aan de Vrijz. Dem, Drenthe. Gekozen de heeren K. Brok S.D.; J. Huges V.B.; G. C. Lunsingh Meijer V.D.; en II. Schuurman, A.R. Noor d-H o 11 a n d. Gekozen de heeren Mr J. B. Bomans, R.K.; A. H. Gerhard, S.D.; D. Kooiman, V.D-; J. N. Hendriks, R.K.; Jhr Mr D. E. van Lennep, C.H. en A. W. Michiels, S.ü. Noord-Brabant. Gekozen de hee ren Mr H. J. J. van den Biesen, 'Mr M. P. M. van Dam, Ch. A. J. Frencken, Jhr Mr F. J. J. M. van Rij cke vórs el, W. C. J. I. Kipp en J. J. J. de Vlam, allen R.-K. Limburg. Gekozen de heeren J. Th. Verheggen, H. J. L. Merckelbach, M. J. H. H. Paulussen, Mr H. Maenen, J. A. Poels, W. M. A. Galjart, allen R.-K. Een nieuwe Oceaan-vlucht van Lindbergh? Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Naar het Engelsch 9) o— Het blinde meisje sprong op de heen. „Wil je mij slaan, omdat ik bewezen heb dat jij dwaas bent," riep zij uit, terwijl haar stem van ingehouden toorn trilde. „Nu, het is goed; het is mij eigenlijk on verschillig; maar ik had gedacht dat je niet was als de anderen, dat je van mij hieldt, hoewel ik blind, hulpeloos en tot niets nut ben," en zij barstte in een wan hopig snikken uit. De knaap trad snel op haar toe. „Ik houd veel van je," zeide hij berouwvol. „Ik heb niemand anders op de wereld, je bent mijn alles. Komaan, ik zal doen, wat je verlangt. Hier is het muildier met zulk een mooi zadel, kleintje, alles van vuur rood fluweel en behangen met zilveren bellen. Het is nu je eigendom, de goden hebben het je gegeven. Wij zullen naar de eerstkomende pleisterplaats gaan; ik ge loof stellig, dat ik die plek zal kunnen vinden." Anat bedwong haar snikken, zelfs vond zij goed, dat hij haar op het muildier het plaats nemen. „Heb ik slangenvergift on- Verkiezing Ged. Staten. Gisteren is in alle provinciën de ver kiezing van Ged. Staten aan de orde gekomen. De uilslagen van Zeeland en Zuid-Hol land hebben wij volledig vermeld, terwijl van de meeste andere provinciën een kort overzicht werd gegeven. der mijn tong?" zeide zij met een klaaglijk stemmetje, hoewel met een triomfantelijk trekje om haar mond. „Neen, hoor, bij alle goden neen! Het was heel onaardig van mij, om dat te zeggen. Je hebt een stem zoo zacht als het geritsel der fontein, en als de stem van de lijsters, welke aan den oever der rivier zin gen. Doch ik zal water neerzetten, zoodat onze vijand kan drinken, als hij ontwaakt, en ik zal den steen niet geheel voor de opening schuiven. Ik zal een kleine ruimte laten, zoodat de zon in dat sombere hol kan binnendringen. Dat is toch goed, zus je, nietwaar?" Anat boog even het hoofd, doch ant woordde niet. Daarop haastte Seth zich om water in een beker te scheppen, welke hij op een trede neerzette, zoodat hun vijand het kon zien, als hij ontwaakte; eveneens nam hij een handvol gedroogd koren en legde het naast den beker. Tersluiks naar den man ziende, die nog voorover in het zand lag, juist zooals de zonnehitte hem had neergeworpen, verbeeldde hij zich, dat deze zich bewoog en de vrees greep hem aan, zoodat hij twee treden te gelijk naar boven snelde, en met inspanning van alle krachten den grooten steen voor de ope ning duwde, door zijn angst geheel verge tende, een kleine ruimte open te laten, op dat de zon naar binnen kon kijken. Daarna vluchtten beiden weg, het gelaat Onze vleesch-uitvoer in 192 6. In welke mate het Engelsche invoerver bod ten aanzien van versch vleesch óók van invloed is geweest op onzen uitvoer, blijkt overduidelijk uit het jaarverslag der Nederl Landbouw Handelskamer. Bedroeg onze totale export van versch varkens vleesch in 1925 nog 62000 ton vertegenwoordigende een waarde van f62 millioen, in "1926 liep dit terug tot nog geen 29000 tot (plm. f29 millioen), hoe wel het verbod eerst eind Juni in werking kwam. Daartegen liep de bacon-uitvoer (welk product n.l. niet onder de Engelsche ver bodsbepalingen valt) op van 17.700 ton (f20 millioen) tot 35.400 ton (f41.5 mil lioen), hetgeen dus vrijwel een verdubbe ling beteekent. Echter 'komt de teruggang in versch varkensvleesch niet gehéél op rekening van Engeland, want ook de export naar Duitschland daalde scherp, n.l. van f 20 millioen tot f 11 millioen. De Koningin naar deMijnstreek. Op 15 Juli a.s. zdl de Koningin des morgens ,te Lutterade arriveeren. Aldaar zal een bezoek worden gebracht aan de gericht naar de groote eindelooze zand woestijn, waarachter het beloofde land lag. HOOFDSTUK VI. De beheerscher van het Zuiderland. Abu Ben Hesed was een machtig krijgs man. Hij was ook rijk. Twee honderd ka- meelen, vlugge dromedarissen eveneens in grooten getale, en paarden, waarvoor men groote sommen gouds betaalde, om ze te bezitten; kudden schapen en geiten; veel vrouwen en een menigte kinderen dat alles met de onderworpen gehoorzaamheid en toewijding van zijn stam, kon deze be woner van de woestijn zijn eigendom noe men. Hij was groot van gestalte, en zijn baard hing op zijn borst in sneeuwige witheid. Toch waren zijn oogen zoo doordringend en scherp als de oogen van den bergade- laar, en er was niemand in zijn omgeving, die zoo goed honger en dorst kon verdra gen als Ben Hesed. Niet dat het noodig was dat hij honger of dorst zou lijden; want hij was heer en meester van al het land tusschen de bergen ten zuiden van de groote woestijn van Shur, terwijl zijn ge bied zich uitstrekte tot de zee. „Om geheel aan je eetlust te voldoen, is niet altijd goed," zeide hij wel eens tot staatsmijn „Maurits". Na afloop hiervan vertrekt de koninklijke trein naar Heer len, waar de Koningin om 5 uur zal aankomen. T,e Heerlen zal een bezoek worden gebracht aan Jiet gebouw van het Algemeen Mijnwerkers Fonds, aan het St. Joseph-ziekenhuis en aan het Gemeente huis. Den volgenden morgen om 9 uur vangt een rijtoer aan door de mijnstreek. Deze duurt tot ongeveer 11 uur, waarna de Koningin vertrekt naar Beek. Te on geveer half vier zal de Koningin van daar uit per auto naar Maastricht rijden. Prins Hendrik. Prins Hendrik, die gelijk gemeld, 14 dezer uit Zwitserland terugkeert, zal de Koningin vergezellen bij haar bezoek aan Limburg. Spoorweg-lectuur. Reeds onlangs hebben we gemeld, dat men zich tegenwoordig ook in den trein van Chr. lectuur kan voorzien. Het zal velen genoegen doen, te vernemen, dat voortaan ook „Timotheus" aan alle kios ken der spoorwegen verkrijgbaar is. Men vrage op reis daarnaar. Na lezing geve men het nummer aan een ander, of werpe het in één der bus sen voor Ziekenhuis-lectuur, welke aan alle groote stations op de perrons staan. Zoodoende helpt men dezen Evangeli satie-arbeid. De NederlandIndië-v 1 ucht- Uit Medan wordt geseind dat het Fok kervliegtuig dat gistermorgen uit Batavia vertrok, 's middags om half vijf daar is gearriveerd. Gedurende de reis was het schitterend weer. Nederland en België. Het te Brussel verschijnende „Laatste Nieuws", de voornaamste cijfers uit heit verslag van het Nederlandsche: comité tot steun van de Bielgische vluchtelingen tijdens den oorlog aangehaald hebbend, voegt daaraan toe: „De taal der cijfers is. in dezen welspre kend voor de practische hulp-, die aan onze landgenooten in Nederland werd ■verleend. Er dient tevens op gewezen' dat nooit iets van deze bedragen aan België werd teruggevraagd, ook niet in de lastige na-oorloigsiche jaren, toen de crisis Nederland noopte tot bezuinigingen en af dankingen van personeel, zooals men zo in België nog niet heeft gekend." Samenwerking tusschen Ar beid e ni Landbouw. De Alg. Nederl. Zuivelbond heeft een adres gezonden aan de ministers van ar beid, handel en nijverheid en van binnen- landsche zaken, waarin wordt aange drongen op een betera samenwerking tus schen deze twee departementen. De ervaring der laatste jaren heeft adr. geleerd, dat deze samenwerking zeer onvoldoende is, ja, in sommige g;evalkni zelfs niet bestaat, hetgeen niet alleen de belangen der producenten schaadt, maar ook de te nemen' maatregelen in hun totstandkoming onnoodig vertraagt en bij hun uitvoering bemoeilijkt. Adr. memoreert, dat het Melkbesluit reeds geruimen tijd bijl dei commissie ex art. 17 der Warenwet in voorbereiding was, voordat de directie van den land bouw hiervan op de hoogte werd ge steld. Het te late overleg tusschen beide departementen heleft tot gevolg gehad, dat de voorbereiding onnoodig lang heeft geduurd, niet alleen, maar ook, dat er veel onnoodig werk is verricht. Het Margarinebeesluit was ontworpen, zijn zonen. „Dat doen de beesten ook, zoo dra zij voorraad genoeg vinden. De mensch kan tot zichzelf zeggen: „Ge zult vasten, omdat ik het gewild heb". Honger, daardoor veroorzaakt, maakt den mensch koning over de dieren: en verheffen zich zijn gedachten boven de aarde, zelfs tot de hemelen, waar god Ja woont, de maker van de sterren, en ook van den mensch." Op dezen dag zat Ben Hesed alleen in de deur van zijn tent. De zon ging onder, een vuurroode bal achter de purperen kim; een groep kameelen, op de dorre woestijnweide grazende, teekende zich zwart af tegen haar vurigen gloed, en hun smalle scha duwen verlengden zich in het zand. Aan den rand van een half verdroogden poel dichtbij, verhief een boschje dorre palm- boomen zijn stoffige kruinen boven 't wa ter, alsof zij dezen heiligen schat der woestijn beschermen wilden voor den war men gloed der zon. De stemmen der vrouwen, heen en weer loopende met haar waterkruiken op het hoofd en het gelach en de zachte geluid jes van een tiental naakte bruine kinder tjes, die tevreden in het warme zand spar telden, drongen vroolijk door tot het oor van Abu Ben Hesed. Hij bekommerde er zich niet om, dat er weinig water in den poel was en dat de palmboomen ver schrompeld waren; dit maakte alles slechts een grootscher werk van Jehovah's voordat de directie van! den landbouw hiervan kennis kreeg. Heit was echter nog niet vastgesteld, zoodat nog eemiga wijziging in het belang van de boterprodu- centen kon worden aangebracht. In een geval als dit had echter van den beginne af overleg gepleegd dienen te wordenl met het departement, waaronder ook de uitvoering van de Boterwet ressorteert; ongetwijfeld was er dan ook voor de zuivelbereiders meer gelegenheid geweest, voor hun belangen op te komen. Het Bijzonder Vetbesluit is tot stand gekomen zonder dat, naai' adr. met ze kerheid meent te mogen aannemen, de directie van den landbouw of eeinige land bouwdeskundige in de gelegenheid is ge steld, hieraan qp behoorlijke wijze mede te werken. Het gevolg hiervan is, dat er aan de directie van den landbouw, zoo wel als in landbouwkringen groote ont stemming heerscht over dei strekking van dit besluit. Het Kaasbesluit is nog steeds in voorbe reiding. Doordat bij de voorbereiding; geen! overleg is gepleegd met de directie van! den landbouw, en het ontwerp aan haar pas is voorgelegd, toen het geheel ge reed was, kwam het ook pas daarnla bij de verschillende groepen van- kaas- producenten, waarvan enkelen zich tegen bepaalde onderdeden verzetten. De direc tie van den landbouw heeft zich daardoor verplicht gezien, het concept opnieuw te behandelen, waardoor de totstandkoming van het besluit in ernstige matei wordt vertraagd. Christel ij k Postpersoneel. Gisteren is te Utrecht de jaarlijksche vergadering van den Ned. Bond. v. Chris telijk post-, telegraaf- en telefoonpersoneel begonnen. De voorzitter, de heer J. Mennes, uit Groningen, zeide in zijn openingswoord, dat de bond weer in iedental vooruitge gaan is en wekte op tot krachtige propa ganda met het doel, de 1500 leden te bereiken. Verder zeide hij, dat de Zon dagsrust op zich laat wachten, en dat men met het oog op de bezuiniging daarop, dubbel moet toezien. Volgens het jaarverslag bedroeg het ledental op 1 Januari j.l. 1124. Na eenige besprekingen yereenigde de vergadering zich met het voorstel van het bondsbestuur om te ijveren voor alge- heele afschaffing van den postdienst op Zondag en beperking zooveel mogelijk van de openstellingsuren op Zondag van den telegraaf- en telefoondienst met afschaf fing van felicitatie-, dagblad- en luxe telegrammen. Eveneens werd aangenomen een voor stel van de afdeeling Utrecht, het honds- bestuur op te dragen, meer dan tot nu toe te ijveren voor internationale Zon dagsrust. Gemeenteraadsverkiezing te Haarlem. Gisteren hebben te Haarlem de verkie zingen plaats gehad voor den Gemeente raad. Het aantal Raadzetels werd door de annexatie van Schoten en Spaarndam en de toevoeging van deelen van Heemstede, Bloemendaal en Haarlemmerliede van 35 op 39 gebracht. De uitslag was: De Vrijheidsbond 4 (4), S.D.A.P. 12 (11), Anti-stemdwang 1 (0), A.-R. 3 (3), Com munisten Holland 1 (1), R.-K. Staatspartij 10 (9), Lijst v. d. Kamp 2 (2), Chr.-Hist. 3 (3), V. D. 3 (2). Een zachte wenk. In Den Haag heeft voor de Gemeente raadsverkiezing de 's Gravenhaagsche hand, die ze juist te midden van deze uit gestrekte dorre zandwoestijn had geplaatst als kostbare juweelen. Hij had vruchtbare landen en groote rivieren aanschouwd, en hun aanblik had hem zoo treurig gestemd. „Niet alleen ter wille van hun onge hoorzaamheid," zeide hij, „heeft Jehovah de kinderen van Israël veertig jaren door de woestijn geleid, maar ook, omdat, ver- van de verleidelijke vette aarde en de vruchtbare rivieren, en de monsterge wrochten van steen en hout, welke de menschen steden noemen, Hij zich aan hen wilde openbaren." In de door palmen beschaduwde fontei nen, in de schoonheid van nacht en mor gen, en' in de bloemen, welke in den dro gen zandgrond van de woestijn bloeiden, erkende hij Gods liefde. In de diepe val leien en de indrukwekkende bergtoppen, waar de vroegere rots met haar kokenden inhoud, in lang vervlogen tijden tot uit barsting gekomen, zich verspreid had tot groote steenbeddingen en grillige punten, en tot rust was gebracht door een enkel woord van den Heere, erkende hij Zijn macht, en in den verzengenden warrel wind van zand, waartegen geen levend wezen bestand was, en in welks vurige wolken de zon zelf scheen te verdwijnen, zag hij den toorn van Jehovah. (Wordt varvolgd-ï

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1