No. 232 Dinsdag 5 Juli 1927 41e Jaargang kinderen van Ben Hesed. Mental Stnnenlanl f 0.05 VERDELGT 3 'O vliegen, muggen, motten, mieren, wandluizen, j kakkerlakken en hun eieren Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsistraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. De landbouw in Zuid-Afrika. Wij hebben onlangs beloofd nog nader terug te komen op het rapport van de emigratie-commissie die namens da Ne- derb Zuid-Afrikaansche vereeni'ging een studiereis maakte omtrent de mogelijkheid van emigratie van Nederlandschei land bouwers naar Zuid-Afrika. Die belofte willen wei thans inlossen. Allereerst laten wij hier een en an der volgen omtrent de mogelijkheden voor den landbouw in Zuid-Afrika om dan in een volgend nummer omtreint de emigra tie- voorwaarden enkele mededeel ingooi te doen. „Ex is geen land ter wereld, aldus de commissie, waarvan de landbouw- mogelijkheden zoo verschillend worden beoordeeld als die vani dei Unie van Zuid-Afrika. De reden daarvan is, dat er zoovele factoren zijn, die een ongun- stigen invloed uitoefenen op het verkrijgen van een succes, terwijl er anderzijds weer zoovele lichtzijden zijn, welke alle ver schillend beoordeeld en gewaardeerd kun nen worden. Een bezwaar blijft wel steeds de afgelegen ligging der boerderijen en de daarmede in verband staande groote afstand van de markt. iNu tracht de Regeerinig wel op alle mogelijke manieren diei bezwaren te on dervangen en te verkleinen (verbetering; van wegen, bet laten rijden van vracht auto's in aansluiting op de treinen, goed- koope vrachttarieven, uitgebreide telefoon dienst, verstrekken van transport- en lo geergelegenheden voor schoolkinderen) doch zoolang de bevolking zoo schaarscb blijft, zijn die niet geheel te ondervangen. Door bevolkingsaanwas wordt die toe stand geleidelijk beter. De tweede reden, waarom Zuid-Afrika bij zoovelen in zoo'n slechten reuk staat, zijn de ongunstige weersomstandigheden, die het land als liet ware berucht hebben gemaakt. Wij willen beginnen met te noe men de droogte. Deze komt helaas in de Unie meermalen voor ein wel vaak met zulk een hevigheid, als wij d-eize in Hol land niet kennen. De planten verdor ren en geheele of gedeeltelijke misoogsten zijn niet zeldzaam. Vaak geeft helt den boer de uiterste moeite in die tijden) voldoende drinkwater voor zijn veei te verkrijgen. Vooral da emigrant, die dezen factor na tuurlijk niet kent, dient daarvoor te wor den gewaarschuwd. Hij mag zich alleen vestigen daar, waar onder gunstige om standigheden voldoende beivloeiingsWater te verkrijgen is of wel in gebieden met goeden of matigen regenval en hij is dan nog verplicht zijn akkers zoodanig te bewerken en te bemesten, dat de grond een maximum hoeveelheid water kan vasthouden. De regenarmei gebieden moe ten worden uitgesloten. Daarnaast speelt de hagel vaak parten aani den boer. Volgens informaties val len er soms hagelbuien met zeer groote steenen ,die in een oogenblik tijds den geheelen oogst vernielen. Tiegen dit euvel is weinig te doen. Wellicht is een on derlinge hagelverzefcering liet eenige red middel. De lasten worden dan over ver schillende streken en personen verdeeld. Gelukkig komt deze plaag niet al tel dik-- wijls voor en dgn nog slechts over kleine: gebieden. Er zijn planten, zaoals dei suiker, biet, die na een hagelbeschadiging spoedig opnieuw loof vormen en daardoor weinig schade lijden. In streken, waar nog al eens hagelslag voorkomt, moeten deze plan- FEUILLETON. Naar het Engelsch 7) ,„De Heere was op aarde gedurende veertig dagen, daarna voer Hij op naar den Hemel", zeide Stephanus peinzend, terwijl hij zijn oogen vestigde op een schitterende ster, welke boven den hori zont glansde als een lamp. „Waarom heeft Hijzelf niet iemand verkoren, om de plaats van Judas te vervullen?" Johannes schrikte op uit zijn gepeins. „Wat bedoelt ge?" zeide hij, den jongen man aanziende. „Had Hij niet kunnen kiezen, zittende aan de rechterhand van God?" „Hoe durft ge de handelingen van Gods uitverkorenen oordeelen?" zeide Johannes op bestraf fenden toon. „Neen, mijn zoon, berisp den knaap niet", zeiida Maria, „ik zelve twijfel, of het loten wel God© gevaJlig zou zijln. God heeft den mensclien vele dingen veroorloofd in het verleden, omdat zij blind waren." „Het is een gebruik van slechte man nen", riep Stephanus uit. „Ik heb dieven eveneens zien handelen, om hun buit te verdoelen. En wierpen zelfs de Romein- sche soldaten niet aan den voet van Zijn ten in de vruchtenwisseling worden inge schoven als de aard van den grond en de verdere omstandigheden dat tenminste mogelijk maken. [Pen derde is er de sprinkhanen-plaag en kunnen vorst en regens soms schade ver oorzaken. En ten slotte is het een bezwaar, dat de landbouwwerktuigen in de Unie meer dan 50 pet. duurder zijn dan bijl ons en de benzine en petrokumprijzein zoowat 100 pet. duurder. Hierdoor wordt het be drijfskapitaal honger en is het werken! met landbouwmotoren, met het oog op de hooge kosten, zoo goed als uitgesloten. Vooral voor de toekomst kan dit laatste een factor van groote heteekenis zijn, aangezien bij een intensieve cultuur het snelle werk van den motor moeilijk kan worden gemist. Gelukkig voor het land kunnen wij ook op vele lichtzijden wij zen en dat is wel in de eerste plaats op het heerlijke geizonde klimaat. De zon schijnt daar als het ware iederen dag, zelfs in den winter en dat maakt den mensch opgewekt en optimist. Het wissel vallig weder, dat in ons "land in dert oogsttijd vaak zoo fnuikend kan zij'n, is daar onbekend. Voorts is de prijs van den grond naar onze Hollandsche verhoudingen nog zeer laag te noemen. Er zijn gronden, (life) weinig 'geld kosten, doch die, omdat ze in een droge streek liggen of bestaan uit rots met weinig bouwkruin, geen noemens waardige productiewaarde hebben, doch hij eenigen goeden wil zijn er nog duizen den H.A. besten grond te vinden, meer of minder afgelegen, die tegen geringen prijs per H.A- kunnen worden gekocht. (Van 2 tot 10 p.st. per H.A.) De aandacht moet hier tevens worden gevestigd op de wetten (Kroongrondneder- zettingswetten) die den kleinen Zuid-Afri- kaanschen boer en den eimigrant in de ge legenheid stellen, op voordeelige voor waarden in hel bezit van een boerderij te komen. Zoodra hij een perceel grond hoeft gevonden voor zijn doel geschikt en daarvan een voorloopige koopafcta in handen heeft, geeft hij daarvan kennis aan den Minister van Landen, die ad vies vraagt aan den Landraad, d.i. een Commissie bestaande uit vijf personen, goed bekend met da streek waarin de grond is gelegen. Indien de Landraad de koopsom niet te hoog vindt en oordeelt, dat de aanvrager daarop een behoorlijk bestaan ,kan vinden en op den persoon in kwestie niets valt aan te merken, dan koopt de regeering den grond. De hoer moet minstens een tiende gedeelte vart de koopsom direct storten en dei Rieigeering besteedt hoogstens 1500 p.st- per bedrijf. De eerste paar jaar betaalt de boer niets,, doch daarna moet hij1 in 76 halfjaarlijk- sche termijnen de geheele schuld aan de Regeerinig plus de rente ad 4 pet. afbe talen door een annuïteit van 5.14 pet- Hij is dan eigenaar. Het totale bedrag, dat telkenjare door de Rieigeiering voor dit doel wordt besteed, moet vooraf door het Parlement worden vastgesteld en het is daarom nooit met zekerheid tei zeggen, of, en zoo ja in welke mate de emigrant op deze hulp kan rekenen. Ook worden er door de' Regeerinig Kroong.rondem (dat zijn .gronden die de Reigeeering reeds in eigendom heeft) uitge geven in huurkoop op zeer gemakkelijke voorwaarden en verleent de Regeerinig voorschotten voor het bouwen van eein woning an voor het aanschaffen van kruis, het lot om den rok zonder naad van den Gekruisigde?" „God weet, dat wijl slechts goed bedoel den", zeide Johannes nederig', verward om zich ziende. „Ons is nog niet de gave des ondierscheids gegeven, en wij zijn gelijk degenen, die in de duisternis strui kelen." ^Wanneer de Geest der Waarheid is gekomen, zal Hij u alles loeren", zeide Stephanus zacht. „En zal u indachtig maken alles, wat Ik u gezegd heb." Ja, dat waren Zijn woordenWij hebben het zoo noodig, zoo hóóg noodig. Hebben wij ook niet vergeten op dien dag van angst en vreeze, dat Hij' het ons gezegd had vele en vele malen dat het zoo gebeuren zou? Toch hadden wij het niet begrepen. Neen, wijl wilden het niet be grijpen De tengere gestalte van Maria beefde', en haar stem klonk onvast, toen zij zeide; „Vele jaren is vrees een gast in mijnjiart geweest, van den dag dat Simeon tot mij zeide, toen ik hem mijn zoon toonde, een kind nog: „Zie deze wordt gezet tot ©enen val en opstanding van velen in Is raël, en tot een teeken, dat wedersproken zal worden. En ook een zwaard zal door uwe eigene ziel gaan, opdat de gedachten uit vele harten geopenbaard worden." Het zwaard heeft mijn harietoloed getroffen; toch zal ik hem vertrouwen, hoewel Hij mij kastijdt." doode en levende inventaris, doch wij meenen, dat hiermede do bevolking in eigen land het eerste wordt geholpen en dat onze emigranten daarvan wel niet zullen kunnen profiteeren. Bij den aankoop van gronden moet men uit de handen blijven van de talrijke grondspeculanten, die door optimistische voorspiegelingen reeds duizenden goed- geloovige emigranten hebben misleid. Het beste is, dat men zich wendt tot den bovengenoemden Landraad. Een derde gelukkige omstandigheid is, dat op vele plaatsen gelegenheid bestaat landbouwonderwijs te ontvangen en dat de Regeerinig landbouwconsulenten heeft, aangesteld om de boeren met raad en daad terzijde te staan. Na dan' gewezen te heibbein op wat de regeering voor het landbouw onder w ij s doet en wat gedaan wordt voor de ont wikkeling van de boerendochter, vervolgt de commissie: „Daarbij moet komen een volledige ken nis van de landbouwpraktijk. Het wil ons voorkomen, dat de Zuid-Afrikaansche boer daarbij dikwijls te veel steiunt op zijn kaffer, die echter, volgens onze mee- riing, alleen goed is als de baas goed is. Dus ook een1 opleiding in de praktijk, hetzij op vaders boerderij of nog heter eiders, is -een allereerste vereischte. Dm van den kaffer te profiteeren moet men zijn werk kunnen beoordeielen en zoo nioodig het hem kunnen voordoen. Da boer dient dus in zijn jonge jaren het werk zelf te doen. Samenvattende komen wij tot de vol gende gevolgtrekkingen: de landbouw in Zuild-Afrika is zeer zeker mogelijk, oni. danks de vaak niet te voorkomen tegen spoeden, doch zal meerloonend worden, naarmate de bevolking toeneemt, het transport verbetert en da boer de fijnere onderdeden van zijn vak verstaat en leert van alle gunstige omstandigheden partij te trekken. Wij' zien dus de toekomst voor den landbouw in Zuid-Afrika hoopvol in." FLIT kL"» „De gele bui mei zwarten banJ" Byrd. Zondagavond waren Byrd en zijn met gezellen de gast van den Jieer Noer, het hoofd van de Fokker-fabriek te Parijs, Stephan, Fokker's medewerker in Neder land stelde een dronk in op Amerika, het land dat de vier groote luchtmannen aan de wereld geschonken heeft. Byrd antwoordde hierop met het eerste openbare toespraakje, dat hij sinds zijn vlucht gehouden heeft: „Ik moet hier op antwoorden" zei hij: „Mijn vriend Stephan heeft gezegd, dat de grootste natie tor wereld deze vlucht mogelijk heeft gemaakt. Men moet echter bedenken, dat de vleu gels van de America in Nederland gemaakt zijn, dat Balehen een Noor is, Acosta van Spaansche voorouders afstamt, en No- rille van Fransche afkomst is, zoodat, als een land eer toekomt het niet alleen de Vereen. Staten zijn, doch ook die andere landen." Gedurende den tijd, dat de vliegers in het café vertoefden, werden zij voortdu rend belegerd door vrouwen, die om een handteekening vroegen, tot zelfs op haai manchetten en handschoenen. In een interview heeft Byrd te kennen gegeven, dat naar zijn overtuiging, over „Het ergste is voor ons allen geschied", zeide Stephanus, de handen samenvou- wieinide. Hij leeft! Hij is verheerlijkt! en toch is Hij miet ons, want Hij zeide: („Ziet Ik ben met u al de dagen, zelfs tot de voleinding der wereld!" „Dan kunnen wij niet geheel verkeerd gehandeld hebben, zeide Johannes lang zaam. „Dan zal het toch zijn volgens Zijn wil. Indien Matthias niet de uitverkorene Gods voor het apostelschap is, toch zal hij met ons gaan en de hand van den Meester zelf zal een ander aanraken, dien wij nog niet kennen. Er waren dertien in ong verbond, terwijl Hij nog op aarde was." En hun woning bereikt hebbende, tra den zij binnen. HOOFDSTUK V. In de v e r b 1 ij f p La a t s de r Koningin. „Hebt :ge een toorts?" „Neen, maar het is onmogelijk, dat ze hier zijn. Bah! ik kan de lucht van1 (mum mies niet verdragen." „Toch moet je eeuwen in hun gezel schap doorbrengen, indien je tenminste zoo gelukkig bent, om in een beschaafd land te sterven." En de spreker vertrok zijn mond tot een breeden grijns, waardoor een rij gele tanden zichtbaar werd. Amu boog voorover en staarde eenige een tiental jaren een geregelde vliegdiensf over den Oceaan mogelijk zal zijn. Wind en weer, zomer of winter, zullen dan van geen invloed meer zijn. Wat de Zuidpoolvlucht betreft, schijn! Byrd er geen gras over te willen laten groeien. Volgens de New York Herald zou hij die al „over eenige weken" wil len ondernemen. Behalve zijn drie met gezellen van thans zal dan ook Lloyd Ben nett van de partij zijn. Lloyd Bennet i9 de vlieger, die Byrd ook op zijn vlucht over de Noordpool vergezeld heeft. De Communisten in Noorwegen. De Noorsche communisten zijn in den laatsten tijd erg roerig. Deze openbare agi tatie heeft in de afgeloopen week de re geering gedwongen tot eenige arrestaties over te gaan. Tijdens het bezoek van het Engelsche eskader hadden de communis ten in hun blad een oproep in de Engel sche taal tot. de matrozen op de vim oorlogsschepen gericht, waarin zij hen ophitsten oproer te maken en het voor beeld te volgen der Russische arbeiders, soldaten en matrozen. „Gebruik de kanon nen tegen je echte vijanden, tegen je eigen kapitalistische heeren en tegen je offi cieren" schrijft het blad o.m. De oproep was onderteekend door de „Noorsche Com munistische Partij", terwijl het commu nistische jongelingsverbond eveneens een oproep in denzelfden trant in het blad plaatste. Daarin wordt aan de Fransche vloot van de Zwarte Zee in 1919 herin nerd, toen de matrozen de officieren in boeien sloegen. De justitie heeft in deze artikelen reden gevonden om, eenige communistische lei ders te arresteeren. De politie hield Don derdag een razzia in het gebouw, waar liet communistische blad gevestigd is, waarbij de redacteur en de redactie-secretaris en de leider der communisten aangehouden werden. Bovendien werd een huiszoeking in de kantoren der redactie gedaan, en werden daar eenige papieren en geschrif ten in beslag genomen. De zaak kwam Donderdag in het Stor ting ter sprake. De parlementaire woord voerder der communistische partij maande de regeering aan, voorzichtig te zijn, en deed een voorstel om de gearresteerden onmiddellijk vrij te laten. De Stortings- president Mowinckel stelde voor het debat te sluiten, wat met 33 stemmen (de ge heele arbeiderspartij) tegen aangenomen werd. Ontploffing te Nanking. In den middag van den 2den Juli heeft te Nanking een vreeselijke ontploffing plaats gevonden. Twee rivierbooten, gela den met ontplofbare stoffen, die aan de oogeinblikken in de donkere opening, die hem aangaapte; daarop zag hij' op' naar zijln metgezel. De uitdrukking in zijn som ber© oogen deed den ander allen lachlust veaigaan. „Ik ga terug", zeide hij plotse ling. „Goed! Ga terug, haal eien toorts, en dan ga ik het zangvogeltje zoeken. Ik ben van plan, niet hier vandaar te gaan, tot dat 'ik haar gevangen heb." „ITeht ge water?" „Neen, maar je hebt een flesch aan je gordel hangen; geef ze mijl. Nu reeds heb ik dorst." „Er is geen droppel in! Doch wacht; bij gindschen heuvel is een fontein; ga je dorst lesschen; ik blijf hier, totdat je terugkomt." Besa aarzelde, hij keek onderzoekend in het sombere 'gelaat van Amu. „Je bent in een vreemde stemming vandaag, vriend", zeide hij eindelijk. „Ik heb lang geduld met je gehad, maar ik verdraag het niet langer. Geef mij je flesch; ik zal ze aan de fontein gaan vullen." Amu verschoot van kleur. In zijn oogen kwam een toornige uitdrukking, doch hij gaf geen antwoord; plotseling greep hij den teugel van zijn muildier, spirong in het zadel en galoppeerde weg in de rich ting naar Memphis. Besa staarde hem na. „Wat heeft dat te beduiden?" zeide hij in zichzelf. „Laat mij een oogenblik nadenken. De man komt bij mij en zegt inderdaad het vol- spoorwegkade lagen, zijn in de lucht ge vlogen, en de exploisie heeft onder de Chineezen over de honderd dooden ge maakt. Er zijn ettelijke tientallen Chinee- sche vaartuigen vergaan, eenige stoom- sloepen kregen averij; van naburige hui zen werd het dak afgerukt, en vele glazen werden verbrijzeld. Een orkaan. De stad Odessa is geteisterd door ees geweldigen orkaan, die groote schade heeft aangericht, vooiral in de buitenwijken: waar daken werden afgeslagen, boomen' ontworteld. 20 personen verdronken ten gevolge van het omslaan van vaartuigen in de haven. Een groot aantal menschen uit de bui tenwijken vluchtte de stad in en bestorm de de trams. Een tramwagen derailleerde' en sloeg om. Zes passagiers werden ge dood, zeven zwaar en 33 licht gewond. Korte berichten. Bij Andermatt is een auto tengevolge van een defect aan het stuur in een ra vijn gestort. Van de acht inzittenden zijn twee gedood, twee zwaar en vier licht gewond. Volgens een bericht uit Moskou heeft de rechtbank fe Bebditsjef 18 bandieten tot de doodstraf veroordeeld en 28 andere bandieten jot gevangenisstraf fen. Het gold een bende, die sedert ver scheidene jaren de geheele streek teis terde door moord en plundering. Byrd heeft een bezoek gebracht aan de moeder van Nungessetr. In het gesprek, dat hij met haar had, gaf mevrouw Nungesser uiting aan haar on verflauwde hoop, dat haar zoon zal wor den gevonden. Naar gemeld wordt, heerscht mo menteel e n hittegolf in Joego-Sla». vië; de temperatuur is boven de veertig graden gestegen. Het weekblad „Candide" bevat een merkwaardig en zeer recent inter view metüaudet. Dit weekblad weet dus blijkbaar waar hij zich bevindt. Nieuwe onlusten in Indië. Op de Westkust van Java is men, volgens het Alg. Ind- Dagbl., in tot oor deelen bevoegde kringen nog lang niet gerust op de komende gebeurtenissen met betrekking tot de z.g-n. communistische (woelingen. Algemeen is de opinie', zoo schrijft men uit Padamg aan dat blad, dat de regeering pawn in nBuwM^gwiMwa—i—maw——a—a— gende: „Ge zijt een handelaar in slaven, ik kan er u twee verschaffen van groote waarde een jongen en een meisje. Het meisje heeft een stem als het geluid van een nachtegaal; toch kan ik ze niet voordeelig van de hand doen. Juist is mij, Besa, opgedragen, om een slavin, die zingen kan, voor de prinses te ver schaffen die wegkwijnt van verdriet. Doch wat heb ik al ondervonden? Ik ben bijna gedood door een val, nu zijn mijn lippen verdroogd van clorst, en de man liegt mij voor, wat de waterflesch betreft. Ik heb gezien, dat hij ze vulde, voordat wij vertrokken, daarom heb ik mijne 'thuis gelaten, die ik op dat oogenblik niet kon vinden. Er is geen fontein bij gindschen. heuvel. Waarom heeft de man gelogen? Daar steekt iets achter, wat ik niet door gronden kan. Ik wil het nu maar opgeven; doch er zijn twee zaken te vereffenen in de toekomst, en Besa vergeet niet." Daarop deed hij' eenige stappen vooruit naar de opening van het giraf, dat zwart afstak bij het gele zand; .hij knielde neer en keek met gespannen aandacht naar de steenen wenteltrap, die zich in de diepe duisternis verloor. Het zand werd met iedere vlaag van den heeten woestijnwind naar binnen gedreven. (Woedt vervolgd.]

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1