Wat er deze week voorviel. Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken. Het Vrouwea-boekje. Voor de Jeugd. Berichten over onze adverteerders. met plannen komen, die, als ze uitgevoerd worden, den werkloozen die werkelijk on dersteuning behoeven voor 1 a 2 jaar aan werk zullen helpen. Ze worden dan niet langer „bedeeld", maar zullen voor het be drag, dat ze ontvangen, ook arbeid moeten presteeren. Een stelsel, dat om economi sche en moreele redenen zeker verre de voorkeur verdient boven een steunregeling zonder meer. Natuurlijk is er nog veel te regelen en te onderbandelen (o.a. over de subsidie van het Rijk), zoodat nadere pu blicatie nog niet kan geschieden. Toch zal, ook bij werkverschaffing op groote schaal, de gemeente voor zware lasten blijven zitten, al zal zij dan eenige waar voor haar geld krijgen. Wat ons bij de rede van den sociaal- democratischen wethouder Onderdijk op viel, was zijn nuchtere kijk op de zaak. Heusch, als we 't niet geweten hadden, hadden we niet durven vermoeden, dat daar een S. D. A. P.'er aan 't woord was. Dhr Onderdijk moest, als hij eens even tijd had, b.v. de roode raadsleden van Goes eens een lesje komen geven in werkloozen- zorg. In Goes moeten we telkens aanhooren het geschetter van hongerloonen bij de werkverschaffing, enz. en wie de soc.-dem. verkiezingsgeschriften in Mei j.l. gelezen 'heeft, zou wel denken, dat er in Goes niets en in Middelburg alles gedaan wordt voor de werkloozen. Het blijkt nu wel anders. De bewering, dat men in Middelburg een-twee-drie bij de steunregeling wordt opgenomen, is niet anders dan een grove onwaarheid. Gron dig wordt onderzocht naar alle omstandig heden van den werklooze, vóór hem en dat geschiedt alleen in hoog noodige ge vallen steun wordt verleend. Van de meer dan 300 werkloozen worden er dan ook slechts 100 ondersteund. In totaal wordt wekelijks f 900 a f 1000 aan steun gelden uitgekeerd, naar de wethouder On derdijk meedeelde. Hoeveel dat gemiddeld per werklooz'e is, mogen de Goesche S. D. A. P.'ers, die over Middelburg zoo anders geschreven hebben, uitrekenen. Deze week stond wel in het teeken van de aviatiek. De vliegtocht van Neder land naar Oost Indië, ondernomen door enkele kranige piloten der K. L. M. met een Fokker-vliegtuig, gefinancierd door een rijken Amerikaan, die als passagier den tocht meemaakte, is schitterend ge slaagd. Het vliegtuig is Donderdag te Ba tavia aangekomen. Men voelt, welke vooruitzichten voor het luchttourisme tusschen Nederland en In dië zich hier openen, nu bewezen is, dat de K. L. M. zakenlieden en touristen bin nen 14 dagen naar Indië kan brengen (het kan ook in nog korter tijd), terwijl ook voor de post, waarbij snelheid hoofdzaak is, groote mogelijkheden te wachten staan. De radio-telefoon van Philips en het pas- sagiers-luchtverkeer der K. L. M., zij beide zullen van onberekenbaren invloed zijn op het steeds nauwer aanhalen der banden tusschen Nederland en Indië. De andere vliegtocht tusschen twee we- relddeelen, nl. die van New York naar P a r ij s, ondernomen door den vliegenier Byrd, is niet zoo fortuinlijk be ëindigd. Het vliegtuig is, zooals men heeft kunnen lezen, op 200 M. afstand van de Fransche kust in zee gestort, zoodat de in zittenden maar net op het kantje af het le ven hebben kunnen redden. "Wij 'bewonderen den moed van hen, die den Oceaan per vliegtuig durven overste ken (Lindbergh, Ghamberlin, Levine, Byrd en wellicht nog anderen, die straks zullen volgen), maar het blijkt toch wel, dat er aan zulk een langdurigen tocht boven wa ter vooralsnog groote gevaren verbonden zijn. Wij lazen echter reeds, dat men spe ciale vliegtuigen voor een Oceaan-vlucht zal gaan bouwen. Zoo gaat de techniek steeds voort zich aan te passen bij de veranderde omstan digheden. Toch heeft het menschdom het ook deze week weer kunnen bemerken, dat het niet oppermachtig is. Stormen, aardbevingen, sneeuw en hagel wer den uit verschillende landen gemeld. De schade, hier en daar aangericht, is groot. Wie let op de gebeurtenissen en ver schijnselen van den laatsten tijd, ziet wel heel duidelijk en niet het minst in de weersgesteldheid in deze dagen de on macht des menschen en de Almacht Gods. Maar velen willen dit niet zien. Zoo heeft ook deze week weer de bewij zen gebracht van de dwaasheid des men schen. Toen j.l. Woensdagmorgen een zonsverduistering viel waar te ne men, hebben duizenden in Engeland (waar de verduistering een totale was) den nacht daaraan voorafgaande met muziek en dans enz. doorgebracht! De mensch onmachtig. Dat blijkt ook te Genève, waar de conferentie der drie groote zeemogendheden nog maar weinig vorderingen maakt. Eigenbelang is een machtige factor, dien maar weinig staats lieden durven uitschakelen. In Frankrijk maakt men zich nog steeds druk over de welgeslaagde, handig in elkaar gezette ontsnapping van den koningsgezinden D a u d e t. Men schijnt zijn verblijfplaats nog maar steeds niet te weten. Ten slotte zij met ingenomenheid mel ding gemaakt van de briefportver laging, waarvan wij sedert Donderdag kunnen profiteeren. Dat de Directie der Posterijen tot deze verlaging in staat was, is zeker een gevolg van de krachtige wijze, waarop de heer Colijn, destijds minister van financiën, in het financieele beleid van den staat en de staatsinstellingen heeft in gegrepen. We mogen er nu de vruchten van plukken. Iets over den Puntroller. Is er tegenwoordig wel één ding meer populair dan de puntroller? Zeker niet. Iedereen kent ze, die met gummi bekleede deegrollen, „waar je mager van wordt"! Mager worden is niet het juiste woord. Het principe van den puntroller berust eenvoudig op massage. En de puntroller- massage is juist daarom zoo aan te beve len, omdat zij niet het geheele lichaam in omvang doet verminderen, doch alleen de behandelde lichaamsdeelen. De plaatsen, waar het vet zich heeft op gehoopt, worden met den puntroller ge masseerd, waardoor het bloed op de be treffende plaatsen wordt geprikkeld, het geen de bloedcirculatie bevordert. En door die meerdere werkzaamheid van het bloed wordt het vet losgemaakt en verwijderd. De puntroller is niet duur en (wat het voornaamste is!) vergt weinig tijd. Vijf minuten masseeren per dag is vol doende. Menigeen, die graag slanker zou zijn, heeft geen tijd en geen lust om 's mor gens en 's avonds een uur lang in de kou gymnastiek te doen. Maar vijf minuutjes eerder opstaan voor een flinke massage kan er altijd nog wel af. Het eigenaardige is, dat, terwijl men slechts vijf minuten behoeft te masseeren, de versnelde bloedcirculatie en de daaraan verbonden vetverwijdering twee volle uren doorwerkt. Het is dus: minimum opoffering, maximum resultaat. Economi scher kan het al niet. Er zou van dit door tal van geneeshee- ren aanbevolen instrument nog wel meer te vertellen zijn, maar liever verwijzen wij belangstellenden naar A. C. v. d. Rest, ass.-Apoth., Groote Markt te Goes. Het Pachtstelsel. Onder bet opschrift „bij den polsslag van den tijd" merkt de „Standaard" op: „In de landen rondom ons is het pacht- vraagstuk aan de orde van den dag. Het „Journal officiel" van 10 Juni 1.1. bevat een herziening van de Fransche wet geving, die belangrijke wijziging in de re geling van de pachtverhoudingen brengt. Ook België blijft niet aohter. In 1925 werd door de regeering een ontwerp inge diend, waarin vooral drie bepalingen de aandacht trekken: 1. De pachtcontracten moeten minstens voor drie jaar bindend zijn met een opzeg gingstermijn van 2 jaren. 2. De pachter, die van zijn bedrijf ver trekt, wordt schadeloos gesteld voor de verbeteringen, die hij heeft aangebracht. 3. Waar het land in eigendom is bij openbare lichamen, moet de gelegenheid gegeven worden opnieuw in te pachten zonder publieke inschrijving. Na uitvoerige behandeling in de Kamer kwam de zaak in den Senaat, en de vorige week kreeg zij ook daar haar beslag. Engeland, dat reeds vroeger een ingrij pende pachtregeling vaststelde en sinds 1883 vergoeding voor verbetering kende, ging thans tot niet onbelangrijke uitbrei ding en verscherping van dit instituut over. Tegenover dien hervormingsdrang in het buitenland maakt het stilzitten van den Nederlandschen wetgever een onbevredi- genden indruk. Zeker, daar zijn kringen waar van wets wijziging overdréven verwachtingen ge koesterd worden. Ook de Antirevolutionai re Partij heeft zich in haar Program van Actie van 1897 door die strooming wel licht iets te sterk laten meeslepen. Maar, al moet tegen overdrijving wor den gewaakt en al is een nieuwe pachtwet geen radicaal heilmiddel, toch is wijziging van de pachtgeldregeling een program punt, waaraan alle aandacht moet wor den geschonken. Elk voelt, dat onze wet, die reeds van 1838 dateert en waarin sindsdien geenerlei verandering werd aangebracht, niet meer geheel past bij den polsslag van onzen tijd". Het sterven der toppen van appel- en pereboomen. Er wordt in verschillende streken ern stig geklaagd over het sterven der top pen van de takken van appel- en pereboo. men. Met recht, want vooral struiken: blijken er zeer sterk onder te lijden. Niet alleen echter struiken, die nog wel pyra- miden worden genoemd, maar ook kroon- boomen vertoonen het euvel, zij bet meestal in mindere mate. Men zoekt de oorzaak in velerlei, maar wie de beschadiging onderzoekt, vindt steeds alleen de kankerziekte als de veroorzaker van het kwaad. Kort boven de plaats, waar het hout nog leeft en de bladeren groen zijn gebleven, bevindt zich een plek, waar de tak rondom is gestorven. Dit is het werk van de zwam Nectria galligena, die de kankerziekte ver oorzaakte en in dit geval het weefsel rond om den jongen tak doodde, waardoor het ho-o-ger geplaatste deel vanzelf moest ver dorren en sterven. Het verschijnsel wordt „topkanker" of „ringvuur" genoemd, welke benamingen haar ontstaan danken aan de boven aan geduide verschijnselen, die men, zooals gezegd, waarneemt bij appelboomen en óók bij pereboomen, maar niet bij per ziken en andere steenvruchtenboomen. De zwam vormt na eenigen tijd op het doode hout lichtgrijs gekleurde zwam-kus- senties, waarop sporen worden geprodu ceerd, die elders nieuwe aantasting kun nen veroorzaken. In den winter vindt men op de kankervonden de bruinroode vocht lichaampjes, die peritheciën heeten, als speldeknoopgroote wratjes, waaruit even eens sporen worden uitgespoten, die be smetting veroorzaken. Het is dus gewenscht het doode hout zoo spoedig mogelijk te verwijderen en met dit werk niet te wachten tot den winter, als het niet strikt noodzakelijk is of tot de onmogelijkheden behoort. Hoe eerder alle doode toppen der takken tot een Eindje beneden de aangetaste plek worden afgesneden en zorgvuldig ver brand, des te beter. We voorkomen hier door de productie van millioenen sporen waarvan allicht een deel de gelegenheid krijgt te eeniger tijd nieuwe aantasting te veroorzaken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Bergen op Zoom. In dit garnizoen zullen in September plm. 1000 dienstplichtigen voor herhalings oefeningen verblijf houden. Wij voelen de noodzakelijkheid, al het mogelijke te doen om hun dit verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Een plaats waar vele jonge menschen bij elkander zijn is een uitgelezen zaai veld voor het zaad van ontevredenheid, van verzet en van revolutiegeest. In det Nederlandsche Dagblad der Com munisten „De Tribune" van 4 Juni 1927, staat o.a. te lezen, eene verklaring van de Nederlandsche Communisten, dat zij hun best. zullen doen het schitterende voorbeeld te volgen van de Communis tische Partij van Frankrijk, die er naar streeft, het. gansche leger in het kamp der revolutie over te brengen, met wapiens en munitie en die zich tracht meester te maken van de zfel van den soldaat. Uit de verschillende Christelijke mili taire organisaties ter plaatse (Ned. Mil. Bond, N. C. O. O. V., Pro Rege) is een comité gevormd, dat ook wil zaaien, maar edel zaad. Het zaad van liefde tot en trouw aan den grooten Christus. Het zaarl van liefde tot en trouw aan onze wettige overheid, belichaamd in onze hooge Landsvrouwe, onze géliefde Koningin. Het comité staat voor eene groote roe ping. In het Chr. Mil. Tehuis zullen ge zellige avonden wórden georganiseerd. Het ligt in de 'bedoeling, op zulke avonden onze militairen op eenvoudige wijze te tracteeren. Dit echter kost geld. Wed strijden in dammen, schaken en andere spelen zullen worden georganiseerd. Daar voor moeten prijzen worden aangekocht of bijeengebracht. Nu kan ieder die iets voor onzen arbeid voelt ons helpen hij het vervullen van onze groote roeping. Wij verzoeken al die genen vriendelijk, bij vrienden en kennis sen voor ons een inzameling te houden en de ingezamelde gelden c.q. beschikbaar gestelde prijzen te zenden aan den pen ningmeester van het comité: C. Marchand, Zuidsingel 4, Bergen op Zoom, of aan den huisvader M. P. de Viet. Auvergne- straat 27, Bergen op Zoom. Namens Eet Comité: C. J. FRAANJE, N. Z. Haven 134, Bergen op Zoom. De zorg voor de heerenkleeding. In vele gezinnen behoort da zorg vooir de 'heerenkleeding ook tot da taak dei- vrouw. Er zijn mannen, en jongens, die gewoon zijn zelf hun kleeren uit tei borstelen en op te bergen, maar groot is hun aantal niet. Bij de opvoeding wordt er tegenwoor dig door verstandige menschen wel telkens op gewezen!, óók den jongen toch handig heid en netheid te leteren, en met die dwaze sleur te breken, dat de jongen1 alles achter zich kan laten slingeren, om dat moeder en de zusjes heit wel oprui men. Zelfs een D-uitsch tijdschrift raadt do jonge vrouw om haar man te leeren' zelf zijn „Zondagspak" netjes op te han gen in jilaats van het over een stoel te gooien. Vele vrouwen bemoeien zich echter nog met de zorg voor de heerenkleeding. Men! doet dit het beste als volgt: Eerst moet men de jas op de bi ruien i- zijde met een borsteltje uitkloppen, zoo-dat al het stof uit de plooien en n!alde(n komt, daarna pas wordt de jas aan de buitenzijde goed afgeborsteld, vooral met den draad mee. Dan even nazien of er geen vlekken in zijn gekomen, deize wor den zorgvuldig verwijderd met heat water, terpentijn, benzine, al nadat de vlekken veroorzaakt zijn door vet, verf, teer, enz. Dan nog even kijken of er geen kn'cnop bij bengelt, 'geen knoopsgat „getarnd" is of de voering niet heeft losgelaten, en dan is de jas klaar. Een probaat middel om de pantalon) goed in de plooi te houden, wanneer men daarvoor geen broekperser heeft, is de .pantalon netjes in de plooien al of niet tusschen twee vochtige doeken te leggen en zoo onider de matras. Den anderen dag zijn (le plooien er prachtig in en 'tis veel beter dan strijken; door veel strijken bederft de: pantalon. Eien broekperser is tegenwoordig overigens al heel billijk te krijgen. De kleedingstukken, die niet geregeld gebruikt worden, moeten overdekt worden weggehangen en op zijn minst iedere drie maanden worden nagezien. Bij wollen goed denke men er aan maphtaline of iets anders in de zakken te steken tegen de motten. Alluminium pannen. Keukenma teriaal van aluminium heeft verschillende nadeelen. Niet alleen is het metaal zacht, zoodat het licht buigt, deukt en krast, maar het wordt ook aangetast door soda, verschillende loogen, chloorkalk en zuren, vooral als daarbij zout is, gevoegd. Men kan aluminium blank en glanzend houden met behulp van de kleine, fijne metaaldraadsponsjes, die speciaal hiervoor in den handel zijn. Zo kunnen niet alleen voor den buitenkant der pannen gebruikt worden, maar evengoed om het inwendige (als hel vuil daaruit verwijderd is) mooi glanzend te houden. Een bezwaar, aan difei sponsjes verbonden, is, dat ze nogal prijzig zijn en gauw verslijten. Elen andere goed- koopere manier .om aluminium blank te houden is, het metaal te schuren met olie (een beetje slaolie b.v.) en fijn zand- Men doopt een lapje in een paar druppels olie, tipt dan even in een schoteltje met het fijnste zand, dat te krijlgen .is en schuurt de pan schoon, die daarna wordt afgespoeld in heet water (zonder zeep) en met een beetje warm zand nagewreiven. De ervaring leert, dat men vrijwel alle spijzen in aluminium pannen kan berei den. Het verdient natuurlijk geen aanbe veling om de gerechten (vooral zure) er langer dan noodig is, in te laten staan, Eenige recepten. Vleesch-pannekoek. Vlecschres. ten. Kluitje boter. 2 afgestreken eetlepels bloem, 2Va d.L. verdunde jus, peper, zout hoot, 1 ei, 45 gram bloem (ongeveer' 5V2 glad afgestreken eetlepels), plm. 2 d.L. melk, Boter om in te bakken- Bereiding: Hak 'tvleesch fijn. Maak een saus van boter, bloem en verdunde jus en laat deze ongeveer 10 minuten door koken. Doe hierin het fijngehakte vleesch en maak dit mengsel op smaak af met. peper, zout en noot. Doe de bloem (45 gram) in een kom; p.mic een kuiltje in het midden en beek hierin het ei. Voeg iets zout toei en wat melk en roer vanuit het midden begin nend, het meel aan. Roer er de klontjes uit cn voeg de rest van de melk er bij. Laat wat boter in de koekepan smelten, giet hierin de helft van het beslag en bak een pannekoek gaar en goeid bruin- aan beide zijden. Leg deaei op een ver warmden schotel. Bak van de rest van het beslag nog een pannekoek. Doei intussehen de vleeschmassa op den pannekoek, plaats den 2den pannekoek er bovenop'. Vla. 1 Liter melk, 75 gr. suiker, 1/2 stokje vanille, 40 gr. maïzena. 2 eieren,' Klop de eieren en voeg ze langzamer hand flink roerende bij de maizena. Breng da melk met de vanille en de suiker langzaam aan den kook, voeg zooveel ko kende melk, flink roerende, bijl da aange mengde maizena tot de eieren verwarmd zijn. Giet dan alles In de pan terug en laat do vla op een niet te fel vuur flink roe-rende met een garde, 3 a 4 minuten doorkoken. Verwijder de vanille. Roer onder het afkoelen van tijd tot tijd om te voorkomen, dat zich een vlies vormt. Men kan het eiwit ook stijfgeklopt door de vla roeren of er dezei mee garn-eeren). In dit geval neemt men 10 gr. maizena meer. Eenige wenken. Een te nauwe hoed. Een vilthoed, die te nauw geworden is, kan men weer wijder krijgen door den rand vochtig; te maken en hem daarna op de gewenschte wijdte te brengen. Wagensmeervlekken kan mien uit zijde verwijderen door ze h-erhaaf- delijk te wrijven met schoo-ne lapjes, ge-- drenkl in verwarmde witte terp-entijh. Ni-ct te veel vloeistof gebruiken, daar men andere gevaar loopt dat er kringen achter blijven en den terpentijn niet direct op- het vuur verwarmen. Voorzichtig! Handschoenen1 moet men niet wegbergen. Zijn ze splinternieuw, dan kan het geen kwaad, als de bergplaats maar volkomen droog is. Gedragen exemplaren echter beware men liever op luchtige plaatsen, bijvoorbeeld in een ruime- lade, over een ro-edje in dei kleerkast, in elk geval zóó, dat af en toe frissche lucht kan toetreden. Beste Jongens eni Meisjes, De laatste kee-r hebben! de, briefjes er ingestaan, dus nu is het verhaal weer aan de beurt. Ik zal maar niet al te lang babbelen, anders zouden jullie misschien boos worden, omdat er telkens maar zo-o'nl klein stukje in staat. Toch wil ik nog wat vertellen en dat is; Dat er weer twee nichtjes bij gekomen zijn. Het zijn „Het Boerinnetje" uit Wis- seikerke en „Zilverblad" uit Go-es. Ik schrijf het nu maar meteen, dan kunnen jullie vast kennis maken met elkaar. Ook heb ik van „Floria's kind" n!og iets- ont vangen voor de stormramp. Wel bedankt Dit keer zijn het geen prijsraadsels, dus komen jullie er gemakkelijk af. Dat rijmpje dat er onder staat, heb ik ergens in gelezen, maar ik kon) 't niet 'klaar krijgen, en de juiste rijmwoorden niet vinden. Als een van jullie mij soms helpen kan!Voor het Fransche raadseltje heb ik zo-oveel verschillende oplossingen gekreg-en, dat ik er mapr even bij zal schrijven wat bet antwoord was. Het was niets andere dan1 de letter N. Hieronder volgen drie niet prijsraad sels. I. Voor de grooteren: Mijn geheel bestaat uit 43 letters. 7, 2, 14, 15, 19, 32, 25, 37, 22 is een land jn Europa. 41, 5, 23, 30, 4, 24 was een ijve rige vrouw. Op bijna elk dorp zag men vroeger een 35, 26, 40, 38, 28, 18, 33, 39, 13. 35, 6, 8, 10, 23, 11, 12, 32, 33, 42, 21 treft men in Nederland niet aan. 1, 31, 17, 27, 43, 28 is een plaats in Gelderland. 3, 36, 20, 16 is een getal. De 34, 29 is een rivier in Friesland. 9, 31, 16 is een jongensnaam. (Ingezonden door „Leergraag".) II. Voor de jongeren. Mijn geheel bestaat uit 22 letters. Bergen worden ook wel 2, 8, 13, 5, 15, 21 genoemd. Zaterdags lezen ook de 17, 20, 16, 9 3, 12, 10, 19 de krant. Vroeger was om bijna iedere stad een 1, 11, 5, 6, 20, 16, 22. Honden en katten zijn 1, 20, 4, 12, 1, 18, 15, 13, 20, 7, 11 "dieren. Niemand gaat graag n-aar den 14, 8, 17, 6. 15,2. Rij m e n. Een eik is een Een trein rijdt met In den winter is het Tafels zijn meestal van Wie steelt is een Een klein kindje dat is Jan en Piet zijn lui of Maken altijd pret en Leeren, neen dat doen ze Dit doet vader groot Van wie lui zijn dient Daarvan komt geen steek De hartelijke groeten van Tante Dollie. DE VACANTIE OP HEIDEHEUVEL. VII. Precies -om 12 uur ,'s nachts kon men vroeger nog altijd de kloosterklok h-ooren luiden en ik heb wel h-ooren vertellen;, dat dan de geesten van de monniken rond spookten. Maar dat was toch zeker maar een praatje, v-ond Co-r. Ja, dat zegt u nu wel jongeheer, ant woordde de oude, maar mijn oom zaliger zei dat niet. 'tMoet eens gebeurd zijn, dat hij des avonds laat met een paar vrienden van Garderen kwam. 'tWas een stikdonkere nacht en zoo. gebeurde het, dat ze een beetje van den weg waren afgedwaald. Opeens hoorden ze een vreemd geluid en toen z-e weg wilden loopen, was het net of hun beenen vastgehouden werden. Ze kon den duidelijk h-ooren zuchten en klagen en een van de vrienden meende ook een klok gehoord te hebben. Wat er precies gebeurd was, hebben ze nooit gezegd, maar mijn oom zei altijd dat hij voor geen geld no-geens 's nachts om 12 uur -door dat bo-sch zou loopen. Misschien waren ze een beetje boven hun bier, opperde Nico. Nee, dat geloof ik niet. Daar heb ik, al zeg ik 't zelf, nooit van gehoord. Trouwens mijn grootvader van moeders zijde heeft het -gehad, dat hij hier in de buurt des nachts met paard en wagen reed. Ineens bleef het paard staan, en wat hij ook deed het angstige dier was met geen mogelijk heid vooruit te krijgen. Later hoorde hij, vertellen, dat precies op dezelfde plek, jaren geleden, een moord gepleegd was, en dat ze de daders nooit hadden kunnen vinden. Wat dat nu precies was, weet ik ook niet. Tegenwoordig hoor je zoo niet meer van die dingen. De menschen praten nu over elecitriek, radio en andere geheim- 'zinngi-e zaken, die ik nog veel gevaarlijker vind. Maar, al zeg ik 't zelf, er is 'veel wat een mensch niet begrijpt. De boerin, die dit gesprek maar half be viel, maakte-- er een eind aan door dep jon gens een bord met pruimen voor te zet ten, die nog meer aantrekkingskracht ble ken te hebben dan de spookgeschiedenis sen. Toch konden ze wat de oude boer ver telde, niet dadelijk loslaten, want toen Cor en Piet thuiskwamen, vroegen ze da delijk aan vader, wat of hij wel van spo ken dacht en of er werkelijk zooiets be stond. Vader was van meening, dat de spoken huisden in de hoofden van hen die er 'aan geloofden. Maar als die- menschen zooiets nu zelt ge-zien hebben, vroeg Cor, dan moet er toch wel iets van waar zij'n? IW-elneen jongen, zei Vader, 't Is niets dan verbeelding. Toen ik nog een jongen was, werden er ook wel eens van dia Lis tories verteld. Ik herinner me nog dat ik op een donkeren avond in de buurt van een bosc-h liep. Ik was niet bang, maar onwillekeurig kwam me in de gedachten wat ik zoo weieens gehoord had. En ik schrok dan ook geweldig, toen ik plotse ling een witte gedaante heen en weer zag bewegen. Voor ik er echter toe kwam om aan den haal te gaan begon de witte ver schijning te loeien en was al het spook achtige verdwenen, 't Was n.l. een heel gewone koe, die ik voor een spook had aangezien. En zoo gaat 't denk ik meestal. Je moet niet vergeten dat er in sommige streken nog heel veel dingen zijn die aan het vroegere heidendom herinneren, 't Schie ten in den Nieuwjaarsnacht b.v. is daar ook nog een overblijfsel van. En nu hadden da' menschen vroeger vooral in den win ter heel veel tijd om over die dingen te prate-n en 't is geen wonder, dat als ze een heelen avond van die griezelige spook geschiedenissen gehoord hadden, .hunne zenuwen weieens een beetje geprikkeld waren en dat ze meenden dingen te zien en te hooren die alleen in hunne verbeel ding bestonden. Op dat oogenblik riep Moeder voor de koffie en Vader vond het verstandig er in 't bijzijn van Mies en de andere kin deren, maar niet verder over te spreken. Aan tafel vertelden de jongens van de bramen die ze gevonden hadden en yan het plan om den volgenden dag een groote hoeveelheid te gaan plukken. Hè, zei Mies, mag ik dan ook eens mee? (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6