No. 230 Zaterdag 2 Juli 1927 A. Wilking, Binnenkort Lanp Kerkslraal 42. L. DUVEKOT Sz., 41e Jaargang Zomer- Uitverkoop A. C. v. o. REST Dit de Provincie. dit nummer bestaat uit 2 bladen. ENOHM VERLAAGDE PRIJZEN Goes. GROOTE HARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Sureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Poetrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: SPlrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—% Losse nummersf 0.0K Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 st, Bij abonnement belangrijke korting. V Billijk? De wenschelijklieid van een nauvr con tact tusschen vakbeweging en politieke partijen wordt ook door ons onderschre ven. Zeer terecht werd er op de algemeene vergadering van het G. N. V. ook de aan dacht op gevestigd, dat de leden van de Christelijke vakorganisaties zich op poli tiek terrein moeten laten gelden. Zij heb ben een taak, niet alleen op sociaal, maar ooi; op politiek gebied, i' "Maar het verwijt aan het adres van de A.-R. partij schijnt ons niet geheel gegrond m billijk. Dat de heer Ameiink als lid der Eerste Kamer werd vervangen is niet de schuld van de A.-R. partij. En'wat de Tweede Kamer betreft, te recht werd er aan herinnerd, dat de heer Smeenk, destijds tweede voorzitter van het G. N. V. en redacteur van „De Gids", naar dit college werd afgevaardigd. Dat nadien de heer Smeenk zich meer aan de politiek gaf, door naast het lid maatschap van de Tweede Kamer ook het wethouderschap van Arnhem te aanvaar den, kan toch moeilijk op rekening van de A.-R. partij geschreven worden en geeft naar het ons voorkomt niet het recht te betoogen dat nu het contact verbroken is en dat men dus recht op een anderen ver tegenwoordiger kan laten gelden. Immers wat met den heer Smeenk ge beurde is een zeer gewoon verschijnsel. De heer v. d. Heuvel bv. werd als man van den landbouw naar voren geschoven. Nauwelijks echter was hij lid van de Twee de Kamer of hij verliet de boerderij en werd directeur van een drukkerij en uit geversbedrijf. Gaat het nu aan te zeggen, dat dus geen rekening met de landbou wers wordt gehouden. De heer Ameiink is thans een van de eerste opvolgers op de A.-R. lijst. De kans dat hij het tot Kamerlid zal brengen is zeer groot. En hij zou er een goed figuur maken. Maar als wij ons niet vergissen, is hij tevens raadslid. Welke waarborg is er nu, dat hij, eenmaal gekozen, ook niet een wet houderszetel aanvaardt of zooals dat meer en meer gebruikelijk wordt de functie van Kamerlid met die van burgemeester com bineert? Wij wijzen hierop, niet omdat wij geen nauwer contact zouden wenschen tusschen vakbeweging en politieke partijen, maar alleen om op een billijke beoordeeling aan te dringen. V Bezwaren. Bij het leggen van een nauwen band tus schen politieke partijen en vakbeweging door meerdere leiders naar de vertegen woordigende en besturende colleges af te vaardigen, moet ook niet uit het oog wor den verloren, dat daaraan zekere bezwa ren verbonden zijn. De vrijgestelden van de vakorganisaties, hun werk brengt dat mee, zitten veel tus schen de wielen. Zij zijn zelden zeker van hun tijd. En als gevolg daarvan worden zij vaak gesteld voor een conflict van plichten. Zoo vergaderde bv. op den dag dat het G. N. V. zijn algemeene vergadering hield, ook de Gemeenteraad van Leiden, met het gevolg dat een der vakbondleiders verhin derd was de Raadsvergadering bij te wo nen. Van die gelegenheid maakte de linker zijde in den Leidschen Raad gebruik om een voorstel tot het bouwen van een ge meentelijke bewaarschool door te drijven. JVu bedoelen wij dit niet als verwijt. Want ook een der andere A.-R. leden was afwezig. Maar wij willen er d i t mee zeggen, dat men, door teveel op enkele schouders te la den, het beoogde doel niet bereikt. Al te vol geladen wagens, zegt een Friesch spreekwoord, vallen bij de deuren om. Daarmee moet ook op dit terrein "reke ning worden gehouden. Nauw contact is gewenscht. Maar of dit een rechtstreeks persoonlijk •contact moet zijn, staat voor ons nog niet onomstootelijk vast. Het beoogde doel kan ook op andere wij ze worden bereikt. Een toezegging? Bij de bespreking over het referaat van den heer Kruithof werd door den heer Smeenk de opmerking gemaakt, dat hij vertrouwde dat straks in 1929 een man uit de Christelijke vakbeweging naar voren zal kunnen komen. Wanneer hier veronderstellenderwijs gesproken werd, dan heeft deze toezegging uiteraard niet veel beteekenis. Maar de heer Smeenk is behalve Ka merlid ook lid van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen. En dus zou hier van een zekere toezegging gesproken kunnen worden. Is dat het geval, dan moeten wij daarte gen toch bezwaar maken. De wijze waarop thans het kiesrecht ge regeld is, brengt mee, dat er van den in vloed der Kiesvereenigingen betrekkelijk weinig is overgebleven. We behoeven slechts aan 1925 en de wijze waarop de vacature-de Monté verLoren vervuld werd te herinneren om dit duidelijk te maken. Nu meenden wij grond te hebben om te verwachten, dat althans getracht zou wor den en wij meenen dat dit ook de wensch is van den voorzitter van het Cen traal Comité om den invloed der Kies vereenigingen te versterken en ze althans medezeggenschap te geven. Of dit mogelijk is en hoe zal nader moe^ ten blijken. Maar juist daarom heeft ons de toezeg ging van den heer Smeenk, in een niet- politieke vergadering, ten zeerste verrast. Een nadere toelichting schijnt ons niet ongewenscht. Hulst. SHBHH De vliegtocht van Byrd. Byrd heeft reeds Donderdagavond om streeks negen uur de Fransche kust be reikt; hij was toen op ongeveer 240 mijl af stand van Parijs. Eerst Vrijdagmorgen te gen vijven is de machine in zee gestort. De vlieger en zijn gezellen bereikten veilig en wel het strand in een rubberkano en wek ten den vuurtorenwachter/die met behulp van zeelieden zou beproeven het vliegtuig aan land te brengen. Donderdagavond half negen had hij Brest bereikt, om tien uur was hij boven Rennes, daarna heeft de radiopost van Bourget eenige malen en telkens duidelij ker seinen van zijn toestel opgevangen, die terstond aan de wachtende menigte door een luidspreker werden meegedeeld. Daar uit scheen te volgen, dat Byrd het vlieg veld van Bourget zocht. Op alle manieren is toen getracht zijn aandacht te trekken, het ruwe weer reduceerde echter het zicht vrijwel tot nul. Daar Byrd om één uur tien liet weten nog voor drie uur benzine te hebben, kon hij nog lang in de lucht blijven; aldus moet hij gehoopt hebben den dag te halen. Het licht brak echter bizonder laat door; later gaf hij elke twee minuten het s. o. s.-sein en vroeg hij hem een vliegveld bij Parijs aan te wijzen. Uit Parijs wordt nog het volgende ge seind; Zoolang Byrd en zijn kameraden slie pen, was er geen nader nieuws over den tocht boven Frankrijk, noch over de recht- streeksche oorzaak van het ongeluk te krij gen. Ze schijnen den mond der Seine ge zocht te hebben en wilden toen bij gebrek aan benzine en olie landen. Met hulp van twee visschers bereikten ze in twee rubber booten de kust. Twee hunner waarschuw den den wethouder van Ver-sur-Mer, ter wijl Byrd zelf en een vierde man op het strand in slaap vielen. De kostbare stukken aan boord van de America werden in de eerste plaats in vei ligheid gebracht. Het toestel schijnt tame lijk beschadigd te zijn. Bij eb zou het aan land worden gesleept. Bij de daling is het landingstoestel gebroken. Uit Ver sur Mer wordt verder gemeld, dat Byrd's vliegtuig door den schok van het neerdalen op het water vrijwel in twee- en gebroken is. Met den vloed gistermid dag waren slechts de vleugels zichtbaar, maar men hoopte het onderstel nog te kunnen bergen. Byrd en zijn 3 tochtgenoo- ten zijn in twee rubberkano's aan land ge komen en hebben hun voornaamste instru menten, hun compas en de vliegpost, be nevens andere offieieele papieren kunnen meenemen. Het bericht dat ze zwemmende de kust hebben bereikt wordt tegengespro ken. Later werd gemeld, dat het vliegtuig van Byrd op het strand is gesleept. Het is zwaar beschadigd. Stopzetting der geheele diamantnijverheid in België. In overeenstemming met de commissie der Belgische Juweliersvereeniging, met Goes - Ass APOTHEKER - Tel 168 GR00TE MARKT 9. goedkeuring van de algemeene vergade ring der Diamantclub van Antwerpen en den Algemeenen Diamantbewerkersbond van België is besloten tot algeheele stop zetting der diamantnijverheid in geheel België met ingang van Maandag 11 Juli, Deze maatregel werd. getroffen als pro fest tegen het verwerpen doof den Senaat in Zuid-Afrika van het wetsartikel ter be perking der ruwe voortbrengst van de al luviale diamantvelden. Vriendschappelijke onderhandelingen zijn gaande met de Am- sterdamsche juweliersvereeniging met het doel tot samenwerking te geraken. Een de legatie der Belgische diamantindustrie heeft een conferentie aan de A. J. V. voor gesteld, welke een dezer dagen te Amster dam zal plaats vinden. Verminkte soldaten als gasten in het Lagerhuis. Gisteren heeft de eerste groep van 50 verminkte soldaten de thee gebruikt op de terrassen van het Lagerhuis met het ver maarde uitzicht op de rivier. De uitnoodi- ging was een gevolg van samenwerking tusschen een commissie van parlements leden en de „Niet Vergeten"-vereeniging, waardoor elke week voortaan 50 verminkte soldaten een paar uur een verzetje zullen krijgen. De vereeniging stelt wagentjes be- sohikbaar voor hen die niet meer loopen kunnen. Bij navraag bleek, dat er alleen in Londen nog 14.000 oud-gediende soldaten voor een uitnoodiging in aanmerking kwa men. De koude zomer. Het weder in de Ardennen is nog altijd vrij ongunstig. De hotelhouders klagen fel over het wegblijven van toeristen en va- cantiegasten. In dit gedeelte van het land is het, vooral op de hoogvlakten der Hooge Venen en in Luxemburg, zelfs tamelijk koud en in vele hotels heeft men de cen trale verwarming moeten aanmaken. Ook aan de Belgische kust is van het badsei zoen, dat gewoonlijk omstreeks 15 Juni aanvangt, nog niet veel te zien. Communistische leiders gevangen genomen. De Noorsche minister van justitie heeft het hoofdkwartier der communisten te Oslo laten bezetten en den voorzitter der partij, den redacteur en den redactie secretaris van het communistische orgaan laten gevangen nemen. Naar verluidt heb ben de communisten getracht matrozen van het te Oslo liggende Engelsche smal deel tot muiterij en sabotage op te ruien. Storm en overstroomingen. St. Petersburg is door een hevigen or kaan getroffen. Verscheidene riviersche pen werden op de oevers geworpen en hui zen van hun daken beroofd. De Newa is buiten haar oevers getreden en er moeten verscheidene menschen verdronken zijn. De aardbeving in de Krim. De aardbeving, die de Krim heeft geteis terd en waarvan wij gisteren melding maakten, was naar uit Moskou wordt ge seind, het hevigste in het Zuiden, waar zij zelfs tot twintig seconden duurde. Een aardbeving van een dergelijke sterk te, werd sinds dertig jaar in de Krim niet waargenomen. In een groot aantal steden scheurden de huizen. Een rots is in zee gestort en ook het bekende paleis van den Khan te Bagt- sjisarai is zwaar beschadigd. Voor zoover bekend zijn er geen men- schenlevens verloren gegaan. Een aardbeving. Gistermorgen registreerden de toestel len van 't hoofdstation voor seismologie te Hamburg plotseling een zeer hevige aardbeving op 2100 K.M. afstand in Z.O. richting. De haard moet waarschijnlijk worden gezocht voor de Klein-Aziatische kust bij het eiland Chios. Fokker's plannen. Naar die Tinnes uit New-York Meldt heeft Fokker in een interview meegedeeld, dat hij bezig is een nieuw vliegtuig te bou wen, dat 72 uur in de lucht kan blijven. Het zal gemakkelijk in staat zijn van de kust der Stille Zee, bijv. van Seattle, in één ruk naar Tokio te vliegen. Bin nen ©en jaar zal z.i. een dezer toestellen dien tocht volbrengen. Het nieuwe vliegtuig krijgt ook een nieuwen Wright-motor, die al in de miaak is en 270 P.K. zal kunnen ontwikkelen (dit is 50 meer dan de huidige) en toch 10 a 15 pet. minder benzine zal gebrui ken. Korte berichten. Te Chicago is het zoo warm ge weest als in jaren niet was voorgeko men. Er zijn achttien menschen omgeko men van de hitte. - Te Périgueux heeft een man van dertig jaar, wiens geestvermogens tenge volge van den oorlog waren verstoord, zijn vader en zijn moeder doodgeschoten. De ongelukkige heeft daarna getracht zich zelf van het leven te berooven, hij is echter slechts erin geslaagd zichzelf met twee revolverschoten zwaar te verwonden. Tusschen Welmich en Nochern is een groote boschbrand uitgebroken, die gister morgen nog niet was gebluscht. De brand weer nit alle omliggende plaatsen bestrijdt het vuur. Te Innsbruck zijn ongeveer 250 werk lieden ziek geworden, na bet gebruik van eten uit een volksgaarkeuken. Vier en veertig hunner moesten naar bet zieken huis worden vervoerd, waar de toestand van de meesten hunner spoedig aanzien lijk verbeterde. Te Warschau lijden 600 soldaten aan vleeschvergiftiging. De H o 11 and-Indi ë-v 1 ucht. In een persgeisprek heeft, naar uit Ba tavia wordt gemeld, de bestuurder Gey- senldorffer gezegd, dat devliegvelden iri het buitenland hem zeer waren' tegenge vallen. Geysendorffer noemde den tocht zeer vermoeiend, maar hij: zeide, dat meer dan do toebt zelf de groote zorg' voor het welslagen vermoeit, en verder de zorg voor de passagiers en' het toezicht op dei onderdeden van het toestel. (Tusschen Bagdad en Basra werden de piloten door zware zandstormen gedwon gen op ©en hoogte van 2600 meter te vliegen. De Ned.-Indische Vereeniging voor de Luchtvaart heeft den beer Van Lear Black, de piloten Geysendorffer en Scholte en den werkmeester Wober een maaltijd aaiigeboden. De heer Van Zaling© en de Amerïkaansche consul hielden! rede voeringen, waarin zij: de vliegers huldig den. De heer Van Lear Black antwoordde met een heildronk op de Koningin. Daarna werd aan de vier ©eregastenl elk een h eri nnte ri ngs - pl aquettc overhant digd. De heer Geysendorffer dankte voor de enthousiaste ontvangst. Hij sprak de hoop uit, dat de terugTeis ©ven voor spoedig moge zijn als de heenreis. Gisteren werd het gezelschap door den gouverneur-generaal in audiëntie ontvani. gen. De Fokker-vliegtuigen. Het Hbld. wijst er op, dat de Hollanld- Indië-vliegtocht voor den vliegtuigbouwer Fokker een buitengewonei reclame is. Al had Fokker niet noodig te bewijzen, dat zijn vliegtuigen vooral de F VII superieur zijn. In dit verhand, zegt het blad, is het niet onaardig op te merken, dat Donder dag over de geheel© wereld Fokker- vliegtuigen in de lucht waren1 voor groote tochten. Een driemotorige Fokker vloog van San Francisco naar Honoloeloie, over den' Stillen Oceaan. Byrd bevond zich met zijn drie kameraden in' zijn Fokker- vlfegtui'g op weg van New York naar Europa. En de ons allen zoo bekende Fokker F VII H-NADP vloog haar voor laatste etappe van d© eerste helft der Am- stelrdam-Bataviai-vlucht. De natste Junimaand sinds 1855. Het Kon. Ned- Motor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in Juni: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2.0 graad Celsius te laag. Zij was in alle 3 dekladen bentel- den normaal respectivelijk 2V2', 1 en 2i/2 graad. De grootste afwijkingen kwamen! voor op den 17en en den 27sten, reap. 6V2 graad hoven en 4V2 graad beneden! normaal. De gemiddelde maximum-temp©, ratuur wajs 2 graden, de [gemiddelde mini mum-temperatuur 1 graad beneden nor maal. De regenval was ver boven normaal ©in bereikte zelfs in de minst regenrijk© streken ongeveer het dubbele van de normale hoeveelheid, ©n steeg in Noord en Zuid-Holland, in den Achterhoek, Oost- Noord-Brabant en Noord-Limburg tot 150 pet., in Zeeland en' West-Noordi-Brahant tot 190 pet. boven het normale. Over het geheele land, genomen was deze maand de natste Junimaand sinds 1855, gemiddeld viel er 130 m.M- regen tegen 119 m.M. in Juni 1882, de natste Juni maand der vroegere jaren. Te De Bilt werden 161 uren zomineSchijb! waargenomen, tegen 192 normaal. De Koningin naar Maastricht. Voor het bezoek van de Koningin aan Maastricht, dat op 16 Juli in den namid dag zal plaats hebben, is het volgend voor- loopig programma opgemaakt: Vermoedelijke aankomst twee uur na middag. Ontvangst aan het station door de autoriteiten en van daar de rit ter bezich tiging van de stuw te Borgharen en de schutsluis te St. Pieter. Ontvangst ten raadhuize door den burgemeester en leden van den gemeenteraad; vóór het stadhuis op de Markt hulde der schoolkinderen en vereenigingen der stad met hare vaandels. Na afloop rit door de stad naar het gou vernementshuis, waar de thee wordt ge bruikt. Dienzelfden dag nog vertrek van H. M. Jhr. mrR. de Marees van Swinderen. Aan het departement van buitenland- sche zaken is gisteren bericht uit Londen ontvangen, dat de toestand van Hr Ms ge zant niet onbevredigend mag worden ge noemd, al kan de eerste dagen nog weinig met zekerheid worden vastgesteld. Lord Granville, de Engelsche gezant in Den Haag, heeft gisterochtend aan den minister van buitenlandsche zaken zijn deelneming betuigd met het ongeval, Jhr. de Marees van Swinderen overkomen. Gebrekkige aardrijkskundige kennis. In een rede voor de Imperial Educa tion Board heeft Ormsby Gore gisteren ge klaagd over de zeer geringe kennis van aardrijkskunde en oeconomische aard rijkskunde bij het Engelsche volk in het algemeen. De kennis van niet-Engelsche landen liet vrijwel alles te wenschen, maar zelfs in het parlement waren er talrijke le den en niet alleen in het Lagerhuis wier geographische kennis van de deelen van het Britsche Rijk uitermate gering was. Belangrijker nog was de oeconomi sche aardrijkskunde en behalve van een paar hoofdproducten als katoen, wol en garen wist vrijwel niemand wat de domi nions en koloniën voortbrachten. Hij wekte op tot betere studie reeds op de lagere school. Politiehonde n-d emonstra- tie. Donderdagnamiddag werd te Krui- ningen een demonstratie met politie-hon- den gehouden, door gedresseerde hon den van leden der Zeeuwsche Politie- hondendressuurvereeniging „Algemeen Be lang", die als zeer goed geslaagd mag worden beschouwd, behoudens dat de laatste 2 nummers wegens het onweder moesten worden afgelast. Totaal werden voor de prijswinners bg'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1