4!e Jaargang KINADRUPPELS Cigarettes Uit den üoeschen Raad. Dr. H.NANNING's EETLUST-OPWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. t1 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 258 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—» Losse nummersf 0.0K Pr ij s der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 tl Bij abonnement belangrijke korting. Vakbeweging en politiek. In de algemeene vergadering van het IChr. Nat Vakverbond is o.m. aan de orde gekomen de vraag, hoe een meer geregeld contact kan worden verkregen met de Christelijke politieke partijen. Dit vraagstuk is reeds meermalen aan de orde geweest, maar een algemeen be vredigende oplossing is tot nu toe niet gevonden. Ontkend kan niet worden, dat de vak beweging belang heeft bij de politiek. Maar aan den anderen kant staat eveneens vast, dat de vakbeweging zich als zoodanig niet met de politiek heeft te bemoeien. IZulks is niet in het belang van de vak beweging en 'tis evenmin bevorderlijk aan een gezonde ontwikkeling van het politieke leven. De heer Kruithof, die dit onderwerp inleidde, stelde op den voorgrond, dat het C. N. V. niet, als de moderne vakbond, een bijwagen mag worden, van een of andere politieke partij. Maar wel is con tact noodzakelijk. Op de vraag hoe eir meer en geregeld contact verkregen kan worden, scheen Spr. het eenige afdoende antwoord: door het optreden van meerdere leiders der Christelijke vakbeweging in het parle ment jn Staten en "Raden. „Nieuw, aldus het verslag, is dat ant- woord niet. Maar de Chr. Vakbeweging als zoodanig heeft vanwege haar z.g. po litieke neutraliteit gedurende een reeks van jaren verzuimd, voor een meer en geregeld contact op die wijze verkregen, daadwerkelijke en krachtige actie te voe ren. Haar loon daarvoor is, dat zij althans voor wat de landspolitiek betreft, alleen maar pogen kan, indirecten invloed uit te oefenen. Van een meer 'en geregeld con tact is geen sprake. De schuld daarvan ligt bij de Chr. politieke partijen èn bij de Christelijke Vakbeweging. Er liggen hier voetangels en klemmen voor de Chr. Vakbeweging. Immers ondanks de verschillende politieke over tuigingen vormt zij- een eenheid. Die een heid moet vóór alles worden bewaard. Maar op politiek gebied is er de grootst mogelijke verdeeldheid. Dat is een moei lijkheid. Echter geen onoverkomelijke." Bij de verdere toelichting, werd speciaal tot de A.-R. partij- het verwijt gericht, dat daar „blijkbaar de meening domi neert, dat in alle kringen, en groepeerin gen van het volk beginselgetrouwe, be kwame mannen zijn te vinden; alleen bij de Chr. arbeiders en hup leiders niet. Als trekkracht ja Óan kunnen zij wel goede diensten doen. Ook kan er een in de le Kamer. En vooral niet langer dan enkele maanden. Doch in de 2e Kamer zeker niet." „Onder zulke omstandigheden kon van een meer en geregeld contact geen sprake zijn. De toestand 'is beter geweest." „Spr. herinnerde er aan, hoe het Vak verbond er voor geijverd heeft om dhr Smeenk lid van de Kamer te krijgen. Dat is gelukt. En nog is hij Kamerlid. Doch het contact is verloren geraakt, door eèn samenloop van omstandigheden. Dhr Smeenk trad op als redacteur van „De Gids" en moest wegens drukke werk zaamheden bedanken als lid van het Dag. Bestuur. Zoo staat het C. N. V. buiten direct contact. Dat kan, ja, dat zal veranderen als wij- dat zelf willen aldus spr. Wij moeten dan welbewust partijkiezen. Reeds in 1917 nam spr.'s voorganger als voorzitter dat standpunt in. En ook op de vórige algemeene vergadering wees spr. er op, dat men daarmee eigenlijk nog moest beginnen. Als Chr. Vakbeweging hebben wij resultaat gezien in 1917 en 1918. Laat ons dit ook nu ten voorbeeld strekken." Waarom geheim? Alvorens enkele opmerkingen te maken oyer de billijkheid van 's heeren Kruit- hofs klachten, willen wij onze verwonde ring Uitspreken, over de wijze waarop deze zaak werd behandeld. Nadat in de persverslagen eerst de namen zijn vermeld, van de heeren, die over dit referaat het woord voerden, heet het vervolgens: „In een breed betoog, dat diepen in druk maakte, diende de heer Kruithof van repliek. Zoowel discussie als antwoord droegen echter een zoo intiem karakter, dat pu blicatie onbescheiden zou zijn. Overtui gend bleek, dat vanuit principieel stand punt bezien in het belang der geheelc Chr. beweging het onderwerp moest wor den behandeld op de wijze als referent deed." Dit is ons niet recht duidelijk. Er was hier ,nen vergadering van het C- N. V. dat meer dan 50.000 leden telt. -Aan de orde was een onderwerp dat zoo wel de leden van dit Verbond als de politieke partijen interesseert. Maar waarom moet dan publicatie van een betoog, dat een diepen indruk maakte als een onbescheidenheid worden aange merkt? De zaak is toch niet alleen van belang voor de vrijgestelden der aangesloten ver- eenigingen plus enkele toevallig aanwezige buitenstaanders Het komt ons daarom voor, dat een verzoek om nadere publicatie niet als een onbescheidenheid kan worden aan gemerkt. De Gemeenteraad van Goes vergadert den laatsten tijd druk. Deze week kwam hij op een ongewonen dag (een markt dag) en op een niet minder ongewoon uur (vier uur in den namiddag) bijeen. Twee zaken vroegen in het bijzonder de aandacht .der Raadsleden. Allereerst de voorziening in de vacature van wijlen den heer v. d. Bout als voorzitter van het Burg. Armbestuur. Nummer éên der aanbeveling, den heer I. Wessel viel de benoeming ten deel. Het viel echter op, te meer, waar reeds lang ernstige ge ruchten loopen, dat dhr de Ligny, nr 2 der aanbeveling, binnenkort zelfs als lid van het B. A. wil bedanken, dat dhr Wessel niet met algemeene stemm-en is benoemd. Moet hier misschien, waar de b-anoemde tot de Chr.-Hist, partij beho-ort, zoo iets als partijpolitiek achter gezocht worden Doordat de Raad niet buiten de aan beveling om was gegaan en een lid van het B. A. tot voorzitter had gekozen, moefet nu mieteen een lid in dit college benoemd worden. Een teer puntje in Goes: de benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur. Aan dit onderwerp is zelfs door de S.D. A.P. een openbare vergadering gewijd, ter wijl het in de verkiezingsschriften dier partij allerminst vergeten. De lezers kennen de voorgeschiedenis. Telkens weer is er door de soc. clem. Raadsleden bij iedere vacature op aan gedrongen, een S.D.A.P.'er in dit college te benoemen. Maar nu eens heette het: er jpoet een landbouwer in, en straks weer: we moeten een waterbouwkundige hebben, enz. Nu had men blijkbaar geen behoefte aan een bepaalden deskundige en prijkte er, zoo waar, een S.D.A.P.'er op de aan beveling. Wel niet op nr 1, maar hij kwam er dan toch op voor. Ma,ar bij de stemming in den Raad liep 'het wat vreemd. De eerste stem ming leverde een meerderheid op voor een sociaaldemocraat (5 plus 2), de tweede echter niet. Toen kwam het niet verd-er dan tot zes stemmen voor den S.D.A.P.er Eén lid was dus van meening veranderd. Toen na de tweede stemming het lot moest beslissen, werd dhr Thiery ge kozen en viel de soc. democraat af. De S.D.A.P. zag dus weer niet haar wensch vervuld. Misschien is zij zelf daar dit keer wel mede de oorzaak van. In ieder geval hebben de soc. dem. Raads leden wel z-eer ontactisch gehandeld. Had den z-e- bij1 de -eerste ste-mmingi op dhr Crucq gestemd, dan was hij' ge-kozen. Hadden ze tusschen de eerste e-n tweede stemming gezweg-e-n -e-n hun verklaring-en tot na de- stemmingen bewaard, dan ver moeden wij, dat hun man er oo-k nog wed gekomen zou zijn. Nu is hun minder sympathieke wijze van optreden zeer waarschijnlijk de oorzaak, dat één lid over stag is ge-gaan. Vraagt men onze meening over deze zaak, die nu reeds zoo lang de gemoe deren in beroering brengt, dan herhalen wij, dat wij het niet anders dan billijk vin den, dat ook een sociaal-democraat zit ting krijgt in het Burg. Armbestuur. Al het onaangenaams, dat ook in verkie zingstijd aan ons adre's is gezegd, en de soms misselijke en ergerlijke manier van optreden der .S,. D. A. P. in openbare vergaderingen veranderen daar niets aan. Wij betreuren het dan ook, dat de helft van den Raad nog ni-eit o-p dat stand punt staat. Eerlijk gezegd, hadden wij anders verwacht. En zeker bejammeren we het, dat de rechterzijde bij deze stem mingen, niet één lijn trok. Als het waar is, dat dit keer de rechtsche fractie niet heeft vergaderd, achten we dit, waar het óver een belangrijke zaak ging, 'een moei lijk goed te praten verzuim. Gezien 'de uitlating van een der leden van 'de A.R. Raadsfractie in een der laatste vergaderingen der A.R. kiesver- eenigingen Rebben wij alle reden om aan te nemen, dat onze beide A.R. Raads leden den S. D. A. P.'er hebben gestemd. Afgedacht van de politieke richting, ach ten ,wij het evenwel van groot belang, dat, zooals indertijd ook door den Chr. Besturenbond is gevraagd in het Burg. Armbestuur iemand zitting krijgt, die tot de arbeidersklasse behoort. Van geen der nu aanbevolenen kon dit worden gezegd. In soc. dem., R.-K. of Prot. Chr. krin g-en zijn er zeker van dezulken toch wel te vinden. 3 De tweede zaak, waarover nog meer Idan over de eerste werd gesproken, was de subsidie voor den 24-urendienst bij het locale telefoonnet alhier. Wij, di-a ook d-e vergadering voor dat doel li-ebben bijgewoond, hebben ons er even eens over verbaasd, dat 't comité voor dit doel zoo lichtvaardig zoo goed als alles wilde schuiven op de schouders der ge meenten, terwijl er toch ook in die ver gadering enkelen waren, die wezen op het belang, dat handel en bedrijf en par ticulieren hebben bij een dag en nacht functionneerenden telefoondienst. Met instemming luisterden wij dan ook naai' d-ei b-eto o-gen van de heeren Go-ed- bloed en Van Poelgeest in den Raad. Het had toch zeker tot de zaak der commissie behoord, om eerst particulieren en zie kenhuizen om steun te vragen, zich voor dat bedrag garant te verklaren en dan, zoo noodig, zich tot de gemeenten om aan vullende subsidie te wenden. Het streven om alles maar algemeen belang te noe men en op rekening der Overheid te schuiven, is door beide genoemde Raads leden op rake wijze aan critiek onder worpen. De meerderheid van den Raad stond echter een subsidie van 3 cent per in woner Isn per jaar toe. Toch zien wij- aankomen, dat de commissie nog aan het werk zal moeten, want alle dorpsge meenteraden staan de gevraagde subsidie niet ten volle toe. De heeren Goedbloed c.s. hadden haar echter eerst aan het werk willen zetten. Het particulier initi atief voorop! ■■J 'H CcÜlOA>diü Beter dan CAR AVELUS zult ge niet vinden Rêve d' Or. 3 ets. Fine Fleur. 3 ets. Specials 2'/2 ets. v\ï 1- •F J, De vlucht van Byrd. 4 Pyrd seinde 7-05 u- Nedierlandsche tijd gisteravond, dat hij juist dei Pranis-che kust passeerde. (Waar hij de kust passeerde, staat niet aangegeven.) "Uit parijs werd gemeld dat d-e „Ame rica' 'van Byrd om 8-50 (Amst- tijd) Brest is gepasseerd. Om 9.39 vloog hij! over Brieux. Z-ekere te-ekenen wijze-n er o-p, dat het etmd-do-el van den tocht van Byrd! ni-e-t, zooals algetne-eri aang-eüomem wordt, Parijs is, maar dat de Noordpool-bedwinger het doel heeft, het aïstands-reoord van öhamt berlini te breken. In! dit geval mo-et hij zoo ver moge-lijk Europa overvliegen in de richting van O-ost- of Mi'ddel-Eurap-a. Onder deze omstandigheden: heeft de leli-ding van de Duitsche Lufthansa het het noodig geoordeeld, al haar vliegveld-en dag en nacht ge-reed voor ohltvangst te te honden, opdat Byrd, zoo hiji over Duitschland mocht vliegen, o-p D-uitschi 'gebied alle -ondersteuning kan krijgen. K'inkade, de expert-mecanicien van de Wri'ght-motoreni-fabriek zei; dat Byrd ze- kei' van plan is, terug te vliegen van Parijs naar de Veree-n. Staten. Gedwongen gevangenisonderwijs. In Turkije gaat men er thans toe over den tijd, dien veroordeelden in de gevan genis moeten doorbrengen, aan hun op voeding ten nutte te maken. Het departe ment voor onderwijs en opvoeding heeft doorgezet, dat in het vervolg geen gevan gene, welke straf hij ook heeft, ontslagen mag worden, vóórdat hij het alphabet ge leerd heeft. Deze maatregel van de Turksche regee ring heeft een zeer verschillend onthaal gevonden. Terwijl humoristisch aangeleg de personen er over 'discussieeren, hebben eenige personen hun bedenkingen tegen deze nieuwe verordening geopperd, omdat ze meenen, dat een welontwikkelde inbre ker een veel grooter gevaar voor de men- schelijke samenleving is dan een niet ont wikkelde. Korte berichten. Uit het Oosten en Zuiden van Noor wegen worden buitengewoon qr n s t i g e overstroomingen gemeld, waar door een aantal fabrieken hun bedrijf niet kunnen voortzetten. Het telefonisch ver keer is op verschillende plaatsen gestoord. In de buurt van Ramkan hadden aardver schuivingen plaats, waardoor 4 arbeiders om 't leven zijn gekomen en 7 huizen in gestort zijn. Naar aanleiding v*anJ geruchten over eenl nederlaag van de Noordieiijiketn te Tsi- nianfoe is te Sjanhai een fi-nancieele paniek uitgebroken en' worden de plaat selijke bankbiljetten 65 pet. tegen' de waarde verzilverd. Te Turijn en andere plaatsen inl Piemonl is een aards-chok waarge nomen. -Op de Germanfiaj-werf te Kiel heeft o-eni -gedeelte1 d-er arbeiders wegens loon'ge-- scbilleï)! het werk ne-ergeileg d. Opi 5 Juli zal tel Genève d-e inter nationale conferentie voor hulp aanl 'bevolkingen', die' do-or rampen ge teisterd warden, worden ge-opeöid. Sovjet- Rusland nee-mt aan de confe-renti-ei deel. De Pruisische Landdag heeft een mo tie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de rijks-spoorwegen ein delijk zullen ophouden om, gezamenlijk met Nederland, propaganda-maatregelen te nemen, die als reclame voor fruit en groente uit Nederland kunnen worden be schouwd. P"tt De Holland-lndië-vliegtocht. De aankomst te Batavia. Gistermiddag te 5 uur 7 min. is het Fok kervliegtuig te Batavia gearriveerd. Bij de aankomst stroomde het publiek, dat vol enthousiasme en niet te houden was, het terrein op, juichende en met hoe den zwaaiende; spontaan werd het Wil helmus aangeheven. De heer Van Lear Black nam, rustig in de cabine zittende, de geestdriftige hulde- betoogingen in ontvangst. Volgens voorloopige berekening, aldus deelt de directie van K.L.M. mede, is de geheele weg Amsterdam-Batavia afgelegd in pl.m. 86 vlieguren. De snelheid van dit type vliegtuig, dat toch eigenlijk niet an ders is dan een verbeterd type Fokker F VII, waarmede v. d. Hoop naar Batavia vloog, springt wel duidelijk in het oog, wanneer men -deze 86 vlieguren van de DP vergelijkt met de 127 K uur, welke Van der Hoop met zijn vliegtuig voor den zelf den tocht noodig had. De H-NADP heeft den tocht volbracht in 13 reisdagen. In werkelijkheid verliepen tusschen vertrek en aankomst 16 dagen; één dag bleef het toestel in Constantinopel door administratieve moeilijkheden, 2 da gen in Bagdad door een storing in het smeerstelsel. Zooals bekend was de tocht geprojecteerd in 14 dagreizen, doch is het traject Kara- chi-Alahabad in één dag gevlogen inplaats van twee. Van der Hoop deed over den tocht AmsterdamBatavia 20 dagreizen en had het geprojecteerd in 22. Geysen- dorffer en Scholte hebben dus "h gebruikt van den reistijd van Van der Hoop. Nog een andere belangwekkende verge lijking kan men maken, doordat over het traject BoedapestBangkok Geysendorf- fer en Scholte dezelfde route hebben ge volgd, welke Van -der Hoop in het najaar 1924 volgde en de Amerikaansche wereld vliegers in -den zomer van 1924. De Ame rikanen -deden over het traject Boedapest Bangkok 17 dagreizen, Van der Hoop 14, Geysendorffer en Scholte 9. Ook hier uit moge blijken, welk een buitengewone ontwikkeling de luchtvaart in nog geen 3 jaar heeft doorgemaakt. De H-NADP heeft op 13 dagreizen 15 landen overgevlogen, n.l. Nederland, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Zuid- Slavië, Bulgarije, Turkije (Klein Azië), Syrië, Mesopotamië, Irak (Arabië), Per- zië (Chusistan, Farsistan, Laristan, Bash- kird, Mekram, Beloetsjistan), Britsch-In- dië (prov. Bom-bay, Rajputam Hindoestan, Centraal Indië, Sindhia, Garha, Katana, Gurjat, Ghutia Nagpur, Bengalen, Bene den Burma), Siam, Malakka, Neder- landsch-Indië (Sumatra, Java). Een vertegenwoordiger van Aneta had een onderhoud met de bestuurders Gey sendorffer en Scholte. Het gezelschap blijft zes of zeven dagen te Batavia, in ver band met het nakijken van het vliegtuig, waarvoor Geysendorffer waarschijnlijk reeds morgen naar Bandoeng vertrekt. De terugtocht gaat via Medan langs de zelfde route en men hoopt door te vliegen naar Engeland, eerst naar Glasgow, om 0 de «dochter van den heer Van Lear Black af te halen; daarna gaat het naar Londen. Indien het mogelijk is, zal en passant Am sterdam worden aangedaan. Gedurende de reis heeft men goed weer gehad, behalve in Birma en bij Bangkok. Geysendorffer verklaarde, dat twaalf vliegdagen voldoende waren voor de reis naar Indië, -doch Scholte meent, dat het in acht dagen mogelijk is. Gehoopt wordt, 23 Juli in Engeland terug te zijn. De N. R. Gr t. wijst er op, dat het mo gelijk was geweest, den tocht in nog vrij aanmerkelijk korteren tijd te volbrengen, zonder de grenzen der veiligheid te over schrijden; maar het lag niet in den aard dezer onderneming er een geforceerde vlucht van te maken. Men zou in de eerste plaats een dag hebben uitgewonnen, indien Turksche bureaucratie de F VII niet tot een etmaal gedwongen rust had verplicht, terwijl men, zooals uit de lange nonstop- vluchten onderweg is gebleken, nog enkele stations had kunnen overslaan. Het was er den Amerikaanschen passagier, den heer van Lear Black, echter om te doen, de reis in normale rust te volbrengen en hierin is hij, dank zij het uitstekende „luchtman- schap" zijner bei-de piloten-Geyssendorffer en Scholte, volkomen geslaagd. Als passa gier wenschte hij trouwens niet enkel over landen heen te vliegen, maar in verschil lende der overgevlogen landen ook neer te strijken en zoo kan hij de voldoening sma ken, in de vijftien dagen van dezen tocht niet minder dan vijftien landen te hebben bezocht. Verlaging posttarieven. Wij herinneren nog eens, dat met in gang van vandaag het port voor binnen- landsche brieven tot en met 20 gram is verlaagd tot 7 cent. Het port van brieven naar Suri name en Guragoa is voor een gewicht tot en met 20 gram eveneens gebracht op 7 cent; dat voor de -brieven naar Oost-Indië van eenzelfde gewicht blijft voorloopig ge handhaafd op 10 cent. Gemeentel ij kehuur beperking. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het raadsbesluit tot invoering van een gemeentelijke huurbeperking te Rot terdam ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Onze gezant te Londen. Gistermiddag is onze gezant te Londen, de heer De Marees van Swinderen, het slachtoffer van de Londensche verkeers drukte geworden. Op de Tottenham Court Road n.l. is, naar de N. R. Crt. meldt, de heer Van Swinderen door een autobus aangereden, met het gevolg -dat hij kwam te vallen en zijn been op drie plaatsen brak. Aanvankelijk naar een ziekenhuis vervoerd, kon hij na de eerste medische hulp, o.a. door onzen landgenoot dr Th. Joekes, naar zijn woning in de Greenstreet worden overgebracht. Hoewel het ongeluk een ernstig karakter draagt is, volgens het laatste bericht, de toestand bevredigend. De heer Van Swin deren lijdt, behalve veel pijn, zeer aan de gevolgen van den schok. De financiën van Emm en. De regeering heeft zich bereid verklaard Emmen's financieele tekort over drie jaren te dekken, mits de raad de salarissen ver laagt, nieuwe belastingen invoert en de be staande verhoogt, -bezuinigingen toepast en de controle van de Regeering en het pro vinciaal 'bestuur aanvaardt. Prinses Juliana te Katwijk. Gelijk reeds eerder gemeld, zullen ook eenige studievriendinnen van Prinses Ju liana haar intrek nemen in de villa's te Katwijk, die begin Juli door -de Prinses worden betrokken. Het zijn de dames Jkvr. de Brauw, mej. Rooseboom, kleindochter van den oud-Gouv.-Generaal van Ned.-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1