Uw Haas- Dit de Provincie. ZoekMtjes. wordt gezond en sterk het krijgt mooier gisrts het wordt vrij van roos 't voldoet iedereen Gemeenteraad van Goes. digd de heeren Dr B. Wielenga, Amster dam; Dr J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid, H. en N., en Ds A. M. Berkhoff van Amsterdam. In de feestelijke vergadering, waarin het vijftigjarig bestaan van het Verbond zal worden herdacht en die aan den avond van 21 September in Kunsten en Weten schappen zal worden gehouden, hopen de heeren H. Colijn, oud-minister van Oorlog en Financiën en Mr ,S. de Vries Czn oud-Minister van Financiën het woord te voeren. Men hoopt aan het verzoek van zeer velen in den lande te kunnen voldoen door voor Radio-uitzending te kunnen zorgen van dezen avond. Aan den middag heeft de receptie plaats. De actie in de klompen- indu strie. In hotel Sluis te Arnhem werd een druk bezochte vergadering gehouden van afge vaardigden "der verschillende Klompen makersbonden uit het geheele land. Een ge'deelte dezer vergadering werd mede bijgewoond door de Tweede Kamer leden Henri Hermans, Kuiper en Dr Deckers. Er werd levendig gediscussieerd. De verschillende grieven tegen de regeering werden op kalme en zakelijke wijze naar voren .gebracht. Duidelijk bleek uit het geen de vergadering te zeggen had de groote noodtoestand, die heerscht in de klompenindustrie. Algemeen was men het er over eens, werkgevers en werknemers, dat, wanneer de toestand zoo moet blijven duren, het vak binnen afzienbaren tijd geheel ten gronde zal gaan. Eenparig was de vergadering van oor deel, dat, om het vak te redden, noodig waren beperking van den invoer in de verhouding 21, zooals ook is geschied voor de schoenindustrie, door aanneming indertijd van het Schoenenwetje-Fleskens een verbod van den houtuitvoer voor een nader te bepalen tijdsduur. De heer De "Groot van den Ned. R.K. Houtbewerkersbond hield een rede. In die rede betoogde de heer De Groot, allereerst, dat het zoo niet langer mag gaan, waar ons star vasthouden aan het vrijhandelsbeginsel onze nationale indus trie ten gronde voert; terwijl het buiten land door beschermende rechten, haar eigen industrie beschermt en haar gren zen voor onzen invoer sluit. En tegenover dit alles doet onze regee rde?, niets. Vervolgens toonde spr. aan, dat het antwoord van den minister op de vragen van den heer Fleskens, geen steek houdt. Spr. tracht zulks te bewijzen met cijfers. De invoer van klompen is met 40 pCt gestegen en de uitvoer met 60 pCt. ver minderd. Op sprekende wijze toont de heer De Groot de onhoudbaarheid van de argu menten van den minister aan. Sprekers conclusie is, dat er noodtoe stand was en dat daarin dringend ver betering moest komen. Dhr Hermans ,lïd der Tweede Kamer, deed uitkomen, hoe, wil men iets berei ken, juiste voorlichting aan regeering en Kamer noodi| is. Hij toont aan hoe in de adressen aan regeering en Kamer door de klompenindustrie zoo veel tegenstrijdigs wordt ontmoet. Hij raadt daarom dringend aan een des kundige commissie van onderzoek te be noemen, die in een rapport aan den mi nister uit te brengen, duidelijk maakt dat er noodtoestand is en hoe daarin verande ring kan worden gebracht en dan zal het plicht der regeering zijn te helpen. De heer dr Deckers verklaarde zich be reid de te vormen commissie met raad en daad bij te staan. Besloten werd ten slotte tot de instel ling eener commissie van onderzoek, be staande uit vertegenwoordigers der ver schillende organisaties van werkgevers en werknemers en zoo noodig nog eenige anderen. De Holland-In d ië-vlucht. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is bij1 de Koninkl. Luchtvaartmaat schappij een telegram ingekomen, dat het Fokkervliegtuig gisteren om half één te Sengora is aangekomen. Onderweg is vee] last van den moesson ondervonden, maar men hoopt, dat dit nu voorbij zal zijn. Vandaag wordt naar Singapore gevlogen en Donderdag naar Batavia. Van de Sia- meesche autoriteiten is de grootste mede werking ondervonden. Heel Sengora was uitgeloopen. Alles wel aan boord. De ex-Kroonprins naar Doorn. A.s. Zondag wordt de Duitsche ex- Kroonprins vergezeld van zijn eclitgenoote en kinderen op Huize Doorn verwacht voor een verblijf van enkele weken, meldt het V.D. Bureau. Prins Hendrik te Daros. Het Nederlandsch Sanatorium te Davos werd Zondag verrast met een bezoek van den Prins der Nederlanden. Na een korte bezichtiging van het sanatorium be gaf de Prins zich naar de ligballen, waai hij zich geruimen tijd hartelijk met allo patiënten onderhield. Na een oponthoud van ruim een uur vertrok de Prins per auto, toegejuicht door de bewoners van het sanatorium. Z. K. H. was vergezeld door den heer de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, en freiherr von Biilow. Radio-telegram men naar Amerika. Vanwege het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie wordt medegedeeld: In herinnering wordt gebracht dat langs den radioweg AmsterdamNew-York „ge deeltelijk dringende" telegrammen (z.g. P.U. telegrammen) zijn toegelaten naar alle bestemmingen in Amerika. Deze telegrammen, waarvoor een toeslag wordt geheven van 10 cent per woord, hebben voorrang als dringend telegram van het Nederlandsche kantoor van af zending tot aan de radio-afdeeling van het telegraafkantoor te Amsterdam, alwaar de draadlooze uitseining naai- New-York als gewoon telegram wordt bewerkstel ligd. J. J. G. Baron van Voorst tot V oorst. In de gisterenavond gehouden vergade ring van de Eerste Kamer werd mede- gedoeld, dat de voorzitter de heer J. J. iU. baron van Voorst tot Voorst ongesteld is. Hij vertoeft thans tot herstel van gezond heid in het buitenland. Kersen voor Prinses Juliana. De heer Jac. Bouwman te Tiel heeft gisteren de eerste Meikersen aan Prinses Juliana verzonden. Gasten der Kon-M oeder, Als gast van de Koningin-Moeder ver toeft voor eenige dagen ten paleize Soest- dijk de hertog van Saksen Coburg Gotha. De Koningin-Moeder heeft gisteren met haar gasten bij de Koningin op het Loo het noenmaal gebruikt. Te weinig salaris. Het Tweede Kamerlid Suring beeft den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld: I. Is bet den minister bekend, dat een aantal leeraren met gecombineerde be trekkingen aan H. B. S. en kweekschool voor ..onderwijzers over dit en het vorige kalenderjaar dikwijls aanzienlijk minder salaris hebben ontvangen dan hun vol gens het vigeerende Bezoldigingsbesluit als gegarandeerd salaris toekomt? II. Zoo ja.kan de Minister dan mede- deelen, waaraan dit moet worden toege schreven III. Is de minister bereid, zoodanige maatregelen le treffen, dat den betrokken leeraren de uitkeering van het hun gega randeerde salaris en van de over 1926 en 1927 te weinig ontvangen bedragen spoedig wordt verzekerd? De Indische militairen. Te Breda, waar de Indische militairen de gasten waren van de Kon. Militaire Academie, is Zondag een godsdienstoefe ning in de Maleische taal gehouden. Voor ganger was de heer J. Fortgens van Oegstgeest. De gouverneur der Academie generaal van Everdingen, kwam met den voorganger onder orgelspel binnen. De te zingen Maleische psalmen en ge zangen waren vermenigvuldigd, maar velen der Amboneesche en Minahasische militairen hadden den getypten tekst niet noodig. Zij kenden den psalm, waar mee de dienst werd begonnen, wel uit het hoofd Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot 0 Heer der legerscharen God Zijn mij Uw Huis en tempelzangen! De prediker bepaalde zijn gehoor bij de woorden van Jezus: „Hebt goeden moed, Ik ben het, vreest niet." (Matth. 14:17). Na het uitspreken van de zegen bede werd besloten met het „Wilhelmus" eveneens in de Maleische taal. De Fabrieksarts. In verband met het onlangs verschenen rapport van de commissie-Nolens inzake de werking van het instituut van den fa brieksarts, is, naar de Telegr. verneemt, van wel ingelichte zijde, eerlang de indie ning van een wetsontwerp tegemoet te zien 'tot regeling van dit instituut. Het desbetreffende wetsontwerp ver keert reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Wijziging van de Radenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Radenwet. Het strekt om in af wijking van art. 8 der Radenwet de aan wijzing van de leden en de plaatsvervan gende leden van de Raden van Arbeid (de tegenwoordige functionarissen moeten 1 November 1928 aftreden) wederom door den 'Minister van Arbeid te doen ge schieden. De oorspronkelijke aanwijzing geschied de in 1919 uit een lijst van personen, door de werkgevers- en arbeidersvereeni - gingen van verschillende richting aanbe volen; daarbij werd zooveel mogelijk naar evenredige vertegenwoordiging gestreefd. Sindsdien zal de verdeeling der werkge vers en arbeiders over de onderscheidene organisaties wellicht wijziging hebben on dergaan; bovendien verdient het aanbe veling om de betrokken organisaties in de gelegenheid te stellen, zich opnieuw uit te spreken .over de personen, die zij bij voorkeur als hun vertrouwensmannen in de Raden van Arbeid willen zien aange wezen. Ook ten dezen bevat het wets voorstel de gewenschte voorziening. het biijft heter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol Gistermiddag vier uur vergaderde de Goesche Gemeenteraad onder voorzitter schap van den Burgemeester, die de ver gadering met gebed opende. Afwezig dhr Koning. Ingekomen zijn: Verslag van de Gezond heidscommissie, gezeteld te Goes over 1926. Verslag van de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Goes over 1926. Ver slag over het jaar 1926 van de N. V. Centrale Ammoniakfabriek te Weesper- karspel. Verslag over 1926 van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Bij het voorstellen tot het aangaan eener geldleening ad f29.600 voor straatwerk en een ad f61.000 voor het abattoir vraagt dhr Crucq, wanneer met het straatwerk begonnen wordt. De voorz. antwoordt: zoo spoedig mogelijk. De stee- nen zijn reeds gekocht. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Nu volgt benoeming van een voor zitter van het B. Armbestuur. De aanbeveling bestaat uit de heeren I. Wessel en P. A. de Ligny. Benoemd wordt dlir Wessel met 9 st. tegen 3 st. op dhr de Ligny. Hierna komt aan de orde benoeming, van een 1 i d van het Burg. Armbe stuur. De aanbeveling bestaat uit de heeren F. J. Thiery Sr en I'. Crucq. De uitslag van de eerste stemming is: Thiery 5 st., Overhoff, 2 st. en Crucq 5 st. Dhr Cirucq deelt mede, dat de S.D. A.P.'ers gestemd hebben op den heer Overhoff, dien zij reeds herhaaldelijk heb ben aanbevolen. De S.D.A.P. heeft recht op een zetel in het Burg. Armbestuur. Zij heeft echter ook het recht zelf een vertegenwoordiger voor te dragen. Bij de tweede stemming zal zij echter, gezien den uitslag der eerste stemming, op den heer Crucq stemmen. Dhr S t i e g e r wil over dat recht van de S. D. A. P. op een zetel in het B.A. niet verder spreken, waar het B. A. een S.D.A.P.er aanbevolen heeft. Maar het is overdreven om zelf een vertegenwoor diger te willen aanwijzen. Dhr Goedbloed meent, dat ook zij, die kiezen, dus de Raadsleden, wel wat te zeggen hebben over den persoon, die benoemd zal worden. De S.D.A.P. dient zich dus vooraf te vergewissen of de aanbevolen© gewild is bij de Raadsleden. Dhr C ff u c q zegt, dat hij na rijp beraad wel op de aanbeveling heeft willen staan., maar toch bij de eerste stemming den heer Overhoff niet los wilde laten. Dhr Buis constateert, dat de uitslag van de eerste stemming bewijst, dat er nog een deel van den Raad is, dat het recht der S.D.A.P. op een zetel in het Burg. Armbestuur miskent. Nu volgt de tweede stemming. Dhrn Crucq en Thiery verkrijgen hierbij ieder zes stemmen. Het lot moet dus beslissen. Benoemd wordt dhr Thiery. Dhr Crucq constateert, dat het mee- rendeel van den Raad de S.D.A.P. onsym pathiek gezind is. Het is spr. een raadsel waarom men den heer Overhoff niet wil. Dhr Goedbloed antwoordt hierop dat hem de S.D.A.P. in haar begin selen bijzonder onsympathiek is. Dat wil spr. hier ronduit uitspreken. Maar toch is de conclusie, die dhr Crucq over deze zaak uitspreekt, ongemotiveerd. Nu volgt behandeling van het verzoek van de vereeniging voor Ziekenhuisbelan- gen om subsidie ten behoeve van een 24-uursdienst bij het locaal telefoonnet B. en W. stellen voor: 3 cent per inwoner en per jaar subsidie, terwijl de zieken huizen zich garant moeten stellen voor een subsidie van 1 cent per inwoner en per jaar. De fin. commissie stelt voor, de aanvrage te fenvoyeeren naar de aan vraagster totdat blijke. dat ook van par ticuliere zijde behoorlijke steun worde verleend. Dhr Goedbloed zegt, dat de fin. com. liet een fataal standpunt noemt, om te zeggen: de gemeenten moeten het maar betalen. B. en W. willen ook wel dat de zie kenhuizen meebetalen, maar de fin. com. wil verder gaan. Het ligt op den weg der commissie om eerst particulieren om pteun .te vragen en dan, als het nog noodig is, bij de gemeente aan te kloppen. De voorz. zegt, dat de gemeente Goes garant moet zijn voor de bijdragen van particulieren, omdat de posterijen alleen met het 'Goesche gemeentebestuur hier over onderhandelenHet is dus B. en W. niet onverschillig, van welke particulieren de bijdragen moeten komen. Dhr van Poelgeest gaat met den opzet van deze zaak niet mee. Het wordt gewoonte, om, als eenige personen een zaak voorstaan, daaraan het algemeen belang vast te koppelen en de gemeenten eigenlijk de belastingbetalers, te laten be talen. Er waren in dit geval enkele dok toren, die veel belang hadden bij een 24-urigen telefoondienst. Een commissie hiervoor werd gevormd, die door B. en iW. al vereeniging wordt genoemd. Toen is een vergadering belegd, waarop men niet eens meer sprak over belang van parti culieren, maar' waarin alleen gerept werd over het algemeen belang. Een hoofdelijke omslag voor de gemeentebesturen was reeds gemaakt. Er zijn echter in Goes, voldoende mensehen en'bedrijven, die be lang hebben bij een 24-urigen télefoon- dienst, zoodat het niet direct noodig is, dat de gemeente subsidieert. Weth. v. Bommel v. Vloten zegt, dat als de gemeente Goes niet bijdraagt, de buitengemeenten ook niet zullen bij dragen. Dat Goes iets meer betaalt dan de buitengemeenten is toch ook billijk, daar er zoovele stadgenooten belang heb ben bij dezen dienst. Maar anderzijds! is het ook billijk, dat particulieren iets bij dragen, de ziekenhuizen in de eerste plaats. Ging men in op het voorstel der fin. commissie, dan zou de gemeente niet weten, waar zij ieder jaar aan toe is, want zij zou dan telkens moeten bijpassen, als particulieren hun bijdragen intrekken. De voorz. verdedigt ook het voorstel van B. en W. Het belang van de zieken huizen gaat toch ook de gemeente ter harte. Dhr Goedbloed zet nog eens uiteen dat de gang, die de commissie voor zieken buisbelangen gevolgd heeft, verkeerd is. Het principe der commissie is onjuist. Daarom moet ze op haar weg terugkeeren. De fin. com. zegt niet: we willen niets doen, maar men moet anders te werk gaan. Weth. Stieger vraagt of de weg van B. en W. nu zoo verkeerd is. B, en W. zeggen: „zóóveel hebben we er voor over en meer niet. Voor de rest moet je maar: elders terecht". Den weg, door de heeren Goedbloed en van Poelgeest aangegeven laten B. en W. open. Dhr v a n Poelgeest wijst er op, dat het de plicht der doktoren is. te zorgen, dat zij dag en nacht verbinding kunnen krijgen met de ziekenhuizen. Daarvoor moeten zij zelf maar wat over hebben. Weth. van Vloten meent, dat de re geling der fin. commissie de zaak op losse schroeven zet, z.oodra b.v. enkele parti culieren eens hun bijdrage intrekken. Dhr Goedbloed merkt op, dat de commis sie dan een taak heeft. Spr. acht aan neming een verkeerde stap. Men kan heel gemakkelijk een persoonlijk belang het aanzien van een algemeen belang geven en de belastingbetalers er voor laten op draaien. Den voorz. zou het spijten, als het voorstel der fin. com. werd aangenomen. Dan kwam er van de geheele zaak niets. Dhr Simons verdedigt bet voorstel van B. en W., vooral met het oog op de ziekenhuisbelangen. Dhr van M e 11 e zegt, dat de com missie eerst bij particulieren om een bij drage had moeten vragen. Spr. weet, dat er zijn, die wel willen bijdragen. Wat ge beurt er, als enkele buitengemeenten den omslag niet betalen? Het voorste] van B. en W. wordt aan genomen met 7 tegen 5 st. Vóór dhrn. Willemse, Simons, Crucq, Buis, v. Vloten Stieger en van Zee, tegen dhrn Eckhardt Potter, Goedbloed, van Melle, en van Poelgeest. Bij de reclames over het vergunnings recht vraagt dhr Crucq of de verkoop van sterken drank niet kan worden ge controleerd in plaats van geschat? De voorz. antwoordt: dat is absoluut onmo gelijk. Het voo re tel van B. en W. wordt z.li.s't. aangenomen. De nie't-genoemde, reeds eerder verniel de voorstellen van B. en W., die op de agenda voorkwamen, werden eveneens z.h.st. aangenomen. Dhr Potter dringt op spoedigen aan leg van trottoirs in de Lange Kerkstraat aan, zulks naar aanleiding van het nette trottoir voor het winkelpand van den heer van der Rest. De voorz. zegt toe, dat B. en W. hun best zuilen doen in dezen. Daarna sluiting. Gocdkoope trein. Op Donder- dag 7 Juli loopt weer een gocdkoope trein de eerste in dit seizoen naar Rotterdam en Den Haag'. De kaar. tcnverkoop vangt morgen (Donderdag) och tend aan. De trein vertrekt des morgens te Vlissingen, Middelburg en Goes resp. 5.56, 605 en 6-39 u. en arriveert te Rotterdam (Beurs 9 u. 33 en te Den Haag 10 u. 13. Vertrek des avonds uit Den Haag 19 u. 25 (7 u. 25)- Raden van Arbeid. Bij min. besch. is aangewezen bij den Raad van Ar beid te: Goes, als plv. werkgever-lid P. Verbeek, Zierikzee; Middelburg, als pl.v. arbeider-lid J. Onderdijk, Middelburg en P. G. van Wezel, Vlissingen. B a c h-v ereeniging Middel burg. Ten einde het mogelijk te maken* op gezette tijden, b.v. om de twee of drie jaar te 'Middelburg een der Passi onen van Bach te doen uitvoeren, doet een comité, bestaande uit dames en heeren uit Middelburg en andere jilaatsen op Walcheren jm Zuid-Beveland pogingen, een Bach-vereeniging op te richten, waar van de kas zal worden besteed om ga- Tantie te stellen voor eventueele tekorten die uit de uitvoeringen ontstaan. De laat ste uitvoering van de Matthaus-passioiï leverde voor de zangveroen. „Tot Oefening en Uitspanning" een tekort op van f500 en dat kan deze vereeniging op den duur' niet dragen. Indien de nieuwe vereeniging tot stand komt, is die zangvereeniging bereid, in het a.s. voorjaar weder een Passion van Bach, waarschijnlijk die naar Matthaus, ten gehoore te brengen. Mij. de Schelde. Blijkens het Voorloopi'g Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp houdende goed keuring van een overeenkomst met de N.V- Koninklijke Mij1- „De Schelde" tei Vlissingen gesloten betreffende 'het ver schaffen <aan de werf dier maatschappij van oen ruimen! uitgang naar zee en de ontbinding vain de overeenkomst van! April 1913 werd algemeen ernstig bc> treurd, dat dit wetsontwerp op een zóó laat tijdstip is ingediend. Verschillende leden drongen er op aan, dat het rapport d.d. 6 Aug. 1926 van de commissie van 1920, naar hetwelk de regeering in haar toelichting verwijst, alsnog zal worden gepubliceerd. Daardoor zou niet alleen de verdere behan|deling van het wetsontwerp worden! vergemakke lijkt, doch tevens in het openbaar meer licht kunnen worden verspreid omtrent de gronden waarop de belangrijke finan- cieele transactie in de overeenkomst ver vat, berust. Konden enkele leden niet inzien het belang, dat de Staat bij het voortbestaan van „De Schelde" heeft, vele andere le den waren daarentegen van meening, dat De opmerking is weleens gemaakt, dat de Eerste Kamer langzamerhand werd een dou blure van de Tweede Kamer, en niet geheel ten onrechte. Nu heb ik dat nooit zoo heel erg betreurd. De politieke debatten in ons Hogerhuis waren de laatste jaren soms meer iuteressant en stonden soms op veel hooger peil dan die in het Lagerhuis. Maar nu begint de Eerste Kamer ook in andere opzichten hare zuster aan de over zijde van het Binnenhof na te doen en dat vind ik mipdor mooi. De Tweede Kamer is langzamerhand ondanks de vele en lange vacanties berucht geworden door het veel voorkomende absenteïsme onder de leden. De Eerste maakte in dat opzicht een beter figuur. Maar de ziekte is besmettelijk naar het schijnt. Gisterenavond moest daardoor de ver gadering van de 50 leden mankeerden er 29 worden gesloten. Ik vind zooiets jammei'. Hoe kan men toch bij de kiezers belang stelling verwachten als de gekozenen zich zoo weinig van de zaken aantrekken t OPMERKER. het behoud van een groot fabrieksbtdrijf met ongeveer 2000 werklieden een alge meen belang vertegenwoordigt. Hiervoor is de bouw van! een nieuwe sluis een noodzakelijke voorwaarde, omdat zonder een grooter uitgang naar zee de werf niet in staat is, passagiersbooten1 te bou wen van de thans vereischte afmetingen. Verscheidene leden vroegen of er geen aahlciiiding zou bestaan om van „De Schelde" in de te rnaken kosten een bijdrage, te vorderen, en of dei billijk heid niet mede brengt, dat aan dein Staat ook een deel der winsten ten goede zal komen. Andere leden meenden de voorgestelde regeling niet op zichzelf te moeten be schouwen, doch in verband met die, welke in 1913 werd aangegaan en voor den Staat zeer nadeelige voorwaaiden bevatte, Al moge de voorgestelde overeenkomst dan ook onvoordcelig zijn, zij waren be reid, tot de totstandkoming daarvan mede te werken omdat daardoor die van 1913 zou vervallen. Eenige leden waren van gevoelen, dat de termijn, waarbinnen „De1 Schelde" de door den Staat geleende of gegarandeerde bedragen1 heeft af te lossen, te lang is. Middelburg. l)e Taak en het Nut van den Schoolarts. Op uitnoodi- ging van een Comité van voorbereiding,, samengesteld door de 'Oudercomlmissies der Openbare Lagere scholen en bestu ren van Bijzondere scholen, sprak gister avond in de zeer goed bezette groote zaal van het Schuttershof, de heer Dr A. P. S m i 11, schoolarts te Vlissingen, over bovenstaand onderwerp. De voorz. van het Comité, de heer Dr C. Orb aan, heette allen welkom, oudeis onderwijzend personeel, raadsleden, weth. Onderdijk, de inspecteur van het L.O. en vooral ook Dr Plugge, voorzitter van de Prov. Groene Kruisvereen., welke vereen, wel de kosten voor haar rekening wilde nemen. De heer Dr Smitt, het woord verkrij gende wees er op, dat een der hoofd factoren voor welslagen van het school artswezen is, medeleven en medewerken der ouders, omdat hoofdzaak is het geven van hygiënische wenken, o.a. door lezingen, maar ook van hot schoolonder zoek. De schoolarts kan waarschuwen bij begin van t.b.c. of van bijziendheid. Lezingen kunnen gehouden worden voor de ondercommissies over schadelijken in vloed van alcoholisme en overdreven ni- cotinegebruik door ouders op de kinde ren. Ook syphilis kan worden gecon stateerd; deze is erfelijk; dit laatste is ook het geval met nerveusiteit, die vooral de moeder wordt overgenomen. Hef rooken door kinderen is slecht en toch algemeen in gebruik, vandaar het ver bod te Vlissingen aan kinderen rook-arti- kelen te verkoopen. Een bioscoopverbod is een bescherming van nerveuse kinde ren, waartegen ook bevordering van borstvoeding een goed middel is. Gebleken is, dat slechts 1 pCt. van de moeders daartoe niet in staat is en dat zijn "dan nog velen uit alcoholische families. De schoolarts behandelt niet, maar zendt kinderen met afwijkingen naar den huisarts. Aangetroffen worden bij het on derzoek vele gevallen van Engelsche ziekte, die vooral ook voor de meisjes ernstige gevolgen kunnen hebben. Men vindt de symptomen bij 70 pCt. dor kin deren. Platvoeten kunnen ook ernstige gevolgen hebben, en ontstaan ook door de Engelsche ziekte; ook ruggegraatsvei- krommingen zijn er een gevolg van en moeten door beweging bestreden worden. Een ander gevolg zijn de adenoïde-vegeta ties, die door het wegnemen van den dor den amandel worden bestreden; en an ders atLemhalingsstoringen, gehooraandoe- ningen enz. veroorzaken. Ongeveer 10 pCt. der kinderen blijken oogafwijkingen te hebben. Een gevaar is de kinderen te veel te laten lezen, dat bevordert de bij ziendheid. Ook het goed verzorgen van het gebit is een zaak van belang. Verder moet de schoolarts letten op de verzor ging van de huid; die veel verbetert, al zijn er nog ouders, die luizen op het hoofd van de kinderen noodzakelijk ach ten voor hun gezondheid. De kinderen worden dan van school verwijderd en de wet kan de ouders niet dwingen de kinde ren te reinigen. Ook moet het nagelbijten worden bestreden, zijnde een gevolg van nerveusiteit. Schoolartsen moeten ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2