Uit fis Profinrle. Dr.H.NANNING's HAEMOFFERRIN Kerkitieaws. Een belangrijke sociale taak vinden de Staten in hunne zorg voor het onder hen (honende overheidspersoneel. Recht en rechtvaardigheid moeten hier heer- echen. De Staten hebben hun belangrijk sociaal werk op goede wijze te doen, door rege lend en bemiddelend, stimuleerend op to treden bij wat hygiënisch noodig is, wat voor het verkeer geëischt wordt, bij be strijding van wat het moreele leven onder mijnt. Met verschillende voorbeelden uit de practijk verduidelijkte spr. zijn bedoelin gen. Ook op het gebied van schoonheid en kunst is iets te doen. Nauwe samenwer king met Heemschut is allerminst uit den booze: een sociaal-verheffend werk ligt hier open. Er kan heel wat gewrocht worden, wan neer de Staten hun taak maar begrijpen. De Staten moeten bij de discussies zich beperken en bedenken, dat zij geen Tweede Kamer zijn. Aan de andere zijde moet de diegelijkheid der discussie nimmer schade kunnen lijden. Waarschuwend tegen een buigen voor St. Bureaucratius, zou spr. prijs stellen op een rapport over de wijze, waarop he- belangrijke zaken in de verschillende pro vincies principieel zijn gefundamenteerd. Tegen teveel overheidsbemoeiing waar schuwt spr., immers dit verzwakt de ver antwoordelijkheid. Ter illustratie om te toonen hoe men iets, dat principieel juist is kan bederven of in goede banen lei den, wijst spr. uitvoerig op het geneeskun dig schooltoezicht. Dit kan alleen aan vaard worden wanneer het facultatief en adviseerend werkt. Aanvaard moet het geneeskundig school toezicht worden, wanneer het principieel juist geleid wordt, om de hygiëne en de volksgezondheid, die het vooruitbrengen kan, wat een groot stuk volkskracht is. Gewaakt worde ook hier tegen partijdig heid van het schooltoezicht zelf. Spr. hoopt ten slotte, dat er een oom missie uit de C.-H. Statenleden benoemd zal worden tot het ontwerpen van een provinciaal program. Bij de discussie waarschuwde de heer OostoThoff voor de gevolgen van den eersten stap op zich zelve dan niet af te keuren op het gebied van genees kundig schooltoezicht. De heer Krol meende, dat het genees kundig schooltoezicht een taak is voor de gemeente, niet voor de provincie. De heer Van Boeyen was bevreesd, dat het telkens meer uitbreiden van de taak der Staten, voeren zal tot financieele moei lijkheden. Wij hebben toch ook rijkszorg en gemeentezorg. De Staten moeten re gelend, niet scheppend, optreden. Voorts hebben we toe te zien op verster king der hygiënische zorg van de ouders en te waken tegen s.-d. tendenzen. De heer Snoeck Henkemans vroeg wat naar ref.'s oordeel precies de taak is der Provinciale Staten t. a. v. het zoo belang rijke stuk van het geneeskundig school toezicht. Referent merkte op, dat het geneesk. schooltoezicht een beschermend karakter moet hebben. Het is te aanvaarden, vast houdend aan de goede principes. Spr. leest nog eens de passage voor uit zijn rede, waaruit blijkt, dat do taak der Staten moet zijn: centraJiseerend, regelend en stevi- gend. Afwijzend mogen we tegenover het geneeskundig schooltoezicht niet staan, al lerminst op de Chr. school. Spr. merkte tegenover de critiek op, al leen den nadruk er op te hebben wil len leggen, dat een nieuwe taak ons is opgelegd, een nieuwe taak, vergeleken bij vroeger. Wij moeten natuurlijk niet ten koste van, maar in verband met onze beginselen weten de bakens to verzet ten. Provinciale Staten van Zeeland. Wederom zijn enkele der voorstellen voor de a.s. Zomerzitting in druk ver schenen en wel ten eerste dat inzake de P. Z. E. M. Ged. Staten brengen ter kennis van de Prov. Staten de door hen van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." ontvangen mededeelingen omtrent den stand van zaken bij die vennootschap. Aan dit schrijven ontleenen wij, dat de Raad nagenoeg geregeld wekelijks verga derd heeft, waar vele zaken, de vitale be langen der N.V. rakende aan de orde kwamen. De voorbereiding van meer be langrijke besluiten en het mondeling over leg met derden geschiedde echter groo- tendeels door middel van Commissies uit den Raad, bijgestaan door den Directeur. Herinnerd wordt aan het betrekken van het nieuwe gebouw in de Koepoortstraat, het voormalige Commandantsgebouw der Marine, nadat een reeds aangekocht per ceel aan de Rouaansche Kade zonder schade van beteekenis voor de N. V. weer was verkocht. Moeilijkheden werden on dervonden in verband met de mijnwer kersstaking in Engeland, doch dit had voor de afnemers geen merkbare bezwa ren tot gevolg. Het overleg met de P.N.E.M. nopens contracten van stroomlevering werd voort gezet en daarbij werd nog op een enkel punt aan billijke wenschen van de zijde der P.Z.EM. tegemoet gekomen. Het voor naamste bezwaar blijft de eisch van de P.N.E.M., dat ook in October een zoo genaamde spertijd zal gelden, doch de P. Z.E.M. "heeft bezwaar het gebruik van stroom voor landbouwdoeleinden in Octo ber te beperken. Ook inzake een door den Alg. Raad van Advies geuiten wensch van invoering van een speciaal laag nachtta rief, zal nader overleg met de P. N. E. M. noodig zijn. Er is ook nog geen overeenstemming verkregen met den Minister over de voor waarden van toekenning van een rente loos voorschot van f 120.000. Betreffende de electrificatie van de Zuidgroep wordt medegedeeld, dat de Zandstraat te Sas van Gent, de Draaibrug de Margret, de Schapenbouten, de Axel- sche Sassing, de buurtschap Tragel en de buurtschap Zoute Spui geëlectrificeerd werden en voorbereidingen voor den bouw van een net te Pont Avance (IJzendijke) werden getroffen. Enkele industrieën wer den weer aangesloten. Nog geen resultaat werd bereikt met het overleg met de N.V. Industriëele Mij" te Amsterdam over de overneming van haar bedrijf te Ter- neuzen. Het laagspanningsnet c.a. te Groede werd voor f 28000 aangekocht. De buitengewoon ongunstige resultaten van de bedrijven der gemeente Stoppel dijk en Boschkapelle gaven aan Ged. Sta ten aanleiding de P.Z.E.M. over maat regelen tot verbetering van den toestand advies te vragen. Uit het ingestelde onder zoek bleek, dat beide bedrijven dermate aan overkapitalisatie lijden, dat een nor male toestand slechts door afschrijving van een groot deel van het kapitaal te ver krijgen zal zijn. Met de afnemers te Sluis kil-West, wier collectief contract ein digde.. werd een nieuw contract aangegaan tegen verlaagd tarief. De met betrekking tot het tarief van stroomlevering aan ge meenten gerezen kwestie over de sper- uren vond een voorloopige oplossing, die de instemming van den Raad van Advies kon verwerven. Aan de gemeenten werd voorshands voor het jaar 1927 alleen de keuze gegeven tusschen haar con- tractueele tarief met vergoeding voor dag belasting, avondbelasting en verbruik en een tarief uitsluitend naar het verbruik, dat daalt naarmate het aantal uren van het avond .maximum stijgt. De keuze be hoeft eerst in de eerste helft van Januari 1928 gedaan te worden. Aangezien het K.W.U. tarief eerst bij een zekere over schrijding van het dagmaximum boven het avondmaximum voordeeliger wordt dan het contractueele tarief, bevat deze maat regel tevens een prikkel om het dagver- bruik en dus speciaal het verbruik voor industriëele doeleinden te bevorderen. Wat betreft de midden- en de noord- groep, kan helaas nog niet op resul taten van beteekenis met betrekking tot de electrificatie worden gewezen. Op de 'reeds op 19 November j.l. vermelde cir culaire aan de gemeentebesturen in deze beide groepen werd van alle gemeenten antwoord ontvangen. Met uitzondering van de gemeenten Goes, Zierikzee, en Tholen waren ip de middengroep gemeenten met 13.3 pCt. der aansluitbare perceelen be reid in beginsel tot medewerking zonder voorbehoud; 7.4 pCt met voorbehoud, 50.1 verkeeren in bijzondere positie wegens aanwezigheid eener centrale of gasfabriek en 29.2 pCt. hooren tot gemeenten, die niet bereid zijn tot medewerking, in hoofd zaak wegens de garantie, voor de Noord- groep zijn deze cijfers 46 pCt, 31.8 pCt 20.9 pCt en 1.3 pCt. Ook de gemeenten met centrales of gasfabrieken hebben veelal nog bezwaar tegen de garantie. Uit de cijfers blij kt, dat de moeilijkheden in de Middengroep veel grooter zijn dan in de Noordgroep en dat te meer, waar de voorbehouden, door de gemeenten van de Noordgroep ge maakt, meerendeels niet van dien aard zijn, dat zij aan het verkrijgen van over eenstemming in den weg behoeven te staan. Schijnen de vooruitzichten in de Noordgroep dus niet zoo ongunstig, de resultaten van het met Zierikzee en Tho len gevoerde overleg waren verre van bevredigend. Daarom is de vraag gere zen, of het niet mogelijk is, het platte land, dat blijken geeft, op de electriciteitd- voorziening prijs te stellen, met voorbij gang van beide steden den stroom te brengen. Om toch de garantie te kunnen krijgen is een nieuw plan ontworpen èn wel, dat de gemeenten uit elke groep ge zamenlijk de rente opbrengen van de te korten, die de P.Z.E.M. op de exploi tatie van die groep lijdt; de rente wordt over „'de gemeenten verdeeld naar rato van hetgeen ieder harer tekort komt aan de oorspronkelijk vastgestelde garantie van f 25 per aansluitbaar perceel en 40 cent per inwoner voor de straatverlich ting, met dien verstande, dat geen ge meente ooit meer betaalt dan hetgeen zij aan de garantie tekort komt. Thans wordt nagegaan of de gem.besturen hiermede in stemmen. Intusschen werd ook voortge- werkt aan de oplossing: der Mabegkwestie. Samenwerking werd gezocht met Goes, waarvan binnenkort bericht kan worden tegemoet gezien. Een contract met de R.K. Ziekenverpleging te Goes werd ont worpen, maar nog niet geteekend. Ten slotte wordt herinnerd aan de con cessie aan Middelburg voor de electri ficatie van het platteland van Walcheren Van de zijden der betrokken gemeenten werden bedenkingen geopperd, die bijna alle de uitvoering en niet den inhoud der concessie raken. Als het gemeentebestuur van Middelburg in de gelegenheid zal zijn geweest zich over die bedenkingen uit te spreken, zal de Raad van bestuur monde ling met dat bestuur ter zake van ge dachten wisselen. Het adres van den heer Roosa. Inzake een nieuw adres van JI. C. A. Roosa, te Dordrecht, vroeger chef der electrische centrale te Westdorpe, stellen Ged. Staten voor, dit ter afdoening in handen te stellen van den Raad van Be stuur der P.Z.E.M., aan wien benoeming en ontslag van het personeel zijn opge dragen, zonder aan iema'nd verantwoor ding daarvoor schuldig te zijn. Verpleging van Blinden. In verband mot een desbetreffend schrijven van het bestuur van „Barti- méus", Vereeniging tot bevordering van Christelijke opvoeding en onderwijs voor blinde kinderen en jongelieden te Zeist, deelen Ged. Staten mede, geen bezwaar te hebben deze vereeniging ook op te nemen in de voorgestelde regeling van f50 per kind en per jaar subsidie. Het Wit-Gele Kruis. Daar de ter zake van het verzoek van het Wit-Gele Kruis om subsidie gevoer de bespreking nog niet in een zoo danig stadium is, dat een concreet voor stel kan worden gedaan, stellen Ged. Sta ten voor het nogmaals aan te houden. Nog zijn in druk verschenen een voor stel inzake de grensregeling tusschen den Cal. Eendragtpolder en den Hellegatpolder een tot wijziging van het bijzonder regle ment voor het waterschap Stoppeldijk c.a. in verband met het vervangen van een houten brug over het uitwaterings-kanaal door een brug van gewapend beton, en van het steenenpoldermagazijn op den waterkeerenden dijk en den bouw van een dieselmotorgemaal. Ten slotte eene wijziging van de begrooting 1926. i ».HI ism*- a m w w c raan Etnvrr Bloedvoomend versterkingsmiddel. f2.60 p.Hflesch. ƒ1.60 p Vz flesch De opbrengst der collecte voor de stormramp te Kattendijke bedroeg f 195.40 en te Wilhelminadorp f 161.25. Samen f 356.65. Diefstal. Toen de winkelier R. te St. Jansteeo dezer dagen in zijn kelder kwam, die onder zijn woning is gelegen, waarin door hem een manufacturenwinkel wordt gedreven, ontdekte hij dat men een gi'oote hoeveelheid gezwingeld vlas, dat in dien kelder was opgeborgen, had gestolen. Bij nader onderzoek bleek heim eveneens, dat ook een hoeveelheid manufacturen cu eenig geld uit zijn winkel was ont vreemd. Aangezien het kelderraam open stond, ligt het vermoeden voor de hand, dat 'dc tot Uog toe onbekenide diijeivelnl door den kelder de winkel zijn' binnen gedrongen. De politie, die in verband met dezen diefstal een onderzoek begon, vond op eenigen afstand van de woning in een aardappelveld gelegen in de rich ting van de Belgische grens eein gedeelte van het gestolen vlas. terug, van de ma nufacturen. evenwel geen spoor. Ernstige vechtpartij. Giste ren heeft onder Heikant, gemeente St. Jansteen oen ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbiji een zekere de M. levensge vaarlijk word gewond. Benoemd tot kantoorknecht der pos terijen en Telegrafiei de bestellers S. F- Lako en C. van den Berg, beiden op het post- en telegraafkantoor te Vlissinigen. lerseke- Gemeenteraad. De raads vergadering werd geopend door den voor zitter, burgemeester Sinke. Afwezig met kennisgeving dhr Ph. Bom .(wegens fa- mjüieomstandiigheden) Ingekomen van C. Hartoog en de andere leden der schattingscommissie Inkomsten belasting dat zij hun benoeming hebben aangenomen. Daar de gezondheidscommissie op ad vies van den g-mcenteigetaleeshecr s'aking der muziekoefeningen wenscht wegens ziekte van jnej. de wed. v. d. Werke, vraagt „Mczart" gebruik van een school lokaal. Toegestaan. Het kohier der Straat belasting over 832 perceelen wordt vast gesteld. Aan dc orde kwam nu eeni verzoek van 't muziekgezelschap Mozart" om een tegemoetkoming in de bouwkosten van ■een muziektent. De oo'mimissie die voor do vereeniging Mozart de burgerij is rondgeweest heeft uit vrijwillige bijdra gen reeds f 625 opgehaald, maar daar men een zeer mooie en degelijke tent wil bou wen komt men nog te kort. B. en W- stellen daarom voor onder nadere goed keuring van Ged. Staten ©en bedrag beu schikbaar te stellen van f 1000 onder Voorwaarden nader door B. en W- te stellen, o.a. dat ook andere gezelschap pen op de tent mogen optreden. Mocht b.v. „Mozart" worden ontbonden, dan! vervalt de tent aan de gemeente. Dhr Mol kan zijn stem niet geven aan dit voorstel. 1000 gulden voor luxe, dat mag z.i. niet- Kunnen nu die groot© muziek liefhebbers geen tent bij elkander brengen, desnoods aan rcntelooze voorschotten. Andere heeren zijn weier voor gemeente lijke subsidie. Weth. Bom licht nader het standpunt van B. en W. toe, waarna 't voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegon d© Koeiijer en Mol. Be hoofden der openbare L. scholen; vragen meubelen en leermiddelen plus ©enige verandering in do gebouwen. In oen memorie van toelichting geven ze hun wenschen te kennen. B. en W. ver klaren bij monde van den voorzitter dat ze de methode hierboven omschreven nieit kunnen maken tot de hunne, redein waar om zo voorstellen; ©en en ander voor keninisgevimg aan te nemen. Dei oudei methode is, dat do hoofden der scholen overleg plegen met B. en W. en hun verzoeken daar indienen. Dhr Osscwaarde verklaart deze aanvrage uit een verkeer de behandeling van B. en W- Dit collega stelt veel te weinig belang in 't openbaar onderwijs. De openbare scholen worden verwaarloosd. Hij stelt daarom voor dat- wordt voldaan aan 't verzoek van de hoofden. Dhr Mol wil dit ook. De leermid delen moeten goed zijn. Dei burgemeester zet nogmaals uiteen dat deze dingen thuis behooren bij B. en W- Bovendien is dit ^jaar geen gold meer beschikbaar. De post op dr- begrooling is reeds overschreden. Laat de raad een volgende begrao-ttug oen grooter bedrag aanwijzen, dan kan do raad 'net zoo veel goedkeuren en geven als hij wil. 'tyoorstel van B. en W. wordt aangenomen; met 8 voor en 2 tegen, de heeren Schede en Osscwaarde. Het werkloozencomite is aangesproken door don Raad va.n Arbeid om zegels te plakken voor de wcrkloozen. Voorheen was dit niet noodig, maar ook de Raad van Arbeid is veranderlijk, wanit nu wil hij 'twel. De werkloozencommissie vraagt nu advies van den raad. De voorz. zegt dat de Raad van Arbeid niet zegels-plakkcrt vraagt, maar een opgave van de verwerkte loonen en dagen arbeid der weirkloozen', en nu is de commissie te kort geschoten) in haar werk door niet op te geven. Hij meent dat het 'dan wel zal losloopon. Dhr Do Kocijer merkt op dat op andere plaat sen geen zegels moeten geplakt worden, n.l. bij de Bicsboschwerken- Voor kennis geving aangenomen. Ingekomen is een schrijven over de rio•leeringswclrkem, van Pikaar, Noussen en Labam, inhoudende een klacht over verkeerde aanwijzing door den gemeen teopzichtcr, ook een schrijven van Pikaar om t.e wijzen op de schade, die de gemeentel loopt door niet goedkeu ring inschrijvinlgsbiljet Pikaar. De voor zitter merkt op, dat de inschrijvingsbiljet ten ingekomen niet deugden. Ze voldeden niet aan de gestelde eischon, inzake bor gen en waren daarom niet geldig. De gunning is aan den laagsten geldigen inschrijver. Dhr. Ossewaarde brengt dank aan den voorz. voor zijn opheldering, maar hij zou toch gaarne gezien hebben, dat do gunning aangehouden was. Wet houder Boni en van Es pleiten ook geheel Goeman vrij. Hun inziens heeft de aanwij zing geheel vrij plaats gehad en is in 't beste geval aan een misverstand te den ken. De ingekomen stukken dienaangaan de worden voor kennisgeving aangeno men. De geloofsbrieven der ge- en her kozen raadsleden werden goedgekeurd. Do garant,ie electriciteitsvoorzieining middengroep is een zeer ernstig stuk, dat wel een studie waard is, reden waar om B. en W- voorstellen tot aanhouding te besluiten. Zulks geschiedde. De rondvraag liep over „za.tes" en wegen- verbetering, ventvergunning, aansluiting tram, hekwerk van Oeveren, onz. Waarna sluiting. Krabbendijke. Opbrengst van de gehou den collecte voor de stormramp alhier is f 1032.44. 's Heerenhoek. Op 25 Juni hielden de Burgerwacht, en Vrijw. Landstorm hun) jaarlijksche schietwedstrijd om de wissel medaille en tevens om een. mooie collec. tia prijzen. De wedstrijd is prachtig ge slaagd en -genoot veel belangstelling. N'al den wedstrijd werd er gesproken door den Burgemeester en den voorzitter, waarna do burgemeester de prijzen met een toe passelijk woord aan de winnaars uitreikte. De prijzen vielen ten doel als volgt; le prijs E. v. Sluijs 112 punten enj de wisselmedaille; 2e pr. L- Peetors 106 p.; 3e pr. P. Pare© 106 p.; 4e pr. J. Wirtz 103 p.; 5e pr. J. Martens Johz. 102 p.; 6e pr. L- de 'Jonge 100 p1-; 7o pr. C. Fr aan je 95 p-; 8e pr. J. HDon dert. 94 p.; 9e pr. D -v. Sluijs 89 p.; 10a pr. W. de Jonge 87 p-; He pr. H. Baars 82 p.; 12e pr. J. Martens 79 p.; 13e pr. W. v. Sluijs 64 p.; 14e pr. L. Stockx 63 p.; 15ö pr. P- de Jonge 58 punten. 2o groep snelvuur; le prijs E. van Sluijs 94 p.; 2© pr. J- Hoondert 93 p1-; 3o pr. L. de 'Jonge 90 p.; 4e pr- W- de Jonge 87 p. en 5© pr. L. Peeters 86 p. Biervliet. Vrijdagavond raakte de schuur van den landbouwer J. Th., tengevolge van hot inslaan van den bliksem, in brand. In korten tijd stond de schuur in lichten1 laaie en brandde tot den grond af. Een' kalf werd nog met moeite door den eige naar gered. Hoewel de schuur in die! kom stond en de brand fel woedde, breid de hij zich niet verder uit. St. Laurens. Woensdag vergaderde dei Oud-1 eerlingenvereenT'.W-C- „Samenwer king" alhier. De vergadering was belegd voor de noodige besprekingen betreffende de te houden tentoonstelling der ZL. M- in Juli. Ook werd nog een excursie met de leden belegd naar Kapella, tenjeinld© daar do pas aangelegde glasbedrijvcn te bezichtigen. Si. Annaiand. Tijdens den hevigen re genval Vrijdagmiddag, vertoonde zich al hier een windhoos, richting West-Oost.'. Aan het eind van den Dorpsweg werden twee personen, een vader met ziini zoontje-, tegen den grond geworpen, gelukkig zon der zich te bezeerert. De hoos trok verder langs de grens van het dorp (Hoender- weg), rukte hij M. K. den schoorsteen van het dak, deed bij P. d. H- het geheele huis kraken, terwijl daar ook het dak nog werd beschadijgd, voerde een zuil water uit de watergang een eind mc>e en wierp bij P. de W. nog een paar boomen om. (Z. N-) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor O. L. Vrouwenparochie, K. Engelsman to Zwartsluis; voor Ouden hoorn, E. Rceser te Hoogland. Geref. Kerken. Beroepen te Koog-Zaandijk, L. v. d- Zanden, cand. te Putton; te Deventer (B.) J. Eettinga te Wijckel en Balk; te B er gum, J. H. Meuleman te Hoogersmilde. Te Nij'verdal Ri. Hamming te Middelburg. Bedankt voor Hilversum, J. Wijmenga te Charlois. Chr. Geref. Keak. Tweetal te Zaandam, H. C. Binee te Murmerwoude en L. de Bruijne te Zwolle. Bedankt voor Dokkum, A. H. Hilbers te Enschedé. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagtekcrke, J. Overduin te Werkendam; to Grand-Rapids (N.-A.) M- Hofman te Krabbendijke. Bedankt voor Gencmuidcn, M. Hofman te Krabbendijke. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen naar Veendam, J. J. G. Wuite te 's Gravenhage. Serooske ke-Kerkweirve. Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Kerk te Seirooskerke da bevestiging plaats van Ds F. H. Kui pers. Als bevestiger trad op Ds K. Straats- ma van Zandvoort, die tot tekst had gekozen Matth. 13:3. Aan de handoplegging werd deelgeno men door Ds Straatsma. en Ds NeelömartS van Eikerzee, waarbij de gemeente haar nieuwen predikant toezong Ps. 134; 3. Het kerkgebouw was overvol. Zondagmiddag deed Ds Kuipers te Kcrkwerve zijn intrede. Do kerk was, ondanks het ongunstige weer, overvol. Ds K. had tot tekst gekozen Ps. 121:1 en 2. Na afloop van de predikatie werd de nieuwe leeraar achtereenvolgens toege sproken door den president-kerkvoogd, den burgemeester, Ds van Griethuizen, eert zijner kringvricnklen, zij!n vader en Ds Neelemans, op wiens verzoek' hem, staan de, werd toegezongen het laatste vers van Ps. 121. Intrede Ds A. G. B. ten Kate. Zondag had in de kerk der Ned. Ev. Gem. te Brussel de bevestiging en intrede plaats van Ds A. G. R. ten Kate, gekomen van Hansweert. Het rustig en intieme kerkgebouw, zoo meldt de Nederl., aan de Kathalijneplaats was overvol. De Nederlandsche Gezant was met £ijn gezantschaps-attaché aan wezig. Ds J. Chrispeels leidde als consu lent de plechtigheid. Ds B. ten Kate, fein.- pred. te Velp, vader van den nieuw be noemden voorganger, hield de bevesti gingsrede naar aanleiding van Marcus 6 vers 37. Het woord werd met jeugdig vuur uitgesproken en liet niet na, op de gemeente diepen indruk tc- maken. De consulent, verrichtende de eigenlijke installatie, werd bijgestaan door twee ge tuigen, Ds de Haan van Antwerpen en Ds Frater uit Kortrijk. Ontroerend klonk op het antwoord van den bevestiger gegeven het lied van het kerkkoor: Wees trouw tot den dood en Ik zal U geven een Kroon des Lpvens, overgenomen door de geheele gemeente in de bekende zegenbede van. Ps. 134: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Dc nieuwe leeraar betrad nu den kan sel en hield zijn intree-rede naar aanlei ding van het woord: „Ik ben met Ulie- den alle de dagen". Aan het einde van deze evangelie-prediking richtte hij- zich met een persoonlijk woord tot den Ge zant, tot zijn Vader, die hem bevestigd had, den Consulent, het Kerkcollege en de vele aanwezige predikanten uit België en Nederland. Ds Rochedieu sprak den nieuwen predi kant toe, als president van de Synode der Vereen. Prot, Kerken in België. Ds Meyhofer sprak een welkomstwoord, na mens de Belgische Zendingskerk, Ds Cou- vée als voorzitter van de Waalsche stads en land-evangelisatie. Ds Anes namens de Congo-zending, Ds Twijnham als ver tegenwoordiger van de Methodisten, rlë heer Knegt voor de Belgische Evangeli sche Zending. Een der ouderlingen dankte namens de Gemeente Ds Chrispeels als Consulent, den heer Van Groningen als hulpprediker voor hun velen arbeid ge durende de vacature. Door dezen spreker werd met dankbaarheid herdacht wat de overleden voorganger Ds Hoek, gedurende ruim 30 jaren voor de Gemeente had verricht. Met gebed en lied werd de plechtigheid gesloten, die diepen indruk op de aanwezigen gemaakt had. D s. S. Kal m a. f *n den ouder dom van 87 jaren is te Voorthuizen over leden, de emeritus-piredikant der Ned. Her vormde Kerk, Ds S. Kalma. Ds Kalma werd, na tevoren predikant bij de Chr. Geref Kerk te zijn gweest, eandidaat in Utrecht in 1870, daarna predikant ach tereenvolgens te Losdorp, Cuhaard. Bar- neveld, Sneek, Zevenbergen, IJIst, Maas sluis en Iloogeloon. Op 1 Oct. 1921 werd nu wijlen Ds Kalma het emeritaat ver leend. De begrafenis zal plaats hebben te Maassluis op Dinsdag 28 Juni te 12 u. Ongewoon verschijnsel. In de R o 11 e r d. wordt melding gemaakt van het feit, dat Dr Re.rkelbach van der Sprenkel te Rotterdam, Zondag in een godsdienstoefening der Vereen, voor Vrijz. Herv. voorging. De voorganger begon met de mede- deeling, dat het hem aangenaam was, zelf niet vrijzinnig zijnde, voor een Ver eeniging van vrijzinnigen te mogen op treden. Tot tekst was gekozen de woorden uit Hand. 2723„God, wiens ik ben, welken ik ook dien". In een schoone rede teekende spr. de omstandigheden, waarin Paulus verkeerde toen hij deze woorden sprak, Pau lus was met Christus één; daarom kon hij rustig zijn en zijn xeisgenooten opwek ken goedsmoeds te blijven. Dr Berkelbach van der Sprenkel gaf een rijke Christus-prediking. En zijn welspre kend woord was in staat zijn gehoor tot jaloerschheid te verwekken. Wat was zijn doel met zijn optreden te Zwijndrecht? Om tc evangeliseeren onder de Vrijzinnigen? Dan is zijn poging wat de prediking aangaat welge slaagd te noemen. Maar de Vereen, voor Vrijzinnig-Her-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2