No. 226 Dinsdag 28 Juni 1927 41e Jaargang L Duvekot Sz., Groots Markt 19, Goes. Be kinderen van Ben Hesed. een Tabaksdoos oadeau. FEUILLETON. Naast de Korenbeurs. Bij aankoop van I half ons VAN NELLE'S CITY-BAAI-TABAK van 10, 13 of 15 cent ontvangt men Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Klassenstrijd of samenwerking. In het Boekdrukkersbedrijf is men sinds ©enigen tijd bezig om te komen tot een pensioenregeling van bejaards werkne mers. Do bedoelinig is dat het pensioen! zal ingaan op '65-jarigeni leeftijd en dat de kosten door de patroons en 'de ge zellen gezamenlijk zullen worden gedra- gen. Of deze plannen uitvoerbaar zijn, ook in dien zin, dat het bedrijf de kosten! kan! dragen, zal nader moeten blijken. Ongetwijfeld zullen er, vooral ook in1 ver band met zoo nu en dan intredende werk loosheid enz., heel wat bezwaren over wonnen moeten worden. Maar hoe dit ook zij, de gedaclrlje die aan deze zaak, waarbij' de patroons' reeds in beginsel hunne medewerking heb ben toegezegd, ten grondslag ligt. is ongetwijfeld sympathiek. Vooreerst omdat het van zooveel betèekenis is dat hier voor een groep werkers da(n! niet meer „oud" synoniem" zou zijn met „arm", maar ook omdat er uit blijkt, dat da samenwerking tusscheni patroons en ar beiders, die bij; de afsluiting van liet collectief contract tot uiting kwam, uit stekende ,vruchten draagt. Juist daarom echter, is men in den! „modernen' 'bond, een bijwagentje van| de S.D.A-P'., met de voorgenomen regeling volstrekt niet algemeen ingenomen. Immers, niet de vrede, maar dei strijd is daar het doel. De klassenstrijd. En dat „dogtna" van den klassenstrijd heeft zoo de gemoederen vergiftigd, dat men er niet gemakkelijk toe lean komen, de daden van de patroons1 objectief te bc oord celen. Als een patroon alleen' met zijn® eigen belangen rekent dan is hij een uitbuiter. Maar als hij toont ook met de belangen) van zijn personeel rekening ba willen houden, dan steekt daar iets achter, dan) zijn daar minder mooi© bijbedoelingen. En zoo schrijft dan ook iemainjd in' het orgaan van den' modernen bond: „Welk doel steekt achter deze huma niteit der ondernemers? Al het recht van zelfbestemming gaat voor ons verloren. Waar blijft de strijd, dien wij voeren' in) de maatschappij als klasse? Voor pensionneering der arbeiders, ja, maar dan ook gedragen door de arbei ders. Niet in één bed met de tegenstan ders, die in het bezit der productiemid delen', ons nog verder den keel toeknij pen willen Wij arbeiders moeten ons ertegen' ver zetten, een verzekering mee te gronden op kapitalistischem) 'grondslag en met ka pitalistische allures." De man) heeft tot op zekere 'hoogte gelijk. Dp deze wijize raakt de klassenstrijd- gedachte, zoowel hij de arbeiders1 als'bij' de patroons, op den achtergrond. 1 Voor de roode „beweging" zijn derge lijke overeenkomsten dan ook weinig be vorderlijk. Maar, en dat is het mooie, dei moderne organisatie heeft het niet voor het zeg gen. Het zijn de Christelijke organisaties die telkens weer de leiding nemen en het bedrijf in de goede richting sturen. De droogte in Transvaal. In Zuid-Afrika heeft dit voorjaar een' geweldige droogte gebeerscht. In de drie eerste maanden van! 1927 zijn zelfs Naar het Eugelsch 2.) -o „Bij alle godenhet scliijlnt, dat een nachtegaal niet gemakkelijk in een kooi1 te vangen is. En. wat is er nu van onzen schraapzuchtigen Besa geworden? Bij den heiligen Anubis! het is mij eigenlijk on verschillig of hij dood is." t Over den rand van den afgrond turende, ontdekte zijn oog eindelijk nog een vorm- looze massa, liggende tegen den wand van een vooruitstekende rots; en hoewel brom mende en onwillig, daalde 'hij langzaam' naar de plek af, waar zijn makker lag. In dien tusschentijd zat het kind ineen gedoken op een steen; zij luisterde aan dachtig', de hand op het hart, alsof zij vreesde, dat het luide kloppen haar schuil plaats zou verraden. Doch na eenige oogenblikken van stilte begon zij te schrei en en te weeklagen. „0 Isis, gij liefderijke! Wat is mij over komen? O God van de zon in uwi glinste rende zegekar? Waarom vernietigt gij zoo veel slechtheid niet? Als ik hem eens gedood had? Och, waarom bekommer ik er mij om? het is rechtvaardig!" VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. 150.000 stuks hoornvee in Noord-Trans vaal door water en' voedergebrek omge komen. In de straten van Pietersburg zag men menigten zwarten met huiden loopein, die ze voor een appel en ©en ei moesten; vorkoopen. Hun geheel© bestaan was ver dwenen. De bevrijding van Daudet. Deze grap is natuurlijk het onderwerp van zoo goed als alle gesprekken in Frankrijk. Ook in de Kamer, zal er over geïnterpelleerd worden. Als verzwarende omstandigheid voor Catry, den directeur der Santé-gevange- nis, wordt nog gemeld, dat hij eerst zijn ambtsgewaad is gaan aantrekken om Dau det en de beide andere gevangenen hun invrijheidstelling mee te deelen, en dat hij de gevangeniswachten en haie heeft opgesteld, toen de drie gevangenen de Santé verlieten. Zelfs al had het een echte vrijlating gegolden, waren deze fei ten een overschrijding van zijn bevoegd heden. Overigens wijzen de bladen er op, dat men nu wel den gevangenisdirecteur heeft geschorst en voor den raad van discipline brengt, maar hot hoeft or alles van, dat de directeur volkomen gedekt is. Ziehier wat gebeurd is. Onder den com- inunistischen drang heeft de regeering een der anti-militaristen, Girardin losgelaten S en om een succes in de kamer hem hals over kop losgelaten, op telefonisch bevel en zonder de wettelijke formaliteiten, den gevangenis-directeur verzekerend, dat hij gedekt was en dat de formaliteiten later wel in orde zouden worden gebracht. Daar zit de heele knoop van het gebeurde. De vrienden van Daudet hebben zeer uit voerig in de ministeriëele bureaux geïn formeerd, wat er bij die vrijlating gebeurd is en dat nauwkeurig nageaapt. En natuur lijk verder op meesterlijke wijze hun schikkingen genomen om eiken kink in den kabel te voorkomen of ongevaarlijk te maken. Dat de directeur er dus inge vlogen is, moet geheel geweten worden aan het geval-Girardin. Aardbeving in De Krim. Een aardbeving die 5 seconden duurde, vergezeld van onderaardscli gerommel, werd Zondag waargenomen circa 3 uur te Sebastopel en in andere steden van de Krim. ïal van jnuren scheurden en rotsen stortten in. Korte berichten. Zondag heeft het in het Zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud hevig geregend, waarbij, de temperatuur aan merkelijk daalde. Op den Feldberg wees de thermometer 's nachts 0.4 graden Cel sius vorst aan. Maandagmorgen om 8 uur nog 0.1 graad vorst. Ook is er op den Feldberg sneeuw gevallen. De sneeuw laag had een dikte van 2 c.M. Volgens de berichten in de Engel- sche bladen kan de volledige bijlegging van het geschil tusschen .Zuid- Slavië en Albanië ieder oogenblik worden verwacht. De bladen wijzen er op, dat de regeling, welke thans ook door Albanië is aanvaard, te danken is aan de bemiddeling van de mogendheden. Te Schafstadt bij Mersburg hebben plotseling 20 personen, voor het grootste gedeelte kinderen, typhus gekregen. Eén 'jongen verkeert in levensgevaar. Volgens de bladen hebben er huis zoekingen bij bewoners uit de om streken van Lissabon plaats gehad. Fr zijn 200 geweren in beslag genomen. ,Waar „Anat! Anat!" klonk een stem. ben je?" „O, het is Seth!" zeide het meisje, vlug .opstaande. „Sst, hier ben ik." „Waarom bsn je daar?" zeide de nieuw .aangekomene verbaasd. „Wiat is ér ge beurd?" Als eenig antwoord barstte het meisje in zenuwachtig snikken uit, wanhopig aan haar zwarte vlechten rukkende. Dia jongen staarde haar vol verbazing en anlgstig aan; daarop wierp hij snel den' loeren wa terzak met de rinkelende tinnen bekers weg, welk.e hij op zijd' rug droeg, knielde bij de kleine gestalte meier, en den arm om haar heen slaande, begon hij zacht op overredenden toon met haar te spreken. „Anat, lieve zuster, kom vertel mij, wat er gebeurd is. Je moet het mij zeggen; kleintje. Ik had je niet .alleen moeten laten. Heeft iemand je doen schrikken? Is het dat?" Daardoor aangemoedigd, begon het meisje haar verhaal in afgebroken zinnen en nauwelijks verstaanbaar. „Hij hoorde je zingen, kleintje," zeide haar broeder, de zwarte werkbrauwen! toornig fronsende, „en wilde je vangen! als een vogel?" „Ja,' 'antwoordde het kind eindelijk, „maar dat is nog niet alles; hij zei ook, dat wij beiden morgen verkocht zouden] Vernietiging van Forensen- aanslagen. De tijdens het bewind van minister Colijn herhaaldelijk besproken en gecriti- scerde ambtshalve vernietiging van foren senaanslagen, welke niet de instemming hadden van genoemden minister van fi nanciën, wordt dezer dagen, naar het Weekbl. voor Gemeentebel. meldt, voor den burgerlijken rechter gebracht. Do gemeente Wormer, die eerder doch tevergeefs beproefd had- zich recht te verschaffen door het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, heeft thans den Staat tegen 28 Juni a.s. gedag vaard voor de arrondissementsrechtbank te 'is-Gravenhage, om zich te hooren vcr- oordeelen tot vergoeding aan do gemeente van de door de. onrechtmatige vernietiging geleden schade. Zij vordert te dien einde van den "Staat een bedrag van ruim f 178,000. Als raadsman van de gemeente Wor mer treedt mr M. Oppenheimer op. .Bezoek van een Franschen kruiser. Ter gelegenheid van bet bezoek, dat de Fransche kruiser „Duguay Trouin" 1 Juli aan Rotterdam komt brengen, zal minister Lambooy namens de Nederlandschè regee ring den commandant en eenige officieren van dit F'ransche oorlogsschip, alsmede eenigen Franschen en Nederlandschen autoriteiten op Zaterdagmiddag 2 Juli een noenmaal in het Kurhaus te. Scheveningen aanbieden. Rijk en Gemeenten. Op de vraag van den hoer Lovink om trent het tijdstip van verschijning van het verslag der Staatscommissie betreffende de regeling der financieele verhouding tus schen bet. Rijk en de gemeenten heeft de heer de 'Geer, minister van Financiën, als volgt geantwoord: Het juiste oogenblik, waarop het verslag der Staatscommissie zal worden ingediend, is aan de regeering onbekend. Evenzeer in hoeverre haar adviezen ten volle zullen kunnen worden gevolgd. De verzochte mededeeliug kan derhalve niet gedaan worden. Het Kanker-Instituut. Prins Hendrik heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het Kanker-insti tuut Do Economische Conferentie. Op Maandag 11 Juli a.s. zal oud-Mi nister H. Colijn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Tilburg een spreek beurt vervullen met als titel: „Beschou wingen over de Economische Conferentie van Genève". Deze vergadering gaat uit van de 5 Brabantsche Kamers van Koophandel, als mede van de R.'-K. Werkgeversvereeni- gingen in de Diocesen 's-Hertogenbosch en Breda. De Belgische pamfletten. Ook in de Nederlandsche grensgemeen ten Hunsel en Ittervoort zijn, zooals ge meld, in den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks half 11 pamfletten, de zelfde als in Weert, aangeplakt. Tusschen Ittervoort en Hunsel trof een inwoner van laatstgenoemde plaats, die per rijwiel omstreeks dat uur huiswaarts keerde, twee personen met rijwielen aan. De man sprak beide Belgen aan, zij gingen, Fransch met morgen niet meer mogelijk zal zijin), .om over koop en of verkoopen te denken. Ik weet nog niet, hoe het mogelijk was, doch plotseling gevoelde ik een groofei kracht in) mij. Ik duwde ham over den1 rand ik hooide hem vallen" en zijl rilde bijl de gedachte. „En je hebt wèl gedaan, kleifn|tje", zeide de jongen. „Het doet er niet toe, wat hem is overkomen; de goden hebbemj ja bijgestaan. Maar de andere er wa ren er twee, zeide je? Hij zal terugkomen. Wij moeten van hier gaan; en dadelijk." „Waar zullen wij heengaan?" zeide Anat met klaaglijke stem. „Wij zijn gelijk de vogeltjes, die voor den jager vlieden, om toch eindelijk in zijn handen te val len." „Toch niet, kleine; de vervolgde aren den vluchten naar de woestijn. Dat zullen wij ook doen. Ik weet een veilige schuil plaats, en je zult dan nooit alleen blij ven." „Zullen wij dan nu gaan?" „Ja, dadelijk als ik onze bezittin gen bijeen verzameld heb; maar wijl heb ben; weinig het zal niet lang duren." Dé jongen richtte zich met een zucht op en) staarde eenige oogenblikken peinzend naar den uitgestrekten horizon. Ver bene den hen lag een frissche groene vlakte, de vruchtbare landen van' den Nijl, hier en elkaar pratende, verder. Een der Belgen bleef tenslotte achter, voorgevende pijn aan zijn been te hebben. Het is vrij izeker, dat deze man, die achterbleef, de pam fletten heeft aangeplakt. 'sMoigens vroeg heeft de bevolking de pamfletten overal afgerukt en verscheurd. V r ij d o in van p o r t. Ter wegneming van twijfel wordt in de dienstorder meegedeeld, dat ,de vrijstelling van port, welke wordt genoten door de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis, zoowel betreft de stukken, welke worden verzonden door, als die, welke zijn gericht aan do Koningin en de le den van het Koninklijk Huis. De vlucht naar Batavia. De laatste etappes der eerste passagiers- vlucht naar Indië kunnen binnen enkele dagen zijn afgelegd. Voor gisteren stond het traject Rangoon- Bangkok op het programma. Vandaag komt de etappe Bangkok-Singapore aan de beurt, tenzij er aanleiding is dezen af stand, welke over het schiereiland Malakka voert, in tweeën te nemen en morgen niet verder dan Sengora te vliegen. In het eerste geval zou overmorgen reeds de laatste etappe: Singapore-Batavia kun nen worden ondernomen en Woensdag 29 Juni het vliegtuig in de hoofdstad van Lndië kunnen aankomen, zoodat de tocht dan in 14 dagen tijds volbracht zou zijn. In Indië leeft men thans in den vollen Oostmoesson en het is er dus voor de vliegers een gunstige tijd. Van der Hoop kwam juist in liet eerste gedeelte van den Westmoesson in Indië aan. Ter vergelijking kan nog even worden aangeteekend, zegt het „Vaderl.", dat de eerste Fokker VII gemiddeld 120 kilometer snelheid heeft bereikt en deze tweede 175. Hierdooor werd het mogelijk de etap pes zooveel grooter te nemen. Naar het oordeel van deskundigen, is het zonder die veiligheid in gevaar te brengen mogelijk den tocht m!et dit toestel in nog korteren tijd te volbrengen. Men houde echter wel in het oog, dat er hier thans geen sprake is van een poging' tot het leveren van een sportieve prestatie, doch van een zakenreis, waarbij; het nut tige en het aangename vereenigd worden. De Postcheque- en Girodienst. Met dezen dienst schijnt het thans naar wensch te gaan. Bedroeg het aantal rekeninghouders voor de debacle 113000, thans is men tot de 125000 genaderd. Klachten over den dienst zelf, die vroe ger aan de orde van den dag kwamen: worden "bijna niet meer vernomen. Dit is teekenend genoeg. De eenige strubbe lingen, die men nog wel eens heeft met sommige rekeninghouders, betreffen hun te lage saldi. Omdat er geen rentevergoeding plaats vindt, worden de saldi door de meesten zoo laag mogelijk gehouden. Het wettelijke minimum is f5. Nu gebeurt het wel, dat hierop geen voldoende acht wordt ge slagen door de betrokkenen, dat 50 cent techt geheven wordt, hetgeen niet altijd in den smaak valt, doch te billijken is als men de moeite in aanmerking neemt, die de Girodienst heeft met de controle: ©tc. Chr.-Hist. Raadsleden. Op den laatsten conferentiedag van Chr.-Hist. Gemeenteraadsleden, sprak de heer J. Knoppers, burgemeester van Mep- pel, over: „De sociale taak der Provin ciale Staten". Spr. ving zijn beschouwingen aan met een herinnering aan de hypnose, die zich in 1918 in sociaal opzicht van velen meester miaakte. Van Chr.-Hist. zijde werd het alles meer met nuchterheid bekeken: een sociaal vooraanstaand man sprak slechts van „een nieuwe taak". Bij die nieuwe taak ons hoedende voor misvat ting, moeten wij1 oogen en harten open houden voor de behoeften van onzen tijd; die wij leiden moeten in de bedding; dar Chr. gedachte en bezien onder eeuwig- heidslicht aldus spr. Do samenstelling der Provinciale Sta ten moet een zoo zuiver mogelijke afspie geling zijn van de verhoudingen in de provincie. Bovendien moet het Statenlid maatschap gevoeld worden als een plicht tot werken. In overeenstemming met de beginselen van de Unie is 't, wanneer da algemeene zaak door zooveel mogelijk menschen wordt gediend. Kamerleden moeten niet, in het algemeen, ook Staten lid zijd. worden; toch kan het zijin, dat het hem daar beschaduwd door groepjes palmboo>- men). Midden door deze vlakte stroomde de heilige rivier als een gouden ader. (Aan beide oevers verhieven zich do witte muren en veelkleurige torens van Mem phis, slechts in flauwo omtrekken te voor schijn! komende uit het mistig waas der ondergaande zon. En. verder weg troonden1 da sombere Pyramiden, de plechtige wach ters aan den rand der woestijn, welke' de Egyptemaren dachten' dat oneindig was, meenende dat achter haar gouden hori zont het rijk der afgescheidenen lag. HOOFDSTUK II. Goede tijlding uit de woestijln'. „Ik hoor naderende voetstappen." „Hoe is dat mogelijk, Anat? Ik zie nie mand." „Dat doet er niet toe; er is toch iemand Ik hoor het rinkelen van bellen; heit geluid stijgt op uit de woestijn! tot ons." „Een karavaan, denk je kleine?" zeide Seth, met een medelijdenden glimlach naar haar hoog gekleurd gezichtje ziend© met de vreemde, wijdgeopende donkere oogen. „Neen," zeide het meisje na eenige oogenblikken, beslist het hoofd schud dende. „Er is er maar een op een vluggen- dromedaris." „Bij Horus! je hebt gelijk. Ik zie den man hij komt dezen kant uit." En met zijn tinnen bekers rinkelende, snelde de knaap den reiziger tegemoet. „Water! frisch, koel water, de gave van de goden voor de dorstigen!!" zeide hij met luider stem. En' de vreeidideling, met verdroogde lippen door den verzen genden adem van de woestijn daaJdei met vreugde van zijin hooge zitplaats en dronk gretig uit den aangeboden beker. „God schenke u vrede, wie gij ook zijt," zeide hij met klankvolle stem, d© jongen' doordringend aanziende. „Hoe komt het, dat ge hier in de woestijn zijt? Weinigen' komen hierheen. Waarom beoefent ge niet liever uw handwerk in gindsche stad?" Dit zeggende tastte hij. in zijix zak naar een koperstuk. De jongen bloosde en! liet het hoofd hangen zonder te antwoorden. „Het was geluk voor mij, dat gij voor den woestijnreiziger hebt gezorgd," ver volgde de vreemdeling, terwijl een vrien delijke glimlach als een zonnestraal over zijn gelaat gleed; „want ik kon het zilte water uit de waterzakken niet meer ver dragen, en was daarom de karavaan! voor uitgesneld voor een frissche teug uit ©en koele fontein, die ik mij herinnerde, niet ver van hier. „De fontein van Cora?" zeide de jon gen, hem aanziende. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1