No. 225 Maandag 27 Juni 1927 41e Jaargang INE Tel. 366 lREEREN 3MMEN tHOREN tUÏLEN ENZ. IERZALF rijgbaar. IA", UWARDEN. 9 Buüeslaili Brandverzekering Stormschadeverzekering Boerderijen W. L. B. J. DEKKER, MARKT 16 naast het postkantoor te GOES. N 10, bij 12 «tuk* doos. inderen bij Jacob bij C. Hubregtse; ,merte Wolfaarts- engros bij F- H- Aanvragen aan Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Sureau: Lange Vorststraat 70, Goes Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.09 Prijs der A d v e r t e n t i a regels fl.20, elke regel meer d Bij abonnement belangrijke korting. Ifl snel tempo. Met tienduizenden is het auditorium van de radio te tellen; met vele tien duizenden. Zij accepteeren deze nieuwe verove ring °P de natuurkrachten als een heel gewone zaak. Zij draaien aan een knop maken een contact en ziedaar, ze luisteren al weer. Bij het gas en de glectrische verlichting zeiden wij wel eens: dat moesten onze grootvaders eens zien. Dergelijke ont dekkingen als de toepassing van stoom, gas, êlectriciteit, gingen in een snel tempo maar toch altijd nog bij generaties. Deze generatie had het, wende er al aan; maar een vorige had het nog met eenvoudiger middelen moeten stellen, met de patent-lamp of met den snuiter. Doch nu ons radio-publiek, dat van- avondi bij tienduizenden te gast gaat aan Hilversum, Daventry, Langenberg, Pa' rijs. Dat is reeds volop ingesteld op de nieuwe ontdekking, maar vergeet bijna, dat het zelf, vóór .slechts enkele jaren, nog van de radio niet droomde. Wij leven met de ontdekkingen in het rijk der natuur in een tempo van ra zende snelheid. Denk eens even, dat in 1923, vier jaren terug, de telefonische verspreiding nog geen naam mocht hebben. In luttele jaren maakte het publiek zich van deze schoone uitvinding meester, of, moeten wij 'zeggen, dat de radio zich van het publiek meester maakte? Met recht voegt de Maasb., waaraan wij deze opmerkingen onüecnen hieraan toe, Üat men 2ich vroeger jaren lang kon beraden en de dingen eerst aanzien, maar dat men zich bij de radio rap .reken schap had te geven of hier een terrein te be zetten viel. Gelukkig is dat het geval geweest, en hebben de leiders van onze Christelijke Radiovereeniging onmiddellijk begrepen, dat hier ingegrepen moest worden. Bij de snelle ontwikkeling der dingen, hebben zijl niet gepraat, maar gehan deld. Hadden ze eerst eens rustig de kat uit den boom gekeken, dan zou de tijd om de Radio ook voor Christelijke doel einden te bezigen, onherroepelijk voorbij zijn geweest. Dat blijkt nu eerst recht duidelijk. Aan de leiders van prize Christelijke Radiovereeniging, die onmiddellijk begre pen, wat eerst langzamerhand tot ande ren doordrong en die ook snel en met beslistheid handelden, komt daarom een woord van opirechte hulde toe. Zij hebben het Christelijke volksdeel •ten zeerste aan zich verplicht. Een geslaagde bevrijding. Zooals wij indertijd meldden, was de Fransche royalist (koningsgezinde) Leon Daudet in de gevangenis gezet. Maar men heeft hem daaruit op handige wijze weten te bevrijden. Zaterdagmiddag werd de directeur van de Santé-gevangenis- opgebeld door iemand die voorgaf Albert Sarraut, de Minister van Binnenlandsche Zaken te zijn. Deze persoon zei, dat de Ministerraad zooeven besloten had de drie vrij te laten. Hij: voegde er bij: „Daar wij elke betooging willen vermijden, moet dit onverwijld ge schieden. Eerst moeten Daudet en Delest op vrije voeten woiden gesteld, een be wijsstuk is overbodig. Over een half uur zult u me .verslag doen.' «uptsamefgaa—ini'ttuwi'i—iiihthto'i mi i ■■■''«nawugaw——be* feuiLLETOW. 8g kinderen van Ben Hesed. Tot dusver de telefonische boodschap De directeur van de gevangenis wan trouwde ze, dies telefoneerde hij dadelijk weer jiaax het Departement van Binnen landsche Zaken. De minister was afwezig, maar iemand, die zich uitgaf voor den secretaris van zijn Kabinet bevestigde de opdracht en dekte den directeur met zijn verantwoordelijkheid. De directeur waarschuwde toen Daudet en Delest onder het déjeuner en verzocht hen voort te maken. Een uur later stapten ze in de auto, die men voor hen gehaald had. Meer laat de regeering voorshands niet los. Het onderzoek is aan den gang. Later heeft de Kabinetsraad besloten den directeur van de Santé-gevangenis te ontslaan. Deze ambtenaar zal voor een tuchtraad gedaagd worden. Storm in Polen. In de Poolsche provincie Krakau heeft een zware storm gewoed, die veel schade heeft veroorzaakt. In het district Nowo- grotos werden door een windhoos 843 gebouwen verwoest. Over een oppervlakte van 10.000 hectare is het winterkoren geheel verloren gegaan. Heele bosschen werden .ontworteld. In het dorp Stolpce werd een knaap door den wind opgeno men en 250 Meter verder neergesmakt. Hij was op slag dood. De schade wordt op 5 millioen sloty geschat. De regeering heeft 400.000 sloty uitgetrokken voor de slachtoffers van de ramp. Verminderd weekeind-tarief. De Raad van Beheer van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen heeft, in zijn jongste vergadering besloten het retourtarief voor het reizigersvervoer op de Zaterdagen en Zondagen met 25 pet te verminderen. Deze vermindering geldt zoowel voor de heen- als voor de terug reis op voorwaarde evenwel, dat van de kaartjes voor de heenreis geen gebruik worde gemaakt vóór den Zaterdagmiddag 1 uur én, voor de terugreis, na den Maandagochtend 10 uur. De vlootconferentie. De Exchange verneemt uit Genève, dat de beraadslagingen inzake de vlootvexhou- dingen geheel zijn vastgeloopen, daar mi nister Bridgeman een beraadslaging over de linieschepen eischte en de Amerikaan- sch-e afgev. Gibson dit volstrekt wei gerde. De Amerikaansche en Japansche afgevaardigden zullen nu naar hun regee ringen om instructies seinen. Minister Bridgeman's standpunt is, dat de beper king der lichtere schepen van de verhou ding der linieschepen moet afhangen. Hij zeide, dat de Britsche delegatie niet kan terugkeeren zonder in de gelegenheid te zijn gesteld over de verhoudingen der zware oorlogsschepen te spreken. Gibson moet hebben gezegd, dat de Vereen. Sta ten na 1931 wellicht zelfs nog grootei schepen zouden moeten bouwen dan van 35.000 ton. In ieder geval moet Amerika rekening houden met het bestaan van schepen als de Hood en de Rodney, de Britsche super-dreadnoughts. Korte berichte», - Uit Qetubec wordt geseind: Volgens een nog niet bevestigd telegram uit Chi- coutini zij-n te Roberval 2 jagers aange komen, die op hun tocht 2 Inidianen' zijn tegengekomen. Deze droegen 2 blan ken, van wie de identiteit nog niet was vastgesteld en die ziek waren. Men: hoopt dat dit Nungess-er en Coli zijn'. Het Spaansche offensief te gen het weerstand-scemtrum in Marokko is begonnen. Drie troep en afdeeliingen van 1) Naar het Engelsch De blinde zangeres. „Milddadige Nijl! Vader van alles wat leeft, Omkranst door lotusbloemen, rooskloerig als Horus"1) Terwijl deze woorden, gezongen door een heldere, lieve stem, ver weg klonken over den rotsachtigen heuvel, stonden twee mannen, die de steile helling beklom men, een oogenblik stil en staarden elkaar aan. „Dat is de stem", zeide een van hen op hoogst voldanen toon: „een stem, die goud waard is, indien we haar slechts In tegenwoordigheid van koningen kunnen brengen." „Er zijn er twee", zeide zijn metgezel, terwijl hij zijn verhit voorhoofd afwisclv te; „de andere is een jongen, een wa terdrager". „Goed, hij zal ook een goeden prijs op brengen. Een bezit van groote waarde in derdaad, dat verloren zou gaan als water in het zand. Waarom slaven met goud te koope-n, als zij in het wilde opgroeien in de Woestijn?" En de spreker lachte spot tend. „Gij zijt een gunsteling der goden", zei de andere, hem met valschen blik uit zijn kleine zwarte oogen van ter zijde aan ziende. „Vergeet echter niet, in je van go den verkregen wijsheid, dat ik het was, die het tweetal ontdekt heb, zich nestelende in gindsche oude graftombe, als een paar zwaluwen." „Gij moogt den jongen hebben." „En wie stelde u in de gelegenheid, vriend?" „Kunt gij ze dan verkoopen? Wil de prinses van u slaven koopen? De halve prijs komt "je toe; indien je dat niet aan staat, dan „Zie mij aan, ik ben uw zuster, die u lief heeft; Blijf niet verre van mij, o hemélsch wezen 1 Komt terug naar uw woning, met spoed, met' spoed, Ik zie u niet meer. Ik zie u niet meer deed zich het onzichtbare zangvogeltje liooren. „HaHet lied van Isis2) De kleine is 'godsdienstig", vervolgde de spreker, die midden in zijn onderhandeling was blijven ieder 8000 man met sterke artillcrie- tlékking zijn onderweg. Volgens de lot dusver ontvangen berichten heeft het of fensief een gunstig verloop. Na een staking van 24 uur hebben de fabriekseigenaars in Frankrijk beslo ten de sardines per mille te koopen. De visschers hebben weer zee gekozen. In het stadje Pentsjifa in Mandsjoe- rije is, een opstand in de gevan genis uitgebroken. De wacht werd over vallen en ontwapend, waarna een 25-tal gevangenen de vrijheid wisten te verkrij gen. Zestien hunner zijn inmiddels reeds weer gevat. Een hevige orkaan heeft ge woed op 50 K.M. van Tsjita, (Rusland) vergezeld van hagelslag. Een massa vee is gedood; 12 boeren werden gedood, ten gevolge van de stortregens. De schade is aanzienlijk. Op den straatweg BerlijnHamburg is een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Door het springen van een band is een auto, waarin de heer Dvorsky, be kend in de Berlijnsche filmindustrie, zijn vrouw en nog twee heeren zaten, tegen een boom gereden. Dvorsky werd gedood; een der andere heeren gewond; de beide andere inzittenden licht, gewond. De Grieksche regeering ..heeft aan de regeeringen van de overige Balkan staten, met uitzondering van Turkije, voor gesteld een conferentie van politie-prefec- ten van alle Balkan-staten bijeen te roe pen ,'om maatregelen ter bestrijding van de bolsjewistische excessen op het Balkan-schiereiland vast te stellen. De HollandIntfïë vlucht. Het Haagsche Aneta-kantoor meldt, dat de K L M telegrafisch bericht van Geijs- sendorffer heeft ontvangen, dat de aan komst te Calcutta om twaalf uur Zater dagmiddag was geschied op een vliegveld, dat juist gedroogd was van de zware moessonregens, die Vrijdag gevallen wa ren. Op het vliegveld zijn alle benoodigd- heden aanwezig. Het vliegtuig werd door vele belangstellenden, o.w. een aantal Ne derlanders hartelijk begroet. Gisteren werd de reis naar Rangoon voortgezet. Koningin en Prinses ri-aar Texel. De Koningin Ts voornemens met de Prinses op den gen Juli a.S. de zeilwed strijden der Kon. Marine Jachtclub ter roede van Texel bijl te wonen. Hoog bako-ek. Vanmorgen zullen ten paledzé Soest- dijk aankomen, om gedurende een week bij de Koningin-Moeder te vertoeven, haar nicht, gravin Alice van Athlone, met hare kinderen. De Bioscoopwet. De Staatscommissie voor het Bioscoop vraagstuk, door welke de Bioscoopwet is ontworpen, heeft aan dien Minister van' Bininetal. Zaken en Landbouw, op diens verzoek advies uitgebracht over da uit voeringsmaatregelen, welke die wet vor dert. Naar wij vernemen, hebben dei noodig© ontwerpmaatregelen, aan de hand van dit advies samengesteld, het departement van Binnenl. Zaken en Landbouw reeds ver laten en ligt het in de bedoeling dat de steken. „Komaan, wat zegt ge ervan?" voegde hij er bij. „De halve prijs en het zal ruime betaling zijn, niemand kan hopgere prijzen maken, dan „Niemand beter dan Besa", viel de an dere ruw in de reden. „Nu, het is goed; maar als je mij voorliegt over den prijs, zal Jiet je berouwen." Het tweetal had nu den top van den heuvel bereikt. „Pas op! Laat ze je niet zien." „Neen, beter gezegd, laat ze je niet hooren: ze is blind." „Blind?" „Ja, stekeblind! Doch wat komt er dax op aan, daar ze een zangvogeltje in haar keel heeft ze maken de nachtegalen toch ook wel blind?" Beide mannen naderden behoedzaam; hun voeten in sandalen gestoken, gleden bijna onhoorbaar over het zandplateau, waarin verscheidene spleten tot .schuil plaats konden dienen. In een van die door de natuur aangebrachte schuilhoeken zat, of beter gezegd hurkte, een jong meisje. Haar blauwzwart haar, van het voorhoofd weggestreken, en in verscheidene dikke vlechten gestrengeld, deed haar fijn besne den gezichtje nog beter uitkomen; de zachte bruingetinte wangen waren iets donkerder gekleurd door de warme zonne stralen. Haar oogen waren groot en don- Bioscoopwet op 1 Januari 1928 in wer king treedt. Kolen in den Achterhoek. In de boring te MeddeJo, welke de een'ige diepboring is, die thans in derf Gelderschen Achterhoek nog in gang is, zijn de vijfde en zesde ontgjihbarei kolenj- laag gesneden, op een diepte van ruim 1000 meter. Het werkloosheidsvraagstuk. 'Naar de Tel. verneemt is er Vrijdag in den. Haag vfederom een bijeenkomst gehouden van de ministers van financiën, bu'itenlandsche zaken en van arbeid met de wethouders voor maatschappelij- ken steun der Vier groote gemeenten^ waarin opnieuw het werkloosheidsvraag stuk in zijn geheelen omvang is besproken. De Portverlaging. In verband met de reeds jelmaltb verlam ging van het briefport met ingang van 1 Juli a.s. (van 10 tot 7V2 cent voor brieven) van ten hoogste 20 gram in het binnen!- landsch verkeer, in het verkeer met .Su riname en Curacao en in 't grensverkeer met Duitschland en België) zijn op de postkantoren nieuwe tabeltarieven en ta riefboekjes verkrijgbaar tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent per exemplalar. Voorts is de gelegenheid geopend om 'gedurende de maand Juli a.s. de bij het publiek voorhanden zijnde postzegels van 10 cent in te wisselen tegen zegels van 71/2 cent tot een gelijke toijaaf-waarde, eventueel met verrekening van een over schietend bedrag in geld of ihi zegels'. Wet op de winkelsluiting. Op het in Augustus te houden Mid denstandscongres zal ook behandeld wor den het voorontwerp-Winkelsluitingswet. Om een zakelijke behandeling te ver krijgen is aan de bij den Bond aange sloten vereenigingen een uitspraak ver zocht over de volgende meeningen van het hoofdbestuur: le. Het algemeen bestuur is van oor deel, -dat do algeheele verplichte Zondags sluiting niet in de wet moet komen; wel echter het bepalen van een verplichten wekelijkschen rustdag, zoodat alle winkels één dag in de week, hetzij op Zondag, hetzij op een werkdag gesloten moeten zijn. Hoe zulks geregeld moet worden, kan een kwestie van later zijn. 2e. Het algemeen bestuur acht de be paling in het ontwerp voor heit Werk tijdenbesluit, dat het .personeel in win kels niet langer mag werken dan 50 uren per week in strijd met de belangen van het winkelbedrijf en jvenscht daarvoor ge steld te zien: 55 uren. 3e. In het algemeen bestuur is geen voldoend© overeenstemming verkregen om trent het uur, waarop de wet zal bepalen, dat de avondsluiting op gewone dagen (uitgezonderd op Zaterdag) moet aanvan gen. Het voor-ontwerp geeft daarvoor aan te 8 ure, doch in het algemeen bestuur gingen ook verschillende stemm!en op voor -een sluiting des avonds te 9 ure. Oud-minister H. Col ij n. De F VIII, met de merkteekens H NA- DU., het nieuwste vliegtuig van de K. L. M. dat voor 15 passagiers plaats biedt, en een snelheid van 200 K.M. per uur kan bereiken, 'is Zaterdag in dienst gesteld op Be lijn AmsterdamLonden. Het ver trok des ochtends om 9.55 van de lucht haven Rotterdam miet aan boord 7 passa giers waaronder de heer en mevr. Colijn- zijn zoon en 'dochter en a.s. schoondoch ter. Bestuurder was de heer Sillevis. Na een zeer voorspoedige vlucht is ker, doch zonder uitdrukking, zooals de oogen van god Ptah in den tempel. Overi gens was zij gekleed in het eenvoudig blauw linnen kleed van E-gyptisohe vrouw om haar smalle enkels sloot een breed© band, waaraan metalen ringen van ge werkt zilver rinkelden. Bij het igeluid van de sluipende voetstap pen op de rots, boog het blinde meisje angstig luisterend het hoofd. „Bon jij het, Seth?" vroeg zij weifelend. „Neen, kleintje", zeide een van de man nen, brutaal naar voren komende- „Ik ben maar -een voetganger, die een godin hoor de zingen tusschen de rotsen. Hebt ge haar ook niet gehoord?" Het meisje deed. eenige stappen achter uit in de nauwe rotsspleet, waar op de steenachtige muren in zwierige schilderin gen -de sinds langen tijd geëindigde levens loop van den vroegaren bewoner was weergegeven. Zij gaf geen antwoord. „Deze rustplaats der dooden is geen geschikt oord voor je", vervolgde de spre ker op honigzoeten toon, „want gijzel f en niemand anders hebt de stem! van Isis. Ge moest je laten hooren in het verblijf van prinsen en gekroond- worden met geurige guirlandersen dit alles zal binnen kort gebeuren, indien ge slechts met miij mee wilt gaan. Luister!" voegde hij zijn op sluit Agenten gevraagd. het vliegtuig te 12.26 Hollandsche tijd op ÏCroydon geland en het heeft dus met sterken tegenwind de reis in 2Ya pur gedaan. Het stabiele luchtverkeer. Ondanks het slechte weer van de laat ste dagen en een regendag als Zaterdag, met zwaren regenval, laag hangende wol k-en ©n slecht zicht voor de navigatie, heeft het luchtverkeer op alle K L 81 lijnen volkomen- regelmatig plaats gehad. Het mag dan ook een verheugend ver schijnsel heeten, dat het publiek steeds meer vertrouwen in de regelmatigheid vafl het luchtverkeer krijgt. Ondanks het slechte weer waren alle passagiersplaatsen in de verschillende vliegtuigen volledig bezet, terwijl groote ladingen goederen tevens vervoerd worden Een mooie order. N t: Reuter seint uit Londen, dat het gemeentebestuur van Mansfield besloten heeft 3700 yards hoogspanningskabel big de Nederlandsche Kabelfabriek te bestel len, wegens de door de Engelsche fabri kanten gevormde combinatie tot het oefe nen van controle op de prijzen. De Indonesische organisatie. Naar gemeld wordt, heeft de commis saris van politie te Delft, vergezeld van een rechercheur, dezer dagen huiszoeking verricht bij- een Indisch student, die aan de Technische Hoogeschool te Delft studeert. Deze huiszoeking geschiedde in opdracht van den Officier van Justitie te 's Graven- hlage, en hield verband met de comlmu- nistische studenten-vereen., wier leden, naar vermoed wordt, in relatie staan met Moskou en Indische oproerlingen. De huiszoeking vond haar aanleiding 'in het feit, dat enkele dagen, voordat de huiszoekingen plaats hadden, een koffer bij den student te Deltt bezorgd werd. Bij ..onderzoek bleek, dat die koffer niets bijzonders- bevatte; wel zijn eenige brie ven, in Oostersche taal gesteld, in beslag genomen. W,ederom Belgische propaganda in Zui d-L imburg. Zaterdagavond zij-n verschillende Bel gen! per auto en op de fiets over de grens ge-komen en- hebben in de gemeente Weert en n-og enkel© andere dorpen op -verschillende plaatsen biljetten aangeplakt waarop het volgende te le-ze-n stond: „Limburgers en Brabanders! Laat niet langer uw belangen opofferen aan de heb zucht der Amsterdamsche en Rotterdam- sche kooplieden, die alles doen wat in! hun macht is om u te verdrukken eni te vernederen. Wij, Limburgers eni Brabanders, die onder die immer gro-oter wordend© 'ver drukking smachten, hopen dat al onze broeders, wanneer het uur d-er bevrijding zal slaan, hand in band zullen gaan en alles opofferen tot het afschudden van/ dit ondragelijke juk voor de bevrijding vab godsdienst, land en volk, en weten1 metgezel op gebiedenden toon toe, hem in het Grieksch toesprekende: „Ik neem het kind mee, haar aardig ge zichtje verhoogt haar waarde; haar blind heid is geen bezwaar. Maar wacht gij dan op den jongen en breng hem naai de stad, naar de plaats, die wij afgesproken hebben. Morgen zullen beiden verkocht worden." Hij stond, terwijl hij sprak, gevaarlijk -dicht bij -den rand der rotsachtige helling, waarlangs hij zoo juist met moeite naar boven ■^tas geklommen; de zwarte sluwe oogen op het meisje gericht, de hand reeds uitgestrekt, om haar vast te grij pen, toen met de lenige vlugheid van een tijger zij zich oprichtte en met een krach- tigen stoot van haar jonge sterke armen, den man achterover in de diepte stortte. Daarop wendde zij zich met een luide kreet om, en de uitgestrekte armen van den ander ontduikende verdween zij in een verborgen oppning tusschen de rot sen. De man die achterbleef, staarde haar een oogenblik zwijgend na, daarop barstte hij in een smadelijk gelach uit. x) Egyptische god. s) Egyptische godin. (Woedt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1