SiMlani Bet Zeeuwsclse hoekje. Wat er deze week voorviel. Rechtszaken. Lanti- sn fnlBlmnw. Zaekiicfitjes. I Het Yronwesi-feoekje. Berichten over onze adverteerders. DE LINDBERGH HULDIGING IN AMERIKA. New-York verwelkomde den luchtheld op uitbundige wijze. Hierboven een merk waardige foto, dis- laat zien hoe geweldig de bloemenhulde neerregende uit de vensters in New York. niet is onderteekend, niet als een aangifte beschouwd. Daar de inspecteurs over een (voldoend aantal ambtenapen beschikken en het niet teekenen zeker niet met opzet ge schiedt, zou het m.i. aanbeveling verdie nen, dat moeite werd gedaan, omi het bil jet nog geteekend te krijgen. Zij, die zich wat gemakkelijk van de zaak afmaakten, door maar geen aangifte te doen en zich ambtshalve te laten aan slaan, zullen overtuigd zijn, dat dit nu niet langer gaat, zonder de kans te loopen, met een vrij hooge boete te worden ge straft. Men bedenke verder, dat, als men aan gifte heeft gedaan en de inspecteur stelt den aanslag vast naar een hooger bedrag, de bewijslast, dat die aanslag juist is, be rust op den inspecteur. Doet de belastingplichtige geen aan gifte, dan moet hij bewijzen, dat de aan slag te hoog is. Bovendien staat men, bij reclame, voor den Raad van Beroep sterker, wanneer de vereischte aangifte is gedaan, want volgens art. 80 der wet handhaaft de Raad de aanslag, als de vereischte aan gifte niet of niet volledig is gedaan, zoo niet is gebleken, dat en in hoever hij onjuist is. Politie-Radiodienst- In het Algemeen Politieblad komt de volgende mededeeling van den Minister van Justitie voor: Do bijzondere aandacht van de hoof den van .plaatselijke politie wordt, wel licht ten overvloede, gevestigd op het nut van don Politie-Radiodienst te Hilver sum. Het succes van den arbeid der Politie- radio-commissie blijkt de gunstig gestemde verwachtingen te hebben overtroffen. De hoofden van plaatselijke politie wor- Een vacantie-praatje. Over het reizen in Holland en Zeeland. Waardelooze groenten. Zomermaand (ach, waar bleef de zo mer?) spoedt al weer ten einde. Slechts een enkelen warmen, zonnigen dag le verde ons deze maand. De overjas wordt dit jaar buitengewoon lang in eere go- houden en het vermoeden is niet onge grond, dat onze winkeliers in zomorarti- krlen in de steden en de pension- en café houders fn de badplaatsen ernstig over malaise in hun bedrijf klagen. Ik wil hopen, dat de profeten, die beweren „wacht maar op den langsten dag, dan begint pas de zomer", gelijk zullen krij gen, want anders ziet het er ook voor onzen land- en tuinbouw niet gunstig uit. Ik wil het Ouk hopen voor hen, die straks in Juli en Augustus met vacantie zullen gaan. Gaarne gun ik aan ieder, wiens werkkring het toelaat, eenigen tijd varantïe. We zijn het er zeker alleii over eens, dat rust en ontspanning den menscli onder Gods zegen nieuwe kracht geven, zoodat hij later weer, na een op ver standige wijze doorgebrachte vacantie, den, ten einde te bevorderen, dat dit mid del, dat gebleken is do uitoefening der politietaak zoo uitnemend ten goede te komen, zooveel doenlijk wordt gesteund, uitgenoodigd daaraan hun belangstelling en medewerking niet te onthouden. Spoorweglectuur. Sedert eenigen tijd is het een verblij dend verschijnsel, dat in de kiosken aan de spoorweg-stations ook Christelijke lec tuur verkrijgbaar is. Het heeft ons dik wijls bedroefd, in den trein niets anders te zien lezen, dan neutrale lectuur. Met veel moeite is het gelukt, de kiosk ondernemingen er toe te brengen, ook Christelijke boeken ten verkoop te bie den. Dit is echter een proefneming; want wanneer er van deze boeken niet verkocht wordt, zal na eenigen tijd de Christelijke lectuur vanzelf niet meer verkrijgbaar wor den gesteld. Daarom moet nu het Christe lijk publiek mobiel worden gemaakt. Ieder die iets over heeft voor het groote be lang van de verspreiding van goede Chris telijke lectuur, vrage aan de kiosken of aan de courantenjongens een der wer ken van Schippers, Roy, Madsen, Binde, Van Berchem, enz. Het is de Guldens- editie, zoodat men dus voor elk werk één gulden heeft te betalen. Door zulk. een werk te koopen, helpt men mee aan het voortdurend in depot hebben van Christelijke lectuur aan de stations; en door ze in den trein te lezen, worden anderen op de titels opmerkzaam en licht tot koopen opgewekt. Men kan de boe ken zelf voor zijn bibliotheek bewaren of ook weer ze in den arbeid der Evan gelisatie gebruiken. verfrischt en opgewekt den arbeid her vat. Ik sprak dezer dagen iemand, die in deze maand reeds van eenigen tijd va cantia had genoten. En van hetgeen hij mij meedeelde, leek me wel een en ander geschikt om aan mijn lezers over te vertellen. Hij had o.m. een bezoek gebracht aan Den Haag en het was hem opgevallen!, hoe goedkoop de reisgelegenheid in die omgevüng is. Nu, ik moet eertijk bekennen, dat ik er ook eenigszins verwonderd van stond te kijken, want, wat hij mij mee deelde, sloeg niet op de autobussen, maar op de treinen. Een kaartje RotterdamDen Haag (wel ke reis men niet met ©en rammelend, oudorwetsch treintje, maar met de modern en geriefelijk ingerichte wagons der elec- trische spoor maakt) kost slechts fl. derde klas, maar dan heen en terug. Mo dunkt, dat is een koopje! Toen ik dat hoorde, ben ik eens aan 't vergelijken en rekenen gegaan. Ik sloeg mijn spoorboekje op en vond, dat de af stand RotterdamDen Haag, als men de reis met de electrische. maakt, 24 K.M. bedraagt. Voor een ritje van 48 K-M- betaalt men dus daar fl.of per K-M- 2Vis cent. Na den geweldigen storm, in Oost- Europa opgestoken na den moord op den Sovjetgezant Woikow, is het in dien lioek merkwaardig kalm en stil geworden. Polen heeft nog altijd niet geantwoord op de laatste, vrij felle nota van Moskou en zal dit waarschijnlijk pas de volgende week doen, wanneer de minister van buitenland- sche zaken Zaleski te Warschau is terug gekeerd en met den Poolschen gezant te Moskou, Patek, zal hebben geconfereerd. Do verhouding tusschen Polen en Rusland is merkbaar beter geworden. Zelfs zou er kans bestaan op de hervatting' van de besprekingen over een handelsver drag benevens over een waarborg- en neu traliteitsverdrag. Polen schijnt genoeg te hebben aan de moeilijkheden binnenshuis dan dat het op een ernstig geschil met den Sovjet-buur zou aansturen. Het heeft er nl. alles van, dat er een conflict ontstaan zal tusschen de volksvertegenwoordiging en den dictator Pilsoedski. De eerste heeft dezer dagen een besluit genomen, waarbij zij zich het recht toekent zich zelf te ont binden en het recht van den staatspresi dent in dit opzicht beperkt. Men verwacht het antwoord van Pilsoedski op deze han deling in den vorm van ontbinding van den Sejm. In Genève is de m a r i t i e m e c o n f e- re'ntie der drie groote zeemogendheden (Amerika, Engeland en Japan) geopend. Frankrijk en Italië zonden er een toehoor der heen. Bijzonder vlot het werk nog niet. De resp. programma's der deelnemende mogendheden zijn overgelegd en het wach ten is nu op eventueel nadere instructies aan de delegaties van hun regeeringen. De conferentie is blijkbaar nog geheel in liet stadium van terrein verkennen. Poincaré, de onverzoenlijke, heeft Zondag weer eens een rede uitgesproken, die in Duitschland en Amerika en ook in een deel der Fransche pers bijzonder slecht is ontvangen. Het Fransche blad de „Volonté" schrijft, dat hij zich weer heeft laten meeslepen door zijn oude nationalis tische natuur. Poincaré heeft door zijn rede niets anders bereikt dan een betreu renswaardige polemiek uit te lokken. Want die laatste is niet uitgebleven. Stresemann, teruggekeerd van Ge nève, heeft in den Duitschen Rijksdag een groote rede uitgesproken, waarin hij aan Poincaré de vraag stelde: wat wilt gij: Roer-politiek of Locarno-politiek. Aan het Fransche volk: moet de oorlogspsychose eeuwig duren of kiest gij tot devies: vrede en vrijheid? Niet alleen het Duitsche volk, doch alle volken wachten op antwoord. Memoreeren we nu nog in 't kort de voornaamste binnenlandsche gebeurtenis sen, dan denken we natuurlijk het eerst aan den vliegtocht naar Indië, die tot lieden een vrij voorspoedig verloop heeft. Tot dusver had men slechts één dag vertraging door motordefect. Als deze tocht slaagt, is dit zeker wel de schitterendste reclame, die tot heden voor en door de K. L. M. gemaakt is. De Ned. Maatschappij voor Ng verheiden Handel vierde dezer dagen te Haarlem haar 150-jarig bestaan. Het werk van deze Maatschappij in de ja ren van haar bestaan heeft zeker groote waarde gehad voor land en volk. Het Clir. Nationaal Vakver- hond vergaderde deze week te Lunteren. Belangrijke onderwerpen kwamen aan de orde. Sympathiek deed aan de echt-Chris- telijke verhouding, die er bleek te bestaan tusschen de Chr. vak- en Chr. werkgevers verenigingen. Over de verhouding van de politieke (Prot. Chr.) partijen tot de Chr. Vakbeweging werd in den breede gedis cussieerd. Het bleek, dat er te dien aan zien bij een deel der Ghr. arbeiders nog ze kere, tot heden onvervulde verlangens leven. Wat deze week bekend werd aangaande de Indonesische studenten te Leiden e.o., stemde zeker tot nadenken. Het bleek, dat er tusschen deze heeren en Sovjet-Rusland een zekere financieele ver houding bestond! Het zijn lieden, die blijk baar geregeld onder scherpe controle moe ten staan. Ongepaste houding vani en veldwachter. Te Leieuwen-Bo- ven brandde op 31 Maart 1.1. de woning Reist men echter van Goes naar Mid delburg wat volgens het spoorboekje 19 K.M- bedraagt dan betaalt men 55 cent. Buurtverkeer bestaat helaas op onze Zeeuwsche lijn niet, dus kost het reisje heen en terug fl.10 of per K-M- 2t7/i9 ceni- Met een comfortabele wagen der elec trische reist ge van Rotterdam naar Den Haag voor iets meer dan 2 cent per K .M., voor een zitje in een soms behoorlijke coupé, soms in een bijna afgedankte1, alles behalve zacht rijdende boemeltreintjes wagon betaalt ge op het traject Goes Middelburg bijna 3 cent per K.M- Verwend worden we dus in Zeeland door de spoorwegdirectie nu juist niet. We moeten er blijkbaar voor betalen, dat we „maar in een uithoek" wonen. Maar billijk is het zeker niet, dat men ons in Zeeland het buurtverkeer onthoudt en het op ruime schaal op trajecten in het midden des lands toepast. Waarom! moe ten de Zeeuwen duurder reizen dan de Hollanders? Mijn vriend, die mij door zijn mede deeling over zijn goedkoop reisje wat aan 't mopperen gemaakt had, maakte hel er niet beter op, toen hij miji vete telde, dat hij in zijn vacantie gehoord had, dat een tuinder zijn mooie kropsla van den 45-jarigen R. J. van Dinther, schoenmaker, geheel af. Do rijksveldwach ter P. van Wijk stelde een onderzoeik in met het gevolg dat de broer van verdachte P. W- van Dinther verklaarde, dat ver dachte met behulp van Van Kerkhof, thans voortvluchtig, dien brand heeft ger sticht, door het beddegoed, stoelen, enz. rijkelijk besprenkeld met sterk brandbaar vocht, om de brandende kachel te plaat sen. Verdachte en Van Kerkhof zouden' afgesproken hebben de verzekering spi©n- ningen te doelen. Getuige Van Dinther verklaart verstomd te staan dat hij alleen hier als getuig© moet voorkomen. De veldwachter toch had ham bij het eerste verhoor gezegd, dat anderen veel meer van de zaak wisten dan liij en dit had hem bewogen dia waarheid te zeggen. De vrouw van getuige legde eon gelijkluidende verklaring af en voegde hieraan nog toe, dat. de veld wachter liaar geheimhouding beloofd had. Do veldwachter hiernaar gevraagd, gaf dit alles toe, waarop de president, mr. A. G. A- Ridder van Raopard hem toe voegde: „Dat behoort niet tot uw bevoegd heid. Een dergelijke handelwijze komt niet te pas". Het O. M- achtte het bewijs geleverd en eischto een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De raadsman van beklaagde wees op het onwaarschijnlijke dat verdachte den] brand zou hebben aangestoken omdat de inboedel, de machines, alsmede een groote hoeveelheid leder laag verzekerd waren eiï een uilkeering in geene deele vergoo ding van 'de aangerichte schade zou zijn. Spreker „qualifieeerde het bptreden van den veldwachter als gein een. Deze be wijst met een dergelijk schandelijk optre den in geenen deele een dienst aan de justitie. Spreker meent hiermede niet te kras de houding van den veldwachter gegispt te hebben. De bewijsvoering acht spreker uiterst zwak, zoodat hij met ver trouwen vrijspraak vraagt. Uitspraak 7 Juli a.'s. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Christelijke Boeien- en Tuinders- hond in Nederland zal Dinsdag 12 Juli a.s. zijne 9e Algemeene Jaarvergadering houden te Dordrecht in Centraal Gebouw „Eisen". In de morgenvergadering zullen na een rede door den voorzitter de Vereenigingis- aangelegenheden worden besproken en mededeelingen worden gedaan aangaande het onderwijs op de Chr. Landbouwwin- terscholen te Heemse en Hoofddorp. In de middagvergadering zal een rede worden gehouden door prof. dr J. Wate rink te Amsterdam over: Stad en Platteland". Den volgenden dag zal een excursie worden gehouden naar den Bies- bosch. Gees. Uit een advertentie in het nummer van gisteren blijkt, dat door de Stoomvaart-Maatsch. Rotter- damsche Lloyd, een agentschap voor pas sage en maildienst naar Ned. Oost-Indië voor Noord- en Zuid-Beveland te dezer stede is gevestigd, n.l. bij het bijkantoor van Hendrikse Co.'s Bankiers- en Ef fectenkantoor, Beestenmarkt 8. Dit is het eerste agentschap in deze streek voor passage en maildienst naar Ned.-Indië- Voorheen was men genood zaakt zich te vervoegen bij het agentschap te Vlissingen of bij agentschappen buiten de provincie Zeeland, wat voor de betrok ken personen niet alleen tijdroovend, maar ook duur was. Door de vestiging van het agentschap alhier zijn daardoor passagiers in de gelegenheid gesteld' om hier alle gowenschto inlichtingen te verkrijgen, pas sage in orde te laten maken, hut of hutten te bespreken, kortom alles wat noodza kelijk is of in acht moet worden geno men, inzake de reis naar Indië, terwijl dit alles tegen 't zelfde tarief en gelijke kos ten gebeurt, d e men zou hebben te betalen, indien men een en ander rechtstreeks be handelde met het kantoor der Rottend. Lloyd zelf of een der andere agenten. Waar tegelijk aan dit agentschap een, inlichtingendienst over Indië is verbonden, kan men gratis inlichtingen inwinnen over relatiën welke te Indië verblijven of op een heen- of terugreis IndiëHolland zijn. niet kwijt kon op de veiling en ze daarom maar op den mesthoop gooide of aan de kippen voerde. Dat was in denzelfden tijd, dat in onze Zeeuwsche steden de groenteboer van onze huismoeders 3 en 4 cent voor een kropje sla vroeg omdat de krop sla aan de veiling tamelijk prijzig was. In diezelfde week gebeurt het, in ons zelfde kleine vaderlandje, dat tuinders hun product als waar delooze rommel op den mesthoop gooien. Er ontbreekt toch wel een en ander aan ons stelsel van distributie en expe ditie Van de voortbrengselen van onzen bodem. Ik kan maar moeilijk geloovem, dat God de gewassen des velds laat groei en om door de menschen op den mest hoop te doen gooien. Dit geval, waarvan ik hier mededeeling deed, staat niet alleen. Bijna ieder jaar leest men dat er voor een of ander tuinbouwproduct geen afzet is en dat men het daarom óf op het veld óf op den mesthoop laat vergaan. Waar er in de tuinbouwwereld steeds meer organisatie komt en de meeste vei lingen bij het Centraal Bureau zijn aan gesloten, mag met recht worden ver wacht, dat hieraan eindelijk eens volle aandacht worde geschonken. LUCTOR. Hot js altijd oen treurig verschijnsel wanneer menschen tegen zichzelf be schermd moeten worden. En toch blijkt hot telkens woer uoodig. Zoo heeft het Centraal Bureau van de Veilingen zicli genoodzaakt gezien de Re geering te verzoeken een krachtiger op treden tegen met meeldauw besmette kruisbessen te willen bevorderen. De belanghebbenden weten, wat eor hier op het spel staat. Zij weten dat meerdere landen zoe ken naar een stok om onzen handel te slaan. En zij weten ook, dat er als een maal oen stok gevonden is, raak ge slagen wordt. Denk slechts aan wat Amerika deed met onze bloembollen en Engeland mot onze varkens. Maar toch blijken er telkens weer men schen te zijn die terwille van eenig oogen- blikkelijk gewin „besmette" artikelen uit voeren, en daarmee aan de betrokken landen een wapen injianden geven, waar van zo niet zullen nalaten gebruik te maken Dergelijke menschen, die tevens een ge vaar zijn voor hunne omgeving, moeten tegen zichzelf worden beschermd. En hoewel afkeerig van onnoodige Over heidsbemoeiing, hoop ik in 't belang van onzen handel, in 't belang tevens van' onze fruittelers en van heel onze bevol king, dat het Centraal Bureau van de veilingen bij de Regeering een geopend oor zal vinden. OPMERKER. Grooter, winst dooi bijvoeging 1-2 ons B.V.M.1 p. dag. p. varken bij l/igerat*ji OHicPeele Mestproef leiding van hel Yeevoederbnreaa dei Geld. Overij». Mij. van Landbouw winst verkregen roet 200 Kilo B. V. M. was f. 49.12 méér dan met ♦200 Kilo Vischmeel en f. 81.- roééi (dan van *1 gebruikelijke tneclmengse!.1 Verteerbaar dierlijk zuiver eiwit is in B.V.M. 62.6"l0 en A.B.B. X. Vitaminen in Vischmeel 43.6°/t (bevat geen vitaminen) B.V.M. is bovendien goedkooper. Levering-door*Handelaar of Coöperatie.» Gehalte gegarandeerd onder A.H.V. Toen al haar-strijd. fTot aan hot jaax 1712 was er aam het voor geheel Europa toonaangevende hof te Versailles een haartooi bij dei dameis in zwang, die zich etagère-achtig over het kapsel tot een vrij groote hoogte verhief, wat natuurlijk zeer opviel. Aan deze overdreven mode kwam, door ©en bezoek van koningin Anna van Engeland aan het Hof te Versailles, plotseling eenl einde. Toen deze koningin met twee ha- rer hofdames voor de eerste maal do eetzaal van Lodewijk XIV betrad, viel den' Franschen dames de haartooi der Engel- sche vorstin in het oog. Een oogenblik hoerschte er eon pijnlijke stilte, waaraan evenwel een oindo kwam, toen mon om den mond van don koning een spottend lachje meend© te bespeuren. Dit wals voor de dames het sein ami de lag© Engclsche haardracht met een weinig be leefd gelach te begroeten. De koning trachtte evenwel aan deze ongepaste vroolijkheid zijner hofhouding een einde te maken door de koningin: galant de hand te kussen en haar toe te fluisteren: „Gij kunt hier bomerken, me vrouw, dat de al te hooge haartooi na- deelig op de hersens der verschillende dames werkt." Meer was er niet noodig om 'n plotse linge revolutie in den haartooi in het leven te roepen. Gedurende den nacht die op dit godenkwaard'ge middagmaal volg de, hadden kameniers en inodisteis handen vol werk om de lint- en vedertorenB der dames te veranderen in de veel een voudiger haardracht der Engelsche vr/ju- wen. (Rott.) Voor keuken en huishouding. He ere koekjes. 150 gr. oud brood zonder korst, 11/2 d.L. melk, 2 eieren, 50 gr. suiker, 50 gr. boter, 1 theelepeltje ka neel of geraspte citroenschil. Hot brood moet in de melk geweekt worden, de eierdooiers, de suiker, do kancel en het stijfgeklopte eiwit gaan! daarbij rn van de- op die manier verkregen massa bakt men met de boter kleine koekjes in de koekepan. Het bereiden van deze koekjes is inder daad heel eenvoudig. Gebakken brood met bessen sap. (Voor 4 personen.) 8 sneedjes oud bakken brood, wat boter, V2 fleschje bessensap, maizena. Snij van het brood de korstjes af, bak deze aan weerszijde in boter mooi bruin. jMaaJi op de gewone wijze een: jlikko saus van de bessensap en ver dere ingrediënten. Schik hot gebakken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6