No. 221 Woensdag 22 Juni 1927 4le jaargang tselaars lajjn Zilver, mijn Gond. fE BESSEN In Hooigras, •gerwoonMs, [ersleerling SPR00KJESPUDDING Dit de Provincie. IBB. ring to koop inschrijving Bakkersknecht, IONTEUR, GEMEENTEPOLITIEK. IETS BIJZONDERS t ;rland. 19 v. Port jjeddah- jeddah- LNDEN 19 t. Marseille. Amsterdam. )nd tar- Said- sinten nalar lid- |iyd. r.m- 6 u. te 12 u. de me Bel aw ail. (Perina- la te Schiedatm. Perim- BERICHT. van 22 J unit [ijk afnemende leest half be lets farmer k 2 uur. dag 762, 5twi»: pel, a eonSant s sn, in den boom- Eliwerveweg te van de Diaconie smeente te Wemel- (in te leveren vóór 927 (nam. tot 5 uur jtore van Notaris 3 Kapelle, alwaar, boomgaard bij M. inlichtingen te Roeden. Briefjes lot 30 Juni. Adres geile. OOP: (zeer geschikt voor jlen Tuin, 17.70 Are. fuik. Te bevragen 1.LEGANGE, Wolphaartsdijk. A elk aannemelijk bod irwagen nieuw model, liver veeren Bed met koop. 50, Schoorsteenveger- /en) Middelburg. geruimen tijd werk, A B A N lerseke. ROELSE, Brood idekerke. lig mogelijk. lARMSEN, o e s. Lange mogelijk gevraagd End zijn met scheeps- oDgehuwd. Brieven m loon enz. aan het blad te Goes onder Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Socialisten de leiding. In meerdere bladen is niet zonder vol doening gewezen op het schitterende par lementaire tournooi de vorige week in de Tweede Kamer geleverd en waarbij de socialistische fractie door de Regeering werd ontwapend. Na hebben wij alle respect voor de wijze, waarop Minister de Geer zijn stand punt verdedigde, en de handige wijze waarop een hem onwelgevallig amende ment onder de tafel werd gewerkt. Maar dat neemt toch niet weg, dat het naar onze overtuiging de Socialisten waren, die de leiding hadden. De zaak waarom het ging, is bekend. In verband met de financiëele moeilijk heden werd indertijd de invoering van de zevenjarige leerplicht uitgesteld tot 1 Ja nuari 1930. Nu werd op 17 November van het vorige jaar bij de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting door den beer Suring een motie ingediend, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat invoering van den zevenjarigen leerplicht urgent en mogelijk is en waarin de Re geering werd uitgenoodigd onverwijld de noodige voorstellen in te dienen. Deze motie werd door een meerderheid, bestaande uit Socialisten en R. Katho lieken aangenomen. De Regeering bleek evenwel niet bereid aan deze uitspraak van de Kamer gevolg te geven. De motie werd „gedeponeerd". De voorstandiers van de zevenjarige leerplicht zaten echteir niet stil'. Door den 'heer Albarda werd een wets ontwerp ingediend om de zevenjarige leer plicht op 1 Januari 1928 in te voeren, terwijl de heer Suring op het wetsont werp tot invoering v.an het zevende leer jaar een amendement indiende, identiek met het wetsvoorstel van den heer Al barda. De Regeering bleef hare bezwaren hand haven. Uitvoering van de bedoelde voorstellen zou, zoo werd berekend voor het Rijk een meerdere jaarlijksche uitgaaf van. 31/2 millioen gulden beteefcenen, waarbij dan nog voor Se gemeenten zou komen een ongeveer gelijke uitgaaf ineens. En dat werd in de gegeven omstandig heden niet verantwoord geacht. Bovendien verklaarde Minister de Geer, niet bereid te zijn de leiding uit handen te geven. Wat deed nu de Regeering? Het wetsontwerp tot invoering van het zevende leerjaar werd op liaar verzoek van de agenda afgevoerd en daarmee was tevens het amendement-Suring van de baan. Alleen bleef toen nog over het wets- v.oorstel-Alharda, dat op advies van de Regeering werd verworpen, echter niet dan nadat duidelijk was te verstaan ge geven, dat de zevenjarige leerplicht op 1 Juli 1928 zal worden ingevoerd. De Regeering heeft dus getriomfeerd'. Zij behield de leiding. Het Socialistische voor stel werd verworpen. Wanneer men echter de zaken nuchter beziet, dan blijkt, dat er hier van een Overwinning nauwelijks gesproken kan worden. De leerplicht wordt een Jialf jaar later ingevoerd dan door de Soc. Democraten werd voorgesteld, maar wanneer men rekening houdt niet het feit, da.t op een deel der .scholen de nieuwe leerlingen worden aangenomen in het voorjaar en op een .ander deel in het najaar, -dan blijkt wel, dat het verschil in de practijk niet zoo heel groot is en dat de Socialisten in hoofdzaak hun zin hebben gekregen. Hoewel hun wetsvoorstel verworpen werd, waren het toch de socialisten die feitelijk de leiding hadden. En dat is alweer een van de vruchten van den tegenwoordigen politieleen toe stand. Het gevolg van de Kabinetscrisis in 1925 is .geweest, dat we hebben gekre gen een intermezzo-Kabinet, dat zich angstvallig buiten alle principiëele kwes ties houdt en dat overigens, als gevolg van zijn eigenaardige positie, de kracht misit om leiding te geven. Op hen die indertijd meewerkten om het Kabinet-Colijn onmogelijk te maken tust dan ook een niet geringe verantwoor delijkheid. Toelating nieuwe leden- Wij moeten in verband met wat zich dezer dagen te Oudelande afspeelde, nog even terugkomen op het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden. In èen vorig artikeltje hebben wij er op gewezen, wat er gedaan moet worden indien iemand ten onrechte door het Hoofdstembureau is benoemd verklaard en indien dan de Raad bij het onder zoek der geloofsbrieven eenzelfde fout maakt. Zulk een geval heeft zich nu te Oude lande voorgedaan. Zes van de gekozen leden werden zonder eenig bezwaar toe gelaten, maar toen de geloofsbrieven van den heer Baart aan de orde kwamen, staakten de stemmen. Drie leden plaatsten zich op wettelijk standpunt en konden dus niet anders doen dan de toelating van den heer Baart wei geren, 'terwijl drie andere leden (de be trokkene zelf hield zich buiten stem ming) blijkbaar meer hun gevoel dan hun verstand lieten spreken en voor de toe lating stemden. Volgens de duidelijke bepalingen van de Gemeentewet was dus deze ten on rechte gekozen verklaarde candidaat niet toegelaten. Artikel 50 zegt toch, dat hij staking van stemmen, het nemen van een besluit tot een vol gende vergadering wordt uitgesteld en dat, wanneer in deze en evenzoo in een voltallige vergadering de stemmen sta ken, het voorstel geacht wordt te zijn verworpen. Waar nu de vergadering hier voltallig was, was daarmede de zaak dus af gedaan. Maar in Oudelande geeft men niet zoo gemakkelijk den moed op. Met voorbij zien van het bepaalde in de Gemeente wet werd, o'mdat de stemmen gestaakt hadden, in 'de volgende vergadering dit punt opnieuw 'aan de orde gesteld. Terecht werd daartegen door het" A.-R. raadslid den heer Meulenberg, geprotesteerd. Maar van dit protest werd geen nota genomen; de meerderheid meende dat zonder bezwaar nog een keer gestemd kon worden. De voorzitter, die toch blijkbaar ge voelde, dat liet den verkeerden kant uit ging trachtte de situatie te redden door te verklaren dat er in de vorige verga dering niet een bepaald voorstel aan de orde was, maar dat alleen de meening der Raadsleden gevraagd was. Het is echter duidelijk, dat dez,e rede neering geen hout snijdt. Het ging over de toelating van de gekozen verklaarde can didates Het ging over de Vraag, of de gekozen verklaarden Konden worden toe gelaten, een Vraag waarop door het staken der stemmen, 'een ontkennend antwoord was gegeven. En zoo viel men (e .Oudelande van de eene 'fout in de andere. Eerst jverd ten onrechte opnieuw gestemd over een zaak, die reeds beslist was en daarna werd een candidaat die niet gekozen ver klaard had behooren te worden, ten on rechte toegelaten. Bij de nu volgende stemming hield n.l. de heer Meulenberg, die aan deze onwettige handelingen niet mee wilde doen zich buiten stemming, terwijl de betrokken candidaat, die zich de vorige maal afzijdig hield nu voor zijn eigen toelating stemde. Natuurlijk zal men op deze wijze niets bereiken. Een der leden is naar wij ver namen bij Ged. Staten in beroep ge gaan en het lijdt geen twijfel of dit col lege zal de wet handhaven on de toe lating van een niet gekozene verhinderen. Intusschen ziet men uit deze histo rie, .dat het voor de Raadsleden, zelfs uit de kleinste gemeenten, noodzakelijk is, dat zij zich behoorlijk op de hoogte stellen en dat ze maar niet zonder meer op het compas van anderen zeilen. Aan iOin.s raadslid den heer Meulenberg, komt een woord van lof toe, dat hij bij deze geschiedenis van hel begin tot het einde in het goede, wettelijke, spoor is gebleven. Gespannen be {rekkingen. Volgens een bericht uit Shanghai zijn de betrekkingen tussehen Japan en de regee- ring van Nanking, tengevolge van de over handiging der Japansche protestnota aan merkelijk verscherpt. In Japansche kringen te Shanghai wordt ©r op aangedrongen, dat Japan, indien zijn eischen niet worden ingewilligd, tot sanc ties zal overgaan. Japan zon op deze wijze een conflict willen uitlokken, ten einde aanleiding te hebben om actief m te grijpen. Lindbergh en de fiscus. Wanneer de. triomftocht van Lindbergh door de Ver. Staten beëindigd is, wan neer hij al zijn artikelen in de pers, over zijn oceaanvluchten, en zijn boek daarov er heeft geschreven, wanneer hij zijn lezingen in verschillende steden van de V. S. heeft gehouden, wanneer hij1 een jaar lang zijn salaris als kolonel getou cheerd heeft dat aanzienlijk verhoogd schijnt te zijn wanneer liij de che que van Orteig voor 25.000 heeft verzil verd, dan wacht den koenen oceaan-vlie ger de aanslag in de belasting. Men mag hem sterkte wenschen tegen dat moment. De „New-York Herald" .weet. te melden, dat Lindbergh zal worden aangeslagen voor een inkomen van 400.000 dollar, waarVan 100.000 voor zijn verhalen in de pers en een even groot bedrag voor zijn boek. Dc schaduwzijde van den roem. (Tel.) Zal de drie-mogendheden-conferentie mislukken? Volgens een bericht uit Washington heb ben de eerste berichten over de onder- handelingen op de drie mogendheden-con- ferentie te Genève in het departement van buitenlandsche zaken een gunstigen indruk gemaakt. Men verwacht niet, dat. het Engelsche voorstel omtrent de beperking van de tonnemaat en het aantal kleine kruisers aan de Amerikaansche delegatie ernstige moeilijkheden zal baren. Wel verwacht men meeningsverschillen omtrent het voorste], om de tonneninaat der groote kruisers te. beperken, daar de overzee- sche bezittingen der Vereenig.de Staten ver van het moederland verwijderd zijn, terwijl de Engelsche koloniën door een reeks van vaste steunpunten en marine stations met Engeland verbonden zijn. De correspondent van de „Petit Pari- sien" te Genève is van oordeel, dat op ide eerste samenkomst der driemogen dheden- conferentie cle ernstige moeilijkheden reeds gebleken zijn, waarvoor de conferentie zich gesteld ziet. De besprekingen zullen vermoedelijk een scherp karakter krijgen en de kansen, dat men tot een vergelijk zal geraken zijn volgens den correspondent zeer gering. Volgens een bericht uit Washington heeft Britten, de republikeinsche afgevaar digde ein lid van de vlootoommissie van het huis, de meening verkondigd, dat de drieniOigendheden-conferentie te Genève op een mislukking zal uitloopen, en gevolgd zal worden door een nieuwen wedstrijd lin den .aanbouw van oorlogsschepen. Hinden burg's 80ste verjaardag. Alhoewel van ajle groote feestelijkheden op den SOsten verjaardag van den Rijks- president von Hindenburg zal worden afgezien, zal deze dag toch niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. Het plan be staat in den Rijksdag een feestzitting te houden; de schooljeugd zal vrijaf krijgen. De Rijkspresident zal op zijn Verjaardag te Berlijn vertoeven. Het rijkskabinet heeft besloten op dien dag, den 2den October, een openbare in zameling te laten houden, welker 'op brengst hoofdzakelijk voor invaJieden en achtergebleven heirekkingen van gesneu velden uit den oorlog zal strekken. Voorts dat een Hindenburg-postzegel wordt uit gegeven, ten bate van den noodlijdenden middenstand en de rente-trekkers. Nuingesser en Colt. Een pessimistisch verslag Werd inge zonden door de leden der expeditie, die 1 Juni vertrokken is om Nungesser en Coli op tc sporen. Het rapport zegt, dat het vliegtuig het verlaten gebied van New foundland overvlogen heeft waar volgens de boschwachters de vliegers in leven hadden kunnen blijven, indien zij er ge land waren. Hittegolf in Italië. Naai- uit Rome wordt gemeld, heerscht er op het oogenblik in Italië een hittegolf, zooals men er sinds 30 jaren nog geen heeft meegemaakt. Te Florence steeg de temperatuur j.l. Zondag tot 98 graden Fahrenheit. Korte berichte». De gearresteerde fronter Ward Her mans is weer vrij gel-a te 11. De politie te Genève heeft een moordcomplot ontdekt tegen den lei der der Japansche delegatie ter drie- mogendheden-conferentie, admiraal Saito. Gisteren is hij' Guntbin ©en auto uit Maagdenburg over den kop gesla gen. Een der inzittenden werd op slag gedood, terwijl ©en tweede een dubbele schedelbreuk kreeg, tengevolge waarvan hij spoedig daarop overleed. De eigenaar van de auto en een vierde inzittende werden ernstig gewond. Zondag is op het werkkanaal bij1 Freiting een roeiboot, waarin zich drie personen bevonden, tijdens een hevige on weersbui door den vallenden regen vol water geloopen en gezonken. Eien der inzittenden wist zich te redden, doch de beide anderen verdronken. Gisternacht is een vliegtuig zon der motor, dat in de buurt van Hasloch in don Paltz een oefeningsvlucht deed, in brand geraakt en neergestort. Het vliegtuig is geheel verbrand. De beide inzittenden, die uit het vliegtuig sprongen, bekwamen beenbreuken. Behoud van natuurschoon. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen vani polders en water schappen in die provincie een circulaire gezonden, waarin zij, in verband met het feit, dat. in den laatsten tijd tal van' windbomaJingen' vervangen zijn door me chanische bemalin|gsin|stallaliën, tot scha de van het landschapsschoon en zonder dat de waterstaatkundige belangen steeds dit offer eischten, mededeiefen, dat zij voornemens zijn om bij plannen tot ver vanging van een windmolen door een mechanische bemalinjgsinlstallatie, in ge vallen, waarin hun dit gewenscht voor komt, een onderzoek te doen instellen) naar de bemaling van het betrokken ge bied en daarbij do vraag onder de ooge» te zien, of de belangen van do instelling doorvoering van de plannen noodzakelijk maken. Aan de hand van de uitkomsten van zoodanig onderzoek zouden Ged. Sta ten van de betrokken besturen even tueel van raad kunnen dienen. Om nu een onderzoeik als door Ged. Staten bedoeld, tijdig mogelijk te make» verzoeken zij in voorkomende gevallen ten spoedigste en zoo volledig mogelijk van zoodanige plannen op de hoogte te worden gesteld1 Chr. Nationaal Vakverbond. Het Chr. Nat. Vakverbond houdt deze week in het conferentieoord te Lunteren zijn algemeene vergadering. Maandagavond word de eerste zittinjg geopend door den voorzitter, den heer K. Kruithof, die allen welkom heette en vervolgens een overzicht gaf vani da po sitie van het Verbond. Het aantal aange sloten! organisaties bedraagt 21 met in) totaal 52.418 leden. Gewezen werd op de algemeene eco nomische omstandigheden die helaas nog ver van gunstig zijn, terwijl ook nog a Steeds en we-1 naar twee kanten, moet worden gestreden voor het goed recht der Christelijke Vakbeweging. In dit verhand werd herinnerd aan een woord van Ds Tlailma ini 1914 in het clubhuis te Lunteren gesproken: „Het is de taak der vakorganlisatiesl om te doen uitkomen: Ieder blijve in de roeping die God hem gegeven beeft, maar'het is de roeping die God hem gegeven heeft. Ieder heeft maair één recht, n.l. het recht, om in de we reld zijn plicht te doen. Dat beeft hijl ook te doen in de werkplaats, daar nemen vrij geen woord van terug. Maar hiji is ook Christen, bij is ook mensch, ook arbei der, en wanneer de vakcttgani'satiei zich ten doel stelt, deze volwaardigheild van den arbeider in haar volle kracht te propageeren, en tof ontplooiing te bren gen, dan heeft dat niiets van doen met iden klassenstrijd." „Wanneer ik zoo ging Ds TlaJma voort in da Kamer mijn stem voor een pantserschip uitbracht, dan wasi daar in geen zweem van militairisme gelegen; maar alleen een pogeni om ons vader lijk erfdeel te bezwaren en onzen, plicht tel doen tegenover demi vijand, die onze onafhankelijkheid belaagt. Leger en' Vloot zijn voor ons lartd een vredes-inistituut 'in wezen, maar in den vorm een strijd middel. Zoo is ook de vakorganisatie in' eigen wezen' een vredesinfetituut, maar in zijn vorm een' strijd-organisaitie," Vervolgen's voerden het woord del beer Joh. de Haas als vertegenwoordiger der Ziwitsersche zusterorganisatie en den heêr Chr. v. d- Heuvel, namens den Chr. Boe ren en Tuindersbond. Ein gels oh saluut aan Nederland! - Het tijdschrift „Wireless World" van 8 dezer bevat een geestige teekening, naar aanleiding van het zoo geslaagd© wereld- relayen van Da ven. try door den Philips- zentder, met het volgende zeer waardee- rende onderschrift: „In 1652 versloeg Admiraal Tromp, de dappere Hollandsche bevelvoerder, de En gelsche vloot onder Admiraal Blake bij Dover en de traditie getrouw, voer hij het Kanaal op met een beeeïnl in den mast, ten teeken, dat bij; de zeeën schoonge veegd had. In 1927 heeft het Nederlandseh zendstation van Philips te Eindhoven op de korte golf jlen ether schoongeveegd en opnieuw Engeland een jesje gegeven, ech ter ditmaal op vriendschap pelijjkei wijze." 5T:- -V De HollandIndië vlucht De F VII, die D'intsdag naar Renfden - Abbas vertrok, moest een kwartier na het opstijgen terugkeeren wegens een motor defect. De heer Van Lear Black verklaarde dat hij misschien wel twee dagen daar zsou moeten blijven. Nader meldt de United Press uit Bagdad omtrent het motordefect van den! Fokker VII, dat de olietoevoer in het ongereed© was. geraakt, waardoor men! gedwongen) was kort na de opstijgjblg, om vijf uur 's morgens, bij Hihaidi te landen. 1 Commissie voor de vlas industrie. De minister van Binnen- landsche zaken en landbouw heeft in gesteld een commissie, welke een onder zoek zal instellen naar de moeilijkheden waarmede de vlas-industrie in Zeeuwsch- Vlaanderen (Oostelijk deel) te kampen heeft. De commissie zal zijn samenge steld als v-olgt: Ir A. H. Straatman, hoofd inspecteur van den arbeid te Dordrecht, lid en voorzitter der commissie; Meijer de Vries, rijks-inspecteur voor de werk verschaffing te 'sGravenhage; F. J. van Campen te Graauw; D. J. Dees te Ter Neuzen, J. de Feijter te Zaamslag, L. de FeijterHuijssens te Ter Neuzen, B. N. Loerakker- te Haarlem, F. J. Jurgens te Amsterdam, L. van Vliet te Utrecht, P. C. yan Helsland te St. Jansteen, K. I. B. A. de Coster te 'sGravenhage, Ir C. Stevens, rijks-landbouw-consulent te Goes lid en secretaris der commissie. Bepaald is, dat de leden der commis sie hunne van de meening der meerder heid afwijkende beschouwingen desge- wenscht afzonderlijk kannen kenbaar maken. Bovengenoemde commissie heeft reeds gisteren te Dordrecht haar eerste ver gadering gehouden. Ze is door den voor zitter, Ir A. H. Straatman, hoofd-inslpec- teur van den arbeid te Dordrecht, ,met een red© geïnstalleerd, waaraan wij het volgende ontleenen: „Gij allen weet maar al te goed, waar om liet bier gaat. Een deel van ons vaderland, en zeker piet het minst vlij tige, ligt in verdrukking door zware con currentie van een aanliggenden staat en zooals het dikwijls helaas ook met den zieken mensch gaat, er zijn vele medi cijn-meesters, doch slechts zelden dient zich èen geneesheer aan. Zult gij het nu met mij aandurven te trachten den geneesheer te zijn? Ziet, de samenstelling der commissie doet mij ver moeden, dat wij het gezamenlijk inderdaad een heel eind zullen kunnen brengen, Want ik verwacht van u, dat ge in staat zult zijn juiste en volledige inlichtingen nopens den geheelen vlasbouw, de vlas- industrie en den vlashandel te verstrek ken. Intusschen laat ik niet na hier even te verklaren, dat door de mede-benoe ming als' leden dezer commissie van den heer Stevens, die als Rijkslandhouw-con- sulent het district Zeeuwsch-Vlaandeiren beheerscht, van den heer Meijer de Vries, Rijksinspecteur voor de werkverscliafftng die al in zoo menige kwestie van onge veer gelijken aard als deze is, waarde- Vollen arbeid heeft gepresteerd, en van den heer De Coster, die als bezuinigings- inspecteur eventueel©- financiëele onder - doelen zal toelichten, ik mijn taak als voorzitter wel veel verlicht zal voelejn. Laat ik u eerst zeggen, dat ik reeds op' verkenning ben uitgeweest, nadat ik van den directeur-generaal van den ar beid 'vernomen had, dat bet in de be doeling der regeering lag, dit allerbelang rijkste vraagstuk in Zeeuwscli-Vlaanderen ernstig onder de oogen te zien. Doch gij zult liet mij niet euvel duiden, hls ik u Openhartig verklaar, dat ik mij niet in staat acht, nu reeds, pok maar bij be nadering, te zeggen, wat met ©enige waar schijnlijkheid het resultaat van ons in te stellen onderzoek zal zijn. Ik doe echter een beroep op het ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1