No. 219 Maandag 20 Juni 1927 41e Jaargang KATHLYN BARRINGTON. Mentaal laneolaii Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F, F. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf O.IS Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Teleurstellend debat. Het „Prot. Zuiden" is teleurgesteld door wat wij schreven over do artikelen, die dit Wad wijdde aan de verhouding van! de A. R- partij en de Chr. Hi|st. Unie tot dö Ned. Herv. Kerk. Het meent toch een, zeecr zakelijk betoog te hebben geleverd en zegt nogmaals dat het allerminst de bedoeling was de kerkelijke hartstochten te prikkelen. Wij denken er niet aan deze herhaalde bewering in twijfel te trekken. Maar dan moeten wij concludeeren dat hot don schrijver van deze artikelen blijkbaar niet mogelijk is over deze kwestiei van gedach ten te wisselen zonder, zijns ondanks, de kerkelijke hartstochten op te wekken. Dat blijkt ook nu weer. Gesproken wordt niet over de houding door de Antirevolutionaire Partij; in en buiten de Volksvertegenwoordiging tein opzichte van de Ned. Herv. Kerk aangctn|o- men, maar opnieuw wordt herinnerd aan uitspraken van kerkelijke vergaderingen als b.v. „het convent der doleerende Ker ken in1887". Van de overtuigend© en ernstig: waar schuwende woorden van een man als Jhr Mr de Savornin Lobman, toch' waarlijk niet de eerste de beste, wordt geen notitie genomen. En' van het zeer correcte optreden van den Antirevolutionairen minister de Vries, toen het hier in geding zijnde vraagstuk eens praetisch aan de orde werd gesteld, welk optreden volkomen harmonieerde met de later door minister de Geer aan genomen houding, heet het, dat zulks in dit verband niets zegt. Als de schrijver de zaak objectief had willen bezien, dan zou hij hebben er kend: Mr de Savornin Lobman had toch wel gelijk; de van. A.R. zijde dreigende get varen bestaan alleen in de verbeel ding van hen, die nu eenmaal gaarne de A.R. partij als de vijdndin van de Ned. Herv. Kerk voorstellen. Het „Prot. Zuiden" zegt door ons ant woord teleurgesteld te zijn. Welnu, onze teleurstelling is niet min der groot. Wij hadden, na de herhaalde betui ging dat het niet de bedoeling was de kerkelijke hartstochten te prikkelen, in! elk geval verwacht dat een onjuiste; maar in hooge mate prikkelende bewering, als of het de bedoeling van de A.R- partij zou zijn de Herv, Kerk uit ons volksle ven te doen wegvallen!, achterwege zou zijn gebleven. Misschien zal de schrijver antwoorden! dat hij zulks niet heeft gezegd. Maar welke beteekenis heeft dan de op merking dat „De Zeeuw" zich niet uitlaat over de groot© schade voor ons volks leven bij het wegvallen der Ned. Herv Kerk? Door zóó dergelijke kwesties te behan delen kan liet niet anders of de harts tochten moeten worden geprikkeld. En gelijk gezegd: daaraan doen wij niet mee. Wij wenschen in dezen tijd nu samen werking meer dan ooit noodijf is, niet noodeloos de tegenstellingen te verscher pen. En als we onzen collega een vrien delijken raad mogen geven dan is het deze: Houdt u aan het voorbeeld door iMr Lohman gegeven en ga op dezen' weg niet voort. Gij'me ent door zóó de Kerk in'debat F EiJ8LLETQiC 64) „Ik zal hem hier laten komen en hem zeggen, dat, als hij hier weer komt, hij gedood zal worden. Zijn vrijheid en zijn leven schenk ik hem. Dat doe ik voor u, Forsyth, en voor uw Kathlyn." Forsyth was niet tegenwoordig bij het onderhoud met Barrington. Hij verlangde er ook niet naar. Een uur later ongeveer vernam hij den uitslag. „De man is vertrokken. Iiij heeft 'n toontje lager gezongen. Drie soldaten en een officier gaan met hem mee. Hij gaat eerst naar IJong Foo om zijn huis te verkoopen en dan naai' Hong Kong om zich in te schepen naar Engeland. Dat is bepaald. De officier heeft een brief bij zich voor den Engelschen consul, om hem met een en ander op de hoogte te brengen. Daarin staat ook, dat de dood Barrington wacht, als hij terugkomt. Hij heeft den brief gelezen en hij zal vertrek ken. Daarvan ben ik zeker." „Ik ben u zeer dankbaar." „Mijn vriend, tusschen ons beiden moet geen sprake zijn van dank. Ik ben big te brengen de belangen der Chr.-Hist. Unie te dienen maar het gevaar is volstrekt niet denkbeeldig, dat ge valt in uw eigen zwaard. Immers het is nog kort geleden, dat niemand minder dan Br Kromsigt tot de Chr.-Hist. Unie het verwijt richtte, dat zij een, veel te slappe houding aannam te genover de Ned. Herv. Kerk en het is bekend, dat een man als Ds Lingbeek van dergelijke uitspraken gaarne gebruik maakt om de Unie in gebreke te stellen en niet alleen op politiek, maar zooals de „Zuid-Hollander" terecht aantoont, ook op kerkelijk gebied verwarring en onheil te stichten. Oogenschijnlijk heeft het geen zin, deze twee mannen in een adem te noemen. Bij de behandeling van het wetsont werp tot nadere regeling van het collec tief arbeidscontract in de Tweede Kamer stonden heide heeren vrij scherp tegen over elkaar, en. waren ze 'het in geen enkel opzicht eens. Schijnbaar waren ze tegenvoeters. De heer Veraart toch, wil van boven af het bedrijf otrganiseeren en. zoodoende komen tot regelingen die in de eerste plaats in het staatsgezag haar oorsprong vinden. De heer Kersten daarentegen toonde zich een voorstander van het individua listisch stelsel. Hij wenscht terug te keetren tot den ouden toestand, dat er individueel gecontracteerd wordt tusschen den los sen werkgever en den lossen werknemer, inplaats van het streven van den tegen- woordigen tijd om door gezonde samen werking en organisatie tot bevredigende toestanden en harmonie te komen. Het verschil tusschen beide standpunten is dus wel groot. En. toch, deze uitersten raakten eikaar- Niet alleen toen ze met den Communist tegen 'het ontwerp stemden, maar ook in ander opzicht. Terecht werd er toch door Mr. Heems kerk op gewezen, dat indien het indivi- dueele stelsel van den heer Kersten nog gevolgd werd en er niets was op het ge bied van collectieve arbeidscontracten, dit een buitenkansje zou zijn voor den heer Veraart, 'die zou zeggen: hier is een ter rein, dat braak ligt, en dat door de Over heid moet worden georganiseerd. Langs den weg door den heer Kersten aanbe volen, zou men terecht komen bij den heer Veraart en de heeren Veraart en Kersten, die schijnbaar tegenover elkaar staan, gaan dus in werkelijkheid arm in arm tot dat punt, waar dan de heer Kersten zou bezwijken en de heer Veraart triumfeeren. Deze redeneering schijnt ons .onaan vechtbaar. Terugkeer tot het individualistische stel sel zou ingrijpen van de Overheid in dien het althans niet tot revolutie zou voeren noodzakelijk maken. Inplaats dat, zooals nu het geval is, de Overheid zich zou kunnen bepalen tot een regeling van wat geleidelijk uit het maatschappelijk leven opkwam, zou den diep-ingrijpende van boven af opge legde regelingen noodzakelijk worden. Daarom valt Jiet toe te juichen, dat langzamerhand het individualistisch stand punt verlaten is en dat dank zij niet het minst den arbeid van onze Chr. or ganisaties een gezonde samenwerking verkregen is, waardoor de maatschappe lijke tegenstellingen wel niet zijn wegge nomen, maar dan toch verzacht. iemand van dienst te kunnen zijin, die medegewerkt heeft om mijn lief kind te doen zingen als een nachtegaal. Maar praat er niet meer over, daar komen mijn! Nang Kung en uw Kathlyn aan." Zij kwamen samen naar de beide mian- n'en toe. Beiden stralend van vreugde. Nog juist had de gouverneur tijd om Forsyth een brief te overhandigen en hem in 'toor te fluisteren: „Neem dezen brief, Forsyth. Hij is voor Kathlyn van haar vader. Maar lees hem eerst, ik weet den inhoud", voegde hij er glimla chend bij. „Ik heb hem den brief gedicteerd. Hij -is niet te vertrouwen." Forsyth nam den brief en toen de gelegenheid zich aanbood, las hij hem. Hij was heel kort en meldde, dat Barring ton China zoo spoedig mogelijk verliet. Hij uitte den wensch, dat Kathlyn met For syth, met wien zij, zooals hij had verno men, binnenkort zou trouwen, gelukkig zou worden. Dat was alles. Tien dagen later trouwden van het paleis uit van den gouverneur Dick For syth en Kathlyn Barrington. Het huwelijk werd ingezegend in! de kerk van de Ame- rjkaansche Zending. De gouverneur trad op als vader van de bruid en de kleiniö Nang Kung was bruidsmeisje. Als Zoo danig stond ze gedurende de heele plech- Politie-inval bij de VlaatriBche Frontpartij te Antwerpen. Het parket te Antwerpen heeft een inval gedaan in het gebouw waar zich het centrum der activistische politiek bevindt. (Bedoeld is waarschijnlijk het partijgebouw der Vlaamsch© Frontpartrj.) Het gebouw werd door de politie aan alle zijden om ringd. Deze inval schijnt het gevolg te zijn van een brief van een activist aan een Antwerpsch blad, waarin de schrij ver er zijn vreugde over uitsprak, dat hij de Belgische vlag had zien verscheuren en dreigde, zoo Barras vermoord werd, op zijn beurt den koning en de leden der Koninklijke familie te vermoorden. Later wordt gemeld: Er hebben geen arrestaties plaats gehad in verband met den inval in het gebouw der frontpartij Er is beslag gelegd op een groote hoe veelheid documenten. Ook het origineel van den anoniemen brief uit het Ant- werpsc.be blad is bij het parket gedepo neerd. Oproerstokers aan 't werk. Volgens bericht uit Boedapest, zijn in verschillende streken van Hongarije agi tatoren 'gesignaleerd, die zich „sociaal democraten" noemen en de arbeiders in het landbouwbedrijf tot staking aanzet ten. Zij schijnen de beschikking te heb ben over aanzienlijke fondsen, welke ver moedelijk van buibenlandsche herkomst zijn. De regeering heeft strenge maatrege len getroffen tegen deze gevaarlijke cam pagne. Zwaar stormweer. In het westelijk deel van de Belgische provincie Brabant heeft dc storm alweer groote schade aangericht. Te Schepdaal en Lennik werden vele boomen ontworteld daken geheel oï gedeeltelijk vernield en blijkt ook de oogst zeer veel 'te hebben geleden. In de Brusselsche voorstad Koe- belberg werden pok heel wat daken ge havend; op het kermisplein rukte de wind een groote 'gesloten draaimolen omver; twee arbeiders werden daaronder begra ven en liepen zware verwondingen op. 'De molen is totaal verwoest. In dezelfde gemeente werden verder nog verscheidene personen door neerploffende dakpannen sfeenen en uithangborden gewond. De Duitsche radiodienst meldt nog, dat een wervelstorm te Meppen in Oost-Fries land ernstige verwoestingen heeft aange richt: daken werden weggeslagen, zware boomen ontworteld, enz. Te Guhrau in Silezaë zijn twee vrouwen, die met veld arbeid bezig waren, door den bliksem' getroffen en gedood. Lindbergh's terugkeer te St. Louis. Een groote menigte heeft Lindbergh geestdriftig toegejubeld bij zijn komst te St. Louis, zijn geboortestad. Na zijn aan komst heeft Lindbergh met zijn vliegtuig allerlei 'toeren gedaan. Hij heeft onder bruggen door gevlogen en in kringen rond de Kerktorens. Zoodia hij was neerge daald, werd hij omringd door een hon derdtal soldaten, die den Oceaanvlieger een menigte van vijfduizend menschen van het lijf hield. De lichtseinen te Quebec opnieuw waar- gein urnen. De geheimzinnige lichtseinen, die in de buurt van Chicoutini in de provincie Quebec opnieuw zijn waargenomen, blijven tde hoop levendig houden, dat de Fransche vliegers zich ergens in het afgelegen ge- tigheid bij de bruid; een kleine, konink lijke gestalte in goudlakensche zijde, zoo als geen Engelsch bruidsmeisje ooit ge dragen had. Er was geen statie-draag stoel voor de bruid in de zendingskerk en geen verhooging, zooals de gewoonte is bij Chineesche huwelijken, maar terwijl het huwelijk in deze opzichten op Euro- peiesche wijze werd gesloten, was het uit andere oogpunten Chineesch. De bruidsjapon, die Kathlyn droeg, was ver vaardigd uit de kostelijkste stoffen, die het paleis van den gouverneur had kun nen bemachtigen, en terwijl ar geen kar mozijnrood koord om haar hand en "die van Forsyth gebonden werd, om ze voor altijd te verbinden, droeg Kathlyn. toch de karmozijnroode bruidssluier, die haar van 't hoofd tot de voeten omhulde, zoodat Forsyth, toen hij naar haar keek, haar slechts flauw kon onderscheiden. Er werd geen wilde gans losgelaten! om rond het hoofd te vliegen vani den- gene, die de eerste in huis zou zijn; maar de Chineesch© gewoonte werd nage volgd in het gemeenschappelijk uit één! kopje drinken door bruid en bruidegom. Teruggekomen in het paleis werd op de trommels geslagen en de vreemde muziek instrumenten gaven vreemdsoortige mu ziek. De hofdames zongen Chineesch© minnelied enen, de bloemen verspreidden' bied van de rivier Paribonka ophouden. Een vliegtuig zal dit district verkennen, in de hoop dat het sporen van de vlie gers zal ontdekken. Het eenige betrouwbare houvast voor de mogelijkheid, dat Nungesser en Coli in een afgelegen streek van de provincie Quebec geland zijn, is een verklaring van zekeren Georges Rousseau, een vallen zetter, die gemeld heeft, dat hij op den avond van den 9en Mei "de motor van een vliegtuig gehoord heeft, dat blijkbaar in moeilijkheden verkeerde en vloog langs- een zijrivier van de Saguenay op een punt ongeveer 600 mijlen pal West van Havre de Grace (New-Foundland). Het vliegtuig was door den mist die hing, niet te zien. Men weet van geen Cana- deesche vliegtuigen, die op dat tijdstip daar in de lucht waren. Voorts is de mogelijkheid geopperd, dat de lichten, die men vöor seinen heeft aan gezien, afkomstig waren van een nieuwe lelectrische kracht-installatie in het gebied van de Saguenay, die voor het eerst haar lichten liet branden. Deze lichten moeten mjjlen ver in het rond te zien geweest zijn in het dun bevolkte district. De drie mogendheden-conferentie. Naar aanleiding van de vandaag aan vangende conferentie over de ontwapening ter zee van de drie groote mogendheden schrijven de Engelsche bladen, dat En geland, en Japan vóór de conferentie zich tot geenerlei concessie hebben gebonden. De beide mogendheden hebben echter de Amerikaansche voorstellen welwillend on derzocht. De grootte van de Engelsche vloot wordt uitsluitend bepaald, door de behoefte, die Engeland gevoelt zich als wereldrijk te verdedigen. Alle deelen van het Engelsche wereldrijk zullen vertegen woordigers zenden naar de conferentie om daarmee tot uitdrukking te brengen, dat zii allen evenveel belang hebben bij een sterke Engelsche vloot. Roevers aanval op een vrachtauto. Een. vrachtauto .van de N.V. „Hangya" werd Dinsdag op den wég van Keckskemet naar Boedapest bij het plaatsje Alsome- neti door een twintigtal roovers overval len, die van een voor-rijdenden auto wa ren afgesprongen. Toen de geleiders van de vrachtauto zich te weer stelden, trok ken de bandieten hun revolvers. De op het veld werkende boeren snelden op het hooren der schoten met hun zeisen en -sikkels toe, en slaagden er in de roovers onschadelijk te maken. Twee der gelei ders van den Hangya-auto werden bij den aanval gewond. Korte berichte». De Zwitsersche zaakgelastigde in Turkije, de heer Martin, is in de nabij heid van Angora door een roovers- bende van acht man overvallen en van al zijn bagage beroofd. De politie slaag de er in de roovers in handen te krijgen, maar de bagage is nog niet gevonden. Tengevolge van het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Canada en de Unie der So wjet- republieken zaT Geroes, de handels vertegenwoordiger van Moskou, morgen uit Canada naar zijn land terugkeeren. Het bureau van de handelsdelegatie zal binnenkort gesloten worden. De leden wor den naar "New York overgeplaatst, van waar voortaan alle zaken in Noord-Ame rika gedaan zullen worden. Berlijn heeft Vrijdagnacht zijn deel van (storrn en onweer gehad. Hel haar geuren en er heersehte een fees telijke stemming, waarvan Forsyth zelfs niet had kunnen droom en. 'tWas alles heel prachtig, echt 'Chineesch en aan Ching's gevoelens betreffende de noodige plechtigheden bij een huwelijk, was dan ook geheel voldaan. „Heel modi huwelijk, dokter Forsyth; heel mooi huwelijk, Missie Barrington." „Miss Barrington, Ching?" vroeg For syth „Ching zoo dom!" lachtta de vroolijke Chinees. „Mij bedoelen Mevrouw Forsyth. Ching blij als een vink kan zingen." En hij bracht de blijdschap, de vreugde van zijn hart tot uiting door een oud- Chineesch loflied op het huwelijk aan te heffen. Eindelijk kwam er een oogenblik, waar op Kathlyn en Forsyth gelegenheid had den zich aan de feestelijkheden te onttrek ken' en een poosje alleen te zijn. Hij legde zijn handen op haar schouders, waarlangs de bruidssluier afhing. Door den roeden! sluier heen schitterden de kostbare juwee- len, geschenken van Nang Kung en haar vader. Daarvoor had hij nu evenwel'geen oog. Zijn oogen waren' op haar gelaat ge richt, dat van blijdschap straalde en op haar oogett, die hij nog door den sluier heen kon zien schitteren, heeft er zoo geducht geregend, dat ia verscheidene wijken alles blank stond. In de parken en in de boomgaarden is veel schade aangericht. Uit New-York wordt gemeld, dal Duba Philips, een bekend en er vare» vliegster, het voornemen heeft te ken nen gegeven, de volgende maand een non stop-vlucht vanNew-YorknaarLon- den en Rome te ondernemen. De Belgische prins Karei, die zelf stuurde, is Zaterdagavond vlak bij het paleis, te Brussel tegen een auto, waarin twee Engelsche dames zaten, aange reden. De dames zijn gewond. De prins bleef ongedeerd. De omtrek van Soissons is doox een .cycloon getroffen, die ernstige verwoestingen aan de wijngaarden en op de velden aangericht heeft. Eenige boete» woningen zijn ingestort en een paar dorp jes zijn ondergeloopen, doordat ook Öe- rivieren buiten haar oevers traden. Een tamelijk hevige aardbe ving heeft ge word tusschen Steven- son en Gurley (Alabama). Tengevolge van storm, hagel e regen is in de omgeving van Lecca (It.) de gebeele olijfoogst, evenals de oogst van het ooft volkomen verwoest. De schade wordt geschat op 70 millioen lire. Vrijdagnacht heeft in Thiirfngen ten omgeving een cycloon gewoed, waar door een uitgestrekt boschgebied verwoest is. In dertig seconden werden bijna 5000 boomen ontworteld, waaronder stammen van een halve meter dikte. Gisternacht is op het linieschip El- sass, dat op het oogenblik te Kiel ligt, vermoedelijk tengevolge van het inslaan van den bliksem brand ontstaan. De kamer waar zich de radio-afdeeling be vindt, brandde geheel uit. De zender te^ Huizen. Op 1 Juli a.s. zal een aanvang worden gemaakt niet het opstellen van de beide zendmasten voor de radiozem!dinstellatié der rechtsche groepen te Huizon. De N. S. F- stelt alles ini het werk om' dé zender reeds eind Augustus bedrijfsklaar te maken. Het ligt in de bedoeling, in de avonduren, resp. wanneer Schevemingen- Haven niet werkt, op de golflengte van 1925 M. uit fe zenden om de ontvangst van Radio-Parijls nog minder te verstoren. Geldigheidsduur gezelschapsbiljetten. De Nederlandsche Spoorwegen hebben bepaald dat de geldigheidsduur van de ééndaagsche gezelschapsbiljetten voor af standen boven 150 K.M. tot 2 dagen' uitgebreid wordt, zulks ingaande 20 Juni a.s. Nederland en België. In verband met de ontmoeting van minister van der Velde mlet minister Bee- laerts van Blokland te Genève, zegt de socialistische „Peuple", dat twee omstan digheden minister Beelaerts waarschijnlijk zullen aanzetten tot het initiatief om België een aanneembare overeenkomst' voor te stellen: primo, de overweging' dat België de middelen bezit om da na- dtelige economische gevolgen van de Hol- landsche intransigantio te verzaJchten in1 verhand met. het Moerdijk-kanaal; secundo „Kathlyn!" fluisterde hij en toert schoof hij, zooals iedere Ghineesch© brui degom dat doet, den! sluier op zij. Z)| lag in zijn armen, gelukkiger dan ooit een bruid in China geweest was. Na eenigen tijd zagen ze op. Door de boomen wierp de zon haar licht op de kamer. Stralend van geluk eni blijdschap zagen ze elkaar aan, totdat hun lippen elkaar ontmoetten. „Kathlyn" fluisterde hij, „nu zijn de schaduwen gewreken. Nu is het dag voor ons geworden. Laten we God danken, Die alles zoo wèl gemaakt heeft." Hand in hanld knielden ze neer. Een innig dankgebed werd tot God. opgezon den, Die, waar de mensch hen had willen' scheiden, tenslotte veremigd had. Drie dagen! later vertrokken zij voor een huwelijksreisje naar Canton. Kath lyn gebruikte nog steeds den draagstoel, die getuige geweest was van zooveel ge varen. Forsyth kon, als hij niet wilde loopen, gebruik maken van ©en draagstoel van den gouverneur. Mot hen ging Ching om toezicht te 'houden op de koeliles; en als geleide trokken vier soldaten mee, wier uniformen overal ontzag inboezem den. (Slot volgt)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1