No. 218 Zaterdag 18 Juni 1927 41e Jaargang Deze Week L. DUVEKOT Sz., Bank voor Zeeland GOES - HULST A. G. v. d. BLOUSEN Damesmantels COUPONS STOFFEN KATOENTJES VITRAGES aan spotprijs EFFECTEN COUPONS Alle Bankzaken Buitenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GROOTE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". Si LAATSTE WEEK van de extra aanbieding vanaf 48 cent vanaf £j^50 ENZ. Gemeenteraad van Goes. GOES. D i recteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Een vredesinstituut. De collectieve arbeidsovereenkomst is een vredesinstituut bij uitnemendheid. Vandaar dan ook, dat men aanvanke lijk in sociaal-democratische kringen van het collectieve contract niets moest heb ben omdat het geacht werd in strijd te zijn met de klassenstrijdgedachte. Men oordeelde, dat dergelijke contrac ten onveieenigbaar waren met het begin sel van onverzoenlijke tegenstelling en onverzoenlijken strijd. De vrees werd uit gesproken, dat de C.A.O. aan de vakorga nisatie haai' slagvaardigheid zou ontnemen on zou leiden tot een bestendiging van (do huidige, alleszins verwerpelijke verhou dingen. De heer Wibaut verklaarde indertijd dat de tarieiovereenkomst niet ligt in de richting van de ontwikkeling naar het socialisme. En de heer Dr Van der Woerden schreef in „De Nieuwe Tijd": „Hoezeer de ver overing van een collectief contract een stap naai' machtsvorming der arbeiders kan zijn, het ondermijnt de macht van den vijand niet; integendeel kan het er toe bijdragen, de kracht van het bedrijf, zijn kapitalistisch karakter, te verstevigen, door meer orde, regelmaat en rust en door het verwekken van gezamenlijke be langen van werkgevers en werknemers bij1 hooge prijzen, bij' de uitbuiting van de massa der verbruikers, dus ook der ar beiders." Het spreekt dan ook vanzelf, dat zij!,die doelbewust den klassenstrijd voeren, van de C.A.O. niet veel moeten hebben. Zij hebben echter de ontwikkeling der dingen niet kunnen tegenhouden. De re volutionaire partijen hebben het niet voor het zeggen en zij zijn dan ook geëindigd met zich de communisten uitgezon derd gewonnen te verklaren. Wat echter voor de sociaal-democraten een bezwaar is, wordt door de partijen die recht en gerechtigheid liefhebben en die dm klassenstrijd verfoeien, als een voordeel aangemerkt. De C.A.O. versterkt naar het woord van Dr V. d. Waerden het bedrijf, zij1 brengt1 orde, regelm&at en rust en hij had er bij kunnen voegen zij geeft wat meer zekerheid in het leven van den arbeider en verheft zijn positie. Geen wonder dan ook, dat het wets ontwerp tot nadere regeling van de C.A.O. door de Christelijke partijen met ingenomenheid werd begroet. Tegenstanders. Onder hen die zich tegen de nadere regeling van de C.A.O. verklaarden be hoorden ook de beide afgevaardigden van de S. G. P. Dit behoeft aan de eene zijde niet al te zeer te verwonderen. De heer Kersten moet van vakorganisatie niets hebben. Hij is een tegenstander van do moderne vakorganisaties, wat begrijpe lijk is, omdat zij staan op revolutionai ren grondslag, maar hij keert zich even eens tegen de Christelijke vakbeweging, die door hem regelmatig als „zoog e - naamd" Christelijk wordt aangeduid. Het spreekt haast vanzelf, dat wie zoo individualistisch is aangelegd, ook van collectieve contracten niets moet hebben en een nadere regeling van derge lijke contracten uit den booze acht. Maar aan den anderen kant moet het toch ook weer verwonderen. Want het kan Ds Kersten niet onbekend zijn, dat de maatschappelijke ellende waar van met name de vorige eeuw getuige is geweest voor een niet gering deel te danken was aan de toepassing van de revolutionaire individualistische opvattin gen op economisch gebied, waarvan het noodwendig gevolg was, dat het zwakke onbeschermd kwam te staan tegenover het sterke en dat de maatschappelijk zwakken door de sterken onmeedoogen- loos werden vertreden. In de dagen van „onze vaderen" waarop velen zich bij voorkeur beroepen, was het anders. Er was toen in de Gilden oen zekere organisatie van den arbeid die door diep ingrijpende bemoeiingen van de Overheid beschermd en in stand gehouden werd. Toen de revolutie zegevierde werd alles op losse schroeven gezet. Van organi satie was geen sprake meer. Het individua lisme vierde hoogtij. En het gevolg was, dat een toestand geschapen werd lijnrecht in strijd met Gods Woord, een toestand waartegen man nen als Bilderdijk en Da Costa met kracht hunne stem hebben verheven en die, ten zij do beginselen van Gods Woord weer kracht kregen op ons volk tot een 'nieuwe revolutie moest voeren. Dat wij daarvoor bewaard zijn gebleven is in den weg der middelen mee te dan ken aan onze Christelijke organisaties van patroons en arbeiders beide, die aan do totstandkoming en de ontwikkeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten een niet gering aandeel hebben gehad. Daarom kan het niet anders dan ver wondering wekken, dat de leider van de S. G. P. onze Christelijke vakbeweging evenals dat van socialistische zijde gedaan wordt zelfs in de Tweede Kamer als z o og en a a m d Christelijk veroordeelt en zich evenals de 'Communis tische afgevaardigde tegen een voorstel tot nadere regeling van de C.A.O. tot het einde bleef verzetten. De vrijheid bedreigd? Als een bezwaar tegen de C.A.O. is aangevoerd dat zij de vrijheid van den arbeider in gevaar brengt. En zoodra er sprake is van „een aan slag pp de vrijheid" zijn er altijd men- schen, die de ooren spitsen en zich tot verweer gereed maken. Opzichzelf is dat uitstekend en valt het toe te juichen. Alleen, )iier dient behoorlijk te wor den onderscheiden. Stel, daar zijn tuinbouwers, zooals we ze ook in Zeeland vinden. Alleen be teekenen ze weinig. Wanneet ze individueel staan tegenoverjden handel, dan zijn ze weg, en komt er van hun bedrijf weinig terecht. Maar nu jeomt er de organisatie. Er wordt een veilingsvereeniging op gericht. Daardoor is men in staat, de gemeen' schappelijke belangen te behartigen, het bedrijf op te voeren, en aan tal van mis standen een einde te maken. Zelf profi teert men van zulk een organisatie, maar ook de geheele omgeving geniet daarvan de voordeden. Van het nut van dergelijke organisaties is men dan ook vrijwel algemeen over tuigd. Nu is het echter een kleine kunst om met een beroep op de vrijheid dergelijke organisaties in een verkeerd daglicht te stellen. Zeker, wie tot zulk een instelling toe treedt, zal iets van zijne vrijheid moeten opofferen. Hij zal zich aan zekere rege len moeten onderwerpen. Daar 'is niet aan te ontkomen. Maar beteekent dit nu een aanslag pp zijne vrijheid Immers neen. Het gevolg is juist, dat hij zich beter en vrijer kan bewegen. En wie den tuinbouwer beklaagt, om dat hij een stuk van zijne vrijheid moest opofferen en hij niet meer alles precies kan doen zooals hij het misschien wel zou willen doen, zal ten antwoord krijgen, dat er voor beklag geen reden is, omdat deze vrijheidsbeperking in alle opzich- -ten te verkiezen is, boven een toestand van ongebreidelde „vrijheid". En zoo nu is het ook op ander gebied. Toen de vrijheid, die de revolutie bracht werd afgekondigd, beteekende dit voor de arbeiders in vele gevallen, dat zij de vrijheid hadden in diepe armoede weg te zinken en voor de patroons, dat zij mee hadden te doen, het kostte wat het wilde aan een concurrentiestrijd op leven en dood. Vele patroon's hebben met narruei in de vorige eeuw hunne arbeiders met honger- loonen afgescheept. (Maar wie denkt dat zij zulks voor hun plezier deden, vergist zich'. Zij wetrdenj er, uitzonderingen daargelaten, toe gedwongen, 't Was ,voor hen een kwestie van te zijn of niet te zijn. En daarom is het zulk een zegen, waar voor wij God mogen danken), dat het individualisme een weinig op den achter grond is gedrongen, dat het Christelijk so lidariteitsbeginsel meer tot invloed is ge komen, dat wij hebben gekregen', piet onze „zoogenaamd Christelijke" Waar onze Christelijke organisaties van pai- troons en arbeiders en dat mee door hun) invloed het collectief arbeidscontract tot ontwikkelijng is gekomen, i Dat beteekent niet een aanslag op de vrijheid, maar eea) vrijmaking van! hen, die dank zijl deu invloed van de res volutionaire individualistische theorieën!, in werkelijkheid gebonden waren. In de gisteravond gehouden vergade ring van den Goeschen Gemeenteraad wa ren allen aanwezig. De wethonderszetel van wijlen den heer Van den Bout werd nu ingenomen door weth. Stieger, wiens zetel werd bezet door den heer Van Bommel van Vloten. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Ingekomen, stukken zijn. er niet. De verzoeken van de heeren .C. A. Schrij ver en P. v. d. Hoeff om gebruik' van water in den zijarm van de haven bij de scheepswerf worden .toegestaan. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening voor straatwerk en den bouw van het abattoir wordt aangehouden, aan gezien de geldschieter .alsnog eenigte ver anderingen in de overeenkomst wenscht aangebracht te zien, van welk verlangen B. en W. pas vanmiddag kennis kregen. Naar aanleiding van het voorstel om een aanvullend voorschot beschikbaar te stel len aan de houwvereeniging „Nieuw Goes" ten behoeve van den bouw van nog twee woningen voor spoorwegpersoneel, merkt de voo r z op: dat de Directie der Spoor wegen, ook nu weer, evenals voor de andere woningen, garant is voor de huur dezer huizen. Dhr v. Poelgeest zegt, dat het eerste voorstel betrof arbeiderswoningen, maar hier gaat het om woningen die plm. f6000 kosten. Spr. vraagtWaarom kan het woningbedrijf der spoorwegen niet zelf tot den bouw diezer woningen over gaan? Groeit ons het geld op den rug? Als het niet noodig is, moeten we niet gaan leenen. Het crediet van een ge meente is niet een boom, waaraan men kan blijven ^schudden. Goes zal in de toekomst nog genoeg moeten leenen. Spr. voelt wel voor volkswoningbouw maar niets voor dit voorstel. Arbeiders woningen zijn er altijd nog tekort, maar niet woningen van het nu ontworpen type. (Weth. Stieger zegt, dat het type van deze woningen eigenlijk vleesch noch visch is. Ze houden het midden tus- schen arbeiders- en middenstands'wonini- gen. B. en W, zien in den bouw dezerj twee aardige woningen een mooi begin voor "Bouwplan III. Waar de gemeente absoluut geen risico loopt, hebben zij het voorstel bij den Raad ingediend. Dhr Goedbloed zegt, dat alle ar gumenten van den heer van Poelgeest door dezen gebezigd hadden moeten wor den bij de eerste aanvrage (voor de 30 woningen). Spr. acht zijn argumenten ver bazend overdreven. Het voorstel wordt daarna aangenomen met de stem van dien heer van PojeJgeest tegen. Goes - Ass. APOTHEKER - Tel. 168 GROOTE MARKT 9. Straatnamen. B. en W. stellen voor het gedeelte Rimmelandstraat van Wil- helminastraat tot Station den naam van D. D. van den Bout-straat te geven, Vo- gelzangswegeling voortaan Vogelzangsweg te noemen en aan de straten in Bouwplan III bloemennamen te geven. Dhr Koning stelt voor niet een ge deelte van de Rimmelandstraat, maar de 'sHeer Hendirikskinderenstraat te ver- doopen in D. D. van den Boutstraat. Daar beeft wijlen dhr van den Bout het langst gewoond en. men is dan meteen, van een lastigen naam af. De voorz. meent, dat de naam 'sH. Hendrikskinderenstraat zóó oud is, dat men dien. er niet gemakkelijk uit zou krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met alg. stemmen. De voorz. deelt daarne mede, dat thans in bespreking zal komen de elec- triciteitskwestie, althans de daar mee in Verband staande gas voorziening, der Mabeg-gemeenten, zulks naar aan leiding van een schrijven der P.Z.E.M. en enkele daarover ingekomen rapporten. Dit alles kan echter piet in 't openbaar besproken worden, waarom de openbare vergadering wordt gesloten. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Communistische propaganda- De autoriteiten in Tirnava hebben een geheime communistische school ontdekt waar de jeugd les kreeg in terroristische praktijken en spionnage. Dien laatsten tijd zijn talrijke Joden uit Rusland naar Slo- wakië verhuisd, vermoedelijk in verhand met de jongste gebeurtenissen in Sovjet- Rusland. De „Vehkiow" maakt melding van de oprichting te Praag van een communisti sche drukkerij in een particulier gebouw. Deze installatie zou dien bolschewisten 20 millioen kronen hebben gekost. Slachtoffers van het autoverkeer. De heer Persijn, ambtenaar aan het de partement van openbare werken en land bouw in Relgië heeft een statistiek opge maakt, waaruit blijkt, dat jaarlijks, in Bel gië ongeveer 1000 personen gedood en 20.000 gewond worden, door het auto-ver keer. Het verkeer zal strenger moeten worden geregeld en van alle auto-bestuhr- ders zal een rijbewijs moeten worden gevergd. De kerseninvoer in Engelland. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van Landbouw meegedeeld, dat de invoer van kersen uit Frankrijk voor de rest van het seizoen verboden is ge steld, wijl er insecten in de vruchten voor komen. Korte berichten. Uit de nadere berichten over den storm en de overstroomingen, die Wit- Rusland geteisterd hebben, blijkt, dat de schade zeer groot is. Vooral de landbouw bedrijven hebben geleden, terwijl ook een groot aantal huizen verwoest zijn. Mos kou heeft hulp gezonden. Volgens bericht uit Constantinopel zouden de Fransche troepen, na een hevig gevecht tegen de troepen van sultan Atrasch in het gebied van Sigha (Syrië) een groote overwinning hebben behaald, waardoor aan den opstand in dit gedeelte van Syrië defipitief een eind gemaakt is. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per po6t, f 3. Losse nummersf 0.1 Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 eL Bij abonnement belangrijke korting. Ford is van plan in zijin fabrieken een groot vliegtuig te bouwen geheel van metaal, dat 20 passagiers zal kunnen ver voeren. De Italiaansche communist Cowi, die in September 1924 den fascistischen afge vaardigde Casalini in een tram te Rome doodschoot, volgens zijn beweren bij wijze 'van wraak over den moord op Matbeotti, heeft Woensdag te Rome terecht gestaan. Hij is tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de stad Liangshow in de prov. Kansu gedeel telijk door een aardbeving is ver woest. De schade wordt op meer dan een half millioen pond sterling geraamd. Het verlies aan menschenlevens is ge ring. Het missiegebouw te Liangshow is bijna geheel verwoest. Uit Athene wordt gemeld, dat twee Grieksche stoomschepen met elkaar in botsing zijn gekomen. Een der stoom schepen is gezonken. Tien personen zijn verdronken. Byrd, die er over dacht gisteroch tend met zijn Fokker naar Parijs te ver trekken, heeft dit plan niet ten uitvoer gebracht, daar de weerberichten voor het gebied boven den Aüantischen Oceaan te ongunstig waren. Als dp berichten beter worden, zal hij zijn tocht ondernemen. Rerst e Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 Juni, des avonds te 81/2 uur. Weer een Kort Verslag. De leden der Tweede Kamer v. d. Waerden, Wintermans, Deckers, Albar- da, Veraart, Engels, Staalman, K. Ter Laan, v. d. Sluis, Lovink, v. d. Heuvel, v. Sasse v. IJsselt, Weitkamp, Gerhard, IJzerman en Boon hebben bij de Kamer een nota ingezonden, waarin verzocht wordt, een commissie uit d© Kamër te benoemen, die de mogelijkheid zal onder zoeken om te komen tot het weder uit geven van een Kort Verslag van de ver gaderingen der Kamer. Dr ukte aan de N. S. F. Aan de Nederlandsche seintoestellen- fabriek heerscht een groote bedrijvigheid tengevolge van de sterke vraag naar radio toestellen en onderdeden, mede voor on- 'derzeebooten. De drukte heeft geleid tot ■een belangrijke uitbreiding. Aan de oost zijde is een groot laboratorium bijgebouwd en reeds in gebruik. De fabriek zelve is 10 M. verbreed aan de noordzijde over de geheele lengte van) 70 M. 1 Wijziging Arbeidswet 1919. De Hooge Raad van Arbeid zal Maan dag 20 Juni bijeenkomen ter behandeling van het voorontwerp van1 wet tot wijzi ging van de Arbeidswet 1919 (delegatie). Da zevenjarige leerplicht. In de gisteren gehouden) vergadering van de Tweede Kamer heeft Minijsfer Waszink laten weten dat het de bedoeling van de Regeering is de zevenjarige leer plicht met ingang van' Juli 1928 in te voeren. De eerste passagiersvlucht naar Indië. De H N A D P is gisteren te Constan tinopel aangekomen en daar gebleven we-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1