Onderwijs. Uit Ie ProriBcie. Kerknieuws. Zoeklishtjes. da niet-arkeaming van don Nii'euw-Majl- thusiaanSchen Bond. Bij ministorieele beschikking van1 4 Juni heeft mr Donner dein Bond kennis geige- von, ingevolge machtiging van Hare Ma jesteit de Koningin, dat het verzoek om Koninklijke goedkeuring van de statuten niet voor een gunstiger beschikking vat baar was. Hit besluit was gegrond op de over weging: dat, daargelaten of niet reeds hef fn artikel 2 van de statuten1 omschreven doel, uitgelegd dan naar de bedoeling der ontwerpers, die blijkbaar het bestaan van zedelijk en wettelijk geoorloofde middelen ter voorkoming van zwangerschap aan nemen, de vereeniging stem'pelt tot een dooT de wet verbodene en alzoo rechtens niet bestaande in elk geval dei werk zaamheid van een vereeniging als deze, zooals die, in overeenstemming met de ruime omschrijving in art. 3 van de Statu ten, is en wordt gevoerd, eein govaair oplevert voor de openbare orde en goede zeden en paitsdien een versterking van die werkzaamheid, als in het verkrijgen en bezitten van rechtspersoonlijkheid zou zijü gelegen, in strijd zou zijn met het algemeen belang. Volgens de wet van 1855 behoeft iedere gewone vereeniging om rechtspersoonlijk heid te erlangen de Koninklijke goedkeu ring op de Statuten. Deze wordt als regel verleend, behoudens in twee door de wet Uitgezonderde gevallen. Vooreerst is in gevolge de wet, uitgesloten van de er kenning, de met de openbare orde strij dige vereeniging. Dit is vanzelfsprekend lomdat deze vereeniging, welker -vereeni- gingsdoel strijdig is met de openbare orde of de goede zeden reeds ingevolge het burgerlijk recht onwettig is, dus rech tens onbestaanbaar. Bovendien kan de goedkeuring aan de Statuten onthouden worden op gronden fontleend aan het algemeen belang, zoo als artikel 7 van de wet aangeeft. Nu is bij de afwijzende beschikking van minister Douner in het midden gelaten Of de vereeniging strijdig is met de open bare orde en de goede zeden. Uit het knappe betoog van dezen bewindsman die een rede heeft gehouden, als nog iaiet door hem in <ie Kamer was uitge sproken, bleek wiel dat dit zijn persoon lijke opinie is, maar ter vermijding van ieder conflict met de justitie heeft hij zich daarin geen partij gesteld. Het ver- ïeenen van de Koninklijke goedkeuring dus van de rechtspersoonlijkheid aan die vereeniging zou in het oog van het pu bliek, hare positie tpch in zekere mate versterken, Daaraan mag de regeering niet meewerken, want dat' moet worden geacht Strijdig te zijn met het algemeen belang. De heer Kleerepoper (S.D.A.P.) be streed het standpunt van den Minister. Naar zijne meening moet de rechter uitmaken, of men hier met een verboden .vereeniging te doen heeft; de onderstelling is bij den minister niet op h,aar plaats. Bij tie beslissing van den minister pver een al of niet goedkeuring, dient bij niet te treden in de 'beoorSeeling van het doel der betreffende vereeniging. Hij diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de erkenning, bedoeld in art. 5 van de wet van 22 April 1855, vervangen dient tel worden door wettelijke inschrijving in teen openbaar register. De heeren L. de Visser (Comm.) iën Oud (V.D.) en van Gijn (V.-B.) keur den het optreden van den Minister af. Daarentegen werd zijn optreden ver dedigd door de heeren de Visser (C.-H.) van Scha ik (R.-K.) Visscher (A.- K.), Beumer (A.-R.) en Kersten (S.- G. P.) Om een onzuivere stemming te voorkomen, trok de heer Kleerekoper ten 'sLotte zijn motie in. De interpellatie werd daarna gesloten. De Aardenburgsche kwestie. In de vergadering van de Centrale A.-R. Kiesvereeniging van Dinsdag werd de vol gende motie met algemeene stemmen aan genomen: „De Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging ïn het kiesdistrict Sluis, in vergadering bijeen op Dinsdag 14 Juni 1927, te Oost burg, gehoord het gedocumenteerd verslag Van heigeen vóór, op en na den dag van stemming voor leden van den gemeente raad van Aardenhurg op 21 Mei 192 7 is voorgevallen, spireekt uit, 1. dat uit genoemd verslag blijkt, dat de' anti-rev. kiesvex. te Aardenburg, in Overeenstemming met het advies van de centrale, zooals uit de notulen blijkt, geen acooord heeft aangegaan met eenige partij en zich ook volkomen correct heeft gehou den hij de voorbereiding, candidaatstel- ling en propaganda. 2. dat van anti-papisme dan alzoo niet in het minste sprake kan zijn, 3. dat zij de houding van de anti- ïev. partij te A. in al haar handelingen ten dezen, in het bijzonder inzake de ingediende protesten tegen het gebeurde bij de stemming volkomen goedkeurt, 4. dat zij er bij het Centraal Comité Op aandringt, deze zaak in onderzoek te nemen, vooral ook met het oog op het igevaar, dat ligt in dien door de R. K. te Aardenburg geopenden economischen strijd in dit district, alsook voor de goede samenwerking tusschen de anti-rev. en R. Kath. in andere plaatsen in deze streek. besluit hiervan kennis te geven aan Centraal Comité, Prov. Com., Rotterdam mer, Standaard en De Zeeuw. (w.g.) T. J. den Dunnen, voorzitter, (w.g.) A. Wissel, secretaris. Vlugge verzending van aardbeien. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de aardbeien, die gis tervoormiddag op een speciaal daartoe ge houden veiling van de Veilingsver. Wal cheren te Middelburg werden geveild, en die des morgens getrokken waren, 's mid dags werden verzonden en gisteravond reeds in Engeland te koop konden worden aangeboden. Het Zeeuwse h-V 1 a a m s c li e paard. Maandag is te Sluis gehouden de jaarlijksche tentoonstelling der vereeni ging „Fokkersbelang", welke aansluit bij de groote Brusselsche paardententoonstel- ling. Doel van de tentoonstelling is, de buitenlandsche koopers, die in grooten ge tale te Brussel aanwezig zijn, in Sluis te krijgen en deze zoodoende meer bekend te maken met bet Zeeuwsch-Vlaamsche paard. Dit doel wordt steeds meer bereikt. Tal van buitenlandsche koopers waren aanwezig, o.a. Duitschers, Tsjechen, Itali anen, Belgen, vooral aangelokt door de aanwezigheid van afstammelingen van „Fair", de beroemde kampioenhengst van de bekende paardenfokkers Gebr. Her- naudts. Er waren op fokpaardengebied ruim 250 inzendingen benevens ruim 50 stuks fokvee. Het bestuur der vereeniging „Fokkers- belang" had den avond van te voren den buitenlandschen gasten de film „Het Ne- derlandsche trekpaard" vertoond. Gisterenvoormiddag waren eenige arbeiders bezig met het lossen van maca dam aan het wissel van de Tramweg- Maatschappij BreskensMaldeghem te Breskens. Bij het rangeeren van een der wagens is de werkman G. van Groede met het hoofd tusschen twee wagens bekneld geraakt en bewusteloos opgenomen en naar een in de nabijheid van dien weg staand huis vervoerd. Dr Somer van Groe de verleende de eerste hulp. G. is denzelf den avond aan de bekomen verwondingen overleden. Maandag is op de scheepswerf te Terneuzen de werkman K. aldaar door het onverwacht losschieten van een staal draad zoodanig tegen het linkerbeen ge troffen, dat dit brak. Hij werd in bet Zie kenhuis aldaar ter verpleging opgenomen. Goes. Bevolking gedurende de le helft der maand Juni 1927. Ingekomen: M. W. Kamphuisen, leerar res R.H.B.S., van Gouda, Westwal 22; M. A. Beerten, Wed. Commelin, zonder beroep, van Veere, Piccardtstraat 50; M. Valckx, ondermach. N. S., van Vlissingen, Opril der Beestenmarkt 2; E. M. Janse, telefoniste, van Kruiningen, Heernisseweg 18; C. J. J. Peperzak en gezin, wagen- voerder-conducteur N.S., van Zwolle, Bouwplan III; P. H. Veisen, cand.-notaris en Mr. in de Rechten, van Rotterdam, Groote Markt 17S. Mijnsbergen en gezin, motorbestuurder N.S., van Amsterdam, v. d. Spiegelstraat 15; J. Dingemanse en gezin, wagenvoerder-conducteur N.S., van Zwolle, Bouwplan III; F. A. C. Dialen en gezin, machinist N.S., van Heerlen, Bouwplan III; E. van Ilijfte en gezin, wagenvoerder N. S., van Onstwadde, Bouwplan III; A. J. Bal, ondermach. N.S., van Hilversum, Lange Vorststraat 33; J. Vroonland en gezin, zonder beroep, van Hoedekenskerke, Scheldestraat 99; E. J- Evers en gezin, ondermach. N.S., van Apeldoorn, Bouwplan III; J. Knuist, bak kersknecht, van Schore, Oude Singel 76; N. J. van den Heuvel en gezin, ketelwas- scher N. S., van Rotterdam, Bouwplan III; U. Hielkema, orgelmaker, van Leeu warden, Vlasmarkt 18; J. Looij, handels reiziger, van 'sH. Arendskerke, 's-H. H.- kind.straat 4; J. A. Margarolï, leerl.-macli. N.S., van Maastricht, Westsingel 55; J. Th. A. van Ouclheusden, leerl.-mach. N.S., van Roosendaal, Schengestraat 45; J. F. de Vink en gezin, stoker N.S., van Amster dam, Bouwplan III; D. Reijman, kappers bediende, van Edam, Ganzepoortstraat 3; Wed." J. W. Frickel en dochter, huishoud ster, van Nijmegen, Bouwplan III; A. de Waard en gezin, boerenknecht, van Kat- tendijke, (Westhavendijk 3; M. A. de Jager en gezin, landbouwersknecht, van Ka- pelle, 's-H. H.kind.dijk 37; G. van Noort en gezin, remmer N.S., 'van Haarlem, Bouwplan III. Vertrokken: J. W. Speetjens en gezin, koopman, naar Rotterdam, Schiedam)- scheweg 265B; J. Bartelse, bakkersknecht, naar Kamperland; W. P. Perestam, schip persknecht, naar Rotterdam, 2e Boschstr. 18; J. A. de Jonge, opzichter Rijkswater staat, naar Eist; F. A. de Coninck en gezin, koopman, naar Vlissingen, Breewa- terstraat 33; C. L. Cüijt, mandenmaker, naar '{lingerie (België). Historische Tentoonstel ling, Naar men ons mededeelt is een groote toevloed van inzendingen op de van 2330 Juli (Zondags gesloten) te houden Historische Tentoonstelling, te ver wachten. Er zullen zeer interessante voorwerpen, geschriften e.d. te zien zijn. Heit is het Comité niet gelukt zooals het voornemen was eeiï Vaderlandsch- Historisch openluchtspel te vinden, ge schikt voor opvoering in de tentoonstel- lingsweek. Het Comité heeft nu tegen Vrijdag 29 Juli a.s., 's avonds 8 uur, ge ëngageerd „Het Zomertooneel", Soctr. „Het Schouwtooneel" ter opvoering van het Bijbelsch-Historisch tooneelspel „Jo seph in Dothan" van Joost van den Von del. fa den loop van deze en volgende ,week zullen lijsten worden aangeboden ter in- teekening. Voorts zijn in het Schutters hof eiken dag kaarten verkrijgbaar en kunnen nu reeds plaatsen worden bespro ken. Er zijn maatregelen getroffen, dat bij sjeiclht weer de opvoering in de zaal kan plaats hebben. Heinkenszand. Tot besteller detr goe deren van het locaalspoor alhier is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer J. Hirdes alhier. In de bestuursvergadering van de Vee-assurantie „Zuid-Reveland" alhier js benoemd tot president-commissaris de heer J. de Baar, landbouwer te 'sHeer Arendskerke. Oudelande. In de Maandagmiddag j.l. gehouden voltallige vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat de restauratie van het binnenwerk van den toren is gegund aan J. van Strien voor de som van f 372. Voorts was nog ingekomen een nieuwe re geling betreffende de electrificatie van de noord- en middengroep. De raad beschik te goedgunstig op het adres om subsidie voor den 24-urigen telefoondienst te Goes. De geloofsbrieven van de gekozen raads leden werden in orde bevonden. Men be sloot tot toelating, met dien verstande dat over de toelating van den lieer P. Baart in 'n volgende'' vergadering zal moeten wor den beslist wegens staken van stemmen. Tenslotte werden B. en W. gemachtigd tot het verkoopen van oude schoolbanken en rioolbuizen. (Wij merken hierbij op, dat het wettelijk niet in den haak is dat in een volgende vergadering opnieuw over de toelating' van den heer Baart wordt gestemd. Art. 50 van de Gemeentewet bepaalt, dat wanneer in'een voltallige vergadering de stemmen staken en dat was hier het geval het voorstel geacht wordt niet te zijn aangenomen. De Raad heeft dus reeds beslist den heer Baart niet toe te laten tegen welke be slissing deze binnen 8 dagen bij Ged. Staten in beroep kan gaan.) De Centrale Commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaarszaken heeft zich eenparig vereenigd met het voorstel der Regeering om o.a. de gemeenten M i d- delburg en Vlissingen in de le klasse te plaatsen. Dinsdag 21 Juni a.s. bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Kerkwerve, Dreischor, Nieuwerkerk en Bruinisse. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr H. Blok kwamen de aandeelhouders van het Coöp. Eleetr. Bedrijf in vergadering bijeen in het hotel de Zwaan. Tegenwoor dig 16 leden. De secr.-penningm. dhr M. Glas deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Besloten werd, de winst geheel voor afschrijving op het net te bestemmen. 39 nieuwe aansluitingen werden geboekt. De prijs per kilowat be draagt f 0.50. Het verbruik op de meters bevalt uitstekend. De aftredende bestuurs leden P. Mol en H. K. Kramer werden herkozen, eveneens werd herkozen het lid van den raad van toezicht dhr J. J. Dron- kers. Nieuwe aansluitingen kunnen inge wacht worden. Het totaal aantal aanslui tingen bedraagt 220. De aardbeien „een opbrengst van 50 Gemet" van de groep aardbeientelers wer den verkocht voor f 29.10 per 100 K.G. (geptiddelde prijs) aan de N. V. Z.-B. Groeten- en Fruitcultures, alhier. Souburg. Dinsdag werd door den bur gemeester een vergadering gehouden met het comité voor rampen en besloten een collecte te houden voor de slachtoffers van de stormramp. Deze collecte zal Zaterdag plaats hebben. k, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te E,elde, E. A. A. Snijde- laar te Mantgum. Te Moeroapelle, C. v. |d. Wal te Rijnsaterwoude. i Bedankt voor Randwijk, J. D. van Hof te Wilnis. Voor Grolloo, F. H. Koster, em.-pred. te Ginneken. Voor Alblasser- dam, H. W. Lovïnk te Seharnegoutum. Voor Hansweert, A. v. d. Hoeven, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Aalsmeer en Slikkerveer, L. van! der Zanden, cand. te Putten. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Amsterdam-Oost, II. Vis ser te Leeuwarden. Voor Werkendam, D. Driessen te 's-Gravenzande. Gen. Synode Geref. Ker ken. Door de Part. Synode van Fries land (Noord) werden afgevaardigd de pre dikanten Dr W. A. van Eis te .Leeuwarden en J. P. Klaarhamer te Dokkum en de ouderlingen Ds L. Bouma te Hijjum en' 'R. Dijkstra te Driesum. Ds R. E. H. de J ong f. Te Kloos terburen is op 53-jarigen leeftijd overleden Ds R. E. H. de Jong, pred. Bij de Ned: Herv. Gem. aldaar. De overledene werd in '1913 candidaat gesteld en werd op 2 Nov. van datzelfde jaar te Kloosterburen bevestigd. Kerken in Hersteld Ver band. Do classicale vergadering der Ge reformeerde Kerken in Hersteld Verband werd gisteren te Zandvoord voortgezet. Betreffende de predikanten, die tenge volge der besluiten van de Synode van! Assen buiten bediening zijn geraakt, wordt besloten, 'er bijt de kerken op aan te drin gen, dat zij in overeenstemming met arti 7 Kerkenordening door beroeping aan een plaatselijke kerk verbonden worden. Hot besluit der vorige classicale ver gadering inzake het Nieuw-Testamentisch kerklied wordt op verzoek verduidelijkt Bedoeld is een proef te nemen. De ter mijn van deze proef wordt bepaald op twee jaar. Utrechtsche Zóüdingsver- eeniging. Gisteren is te Utrecht de alg. vergadering der Utrechtsche Zendings- Voreeniging gehouden onder presidium van prof. dr J. A- Cramer. Het jaarverslag werd door de zendings- directorcn uitgebracht en toegelicht De uitgaven bedroegen f308.23228, de inkomsten f291.539 07, zoodat er een nadeelig saldo is van f 16.693.21- Dit is to meer te betreuren Omdat de vorigje rekening zonder nadeelig saldo sloot. Do vormeerdiging der kosten is vooral to wij ten aan het liooge bedrag voor reiskosten ten gevolge van onverwachte reizen we gens ziekte- en sterfgevallen. Tot leden van het hoofdbestuur worden herbenoemd: mevrouw Bar. Van Boet- zelaer van Dubbeldam te De Bilt, jonkvr. A. M- Elout van Socterwoude te 's Gra'- venhage, mevr. Gravin van Limburg' Sti1- rum te Wezep, en de heeren R. Freudenl- berg te Hilversum, prof. dr J. W- Pont te Bussum, ds C. J. II. Vcrweys te Breu- kelen en ds L. J. van Leeuwen te Hil versum. 'Dr F. J- Fokkoma deed als rector en kele mededeelingen betreffende de Ned. Zend. School. Voor het toelatingsexamen in do vorige week zijn 12 candidaten op geroepen, van wie er driei tot de tweede en vier tot de eerstei klas zijn toegelateni. Van deze laatste vier zijn er tweie afge keurd voor een werkzaamheid in dei tro pen. Het Java-Comité heeft liet bestuur der N.Z.S- gevraagd om een zendeling voor zijn arbeidsvelden op te leiden. De deputaten der Chr. Geref. Kerk vroe gen opleiding voor eeril candidaat tot dein H. dienst, die voor het zendingswerk be stemd is. Drie a.s. zendelingen van de Rijnschei Zending en drie van do Razeler Zending zijn te Oegstgeest om Nedeirlandsch en) Maleisch te ieeren!. Aan den oud-zendeling van Hasselt, die 88 jaar oud is en voor 65 jaar werd afgevaardigd, wordt een telegram van ge- lukwenSch gezonden1. Namens de Classicale Zendingscomimis- sie- Walcheren' sprak ds Voorhoeve van Vlissingen den jongen zendeling Roose^ boom toe, die naar DjaiÜoIo, don zendings- post dezer classis, gaan zal. Des avonds is in de Domkerk de zenidei- ling Rooseboom afgevaardigd. Do zendingsrede hield dr F. W- A. Korff, Herv. pred. te Heemstede, die tot tekst had gekozen Opehb. 3:2021: „Z,iet, ik sla aan de deur en ik Mop". „Ik ben gezeten met miijUen Vader in zijn troon." Daarna was de plechtige ordenilnlg, waaraan verschillende predikanten en zen delingen deelnamen. Vereen, voor Handelson derwijs te Middelburg. Gisteren had in het gebouw der Handelsschool do jaarlijksche bijeenkomst plaats voor het bekend maken der resultaten van het eindexamen der Handelsavondschool. Reeds te voren! was in de driei laagste klassen medegedeeld, dat bevorderd zijn van de eerste naar de tweede klasse: J. Bolier, A. CorUolisse, O Huijbregisen, W. C. Moolenbroeck, G J- Speelman, C. M. Villée, W- J. Priester, J. G Ma- chielse, A. Priester. Van de tweede naar de derde Masse: J, J .van Flierenburg, S- W. Hu ijsman, L. de Kam, W. Meerman, A. Sanderse, W- Lente, J. de Vroe, F- Alewijnse, E- D- Bongers, D. A. Bouwense, G- J. van! Doornum, J. de Jonge, F. Kamerma.nis, jA. C -Mos, H. A- Roth en J. Sturm, afge wezen 3. Van de derde naar de vierdei Masse: S. v. d. Berg, M- St Calatz, L- J. den Hol lander, II. M. Kling, L- van Liiere, J. Minderhoud, Joh. A. de Pagter, A- Pluijl- rners, J. C- de Wolff, A- de Leeuwen!, J. F. Castemniller, C. Focke, J. H. Gahrielse, J. C. Homburg, I. A .Loner, W- P- Hou wers©, G. C. Reijers, II. Sogers, J. Stroo. Niet bevorderd 5. De mededeeling van dei toegekende diploma's had plaats in de bovenbedoelde bijeenkomst van bestuur, leden, gacomiit- teerden, directeur en leeraren met de leerlingen der 4de klasse en enkele genoo- digden. De voorzitter de heer mr P. Dielom art heette de aanwezigen welkom en deelde mode, dat aan 8 leerlingen eien diploma! kan worden uitgereikt en aan 2 niet. De burgemeester, de heer P. Dumort Tak, wees op het groote belang dezer school voor de gemeente en bracht danjk aan directeur en leeraren voor hun ijver bij het onderwijs: Hierna reikte spr. de diploma's uit aan D. dö Vos, Maria J. Hansen, K- Vil- lee, A. Reijerse, J. Adriaarisen, A- Jan'se, Serooskerke, A. C. H. van Hoorn en L. Simpelaar. De leerling J. Adrïaansen dankte, mede rfamens zijn medeleerlingen allereerst de vereeniging voor het in stand houden der school en verder den directeur en leera ren voor het genoten onderwijs. Dat do school nog lang moge blijven bestaart is hun aller wensch. Hiermede was: deize bijeenkomst afge- loopen en werd overgegaan tot dei jaar vergadering van de vereeniging voor Han delsonderwijs. Door den secretaris, den heer J. W- Kögeler, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij ontleenen, dat niet slechts in 1926 het onderwijs aan de scholen der vereen, wederom een zeer bevredigend verloop had, maar dat jaar ook voor de vereeniging in financieel opzicht zeer gunstig was in dien zin, dat thans defi nitief een regeling van het Rijkssubsidie tot stand kwam, die de Vereeniging tien vasten financieelen basis geeft. De ver wachting, dat het tekort over 1925 door het rijk op dezelfde wijze zou worden gedekt als die van 1922, 1923 en 1924, is in vervulling gegaan en bovendien is het- Ze was er weer gisteren de antithese. Nu de samenwerking van de rechtscbe partijen officieel verbroken is, meenden degenen die al meermalen als doodbidders van de antithese fungeerden, dat ze nu voorgoed dood en begraven was. Maar zie, nauwelijks kwam gisteren i«i do Tweede Kamer een principieel puntje aan do orde, of de doodverklaarde anti these begon liaar invloed uit te oefenen. De Communist, de Socialist en de Vrij zinnig-Democraat trokken met den Vrij- heidsbonder eene lijn en aan den anderen kant stonden de Antirevolutionairen en de Chr. Historischen, de R.-Katholieken en. de Staatk. Gereformeerden dicht naast elkaar. Zij, die in den grond der zaak bij elkaar hooren, vonden elkaar. En zoo zal het, willen de Chr. partijen hun invloed niet verspelen, steeds moeten gaan. Jammer, dat dit door velen niet wordt ingezien. OPMERKER. geen hot Rijk jaarlijks bijdraagt verhoogd van 50 op 60 pet. der neitto-kosten. Hierdoor is een) gezonde toeistand ge- Schapen en het bestuur is. den miinijster en den inspecteur van het H.O-, diici nu reeds gedurende een reeks, van jaren de belangen van de Vereeniging bij den mi nister heeft willen behartigen, zeer erken telijk voor de nieuwe regeling. Hierdoor kan inu ook de provincie vol staan met een bijdrage van 4 pet. in de netto-kosten, te beginnen met 1927. Aan! het Prov. Bestuur, dat, zoolang de nieuwe Rijkssubsidieregeling nog niet tot stand! gekomen was, steeds de verlenging van het tot dusverre genoten veel hoogena Provinciale subsidie heeft willen bevor deren. moge daarvoor ook een woordi van warmen dank worden gebracht, aldus de secretaris. De Iloogere Handelsschool werd bij den aanvang van' 1926 bezocht door 62 leer lingen in 3 Massen, tegen 48 in 2 klas sen in begin 1925. Van do 18 leerlingen] die aan liet eind-examen deielnalrnen, slaag, den er 14, aan wie het diploma werd uit gereikt. De nieuwe cursus ving aan met 75 leer lingen, tegen de vorige met 63. De Middelbare Handelsdagschool werd aanvang 1926 bezocht door 53 leerlin gen, tegen 80 bij den aanvang van 1925. Van de 21 leerlingen, die van da 2o naar de 3e Masse bevorderd warden, gingen) er 13 naar de 3e Masse der H.H.S- en 8 na,ar de 3e klasse der H.D.S- Van! de 4 leerlingen, die aan het eind-examen) deelnamen slaagden er 3. Do nieuwe cursus begon met 41 leerlingen, telgen 54 een jaar te voren. De Handelsdagschool in liaar geheel', telde dus bij den aanvan'g van den cur sus 19261927, 116 leerlingen, tegeml 117 bij den aanvanig van den vorig en! cursus, zoodat er aJleszins reden tot tevre denheid in dit opzicht bestaat. Van deze 116 leerlingen komen er 52 van buijteu] Middelburg en wel 9 uit Vlissingen en Goes, 5 uit Iersefce, 3 uit Vrouwepoldex en Wolf aartsdijk, 2 uit Domburg, Sou burg, Nieuwdorp: Hansweert, Kruininlgeni Wemcldinge en Terneuzen, en 1 uit Meliis- korke, Oost.kapelle, Veere, 's Heer Arends kerke, Hoedekenskerke, 's Gravenpolder, 's Heerenhoek, Kapelle en Hulst. De Handelsavondschool telde begin! 1926 118 leerlingen tegen 125 begin 1925. Voor het eind-examen slaagden 7 van de 14 leerlingen der hoogste klasse. Van den Vervolgcursus slaagden] 4 leer lingen voor het Merccurius-diploma boek houden, 2 Voor Nederl. Handelscorres pondentie, 1 voor Enjgelsch en 1 voor Stenografie. Deze cursus is. nog niet wat hij o.p andere plaatsen is en wat hij ook te Middelburg kan worden. Momenteel heeff deze cursus nog een te vlottende bevol king en een te gering aantal leerlingen., Gehoopt wordt, dat deze cursus, naar mate hij; mieer bekend wordt, meer leerlin gen tot zich zal trekken. De nieuwe cursus begon met 129 leer lingen (van wie 56 op den vervolgcursus) tegen 116 (38) verleden jaar. Van de '71 leerlingen der eerste Masse komen er 6 uit Souburg, 4 uit Veere, 2 uilt Koudekerke, 1 uit St. LaurenS, Serooskerke en Vliissipl- gen. Van die der beide klassen van den vervolgcursus 3 uit Vtiissihgon, 2 uit Sou burg en 1 uit Koudekerke en Oostkapelle. Van den cursus voor het Staatspractijk- diploma 1 uit Koudekerke en Vlissingen!, toraal dus 24 van buiten Middelburg. Het is het bestuur aangenaam te kun nen verMaren, dat directeur en leeraren! ook nu weer hun best deden om hun moeilijke taak naar behooren te vervullen. Over het gedrag der leerlingen zijrt geen bijzondere opmerkingen te maken, behoudens dat één leerling van do Han delsdagschool wegens wangedrag van de school is moeten worden verwijderd. Het jaarverslag werd goedgekeurd en dit was ook het geval met de rekeningeni van den penningmeester, den heer mr J. A- Fokker. Die van de H.H.S. en H-Di geeft een nadeelig saldo van f 111.09 bij een! eindcijfer van f77.182.12, diie der A.1I.S. rasp. fl25.73V2 en fl7.229.26V2- Op deze rekeningen is f6000 an f2000 gereserveerd voor de kosten van verbou wing enz. Tot lid Her comm'ijssie voor het na zien der rekening, vacature-Olthoff, werd benoemd de heer J. W- v. d. Kamer. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer mr P. D iel eraan. Op een vraag van den heer Stofkoper om zoo mogelijk bij het doen aanleggen van centrale ver warming iamiand uit de omgeving! met het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2