No. 216 Donderdag ië Juni I927 4le Jaargang L. DUYEKOT Sz„ Tabak - Sigaren - SiprelÉ Staten-Generaal IATHLYN BARRINGTON. tailani. A. C. VAN DER REST, Buitenland. GENEESMIDDELEN, VERBANDSTOFFEN, ZIEKEN VERPLEGINGS ARTIKE LEN, BANDAGES, INSTRUMENTEN, BRONZOUTEN en BRONWATEREN, TOILETARTIKELEN, Ass. APOTHEKER. FEUILLETON GROOTE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". D i recteur- H oof d redaetour R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.^» Losse nummersfO.QS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. De co 11 ege s vart ze11er s. Het Staatsblad no. 170 bevat een Kon. besluit van 4 dezer, houdende vaststel ling van den dag, waarop de wet van 13 Mei 1927 Staatsblad no. 160, tot afschaf fing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen in werking treedt. Dit gebeurt op 7 Juli a.s. De Ziektewet. Naar gemeld wordt, heeft het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet ter fine van advies van den Raad van State het departement van Arbeid, H. en N. verlaten. Het Communistisch complot. Do Tweede Kamer heeft gisteren' aan den heer L. L. H. de Visser (C. P.) ver lof verleend tot het richten van vragen aan de regeering in' verband met den politioneelen inval in de woningen van Indonesische studenten te Lalden en 's-Gravenhage, het in beslag nemen van bescheiden der vereieniging van Indone siërs Perkim-poenan Indonesia en de arre statie van één dier studenten. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen' dag. t Collectieve arbeidsovereen komst. De Tweede Kamer hoeft gisteren' het. wetsontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst aange nomen mtet 75 stemmen tegen 5. Tegen stemden de heieren' Braat, L. de Visser, Zandt, Kersten en' Veraart. Een zeer eigenaardige combinatie. De uitersten ontmoeten' elkaar. Het Nederfandsche Roode Kruis. Een herdenkingswoord van Prins Hendrik- Morgen, Vrijdag 17 Juni, bestaat het Nederlandsche Roode Kruis zestig jaar. De voorgenomen feestelijkheden zijn, in verband met de jongste stormramp; af gelast. Alleen .3al er morgenmiddag 4 uur, in het.gebouw Princessegracht 27 te i's Gravenhage een receptie plaats heb ben, waar gelegenheid beslaat, den Voor zitter, Prins Hendrik der Nederlanden, en de overige leden van het Hoofdbestuur geluk te wenschen. Naar aanleiding van dit jubileum heeft de voorzitter van den Nederlandschen Journalisten-kring tot Z.K.H. Prins Hen drik het verzoek gericht, een enkel woord voor de pers te willen schrijven. De Prins is zoo welwillend geweest aan dit verzoek te voldoen, en stond het volgende ter publicatie af. Woord van herdenking. Morgen herdenkt het Nederlandsche Roode Kruis zijn zestigjarig bestaan. Deze herdenking zal op (Je meest eenvoudige wijze geschieden, met het oog op den nood in verschillende provinciën, tot de leniging waarvan wij thans al onze krach ten moeten inspannen. Het vijftig-jarig bestaan, vallende in den rampspoedigen oorlogstijd, werd eveneens zonder eenige feestelijkheid herdacht. Wanneer ik terugblik op alles wat liet Roode Kruis, sedert zijn oprichting door wijlen Koning Willem III, in Nederland, zijne koloniën en bezittingen, en in den vreemde heeft mogen verrichten, dan ge voel ik mij gedrongen om aan allen, die in het verleden het Roode Kruis hebben ge steund met hun persoonlijken arbeid, met hun ambtelijken invloed en met hunne ALSOOK EEN RUIME SORTEERINS BIJ GR00TE MARKT 9, GOES. TELEF. 168. Binnenkort Lange Kerkstraat 42. giften, mijn hartelijken dank uit te spre ken voor heigeen zij door onze bemidde ling voor de lijdende menschheid hebben gedaan. Zij zijn zóó overtalrijk en zóói over 'het geheele land verspreid, dat ik niel beter weet te doen, dan ook ditmaal daas voor de hulp van de dagbladpers in te roepen. In de geschiedenis van de menschheid beteekenen zestig jaren zeer weinig. En wie van de menschheid spreekt, gewaagt van liet Roede Kruis, dat geen onder scheid kent van ras, nationaliteit, gods dienst of politieke overtuiging, dat gereed staat voor vriend en voor vijand. De ver- loopen zestig jaren zijn dan ook te .be schouwen als een eerste begin tijdperk in de vlucht v„an de Roode-Kruis-gedachte over de wereld. Een groote toekomst ligt nog voor ons open. Moge het Roode Kruis ook in die toe komst steeds kunnen rekenen op de liefde en toewijding van allen, wien het lot des naasten ter harte gaat. De Voorz. van het Nederl. Roode Kruis: HENDRIK, Prins der Nederlanden, Briefport-v erfaging. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het port der binnenlandsche brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram ver laagd van 10 tot 71/2' cent. Voor brieven' zwaarder dan 20 gram blijft het tarief ongewijzigd. De bedoelde verlaging is mede van; toepassing in het grensverkeer naar Duitschland en België en in het verkeer met Suriname en Curasao. Voor brieven naar deze bestemmingen is dun verschuldigd voor een gewicht tot en met 20 gram 7i/2' cent en voorts voor elk volgend gewicht van 20 gram' 5 cent daarboven. Het overleg dat met de Nederlandsch- Indische postadministratie gevoerd wordt omtrent invoering van een soortgelijke tariefsverlaging is nog niet beëindigd, zoo idat voor verzending naar Nederl.-Indië het bestaande tarief nog van toepassing blijft. Tweede Kamer. De interpellatie Kleerekoper. Gisteren heeft de beier Kleerekoper den Minister van Justitie geïnterpelleerd over Zij die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ook de Kamer heeft schuld. De schuld dat het met de behandeling, van de Ziektenwet misliep ligt niet alleen hij den Minister. Dok de Kamer en dan denken we speciaal ook aan de rechterzijde heeft schuld. Dit blijkt al dadelijk, als men let pp den uitslag van de stemming. Het amendement werd aangenomen met 39 tegen 33 stemmen. Van de 100 'Kamerleden waren er niet rnjnder dan 28 afwezig. Was dus de rechterzijde eenigszins vol tallig opgekomen, het amendement zou .gemakkelijk zijn verworpen. Maar pen groot aantal leden gaf er blijkbaar (Ie voorkeur aan, rustig thuis te blijven of zich met andere zaken on ledig te houden. Nu denken wij er niet aan daarop aan merking te maken. Wanneer de heeren meenen, (lat zij, ondanks de bijkans permanente vacantie belangrijker dingen hebben 'te doen, dan in de Kamer aanwezig te zijn, dan is dat hun zaak. Maar dan moeten ze ook zoo verstandig zijn, maar liever voor het Kamerlidmaat schap te bedanken. Onze Kiesvereenigingen ontzien in ver kiezingsdagen moeite noch kosten om de kiezers tot den laatsten man en de laatste vrouw aan de bus te brengen. Geen mid del wordt onbeproefd gelaten het stem- mencijfer zoo hoog mogelijk op te voeren. En (Ian is het in hooge mate ergerlijk, als ze dan zelfs bij belangrijke stemmin gen moeten zien, dat een deel der Kamer leden "afwezig is en dat de beslissing over de aan de orde zijnde zaken geheel afhangt van het aantal leden, dat toe vallig aanwezig is. Het is duidelijk, dat niet alle Kamer leden altijd aanwezig kunnen zijn. Maar het is eveneens duidelijk, dat het absenteïsme onbehoorlijke vormen heeft aangenomen, wanneer, zooals den laatsten tijd herhaaldelijk gebeurt, 30 en meer leden op het appel ontbreken. Boos weer. Over een groot deel van Frankrijk heeft gisteren ,een hevig onweer gewoed, dat, met zijn stortregens veel schade aan don, landbouw heeft toegebracht. In een deel van Champagne is, de wijnoogst zwaar geteisterd. In 't Lozère-departement heeft de bliksem op den Pérertel, bij het dorp St. Etienne-Vallée-Franoaise een kudde schapen getroffen en twee honderd die ren gedood. De herder is er zoo idoor geschrokken, dat men voor 'smans ver stand vreest. Ook te Hugoux bij Jaujac in Ardëche is de bliksem op een kudde schapen ge vallen. 'Hier kwamen dertig dieren om. De herder bleef .ongedeerd. Een cycloon in Silezië. Gisteren heeft boven Niesky en om streken in Ober Lausitz een cycloon ge woed, die met zwaren hagelslag gepaard ging. Er vielen hagelkorrels ter grootte 62) o— Forsyth, van zijn hooge standplaats, trachtte het gezicht van den waardig heid sbekleeder te zien, maar hij zag slechts diens kin; want een groote hoed, die hem voor de zon beschermen moest maakte het overige gedeelte van zijn ge zicht voor hem onzichtbaar. Zonder uit zijn draagstoel te stappen of den dragers bevel te geven den stoel op den grond te zetten, deelde hij zijn bevelen uit. Een oogenblik later rees de herbergier, die zich ook onder de ter aarde gebogen menigte bevond op en naderde al buigende den draagstoel, waar voor hij in een heel deemoedige houding staan bleef. De man in den draagstoel sprak .enkele woorden en de herbergier draafde naar binnen. Twintig tellen later hoorde Forsyth zijn gejaagde stem in den stal beneden hen. .Geachte heer! Zeer geachte dame!" „Wat is er?" vroeg Forsyth door de opening van de trap. Zijn verheven Excellentie wenscht u terstond te spreken!" „Wie is zijn verheven Excellentie?" vroeg ^Forsyth. „De nieuwe gouverneur der provincie en hij is boos, zeer boos op ons dorp, om wat het jegens u heeft misdaan. Zijn van hazelnoten. Er is groote schade. Bij een overweg werd een vrouw door den cycloon opgenomen en voor een goederen, trein geworpen, die haar overreed en doodde. Lindbergh in New-York. Het is ongelooflijk, zooveel ruimte als de New-Yorksche bladen geven pan de huldiging van colonel Lindbergh. In de eerste 16 bladzijden van een der belang rijkste bladen komt bijv. maar één heel klein berichtje voor, dat niet op Lind bergh of op diens moeder betrekking heeft. Om een idee te geven van de ge weldige drukte bij den feestelijken intocht van Lindbergh, diene, dat omstreeks millioen personen op de heen waren; de 'New-Yorksche .reinigingsdienst werkte den ganschen nacht, en ruimde in stra ten en parken ongeveer 1600 ton afval- papier op1 Nungesser en Coli nog In leven? Een bericht uit Quebec zegt, dat men daar officieel meldt, dat Nungesser en Coli levend zijn teruggevonden. Het be richt is afkomstig uit Riverbend door be- ïniddeling van een employé, zekeren Blaire die werkzaam is in (je streek ten Noorden van de rivier de Saguenay. In een tele foongesprek met zijn moeder te Quebec vertelde hij deze het nieuws. Een Reuterbericht uit Ottawa meldt: Niet-officiëel wordt gemeld, dat men Coli en Nungesser levend heeft aange troffen. De plaats vanwaar het bericht afkomstig is, is gelegen aan de Zuid-Oost punt van het meer van St. John, op aan- merkelijken afstand van het district, waar Zondagavond vuurpijlen werden gezien. De geheimzinnige vuursignalen, welke men heeft waargenomen,hebben in Ca nada groote opgewondenheid en span ning .verwekt. Men redeneert nu zoo: Als de vliegers in een mist over New Found-land heenge - komen zijn en in een rechte lijn naar Canada doorgevlogen zijn, moeten zij een koers genomen hebben, die hen voerde naar de buurt Van de plaats waar de vuur signalen .thans zijn waargenomen. Een andere mogelijkheid zou zijn dat de sei nen afkomstig zijn van een groep- berg beklimmers, aangezien bergtochten in dezen tijd van het jaar in die streek zeker gevaar meebrengen. Dadelijk na de ontvangst van het tele gram van een boschwachter heeft de Ca- nadeesche regeering reddingsvliegtuigen uitgezonden. Kapitein Robinson, die pas terug is gekeerd van een zoektocht in LijJbrador waarbij hij in tien dagen 3000 mijl aflegde acht het mogelijk, dat de vliegers nog in leven zijn. Als hun rantsoenen op zijn, kunnen zij in het 'leven gebleven zijn, meent hij, met het water uit de koelinrichting van hun motor. De mond voorraad van de vliegers was op tien dagen berekend. Bekend is, dat de Witte Vogel, het toestel van Nungesser, voorzien was van een toestel voor het opzenden van vuur pijlen in geval van nood. Korte berichten. Door een mijngasontploffing in de mijn Reserve bij Eschweiler zijn een man zwaar en drie licht gewond. In de Londensche dierentuin is gis teren het nieuwe reptielenhuis ge- oogen zijn als vlammen en zijn woorden zijn als zwaarden. Ik hoop, dat u een goed woordje voor mij wilt doen. Uweet toch, dat ik met de slechtheid niets te Dit verzoek werd door Forsyth in eens onderbroken, doordat hij den ladder neer liet. „Kom mee Kathlyn! Kom maar mee, Ching. 't Gevaar is geweken. Gode zij dank!" Zoo vlug mogelijk werden zij door den steeds buigenden herbergier naar den wachtenden gouverneur gevoerd, tusschen de dorpsbewoners door, die nog steeds in hun onderdanige houding geknield lagen. Nog wpren ze niet bij den draagstoel van den gouverneur gekomen, toen uit den volgenden draagstoel een blijde kin derstem klonk, die riep: „Ren jij dat, Kathlyn?" In hooge mate verrast, draaide For syth het hoofd om en zag een kleine meisjesgestalte, overdadig opgeschikt. Ze stond in den draagstoel en wuifde met haar kleine handjes, terwijl haar geheele gezichtje straalde van vreugde. Ook Kathlyn keek haar eerst ongeloovig aan, maar liep toen met een kreet van vreugde stil naar voren. „Ben jij dat, „Ben jij dat, Nang-Kung! Mijn kleine bloesem!" Forsyth .keek naar het kind en daarna verbaasd naar den gouverneur, die hem glimlachend wachtte. „Het is een arm hart, dat niet dank- haar is, Dr Forsyth. Toen herinnerde Forsyth zich ineens opend, .dat een der grootste en belang rijkste verzamelingen, kruipende dieren in Europa bevat. In Mehonay (Zuid-Brazilië) is een nieuwe militaire opstand uitge broken. Bij de botsingen tusschen de re volutionairen en de regeeringslroepen zou den vijftig man gedood zijn. De Koninklike familie. Met den Staatsspoor trein van 2 u. 53 min., waaraan het salonrijtuig van haar eigen trein medereed, zjjn de Koningin en prinses Juliana gistermiddag uit de residentie naar het Loo teruggekeerd. Velen waren van het vertrek getuige. De Koningin en de Prinses te K a t w ij' k Gisterenmorgen hebben H. M. de Ko ningen en Prinses Juliana een bezoek' gebracht aan Katwijk aan Zee, waar zij geruimen tijd vertoefden. Daar bezichtig den zij de villa's Hoogcate en 'tWaerle welke dezer dagen door den eigenaar, den heer Taat, ontruimd zijn en met de restauratie waarvan spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Vrachtverlaging voor het ver voer van vee Met ingang van 1 Juli 1927 wordt voor het vervoer van vee over de Nederland sche spoorwegen een.nieuw tarief inge voerd, waardoor in het algemeen de vracht aanzienlijk verlaagd wordt. Zonder in verdere bijzonderheden te treden kan wel gezegd worden, dat, be halve voor het verkeer tusschen de sta tions, waarvoor vroeger enkele speciale tarieven hebben bestaan (in het nieuwe tarief is geen enkel speciaal tarief ge handhaafd), de verlaging voor wagenla dingen vee in de meeste gevallen tusschen 15 en 30 pCt. .bedraagt; op zeer korte afstanden (tot ongev. 20 K.M.) en op de groote afstanden /boven 200 K.M.) be draagt de verlaging der vracht zelfs 30 tot 40 pCt. Ook de stuksprijzen zijn veelal 15 tot 30 pCt. lager geworden; voor som mige categorieën, zooals varkens van 50 K.G. en zwaarder en voor graskalveren, beweegt de vrachtverlaging zich in vele gevallen zelfs tusschen 30 en 40 pCt. De vliegtocht naar Indië. Het toestel van .de K. L. M., dat gis termorgen uit Amsterdam voor de Neder landIndië-vlucht was vertrokken, is na een zeer voorspoedige reis te 15.40 uur Midden Europ. tijd te Boedapest aange komen. Geysendorffer heeft dus in 7i/2 uur 'de 1200 K.M. afgelegd. De vliegers hebben onderweg uitstekend weer gehad. Zooals bekend, zullen zij heden naar Kon- stantinopel vertrekken. alles weer en riep, vol verbazing uit: „Zijt u het Excellentie!" „Zooals u ziet!" antwoordde de gou verneur, nog steeds glimlachende. „Wat ben ik blij u hier te ontmoeten. Nu zijn wij eindelijk in staat eenigszins u onzen dank te betuigen voor datgene wat u beiden en uw vriend dokter Burritt voor mijn kleine lieveling in Kai Ting hebt gedaan." Hij hield op en fronste zijn wenkbr-ouwen. ,,'t Schijnt zelfs, dat we juist op tijd hier kwamen." Bij deze woorden, die eenigszins toornig klonken bogen de geknielde dorpelingen ïiog die per met hun hoofden ter aarde. De nieuwe gouverneur keek enkele oogenblikken peinzend naar hen en wendde zich toen tot Forsyth. „Zeg me eens dokter For syth, wat is er gebeurd? Ik zie, dat u lastig gevallen is „De dorpelingen zijn daarvoor niet aan sprakelijk. Excellentie. Zij zijn opgestookt door Ah JJeo, den secretaris van Li-Weng- Bo en hem heb ik niet meer gezien. Hij heeft zeker de wijk geuomen naar het gebied van zijn meester." „Zoo. Is dat het geval?" Weer keek hij naar de dorpelingen. „Maar zij be hoorden zich niet te laten ophitsen. Ik denk, dat we vannacht hier zullen blijven en eens een woordje met de bevolking hier zullen spreken, zoo noodig met den bamboestok. U is mijn gast, dokter en Miss Barrington en misschien zal ik in staat zijn om de rekening tusschen ons beiden een klein beetje te vereffenen/' „Als Miss Barrington „Neen maar", zei de gouverneur la chende, „als u denkt, dat u haar zoo maar mee kunt nemen, kent u mijn lieve Nan-Kung niet. Zij is van een geslacht, dat sedert vijfhonderd jaar over China geregeerd heeft. Binnen een maand zal zij deze provincie besturen en dan zal ik, zooals het immers altijd gaat, haar onderdanige dienaar zijn, zooals ik dat ook steeds was van haar moeder, totdat deze stierf." „Ik ben blij, dat uw dochter zoo goed is, dat l. „Goed, dokter? Gezond? U kunt de gezondheid van haar gezicht af lezen. Kijk eens naar mijn lieve bloem. Er zijn geen donkere plekken meer onder haar oogen en haar wangen zijn als perzik bloesems. Hoe weinig meisjes in ons land hebben zoo'n gezonde kleur? Dok ter, ze is gelukkig, ze is vroolijk, ze is gezond en haar voeten „Zijn, zoo hoo hoop ik, nu weer in orde?" vroeg Forsyth. „Nog niet heelemaal, maar ze zijn beter veel beter dan ze- geweest zijn. U zult haar dadelijk eens zien loopen." Hij zweeg. Waarschijnlijk herinnerde hij zich de dorpelingen, die nog steeds ge knield lagen. Hij riep iemand uit zijn gevolg eu gaf hem een bevel; een halve minuut 'later stonden al de Chineezen op en liepen zoo vlug mogelijk naar hun huizen. De vader vgn Nang-Kung zag ze na. t „Dwazen 1" zei hij als bij zichzelf. „Groote dwazen!" Maar1', vervolgde hij luider, „maar wat kunt u ook anders verwachten, Dr Forsyth, als menschen; van ontwikkeling, .zooals ik b.v. onze meisjes martelen door haar voeten te misvormen, alleen, omdat het een oude gewoonte ,is? Maar ik houd van voor uitgang en ik hen besloten me te ver zetten tegen alle dwaze gewoonten. Als gouverneur kau ik heel wat in vloed oefenen op de zeilen der bevolking. Ik schreef reeds aan uw vriend dokter Burritt en ik verzocht hem zijn zen- dingspost te verplaatsen naar mijn hoofd stad. Ik hoop, dat hij me in mijn her vormingen behulpzaam zal willen zijn." „Dr. Burritt komt zeker", zei Forsyth' met overtuiging. De gouverneur stapte uit zijn draagstoel en wenkte Forsyth hem te volgen. „Kom' dokter, we .-zullen hier rusten in deze „Herberg van het Geluk" en terwijl mijn bedienden een en ander in gereedheid brengen, moet u me eens vertellen, hoe u hier komt, zoo ver van uw standplaats Yong Foo af." Terwijl Forsyth de heele geschiedenis vertelde, hoorde de gouverneur hem aan met een onbewogen gezicht, dat niet in. 't minst verried, wat er in hem omging. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1