Kerknieuws. Uit de Provincie. meester, den heer L. Slagter en den secre taris, der! heer G. Goossen, ter aanbieding a<an H, K- H- van een album met foto grafieën van de Juliaiiakerk. A®e 1 ati van,1 Java) f Gisteravond is te Noordwijk plotseling overleden Mejuffrouw Marie Sloot, die onder haar pseudoniem Melati van Java groote bekendheid kreeg als roman schrijfster. „Patrimonu m". De viering van het gouden jubileum van „Patrimonium" zal niet zooals oorspronkelijk het plan was te Den Haag, doch te Utrecht plaats vinden. Op Woensdag 21 September a.s. zal de gewone algemeene vergadering gehouden wordun in het gebouw voor C. S. B. Aan den avond van dozen dag zal in een der korken een plechtige herdenkingssamen komst gehouden worden. Ook de Don derdagmorgen wordt besteed voor de al gemeene vergadering. 's Middags 2 uur zal in hot Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen door het Verbondstjestuur receptie gehouden wor den, terwijl aan den avond van dezen dag 'in hetzelfde gebouw een feestverga- dcring is belegd. De niet-erkenning van den N i e u w-M a 11 hBo n d In de gisteren gehouden Tweede-Kamer zitting is den heer Kleerekoper (s.-d.) ver lof verleend .tot liet richten van vragen aan den minister van justitie over de weigering van erkenning van den Nieuw- (Malthusiaanschen Bond en in verband daarmede over de wenschelijkheid van herziening der wettelijke regeling van ons vereemigingsrecht. Deze interpellatie zal Op een nader te bepalen dag plaats heb ben, vermoedelijk morgen. Handelsbelang naar Rot terdam. Gisteren heeft de Vereeniging Handelsbelang te Middelburg met een 115 tal leden en enkele genoodigden, onder wie de vice-voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche Eilanden, de heer M. Laernoes, en Mr H. Doorenbos, een excursie gemaakt naar Rotterdam, en ook wij hebben gaarne gebruik gemaakt van de ons geworden uitnoodiging, die reis mede te maken. Bij aankomst aan het Station Delftsche Boort was daar ter verwelkoming aan wezig dhr Blaas, vborz. der Zeeuwsche Vereeniging „Zelandia" te Rotterdam. Het eerste bezoek gold het mooie nieuwe stadhuis van de Maasstad, waar het gezelschap werd ontvangen door den heer Mr Pfeiffer, administrateur, chef van het Kabinet van den Burgemeester, die pp waardeerende wijze ter zijde gestaan Idoor een der bodes, liet gezelschap door de hallen, gangen en zalen, voerden, die een grootschen indiruk maakten op alle excursisten. Het was dan ook zeker na mens allen, toen na het gebruik der zeer gewaardeerde ververschingen, die op keu rig geschikte tafels waren gereed gezet, de voorzitter, de heer G. van Nederveen, den heer Pfeiffer hartelijk dank bracht. Het gezelschap wandelde toen naar het Maasstation, waarvoor aan een der aan legplaatsen de Maasnymph III lag. Toen de Maasnymph III zich in be weging stelde, was hot de heer de Kort, lid der directie, die de lieeren welkom heette en verzekerde, dat het zeer aange naam was, de leden van Handelsbelang een boottocht door de havens en een bezoek aan de fabrieken te knnnen aan bieden. De boottocht, gedurende welke door de goede zorgen der directie een eenvoudige lunch werd genuttigd, ging door verschillende havens en bij het niet izonnig maar stil en droog weer, werd de drukte van de scheepvaart in oogen- schouw genomen. Onder andere de groote booten der Holland-Amerikalijn en van den Rotter - damsGhen Lloyd, het Casco der veelbe sproken .Statendam, alsmede de groote drijvende droogdokken, trokken aller aan dacht. Ook het gezicht op de stad, op de bruggen, o.a. ops de nieuwe op te trekken spoorbrug werd zeer gewaardeerd. 't Slot der interessante tocht was 'n be zoek aan de fabrieken van VandenBergh Limited. Hier werden de deelnemers in ploegen verdeeld en werd op die wijze gedurende een paar uren door het reuzen- complex van gebouwen gewandeld. Het zou ons te ver voeren al de onderd colon, machinekamer, boter-be- ireiding, timmermanswerkplaats, drukkerij, pak-inrichting, enz., te beschrijven. Laten wij mogen volstaan met de verzekering, dat het alles een zeer grootschen indruk lop ons maakte, en dat wij in de eerste plaats den indruk kregen, van een zeer zuivere bewerking van de producten dezer Fabrieken, waarvan de Blue Band, zeker wel het meest bekende is, en waarvan wij nu konden zien, dat zij werkelijk dagelijks vei'sch gekamd wordt. Na afloop van dit zeer interessant be- Boek werd in de koffiekamer thee en andere ververschingen aangeboden, waar na in hartelijke bewoordingen dank werd gebracht voor het gebodene en liet gulle onüiaal. Het slot van den dag was een gemeea- schappelijken maaltijd in de mooie zaal van het hotel Bristol, waar de verschil lende gerechten vap het gelukkig in het Nederlandsch gestelde, menu, zich uit- Istekend lieten smaken. Een goed strijkje liet populaire muziek hooren en bege leidde ook het samenzingen van Wil helmus, Zeeuwsch Volkslied en „Alle man van Neerland's stam". Verschillende spre kers voeirden het woord. Het waren o.a. dhr van Nederveen, dhr Blaas, voorz. i van Zelandia, dhr M. Laernoes, vice-voor- zitter van de Kamer van Koophandel, de heer Mr P. Dieleman, rechtskundig adviseur van de vereeniging; de heer de Kort, die met de lieer Geertsema de Directie van Van den Bergh's Fabrie ken vertegenwoordigden en den secr. der Vereeniging, den heer L. A, Stofkoper. Met den avond snel trein keerden allen zëêr voldaan huiswaarts, uitgeleide ge daan door do heeren Blaas en de Kort, en door enkele andere Zeeuwen, die naar het station D. P. waren gekomen ter be groeting. Een kindertrein uit Wee- nen. Ook dit jaar zal er voor pleeg ouders van Oostenrijksche kinderen gele genheid bestaan hun pleegkinderen in do vacantie weer bij zich te hebben. Door bemiddeling van het Centraal Bureau voor buitenlandscho transporten zal een kin- tertrein '14 Juli van Weenen vertrekken, terwijl het transport ongeveer 12 Septem ber zal terugkecren. Voor nadere inlichtingen kunnen de pleegouders in Zeeland zich wenden tot den heer 0. Plantenga, St. Jozefstraat 112, Tilburg. Goes. Stukken Gemeenteraad. Geldleeningen. Ingevolge door den Raad in den loop van 1926 en in het reeds verstreken deel van 1927 genomen besluiten, zullen voor de volgende doel einden gelden dienen te worden opge nomen: a. bestrating van den Westsingel f4600; straatwerken, in 1927 uit te voe ren f25.000; totaal f29.600; b. stichting openbaar slachthuis f 61.000. In aanmerking nemend© de objecten, waarvoor geleend wordt, zeggen B. en W., meenen wij dat de leening ad f 29.600 het best kan zijn oen gewone leening, af te lossen in 30 jaar en do leening ad f 61.000 een annuïteitsleening, waarvan f28.000 (voor den inventaris) af te lossen in 20 jaar en f 33.000 (voor den houw) af te lossen in 50 jaar. Van verschillende aanbiedingen, des wege ontvangen, is het voordeeligst die welke wordt gedaan door de N.V. Hy pothecair en Intermediair Bedrijf te 's-Gravenhage, zijnde a pari tegen een rente van 4% pet. per jaar, terwijl een provisie van i/g pet. in rekening wordt gebracht. Aangezien zij dit aanbod aannemelijk achten, stellen zij voor het te accepteeren. Straatnamen. In verband met in de vorige vergadering gemaakte opmerkin gen stellen B. en W. thans aan den Raad voor het gedeelte der Rimmelandstraat, alwaar de heer Van den Bout laatstelijk heeft gewoond te verdoopen in: D. D. van den Boutstraat. Verder hebben zij thans voor de stra ten in do oostelijke uitbreiding bloemen namen gekozen met verdooping van de Vogelzangswegeling in: Vogelzangsweg. Voorschot Woning bouw ver eeniging „Nieuw Goes". Het be stuur van de Woningbouwvereeniging „Nieuw Goes" alhier heeft verzocht het aan die vereeniging verleende voorschot uit de gemeentekas ingevolge de bepalin gen der Woningwet ten bedrage van f 112500 ten behoeve van den bouw van 30 woningen in Bouwplan III voor spoor wegpersoneel te willen verhoogen met een bedrag van f 12000, aangezien de Directie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft gevraagd behalve de genoemde 30 woningen nog een twee tal te willen bouwen, die iets grooter zijn. Waar genoemde Directie zich bereid verklaart evenals ten opzichte van de 30 woningen is geschied ook voor deze twee woningen garant te blijven voor de huren, achten B. en W. noch voor de vereeniging 'noch voor de gemeente risico aan dezen bouw verbonden, weshalve zij den Raad voorstellen te besluiten tot in williging van het verzoek van het Be stuur der vereeniging. De stormramp. De alhier ge houden collecte ten bate der slachtoffers van deai jongsten stormramp heeft opge bracht f 2636.871/2, terwijl door het gezel schap dat door middel van straatmuziek geld heeft ingezameld, afgedragen is f29.28, zoodat in totaal is overgemaakt kunnen worden f 2666.1ö1^- Gelijk bekend, wordt een deel der gel den aangewend ten bate van de getrof fenen in Oostelijk £eeuwsch-Vlaanderen iIn de op 15 Juni 1927 gehouden) vergadering van ingelanden van den „de Perponcherpolder" werd de rekening over het dienstjaar 1926/27 vastgesteld in ontvang op f3404.09V2 en in uitgaaf op f 1990.55. De begrooting voor het dieristjaajr 1927/28 werd in ontvang en in uitga'af vastgesteld op f4107.94','2, terwijl het dijkgeschot evenals in 1926/27 vastge steld werd op f15 per H.A. Vlissingen. Aan het verslag over 1926 van den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering der gemeente Vlissingen 'is het volgende ontleend De stand der arbeidsmarkt in deze ^ge meentel was over het afgeloopen jaar niet ongunstig te noemen. Begin, 1926 zag de Kon. Maatsch. „de Schelde" zich verplicht een groot aantal arbeiders om de andere week te laten werken. Ongeveer vierhonderd arbeiders werden door deze gedeeltelijke werkloos heid getroffen. De werkzaamheden werden echter spoedig weder van dien aard, dat eind Maart deze maatregel kon worden opgeheven. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland" werd gevoelig getroffen door het Éngelsche invoerverbod op vleesch. Vele losse arbei ders verdienden met het lossen en laden van dit vleesch hun brood en kwamen /nu zonder arbeid. Ook verschillende „vaste" arbeiders moesten op wachtgeld gesteld worden. In de bouwnijverheid was gedurende het afgeloopen jaar veel werk. Door particu liere bouwers werden een groot aantal woningen, vooral middenstandswoningen, gebouwd, terwijl ook de woningbouwvor- eeuiging „Goed Wonen" haar complex aan den Singelweg aanmerkelijk liet uit breiden. De schildersgezellen hebben in lief afge loopen jaar weder een tijdperk van werk loosheid doorgemaakt in hoofdzaak z.g.n. „seizocnslapte". Bereids zijn door het gemeentebestuur pogingen 'in het werk gesteld om de voor dit vak zoo noodigc „regularisatie" in de hand te werken. Door de patroons is,volle medewerking toegezegd. De werkzaamheden in verband met de uitbreiding van de buitenhaven breidden zich geleidelijk nit. Bij de Beton-Maatsch. firma Butzor Co., belast met hot maken van den kaaimuur, zijn verschillende arbei ders uit deze gemeente werkzaam. Oolc voor de transportarbeiders, do zgn. havenarbeiders, was het afgeloopen jaar, door den grooten aanvoer van materialen niett ongunstig. Van do arbeidsbeurs als bemiddelings bureau werd door de patroons nog te iwei- nig gebruik gemaakt. Meermalen mocht de ambtenaar der beurs met verschillende werkgevers de taak der arbeidsbeurs be spreken, wat tengevolge had, dat vele pa troons jegens de gemeentelijke arbeidsbe middeling gunstiger gezind werden. Hansweert, Bij hot uitvaren vanl de sluis kwam het zeilschip „Strijd Volhard" in aanvaring mat het sleepschip „Subito", waarbij het zeilschip belangrijke averijl aan het voorschip bekwam. Het schijp kon echter de reis voortzetten. Dei kommies te water van D. had het ongeluk bij zijne werkzaamheden te water te raken. Door spoedig toegescho ten hulp werd hij op 'het droge gehol pen, zoodat hij met de schrik en een! nat pak vrij kwam. Westkapelle. Maandag hield de gemeen teraad alhier een openbare vergadering, waarbij allo leden tegenwoordig warem Na voorlezing der notulen, die na een kleine wijziging werdenl goedgekeurd, kwam allereerst inl behandelihjg de op richting van een' gemeentelijk slachthuis. De Voorzitter, de heer Mr Woldrijhgh van der Hoop, gaf een breedvoerige toe lichting. Ilij zegt, dat een en ander reeds jaren in voorbereiding is, en vóór 1 Juni 1917 een beslissing genomen had moeten worden. In verband met dei des tijds ontvangen circulaire van den Min. van Binnanl. Zaken, betreffendci 'een soe pele toepassing van de voorschriften, aan gaande de vleeschkeuringswet, is echter het nemen van een besluit uitgesteld. Do voorz. deelt vorder mode, dat het collego van B. en W. niet eenstemmig is in dat geval. Hij zou echter als voorz. van den Raad willen voorstellen tot op richting van een gemeentelijk slachthuis over te gaan en wel om overwegingen van verschillenden aard. ,Ifij is vani oordeel, dat dit slachthuis voldoende groot zou moeten zijn, zoodat alle slachtingen daarin zouden kunnen geschieden en goed toe zicht uitgeoefend zou kunnen worden, zoodat niet gezegd kau worden, dat te Westkapelle niet volgens dei eischen wordt gehandeld. De slachtingen zouden z.i. daardoor voor Westkapelle behouden kun nen worden. Uit verschillende gegevens kan door hom worden nagegaan, dat te Westkapelle goedkoopex geslacht zou kunnen worden dan in een abatoir, b.v. te "Middelburg of Vlissingen. Wel is or volgens den voorz. eenigi© risico verbondon aan het bouwen van1 een centraal slachthuis, doch uit dei hem ten dienste staand© gegevens, toont hij aan, dat bij berekening van ©en mati/g slachthuisloon een slachthuis te West kapelle zou kunnen bestaan. Ilij wijst ook op da vele slachtingen in de gemeente, ongeveer de helft van het aantal slachtingen Ln heel den keurings kring Oostkapelle. Vervolgens wordt door hem overgelegd een plan voor het bou wen van een slachthuis alhijer, waarvan de kosten met aankoop van "bouwgrond samen ongeveer f 18000 zouden bedra gen. ï'inanciëcl gesproken, acht hij het bouwen van een slachthuis verantwoord, omdat z.i. te Westkapelle met vrucht ge ëxploiteerd zou kunnen worden. Ook is hij van oordeel, dat de batig© saldo's van den keuringsdienst ook ten bate van dien dienst gebruikt moeten worden. Do voorz. is njiet voor het bouwen van een klein slachthui/;, omdat hij van oordeel is, dat Westkapelle daarmede niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan en de verschillend© slagers dan toch ver plicht zouden zijn om hun gelegenheden te verbouwen. Hij is ook van meenijng, dat, indien Westkapelle niet voor een behoorlijk slachthuis zorgt nu misschien nog niet maar later de jongere slagers te Middelburg of Vlissingen zullen) 'gaan wo nen, zoodat Westkapelle de ©enige indu strie, die het heeft, zou verliezen. Ben' klein slachthuis, waarvan de kosten c.a. f 3000 zullen bedragen, acht hij over bodig. De gemeente moet, het oog richten op de toekomst. De voorz. stelt nu den Raad voor in principe te besluiten) tot het bouwen van eenl flink gemeentelijk slachthuis, volgens het door hem over gelegde plan. Dhr B- Louwerse vraagt, of in deze zaak het advies gevraagd is van hetfc Hoofd van Dienst en zoo ja, of dit advies voor openbaarmaking vatbaar is. De voorz. zegt, dat het verstrekte ad vies van het 'Hoofd van Dienst meer persoonlijk aan hem is gericht. Hij zegt ook, dat volgons zijn meening, wanneer to Westkapelle goc-n flink slachthuis wordt geplaatst, er kans bestaat, dat later de keuringskring Oostkapelle wordt opge heven. Dhr Huibr. Cijsouw (woth.) zou willen bouwen een noodslachtliuis met kleigy slachthuis, zoodat de kleino man daar ook zou kunnen slachten. Hij zegt verder inlichtingen te hebben ontvangen, waar uit blijkt, dat hot risico voor liet bouwen1 van een flink slachtliuijs te groot is. Hij zou de slagers in de gelegenheid! wil len stellen, zelf hun inrichting, overeen komstig de eischen in te 'richten1. De slagers zijn dan minder aan vastgestelde uren voor het slachten gebonden en kun nen dus in eigen iprichtirig thuis ge makkelijk slachten. Dhr W. Iluibrcgtso merkt op, dat er z. i. in: verband met de overgelegde" ge gevens geen groot risico aan het plaat sen van een flink slachthui» verbonden! is, cn dat er bij het bouwen van een klein slachthuis zeker geen kans is op winst. Ilij vindt, dat de gemeente ver plicht is een flink slachthuis te bouwen. Dhr Hendr. Cijsouw vreest, dat Middel burg en Vlissingen, indien ©r een abat toir werd geplaatst in een dier gemeen ten, er alles op zullen zetten, om do slachtingen uit Westkapelle en omgeving in het abattoir te krijgen, ook al plaatst Westkapelle een flink slachthuis. Hij vindt het risico te groot voor Westkapelle, om dat, wanneer de inkomsten van den keu ringskring verminderen, da grootste last op Westkapelle zal drukken. Hij wil lie ver de slagers zelf het risico laten nemen. Wanneer zij hun slachtingen naar Mid delburg of Vlissingen overbrengen, blijft Westkapelle met een groot slachthuis zitten. Dhr K. Mindorhoud (weth.) zegt, het jammer te vinden, dat de in den kring bcnoodigde slachthuizen niet gebouwd worden op kosten van den keuringskring, waartoe aanvankelijk was besloten. Hij is ook van oordeel, dat bij! eventueel© op heffing van 'den keuringskring Oostkal- pelle er eerder schadevergoeding gegeven' zou worden, indien de slachthuizen van wege den geheelen keuringskring waren geplaatst. Ook zijn de kosten voor ©enj te bouwen slachthuis veel hooger dan hij aanvankelijk heeft gedacht. Dhr B. Louwerse acht het risico zoo groot niet en is van meening, dat er vol gens de overgelegd© gegevens meer kanis is op winst dan op verlies- Dhr P. Peene is van meenjng, dat in dat geval niet alleen de schaduwzijde gezocht moet worden. Het voorstel van den voorz. wiordt thanls in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemmen de heeren P. Peen©, B- Louwerse en W- Iluibregtse; tegen do beieren K. Minder- houd, Huibr. Cijsouw, H. do Kam en) Hendr. Cij!souw. Daarop stelt de voorz. voor, om eerst in een volgende vergadering een beslis sing te nemen over het eventueel bou wen van een noodslachtliuis, al of niot met kleine slachtgel eigenheid. Daarop werd de begrooting van het Burg. Arm bestuur dienst 1928 goedgekeurd met f2545.63 in ontvang en uitgaaf. De rekening van het B. A. 1926 zal behandeld worden bij1 de voorloopigel vaststelling van de gemeenterekening. De rekening van Qe Gezondheidscom missie 1926 werd goedgekeurd. De ont vangsten bedroegen f 1751.70 en d© uit gaven fl270.29V2- Daarna wordt voorgelezen een verzoek van het dagel. bestuur van de Mij. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, om over t© willen gaan tot het organiseeren van een cursus in landbouw- huishoudkunde te Westkapelle. Dhr B. Louwerse vraagt of daarvoor nog een lokaal in de openbare school beschikbaar is. Do voorz. antwoordt be vestigend. M.a.s. wordt dan besloten, de goedkeuring op dat besluit aan den Miii. van Onderwijs aan' te vragen. 'Aan K. Brasser wordt een halfjaar af schrijving verleend in de hondenbelasting. Daarna wordt het schoolgeld geregeld voor de ouders, wier 'kinderen mot 1 Mei op school geplaatst zijn. De voorz. sluit daarop de vergadering. Axel. Do commissie benoemd door hee ren landbouwers om de schade aan de veldgewassen onder deze gemeente te schatten, 'heeft deze schade met uitzonde ring voor aardappels en bieten getaxeerd op ruim f300.000. Ned. Herv. Kerk. Beroep«n te Maartensdijk, P. Kuylman, te Houten. Te Eelde, E. A. A. Snijdelaar te Mantgum. Te Gontum, H. Stolk te Briels- nieuwland. Te Haulerwijk, E. Douwes, cand. te Groningen. Bedankt voor Oosterwijk (bij Leerdam) D. van Lutterveld, em. pred. te Zeist. Voor Sluipwijk, J. Ronge, te Hoog Blokland. Geref. Kerken. Beroepen te Den Ham, J. H. Meuleman te Hoogersmilde. Te IJlst, Noord-Schar- woude en Fijnaart, L. v. d. Zanden, cand. te Putten (Gld.). Te Andel, D. Th. Kalk man te Krimpen a. d. Lek. Te Water graafsmeer, J. D. Boerkool te Velzen. K 0 rkbo u w. Nu de bijdragen voor een nieuwe geref. kerk te Bergen op Zoom in den latsten tijd sterk stijgen, denkt de kerkeraad er sterk over, nog dit jaar met den bouw te beginnen. Gereformeerde Kerken. In de Gerofermeerde Kerk aan de Brederode- straat te Zandvoort kwamen gisteren de Gereformeerde Kerken van het Hersteld Kerkverband in classicale vergadering bij een. Ds Smelik opende namens de roepende Kerk van Tienhoven. Ter vergadering waren tien kerken ver tegenwoordigd. De Kerken van 's-Gravenhage en Zaan dam werden tot het kerkverband toegela ten, dat thans uit twaalf kerken bestaat. De heer Sillevis Smit, candidaat aan de V. U., werd na examen met algemeene stemmen beroepbaar gesteld in de kerken van het Hersteld Verband. Provinciale D i a c o n a 1 e c o 11- ferentie. Ln de Gereformeerd© Kerk to Goes werd onder leiding van den heer Ph. We.ssels, de Prov. Diaconale Confe rentie der Gereformeerde Korken in Zee land gehouden. Vertegenwoordigd waren 33 Diaco nieën met 57 afgevaardigden; benevens de predikanten Ds R. J. van der Veen, lis S. Groeneveld en Ds 'A. Scheele en oenige ouderlingen. Nadat de voorzitter deze Conferentie te c.a. 10 uur op de gebruikelijk© wijze had geopend, sprak hij een openingswoord uit, waarin hij 0.111. wees op den eeuwigen grond waarop het werk der Barmhartig heid rust. Het beginsel van het Diaconaat, aldus de voorzitter, is, dat wij leven uit de Barmhartigheid van Christus, waaruit volgt, dat ons Diaconaal werk, onze uiter lijk© daad, moet voortkomen uit het werk Gods in ons en het werk Gods door ons. Wij hebben in onze toewijdende liefde en trouwe zorg te openbaren de bedie ning der Goddelijke Barmhartigheid. Spr. wekt allen op om dit heerlijke ambt steeds meer en steeds beter aan zijn edele be stemming te doen beantwoorden. Hierna worden eenige huishoudelijke zakeu .afgedaan en werden de op de agenda voorkomende vragen behandeld. In de middagvergadering refereerde Dr S. O. Los van 's Gravenhage over het onderwerp: „Het Sociale Gevoel van den Diaken". Referent toonde hierbij aan: lo. dat het sociaal gevoel hoort bij het ambtelijk ge zag en 2o. de middelen, door welke het zich in de Gemeente openbaart. En wel aan de hand van de volgende schetsen -f. Absoluut gezag in de locale Kerk heeft naar de H. Schrift alleen Christus. Hij oefent dit gezag uit in alle geloovi- gen, die het algemeen priesterschap heb ben ontvangen, Hij werkt echter orga nisch door speciale organen en tot deze bebooren de diakenen. Het gezag der diakenen ligt uitsluitend op sociaal terrein, d.i. op het gebied van wederkeorig hulpbetoon der geloovigen. Hun gezag gaat niet alleen over de in gezamelde gaven, noch alleen over de armen, maar over de gansche gemeente in zoover zij de liefde van Christus onderling oefent. Hun ambt is om het beginsel der ge lijkheid toe te passen, niet in communis- tischen, maar m organischen zin naar 2 Corinthe 8. Zij hebben toe te zien, d,at bij den arme of kranke de familie band, de vriendenband en de particuliere barmhartigheid zuiver functioneenen. Waar deze liefdeband ontbreekt, of niet werkt, hebben zij tot taak nlleengela- tenen te verzorgen. Bij de onwillig en om familieleden of vrienden ,te helpen, hebben zij de roe ping, om in samenwerking met het op zienersambt, de kerkelijke tucht uit Je oefenen. II. Tot de middelen, die dienen om' het sociaal gevoel bij de gemeente op te wekken, behoort allereerst hot brengen van Gods Woord door huisbezoek aan de leden der gemeente, inzonderheid bij' de .voorbereiding van de winter-collecte en in bijzondere gevallen naar 2 Co rinthe 9 vers 5. Het voorbeeld van den diaken zelf, als liij in eigen kring optreedt met een door het geloof geheiligd warm sociaal gevoel, is volgens 1 Cor. 11 vers 1, mede een krachtig middel om anderen op te wekken tot liefdebetoon. Het aanbrengen bij de armen van het besef, dat zij niet op de Overheid noch op de Kerk mogen leunen in het stoffe lijke, en in het algemeen het bestrijden' van staatssocialisme en clericalisme in het werk der barmhartigheid, is mede een middel, om sociaal gevoel bij de Gemeente te wekken. Bijzondere vergaderingen van de Dia kenen zonder en met den Kerkeraad en de Gemeente, alsmede Conferenties van Diakenen, zijn een nuttig middel om on derling sociaal gevoel aan te kweekon. Het gebedsleven van den diaken voor de armen, waarbij hij hun nood voor God brengt en zich geheel op het slandpunt' stelt van zijn lijdende medemenschen, is onmisbaar om het sociaal gevoel van Christus te bezitten en in anderen aan te kweeken. Nadat de voorzitter Dr Los dank ge bracht had voor zijn leerzame rede, volgde op dit onderwerp een verduide lijkende bespreking. Om des tijds wille, werden hierna geen punten meer aan de orde gesteld. Nog werd medegedeeld, dat tot comité-leden werden herkozen.de Brs B. J. van den Berg, Joh. P. Brouwer en M. J. _Scbef- felaar. De voorzitter dankte de adviseurs dezer Conferentie, n.l. de predikanten Ds R.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2