No. 215 Woensdag id Juni 1927 41e Jaargang ArDTPs AMANDELTJES SATÏÏLYN BARRINGTON. BoiteslanA. FEUILLETON. Dr.H. MANNING'S HAEMOFFERRIN Zuid-Slavië. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abenneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Opinieuw gestrand. De Minister van Arbeid heeft de vorige •week in de Tweede Kamer weer ems een echec geleden. Bepaald gelukkig is deze Minister niet. Hoewel hij een zeer consciëntieus man is, die zich met ernst in de zaken in werkt, en een zeer beminnelijk man tevens, kan hij het toch met de Kamer niet recht vinden. Eerst liep het spaak met het tnndartsen- vvetje. Daarna liep het mis met het wets ontwerp inzake de voorzieningen tegen de besmettelijke ziekten. En nu deze moeilijkheid uit den weg was geruimd en het gewijzigde ontwerp opnieuw aan de orde kwam, kon de be handeling- weer niet ten einde worden gebracht en werd door den Minister nog maals schorsing van de beraadslagingen verzocht. Door wat krachtiger op te treden, had •de Minister dit echec misschien kunnen voorkomen. Toen enkele maanden geleden door den heer Bijleveld een amendement werd in gediend, om aan hen, die tegen de vacci natie gewetensbezwaren hebben, tegemoet te bomen, werd dit amendement onaan nemelijk verklaard. De heer Slotemaker de Bruine, die veel angstvalliger optreedt dan zijn collega, Minister Donner, heeft zich n.l. in het hoofd gezet, dat zaken van ook maar eenigszins principiëelen aard, door dit intermezzo-kabinet, niet lot oplossing mogen worden gebracht. Vandaar dat indertijd het amendement- Bijleveld met, beslistheid werd afgewezen. Maar nu kwam er van socialistische zijde een ander voorstel om de vrijstelling van zwakke kiudererl te bemoeilijken. Een attest van twee doktoren werd niet meer voldoende geacht. Om misbruik te voor komen, zou een dezer twee doctoren een, Inspecteur van Volksgezondheid moeten .zijn. Dat beteekent dus in de gegeven om standigheden een verscherping van den dwang. T Spreekt vanzelf, dat de Minister zich daartegen verzette. Maar hij deed het voorzichtig on in zoo duistere be woordingen, dat zijn optreden weinig in druk maakte. Had de Minister zich krachtiger uitge sproken, de, meerderheid van de Kamer, die jammer genoeg blijkbaar voor het amendement gevoelde zou dan misschien om het wetsontwerp te redden, tegen hebben gestemd. Nu werd bet aangenomen. Met het ge volg, dat door den Minister opnieuw schorsing van de beraadslaging werd ver zocht en misschien strales bet ontwerp wordt ingetrokken. Wil de Minister van Arbeid iets be reiken wij denken hier o.a. aan de Ziektewet dan zal hij wat krachtiger moeten optreden. De wethoudersverkiezing te Goes. In verband met wat de „Goescbe Crt." schreef over het gepasseerde bij de wet- houdersverkiezing te Goes, waarbij de rechtsche partijen van partij-egoïsme wor den beschuldigd en de veronderstelling wordt uitgesproken, dat de verkiezings- roes nog niet heeft uitgewerkt, willen wij' VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. '61) Ching nam Forsyth, mee naar een luikje, dat zoowel voor venster als ventilator diende. Forsyth keek er door. Rondom de herberg stond een groote me nigte. van mannen, vrouwen en kinderen. Blijkbaar verkeerden ze allen in een ©enigszins opgewonden toestand. Op den hoek van het gebouw stond ©en man, die de menigte toesprak, maar zoo groot was het rumoer, dat Forsyth mets kon •verstaan van 't gesprokene. Maar kon hij "t gesprokene niet hooren, hij1 begreep toch de bedoeling er van; want de spreker was Ah IJeo. Nu Ah IJeo zijn toeleg mislukt zag, om Kathlyn te ontvoeren, trachtte hij de bevolking tegen de vreemdelingen op te zetten en van die gelegenheid te profiteeren om toch nog zijn plan ten uitvoer te brengen. Eensklaps evenwel nam het rumoer nog toe. Vlak bij Forsyth's hoofd vloog een steen tegen den muur. Men had hem ontdekt. Vlug trok hij zijn hoofd terug. Nog juist bijtijds; want een vol gende steen was zoo goed gemikt, dat dit liberale orgaan even herinneren aan wal in Sept. 1902 gebeurde. In het college van B. en W. hadden toen zitting een vrijzinnige en een anti revolutionair, de heer M. de Jonge Jz. 'een zeer verdienstelijk wethouder. Er was echter sprake van, 'flat in de burgemeesters-vacature z.ou voorzien wor den, door de benoeming van een anti revolutionairen candidaat, zoodat de kans bestond, dat de meerderheid in het college van B. en W. rechts zou worden, De heer de Jonge was toen aan de beurt van aftreden. En wat deed toon de vrijzinnige meer derheid? Handhaafde zij den lieer de Jonge? Geen sprake van! Hoowel de heer de Jonge liet volgend jaar als raadslid moest aftreden en dus ook als wethouder en de burgenieesters- vacaturo nog niet vervuld was, werd de bekwame wethouder reeds bij voorbaat aan don dijk gezet en door den heer de Witt Hamer vervangen. E,r kon zelfs niet gewacht worden tot de periodieke aftreding in 1903. Reeds de kans, dat gedurende enkele maanden de meerderheid in het, college van R. en W. rechts zou worden, was voor de vrijzinnige meerderheid voldoen de motief omi eon tusschentijds aftredend wethouder te wippen. Er is voor da „Goosche Crt." dus nijet de minste reden om' zoo hoog van den toren te blazen en minachtend t© spre^ ken van den nouveau-ri.che, dfc het on verwachts verkregen hog niet op oen waardige wijze weet te besteden. Wie boter en zelfs heel voel boter op hot hoofd heeft, doet verstandig een beetje in de schaduw te blijven. Een liberaal orgaan moest begrijpen), dat heit wel in de aderlaatst© plaats in aannierkipg. kpmlt, andere par tijen van partij'-egoïsme te beschuldigen'. Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.'/i flesch, ƒ1.60 p Zz flesch Onmenschelijke handelwijze. Toen te Porto Alegre, (Brazilië) aan den garnizoenscommandant de toelating tot een bal werd geweijgeird, gaf hij' zijn soldaten bevel in de balzaal te schietenj, waardoor elf personen werden gedood en 27 gewond. Do soldaten.' zijn gearres teerd. De Schelde. (Maandagavond heeft de Belgische mi nisterraad een begin gemaakt met het onderzoek van de conclusies der com- miissie, die zich heeft bezig gehouden met de studio van het beheer der Schlel- de op Belgisch grondgebied. De bespre kingen zullen' Tater voortgezet wordem.- Bela Kun. Naar het „Neue Wijemer Tagbl." uit particuliere bron te Moskou verneemt, moet de vroegere sovjetdictator van Hon garije Bela Kun krankzinnig geworden zijn. De geneeishecren hebben verlamming bij hem geconstateerd. Fliji is in een krank zinnigengesticht ondergebracht. hij door de opening naar binnen vloog. HOOFDSTUK XXVI. Wie goed doet, goed ontmoet. Ben ernstige blik kwam. op For syth's gezicht. Hij begaf zich naar Kathlyn, die eveneens door 't rumoer ontwaakt was en vertelde haar, wat er dreigde. Zij luisterde, doodsbleek en met angst op 't gezicht. De vrees voor Ah IJeo deed haar beven. „Zouden de dorpsbewoners niet tevreden zijn, als we weggaan", vroeg ze. „De menschen hier in 't dorp zouden ons misschien nog laten vertrekken, maar Ah IJeo niet, die stookt hen op tegen de „vreemde honden" antwoord de Forsyth. De steenen, die tegen den muur wer den geworpen, bewezen wel, dat een weggaan niet zonder gevaar meer was. Twee of drie steenen vonden hun weg door de opening. Om haar voor treffen te behoeden, bracht F'orsyth Kathlyn naar een hoek van den zolder, waar de steenen haar niet meer treffen konden. „Als ze zóó opgewonden zijn, is het raadzaam ons maar niet te vertoonen" zei hij rustig. „We zullen hier kalm afwachten." Hij richtte zich tot Ching, De lersche verkiezingen- Dc definitieve uitslag van de verkiezin gen in den Ierschen vrijstaat, behalve van de twee universiteiten, die morgen he kend worden gemaakt, is: regeeringspar- tij 45, republikeinen 44, Arbeiderspartij 22, onaihankelijken 12, boerenpartij' 11, andoren 13. De Sowjet-Unie en Zwitserland. Naar do „Roel" meldt, beeft dc Sov- jot-rogeering, naar aanleiding van de her kende gebeurtenissen in het Zwitsersclio parlement, de aan Krestin'ski 'gegeven vol macht voor het voeren van onderhande lingen met Zwitserland ingetrokken. Het vraagstuk van do vestiging van Sovjet- hahdclso.rgMisaties zal in onlkennenden zin beslist worden. Een signaal van Nungesser? Do houtvesters in het Noorden van de provincie Quebec hebben een gehcite- .zinnigo vuurpijl gezien, die misschien wejj een signaal is van Nungesser on Coli, die dan in het dichte \voud zouden te recht gekomen zijn en daar verdwaald 'geraakt. De overheid lieoft aan alle houtvesters aanbevolen op allo teickenap to letten. Zuid-Slavië en Albanië. Do Athanecscho gezant heraft zijn pas poort gekregen en zal morgen uit Bel grado vertrekken. Na afloop van een on derhoud met MarinkO'witsj verklaarde hij tot hot laatste oogenblik toe te hebben1 geloofd, dat men te Tirana een gunstig, antwoord zou geven op dc vragen van Groote petroleumbrand bij Bakoe. Uit Riga wordt gemeld, dat onbeken den brand zouden hebben gesticht in do petrolcumputten nabij Bakoe. Dertig duizend poed petroleum staan in brand. Er zijn verscheidene slachtoffers. Do pogingen om den brand to blusschen zijn mislukt. Er hebben arrestaties plaat? gehad. Twee negers gelyncht- Volgens een telegram uit New-York zijn to Louisville ('t telegram meldt niet nader welk van de steden van dezen naam in de Verecnigde Staten bedoeld wordt) 2 negers, die in hechtenis genomen waren wegens het doodschieten van een fa-, biricksinspecteur, door de menigte aan de handen der politie ontrukt, en no. rondgevoerd te zijn door 'do straten, aan een paal verbrand. Vliegtuig vermist. Een Engelsche vliegmachine, van Lion- solent naar Dover onderweg en met 3 passagiers aan boord, wordt vermist. Het toestel, was om kwart over 1 gis terenmiddag van Lionsolont vertrokkeu en werd het laatst gehoord bij Beaehy Head. Het Poolsch-Russische geschil- Volgens enkele Poolsche bladen zeu de formuleering van hiet antwoord van de Poolsche regeering op de nieuwe Rus sische jiota eerst over een dag of tien te Moskou worden overhandigd. De voor naamste oorzaak van deze vertraging is, dat Zaleski te Genève vertoeft. Ook zul len de Poolsche'gerechtshoven, hun oor deel te kennen moeten geven over de juridische kwestie, die in de Russische nota ter sprake wordt gebracht. Kowerda, de moordenaar van Wojkof, zal zich reeds morgen te Warschau voor de buitengewone rechtbank te verant woorden hebben. Zijn advocaten, waarvan die den ladder omhoog haalde, waardoor de toegang tot den zolder onmogelijk werd gemaakt. „Al klaar" zei Ching op een toon alsof cr niet het minste gevaar dreigde. Lang had hij. ook niet moeten wach ten met het ophalen van den ladder: want nu Forsyth zich niet meer ver toonde, begreep Ah IJeo, dat hij' zich op den zolder schuil hield. Daarom gaf hij zelf het voorbeeld en drong den stal binnen, waarboven de vluchtelingen zich schuil hielden. Toen hij dien binnentrad, gevolgd door tal van Chineezen en den ladder niet zag, steeg ei- uit de menigte in den stal ©en kreet van woede op, die beantwoord werd door de buitanstaanden. Een regen van stee nen kletterde weer tegen den zolder. For syth trachtte Kathlyn te kalmeeren. Indien ze het nog- enkele uren konden volhou den zouden ze misschien in het donker kunnen ontsnappen. Kathlyn moest on willekeurig glimlachen. „We schijnen wel telkens in het don ker te moeten ontsnappen, Dick!" zei ze. „Ja" stemde hij toe. „We zullen er langzamerhand knap in worden. Maar stil eens, wat is dat?" De drukte en het rumoer buiten en binnen hielden plotseling op. Alleen nog eonig geroezemoes van stemmen liet zich er twee reeds vaak ais verdedigers van communisten zijn opgetreden, zullen er bij de opening van de zitting tegen pro- testeeren, dal Kowerda voor een buitenge wone rechtbank moet verschijnen. De correspondent van de Vossische Zei- tung te Warschau seint, dat de Poolsche regeering haar best doet, om alles te vermijden .,wat in Rusland als een on vriendelijkheid tegenover de sowjetregee- ring zou kunnen worden beschouwd. Toen dezer dagen Engelsche zee-officieren, wier schip te Gdingen ligt, te Warschau kwa men, zijn zij daar niet officieel ontvangen. ■Sir Max Müller, de Engelsche gezant te Warschau, die in Rusland bijzonder slecht staat aangeschreven, vertoeft al geruimen tijd met verlof buiten Polen en heeft, ondanks het conflict,, zijn vacantie niet onderbroken. Militaire maatregelen in de Oekrajine- Aan het P. T. A. wordt uit Moskou ge meld, dat in de Sowjot-Ockrajine het ter ritoriale leger, dat de eerste reserve vormt voor vier maanden onder de wapenen is geroepen. Het werd verleden jaar slechts voor drie weken opgeroepen- Volgens hetzelfde agentschap zijn de actief dienende manschappen van het roode leger in de Oekrajine met 300.000 man yermeerderd. De onrust neem! foe. De nervositeit in Rusland neemt, vol gens berichten uit Berlijn, voortdurend toe en men gelooft, dat er nog meer doodvonnissen en arrestaties zullen vol gen. De G. P. 0c. heeft bekend gemaakt, dat, als er n.og meer aanslagen op Sowjet- autoriteiten zullen, worden gepleegd, zij vijfentwintig gijtej.aars van de anti-bols jewieken zal laten üoödsohieten. In het land der Kirgiezen hebben ern stige botsingen tusschen de bevolking en de roode troepen plaats gehad. De staat van beleg is over het geheele Kirgiezen- territorium u itgesproken. Het verluidt, dat de regeering ook voor nemens zou zijn, den staat van beleg te Moskou en Leningrad af te kondigen. Graanoogst in Canada, Volgens raming, door het statistisch bu reau, wordt uit Ottawa gemeld, was do stand van do graanoogsten in alle pro vincies op het ©inde van Mei oenigszins minder dan een jaar geloden, wegens het koele ©n vochtige weder in de twee laat ste maanden. Slechts de oogst in Alberta vormde een uitzondering. Voor de verschillende producten luiden de cijfers als volgt: lentetarwe 95 pet. (104), geheele tarweoogst 95 pet. (103), haver 95 pet. (99), gerst 91 pet. (100), rogge 100 pet. (97). Ten opzichte van den oogst in Saskat- chowairs wordt nog gemeld, dat indien de weergesteldheid in Juni gunstig is, de stand nog veel kan verbeteren. Korte berichten. Het Rijnsch-Westfaalsche kolensyn- dicaat heeft zich, volgens de Morgeupost, opnieuw tot den rijksraad gewend om een verhooging van de ledenprijzen met 7V2 pet, te verzoeken. De Engelsche regeering heeft gewei- gord, paspoorten te verstrekken aan com munistische Engelsche scholieren, die zich naar Sovjet-Rusland willen begeven. Op grond van het besluit, pp 1.2 Maart 1927 in den Volkenbondsraad ge nomen, is het Saargebied thans volko men ontruimd door het Franse,he leger. Er is nu echter een spoorweg-garde inl de plaats gekomen. hooren. Forsyth vermoedde onraad. Het leek een stilte, die gevolgd zon worden door een storm. Om voorbereid te zijn, op een .of andere verrassing, slopen For syth en Ching naar het geopende luikje en keken onderzoekend naai- buiten. De menschen stonden met den rug naar het gebouw toe en keken aandachtig naar den weg. Langs den weg naderde een groote stoet. Niet minder dan zeven draag* stoelen, getorst door koelies, geëscorteerd door mannen in uniform, waren in .aan tocht. Alles duidde de komst van een be langrijk persoon aan. „Wat is dat, Ching?" „Mandarijn reizen, of gouverneur mis schien. Groote mannen, zeker." „Misschien zullen we dan toch nog vrij wegkomen, Ching!" „Misschien!" zei Ching met een weinig moedgevend gebaar. „Misschien niet. Al les afhangen van grooten man." De stoet naderde meer en meer. Een man, op een ezel gezeten, ging vooruit en richtte ©enige woorden tot de ver zamelde menigte. Eén of twee wezen naar de schuur, waar de vluchtelingen in spanning af wachten, wat er gebeuren zou,. Een onder drukt geschreeuw rèes uit de verzamelde monsc,henmassa op. F'orsyth keek nauw lettend naar den man, .die op den ezel Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. -s>i*LmmivG<>> Chamberiirt en Levinie hebben do uilnoodiging om naar Boedapest te ko men, aanvaard. Het voorbeeld van Lindbergh en van Chambcrlin werkt zoo opwekkend, dat het aantal aanvragen om opgenomen te wor den in den Ameriikaanscben militairen1 vliogdienst tweemaal zoo groot is als vroeger. - Naar Reuter meldt is een' groep van! 96 Ziuid-Afri'kaanlscho boeren te Londdn! aangekomen met het plan een rondreis te makeii door Engeland en over het vaste land, met inbegrip van Nederland.. Op 21 dezer komen zij uit Frankrijk in den Haag aan. De Stormramp. T Gisterenavond is in hot St. Vincentius- gasthuis to G roenlo overleden de 56-jarige vrouw IJ. A. Pape RoercLink, die zwaar gewand wa,s hij' de stormramp. Het is de zelfde vrouw die door H. M, die Konin gin tijdens Haar bezoek aan Groenlo zoo hartelijk was toegesproken en wie H. M. do groeten overbracht van haar zoon in Winterswijk. Deze wordt daar nog ver pleegd:, terwijl de tweedie zoon en haar man in het gasthuis nog steeds worden verpleegd. Dit is nu reeds het negende slacht offer en hot zesde slachtoffer uit die buurt schap Boltrum. De ruim 60-jarige Withag, afkomstig uit Beltrum, doch die zich onlangs in Groenlo had gevestigd, is gisteren naar het R.K. krankzinnigengesticht te Ven ray over gebracht. Door het meemaken van den cycloon, liet zien van de dooden en het redden van gewonden, waren de zenuwen van den man zeer geschokt. Aanvankelijk hoopte men, dat d© zenuwen van hem weer tot bedaren zouden komen en de zinnen terug zouden keeren, doch tever geefs. De geneesheeren vreesden voor er ger'en achtten daarom overbrenging naar het krankzinnigengesticht te Venray nood zakelijk. De bevestiging van Prinses Juliana. In tegenwoordigheid van II. M. de Ko- nilngin en Z. K- H. den Prins, heeft H. IC. H. Prinses Juliana gisternamiddag ten 2 uur ten koninklijken paleize in het Noordeinde ontvangen een afvaardiging uit den kerkeraad der Nederiandsch Her vormde gemeente, gevormd uit den prae- ses, ds S. van Dorp en den scriba dr J. de Groot. Deze hoeren boden de Prinses een Bij bel aan. Daarna ontving Prinses Juliana, ten 21/) uur eén deputatie uit het bestuur der Juli'anakcrk, bestaande uit den voorzitter Ds D. A. van den Bosch, den penning- zat, maar kon op zijn gezicht niets ont dekken aangaande zijn bedoelingen. Kort daarna wendde de voornamebood- schapper den muilezel om en voegde •zich weer bij den stoet waar hij stil hield bij een draagstoel, die door vier koelies gedragen werd. Bleek reeds hier uit, dat een voornaam persoon in den stoel gezeten was, ;te duidelijker Ijog sprak dit uit hetgeen volgde. Terwijl de menigte in afwachtende houding stond en de vluchtelingen op den zolder ang stig zich afvroegen, wat gebeuren zou, verscheen plotseling een man, die een langen bamboestok in de hand hield, waaraan een papieren draak slingerde. Dezen maakte hij vast aan een paal. Daar na verdween hij om in minder dan een minuut terug te komen met een voorraad vlaggetjes en wimpels. „Versieringen", zei Forsyth. „Je had gelijk, Ching. De man in den draagstoel moet beslist een yoornaam heer zijn. „Welnu, voor ons is liet: hoe voorna mer, hoe beier; als hij tenminste dan ook een daaraan evenredig verantwoorde- lijksgevoel heeft." Vóór de herberg hield de stoet stil. Het volgende oogenblik lag de lieele me nigte in de meest onderdanige houding geknield, met het hoofd o,p den grond. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1