Dinsdag 14 Juni I927 4!e Jaargang No 214 L. DüVEKOT Sz., BnitenlanA. G800TE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". Brandverzekering Stormschadeverzekering Boerderijen D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Vrouwenkiesrecht. Een van de bezwaren, die de Staatk. Gereformeerden hebben tegen de Anti revolutionaire partij is, de houding door die partij aangenomen ten opzichte van het vrouwenkiesirecht. De A.-R. partij moet van het vrouwen kiesrecht niets hebben, maar nu het er eenmaal is, meent zij, dat de vrouwen van het haar gegeven recht in 's lands belang gebruik moeten maken. De Staak. Gereformeerden denken daarover anders. Zij beschouwen het vrou wenkiesrecht als in strijd met Gods Woord en maken er de A.R. partij een verwijt van, dat zij op dat stuk haar beginselen hiet handhaaft. Zoo was het althans tot voor kort. Er begint echter- een kentering 'te komen. Op de jongste jaarvergadering van de S. G. P. is gebleken, dat theorie en practijk elkaar niet meer dekken. Was er tot nu toe een oogluikend toe laten van het stemmen door de vrouwen, thans is er een openlijke uitspraak van den partij-leider, waarmee door de vroe ger Tnet zooveel vuur beleden beginselen een streep wondt gehaald. Toen toch de afgevaardigde van Kirab- bendijke, om maatregelen vroeg tegen can- didaten, ^die de vrouwen trachtten over te halen om te gaan stemmen, was het niemand minder dan Ds Eersten, die zich daartegen met kracht verzette. Deze zaak zoo betoogde hij, behoorde op de alge- meene vergadering niet thuis, maar op de plaatselijke kiesvereeniging. De partij als zoodanig-had zich daarover niet uit te spreken. Daaruit volgt dus, dat we hier naar 'het oordeel van Ds Kersten niet met een principiëele kwestie te doen hebben, maar met 'een. kwestie van practijk. Was bet anders, dan zou het antwoord geluid hebben, dat Gods Woord het vrou wenkiesrecht veroordeelt, en dat dus, wie de vrouwen opwekt om te gaan stemmen, zich stelt tegenover het Woord van God. Dan zou tegen dergelijke candidaten even onverzoenlijk moeten zijn opgetreden, als tegen de A.-R. partij, die nu dag in dag uit, van ontrouw aan hare beginselen wordt beschuldigd. Maar dat .gebeurde niet. Ds Kersten achtte deze zaak van ondergeschikte be- teekenis en niet van genoegzaam belang om daardoor verwarring in de partij te brengen. Natuurlijk mogen we verwachten, dat nu ook de aanvallen pp de A.-R. partij althans wat dit punt betreft, zullen op houden, of dat men zich ook van Ds K. zal losmaken. Een tusschenweg is hier niet. Als Ds K. gesproken heeft, namens de S. G. P. en overeenkomstig de door haar be leden beginselen, dan heeft men niet het recht de A.-R. partij in staat van beschul diging te stellen. En doet men dit toch, dan veroordeelt men daarmee tevens de leiding van de S. G. P. S Wij vertrouwen, dat onze Staatk. Geref. vrienden mei; wie wij in zoo vele opzich ten overeenstemmen, als zij eens ernstig over deze dingen nadenken, de juistheid van dit betoog zullen toestemmen. Een oorlogsstatistiek. Het Hongaarsche correspondenjtie-bu- reau meldt uit Boedapest: In he<t departement van buitenlanjdsch© zaken is een statistisch werk tot stand ge komen over de „bloedoffers" der Oosten- rijk-Hoügaarscha monarchie gedurende den wereldoorlog. Uit1'het algemeen overzicht bljjjkt, dat da onder de Stefanus-'kroon ressorteerende Janden 2.47 percent meer soldaten voor het leger hebben geleverd, dan met hun) aandeel in de totale bevolking der mo- narchia overeenkwam; de Oostenrijksche kroonlanden daarentegen leverden 1.5 per cent minder. In totaal waren er in den' loop van den oorlog in de monarchie.) 'Bosnië en Herzegowina meegerekend. 8.321.850 militairen, wa'arvan er door de St. Sitefanus-kroonlaaden 3.614-179 wa ren afgestaan. De verliezen aan dooden waren voor Hongarije 380.774, voor geheel Oosten rijk 495.169. In rtotaal verloor Hongarije aan dooden, gewonden, vermisten en oórlogsgievange- nen 2.138-496 man, op een be-volkiWg van 20.608-357 zielen; en Oostenrijk 2.777.453 man op een bevolking van 27.922.586 inwoners- De arbeidsconferentie te Genève- De conventie op de ziekteverzekering in de industrie is gisteren door de Inter nationale Arbeidsconferentie met 75 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen de twee Nederlandsche regperinigs- afgevaardilgden, mgr. Nolens en de heer Zaalberg. Deze laatste verklaarde', dat de Nederlandsche regeering tegen de con ventie is, omdat het amendement van den Nederlandschen patroonsafgevaardigde Re- gout, strekkende om de zware verantwoor delijkheid van den verzekerde huiten de verzekering te laten vallen, verworpen was en omdat de ziekteverzorging ip Ne derland niet verplicht is. Opgemerkt werd, dat de1 patroonsgroep1, waaronder ook de heer Regout, zich en bloc van stemming onthield. De conventie op de ziekteverzekering in den landbouw werd daarop met 72 st. voor en geen tegen aangenomen. Rij de laatstö stemming hadden de Nederianfd- sche regeering sgedelegeer den de zaal ver laten Droevig ongeluk op den Oceaan. Toen het Bngelsche stoomschip Cali fornia, onderweg van New York naar de Clyde, zich Zaterdag in den Atlantischep Oceaan bevond, op ongeveer 600 mijl ten W. van Ierland, viel een' vrouwelijke pas sagier overboord. Twee matrozen spron gen haar dadelijk na. De California stoom de zoo snel, dat de drie menscheM spoedig ver achter #waren en zij;, voordat er een boot gestreken had kunnen worden, of het schip was teruggekeerd, in de golven ver dwenen waren. Polen en Rusland. Naar de avondbladen melden, acht men in Poolsche regeeringskringen dei nieuwe antwoord-nota van de sovjet-regeering niet. bijzonder ernstig. Men beschouwt haar meer als voor binnenlandsch politiek ge bruik bestemd. Tot dusver ijs het nog niet bekenfd, wanneer de Poolsche antwoord-nota zal worden verzonden. Volgens den correspondent van het Ber liner T'ageblatt te Warschau is Polen nog steeds niet van plan, te voldoen aan het geen in de Russische nota „de elementaire eischen der sovjet-unie" worden genoemd. Tusschen de regeeringen te Warschau en Parijs worden telegrammen over den toe-- stand gewisseld. In Poolsche politieke kringen was tot op het oogenhlik van den moord op den sovjet-gezant onbe kend, dat er in Polen anti-sovjet-orgailï- saties bestonden. Japamsdhe vredesbemiddeling? Generaal Yamanashi, de voormalige Ja- pansche minister van oorlog, is te Peking aangekomen. Naar verluidt zou de generaal van den Japanschen minister-president opdracht hebben ontvangen, een bemiddelingspo ging te doen, teneinde den vrede in China te herstellen. Verio* in gsge ru chten- Onder voorbehoud wordt een bericht uit Kopenhagen medegedeeld waarin wordt gemeld, dat prinses Marie José van Bel gië zou verloofd worden met den kroon prins van Denemarken. De verloving zou eerst officieel worden afgekondigd als de voorbereidende maat regelen voor het huwelijk zijn getroffen. De verkiezingen in Ierland. Volgens de voorloopige nog niet vol ledige uitslagen der verkiezingen zijn in het Iersche parlement 59 constitutioneelen en 27 republikeinen gekozen. Een origineele aanklacht. In de cel van een veroordeelde in de Oostenrijksche strafkolonie Garsten werd ©enige dagen geleden een opgerold stuk touw gevonden. De gevangene loochende eerst, iets van het bestaan van het touw af te weten, maar ten slotte viel hij door de mand, en bekende, dat er een ontvluch- tingsciomplot bestond, waarvan de tot 15 jaar zware kerkerstraf veroordeelde moor denaar Pehringer de leider was. Diens cel werd nu grondig onderzocht, waarbij achter een los stok kalk in den muur eon aantal zaagjes, vijlen en loo- pers werden gevonden. De uitbrekerswerk tuigen werden natuurlijk in beslag geno- nomen en de beschadigde muur her steld. De gevangenisdirectie sloeg de kos ten van dit herstellingswerk over de vier gevangenen om, die in het complot wa ren betrokken en toen Pehringer van thuis geld ontving werd daarvan als zijn aandeel in de kosten vijf schilling en 15 groschen afgehouden. De moordenaar heeft thans de schatkist voor terugbetaling van dit hem zijns in ziens ten onrechte onthouden geld aan gesproken. Hiji beweert van het ontvluch tingscomplot niets te hebben geweten; an deren moeten de werktuigen in zijn cel hebben verstopt. Bovendien heeft de di rectie van de gevangenis den muur die eerst slechts met kalk was bestreken al thans met veel duurder cement laten her stellen! Daartegenover verklaart de gevangenis directie dat zij ouomstootelijke bewijzen heeft dat Pehringer de aanlegger was van het complot. Waar de directie een groot aantal bewakers en Pehringer het halve contingent kostgangers van de gevange nis als getuigen heeft opgeroepen, belooft het proces om de 5 schilling een kost bare liefhebberij te worden. Wilde dieren en hun slachtoffers. Een officieel verslag over het aantal menschcn dat in het afgeloopen jaar in Birma door wilde dieren gedood is, somt de volgende aantallen slachtoffers op: 1169 menschen gedood door slangen, 38 door tijgers, 7 door luipaarden en pan ters, 5 door olifanten), 4 door krokodillen, 3 door bisons, 1 door een wild zwijn en 1 door de Tuckt,u-hagedis. Voor het dooden van wilde dieren wer den 74.000 ropijen (ongeveer 68-500 gul den) betaald. Tot de gedoode dieren be hoorden 70 tijgers, 608 luipaarden en panters, 415 heren, 112 wild© honden en een krokodil. De aanslag op Mussolini. De advocaat-generaal te Rome heieft een gevangenisstraf van dertig jaar geëischt tegen Lucetti, die zooals bekend er vaii beschuldigd is, een aanslag op Mussolini te hebben willen plegen. Tegen de wegens medeplichtigheid aangeklaagde Sorio en Vatteron werd resp. twintig en achttien, jaar geëischt. Duiisch land's ontwapening. Naar vernomen wordt heeft de Dnijtscha regeering gisteren aan dei gezantenconfe- rentie te Parijs een meidedeeling doen toe komen, waarin officieel wordt kennis ge geven van de voltrokken vernietiging in den loop der laatste jaren van de opge richte beton-onderstanden en versterkin gen aan de Duitsche Oostgrens. Bij de mededeeling is een volledig kaarten- en fotomateriaal gevoegd. Een nieuwe aanslag. Via Riga komen er berichten uit Mos kou, volgens welke er andermaal ©eni moordaanslag is gepleegd op een hoog ambtenaar der Sovjet-regeering. In het stadje Bitza in de nabijheid van Moskou is eergisteren het lid van dei communfrs- tïsche academie prof. Toerow Ginsburg vermoord. Die moordenaars wisten te ont komen en de politie is er melt in geslaagd eenig spoor van hen' t© ontdekken. Da vermoorde was in 1923 plaatsvervangend leider van de Russisch© handelsdelegatie te Berlijn. Nieuwe executies. Naar gemeld wordt hebben in Rusland talrijke nieuwe executies plaats geihad, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot ©en uittocht van buitenlanders. Korte berichten. Op den Londenschen ondergromd- schen spoorweg naar Hampstead loopen bij wijze van proef 2 rijtuigen met roep- horens (loudspeakers) om den conducteur gelegenheid te geven, voor den geheelen trein de halte af te roepen. In een proces tegen Roemeensche spionnen te Odessa zijn 10 beklaagden) ter dood en twee elk tot 10 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De postzegels van 1 fr. 50 van den Belgischen Congo en van Ruanda-Urundi zijn voorzien van den opdruk 1 fr. 75- Een zware storm, op soimlmige oogen- blikken de kracht van een orkaan Aan nemend, heeft in, de omgeving van Mi laan gewoed. 'Hevig© hagel en onweers buien richtten groote schade aan, verschei dene personen werden gewond. Te Forsfelde bij Maagdenburg zijn 2 personen die op een, bouwwerk bezig waren, door den bliksem getroffen en ge dood. De Koninklijke Familie. De Koninklijke Familie vertrekt a.s. Woensdagmiddag te 2 uur 53 min. weder uit 's-Gravenhag© naar Het Loo, aankomst aldaar 5 u. 11 min. Mr. Dr J. Schokking. Gisterenmiddag werd mr dr J. Schok king, oud-minister van Justitie, geïn stalleerd als burgemeester van Katwijk. Een'commissie haalde dien heer en mevr. Schokking af aan de grens. In een buiten gewone vergadering van den gemeenteraad heeft de loco-burgemeester, de heer R Ouwehand, mr Schokking als burgemees ter toegesproken, er op wijzende, dat de gemeentefinanciën en het Katwijksche za kenleven de volle aandacht van B. en 'W. en van den raad vragen. In zijn antwoord bracht mr Schokking hulde aan zijn ambts voorganger, den heer De Waal Malefijt. Zonder een dienstknecht van wie ook te zijn, zal spr. de belangen voorstaan van de gansche gemeente. De heer Schokking hield een drukbe zochte receptie te Katwijk aan den Rijn, des avonds in het Groot Badhotel te Kat wijk aan Zee. Het Wegenfond s. De minister van waterstaat beantwoordt in een nota naar aanleiding van het verslag over de wetsontwerpen betreffende het wegenfonds'de in dat verslag gedane VTa- gen. Voor de inleiding van de werkzaam heden waarvoor het fonds is ingesteld, wel te onderscheiden van voorbereidende en uitvoeringswerkzaamheden voor een bepaald werk, kan een kern van vast personeel niet worden ontbeerd. Dat per soneel zal gedeeltelijk aan het in dienst zijnde personeel van den rijkswaterstaat worden onttrokken, ten einde reeds onmid dellijk over in dien dienst ervaren krach ten te kunnen beschikken. Het zal door nieuw aan te stellen krachten worden aangevuld. Geen li uurverordening. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren na langdurige debatten een motie om over te gaan tot instelling van een gemeentelijke huurverordening met 2118 stemmen verworpen. Het Nederl. Radio-suc ce s Het succes van de ingenieurs van Phi- Hpsradio heeft wel eens spijtige uitlatingen tengevolge gehad. Dat er „good sports" pnder de buitenlandsche collega's; zijn, bewijst de „Daily News", die schrijft onder het opschrift: een saluut aan de pio niers: „Wij zijn aan onzen kleinen, maar krachtigen huurman Nederland meer ver schuldigd dan wij ,ooit zullen kunen terug betalen. Holland gaf ons een van de beste onzer koningen, een aantal van de mooiste schil derijen .in onze musea en daarnaast zoo iaangename bijkomstigheden als tulpenbol len en de wijsbegeerte van Spinoza. En nu hebben door bemiddeling van het draadloos station van Eindhoven die onmisbare Nederlanders het geheele Brit- sche Rijk in staat gesteld een concert van den Britschen Draadloozen Omroep op Savoy Hill te hooien. Dat is ©en passend tegenstuk tegen die ireizen van Nederlandsche zeereizigers, die de historie van meer dan .een gedeelte van hetgeen nu het Britsche Rijk is, openen. Nederland was ook inderdaad de pio nier van den Omroep in Engeland. In die ver verwijderde, prae-historiscbe tijden voordat nog de Britsche Draadlooze Om roep onze noren bombardeerde door den aether, onderhield het Nederland Omroep- station de eerste Biritscbie draadlooze luis teraars met concerten. DE AFSLUITING EN DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Een bezoek aan de Zuiderzee werken Een groot en grootsch' werk -Wat gereed en wat in uit voering is De groote economi sche beteekenis. Tusschen het vroegere eiland Wierin- gen en de Friesche kust jeen afstand van ongeveer 30 K.M. lengte is thans ben gverk in uitvoering, zoo groot en grootsch, dat men de groote beteekenis daarvan voor ons land eerst eenigszins kan begrijpen, wanneer men ter plaatse geweest is, wanneer men dit werk heeft zien groeien. En terugkomende van een bezoek aan de Zuiderzeewerken, zooals kortweg de „werken tot afsluiting en .drooglegging der Zuiderzee" genoemd worden, begrijpt men, wanneer men stil' Overdenkt wat men gezien heeft, nqg beter den omvang van hgt enorme werk. Daar, tusschen Den Oever aan de Oost punt van Wielingen en Zurig aan de Friesche kust, waar sterke getij-stroomen gaan en waar een briesje slechts reeds ben flinken golfslag veroorzaakt, waar het bij stormweer levensgevaarlijk is te varen daar laten Nederlandsche ingenieurs naar de reeds van 1891 dateeirende plannen! van Dr C. Lely, gewapend met de uitkom sten van door Nederlandsche geleerden ingestelde onderzoekingen, een nieuw stuk Nederland uit den bodem der zee verr ij zen- Het is voor de Directie van de Zuider zeewerken ondoenlijk alle belangstellende Nederlanders in de gelegenheid te stellen ééns te komen kijken. „De ingenieurs op sluit Wïi. B. J. DEKKER, MARKT 16 naast het postkantoor te GOES. Agenten gevraagd. zijn er niet aldus de Hoofdingenieur De Blocq van Kuffeler dezer dagen bij een bezoek van een aantal journalisten, daartoe uitgenoodigd door de Directie diet Zuiderzeewerken om hen in de gelegen heid te stellen het Nederlandsche volk in te lichten omtrent den stand der werken jom dagelijks gezelschappen: rond te leiden langs hetgeen reeds tol stand is gebracht, doch om de werken uit te voeren." Slechts bezoeken vanbin nen- en buitenlandsche technici (er is veel belangstelling in het buitenland) kun nen nu en dan worden toegestaan. Wat sinds 1920, toen de werken aan vingen met het maken van "den onder bouw voor den afsluitdijk van het Amstel- diep, tot nu toe is verricht, hebben wij biji 'ons bezoek kunnen waarnemen. Reeds de werken, die nabij Ewycksluis zijn tot stand gebracht, waarbij er zijn, die fees tijdelijk karakter dragen om de scheep vaart niet te stremmen het verbin'- dingskanaal tusschen de Van Ewycks- vaaxt en het nieuwe kanaal langs de kust van Ewycksluis naar Den Helder feH. om de afwatering van de Noord-Holland- sche polders niet onmogelijk te maken; zijn van grooten omvang. Het zooeven' genoemde kanaal naar Den Helder, dat §5 M. breed is en tot stand gekomen; is door buiten den ouden zeedijk eefe nieuwen zeedijk te maken, met de slui zen 'bij Ewycksluis voor afwatering en scheepvaart en de schutsluis bij De Kooy, voor de verbinding met het Noord-hol- landsch Kanaal, zijn definitieve werken. Tijdelijk is, evenals het verbindingslokaal de verbindingsdam, die gelegd is van' den ouden zeedijk naar den nieuwen met aansluiting op- den afsluitdijk van het Amsteldiep. In de plaats van dezen dam komen, wanneer de Wieringermeerpolder zal zijn drooggelegd, en door het makes van een kanaal de afwatering en scheep vaart van Noord-Holland zullen zijn gere geld, twee bruggen, één voor het spoor weg- en 'één voor het gewone verkeer. Over den bijna 21/2' K.M. langen en ongeveer 30 M. broeden afsluitdijk, waar over v na de voltooiing van den grooten dijk tusschen Wieringen en de Friesche kust, ook het spoorwegverkeer zal wor den geleid met aansluiting te Anna Pau- lowna, bereikt men het uit zijn betrek kelijk isolement verloste vroegere eiland Wieringen. Aan het einde van dezen dijk ziet men reeds de uitholling, bestemd voor den toekomstigen spoorweg. Het hier uitgegraven keileem is gebruikt voor de versterking en opbooging van den -Noor delijken dijk van Wieringen tegen de in verband met de afsluiting verwachte hoo- gere waterstanden. Bij het maken van den afsluitdijk door hef Amsteldiep, aldus vertelde ons de Hoofdingenieur De Blocq van Kuffeler, zijn ervaringen opgedaan, die van groote be teekenis zijn bij de nog juit te voeren, werken. Gebleken is, jn de ©erste plaats, dat de gekozen werkwijze juist is en dat men er op deze wijze binnen .den ivasfgestelden .tijd vrij zeker in zal slagen den grooten afsluitdijk te leggen. Daarbij zijn zeer waarschijnlijk geen grootere moeilijkheden te overwinnen dan reeds thans bij de afsluiting van het Amsteldiep zijn overwonnen. Nog belangrijker is het feit, dat geconstateerd kon worden, dat de berekeningen van Prof. Lorentz in zake de verwachte veranderingen in de waterstanden ten opzichte van de afslui ting van het Amsteldiep juist zijn ge bleken. Hierdoor toch heeft men de zeker heid, dat de vastgestelde hoogte van den (afsluitdijk voldoende zal zijn om ook de stormvloeden te weerstaan. Met deze zekerheid en met Vol ver trouwen in eigen kunnen zijn de hoofd ingenieurs onder leiding van den Directeur Generaal Dr Ir H. Wortman en bijge staan door hun ingenieurs thans, nadat van 1921 tot 1925 de werkzaamheden in verband met den slechten financiëelen toestand van 's Rijks schatkist slechts langzaam konden worden voortgezet, met kracht aan het werk getogen. Aan den Oostkant van Wieringen, waar te Den Oever om de vroegere visschers- haven heen een groote werkhaven is gebouwd, is het werk thans in vollen gang. Daar rijden de zandtreintjes in de dezer dagen na drie weken malen droog- gekomen ongeveer 30 Hectare beslaande sluisput af en aan, daar staan zes pompen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1