No. 213 Maandag 13 Juni S927 41e Jaargang KATHLYN BARRINGTON. Boitenland. W. L. B. J. DEKKER Ert Zuid-Afrika hoeft behoefte aan flinke mannen met stevige handen, eien vasten wil en een helder hoofd. FEUSLLETOM. Prinses Juliana bevestigd als lidmate der Ned. Her*. Kerk. Brandverzekering Stormschadeyerzekering op Boerderijen sluit Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Emigratie naar Zuid-Afrika. De vorige week hebben wij gewezen op een artikel in „Het Platteland" over evenitueele emigratie naar Zuid-Afrika. In verband daarmede vestigen' wij do aandacht op enkele uitspraken- van leden dor emigratie-com miss ie die namens de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging een ptudiereis maakte om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar dei voorwaar.: den waarop Nederlandsche landbouwers met de grootst mogelijke kans op wel slagen kunnen emilgreeren naar Zuid- Afrika. Op het rapport van deze commissie ho pen wij, als het binnenkort in zijn ge heel gepubliceerd is, nader tetrug te ko men. Thans slechts een paar uitspraken' van leden der commissie. Do heer 'Memelink vertelde o.m.: „Er is genoeg land om te koop-en, doch men dient daarbij voorzichtig te zijn. Indien men naar Afrika gaat, is het. goed, de toestanden daar te kennen en ook de beide talen, Engelsch en Afri- kaansch te leeren. De deskundigen van het Landbouw-Departement zijn steeds bereid te helpen. Het is verder noodig, dat de jonge boeren gesteund worden, niet alleen bij hun aankomst, doch ook, dat zij lei ding ontvangen wanneer zij zich willen vestigen. 'Als de zaak goed wordt aangepakt, ben ik van oordeel, dat de emigratie eert succes Sal zijn." D-0 heer Veldman gaf zijne indrukken als volgt weer: „Emigratie is mogelijk, wanneer men naar Zuid-Afrika gaat met een behoorlijke dosis kennis van de boerderij en m-eit vol doende aanpassingsvermogen. Dan zal het in Afrika wel lukken. In Afrika is een goede toekomst -en ik hoop, dat heel wat Hollanders naar Zuid-Afrika zullen gaan. Zij zullen het daar heel wat beter krijgen, dan hier in Holland." Wij vestigen op deze uitspraken do aandacht, niet om tot emigratie naar Zuid- Afrika aan te sporen, maar wel om heni, dia er over denken te emigreeren, op te wekken, ook d-eze zijde van het emii- gratije-vraagstuk te bezien. In Nederland is gebrek aan) land ear aan werkgelegenheid. Daarom verdient het aanbeveling dat degenen die er ov-er denken land en maagschap te verlaten teneinde elders te vinden wat men hier tevergeefs zoekt, o-o-k aan do emigratie-mogelijkheid naar Zuid- Afrika ernstig aandacht schenken. „Wij hebben ijselijk geknoeid." Op een protestvergaderihlg tei 's, Gra- venhage tegen de beschuldigingen geuit in) de Memorie van Toelichting op het onlangs ingediende wetsontwerp ter voor koming van misbruiken in den uitvoerhan del van haring en waarin geconstateerd werd dat 'in het buitenland- steeds meer klachten worden vernomen over verkeer de practijken van de zijde van den Neder- landschen haringhandel, weshalve de re- gefc-riiig het noodig heeft geacht, controle van Rijkswege in te voeren, werd door een der sprekers, de heer IJzerman, een( der grootste exporteurs uit Vlaardingen. betoogd, dat men geen recht had een grooten mond op te zetten. Laten wij openlijk erkennen, aldus spr., dat. we „ijselijk" geknoeid hebb-eö. Wij hebben naar Zwed-en en Duitschland vui ligheid gestuurd in plaats van. goede Hol la ndsche haring. Het is uitstekend, dat de 60) p- Eér Ah IJeo den stoel neerzetten en naar zijn mes grijpen kon, voelde hij reeds Forsyth's hand-en £.an zijn keel. De helper van Ah IJeo was heel wat vlugger, liet den stoel vallen en maakte zich zioo snel mogelijk uit de voeten. Met Ah IJeo .was het nu ook spoedig gedaan. Aan handen en voeten gebonden lag hij machteloos op den grond. „O, Dick", hoorde Forsyth roepen. Met één sprong was hij bij Kathlijn, die zich weenende van blijdschap om zijn hals wierp. „Lieveling, heb ik je weer!', antwoordde Forsyth, "haar liefkoozingen beantwoor dend. „Wat heb ik een angst uitgestaan". „En wat was .ik wanhopig, toen Ah IJeo mij vertelde, dat je gedood was." zei Kathlyn. „Zei Ah IJeo dat?" vroeg Forsyth op verontwaardigden toon. Nauwelijks bemerkte Ching, dat For syth boos was op Ah IJeo, of hij wendde zich tot Forsyth en zei: „Ah IJeo een ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. regeeiin-g maatregelen getroffen heeft, ert wij juichen ze van ganseher harte toe. Door vuillo knoeierijen, zoo zeidei hij, hebben wij ons afzetgebied in' Zweiden verloren, en laten wij nu trachten dooi' goede H-ollahdsche producten dit weer te herwinnen'. Het bestuur zcttei in de volge-nde dis cussie uiteen, niet te willen tegenspreken', dat er geknoeid is, maar het achtte 't niet verstandig, dit zoo in 't openbaar uit ito spreken. Dok. uit tuinbouwkringein zijn wel eens soortgelijke opmerkingen gehoord. 'Gelukkig dat nu het verkeerde! van eiein dergelijke handelwijze wordt ingezien. Als de handel met de regeiering samen werkt om den naam van onze Ho-llandsche producten hoog te houden, dan kan er nog veel worden goed gemaakt. Maar 't blijft toch diep te betreuren, dat een dergelijke uitspraak moest worden gedaan. Aan het verslag dat de Courant geeft van do bevestiging van Prinses Juliana is hot volgende -ontleend: Het i-s Hare Majesteit's bijzondere wensch geweest, dat bij de kerkelijke plechtigheid -der bevestiging, al het „Ko ninklijke" zou wegvallen, dat die beves tiging zou plaats hebben, niet als kroon prinses der Nederlanden, maar enkel als lidmate van de Ned. Herv. kerk, terwijl het tevens Haar wensch en die van. prin ses Juliana was, dat zij zou zitten temid den der andere gewone jonge lidmaten, en hier in dit kerkgebouw in niets zou uitsteken boven de and-eren, leerlingen van dominee dr A. Troelstra. Zoo waren ,Hare Majesteit, d-e Prins, en Koningin-Moeder dan ook alleen in dit kerkgebouw aanwezig, evenals de ouders der andere aannemelingen, als de Moeder, de Vader en Grootmoeder van 'de jonge lidmate. Hiermede vervalt dan -ook alle opsom ming van namen van hofdignitarissen, ministers etc., die de plechtigheid mede bijwoondenEr waren slechts kerkgan gers, lidmaten van deze kerkAchttien honderd menschen bijeen gekomen om ■de .zuivere plechtigheid bij te wonen. En niet meer. Zoo waren ditmaal ook tegen de gewone usances in, H. M., de Prins, en Koningin- Moeder reeds in hunne bank gezeten al vorens dominee Welter op den preekstoel stond Dan komt vanuit de deur achter preek- -gestoelte d-e waardige gestalte van dezen ouden voorganger, die de aannemelingen leidt naar hun bank, terwij-l de -gemeente Psalm 100 aanheft. „Juich aarde! Juicht alom den Heer!" Dient God met blijdschap, geeft Hem eer". begeleid op het orgel, door De Zwaan's kunstvolle handen. Stil klinkt door het kerkgebouw het votum: In den Naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes Amen, gevolgd door de zegenbede. Met ontroerde stem spreekt dominee Weiter de geloofsbelijdenis uit: „Ik ge loof in God, den Vaderden Almachtige Schepper des Hemels en der Aarde." Geheel rechts, op het laatste einde der aannemelingenbank, in lichtblauw kleed, het gezichtje in vrome aandacht opge heven, zit de prinses der Nederlanden', hier enkel aannemelinge tusschen d-e aan- slechte man. Ching Ah IJeo dooden." „N-een", zei Forsyth, „we mogen geert kwaad met kwaad vergelden, Ching. Weet je niet, dat -er geschreven staat: „Mijne is de wraak, ik zal het vergelden." Ching schudde niet-begrijpend het hoofd maar liet toch zijn plannen varen. „Wij zullen Ah IJeo zijn wapenen ont nemen en dan kunnen we zijn banden wel weer losmaken. Hier, in deze pro vincie, waar Li-Weng-Ho zijn macht en invloed riiet kan laten gelden, zal hij ons geen kwaad meer kunnen doen." Forsyth onderzocht Ah IJeo van top tot teen en na overtuigd te zijn, dat hij geen wapens meer bij zich had, sneed hij diens banden los. Ah IJeo sprong haastig op en rende weg. Waarheen? HOOFDSTUK XXV. Vr eemdelingen. Ook Forsyth en zijn metgezellen ble ven iTSet lang op de plaats, waar de overval had plaats gehad. Voot Ah IJeo behoefden ze nu geen vrees meer te koesteren, maar de weg bood in 't geheel geen schuilplaats voor den nacht. For syth en Ching waren beiden zoo moe nemelingen gjt alle standen. Met luide stem heeft zij den psahn meegezongen het hoofd devoot gebogen bij het ge bed, ..opnieuw meegezongen Gezang 44, vers 1 en 2: „Wij knielen voor Uw zetel neerWij Heer en al uw leden En de voorganger spreekt nu tot de prinses als tot een zuster., hoe het Haar wensch is geweest in den kring der Ge meente te worden bevestigd als lid mate. Hij roert aan wat er dit groote lOogenblik moet omgaan in de harten dor jonge aaimemelingen, en ook in die der ouders, van onze geëerbiedigde Konin gin als Moeder, de Prins der Nederlan den als Vader, van de Koningin-Moeder als Grootmoeder... een emotie zoo heilig en zoo teer, dat nooit de mond van éen ander onder woorden brengen kon, .wat daar omging in hun binnenste, tusschen God en hun ziel. Hij spreekt van de dankbaarheid, die in heel onze vaderlandsche kerk op dit oogenblik moet opgaan Als ..hij de vragen gesteld heeft, aan alle aannemelingen tegelijk, waaronder aan een bijzondere, die in het godshuis geen bijzondere zijn wil, en dat krachtig, overtuigde, sterke Ja! geklonken heeft, strekt de voorganger plechtig de armen uit: „De Heere zegeue en behoede u." Groot is de indruk bij hen, die dit. overvol Godshuis bevolken van deze toch zoo simpele plechtigheid. Staande zingt de gemeente psalm 87, vers 4: „God zelf zal hen bevestigen en schragen." Er is diepe aandoening in de stem van den grijzen predikerals hij spreekt, lang en warm, ov-er: „Houdt wat ge hebt"opdat niemand uw kroon neme"en dan besluit met „Bidt, op dat niemand u uw kroon neme, want bij, Hem alleen is ze veilig-" Nog eens zingt de gemeente staande Gezang 274 vers 2: „Zij zal ons niet berouwen, de keus van 't smalle pad", en na de uitspraak van den zegen, verlaten onder doodsche stilte eerst de Ouders en Grootmoeder van de nieuwe lidmate Juliana van Oranje Nassau het kerkgebouw. Dan komt de grijze apostel zijn discipelen halen uit hun bank. Even een aardig moment. Dominee Wei ter buigt naar de uiterst rechtsche plaats waar de prinses gezeten is. Maar de'prin ses w-enkt, dat de anderen vóór zullen gaan-, dat ze in dezelfde maar nu omge keerde volgorde, zij nu als laatste, de kerk weer verlaten wil. Maar de plechtigheid is tlians voorbij, de nieuwe lidmate is weer kroonprinses der Nederlanden. De andere aannemelingen begrijpen of durven niet, dan volgt Prinses Juliana als voorbeeld don voorgang-erIn stille ernstige groep verlaten de jonge leden van. de kerk bet schoone groote gebouw. In den avonddienst heeft Prinses Ju liana met hare Ouders en hare Groot moeder deelgenomen aan de viering van het H. Avondmaal. De kerk was overvol. Litauen en Rusland. Naar .uit Kowno aan het Berl. Tag. wordt gemeld, "heeft de politieke politie in Litauen bericht -ontvangen, dat er een plan bestaat een aanslag op de Russische legatie te Kowno te plegen. Naar aanlei ding van deze berichten heeft het ka binet vergaderd en besloten, het legatie gebouw ondier scherpe militaire bewa king te stellen. De nieuwe Russische gezant te Kowno Aro-sew, i-s door -den staatspresident Sme- tana met bijzondere eerbewijzen ontvan gen. Voor en achter de auto van den gezant reed een escadron huzaren, ter wijl voor het paleis van den president een eere-commando was opges-teld, dat de ge weren voor den gezant presenteerde. Opheffing drankverbod. Te Oslo (Noorwegen) heerscht groote vreugde Onder de bevolking, omdat met ingang van 13 Juni, dies middags drie uur in alle restaurants en café's in Noorwegen weer alcoholische dranken zullen mogen worden geschonken. De Vereen. Staten en Frankrijk. Het departement van staat heeft aan de Fransch-e regeering medegedeeld, dat de Vereen. Staten bereid zijn diplomatieke besprekingen te entameeren over een mogelijke overeenstemming nopens een verdrag van eeuwigen vrede tusschen de I beide landen. De „Moltke" gelicht. Naar de „Daily Mail" bericht, is de Duitscbe kruiser Moltke, die 28.000 ton gr-oot is, gelicht. Het schip heeft acht jaar bij Scapa Flow op een diepte van 70 voet onder water gelegen. Het is het groot ste schip, dat aldus werd gered. Valsc'he munters in Spanje. De Matin bevat een telegram uit Ma drid, inhoudende, dat de politie er een wijd-vertakte organisatie van valsche mun ters heeft ontdekt, die biljetten van hon derd peseta's maakte. Alle banken heb ben die biljetten ip bun bezit. Geen verloving van dein prins van Wales. Het bezoek van den prins van Wales aan Spanje schijnt geruchten in de wereld gebracht te hebben over zijn aanstaande verloving met de infante Beatrijs van Spanje, de 18-jarige dochter van den koning en de koningin. Een Reuterbericht meldt thans dat deze geruchten ter gezaghebbende plaat se te Londen worden gelogenstraft. De strijd van het Bolsjewisme tegen den Godsdienst. Op een vergadering van het Mosko-u- sche Comité der communistische partij is een rapport uitgebracht over de re sultaten, die de thans reeds gedurende verscheidene jaren in sow jet-Rusland ge voerde campagne tot bestrijdi-ng van den godsdienst heeft o-pgeleverd. Volgens de Roel was het verslag in zeer pessimistischen tioon gesteld. Er wordt in geconstateerd, dat den laatsten tijd een belangrijke -opleving van het gods dienstig gevoel onder de volksmassa valt te constateeren, hetgeen vooral tot uiting is gek-om-en bij het jongste Paaschfeest, toen 'alle kerken overvol waren en de meest-vooraanstaand-e opera-artisten bij de godsdienstoefeningen hun medewerking verleenden. 0-ok het feit, dat voortdurend nieuwe godsdienstige organisaties en sec ten opstaan, wier aanhang dikwijls in een ^eer kort tijdsverloop snel toeneem! is van groote beteekenis; zelfs in het leger maken zij vele proselieten. Een ander „onrustbarend verschijnsel'' noemt het rapport het sterke verloop der atheïstische beweging. Den laatsten tijd zijn over de geheele Sowjet-Unie niet minder dan 29.000 leden der atheïsten organisatie onder den invloed van gods dienstige propaganda afgevallen. Noord-ltalië geteisterd jloor stormweer. Noord-Italië is Zaterdag geteisterd door een -aantal hevige onweders, die verschei dene slachtoffers hebben gemaakt en veel schade aangericht. Cassano d'Adda op 25 K.M. afstand van Milaan werd door ee-n cycloon getroffen. Daken werden van de dat ze naar egn of andere rustplaats verlangden. Waar die evenwel te vinden? De Chinees uit Lu Chow nam den draagstoel van voren op en Ching van achteren. Zoo trokken ze weer terug naar Lu Chow. Daar blijven wilden ze even wel niet; want hoewel ze van een paar der inwoners hulp hadden ondervonden, staarde het overige gedeelte der bevolking hen zoo vreemd en dreigend aan, dat ze het maar raadzaam vonden, verder je trekken. D-e „behulpzame" Chinees vond evenwel blijkbaar, dat hij zijn plicht ge daan had, zette den draagstoel op tien grond en liep, zonder verdere plichtpleging, weg. Forsyth zag wel, dat hem nu niets anders overbleef, dan zelf de open plaats in te nemen. Zoo droegen ze dus Kath lyn, wier voet te pijnlijk was, dan dat ze veel kon loopen. Maar ook voo-r de beide dragers was het haast onmogelijk nog verder te gaan. De vermoeienissen vian de laatste dagen en nachten, en van den laatsten dag en nacht in het bijzonder, lieten zich bij bei den gelden. Ze sleepten zich werktuige lijk voort. Ze liepen als in een droom', meer slapende, dan wakende. Eindelijk bereikten ze, tegen het vallen, van den avond, een dorp. Aan twee groote hoornen was een uithangbord opgehan gen, dat met gouden letters vertelde, dat hier was .„de Herberg van het Geluk". „Hier zullen w-e rusten", zei Forsyth. Het strakke, koude gezicht van den herbergier verscheen en zond-er een blijk van nieuwsgierigheid te toonen, vroeg de herbergi-er, wat ze wenschten. 't. Duurde niet lang, of ze zaten met hun drieën te smullen aan het eenvoudige maal, dat de herbergier hen had voorgezet. Ondertus- schen vertelden ze aan elkaar hun weder- zijdsche ervaringen na hun scheiding. Kathlyn was het overige gedeelte van den weg, door ,Ah IJeo heel correct, maar toch kortaf behandeld. Nog altijd kon ze haar vreugde over haar bevrij ding niet uiten. Ze was vol dankbaarheid en als ze dacht aan de gevaren, die For syth terwille van haar had doorstaan, straalden haar oogen vol liefde hem tegen Maar ook Ching werd niex vergeten. Ze schudde hém dankbaar de hand. Ching beschouwde al heigeen hij gedaan had, als plicht en toen ze "hem nog eens haar dank betuigde, maakte hij daaraan een einde, door te zeggen: „Al klaar. Hier rijst. Wij eten, eten en dan slapen, slapen." Kathlyn en Forsyth glimlachten om de Markt 16, naast het Postkantoor te GOES' Agenten gevraagd. qw—mm—m* mi ignn——wa—wmi huizon geslingerd en een goederentrein' in het station werd omver geworpen. Twintig personen werden gewond. De aan gerichte schade is aanzienlijk. Lindbergh te Washington. Lindbergh, d-e bekende Oceaan-vlieger, is Zaterdagmorgen verwelkomd door een paar honderd vliegeniers die boven de boot vlogen te Washington gearriveerd. Hem was een meer 'dan Koninklijke ontvangst bereid. Het enthousiasme van de menigte be reikte het hoogtepunt toen Lindbergh en zijne moeder door president Coolidge wer den toegesproken. De vliegenier vertoeft thans met zijne moeder op het Witte Huis als gast van den president Na den moord te Warschau. Hot Russische antwoord op de dotal van de Poolsche regoering is oveirhartd-ifgd) D-e Russische R|egeering kan niet met do Poolsche opvatting meegaan, dat de daad op zichzelf staaJt. Z-ij ziet er eert uiting in van stelselmatigen strijd, dien) do donkere machten van de wereldreactïs en de tegenstanders van den vrede tegen) de Sovjet-Unie voeren. Daarom is de moord op Wojkoff een bedreiging van de vreedzame betrekkingen tusschen Polen ein Rusland. Tenslotte worden in den vorm van! verwachting de volgende drie e-ischen ge steld: 1. dat de Poolsche regeering alle maatregelen zal nemen, noodig omi de zaak in haar geheel te onderzoeken en allo draden van het misdrijf bloot te leg gen, opdat de moordenaar spoedig zal worden gestraft; 2. dat de Poolsche regee ring een vertegenwoordiger van Rusland! bij het proces zal toelaten en 3. dat dp Poolsche regeering onmiddellijke en krach tige maatregelen zal nemen tot het uit roeien van de op Poolseh gro-nidge-biedl ontwikkelde actie van terroristische orga nisaties, welke tegen de Sovjet-ambte-niarert en hun vertegenwoordigers is gericht -en de personen die daaraan deelnemen, uit Polen zal verbanden. D-a Sovjet-regeering verwacht zonder uitstel de mede-deelinig, dat de verlangde maatregelen zijn geno men. Volgens do Russische blad-en is deze Russische nota de laatste poging van Moskotu o-m het conflict met Polen bij te leggen. Moskou wil ge-en breiuk, maajr moet er op staan, dat Polèn genoegdoe ning geeift. Uit Warschau wordt ge-meld: Het staat nu definitief vast, dat do moordertaaï van Wojkoff voor een stan'dgerecht zal verschijnen. Dit wijst er dus op, dat hij ter dood zal worden veroordeeld- Een ontploffing te Brussel. Zondag half 12 heeft in het centrum van de stad een ernstige ontploffing plaats! gehad in een kapperswinkel. De geheele zaak is vernield en van een tiental huizert in de onmiddellijke omgeving werden alle ruiten verbrijzeld. Vier personen w-erdein' gewond, waaronder een vrouw zeer ern stig. De meubels van den winkel werdetn! door de kracht der ontploffing metera ver weg op straat geslingerd. Ook de bu reaux van het op de eerste verdieping wijze, waarop Ching d-e-n hem toekomen den dank afwees. Zijn raad om te „sla pen, slapen", volgden ze evenwel op, Liever evenwel dan in d-e donkere kamer tjes, die de herbergi-er met den weïd- schen naam betitelde van- „logeerkamers' verkozen ze te slapen o,p. den grooten hooizolder. Lang en vast was hun slaap; en .eerst laat in den morgen Werd For syth wakker, toen hij door Ching geroepen werd. „Opstaan, dokter Forsyth. Wij weggaan, vlug weggaan". Forsyth was terstond klaar wakker. Welk gevaar bedreigde hen nu weer? Hij zou niet lang in 't onzekere blijven, „Menschen uit het dorp vinden ons hier. Zij boos zijn. Vragen herbergier zen den ons weg. Heel veel menschen." i „Dus moeten we hier vandaan." „Herbergier zeggen: hem spijten, hij niet helpen. Hij niet graag hebben her berg met steenen gooien." „Maar wat zal er gebeuren, als wei de herberg verlaten?" „Mij niet weten. Veel menschen buiten: Zij ons dreigen, zij ons slaan misschien. Zij ons werpen met steenen misschien. U ze daar zien." (Wpxdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1